PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kliničko ispitivanje protetske robo-ruke upravljane mozgom



W1k1n6
11-02-2011, 13:56
Nakon više godina razvoja i potrošenih 100 milijuna dolara, DARPA je objavila kako je njihova robotizirana ruka kojom se upravlja mozgom krenula u klinička ispitivanja na dragovoljcima, invalidima bez ruku. Prve osobe koje će dobiti ove ruke bit će američki vojnici veterani, invalidi ratova u Iraku i Afganistanu. Obzirom na složenu birokratsku proceduru ispitivanja koju je propisala američka FDA (Food and Drug Administration), od početka kliničkih ispitivanja do izlaska na slobodno tržište može proteći čak do 10 godina, mada se čelnici FDA navodno spremaju na promjenu zakona, jer, kako tvrde, današnja visoko razvijena tehnološka struktura razvoja lijekova i medicinskih pomagala više u pojedinim slučajevima ne traži toliko duga ispitivanja, no istovremeno kažu kako se većinu procedura neće moći zaobići. DARPA nije zadovoljna izjavama FDA, smatraju da se ispitivanja mogu barem prepoloviti, jer će njihova ruka biti spremna za globalno tržište za manje od 3 godine. Klinička ispitivanja započet će na pet pacijenata tijekom sljedećih 6 mjeseci kojima će u glavu biti implantirani čipovi za kontrolu ruke, nakon čega će sljedećih godinu dana biti promatrani kako bi se ustanovila i prilagodila pokretljivost i sve druge funkcionalnosti ove sofisticirane robotske ruke.

http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_large/articles/Prosthetic%20arm.jpeg

FaTaL_mRkvA
11-02-2011, 22:46
Neznam zašto, ali mi se čini da bi tu lako moglo doći do nekog poremećaja uzrokovanog nekim vanjskim čimbenikom ili greškom na ruci pa da se ruka sama okrene protiv vlasnika i npr. zadavi ga, ili tako nešto.

Previše terminatora?

W1k1n6
12-02-2011, 01:22
Čim imaš čip u glavi i to je moguće. Neko te hakira pa si iščupaš muda ili se zadaviš.

The Boz
12-02-2011, 01:29
Zakon. Za par godina bum si sam cepal udove.

Aerial
13-02-2011, 00:47
1) šore po kafićima se dižu na novu razinu akcije
2) samozadovoljavanje po stanu se spušta na novu razinu rizika ^^

bezimeni
13-02-2011, 13:15
DARPA nije zadovoljna izjavama FDA

Mene zanima što na to kaže CSI , FBI , CIA , IRA i td.

Aerial
13-02-2011, 13:18
CSI

Miami? :D

sickpetey
13-02-2011, 18:46
Ne NY

Ogg The Dogg
19-02-2011, 00:10
zanimljiva spravaica. da budem iskren, zamisljo sam da ce to napravit bez cipova u glavi, tj da ce cipovi za interpretaciju signala iz mozga bit smjesteni u samoj ruci.
a i čini mi se da će ljudima trebat puno vremena da se naviknu na tu bioničku ruku, pogotovo zato što nema osjet dodira tak da će bit problem baratanje krhkim predmetima