PDA

Pogledaj cijelu verziju : Stock Cooler vs. Scythe Katana 3



Sgt. Bull
06-02-2011, 01:00
Dakle, na preporuku sam uzeo Katanu 3 i zamjenio stock cooler (intelov) i sada naime imam problem. Iako je dotični cooler trebao biti bolji od stocka, niti u jednom segmentu (i to doslovno mislim) nije se ništa poboljšalo - baš suprotno, idle temperature (D930) su oko 55-60 dok su pod loadom 70-80.
Ono što mene sada zanima, može li se išta uraditi po pitanju poboljšanja temperature i tišine (katana je trebala biti tiša i bolja od stocka, right?) ili je cooler fakat sranje i bacio sam 200 kuna?

marijanovic
06-02-2011, 01:30
Ili ti hladnjak ne leži dobro ili je problem vezan uz termalnu pastu (previše nje ili je nema).
Kad si uzeo cooler (sad ili nekad prije pa se sad javio problem)? Jesi ga dobro spojio? Uklonio staru pastu s procesora i nanio novu (npr zrno riže na sredinu procesora)?
Kakvo je stanje s prozračnošću u kućištu i s čistoćom?

Što se tišine tiče, bit je da u biosu postaviš brzinu vrtnje ventilatora hladnjaka ovisno o temperaturi procesora.
Ja sam za svoj postavio da vrti na 5 od 9 (1200rpm naspram ~2400rpm, hladnjak AC Freezer 64 pro) dok temperetura na prelazi 55 stupnjeva.
Čim dođe blizu 55 stupnjeva vent se brže vrti i to onoliko brže koliko treba da temperatura neide preko zadane...

Inače, Katana 3 ne bi trebala biti glasna kao stock hladnjak ni pri najvećem broju okretaja.

Sgt. Bull
06-02-2011, 01:34
Cooler je dobro spojen, stara pasta uklonjena i nova stavljena. Kučište je ok. Pročeprkat ću po biosu, mada ako na 100% vrti wmp na 70°c onda... :(
p.s. Kako misliš ne leži dobro?

marijanovic
06-02-2011, 01:45
Pod "možda ne leži dobro" mislim na to da možda nije dobro pričvršćen ili iz nekog razloga ne naliježe dobro na procesor.
Provjeri da nije klimav ili da nije možda odvojen od procesora. Također provjeri i vrti li se vent na samom hladnjaku.

O kojoj matičnoj ploči se radi? Je li na njoj zadnji bios?
Je li procesor clockan i je li podizan napon?
Kojom aplikacijom nadzireš temperaturu i koliko točno ide pod OCCT ili Prim95 opterečenjem?
Koliko je išla s stock hladnjakom?

W3DR4N
06-02-2011, 02:03
Cooleri su jedan od najvećih poreza na glupost. Cooler se daje uz procesor jer je sposoban održati ga na radnoj temperaturi bez obzira na opterećenje. Zašto te uopće briga kolika je njegova temperatura?

Niko Bellic
06-02-2011, 02:20
Imam navedeni hladnjak i dosta je tih, tj. uopće ga nečujem, a kućište mi je tek nešto više od 30 cm udaljeno od glave. S obzirom da kod mene taj hladnjak hladi high end procesor s 4 jezgre ne kužim kako kod tebe ne radi okej, a pogotovo to da nije tih. Moguće je jedino da imaš primjerak s defektnom (neravnom) bazom ili defektnim mehanizmom za pričvršćivanje. Ti jeftiniji hladnjaci se štancaju k'o blesavi i nije nemoguće da tu i tamo zbog nepažnje puste u prodaju loš primjerak.

Sgt. Bull
06-02-2011, 02:28
@wedran: Nije me briga za temperaturu već za zvuk, treba mi da je što tiše.

Pod "možda ne leži dobro" mislim na to da možda nije dobro pričvršćen ili iz nekog razloga ne naliježe dobro na procesor.
Provjeri da nije klimav ili da nije možda odvojen od procesora. Također provjeri i vrti li se vent na samom hladnjaku.

O kojoj matičnoj ploči se radi? Je li na njoj zadnji bios?
Je li procesor clockan i je li podizan napon?
Kojom aplikacijom nadzireš temperaturu i koliko točno ide pod OCCT ili Prim95 opterečenjem?
Koliko je išla s stock hladnjakom?

Pričvršćen je sasvim dobro (upravo sam ga okrenuo tako da je fan okrenut ka grafičkoj a "leđa" prema ventu od napojne), nanio sam novi sloj paste nakon što sam stari izbrisao vatom i alkoholom, novi sam lagano i ravno rasporedio po procu. Vent se vrti, to znam 100% jer u Speedfanu mogu ga kontrolisati i spuštati brzinu i tada se čuje jasno i glasno. Radi se o asus p5ld2 se. Ne vrti se zadnji bios jer nisam baš na "ti" sa tim sranjem i tbh ne umijem naći zadnju verziju (piše da je izašla zadnja negdje tamo 2007?). Koristim speedfan i hwmonitor. Stock je na idle išao oko 50-55 (sa tim da recimo wmp nije pravio apsolutno nikakve smetnje niti je štopao kao što je sada slučaj) dok je na load išao do 65, rijetko ali baš rijetko kada na 68-70.

@niko: Onda pretpostavljam da kuler definitivno valja i vrijedi novca. Postoji li neki konkretni način da to provjerim?

marijanovic
06-02-2011, 02:35
Koliko si paste nanio? Dovoljno je staviti količinu veličine zrna riže i bez razmazivanja samo staviti hladnjak (pasta se rasporedi sama).

Kakvo ti je sad stanje s temperaturom nakon što si odrado to što si naveo? Probaj pa javi...

Sgt. Bull
06-02-2011, 02:40
Vrlo lako je moguće da je višak paste, ipak sam njubara. Budem sutra opet pokušao tvojom metodom i javim rezultate. Za sada (drugo stavljanje) je i dalje isto, idle 60.

EDIT: Stavio sam paste kako si rekao i sada je idle 75 :/ Isusati :cry:
http://img684.imageshack.us/img684/6880/img20110206002.jpg

Bartuc
06-02-2011, 08:38
DOMI je uzeo Katanu 3 na moju preporuku prije cca tjedan dana i Idle temperature su mu se spustile za cca 10-15 celzija, Load se ne sjećam koliko je rekao. Nešto ne štima kod tebe.

I ovo je malo pre veliko zrno riže :D Ako ništa drugo, vrati cooler i uzmi novi, možda je zbilja defektan. Terbao bi imati par dana fore da vratiš proizvod na temelju nezadovoljstva.

D.O.M.I.
06-02-2011, 08:58
tak je, baš nedavno uzeo Katanu (Bartuc <3 ) i prezadovoljan sam, koristio sam metodu zrna riže i fino prstom rasporedio pastu po procu i cooleru.
Temp su drastično pale na stock frekvenciji procesora a da ne pričam da u full loadu sad su temp niže otkad je clockan na 3.6 nego kad je bio na 3.0 sa stock cooolerom tak da očito nekaj ne radiš dobro ili ne valja cooler :D

Sgt. Bull
06-02-2011, 13:26
Nosim ja njega sutra na servis da oni vide da li je do kulera ili sam ja nešto zeznuo jer šta god da uradim temperature ostaju iste bez obzira na to koliko je paste i šta ja znam a više živaca nemam. Ovo se samo meni može desiti :(

RIDER32
06-02-2011, 13:49
Amm ono tvoje zrno riže, jel to prije nego li si stavio hladnjak ili nakon što si ga skinio?

ugl ja pastu stavljam na procesor na nacin da ju golim prstom (dooobro opranim da se cakli, bez trunka masnoće) rasporedim po cijelom procesoru tanko kao list papira, gotovo da se prozire procesor ispod paste.
To mi je najpouzdaniji način jer kad se stavi pasta kao zrno riže i onda pusti da se sama rasporedi, ko mi može jamčiti da će se pravilno rasporediti na cijelom procesoru. naravno, iz mog iskustva se niti ne rasporedi pravilno, nego u kutevima ostane prazno. pogotovo ako je pasta neki jeftini gumenasti crap (uglavnom su takve sive boje kao tvoja).

Bartuc
06-02-2011, 13:52
Da, tak i ja radim i definitivno je najbolji način. Osim ako si plačipička i bojiš se zmazati prst :D Ali onda je opet bolje staviti neki kurton na prst nego ova metoda sa zrnom riže i da se sama rasporedi. To mi je najgora metoda. I nemojte mi uletavati sa forama da mast i nečistoća sa prsta smanjuje kvalitetu paste xD Možda i smanjuje, ali za koliko, 1%?

RIDER32
06-02-2011, 14:02
Da, tak i ja radim i definitivno je najbolji način. Osim ako si plačipička i bojiš se zmazati prst :D
hahah ma de brišu guzicu tankim papirom svaki dan a boje se malo paste stavit na prst xD odma ga opereš i nema šta biti prljav....
Prije mazanja ga dobro opereš i nema masnoće... dok se i stvori malo znoja već namažeš 10 procesora.

marijanovic
06-02-2011, 14:39
Jezgra/e procesora centrirana/e je/su nasred procesora. Uopće nije toliko bitno da cijeli heatspreder bude premazan pastom.
Bit je da bude dovoljno (ali ne previše) paste tamo gdje se stvara najviše topline.

Sgt. Bull, prije nego što budeš nosio na servis, probaj prvo s updateom biosa.
Treba ti s ove stranice: http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=ly0uHyAg2GI5nzmr
AFUDOS V2.32 i bios P5LD2 SE BIOS 1301 jer ti ploča pravilno prepoznaje procesor tek od Biosa 0315.
Možda ti procesor nije dobro/pravilno prepoznat pa se ni temperatura ne očitava kako treba.
Bios flashaš tim AFUDOS alatom...

Sgt. Bull
06-02-2011, 16:39
Flashao sam BIOS i nažalost nikakva promjena nije nastupila :(

RIDER32
06-02-2011, 19:26
Jezgra/e procesora centrirana/e je/su nasred procesora. Uopće nije toliko bitno da cijeli heatspreder bude premazan pastom.
Bit je da bude dovoljno (ali ne previše) paste tamo gdje se stvara najviše topline.
Što više dodirne podloge to će se više topline prenjeti sa procesora na cooler. Isto kao i kod otpora struje. Što veća površina to manji otpor a samim time i gubitci na struji.
I još može nastati jedan problem kada cijeli procesor nedira hladnjak. Lako se može zavuči prašine u prazan prostor jer se tu vrti puno zraka i prašine i raditi kontraefekt hlađenja.

Sgt. Bull
08-02-2011, 17:31
Problem nije bio u previše već premalo paste. Temperature su na idle oko 40-45°c dok su pod opterećenjem oko 55°-60°c. Sve fercera predobro. :)

RIDER32
08-02-2011, 18:08
šta si napravio? jel ti neko iskusniji stavljo pastu ili..?

Sgt. Bull
08-02-2011, 18:21
Jučer odnio u servis, oni stavili pastu i danas evo radi odlično. Da ne bude zabune, pitao sam do čega je i objašnjeno mi je da je bilo premalo paste stavljeno.

Bartuc
08-02-2011, 18:39
Moguće da je baza coolera konkavna pa je trebalo više paste da se sljubi sa procesorom!? Pošto inače ide sloj tanak kao list papira pošto ti pasta služi samo zato da popuni mikropukotine na materijalu kako nebi bilo "zraka" između baze coolera i procesora.

marijanovic
08-02-2011, 19:13
I da, te sadašnje temperature su također visoke za taj procesor uz Katana 3 hladnjak.

Sgt. Bull
08-02-2011, 19:14
Može biti da je to jednostavno do temperature u sobi ili kučištu?

marijanovic
08-02-2011, 19:33
Može biti da je to jednostavno do temperature u sobi ili kučištu?

Pa baš i ne. Nadam se da imaš na kućištu barem stražnji vent za ispuh (i preporučeno barem još jedan prednji za upuh ili bočni...)?

Sgt. Bull
08-02-2011, 19:41
Što se tiče ventova na kučištu imam samo jedan na dnu (sa strane) što ispuhuje. Uzeo sam one qurce za mountanje fana bilo gdje u kučište pa moram skontat kako i gdje da nabacim fan da se osjeti. Osim toga planiram i staviti jedan 40x40 (veći ne može zbog katane, glupost) i staviti da barem ispuhuje pa neka radi, ko ga hebe.

Bartuc
08-02-2011, 20:05
4x4 ce ti samo zujati, to ima pre mali protok zraka da bi bio koristan. Na straznjoj strani kucista bi morao imati mjesta za 8x8 pa do 12x12 ako imas novije/bolje kuciste. Tamo stavis ispuh tako da tjera toplibzrak van iz kucista. A ovaj bocni bi ja okrenuo da puse nutra, tako da fino zacirkulira zrak.

Ps: kenjam i pisem s mobitela, tako da zanemari greske u postu xD

Sgt. Bull
08-02-2011, 20:21
Znam, uspio sam staviti 9x9 bez problema, ne znam zašto sam mislio da neće stati, premjestio sam odozdo i stavio ga na zadnju stranu kučišta drito pored coolera za proc, ima par centimetara razmaka i toga me malo strah.

marijanovic
08-02-2011, 22:35
Ma nema te što biti strah ako ima par centimetara razmaka, samo pazi da si ga stavio da baca zrak van.
U principu treba topao zrak s Katane bacati van. Je li pala temperatura štogod?

Sgt. Bull
08-02-2011, 23:13
Otprilike 2-3 stepena.

marijanovic
08-02-2011, 23:19
Još kad dodaš koji vent da upuhuje svježi zrak, past će još.
I onda još ako središ kablovanje (pretpostavljam da su ti kablovi razbucani) da zrak može bolje cirkulirati (povežeš kablove, posložiš da što manje smetaju i lijeppo izgledaju) bit će još hladnije...