PDA

Pogledaj cijelu verziju : C-jezik vježbe (Nizovi znakova, dvodimenzionalni nizovi)



Nee Joe
31-01-2011, 17:53
Ljudovi, trebam pomoć ili barem neki savjet ako ništa. Naime, sutra imam ispit iz računalstva i molio bih vas ako znate poneki zadatak ili neki link na kojem je pun kok zadataka za C-jezik (nizovi znakova i dvodimenzionalni nizovi) pa da tu postate, jer knjigu nemam a gugl nije dovoljno snažan za moj slabi vokabular pitanja :oops: . Hvala unaprijed onome tko pomogne! :D

cham3leon
31-01-2011, 18:05
Evo me. Nemam neke baš zadatke iz toga, ali to je dosta jednostavno gradivo. Jel znaš recimo matricu zapisat tako da joj zamijeniš redove i stupce? Ili je to prelagano? Ne znam šta bi iz tog gradiva moglo proć kao izazovniji zadatak.

Nee Joe
31-01-2011, 18:20
Evo me. Nemam neke baš zadatke iz toga, ali to je dosta jednostavno gradivo. Jel znaš recimo matricu zapisat tako da joj zamijeniš redove i stupce? Ili je to prelagano? Ne znam šta bi iz tog gradiva moglo proć kao izazovniji zadatak.

Znam, to smo sve prošli, matrice, unakrsno, sve, jednostavno gradivo, samo nemam nikakve zadatke da provjerim kako da koristim te nizove :(

cham3leon
31-01-2011, 18:24
Pa onda valjda znaš sve. Ne znam šta bi ti još mogli ubacit. Jeste radili s pokazivačima?

Nee Joe
31-01-2011, 18:27
Pa onda valjda znaš sve. Ne znam šta bi ti još mogli ubacit. Jeste radili s pokazivačima?

JESMO! Znači, nemam brige? Imam tu par zadačića u bilježnici (jedno 7) koje sam riješio, ali sam mislio da trebam još nešto :?.

cham3leon
31-01-2011, 18:38
A jeste li radili zadatke sa pokazivačima i nizovima/matricama? Niz koji deklariraš je u biti također samo pokazivač na neki alocirani dio memorije koji predstavlja taj niz. I sad, kako povećavaš pokazivač, seliš ga da pokazuje na idući član niza, itd. A kod matrica je važno znati da kad s pok. dođeš do kraja jednog retka, on ode u idući redak zato jer je matrica zapravo isto prezentirana kao 1-dimenzionalni niz u memoriji.

Viper33
31-01-2011, 18:42
e sad da je C ovdje...


:(

Nee Joe
31-01-2011, 18:45
A jeste li radili zadatke sa pokazivačima i nizovima/matricama? Niz koji deklariraš je u biti također samo pokazivač na neki alocirani dio memorije koji predstavlja taj niz. I sad, kako povećavaš pokazivač, seliš ga da pokazuje na idući član niza, itd. A kod matrica je važno znati da kad s pok. dođeš do kraja jednog retka, on ode u idući redak zato jer je matrica zapravo isto prezentirana kao 1-dimenzionalni niz u memoriji.

Zomg, sad si me uhvatio :shock:..... Možda smo radili, jer nisam ništa razumio što si sada rekao, ali mogu ti reći da je zadnje što smo učili pokazivači i dinamičke alokacije, ali još nismo krenuli sa implementacijom njih samih u zadacima, tako da će se naši zadaci temeljiti na nizovima znakova i dvodimenzionalnim nizovima, a idući test, koji je za cca 4 tjedna će biti pun pokazivača, matrica i dinamičkih alokacija. Sve se meni čini da ću te tada trebati :D.

e sad da je C ovdje...:(

A dobro, ajd, kameleonče je tu da pomogne, njemu vjerujem

cham3leon
31-01-2011, 18:50
Naš dragi čiko C jeste bio čarobnjak za računala u svakom pogledu, ali programiranje mu je uvijek bila slaba točka. Pomagao sam mu kad je radio jednu igru u Unityju :)

@ Nicky: Onda ne bi smjelo biti problema. Našao sam sa našeg faksića neke zadatke, primjerice pojednostavljena verzija jednoga bi bila:

Napisati program koji iz 2 cjelobrojna polja konstruira matricu tako da svaki niz postane red matrice.

Evo link (http://www.riteh.uniri.hr/zav_katd_sluz/zr/nastava/programiranje/download/zadaci/primjer_zavrsnog_ispita.pdf), pa možda nađeš šta, samo šta su naši zadaci h4rdc0r3 i uvijek traže baratanje s pokazivačima i datotekama.

Nee Joe
31-01-2011, 18:53
Naš dragi čiko C jeste bio čarobnjak za računala u svakom pogledu, ali programiranje mu je uvijek bila slaba točka. Pomagao sam mu kad je radio jednu igru u Unityju :)

@ Nicky: Onda ne bi smjelo biti problema. Našao sam sa našeg faksića neke zadatke, primjerice pojednostavljena verzija jednoga bi bila:

Napisati program koji iz 2 cjelobrojna polja konstruira matricu tako da svaki niz postane red matrice.

Evo link (http://www.riteh.uniri.hr/zav_katd_sluz/zr/nastava/programiranje/download/zadaci/primjer_zavrsnog_ispita.pdf), pa možda nađeš šta, samo šta su naši zadaci h4rdc0r3 i uvijek traže baratanje s pokazivačima i datotekama.

Bolje i to pa da ih izvježbam tako da ove u školi sredim samo tako :D...... Zahvaljujem! :D

cham3leon
31-01-2011, 18:55
Javi ako ti nešto ne ide ili imaš nejasnoće pa da to riješimo.

Ja bih stvarno trebao više nastavit onaj C tutorial koji sam započeo još davno u Programiranju...

Nee Joe
31-01-2011, 18:57
Javi ako ti nešto ne ide ili imaš nejasnoće pa da to riješimo.

Ja bih stvarno trebao više nastavit onaj C tutorial koji sam započeo još davno u Programiranju...

Ma gotovo sam siguran da ću te trebati za već jedno tjedan dana, jer mi ovo dinamičko alociranje nije baš sjelo (krenuli smo s tim prije jedno tjedan dana). Ako ću imati 5 na kraju godine, znam kome zahvaliti :D

Viper33
31-01-2011, 19:13
a istina da i cham3leon je dosta aktivan u pomagaj brate i to ko C, mora jer su oboje iz Rijeke :)

cham3leon
31-01-2011, 19:37
Jedino što sam ja C-u negdje do gležnja, nemam ni upola toliko iskustva i znanja, ali bar za C jezik i programiranje općenito mogu pomoći.