PDA

Pogledaj cijelu verziju : Univitizam



rudeboy95
23-01-2011, 23:45
Univitizam je svježa filozofija, ili možda bi rekli način života. Da pojednostavim, svi smo jedno biće koje kroz reinkarnaciju ulazi u druge živote. Ali ne u stilu reinkarnacije u stilu hinduista, nego u stilu vjerovanja da je vrijeme iluzija, i zapravo svi živimo, živili smo i živjet ćemo druge živote. To omogućuje da se kriminal i svo zlo svijeta uništi. Možda sada glupo zvuči, ali zamislite da svi vjeruju u to. Nitko ne želi ništa loše napraviti drugim bićima, jer to znači da sam sebi radi loše. Ovo se zasniva na tekstu "The Egg" od Andy-a Weira-a. Pošto ja loše objašnjavam, pročitajte to da shvatite u potpunosti o čemu se radi.
The Egg

By: Andy Weir



You were on your way home when you died.

It was a car accident. Nothing particularly remarkable, but fatal nonetheless. You left behind a wife and two children. It was a painless death. The EMTs tried their best to save you, but to no avail. Your body was so utterly shattered you were better off, trust me.

And that’s when you met me.

“What… what happened?” You asked. “Where am I?”

“You died,” I said, matter-of-factly. No point in mincing words.

“There was a… a truck and it was skidding…”

“Yup,” I said.

“I… I died?”

“Yup. But don’t feel bad about it. Everyone dies,” I said.

You looked around. There was nothingness. Just you and me. “What is this place?” You asked. “Is this the afterlife?”

“More or less,” I said.

“Are you god?” You asked.

“Yup,” I replied. “I’m God.”

“My kids… my wife,” you said.

“What about them?”

“Will they be all right?”

“That’s what I like to see,” I said. “You just died and your main concern is for your family. That’s good stuff right there.”

You looked at me with fascination. To you, I didn’t look like God. I just looked like some man. Or possibly a woman. Some vague authority figure, maybe. More of a grammar school teacher than the almighty.

“Don’t worry,” I said. “They’ll be fine. Your kids will remember you as perfect in every way. They didn’t have time to grow contempt for you. Your wife will cry on the outside, but will be secretly relieved. To be fair, your marriage was falling apart. If it’s any consolation, she’ll feel very guilty for feeling relieved.”

“Oh,” you said. “So what happens now? Do I go to heaven or hell or something?”

“Neither,” I said. “You’ll be reincarnated.”

“Ah,” you said. “So the Hindus were right,”

“All religions are right in their own way,” I said. “Walk with me.”

You followed along as we strode through the void. “Where are we going?”

“Nowhere in particular,” I said. “It’s just nice to walk while we talk.”

“So what’s the point, then?” You asked. “When I get reborn, I’ll just be a blank slate, right? A baby. So all my experiences and everything I did in this life won’t matter.”

“Not so!” I said. “You have within you all the knowledge and experiences of all your past lives. You just don’t remember them right now.”

I stopped walking and took you by the shoulders. “Your soul is more magnificent, beautiful, and gigantic than you can possibly imagine. A human mind can only contain a tiny fraction of what you are. It’s like sticking your finger in a glass of water to see if it’s hot or cold. You put a tiny part of yourself into the vessel, and when you bring it back out, you’ve gained all the experiences it had.

“You’ve been in a human for the last 48 years, so you haven’t stretched out yet and felt the rest of your immense consciousness. If we hung out here for long enough, you’d start remembering everything. But there’s no point to doing that between each life.”

“How many times have I been reincarnated, then?”

“Oh lots. Lots and lots. An in to lots of different lives.” I said. “This time around, you’ll be a Chinese peasant girl in 540 AD.”

“Wait, what?” You stammered. “You’re sending me back in time?”

“Well, I guess technically. Time, as you know it, only exists in your universe. Things are different where I come from.”

“Where you come from?” You said.

“Oh sure,” I explained “I come from somewhere. Somewhere else. And there are others like me. I know you’ll want to know what it’s like there, but honestly you wouldn’t understand.”

“Oh,” you said, a little let down. “But wait. If I get reincarnated to other places in time, I could have interacted with myself at some point.”

“Sure. Happens all the time. And with both lives only aware of their own lifespan you don’t even know it’s happening.”

“So what’s the point of it all?”

“Seriously?” I asked. “Seriously? You’re asking me for the meaning of life? Isn’t that a little stereotypical?”

“Well it’s a reasonable question,” you persisted.

I looked you in the eye. “The meaning of life, the reason I made this whole universe, is for you to mature.”

“You mean mankind? You want us to mature?”

“No, just you. I made this whole universe for you. With each new life you grow and mature and become a larger and greater intellect.”

“Just me? What about everyone else?”

“There is no one else,” I said. “In this universe, there’s just you and me.”

You stared blankly at me. “But all the people on earth…”

“All you. Different incarnations of you.”

“Wait. I’m everyone!?”

“Now you’re getting it,” I said, with a congratulatory slap on the back.

“I’m every human being who ever lived?”

“Or who will ever live, yes.”

“I’m Abraham Lincoln?”

“And you’re John Wilkes Booth, too,” I added.

“I’m Hitler?” You said, appalled.

“And you’re the millions he killed.”

“I’m Jesus?”

“And you’re everyone who followed him.”

You fell silent.

“Every time you victimized someone,” I said, “you were victimizing yourself. Every act of kindness you’ve done, you’ve done to yourself. Every happy and sad moment ever experienced by any human was, or will be, experienced by you.”

You thought for a long time.

“Why?” You asked me. “Why do all this?”

“Because someday, you will become like me. Because that’s what you are. You’re one of my kind. You’re my child.”

“Whoa,” you said, incredulous. “You mean I’m a god?”

“No. Not yet. You’re a fetus. You’re still growing. Once you’ve lived every human life throughout all time, you will have grown enough to be born.”

“So the whole universe,” you said, “it’s just…”

“An egg.” I answered. “Now it’s time for you to move on to your next life.”

And I sent you on your way.
Unitivizam je na samom začetku u ovom trenutku, pa se pridružite u rasprave OVDJE. (http://univitism.46.forumer.com/)
Also, tekst od jednog univitista:
In the beginning, there was, is, and will be nothing. From that nothing, something was formed. It grew, and it became aware. From this something, everything was formed. This something was confused, for it had made everything, but it knew nothing. So, it strived to learn, to know all that there is to know. From nothing, it created a child. The something taught the child to learn through experience. And the child did so, is doing so, and will do so.

The child is not physical, nor is its father. These somethings are ideas. The father is knowledge and the child is the mind. The child had been, has been, was, is, and will be all minds, all thoughts, and all souls.



Time is an illusion. Interactions are an illusion. Sequences are an illusion. All moments have existed, and all moments will exist. The child, the mind, learns through these moments. Piece by piece, in no particular order, the mind grows, and the mind learns. It is plants, it is bacteria, and it is humans.

We are all one. You are everyone, and likewise, everyone is you. We are the mind. All of your actions are from you, through you, and to you. For this reason, do good. All wounds are self-inflicted. All things outward are inward.

The mind lives within us, within you, through you. Despite this, there is no destiny. You are the vehicle through which the mind learns. You are responsible for your actions, as they will shape the mind.

Death is physical. Death is the end of the body, not the end of the mind. The mind lives through all lives and all deaths. When all lives have been lived through, and all deaths have been experienced, the mind will free itself once again from the physical, and will be as its father, the something, the knowledge.



As a Univitist, you have two goals:

1. To learn, and to advance society, to further the mind.
2. To do good deeds, for doing good to others is doing good to one's self.

EDIT: Univitizam potječe od riječi: Unity (zajedništvo) i vitae (život), to jest zajedništvo svog života u svemiru.

Electromaster
23-01-2011, 23:47
A što je sa mazohistima? :eyebrows:

rudeboy95
23-01-2011, 23:48
Za to postoje zakoni. :)

EDIT: Facebook grupa:
http://www.facebook.com/home.php?sk=gro ... 33542&ap=1 (http://www.facebook.com/home.php?sk=group_183548068333542&ap=1)

Kid A
23-01-2011, 23:52
Kakva su vam stajališta što se tiče pečurki u cilju sjedinjavanja?
Iskustvo me uči da su ove jednobojne jako dosadne i ne daju ništa.
Jednom kad sam se izgubio u blizini Krupe na Vrbasu, pojeo sam neku ljubičastu s ekipom i kasnije se odvojio od njih.
Pronašli su me tri dana kasnije kako s nekim ježom diskutujem o razlikama između redateljske verzije "Spašavanje vojnika Rajana" od one iz bioskopa

rudeboy95
23-01-2011, 23:55
Karabaš na drogi ponovo. :(
Vrati se kad se odtripuješ.

Kid A
23-01-2011, 23:58
Stari moj, ti ces za tri godine zavrsiti na heroinu ako se budes tako pecao na svakakve gluposti :)

Time is an illusion. Interactions are an illusion. Sequences are an illusion. All moments have existed, and all moments will exist. The child, the mind, learns through these moments. Piece by piece, in no particular order, the mind grows, and the mind learns. It is plants, it is bacteria, and it is humans
Bar ovo ne zvuci kao da je izaslo iz uma retajnog Ickea i njegovih svemirskih gustera

rudeboy95
24-01-2011, 00:05
Davno sam se ja zakleo za prirodu. :wink:

Icke je totalno obrnuta stvar od ovoga.. Icke pokušava razotkriti zablude, ali krivim metodama i objašnjenjima. A univitizam nudi potpuno suprotno, nudi još jednu zabludu, ali zabludu koja bi mogla pomoći čovječanstvu (tj. ne čovječanstvu, nego cijelom životu), a ne pojedincu.

croat1gamer
24-01-2011, 00:07
Da bacim ovo u banned ili da pustim prvo ljude da izflejmaju "ovo" pa da onda bacim u banned?

Also, zeitgeist.

Babitz
24-01-2011, 00:12
Also, scientologija.

rudeboy95
24-01-2011, 00:14
Kakve veze ima veliki kozmički crv sa ovim?

Kid A
24-01-2011, 00:18
Ok, ajde da napisem jos ovo jer postoji jedan od dva razloga zasto si otvorio temu:
-trollas
-dosta si poglup ovako
Za ocuvanje tvog mentalnog zdravlja iskreno se nadam da je ovo prvo u pitanju.
Ta "filozofija" kako je ti nazivas nema teoretske sanse da uspije ni na papiru jer je retajna u samom startu i zvuci kao da ju je neki osnovac slagao za pismeni zadatak iz hrvatskog, ono sve "happy-go-lucky" fazon

To omogućuje da se kriminal i svo zlo svijeta uništi. Možda sada glupo zvuči, ali zamislite da svi vjeruju u to. Nitko ne želi ništa loše napraviti drugim bićima, jer to znači da sam sebi radi loše
Pazi ovo samo gore, kak lose. Jesi li uopce svjestan da je zlo jedan od glavnih pokretaca bica, to je stovise onaj iskonski i najiskreniji, najcisci osjecaj u nama. Poenta je da ljudi zeleSnapraviti zlo drugim bicima i sebi jer je to jedan od trenutaka kad se najvise osjecaju zivim. Daj opameti se malo bokte, jos juce si davao izjave tipa da nesto moze biti autenticno samo zato sto je na internetu i otvarao teme o pusenju cajeva :/

Lord Ragnarok
24-01-2011, 00:23
i tako nastaje jos jedna religijska sekta kao sto su i Jedi-aji.
kako li smo smao mogli bez svih tih religija....

@
blablabla
Pazi ovo samo gore, kak lose. Jesi li uopce svjestan da je zlo jedan od glavnih pokretaca bica, to je stovise onaj iskonski i najiskreniji, najcisci osjecaj u nama. Poenta je da ljudi zeleSnapraviti zlo drugim bicima i sebi jer je to jedan od nacina kad se najvise osjecaju zivim....
a zar ljubav se nebi mogla isto staviti u tu kategoriju?

croat1gamer
24-01-2011, 00:26
To je Hobbesovo naucavane sto karabas navodi.

TeraBajt
24-01-2011, 01:32
vidjet ce te vi kad za par godina gradjani zagreba predju na univerizam zbog mocne porodice rudeboya95

hansi
24-01-2011, 02:04
admire
:pray: :pray: :pray: :pray:

The Boz
24-01-2011, 03:14
...here's Tom with the weather.

cham3leon
24-01-2011, 09:43
Da bacim ovo u banned ili da pustim prvo ljude da izflejmaju "ovo" pa da onda bacim u banned?

Also, zeitgeist.

Ne, prvo flejmanje. Moramo ovo sada iskoristit da powerfamo malo flammena.

Ako sam dobro skužio poantu ove filozofije ili vjerovanja ili šta je već, ima smisla pa nije ni čudo da se netko toga sjetio. Mislim da je i meni pala na pamet takva ideja. Ono, samo sam ja čovjek i osoba, a ovo oko mene su sve NPC-ovi, a poslije se ja reinkarniram u jednog od njih, pa tako unedogled, i zapravo ja sam na ovom svijetu forever alone, a svi drugi ljudi zapravo ne postoje. Sa moje točke gledišta ofkors.

I naravno tu sad moraš odnekud izvlačiti teoriju utopije jer još nisi skužio koliko je nedostižna i koliko je nezamislivo teško mijenjati svijet. "Kada bi barem svi vjerovali u to"... naravno da bi nestalo kriminala i drugih sranja, ali pazi, da se ljudi primjerice stopostotno drže kršćanskog nauka i ne skreću s tog puta, isto biš dobio savršeno društvo i utopiju bez ratova i kriminala, ali ljudi se toga očito ne drže. Po čemu je onda ovo bolje?

Ne kažem da nije zanimljiva teorija, interesantno je, ali ništa baš toliko originalno i revolucionarno da bi bilo nešto više od spike s kojom daviš frendove u birtiji kad si malo popiješ i primi te volja za filozofiranjem.

Kenyi
24-01-2011, 09:55
Da bacim ovo u banned ili da pustim prvo ljude da izflejmaju "ovo" pa da onda bacim u banned?

Also, zeitgeist.

Ako sam dobro skužio poantu ove filozofije ili vjerovanja ili šta je već, ima smisla pa nije ni čudo da se netko toga sjetio. Mislim da je i meni pala na pamet takva ideja. Ono, samo sam ja čovjek i osoba, a ovo oko mene su sve NPC-ovi, a poslije se ja reinkarniram u jednog od njih, pa tako unedogled, i zapravo ja sam na ovom svijetu forever alone, a svi drugi ljudi zapravo ne postoje. Sa moje točke gledišta ofkors.

.

:(
Svi smo mi iluzija a ti samo postojiš sa svoje tacke gledišta :(
Ne, unitivizam je prepun rupa i samo je isprdak neke osobe koja ne uspjeva da pronađe utjehu bilo gdje u svom postojanju pa je izmislio tako nešto plitko. Ono, vjecno postojanje, reinkarnacijom za boljitak. Po ovome bili bi Borg do kraja stoljeca.

Frky
24-01-2011, 10:04
Erm... ako smo svi u svakome, znači da prilikom bludnih radnji sami sebe hebemo????

Babitz
24-01-2011, 12:36
Sve je incest onda.

cham3leon
24-01-2011, 13:05
Ne nego masturbiranje

Maloki
24-01-2011, 15:55
To omogućuje da se kriminal i svo zlo svijeta uništi. Možda sada glupo zvuči, ali zamislite da svi vjeruju u to. Nitko ne želi ništa loše napraviti drugim bićima, jer to znači da sam sebi radi loše.
Da, ovo je potpuno drugačije od osnovne ideje svih ostalih religija.
:wink:

@Ragnarok - što ti imaš protiv nas Jedija?

Babitz
24-01-2011, 16:14
To ne mijenja činjenicu da je glupo.

Niko Bellic
24-01-2011, 17:20
To ne mijenja činjenicu da je glupo.
Jednu stvar lajkam nenadjebivojakomnogopunoprevise, a to je fakt da se ne spominje novac! Fakjea!

Glavni problem ovog razmisljanja je to da su ljudi po interesima veoma razliciti i nitko ne bi samoinicijativno i pun entuzijazma radio i stvarao za one koji nemaju volje za nista osim da egzistiraju od tudjeg rada i pjevaju borbene. Jednakost je nemoguca u praksi radi psihofizickih razlika zivih bica, cigareta, droge, alkoholnih pica, malih macica, pilica i pacica.

Da bi moglo biti jednakosti treba postojati tocno definitirana granica izmedju dobra i zla koju svako ljudsko bice moze spoznati od samog pocetka svog zivotnog ciklusa, a to je trenutno nazalost nemoguce i tesko da ce ljudska rasa uskoro dostici taj stupanj razvoja, bez da pritom izleti iz zivotnog zavoja poput suvise izglodanog navoja iz doba AVNOJ-a.

Odi radije oplodi neku zenku i brini za potomstvo.

Lord Ragnarok
25-01-2011, 02:13
To omogućuje da se kriminal i svo zlo svijeta uništi. Možda sada glupo zvuči, ali zamislite da svi vjeruju u to. Nitko ne želi ništa loše napraviti drugim bićima, jer to znači da sam sebi radi loše.
Da, ovo je potpuno drugačije od osnovne ideje svih ostalih religija.
:wink:

@Ragnarok - što ti imaš protiv nas Jedija?

lose bureke

etejid
25-01-2011, 08:07
To nije filozofija, to je jedan običan prozor koji želi da ljudi prestanu jesti, piti i disati zbog nekog produhovljenja. U biti kao i svaki drugi kurton.

Systematic Reverse
25-01-2011, 18:00
we're going to utopia, and never coming baaaaaack!