PDA

Pogledaj cijelu verziju : Princeza Leia zove upomoć preko Holo Skypea



W1k1n6
10-01-2011, 02:36
Nasser Peyghambarian i njegov tim s University of Arizona u Tucsonu na putu su ostvarenja hologramskog video prikaza kakav smo mogli vidjeti u prvom filmu iz serijala Star Wars. To je ona čuvena scena kad R2-D2 aktivira hologram princeze Leie koja traži pomoć pred najezdom Imperije. Mada su 3D televizori i 3D kina već postali svojevrsni sinonim za "pravi 3D", ekipa iz Arizone to ne želi prihvatiti. Njihova ideja je stvoriti video holograme koji se mogu prikazivati direktno u prostoru, što više snimati i odašiljati u realnom vremenu preko televizije i interneta. Prošli mjesec u tome su napravili veliki korak, stvorivši prvi 3D hologramski film koji se izvodi gotovo u realnom vremenu, odnosno predstavlja najbrže izvođenje prijenosa holo videa s druge lokacije. Glavna fora njihovog uspjeha leži u izumu nove vrste plastike koja osvježava hologram svake dvije sekunde. Mada je to još uvijek presporo da bismo mogli gledati prijenos hokej utakmice Medveščaka koja se odvija u našoj dnevnoj sobi, napravljen je veliki pomak, a znanstvenici se nadaju da bi prvi pravi holografski 3D "televizor" mogli očekivati za 7 do 10 godina. Objekt se snima sa 16 kamera, potom signal obrađuje računalo i šalje ga na laser koji poput projektora osvjetljava pozadinu od posebne plastike na kojoj se uslijed serije kemijskih reakcija stvara hologramska slika koja izgleda kao da se nalazi duboko u prostoru. Trenutni model radi s "uspravnom" pozadinom, no ekipa uskoro priprema sustav koji će biti "stolni", odnosno hologrami će se stvarati iznad "poda" a ne ispred "zida" kao do sada. Peyghambarian kaže kako će tijekom sljedećih godina trebati ubrzati prijenos i poboljšati kvalitetu slike, no fizikalni temelji su postavljeni. Prvo će trebati uppgrejdati laser od 50 Hz u neki koji će raditi brže od Ghz, povećati veličinu slike, te drastično smanjiti opremu koja služi za reprodukciju kako bi se mogla integrirati u kućnu ili kino upotrebu. Video možete pogledati na donjem linku, no ne možete ga vidjeti na kompu u obliku holograma, naravno.
http://vimeo.com/16468499

Kid A
10-01-2011, 02:43
Totalni offtopic ali lik ima bas specificno prezime, Peyghambarian je vrlo vjerojatno izvedenica od "pejgamber", sto je inace epitet koji je dodijeljen prvom poslaniku u islamu, Muhamedu pejgamberu. To bi u prevodu znacilo nesto najblize kao "bozji poslanik". U svakom slucaju, svaki dan naucimo nesto novo :D
Sto se tice vijesti, krajnje zanimljivo. Jedva cekam da izbace neki video da vidim kako to radi uzivo

Chappi
10-01-2011, 02:49
Fora zvuci,sad samo treba cekat nekih desetak godina da vidimo kako radi u praksi.

W1k1n6
10-01-2011, 03:10
Totalni offtopic ali lik ima bas specificno prezime, Peyghambarian je vrlo vjerojatno izvedenica od "pejgamber", sto je inace epitet koji je dodijeljen prvom poslaniku u islamu, Muhamedu pejgamberu. To bi u prevodu znacilo nesto najblize kao "bozji poslanik". U svakom slucaju, svaki dan naucimo nesto novo :D
Sto se tice vijesti, krajnje zanimljivo. Jedva cekam da izbace neki video da vidim kako to radi uzivo
Baš si me zeznuo, sad sam išao tražiti što su pejgamberi. To su "vjerovjesnici" ili božji poslanici i prema Kur'anu ima ih više - Ibrahim, Adem, Nuh, Ishak, Lut, Ismail, Jakub, Jusuf, Musa, Harun, Davud, Sulejman, Zekerija, Jahja, Isa...
Muhamed nije prvi već posljednji. A hologramski video je nešto što doista nema puno veze s time, osim ako bismo razna ukazanja pripisivali alienskim holoemiterima :)

Kid A
10-01-2011, 03:15
Ups totalno je greska s moje strane sorry, nisam bio u mejtefu dobrih 10 godina tak da ono, fejlam sad u pamcenju nekih stvari :D

Wolfwrath
10-01-2011, 20:49
Uh,16 kamera? Malo nezgodno,rekao bih.
Preko kojeg točno medija se reproducira slika, odnosno hologrami? Znam da su postojali određeni napretci u korištenju pare kao sredstva, ili nešto u tom stilu...

W1k1n6
11-01-2011, 11:38
Laserom na specijalnu pozadinu od te plastike koju su razvili. Ako imaš kakav link o korištenju pare postaj ga.
Evo tu je zanimljiv video na kojemu je intervju s jednim od znanstvenika, a može se vidjeti i dio aparature koju koriste.

kbk5_XEZ3DQ&playnext=1&list=PLDCC81A9A26EFB330&index=46


Help me, Obi-Wan Kenobi, you're my only hope! :)

croat1gamer
12-01-2011, 15:13
Para se koristila zbog njenih svojstava da se sa obicnim projektorom slika projicira na cestice pare. Koliko se sjecam, to nije bio 3D vec 2D prikaz u 'slobodnom prostoru'. Iako, moguce je da postoji nekakva 3d verzija.

CrazySmurf
03-02-2011, 20:42
Uopče mi se ne sviđa. Why? Slika je crvena i sve je u ubitačnom slowmou.

W1k1n6
03-02-2011, 23:46
Da, mislim da bi zato sad trebali odustati razvijati tu tehnologiju jer se tebi ne sviđa.

CrazySmurf
04-02-2011, 08:42
Samo kažem da mi se TRENUTNO ne sviđa. Kad vidim ful color u prostoru u realtimeu onda nema problema.