PDA

Pogledaj cijelu verziju : Znanstvenici stvorili kišne oluje u pustinji



croat1gamer
05-01-2011, 01:43
Kratak c/p:
U projektu su upotrijebljeni veliki ionizatori, koji stvaraju negativno nabijene ione koji privlače čestice prašine uobičajene u pustinji. Zahvaljujući tzv. konvekciji, one se na toplom zraku dižu u nebo. Kada stignu na dovoljnu visinu, privlače molekule vode u zraku i započinje proces kondenzacije. Ako je vlage dovoljno, nastat će milijuni kapi koje će konačno formirati oblake i pasti na tlo.
Sauce Eng (http://www.nydailynews.com/tech_guide/2011/01/03/2011-01-03_swiss_company_metro_systems_international_claim s_to_have_device_which_creates_ma.html)
Sauce Hr (http://www.tportal.hr/scitech/znanost/104505/Znanstvenici-stvorili-kisne-oluje-u-pustinji.html)

http://assets.nydailynews.com/img/2011/01/04/alg_middle-east_rain.jpg

Pohvale molekulama vode sto su polarne, tako da je ovo izvedivo. :)

Nee Joe
05-01-2011, 01:48
Pročitah- PREAWESOME. Svaka čast, al nažalost ovo je dokaz da samo novac sve pokreće :(

Chupacabra
05-01-2011, 01:48
Dobra ideja. Bi li se mogla iskoristiti za stvaranje život u većim pustinjama tipa Sahara?
I planira li se takvo što izvesti?

Electromaster
05-01-2011, 01:50
Ne znam kaj ti briješ Chupa, al globalna klima puno je kompliciranija od toga.

Nee Joe
05-01-2011, 01:51
Ne znam kaj ti briješ Chupa, al globalna klima puno je kompliciranija od toga.

Dobro da je pitao, a ne ustvrdio :|

Chupacabra
05-01-2011, 01:53
Ma ne razmišljam o tim faktorima, kasno je u noći, i u glavi mi se cijelo vrijeme vrti Loituma. :3

croat1gamer
05-01-2011, 01:56
Zanemarite da je vracanje pustinje u naseljivo podrucje jednako: "HEJ, DOVEDIMO VODE I PUSTINJA CE SE POVUCI"
Ali dobra bi bila sansa da se tako sprijeci sirenje pustinje, posto su biljke jedan od efikasnijih i jeftinijih nacina za to.

Electromaster
05-01-2011, 01:57
Ne znam kaj ti briješ Chupa, al globalna klima puno je kompliciranija od toga.

Dobro da je pitao, a ne ustvrdio :|
MISAO JE DOVOLJNA. (H)

Chupacabra
05-01-2011, 02:00
Zanemarite da je vracanje pustinje u naseljivo podrucje jednako: "HEJ, DOVEDIMO VODE I PUSTINJA CE SE POVUCI"
Ali dobra bi bila sansa da se tako sprijeci sirenje pustinje, posto su biljke jedan od efikasnijih i jeftinijih nacina za to.

@Predator- Umm, htio sam napisati nešto poput ovoga, ali sam ispao idiot jer se ne znam izraziti :(

Aral
05-01-2011, 08:44
Da se mene pita, go go go!

W1k1n6
05-01-2011, 11:30
Po meni, ovo je jako zanimljiva stvar, čak ne samo za Zemlju, već se uklapa i u neke projekte teraformiranja stranih planeta. Naravno, to bi u procesu teraformiranja došlo među posljednje korake, prvi koraci u stvaranju atmosfere su za sada još uvijek najveća prepreka, ali svejedno će dati mala krilca istraživanjima. Što se tiče procesa pretvaranja pustinja u "plodna" područja, još uvijek je isplativije dovući vodu cijevima i kanalima, recimo da se u Australiji u sezoni kiša na sjeveru sav taj višak vode doveo u pustinjska područja, s jedne strane ne bi bilo poplava, a s druge bi se suha područja mogla pretvarati u plodna tla. Inače, paradoks je da na Zemlji imamo toliko puno poplava, dok je u prosjeku pitke vode sve manje. Također treba dodati kako je kontrola vremena jako zanimljiva i korisna stvar, no također i vrlo opasna, pa se nadam da će istraživanja više diktirati znanstvenici, a manje biznis i politika.

croat1gamer
05-01-2011, 11:39
Zapravo, isplativije je ovako proizvoditi vodu nego da se grade kompleksi za desalinizaciju morske vode. Citiram:


Novim sustavom mogla bi se ostvariti golema ušteda, jer je njegova godišnja cijena oko šest milijuna eura, a troškovi desalinizacije za isto razdoblje stajali bi oko 46 milijuna eura. Osim toga, troškovi konstrukcije sustava ionizacije iznosili bi oko sedam milijuna eura, a izgradnja centrale za desalinizaciju oko 860 milijuna eura.

Inace, paradoksalnije je kako zapravo zemlja moze uspjesno cuvati svoj balans, ali covjecanstvo nikada nije, niti ce biti zadovoljno time.

W1k1n6
05-01-2011, 11:54
Možda je rješenje u pretvaranju morske vode u pitku u malim desalinizatorima. Na tržištu postoje mali desalinizatori za dobivanje malih količina vode za piće već od nekih 700 Eura. Izgledaju ko aparat za kapućino. Ubaciš morsku vodu i kroz par minuta dobiješ litru pitke vode. Sustavi za dobivanje većih količina koje su vam dovoljne za veće kućanstvo za sve potrebe od pića do kupanja i navodnjavanja manjih površina i vrtova se mogu nabaviti već za nekoliko tisuća Eura. Problem je jedino što svi oni rade na struju, a većina "žednih" ljudi nalaze se u siromašnim krajevima u kojima ljudi nemaju love ni za nabavku, ni za struju, ni za izgradnju solarnih elektrana. No da je međunarodna zajednica malo više sklonija rješavanju tih problema, sustavom pomoći bi se puno moglo učiniti, kao što se u dijelovima sjeverne Afrike već nešto i pokrenulo, no još uvijek u zanemarivim količinama.

Neven <R>
05-01-2011, 11:54
Zapravo, isplativije je ovako proizvoditi vodu nego da se grade kompleksi za desalinizaciju morske vode.
http://www.technologyreview.com/energy/26916/