PDA

Pogledaj cijelu verziju : Scramjet



Wolfwrath
31-12-2010, 10:08
A scramjet (supersonic combustion ramjet) is a variant of a ramjet airbreathing combustion jet engine in which the combustion process takes place in supersonic airflow. As in ramjets, a scramjet relies on high vehicle speed to forcefully compress and decelerate the incoming air before combustion (hence ramjet), but whereas a ramjet decelerates the air to subsonic velocities before combustion, airflow in a scramjet is supersonic throughout the entire engine. This allows the scramjet to efficiently operate at extremely high speeds: theoretical projections place the top speed of a scramjet between Mach 12 and Mach 24, which is near orbital velocity.

Gledao malo na Historyu, bilo je zanimljivo, ako izuzmemo hvalospjeve amerikancima.
Uglavnom, scramjet bi trebao biti orbitalno oružje, namijenjen za uništavanje neprijateljskih satelita i scramjetova, bombardiranje iz orbite, ili čak misije orbitalnog izviđanja.
Zbog vakuuma, ne bi smjeli biti opremljeni raketama ni topovima (trzaj može zeznuti scramjetov položaj u orbiti), nego visokoenergetskim laserima, kojima bi uzrokovali sitna oštećenja na neprijateljskim scramjetovima (dovoljno da ih pomakne iz orbite), pa bi trenje pri ulasku u atmosferu napravilo ostalo.
Propustio sam dio,ali čini se da Rusi imaju funkcionirajuće prototipove, iako i dalje daleko od ciljnih 25 macha, koliko žele da imaju brzine.

Btw, najjače mi je bilo na Historyu kad su rekli za te ruske modele, i onda nastave:

Na sreću, i SAD radi na toj tehnologiji
Oni valjda Ruse još uvijek smatraju izvorom svjetskog zla,lol... :P

Aral
31-12-2010, 11:13
Fora stvar, gledao nešto slično također.

Wolfwrath
31-12-2010, 11:18
Da,fascinantna mi je ta brzina na koju ciljaju, 25 macha, odnosno rekli su da je to 32 000 km/h. U biti, nakon polijetanja, u roku 3 sata, mogu se naći bilo gdje u svijetu...

croat1gamer
31-12-2010, 12:03
Bit ce zanimlijvo kako ce se ta tehnologija koristiti u prakticne svrhe.
Mogao bih spomenuti SR-71 Blackbird projekt, posto primjena scamjet pogona podosta slici Blackbird projektu.
Uglavnom, reconnaissance/unistavanje orbitalnih objekata/orbitalno bombardiranje nije bas tako prakticno za avione takvoga tipa.

Reconnaissance- Imaju vec satelite, ne vidim dodatnu primjenu od ovoga, a mora letjeti u stratosferi jer bi strujanje zraka u nizim razinama utjecalo na putanju aviona.
Unistavajne orbitalnih objekata- Poprilicno sam siguran da energetski efikasni laseri za takve avione jos nisu razvijeni, ali bili zivi pa vidjeli.
Unistavanje drugih aviona- Citaj gore.
Osim toga, vecina prototipa koji postoje su unmanned, tako da u oba gornja slucaja dolazi i pitanje elektronskog ratovanja, koje bi bilo dosta efikasnije od razvijanja vlastitog scramjeta, pripadajuceg naoruzanja te odrzavanje istoga, koje moze i protivnik srusiti.
Vezano uz to, nisam siguran kako bi izduzeni boravak na brzinama od ~24macha djelovao na covjeka, ali poprilicno sam siguran da bi tako nesto bilo vrlo tesko za izdrzati.
Orbitalno bombardiranje- Vrlo siguran dam da bi otpustanje bombi bi imalo negativan efekt na putanju zrakoplova (kao topovi i rakete), pa je pomalo cudno odakle imaju ideju za orbitalno bombardiranje.

Eh, i sukobi izmedu scramjetova. Rusija VS Amerika VS Kina VS Japan VS Indija VS Europa VS Izrael. Ostale zemlje se moze komotno odbaciti jer nemaju nikakve tehnoloske osnove da uopce razviju takve projekte.

edit:
Malo je zbrda-zdola pisano, valjda ce biti razumljivo.

Forengner
31-12-2010, 12:18
Ti valjda znas da je SR-71 projekat vec u neku ruku prevazidjen,pa njega i ne treba pominjati,bolje obratiti paznju na

http://en.wikipedia.org/wiki/NASA_X-43

I da,Sovjeti su imali dobar orbitalni sistem koji je bio u stanju da veoma efikasno razori mete.

croat1gamer
31-12-2010, 12:23
Govorio sam o usporedbi. SR-71 je bio tadasnjim avionima sto je Scramjet danasnjim avionima.

Forengner
31-12-2010, 12:27
Ne bas,pored SR-71 je bilo i engleskih i ruskih super-brzih aviona,a i to nije bilo bas toliko davno,buduci da je SR izasao iz upotrebe 98' .
Ipak,SR je u igri ostao duze nego njegovi parnjaci,a ovi scramjet-monstrumi su jos u debeloj fazi razvoja,pa se o njima bas i ne moze valjano govoriti i njih porediti sa drugim letelicama.

Wolfwrath
01-01-2011, 19:49
@croat- stoji što si rekao, ali reci to amerima, oni su rekli da su im to ciljevi sa scramjet tehnologijom.

croat1gamer
01-01-2011, 19:53
Nebih se cudio da je DARPA narucitelj tog programa.
Pogledaj kakve su sve bedastoce najavili. Beskorisne bedastoce, jer vecina aktualnih stvari koje namjeravaju "modernizirati" obavljaju poprilicno efikasno.

Wolfwrath
01-01-2011, 21:09
Istina. Ali i napomenuli su da laserska tehnologija koja je najavljena još ne postoji,barem ne tolike snage. A sateliti se mogu srušiti običnom modificiranom raketom. Scramjet tehnologija je svejedno vrlo zanimljiva.

W1k1n6
02-01-2011, 20:07
Istina. Ali i napomenuli su da laserska tehnologija koja je najavljena još ne postoji,barem ne tolike snage. A sateliti se mogu srušiti običnom modificiranom raketom. Scramjet tehnologija je svejedno vrlo zanimljiva.

Nije tako daleko kako misliš:


On 16 November 2010, Australian scientists have successfully demonstrated that the high-speed flow in a naturally non-burning scramjet engine can be ignited using a pulsed laser source.[

Inače trenutni rekord u hipersoničnom letu drži X51A Waverider koji je svibnju prošle godine furao 5 Macha nekih 200 sekundi.

Wolfwrath
02-01-2011, 20:47
Ne mislim na pogon, pogoni dobro idu, mislio sam na laserska naoružanja koja ameri žele koristiti.

W1k1n6
02-01-2011, 21:35
:) ah onda ok.