PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako pokrenuti časopis?



Nee Joe
30-12-2010, 00:20
Da, malo je čudno pitanje, možda na mene utječe i ovaj strašni špirit pored mene, ali od početka moje čitačke karijere PCPlaya, oduvijek sam se pitao: Kako je to sve započelo? Kako su glavni urednici uopće došli do te mogućnosti? Što im je bilo potrebno?- Mislim, možda zvuči pomalo djetinjasto i bezveze, ali ne možete reći da pitanje nije na mjestu, te da ste se i vi sami, koji niste dio časopisa, priupitali tih par pitanjca, i zamišljali kako bi to izgledalo da ste vi dio toga. Zaista, iz puke zanimacije, mislim da nema lakšeg načina nego da priupitam tu one koji su otvoreni sa ostatkom svijeta i koji bi to mogli bez problema odgovoriti :D

Chupacabra
30-12-2010, 00:38
It all began with an idea... And with a lack of money.

W1k1n6
02-01-2011, 22:32
Prvo trebaš postati izdavač, za što trebaš imati osnovnu ideju i lovu za uložit, pa onda tražiš ljude za urednike i novinare. Princip je isti kao i za svaki posao koji pokrećeš, nema tu nikakvih ekstra specifičnosti. S time da u današnje doba stvarno treba imati muda velika ko lubenice za pokretati nove časopise :)

Nee Joe
03-01-2011, 00:19
Prvo trebaš postati izdavač, za što trebaš imati osnovnu ideju i lovu za uložit, pa onda tražiš ljude za urednike i novinare. Princip je isti kao i za svaki posao koji pokrećeš, nema tu nikakvih ekstra specifičnosti. S time da u današnje doba stvarno treba imati muda velika ko lubenice za pokretati nove časopise :)

Znači, ako se ne varam, stvar je u tome da trebaš imati početni kapital i sreće da nađeš nekoga tko će raditi za tebe i pritom imati dovoljno talenta da piše dobro kako bi se ljudima svidjelo tako da ti otplatiš taj kapital (i pritom, naravno, nadoplatiš), umjesto da propadneš? Samo, sry ako je pitanje glupo, ali... kako postaješ izdavač?

Electromaster
03-01-2011, 01:13
Ukratko, skupiš početni kapital, osnuješ tiskaru ili sklopiš ugovor s postojećom, te onda daješ piscima sredstva za tiskanje knjiga, a oni tebi dio profita... U slučaju kad izdaješ knjige koje je netko napisao.
Ako pak kao izdavač želiš pokrenuti vlastiti časopis, onda nakon skupljanja kapitala i sklapanja ugovora s tiskarom nađeš urednike i novinare koji će časopis pisati, potom platiš tiskari tiskanje, te na kraju dio svog profita daješ ljudima koji su na časopisu radili.

flander
07-01-2011, 00:42
pitaj 24 sata kako su oni pokrenuli novine, sastalo se par debila i rekli "ajmo zajebavat mamića"

"mućko, proklet bio na Božić, MUĆKO !!!! "

W1k1n6
08-01-2011, 02:47
Izdavač postaneš tako da prvo trebaš imati ideju što želiš izdavati. Potom tražiš ljude koji će raditi za tebe, ili možeš biti u prvom broju urednik i autor sam (bilo je i takvih slučajeva). Nadalje, trebaš imati lovu da platiš tiskanje i distribuciju časopisa, znači moraš naći povoljnu tiskaru i napraviti ugovor s Tiskom i Distrijem koji će te prodavati. Cifre neću iznositi jer bi vas u startu odbile od izdavaštva. Reći ću vam samo jedan jako zanimljiv podatak, a to je da distribucija uzima 40-50 posto od prodaje časopisa, dakle ti kao izdavač si pod prilično nepovoljnim monopolom distributera, alternativa ti je da si napraviš štand na placu i sam prodaješ časopis :) Izdavači inače nemaju vlastitu tiskaru, već tiskaju časopise u vanjskim firmama (tiskarama), naravno to se također masno plaća. Zbog tih silnih troškova zarada ili gubitak su uvijek na tankoj vagi, znači ovo je jako risky business, pogotovo u današnje vrijeme kada je recesija drastično utjecala na prodaju svih tiskovina, kako kod nas, tako i vani. Zaboravio sam još reći da moraš imati i dobar marketing, jer bez njega teško možeš živjeti od same prodaje časopisa.

Nee Joe
08-01-2011, 09:41
Znači, gotovo kao svaki biznis- ovisiš često o drugima, ali im sve to plaćaš, a na kraju često i izvučeš deblji kraj :|. Kako otprilike izgleda početak u vlastitom poslovanju, te koliko je vremena potrebno da napraviš "dobro temelje", odnosno da znaš da sve ide u redu i da si "uspio" u tome?

W1k1n6
10-01-2011, 04:23
Mada nisam nikad bio izdavač, znam da je to jako gadno. Znaš da si uspio ako više zaradiš nego što potrošiš. Jako jednostavno :)

Nee Joe
10-01-2011, 23:38
Mada nisam nikad bio izdavač, znam da je to jako gadno. Znaš da si uspio ako više zaradiš nego što potrošiš. Jako jednostavno :)

How convenient :D

Babitz
11-01-2011, 00:10
convenient*

Nee Joe
11-01-2011, 00:23
Fix'd :D..... Hvala na ispravku, ne skužih mistake.

Kid A
11-01-2011, 00:25
convenient*
convenient

Maloki
11-01-2011, 03:48
Kako prigodno*

Systematic Reverse
11-01-2011, 15:17
kako?

Nee Joe
11-01-2011, 17:00
Lajk dis:
http://shirtoid.com/wp-content/uploads/2010/02/bazinga.jpg