PDA

Pogledaj cijelu verziju : Neoboriv dokaz globalnog zatopljenja dolazi iz jezera



W1k1n6
28-12-2010, 01:53
Više nema nikakve sumnje. Globalno zatopljenje je stvarnost a ne stav.
Od 1985. do 2009. godine znanstvenici u NASA-inom "Jet Propulsion Laboratory at the California Institute of Technology" u Pasadeni su pomoću satelita pratili temperature 167 svjetskih jezera, a sredinom ovog mjeseca izneseni su rezultati. Tijekom te 24 godine jezera se u prosjeku zagrijavaju 0,045 stupnja celzijusa godišnje, a u nekim jezerima čak 0,10 stupnjeva godišnje, odnosno oko 1 stupanj u 10 godina. Najbviše se zagrijavaju jezera u sjevernim dijelovima sjeverne hemisfere, uz iznimku u SAD, gdje se jezera u jugozapadnom dijelu brže zagrijavaju nego ona u velikim jezerima na sjeveru. Možda se nekome ove promjene čine malima, vjerojatno u kadi ne biste osjetili razliku, no čak i tako male promjene temperatura imaju utjecaj na život u jezerima, jer veća temperatura znači i više algi koje između ostalog truju ribu i druga podvodna bića.

http://travellingboard.net/wp-content/uploads/2008/07/lake-tahoe3.jpg

Macolla
28-12-2010, 01:57
Aj ken du natin baut it sou aj dont giv a fak.

W1k1n6
28-12-2010, 02:00
O još kako možeš, samo kada bi htio :)


Top 10 Things You Can Do to Reduce Global Warming

Burning fossil fuels such as natural gas, coal, oil and gasoline raises the level of carbon dioxide in the atmosphere, and carbon dioxide is a major contributor to the greenhouse effect and global warming.
You can help to reduce the demand for fossil fuels, which in turn reduces global warming, by using energy more wisely. Here are 10 simple actions you can take to help reduce global warming.

1. Reduce, Reuse, Recycle
Do your part to reduce waste by choosing reusable products instead of disposables. Buying products with minimal packaging (including the economy size when that makes sense for you) will help to reduce waste. And whenever you can, recycle paper, plastic, newspaper, glass and aluminum cans. If there isn't a recycling program at your workplace, school, or in your community, ask about starting one. By recycling half of your household waste, you can save 2,400 pounds of carbon dioxide annually.

2. Use Less Heat and Air Conditioning
Adding insulation to your walls and attic, and installing weather stripping or caulking around doors and windows can lower your heating costs more than 25 percent, by reducing the amount of energy you need to heat and cool your home.
Turn down the heat while you're sleeping at night or away during the day, and keep temperatures moderate at all times. Setting your thermostat just 2 degrees lower in winter and higher in summer could save about 2,000 pounds of carbon dioxide each year.

3. Change a Light Bulb
Wherever practical, replace regular light bulbs with compact fluorescent light (CFL) bulbs. Replacing just one 60-watt incandescent light bulb with a CFL will save you $30 over the life of the bulb. CFLs also last 10 times longer than incandescent bulbs, use two-thirds less energy, and give off 70 percent less heat.
If every U.S. family replaced one regular light bulb with a CFL, it would eliminate 90 billion pounds of greenhouse gases, the same as taking 7.5 million cars off the road.

4. Drive Less and Drive Smart
Less driving means fewer emissions. Besides saving gasoline, walking and biking are great forms of exercise. Explore your community mass transit system, and check out options for carpooling to work or school.
When you do drive, make sure your car is running efficiently. For example, keeping your tires properly inflated can improve your gas mileage by more than 3 percent. Every gallon of gas you save not only helps your budget, it also keeps 20 pounds of carbon dioxide out of the atmosphere.

5. Buy Energy-Efficient Products
When it's time to buy a new car, choose one that offers good gas mileage. Home appliances now come in a range of energy-efficient models, and compact florescent bulbs are designed to provide more natural-looking light while using far less energy than standard light bulbs.
Avoid products that come with excess packaging, especially molded plastic and other packaging that can't be recycled. If you reduce your household garbage by 10 percent, you can save 1,200 pounds of carbon dioxide annually.

6. Use Less Hot Water
Set your water heater at 120 degrees to save energy, and wrap it in an insulating blanket if it is more than 5 years old. Buy low-flow showerheads to save hot water and about 350 pounds of carbon dioxide yearly. Wash your clothes in warm or cold water to reduce your use of hot water and the energy required to produce it. That change alone can save at least 500 pounds of carbon dioxide annually in most households. Use the energy-saving settings on your dishwasher and let the dishes air-dry.

7. Use the "Off" Switch
Save electricity and reduce global warming by turning off lights when you leave a room, and using only as much light as you need. And remember to turn off your television, video player, stereo and computer when you're not using them.
It's also a good idea to turn off the water when you're not using it. While brushing your teeth, shampooing the dog or washing your car, turn off the water until you actually need it for rinsing. You'll reduce your water bill and help to conserve a vital resource.

8. Plant a Tree
If you have the means to plant a tree, start digging. During photosynthesis, trees and other plants absorb carbon dioxide and give off oxygen. They are an integral part of the natural atmospheric exchange cycle here on Earth, but there are too few of them to fully counter the increases in carbon dioxide caused by automobile traffic, manufacturing and other human activities. A single tree will absorb approximately one ton of carbon dioxide during its lifetime.

9. Get a Report Card from Your Utility Company
Many utility companies provide free home energy audits to help consumers identify areas in their homes that may not be energy efficient. In addition, many utility companies offer rebate programs to help pay for the cost of energy-efficient upgrades.

10. Encourage Others to Conserve
Share information about recycling and energy conservation with your friends, neighbors and co-workers, and take opportunities to encourage public officials to establish programs and policies that are good for the environment.

These 10 steps will take you a long way toward reducing your energy use and your monthly budget. And less energy use means less dependence on the fossil fuels that create greenhouse gases and contribute to global warming.

Macolla
28-12-2010, 02:13
A uvijek se u ljudi javlja ono, ne značim ja ništa sam, neće se dogoditi promjena... Nek to potpiše milion ljudi i ja ću!

Neven <R>
28-12-2010, 03:05
OK piše da dokazuje globalno zatopljenje. Ali di piše da su ljudi i njihovo djelovanje uzrok istom?

Macolla
28-12-2010, 03:15
Tolika promijena u koliko godina? Ne mislim da bi to išlo samo od sebe.

Delirium
28-12-2010, 08:40
Vod aće bit toplija za sedam stupnjeva kad budem mrtav.

Bar ću se ko starac nakupat

Nee Joe
28-12-2010, 09:35
A uvijek se u ljudi javlja ono, ne značim ja ništa sam, neće se dogoditi promjena... Nek to potpiše milion ljudi i ja ću!

Takav stav ima upravo tih milijun ljudi (i više) pa se nikakve promjene neće dogoditi..... Idemo svi poginut na našoj planeti, koja se ionako svakih 30,000 godina smrzne, al se nama pruži šansa da to promijenimo, but who gives a fuck.

josip_kraš
28-12-2010, 11:50
A uvijek se u ljudi javlja ono, ne značim ja ništa sam, neće se dogoditi promjena... Nek to potpiše milion ljudi i ja ću!

Iskreno ne vjerujem da su ljudi glavni uzrok globalnog zatopljenja.Oke, ne kažem da ne pripomažu ali to je koliko znam prirodni ciklus baš kao i globalno hlađenje (ledeno doba).

Onaj tko može i treba nešto učiniti to je US of A.
Proizvode 30% zagađenja atmosfere a na svaku pomisao o smanjenju tog broja diže im se kosa na glavi.
Jedina država koja nije ratificirala sporazum iz Kyota.Radi njihovog "way of life".

bezimeni
28-12-2010, 12:05
Niti ne moraju ništa potpisivati...po napravljenim scenarijima ako temperatura zemlje posraste za 2 stupnja upravo će oni najviše nastradati prvi.Sva plodna područja će prva presušiti kod njih dok će im omražena Kanada postati nova Kalifornija :D . I da , mi ljudi smo glavni uzrok . Otkako raste naša glad za energijom stvari se rapidno pogoršavaju i ako temperatura poraste tih dva stupnja možemo se pozdraviti sa sadašnjim načinom života . Mogli bi zavidjeti ljudima iz srednjeg vijeka .

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 12:56
OK piše da dokazuje globalno zatopljenje. Ali di piše da su ljudi i njihovo djelovanje uzrok istom?
Točno ovo. Nigdje nema dokaza da povećanje emisije CO2 uzrokuje globalno zatopljenje. Upravo suprotno, prvo se povisila temperatura, a zatim je počeo rasti CO2 u atmosferi.

Graf odnosa prašine, temperature, CO[sub:13l12z4l]2[/sub:13l12z4l]Si metana kroz vrijeme:

http://img28.imageshack.us/img28/5650/asfo.jpg

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 13:08
viewtopic.php?f=107&t=42975 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=107&t=42975)

josip_kraš
28-12-2010, 13:13
Bit će bolje čim nafte nestane.

Nee Joe
28-12-2010, 16:02
Bit će bolje čim nafte nestane.

Onda ćemo svi pješaka i skidat kile :D

cham3leon
28-12-2010, 16:17
OK piše da dokazuje globalno zatopljenje. Ali di piše da su ljudi i njihovo djelovanje uzrok istom?

Kao da je bitno da li je čovjek uzrok ili nije. Očito je da globalno zatopljenje postoji, znači Zemlju bi trebalo ohladiti.

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 16:30
Upravo je to problem kod ljudi - ne mogu pojmiti da su promjene prirodne.

Osim toga, nemamo se zašto brinuti. Kada se otopio led na Grenlandu našli su farme :)

Deadwalker
28-12-2010, 16:34
Globalno zatopljenje je prirodni proces koji se dešava svakih nekoliko tisuća godina. Mi ga samo malčice ubrzavamo. Riječ je o Zemljinom ispušnom ventilu pomoću kojeg se planet očisti.

Delirium
28-12-2010, 16:39
http://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lc5k18tVO11qe2mq3o1_1280.png?AWSAccessKeyId =0RYTHV9YYQ4W5Q3HQMG2&Expires=1293636211&Signature=4WwjItCU%2FqyPoaDlUX1%2B6b8bp6Q%3D

http://img841.imageshack.us/img841/8943/trollphysicsl.png

cham3leon
28-12-2010, 16:44
Svejedno, ako možemo iskoristiti današnju tehnologiju da spriječimo promjene, zašto ne?

Neven <R>
28-12-2010, 16:54
Zato što nemamo pojma kako bi naša tehnologija utjecala na te promjene, naše znanje nije ni približno dovoljno pošto ima tisuće varijabli koje utječu na klimu, mnoge su nam još uvijek nepoznate.

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 17:00
Svejedno, ako možemo iskoristiti današnju tehnologiju da spriječimo promjene, zašto ne?
Ovo što sam rekao nije samo za atmosferu. Koliko projekata ima za spašavanje raznih biljnih i životinjskih vrsta... Panta rei :)

W1k1n6
28-12-2010, 20:39
Mislim da termiti podjednako razmišljaju. Ako im habitus nije ugrožen, tanjur pun, postelja čeka, ništa ih ne dira izvan vlastitog mravinjaka. Sva šteta koju naprave drugima je ionako nužno zlo za njihovo prežderavanje :)

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 20:45
Govorim i o stvarima koje se prirodno dešavaju :)

W1k1n6
28-12-2010, 21:03
Previše smo štete napravili da bi bez treptaja oka rekli da je sve što se dešava prirodni ciklus. Ne sazivaju se bez veze svjetski summiti o tim stvarima, no vjerojatno mi sad slijedi objašnjenje kako je to čista politika :)

McPingvin_v2.0
28-12-2010, 22:12
Naravno da nepogodno utječemo na naš planet, to stoji. Ono za što nikako nema dokaza je da ispuštanje CO[sub:26jj2bbr]2[/sub:26jj2bbr]Su atmosferu uzrokuje globalno zatopljenje :)

Neven <R>
28-12-2010, 22:14
Onda bi se trebali koncentrirati na smanjenje te štete u smislu više recikliranja, smanjenja emisije TOKSIČNIH plinova (co2 je sastavni dio atmosfere i hrana biljkama). IMO bilo pi puno korisnije da se koncentrira na elemente koji zaista dokazano i očito štete okolišu nego na CO2.

W1k1n6
28-12-2010, 22:43
Svi staklenički plinovi su prirodni. To što nema znanstvenog konsenzusa o utjecaju na globalno zatopljenje po meni nije bitno. Činjenica je da sagorjevanje ugljena, nafte, drva, povećanje nezbrinutog otpada, velika industrijska postrojenja, uništavanje šuma, povećanje nezdravih supstanci u zraku, vodi, hrani i slične ljudske djelatnosti ne čine dobro planeti, pa ni nama osobno. Je li povećanje ugljičnog dioksida i metana u direktnoj vezi s globalnim zatopljenjem, to možete ostaviti znanstvenicima da se kolju, ali zdravi razum nam govori kako je naš negativni utjecaj na eko sustav i te kako velik, zašto bježat od toga?

Feanor
28-12-2010, 22:49
Živim uredno, gasim pipu dok perem zube, ne perem se u kadi nego se tuširam i više manje pješačim svugdje, kolu i pizdarije u plastičnim i limenim bocama ne pijem, osim tu i tamo pivu, a inače u kafiću u staklenoj boci koja se reciklira. Tako da mogu reć da živim ekološki, ak svijet propadne nemojte upirat prstom u mene. :D

cham3leon
29-12-2010, 09:53
^This.
Plus, ako si idem pripremat nešto za jest, pobrinem se da poslije ne bude viška za bacit. Mrzim bacat hranu.

josip_kraš
29-12-2010, 10:15
Gasim svjetla za ostalim ukućanima.

Recikliram papir.
U 90% zgrada u Dubrovniku postoji kutija za papir.Svaki mjesec dođe Belišće i isprazni ju.

Kažem, kada nestane nafte i ugljena bit će super.
Tada ćemo se voziti na struju iz nuklearnih elektrana.
A sve dok nafte ima vozila na struju osim prototipova neće biti.Ne govorim o hibridima nego o isključivo strujom gonjenim vozilima.

cham3leon
29-12-2010, 10:24
Kažem, kada nestane nafte i ugljena bit će super.
To ćemo još vidjeti.

Durin
29-12-2010, 12:07
Treba skrenuti u radikalno. Ogromne restrikcije za Indiju, Kinu i SAD. Dirigirano skretanje na bijelu industriju pod prijetnjom sankcija. U EU je to ustaljena praksa.

Ovako, malo bi pa ne bi, i nikad se ništa ne bi postiglo.

josip_kraš
29-12-2010, 15:05
Tko bi vršio restrikcije nad Kinom a pogotovo nad SADom?

hrčak
29-12-2010, 23:58
A zašto ne, ako se ne dopusti, nemože više nitko od njih gore navedenih trgovat s ostalim zemljama i mir božji, pa ti biraj što bi rađe, imao kakvu takvu lovu ili nikakvu.

cham3leon
30-12-2010, 09:35
A nemoguće je da se baš sve zemlje ili čak i velika većina njih uspije dogovorit oko bojkota Kine ili SAD-a jer bi to i njima štetilo.

Aerial
30-12-2010, 11:34
- Nafte i ugljena nikad ne može nestati. Tj. barem ne dok ima organskog života na Zemlji.

- Ne kužim čemu tolika briga za je#eni planet. Ako ćemo se već pretvarati da nas je briga, onda optužite prirodu što nam je uopće dopustila da se razvijemo na tu razinu da sve zafuckamo*.

*Jer ako nije kriva priroda za našu svijest, onda su Anunaki, a ne želite valjda biti pobornik teorije po kojoj smo se razvili za potrebe kopanja zlata alienima.

hrčak
30-12-2010, 11:59
A nemoguće je da se baš sve zemlje ili čak i velika većina njih uspije dogovorit oko bojkota Kine ili SAD-a jer bi to i njima štetilo.
Pa ne mislim na sve zemlje, dovoljno je da EU počne bojkotirat nekog od njih i evo ga na, oni su prisiljeni proizvodi tako da ne oštećuje prirodu, a ostali mogu čak i zbog toga dobivati njihove proizvode po nižoj cijeni nego sada.

McPingvin_v2.0
30-12-2010, 12:22
- Nafte i ugljena nikad ne može nestati. Tj. barem ne dok ima organskog života na Zemlji.
Može, ako ju koristiš više nego što ona nastaje :)

Po pitanju bojkotiranja SAD-a/ Kine neću ni reći ništa jer je sama ideja glupa :)

cham3leon
30-12-2010, 12:30
Fora mi je kako dodaješ te smajlove na kraju svake rečenice da se ljudi ne uvrijede.

McPingvin_v2.0
30-12-2010, 12:50
Ne, jer ako ih ne stavljam sve što kažem shvate ozbiljno, što je jako loše.

McPingvin_v2.0
30-12-2010, 12:51
^U C?

Nodakim
30-12-2010, 13:29
OK piše da dokazuje globalno zatopljenje. Ali di piše da su ljudi i njihovo djelovanje uzrok istom?

Kao da je bitno da li je čovjek uzrok ili nije. Očito je da globalno zatopljenje postoji, znači Zemlju bi trebalo ohladiti.


Ne.
Rađe se ne igrati sa nečim tako delikatnim kada je onda to ipak samo prirodni proces.
If it ain't broke,don't fix it.

cham3leon
30-12-2010, 13:59
Da, samo što će zbog prirodnog procesa doći do velikih problema i potapanja priobalnih gradova, izumiranja biljaka i životinja i drugih neugodnih promjena. Ako možemo na neki način zaustaviti ili ublažiti tu promjenu ne može nikako štetiti nikome.

@Pingu Ajde onda evo i tebi jedan :)

Aerial
30-12-2010, 17:21
Ne, jer ako ih ne stavljam sve što kažem shvate ozbiljno, što je jako loše.

Tako je i meni... ako ne stavim smajli, onda ispadam preozbiljan/cocky, a ako stavim smajli onda ispadam neka plavuša za PC-em.

Niš, furati ću catface ^_^