PDA

Pogledaj cijelu verziju : Najbolji lovac na svijetu F/A-22 Raptor i dalje suspendiran



W1k1n6
21-12-2010, 21:47
Usprkos svih nastojanja USAF-a i Pentagona, gospodin Obama ponovo je odbio dalju proizvodnju najboljeg lovca na svijetu F/A-22 Raptora, držeći kako je njihov sadašnji broj od 130 komada sasvim dovoljan za obavljanje svih zadaća u obrani Amerike. Također je ponovo napomenuo kako ne postoji ni najmanja šansa da se lovac ikada ponudi za prodaju bilo kojim saveznicima SAD, jer je u njega ugrađena najsofisticiranija oprema današnjice, uz čiju pomoć Amerika ima apsolutnu zračnu premoć nad svima i tako treba i dalje ostati. Obzirom da proizvodnja jednog Raptora košta gotovo 150 milijuna dolara, ne čudi što je u okviru stiskanja budžeta zbog provođenja socijalnog programa upravo on prvi na listi za odstrel.
Fora mi je komentar na ovu vijest jednog ogorčenog čitatelja: "this aircraft already has over 100 units in service and even if ourSidiotic liberal nutjob president has canceled im sure the next president will reinstate it" :)

Htd6hJwisZ0&feature=player_embedded

keko
21-12-2010, 21:51
Da mi je znati od koje bi se to države trebali braniti svim tim silnim avionima...

Aral
21-12-2010, 21:55
Ni meni nije jasno koji će ima vrag toliko aviona.

Xero
21-12-2010, 21:56
Pa da se kurče pred drugim zemljama.

The Boz
21-12-2010, 21:59
Zato jer košta milijardu puta više od drugog najboljeg, F 35, koji je blago sakatiji i strukturalno mutav.
Isto kao i Tiger II. Tenk jedno dva, tri puta bolji od ostalih, i jedno trideset puta skuplji od svih.

Forengner
21-12-2010, 22:15
Ko kaze da je F 22 najbolji lovac na svetu? :)

Xero
21-12-2010, 22:15
Pa ameri.

McPingvin_v2.0
21-12-2010, 23:06
Ko kaze da je F 22 najbolji lovac na svetu? :)
Svi :)

Imam knjigu o lovačkim avionima iz 2002. kada F22 još nije bio u operativnom djelovanju i već se tada znalo da će jebavat majke :)

U ratnoj vježbi 2 Raptora dobiju SVE. Pisao sam već o tome na forumu negdje, traži F22 Raptor :)

Forengner
21-12-2010, 23:10
Ko zna koliko drugih projekata ima Amerika/Rusija.Ima i Raptor par problema.

McPingvin_v2.0
21-12-2010, 23:44
http://www.thehowlandcompany.com/pdf/AW&ST8JAN07.pdf

Evo tu o učinkovitosti ^^

Naravno da ima, no moraš uzeti u obzir da je to prvi lovac (barem za kojeg ja znam) koji ima tako dobre stealth značajke, a to je bilo jebeno teško napraviti :)

Feanor
22-12-2010, 00:33
http://www.thehowlandcompany.com/pdf/AW&ST8JAN07.pdf

Evo tu o učinkovitosti ^^

Naravno da ima, no moraš uzeti u obzir da je to prvi lovac (barem za kojeg ja znam) koji ima tako dobre stealth značajke, a to je bilo jebeno teško napraviti :)

UuUuUU pretty pictures. Daj brate sažmi to, neda mi se čitat 10 loše dizajniranih stranica u pdf formatu, da bi mi ti mogao dokazat da si u pravu...

osvetnik_sch3l3
22-12-2010, 01:24
volio bih vidjeti kako bi se Sukhoi Su-47 Berkut ponasao pored raptora...
cinjenica je da bi ameri pronasli povod za rat sa bilo kojom drzavom koja bi htjela nastancati neki veci broj letjelica 5. generacije

The Boz
22-12-2010, 01:25
volio bih vidjeti kako bi se Sukhoi Su-47 Berkut ponasao pored raptora...
cinjenica je da bi ameri pronasli povod za rat sa bilo kojom drzavom koja bi htjela nastancati neki veci broj letjelica 5. generacije
Firefox. Clint Eastwood. :)

W3DR4N
22-12-2010, 02:16
Da mi je znati od koje bi se to države trebali braniti svim tim silnim avionima...

Ne kužim, pa 130 aviona uopće nije puno, ako računaš da su posvuda po svijetu.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 02:52
Da mi je znati od koje bi se to države trebali braniti svim tim silnim avionima...

Ne kužim, pa 130 aviona uopće nije puno, ako računaš da su posvuda po svijetu.
Informiran si kao Sjeverno koreanac.

F 22 Raptor nije nigdje izvan SAD-a :)

W3DR4N
22-12-2010, 03:54
A opet, Amerika je velika.

Aral
22-12-2010, 08:47
Pogotovo ako se dogodi scenarij iz Dana nezavisnosti.

Herr Schnitzel
22-12-2010, 09:32
Raptor je state of the art tehnologija, u arsenalu imaju još stotine lovaca prethodnih generacija.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 13:24
Prije tisuće :)

Forengner
22-12-2010, 13:30
Amerika gospodari nebom,to je sigurno.
Ali kako je rat toliko nepredvidljiva stvar,ne moze se reci da bi Amerika imala potpunu kontrolu i superiornost nad nekom zemljom,u slucaju veceg konflikta.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 14:06
Naravno, no nebo je vrlo bitna stvar u ratu. Ne govorim o ovom "ratu protiv terorizma", nego da se dvije relativno razvijene države sukobe :)

osvetnik_sch3l3
22-12-2010, 14:19
off.
o tome koliko je rat nepredvidiv...
jel itko od vas upoznat sa teraformer projektom ?
mislim da ima veze sa rusim i hladnoratovskim razdobljem u koje vrijeme je izgradena infrastruktura koja bi u slucaju nukleranog rata sravnila 80 % amerike..

di bi ti lovci onda ' :(

W3DR4N
22-12-2010, 14:24
Amerika gospodari nebom,to je sigurno.

To znamo još od CnC: Generalsa.

Nodakim
22-12-2010, 17:02
PAK FA Fanclub. <3


F22 je smeće koje nikada nije vidjelo borbu niti neće i apsolutno je bespotreban kada jedino će Indija i Rusija imati bilokakav oblik zrakoplova 5. generacije unutar sljedećih 20 godina,a i to će biti multirole fighteri kakav je F35.(I navodno Kina isto pokušava,ali to vjerovatno je samo loša propaganda)

Flyaway cost raptora je 150 miljiuna, a jednog Mig 29 koji je u 4. generaciji je 29 miljiuna dolara in total.

Ovaj zrakoplov će vjerovatno imati istu sudbinu kao i B-1 i B-2,uđe u službu da zamjeni i na kraju ono što zamjenjuju duže ostane u službi nego oni.


PS.
Možeš misliti kako Ameri gosopodare nebom(Jedina apsolutno nedvojbena prednost zbog kojeg možda jesu najbolja zračna sila im je broj A.Carriera) kada pogledaš čistu količinu,mogućnosti i variety Ruske mašinerije.

Forengner
22-12-2010, 17:24
Rusija vec ima u pripremi svog lovca pete generacije,samo je pitanje kada ce ga izbaciti u masovnuS proizvodnju.Tako da ne vredi pominjati neke predaleke datume.
Nije samo avion vazan,tu je i prateca oprema,navigacije,komanda i organizovanost.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 21:09
PAK FA Fanclub. <3


F22 je smeće koje nikada nije vidjelo borbu niti neće i apsolutno je bespotreban kada jedino će Indija i Rusija imati bilokakav oblik zrakoplova 5. generacije unutar sljedećih 20 godina,a i to će biti multirole fighteri kakav je F35.(I navodno Kina isto pokušava,ali to vjerovatno je samo loša propaganda)

Flyaway cost raptora je 150 miljiuna, a jednog Mig 29 koji je u 4. generaciji je 29 miljiuna dolara in total.

Ovaj zrakoplov će vjerovatno imati istu sudbinu kao i B-1 i B-2,uđe u službu da zamjeni i na kraju ono što zamjenjuju duže ostane u službi nego oni.


PS.
Možeš misliti kako Ameri gosopodare nebom(Jedina apsolutno nedvojbena prednost zbog kojeg možda jesu najbolja zračna sila im je broj A.Carriera) kada pogledaš čistu količinu,mogućnosti i variety Ruske mašinerije.
F22 je 1/smeće, za početak.

Zašto bi bio bespotreban? Ako nećemo gledati da je bilo koji oblik oružja bespotreban, nova generacija zrakoplova se radi da bude bolja od prijašnje. F22 je u svakom pogledu bolji od F15 kojemu je i bio zamjena. Nesreća je u tome što je Raptor potpuno novi koncept na više razina:
- oružje unutar samog trupa kako bi se smanjio radarski odraz
- korištenje "nekonvencijalnih" materijala (39% titan, 25% kompoziti, 16% aluminij, 6% čelik i 14% ostali materijali)
- jednodjelni poklopac kabine presvučen tankim slojem zlata (smanjenje radarskog odraza)
- linije uvodnika i napadni rub krila, napadni i izlazni rub krila i horizontalnih stabilizatora te crta koso odvezanog uvodnika i izlazni rub vertikalnog stabilizatora se poklapaju (isto smanjenje radarskog odraza)
- 2D mlaznice motora
- supercruise na 1.4M bez dodatnog izgaranja
- dao bih lijevi bubreg za računalo koje se nalazi unutar aviona - 2000 Mipsa i 50 milijardi bopsa
- svaki avion ima poseban data link koji mu služi samo za sporazumjevanje s drugim Raptorima na bojištu
... a to sve košta. Jako puno. Sam razvoj je bio oko 90 milijardi dolara, ako se ne varam.


Ukratko: Raptor je toliko napredno čudovište da ga nema smisla slati u borbene zadaće. Skup je ko padavica i ima komplicirano održavanje (mjesec dana servisa za 300 sati leta) te na bojištu nema konkurencije. Nikakve.

Ameri ga toliko cijene da ga nedaju nikome na prodaju. To se do sada nije desilo ni s jednim lovcem; F-4, F-5, F-14, F15, F16, F/A- 18... To su sve lovci za koje imam podatke i koje su Američani prodali nekome, bilo svima, bilo samo saveznicima. Ne postoji niti jedna zemlja na svijetu koja ne bi htjela imati F- 22 u svojoj ergeli, u to budi siguran. Amerima je to as u rukavu ako im, ne daj bože, netko odluči napasti domovinu.




P.S. Tek sam sad shvatio da se šef zajebao, Raptor nije F/A :)

The Boz
22-12-2010, 21:19
Svaki fajter koji su napravili nisu prodali nikome barem šest godina.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 21:25
Raptoru je 5 godina u uporabi, a i dalje je ban na export :)

The Boz
22-12-2010, 22:02
Pa da... I čak i ako ga nikom ne daju petnaest godina, nebi bilo prvi put.

osvetnik_sch3l3
22-12-2010, 22:05
a morate priznati da je berkut barem lijepsi
http://airvoila.com/wp-content/uploads/2008/10/sukhoi-su-47-berkut-aguila-dorada-imagen-desde-arriba.jpg

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 22:07
Nije mi ljepši, a iz tlocrta vidim da sigurno nije stealth :)

osvetnik_sch3l3
22-12-2010, 22:10
ma pusti to, daj vidi sto se zvezdice crvene,
nemoze nebit lepsi

Nodakim
22-12-2010, 22:12
Berkut je najljepši,a onda za njim slijedi Raptor. :D


Nijedna zemlja ne želi imati Raptor u svojem arsenalu,kako vidimo niti Ameri - preskupo,prekomplicirano i ukonačnici neisplativo.
Da,on je sve super i to,ali nema smisla jednostavno ga proizvoditi više od ovoga.

Kao što rekoh F-35 je zapravo ono što budućnost ratovanja traži,minus jeftinoća i zamjenjivost.

W1k1n6
22-12-2010, 22:19
Australija i Izrael se dugo vremena grebu i rado bi dali bilo kakve pare za Raptora, ali Ameri neće ni čut.

McPingvin_v2.0
22-12-2010, 22:24
Nijedna zemlja ne želi imati Raptor u svojem arsenalu,kako vidimo niti Ameri - preskupo,prekomplicirano i ukonačnici neisplativo.
Da,on je sve super i to,ali nema smisla jednostavno ga proizvoditi više od ovoga.

Kao što rekoh F-35 je zapravo ono što budućnost ratovanja traži,minus jeftinoća i zamjenjivost.
Nije istina da ga Ameri ne žele, samo im je trenutno preskup. Osim toga - najbolji je, a svi žele najbolje.

http://www.flightglobal.com/blogs/the-d ... ntest.html (http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2008/10/f22-vs-f35-no-contest.html)

The Boz
23-12-2010, 00:28
Nope, Amerima godi situacija u kojoj imaju Raptore za pokazat i Lightning dvojke za radit pravi posao, Hornete i Eaglove za prljavi posao, i neprijatelje koji nikad nisu sto posto sigurni jesu li to u zraku Raptori ili ne.

McPingvin_v2.0
23-12-2010, 00:33
Kao što rekoh - znaju da nisu, jer Raptori ne lete van SAD-a :)

Ako ne računamo jedan let do Japana, naravno :)

blood4me
23-12-2010, 00:36
*sniff sniff*
I smell interesting conversation...

W1k1n6
23-12-2010, 09:36
Inače, ne znam je li znate da se prošli mjesec, točnije 16.11. tijekom noćne vježbe na Aljasci srušio jedan Raptor, pilot je poginuo jer nije iskočio, a na mjesto nesreće su odmah poslali masu vojnika, vozila i helikoptera kako bi čim brže pokupili sve dijelove aviona do zadnjeg šarafa. Još nisu izdali priopćenje o razlogu pada, istraga traje, no spekulira se s greškom automatskog sustava za praćenje konfiguracije terena koji je najvjerojatnije vodio avion zbog loših vremenskih prilika. Drugim rječima, ako je to uzrok kvara, automatski pilot nije prepoznao neku prepreku tipa vrh brda, visoko drvo ili slično i avion se zabio u nju ili je zakačio pa stoga pilot nije imao nikakve šanse reagirati i na vrijeme se katapultirati. Ako se to pokaže točnim, sudbina Raptora bi mogla biti još crnja.

osvetnik_sch3l3
23-12-2010, 12:12
pa zato i lete samo iznad SAD-a,
misle da su svi lopovi kao oni pa da ce se netko drugi dokopati ostataka slupanog raptora

K4ciga
23-12-2010, 21:40
Zanimljivo :) Nije ni čudo što Ameri ulažu toliko love u robotizaciju i samo usavršavanje već postojećih tehničkih dostignuća kad se zna da je, prema procjeni, 75% stanovnika SAD-a nesposobno za vojsku, bilo zbog pretilosti, bilo zbog same činjenice da Amerikanci masovno failaju na civic testovima, odnosno, testovima opće kulture uz primjesu osnovne matematike. U slučaju nekog većeg sukoba gdje bi došlo do potrebe za mobilizacijom civila po kratkom postupku kao u WW2, vjerojatno bi gledali horde debelih vojnika kako se preznojavaju u tijesnim uniformama :)

Wolfwrath
24-12-2010, 22:12
Đabe amerima to što ne daju, kad kinezi mogu napraviti tisuće aviona, makar onih iz 2. svjetskog rata, i imaju najviše pilota na svijetu... Nema raptor te tehnologije da pobijedi u borbi s omjerima 1 naprema 20, pa kakav god avion koristili protivnici...

No da, ja i dalje navijam za Rusiju. :D

Konšiljer
24-12-2010, 22:14
To sam čitao negdje da amerika ima najbolje avione jer imaju tehnologije dosta više od npr. kineza.

Wolfwrath
24-12-2010, 22:15
Dabome da imaju, al ko što rekoh, čista brojnost kineza i njihova rastuća industrija su dovoljni da razbiju amere.

Nodakim
24-12-2010, 22:17
Australija i Izrael se dugo vremena grebu i rado bi dali bilo kakve pare za Raptora, ali Ameri neće ni čut.


Izrael vjerovatno da,ali ipak oni žele sve i što više svega.
Za Australiju prvi glas,a mislim da oni su pred nekim teškim budget cutovima pa neka budu sretni sa onim što imaju.

McPingvin_v2.0
24-12-2010, 22:19
Đabe amerima to što ne daju, kad kinezi mogu napraviti tisuće aviona, makar onih iz 2. svjetskog rata, i imaju najviše pilota na svijetu... Nema raptor te tehnologije da pobijedi u borbi s omjerima 1 naprema 20, pa kakav god avion koristili protivnici...

No da, ja i dalje navijam za Rusiju. :D
Ni sam ne znaš koliko si u krivu :)

1: 20 Raptor nema šanse, ali u 2:40 je siguran pobjednik :)

Konšiljer
24-12-2010, 22:20
Australija i Izrael se dugo vremena grebu i rado bi dali bilo kakve pare za Raptora, ali Ameri neće ni čut.


Izrael vjerovatno da,ali ipak oni žele sve i što više svega.
Za Australiju prvi glas,a mislim da oni su pred nekim teškim budget cutovima pa neka budu sretni sa onim što imaju.
nije bolja je amerika od svih njih, jer nije pitanje oružanja odveć tehnologije, MNOGO tehnologije :wink:

Xero
24-12-2010, 22:20
Đabe amerima to što ne daju, kad kinezi mogu napraviti tisuće aviona, makar onih iz 2. svjetskog rata, i imaju najviše pilota na svijetu... Nema raptor te tehnologije da pobijedi u borbi s omjerima 1 naprema 20, pa kakav god avion koristili protivnici...

No da, ja i dalje navijam za Rusiju. :D
Ni sam ne znaš koliko si u krivu :)

1: 20 Raptor nema šanse, ali u 2:40 je siguran pobjednik :)
Raptor fanboj.

Forengner
24-12-2010, 22:24
Pingu na osnovu cega to tvrdis?Amerikanci ozbiljno potcenjuju moc Rusije,ruski avioni su remontovani,a mnogi su novi,jedini problem je mozda logisticka podrska,koja je na strani Amera.

Konšiljer
24-12-2010, 22:26
rusi jest da imaju dobro naoružanje, ali količina tehnologije je ipak na američkoj strani, a da ne govorimo o raptorima koji bi konbiniranim napadima prouzročili cijeli jedanlanac srušenih aviona u cijeloj eskadrili, jer ipak njihova konbiniranje taktike sa mogućnostima aviona je full efikasno

Niko Bellic
24-12-2010, 22:30
Design je prednost Amerikanaca. Rusi nemaju style.

Forengner
24-12-2010, 22:33
Nah,Berkut odlicno izgleda:
http://2.bp.blogspot.com/_mzeaY-VMqh8/S7sHBzf16CI/AAAAAAAAARs/fLn3lSrQF9Q/s1600/sukhoi-su-47-berkut-aguila-dorada-vista-desde-la-panza.jpg
A i da ne zaboravim,cuveni
http://4.bp.blogspot.com/_MH-Ymgjb0Jw/S8X5CCIMMRI/AAAAAAAAACY/TuGqd4qgFXw/s1600/mig21_05.jpg
~Po meni najlepse dizajnirani avion. :)

Konšiljer
24-12-2010, 22:35
To da bi se vozilo treba prolaziti obuku čovjeće

Xero
24-12-2010, 22:36
Rusi ne trebaju stil oni imaju
http://liquidcreativity.net/Wallpapers/4chan/Communism.jpg

Konšiljer
24-12-2010, 22:40
to je davno bilo nisu više rusi komunisti sada oni vladaju u kini i koreji koje upravo ulaze u rat s amerikom
coindience? i think not!

blood4me
24-12-2010, 22:42
Su-47 najljepsi zrakolet sigurno... sjecam se kad sam igro HAWX jedva sam ceko da ga nabavim samo zato jer awsum izgleda..

McPingvin_v2.0
25-12-2010, 03:35
Raptor fanboj.
Jednako kao što sam i fanboy svake dobre igre, auta i žene.

Pingu na osnovu cega to tvrdis?Amerikanci ozbiljno potcenjuju moc Rusije,ruski avioni su remontovani,a mnogi su novi,jedini problem je mozda logisticka podrska,koja je na strani Amera.
Raptor u dosadašnjim vojnim simulacijama nema niti jednu "smrt". Do sada su uništili 221 protivnički avion, a niti jedan Raptor nije pogođen u tim situacijama.

http://www.af.mil/news/story.asp?storyID=123022371

Da ne moraš čitati sve:

"Even without stealth, this is the world's best fighter," General Lewis said. "The F-22, its ability with speed and maneuverability, is unprecedented. The problem with the F-35 Joint Strike Fighter in establishing air dominance is that you have to buy two or three to replace the F-22, because it only has half the weapons load, and it doesn't have the speed. You can't replace (the F-22) one-for-one with an F-35 or any other legacy fighter such as the F-15E."

During Exercise Northern Edge 2006 in Alaska in early June, the F-22 proved its mettle against as many as 40 "enemy aircraft" during simulated battles. The Raptor achieved a 108-to-zero kill ratio at that exercise. But the capabilities of the F-22 go beyond what it can do. It is also able to help other aircraft do better.

"When you are outnumbered on the battlefield -- the F-22 helps the F-18 and the F-15s increase their performance," General Lewis said. "It gives them more situational awareness, and allows them to get their expenditures because you can't kill all these airplanes with just the weapons aboard the F-22. It takes the F-15's and F-18's weapons. It was very successful, (in its) ability to get everybody to integrate."

josip_kraš
25-12-2010, 07:40
nisu više rusi komunisti

Vuk dlaku mijenja.

Xero
25-12-2010, 12:36
Raptor u dosadašnjim vojnim simulacijama nema niti jednu "smrt". Do sada su uništili 221 protivnički avion, a niti jedan Raptor nije pogođen u tim situacijama.
A Call of Duty je realna prezentacija modernog bojišta.

McPingvin_v2.0
25-12-2010, 12:47
Aha, a vojna vježba nije? Troše milijuna na to jer im je dosadno? :)

Xero
25-12-2010, 12:50
Pa ipak su to amerikanci nemaju šta radit dok ne ratuju pa se stalno pretvaraju da su u ratu.

McPingvin_v2.0
25-12-2010, 12:53
Da, ne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aggressor_squadron

Wolfwrath
25-12-2010, 22:03
Čuj, dok meni ne dođe report od nekog nepristranog da je raptor najbolji na svijetu,a ne od samog generala SAD-a, i dalje smatram da ih je lako pobijediti.

Druga stvar, ako bi i došlo do sukoba Rusa i Amera, ameri ne bi imali dovoljno vremena ni da uzlete prije nego što bi ih rusi razbili. True story,bro.

McPingvin_v2.0
25-12-2010, 22:06
Čuj, dok meni ne dođe report od nekog nepristranog da je raptor najbolji na svijetu,a ne od samog generala SAD-a, i dalje smatram da ih je lako pobijediti.
To nećeš dobiti jer Ameri ne daju Raptora ni da ga drugi gledaju, a bome ni voze.

Druga stvar, ako bi i došlo do sukoba Rusa i Amera, ameri ne bi imali dovoljno vremena ni da uzlete prije nego što bi ih rusi razbili. True story,bro.
Aha, a to znaš jer...

Xero
25-12-2010, 22:08
Da sad zarate bilo bi gusto, ali za par godina će ameri bit predebeli i preglupi da stanu u Raptor.

Forengner
25-12-2010, 22:25
@Pingu:on to zna isto kako i ti tvrdis da bi 2 raptora unistilo 20 protivnika :).*Sukob izmedju Amerike i Rusije bi najverovatnije rezultirao u globalnom nuklearnom ratu,dakle,bilo bi svejedno koja bi zemlja 'pobedila' sve bi bile u pepelu.

...
A opet....-AdzZBx2eUcQ&feature=related
Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Beтep paзвeeт
Эx, дa пo зeлeнy пoлю
Иx yдaлыe пecни
Пpoшлoгo вpeмeни пecни

Toлькo ocтaвит
Им бoeвyю cлaвy
И зaпылeннyю дopoгy
Bдaль yxoдящyю дopoгy

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Пoлюшкo-пoлe
Bидeлo нeмaлo гopя
Былo пpoпитaнo кpoвью
Пpoшлoгo вpeмeни кpoвью

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Beтep paзвeeт
Эx, дa пo зeлeнy пoлю
Иx yдaлыe пecни
Пpoшлoгo вpeмeни пecни

Toлькo ocтaвит
Им бoeвyю cлaвy
И зaпылeннyю дopoгy
Bдaль yxoдящyю дopoгy

Пoлюшкo-пoлe
Bидeлo нeмaлo гopя
Былo пpoпитaнo кpoвью
Пpoшлoгo вpeмeни кpoвью

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe

*suza
:eyebrows: .

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 02:34
@Pingu:on to zna isto kako i ti tvrdis da bi 2 raptora unistilo 20 protivnika :)
Svaki avion ima svoju namjenu. Raptor je air superiority fighter. Cilj mu je dići se gore, pomesti sve što se nalazi na dalekometnom senzoru, jedini je problem što ne može nositi toliko raketa ^^

Kad letiš u avionu Raptora ne vidiš. Radar je prazan. Ako ga vidiš golim okom to znači da je za 4 sekunde iza tebe i da vjerojatno padaš. Sad još dodatno čitam: Raptori protiv F 16 idu u 3:10 omjeru u vojnim vježbama.

http://www.dakotavoice.com/2010/06/f-22 ... war-games/ (http://www.dakotavoice.com/2010/06/f-22-slaughters-f-16-in-war-games/)


Ako bi smjestio tu spiku na normalne vojnike, Raptor je snajperist. S ogromnim dometom, savršenom kamuflažom, a i ima SMG koji koristi skupa sa svojim kapuera i gimnastičkim skillom koji je naučio u elitnoj vojnoj jedinici :)


Dodatno štivo:
http://www.popularmechanics.com/technol ... ry/4311433 (http://www.popularmechanics.com/technology/military/4311433)
http://www.flightglobal.com/blogs/the-d ... ts-f-.html (http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2009/02/growler-power-ea-18g-boasts-f-.html)

osvetnik_sch3l3
26-12-2010, 03:27
mislim svaka cast raptoru .. kosta 150 milja
iduci SU air superiority ce kostati 50% vrijednosti raptora i biti ce ujedno i multirole osposobljen...
sve je to nebitno kada se nikada na bojnom polju ( nebu) nece sresti...
moze li mi netko reci kada je raptor oborio neki avion?
( stvarno nemam volje traziti pa ako mi netko moze dati link nekog nepristranog izvjestitelja)
svatko svoga konja hvali... a sto se mene tice taj raptor nikada nije poletjeo.
kriticko razmisljanje je najveci dar intelektualnog sazrijevanja

Wolfwrath
26-12-2010, 09:07
Druga stvar, ako bi i došlo do sukoba Rusa i Amera, ameri ne bi imali dovoljno vremena ni da uzlete prije nego što bi ih rusi razbili. True story,bro.
Aha, a to znaš jer...[/quote]

Zbog provjerenih činjenica.

1.)GRU- ruska obavještajna i svamoguća služba. Nama poznati kao Spetsnaz, iako su specijalne vojne postrojbe samo jedan dio GRU-a. Daleko bolji organizirani nego američke agencije koje su sve podijeljene i svaka za svoj kurac radi.

2.)Spetsnaz, odnosno specijalne vojne postrojbe. Definitivno najjače postrojbe na svijetu. Treninzi i obuka su nešto izrazito brutalno, i većina polaznika ne završi, ali su zato daleko nadmoćni nad bilo kojim američkim i svjetskim postrojbama. (iznimka su engleski snajperisti, koji su zasebna liga)
(napomena: ameri trenutačno imaju bolju opremu, zbog jedinstvene situacije nakon hladnog rata, rusi su nešto zaostali zbog prijelaza na kapitalizam, tako da nemaju toliko financija za razvoj oružja, no njihov ak-105 se svejedno može mjeriti sa bilo kojom drugom jurišnom puškom)

3.)Najvažnije,ostavštine iz hladnog rata. Rusi na teritoriju SAD-a još uvijak imaju agente spavaće i čelije sa naoružanjem. Bio je jedan prebjeglica iz KGB-a, otkrio je amerima par tih čelija u 90-ima. Ameri su izjavili da ništa nisu našli, no to je po običaju bila samo laž da ne uzbune javnost. Navodno je za vrijeme hladnog rata KGB postavio i nekoliko putnih nuklearnih bombi, no to nije provjereno, pošto su dokumenti vezani za takve stvari još uvijek kvalificirani kao top secret.

Naravno da bi bilo gusto, no uzmite i u obzir stanje amerike i stanje Rusije. Rusi su izrazito složni, dok su Ameri nesložni. Rusa je 160 milijuna, a amera 280 milijuna, no dođe li do rata, u SAD-u će najvjerojatnije izbiti nemiri. Mnogi bi bili protiv rata, dok bi rusi vrlo složno navalili na amere.
Ja sam uvjeren da bi Rusi izašli kao pobjednici.

josip_kraš
26-12-2010, 09:43
@Pingu:on to zna isto kako i ti tvrdis da bi 2 raptora unistilo 20 protivnika :).*Sukob izmedju Amerike i Rusije bi najverovatnije rezultirao u globalnom nuklearnom ratu,dakle,bilo bi svejedno koja bi zemlja &#39;pobedila&#39; sve bi bile u pepelu.

...
A opet....-AdzZBx2eUcQ&feature=related
Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Beтep paзвeeт
Эx, дa пo зeлeнy пoлю
Иx yдaлыe пecни
Пpoшлoгo вpeмeни пecни

Toлькo ocтaвит
Им бoeвyю cлaвy
И зaпылeннyю дopoгy
Bдaль yxoдящyю дopoгy

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Пoлюшкo-пoлe
Bидeлo нeмaлo гopя
Былo пpoпитaнo кpoвью
Пpoшлoгo вpeмeни кpoвью

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe
Eдyт, дa пo пoлю, гepoи
Пpoшлoгo вpeмeни гepoи

Beтep paзвeeт
Эx, дa пo зeлeнy пoлю
Иx yдaлыe пecни
Пpoшлoгo вpeмeни пecни

Toлькo ocтaвит
Им бoeвyю cлaвy
И зaпылeннyю дopoгy
Bдaль yxoдящyю дopoгy

Пoлюшкo-пoлe
Bидeлo нeмaлo гopя
Былo пpoпитaнo кpoвью
Пpoшлoгo вpeмeни кpoвью

Пoлюшкo-пoлe
Пoлюшкo шиpoкo пoлe

*suza
:eyebrows: .

Polyushko Polye.
Uvijek s užitkom poslušam.
IU49Y81EvYM&feature=related

Upotrijebiti nuklearno oružje nije jednostavna odluka, ako bi se i upotrijebilo gađane bi bile zračne baze, silosi za rakete, komandna mjesta ili kada ponestane drugih rješenja za zaustavljanje protivničkog napredovanja.
U slučaju da Rusi razrokaju NORAD sigurno Amerikanci nebi odgvorili uništenjem S.Petersburga recimo.Jer uništenje nekog grada bi bio čin očajnika da demoralizira protivnika.U tom slučaju uslijedio bi ekvivalentan odgovor druge strane i tako u krug.Osim toga, to je usmjereno protiv civilne populacije, što je ratni zločin.




Kad letiš u avionu Raptora ne vidiš. Radar je prazan. Ako ga vidiš golim okom to znači da je za 4 sekunde iza tebe i da vjerojatno padaš. Sad još dodatno čitam: Raptori protiv F 16 idu u 3:10 omjeru u vojnim vježbama.

Lol.Craptor nije nevidljiv za radare.On je zrakoplov sa smanjenim radarskim odrazom (RCS).Iako je to vrlo classified navodno mu je RCS 0.0001m2, znači veličine pikule.
Vidjet ćeš ti njega na radaru, samo što će on puno prije vidjeti tebe.
Opet, kada ćeš ga vidjeti ovisi o tome u kojem si avionu.

bezimeni
26-12-2010, 09:58
SRusa je 160 milijuna


I dalje nedovoljno zajedno sa svim njihovim Spetsnazima da pobjede šaku primitivnih seljaka u Afganistanu .Nisu ni ameri puno bolji. Lako je velikim nemoralnim silama gaziti preko leševa kada mogu ratovati preko daljiskog upravljača.Ali kada treba prosipati vlastitu krv jer sa vlastitom nogom treba stati u svaku rupu e onda više nije tako jednostavno .

Wolfwrath
26-12-2010, 10:34
Možda zato što se rusi nisu ne petljalji previše u rat. Spetsnaza ima 15 000, i na Bliskom istoku se uključe samo ako je neka gadna frka. U prošlosti su se već iskazali. Čečenija za primjer.
A druga stvar, zašto ima nekoliko terorističkih grupa koje ameri ne mogu nikako srediti? Zato što su to grupe organizirane od strane bjegunaca iz Spetsnaza, dakle profesionalno uređene. Da su samo seljaci u pitanju, davno bi rat bio gotov.
Inače,sad kad sam spomenio, svi bjegunci iz Spetsnaza su automatski osuđeni na smrt. Ne službeno, ali ih spetsnaz strelja čim ih nađe.

bezimeni
26-12-2010, 10:46
Možda zato što se rusi nisu ne petljalji previše u rat. Spetsnaza ima 15 000, i na Bliskom istoku se uključe samo ako je neka gadna frka. U prošlosti su se već iskazali. Čečenija za primjer.
:rotfl:

Bila im je to najveća sramota ...u tijeku najjačeg hladnoratovskog doba podviti rep i pobjeći poražen :D . Samo što se na ovim prostorima iz "pristojnosti" prema SSSR-u o tome nije puno govorilo .Čečenija je genocid i gradovi su sravnjeni sa zemljom i to samo zato jer su to mogli .I Afganistan bi sravnili sa zemljom da su mogli , ali nisu .

Wolfwrath
26-12-2010, 11:39
Da rusi nisu napravili što već jesu, danas ne bi bilo živog amerikanca na području Bliskog istoka. Najteže operacije u Afganistanu su obavili rusi. A vezano za čečeniju, čečenijski separatisti su pobili stotine ljudi u bombaškim napadima. Za razliku od amera, rusi barem znaju sklopiti mir, kao što su prošle godine napravili.

U vezi 1. čečenijskog rata, zajebao je ponajviše Yeltsin, zbog kojeg i dan danas ima posljedica. Druga stvar je to što su rusi bili poprilično nevoljni se boriti,s obzirom da su čečenci držali cijelu jebenu bolnicu,i taoce s njom. Da mi je vidjet ko ne bi odustao.

Forengner
26-12-2010, 11:53
!?!
šaku primitivnih seljaka u Afganistanu
Kako te nije sramota!?
Pa Rusi su se borili protiv gomile fanaticnih muslimana,-oni se nisu predavali,+ SVE muslimanske drzave su slale ogromne kolicine oruzja avganistancima,da ne pominjem smrdljive male birokratske Amerikance,koji su toliko pomagali Afghanima da su ovi imali previse oruzja za premalo ljudi!Herojski su se borili!A mnogo ih je i jadnih izginulo!Da ne pominjem da je terorista uvek bilo vise!Uglavnom,SSSR nikako nije pretrpeo ogroman poraz u avganistanu,posle niza odlucujucih operacija,u kojima su pobedili,povukli su se,ostavivsi sve na tamosnjoj sovjetskoj samoupravi,koja je popustila i na kraju pukla,sramota je tako pricati o mnostvu mladih vojnika koji su tamo poginuli..I samo da znas,(da sad ne bi previse komplikovao) 700 komandosa ukljucujuci GRU obavestajce je na samom pocetku konflikta UBILO BOGA u avganistancima.

Wolfwrath
26-12-2010, 12:01
Točno. Iako su ruske operacije u Afganistanu još uvijek tajne, opće je poznato da su praktički sami srušili tiranske režime.

Ništ ja ne kažem, nitko nije savršen,daleko od toga. Svatko ima svojih grešaka, rusi pogotovo. Ne pokušavam ja njih u visini uznesti, samo stvar je u tome da su rusi kronično podcjenjeni. Tako,da zaključim raspravu,ponovit ću moje mišljenje, ono što sam na početku rekao, i iz čega se sve ostalo razvilo: Rusi bi pobijedili Amere u sukobu.

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 13:57
mislim svaka cast raptoru .. kosta 150 milja
iduci SU air superiority ce kostati 50% vrijednosti raptora i biti ce ujedno i multirole osposobljen...
sve je to nebitno kada se nikada na bojnom polju ( nebu) nece sresti...
moze li mi netko reci kada je raptor oborio neki avion?
( stvarno nemam volje traziti pa ako mi netko moze dati link nekog nepristranog izvjestitelja)
svatko svoga konja hvali... a sto se mene tice taj raptor nikada nije poletjeo.
kriticko razmisljanje je najveci dar intelektualnog sazrijevanja
Multirole (F 35) košta 130 milja. Nije baš veliki napredak, pogotovo ako uzmeš u obzir koliko je manje pokretljiv od Raptora.

Dao sam ti linkove na nekoliko članaka koji ti navode rezultate vojnih vježbi, a već sam prije u ovom topicu rekao da se Raptor ljubomorno čuva doma iz više razloga:
- svaki njegov let je jako skup (održavanje je ubibože skupo i dugotrajno)
- to im je as u rukavu ukoliko dođe do nekakve invazije
- pošto je primarno air superiority nema što ni raditi van SAD-a jer talibani baš i nemaju neke avione koji mogu, jel, letjeti
- jednostavno nema konkurencije

Na svijetu postoji nekoliko 4.5 generacijskih aviona (F/A 18, SU 37), a samo dva iz pete generacije: F 22 i F 35.

Slažem se, svoje sam počeo razvijatu u 3. razredu osnovne, piše mi u đačkoj knjižici. Isto tako je bitno i prepoznavanje konteksta. Recimo to ovako:

http://supercartrends.com/Ferrari-Enzo-supercar-photo.jpg

Ferrari Enzo košta 600.000€, više nego što ću ja, vjerojatno, u životu zaraditi. I izgleda čudno, u najbližu ruku. Apsolutno je beskoristan, nema smisla vaditi ga van iz garaže, ta gdje ćeš se voziti? Ipak, najbrža je cestovna jurilica. I ljudi ga žele.

Ista stvar je sa Raptorom. Razvoj je bio brutalno skup, svaki komad košta uvjerljivo previše. Nema ga smisla nigdje koristiti jer su servisi preskupi i nema ništa na nebu što F <20 avioni ne mogu srediti.

Zbog provjerenih činjenica.
Ovo što si kasnije nabrojao su sve samo ne provjerene činjenice. Ako je Spetsnaz tako uberposeban i ubertajan, kako znaš kakav im je trening u odnosu na, recimo, Navy SEAL-ove?

Nadalje: od kud ti podaci za ruske špijune i ostalo na američkom tlu? I kako znaš da Ameri nemaju istu takvu situaciju u Rusiji? U krajnjem slučaju, jesi li proveo istraživanje na dovoljnom broju Rusa da možeš reći kako su svi spremni odbaciti srp i čekić te uzeti pušku u ruku i ići se boriti na Aljasku protiv Amera bez ikakvog dobrog razloga, ili barem pročitao studiju o tome? Da citiram S, T i K: "Bla bla bla, pričaš bezveze."

Lol.Craptor nije nevidljiv za radare.On je zrakoplov sa smanjenim radarskim odrazom (RCS).Iako je to vrlo classified navodno mu je RCS 0.0001m2, znači veličine pikule.
Vidjet ćeš ti njega na radaru, samo što će on puno prije vidjeti tebe.
Opet, kada ćeš ga vidjeti ovisi o tome u kojem si avionu.
Ako si u bilo kojem avionu ti nešto veličine pikule možeš vidjeti samo i jedino kada ti probije šajbu i kresne te u kacigu :)

Radar koji se ugrađuje u F 22 i F 35 (ako se ne varam i u F 18, ali nisam siguran) je najnapredniji komad radara za avione i ima domet 400 kilometara. Primjera radi, radar koji se ugrađivao u F 16 ima domet nešto više od 100 kilometara :)



Ako ćemo već o najnaprednijim avionima, bacite pogled na Sukhoi/HAL FGFA (http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi/HAL_FGFA)
Jok pa ne izgleda skoro isto kao Raptor, a poletjet će 15 godina kasnije. I vjerojatno će moći pomesti pod Raptorom :)

bezimeni
26-12-2010, 14:07
Mene zaboli tko bi pobijedio ....pobjednika ne bi ni bilo u takvom sukobu .Svi bi bili gubitnici . Jedno je sigurno .Takav bi se rat odvijao na području Rusije ili u njenoj "blizini" .

Wolfwrath
26-12-2010, 14:51
Rekao sam da su im operacije tajne, a ne kompletna organizacija, ne izvlači iz konteksta. Nadalje, da, kad već pitaš, bila su istraživanja, i rusi jesu spremni se boriti ukoliko dođe do rata. Nisam mislio na japanski fanatizam,ali u odnosu na amere, gdje bi poveći komad naroda odmah krenio protestirati protiv rata, rusi bi imali mnogo veću podršku.
A vezano za tajne čelije,pa razmišljaj logično. I dugo nakon 2. svj. rata, masovno se selilo u SAD, tako da su se tajni agenti mogli bez problema infiltrirati. S druge strane, u Rusiju nisi mogo ni primirisat. A i ona nekolicina koja je došla izvana je bila pod stalnom paskom KGB-a.

Nodakim
26-12-2010, 14:55
@Pingvine
PAK FA ulazi kao borbeni zrakoplov 2015 u službu, a HAL FGFA je samo Indijska varijanta njega.
Uostalom zašto uspoređuješ 2 zrakoplova koja nemaju istu svrhu?
Gotovo kao da uspoređuješ Su-25 sa F-16.

Wolfwrath
26-12-2010, 14:58
Noviji modeli ratnih zrakoplova više ide na multifunkcionalnost,tako da istovremeno mogu, recimo, biti sposobni za zračne bitke i bombardiranje. Raptor ide čisto na zračnu nadmoć, ak se ne varam...

Forengner
26-12-2010, 15:17
Hajde Pingu,lepo priznaj koliko te placaju da tako reklamiras raptora :)
Sve to izgleda savrseno na papiru,ali tu je uvek i ljudski faktor.I jos nesto,svi te izvestaji o navodnoj superiornosti raptora su naravno Americki,a odavno je poznato da ne postoji propagandna masina kakve je Americka.
Protiv Rusije bi zavrsili isto kao i u Vijetnamu.~Katastrofa,jednostavno receno,Amerika,(a ni bilo koja zemlja danas) ne moze da u potpunosti kontrolise neku zemlju.

bezimeni
26-12-2010, 15:22
Jedno su priče drugo je stvarnost.Jedini mogući svjetski policajac su ameri .Jedini imaju dovoljno novaca , znanja i vještina za nešto takvo .Njihova mornarica je nekoliko genarcija ispred bilo koje druge a o masovnosti te iskustvu da i ne pričam .

Xero
26-12-2010, 15:27
Janki fanboj. Oni pokušavaju bit svijetski policajci, ali ih baš ne ide. Mislim nisu dobili rat od drugog svijetskog, a tamo su imali brdo saveznika i ogromnu brojevnu nadmoć nad švabama.

Forengner
26-12-2010, 15:29
Amerikanci su uzasno losi u ulozi svetskih policajaca,(a sumnjam da bi druge zemlje u toj ulozi bile bolje) Ne mogu ni oni zauvek da 'brane demokratiju i druge nacije' u jednom trenutku ce i oni doziveti svoj crni cas.

bezimeni
26-12-2010, 15:34
Fora je u tome da ni jedna druga zemlja nema šanse ni da pokuša biti svjetski policajac...neki mogu samo vikati sa političkih govornica i prijetiti atomskim oružjem, ali kada treba pospremiti tisuću aviona i stotinjak tisuća vojnika te otići na drugi kraj svijeta zna se tko to jedini može .

Što se fanbojizma tiče ja sam oduvijek bio pro slavenski orijentiran , rođen i odgajan u komunističkoj zemlji te primljen u pionire .

Xero
26-12-2010, 15:37
Što se fanbojizma tiče ja sam oduvijek bio pro slavenski orijentiran , rođen i odgajan u komunističkoj zemlji te primljen u pionire .
Double Agent?
Što se svijetske policije tiče ima i drugih zemalja koji bi to mogle napravit, ali samo se ameri to usude napravit. Oni ustvari ni ne znaju šta pravi rat znači jer nitko nikad nije napao. Pošto ih ima pun kurac oni mogu samo slat svoju mladež u rat pošto nisu informirani kako je rat ustvari strašan. Ameri uopće ne prenose vijesi o drugim zemljama i razno razni ratnim strahotama tako da narod misli da je rat ko u filmu i da će pobjedit samo zato što su "demokrati" i bore se protiv zla i divljaštva.

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 15:41
Rekao sam da su im operacije tajne, a ne kompletna organizacija, ne izvlači iz konteksta. Nadalje, da, kad već pitaš, bila su istraživanja, i rusi jesu spremni se boriti ukoliko dođe do rata. Nisam mislio na japanski fanatizam,ali u odnosu na amere, gdje bi poveći komad naroda odmah krenio protestirati protiv rata, rusi bi imali mnogo veću podršku.
A vezano za tajne čelije,pa razmišljaj logično. I dugo nakon 2. svj. rata, masovno se selilo u SAD, tako da su se tajni agenti mogli bez problema infiltrirati. S druge strane, u Rusiju nisi mogo ni primirisat. A i ona nekolicina koja je došla izvana je bila pod stalnom paskom KGB-a.
Koje istraživanje? Gdje? Kada? Na kolikom broju ljudi?

"Razmišljaj logično", "tajne službe" i "špijunaža" ne idu zajedno :)

@Pingvine
PAK FA ulazi kao borbeni zrakoplov 2015 u službu, a HAL FGFA je samo Indijska varijanta njega.
Uostalom zašto uspoređuješ 2 zrakoplova koja nemaju istu svrhu?
Gotovo kao da uspoređuješ Su-25 sa F-16.
HAL FGFA - Role: Stealth Air superiority fighter

PAK FA je usporediv eventualno sa F 35, zato sam uzeo FGFA :)

Noviji modeli ratnih zrakoplova više ide na multifunkcionalnost,tako da istovremeno mogu, recimo, biti sposobni za zračne bitke i bombardiranje. Raptor ide čisto na zračnu nadmoć, ak se ne varam...
To je sve samo ne novina u zračnom ratovanju. Već je F 4 (prvi let '67.) rađen s namjenom da bude multifunkcionalno letalo.

Hajde Pingu,lepo priznaj koliko te placaju da tako reklamiras raptora :)
Sve to izgleda savrseno na papiru,ali tu je uvek i ljudski faktor.I jos nesto,svi te izvestaji o navodnoj superiornosti raptora su naravno Americki,a odavno je poznato da ne postoji propagandna masina kakve je Americka.
Protiv Rusije bi zavrsili isto kao i u Vijetnamu.~Katastrofa,jednostavno receno,Amerika,(a ni bilo koja zemlja danas) ne moze da u potpunosti kontrolise neku zemlju.
Da me plaćaju banao bih vas jer pričate protiv njega ^^
Rekoh već gazilijun puta: tuđe izvještaje ni ne možeš dobiti jer ga Ameri ne daju nikome. A uzmi u obzir da F 35, koji je noviji avion, rade zajedno s Britancima ;)

Janki fanboj. Oni pokušavaju bit svijetski policajci, ali ih baš ne ide. Mislim nisu dobili rat od drugog svijetskog, a tamo su imali brdo saveznika i ogromnu brojevnu nadmoć nad švabama.
Da nije bilo Amera u WW 2 danas ne bi ručao puricu s mlincima, nego wurscht mit kartoffeln.




Da se razumijemo, ja sam 100% protiv američke vanjske "politike". Uopće ne ulazim u to što, kako i zašto rade van svoje zemlje u ovom slučaju, ja pokušavam pričati o avionu, a vi razvlačite priču :)

Forengner
26-12-2010, 15:43
Ali cak ni oni to ne mogu ciniti stalno,to uzasno crpi njihovu ekonomiju,oni bez problema mogu pobediti svoje protivnike u kratkom sukobu,ali kada treba vratiti zemlju u normalu,izboriti se protiv patriota,tu gube.(najbolji primeri su Avganistan i Irak,-lako su pobedili oruzane trupe,ali kada su krenule da se javljaju paravojne teroristicke formacije,automatski je sve preslo u potpuno drugu pricu.2-3 paravojna borca se opasu eksplozivom,bace se na grupu vojnika/tenk/hangar Americke vojske,uniste skupocenu opremu i u smrt za sobom povuku par marinaca,i to ponove par hiljada puta,i eto,Amerikanci su na kolenima.Na taj nacin vojnicima ozbiljno opada moral,a u domovini se javljaju pokreti za prekidanje sukoba.
I da,bezimeni,ja sam svirao trubu,ti? :)


@pingu:Molim? Amerikanci ne mogu ni da se priblize Rusima po zaslugama u WW2.

Xero
26-12-2010, 15:45
Ti si Ruski fanboj, ali nema veze Rusi su kul.

Da nije bilo Amera u WW 2 danas ne bi ručao puricu s mlincima, nego wurscht mit kartoffeln.

Meni bi to odgovaralo.

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 15:46
Pa, ono, ako uzmeš u obzir dilanje oružja Britancima cijelo vrijeme, omanju invaziju na Francusku i sjebavanje kompletnog Japana možeš reći da su napravili ponešto...

Ne kažem da su samostalno donjeli pobjedu, no iskreno sumnjam da bi Rusi solo to sve mogli :)

Forengner
26-12-2010, 15:48
Budimo realni,Rusi su promenili tok rata,upravo u Stalingradu.Amerikanci su se iskrcali 44' i zajedno sa svojim saveznicima posli na malo-brojnije Nemce,i opet,u par navrata su najstrasnije pukli od swaba.Sto se Japana tice,tu priznajem,svaka im cast,fer su pobedili Carstvo.

Xero
26-12-2010, 15:51
Napravili su dosta toga, ali su svejedno gej. Osim toga imali su ogromnu brojčanu prednost nad švabama(ko i Rusi) i cjela invazija na Francusku ne bi uspjela da nisu došli u tolkom broju.

bezimeni
26-12-2010, 15:52
Što se svijetske policije tiče ima i drugih zemalja koji bi to mogle napravit, ali samo se ameri to usude napravit. Oni ustvari ni ne znaju šta pravi rat znači jer nitko nikad nije napao.


Eto sve si rekao .Ameri ratuju još od WW I do danas .Bili su u svim mogućim ratovima ali nikada na svom teritoriju ako izuzmemo teroristički napad civilnim avionima te napad kojeg su se i Japanci sramili i zbog kojeg su nebrojeno puta zažalili .


Napravili su dosta toga, ali su svejedno gej. Osim toga imali su ogromnu brojčanu prednost nad švabama(ko i Rusi) i cjela invazija na Francusku ne bi uspjela da nisu došli u tolkom broju.
:rotfl:

Veliš trebali su biti više fer igrači .

Forengner
26-12-2010, 15:55
Ahem,Rusa jeste bilo vise,ali i svaba je bilo mnogo,buduci da su bili bolje opremljeni i da su imali bolje komandante,moze se reci da ta razlika nije bila katastrofalna kakvom je prikazuju Ameri u njihovim propagandnim filmovima.

Xero
26-12-2010, 15:59
Ne kažem da su trebali igrat "fer", ali opće je prihvaćeno(bar kod njih) da su oni heroji koji su se borili jedan protiv pedest švaba naoružanih tenkovima i strojnicama, a to je čista laž! Svi znaju da su to radili Partizani, a ne ameri.

bezimeni
26-12-2010, 16:04
Pobjednici pišu povijest .

Xero
26-12-2010, 16:06
Istina, ali i Partizani su pobjedili.

bezimeni
26-12-2010, 16:07
Jesu i pisali povijest , ne kužim kaj tu nije jasno .

Xero
26-12-2010, 16:08
Pa sve je jasno samo naglašavm činjenicu da su Partizani zakon.

bezimeni
26-12-2010, 16:09
Suvišno za naglašavati .Pobjednici su uvijek zakon .

Forengner
26-12-2010, 16:10
Propaganda.
Sta mislis sta su filmovi tipa 'saving private ryan?'
Njihov cilj je da ti mislis da su:
Ameri-hrabri average joe's,koji se bore gotovo uvek u bezizlanim situacijama ali uvek nekako pobede
A da su Rusi mnogobrojni moroni cija je jedina taktika samoubilacki juris,+ imaju redovne zalihe vodke u vojsci,pa su redovno pijani,i da naravno,tu su i dobri stari komesari koji ubiju vise vojnika od neprijatelja.
A kad neko pomene Vijetnam svi zacute.

bezimeni
26-12-2010, 16:12
Pa pobjednici snimaju i svoje propagandne filmove u kojima veličaju vlastite pobjede onako kako oni žele.Ne vidi u tome ništa sporno .Nisu to dokumentarni filmovi od nezavisnog promatrača.

Forengner
26-12-2010, 16:14
Pa jedno je negativno prikazivanje neprijatelja,ali cesce oni vise zablatnjave Ruse nego swabe.

bezimeni
26-12-2010, 16:15
Pa to je normalno jer više cijene švabe nego ruse .

Forengner
26-12-2010, 16:18
Upavo to nije normalno,drugo je izivljavanje nad cold-war-era Sovjetima,a drugo blatiti nesrecne mladice koji su se borili za slobodu.

bezimeni
26-12-2010, 16:20
Možda nisi skužio do sada ...psssst.Na ovome svijetu nema pravde :D

Forengner
26-12-2010, 16:21
Ali vredi boriti se za nju :D

Wolfwrath
26-12-2010, 16:22
@Forenger- +10 na sve što si reko. :D

Američka propagandna mašina je nešto pre komično. U koje su oni krajnosti prešli... :P
A u vezi WW2, svaka čast amerima na pobjedi protiv Japana, al za iskrcavanje u Normandiji i osvajanje Francuske su ponajviše Englezi zaslužni,što je poprilično duga priča.

Eh,i neko je spomenio "više narednici ubiju vojnika nego neprijatelji". To je više manje utemeljeno na stvarnosti. Spetsnazov 5-godišnji trening završava tako da se onaj ko želi položiti mora boriti protiv 3 ili 4 već položena spetsnaza. Vrlo brutalna borba,vrlo često završe u bolnici. Nadalje, kao što sam već spomenio,bilo koji bjegunac je automatski osuđen na smrt.

bezimeni
26-12-2010, 16:24
Ali vredi boriti se za nju :D


Baš i ne .Zato imamo amere kojima se to isplati .Ostali mogu samo mrvice skupljati ako su dobri .

Forengner
26-12-2010, 16:28
To je surova realnost..

keko
26-12-2010, 16:29
Ako gledaš čisto iz materijalnog gledišta, onda da, nije se uopće vrijedno boriti za pravdu. Ali ja bih ipak, ako budem imao djecu, pokušao svijet učiniti boljim i pravednijim za njih.

bezimeni
26-12-2010, 16:34
To je surova realnost..


Pa o tome i pričam cijelo vrijeme .Amer drma jer je najjača vojna sila a vi meni o nekakvi Rusima koji nisu u stanju držati u pogonu ni jedan ozbiljniji nosač aviona ...koga zanimaju spetsnazi i njihova doktrina ...pa njih bi naš cro cop ko beba zvečku .


SAli ja bih ipak, ako budem imao djecu, pokušao svijet učiniti boljim i pravednijim za njih.
:rotfl:

jel imam dozvolu da stavim ovaj citat u potpis :D

Xero
26-12-2010, 16:37
Ajmo otvorit peticiju i, ako skupimo 10 potpisa cjela Euroazija napadne ameriku? Pa da onda vidimo ko je glavni.

keko
26-12-2010, 16:43
@Bezimeni Stavljaj ako želiš, znam da je nekome poput tebe to smiješno, očiti dokaz kako materijalizam i idealizam ne idu zajedno.

Wolfwrath
26-12-2010, 18:08
Ajmo otvorit peticiju i, ako skupimo 10 potpisa cjela Euroazija napadne ameriku? Pa da onda vidimo ko je glavni.

Pali bi brže nego Bosna pred Turcima... :P

Btw, Rusi imaju veći pristup nuklearnim gorivima nego bilo tko drugi. Stvar je u tome da nit im trebaju nosači, pošto iz same svoje zemlje mogu do skoro cijelog svijeta doprijet, nit su prokleti gnjavatori ko ameri koji se svuda petljaju...

keko
26-12-2010, 18:38
Može mi neki iskusni ekonom ovo objasniti, kako jedna USA, koja ima veći uvoz nego izvoz, uspjeva voditi ratove po svijetu bez financijskog sloma?

Xero
26-12-2010, 18:45
Jedna riječ: ZdravstvenoOsiguranje.

bezimeni
26-12-2010, 19:07
Btw, Rusi imaju veći pristup nuklearnim gorivima nego bilo tko drugi. Stvar je u tome da nit im trebaju nosači, pošto iz same svoje zemlje mogu do skoro cijelog svijeta doprijet, nit su prokleti gnjavatori ko ameri koji se svuda petljaju...

Zašto su onda iznimno nervozni na spomen širenja proturaketnog štita na svoje granice ?

The Boz
26-12-2010, 19:59
Da nije bilo Amera u WW 2 danas ne bi ručao puricu s mlincima, nego wurscht mit kartoffeln.

Netočno. Jeo bi tурция c измельчители.

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 20:13
Просто бре сумнјам.

Wolfwrath
26-12-2010, 20:40
Btw, Rusi imaju veći pristup nuklearnim gorivima nego bilo tko drugi. Stvar je u tome da nit im trebaju nosači, pošto iz same svoje zemlje mogu do skoro cijelog svijeta doprijet, nit su prokleti gnjavatori ko ameri koji se svuda petljaju...

Zašto su onda iznimno nervozni na spomen širenja proturaketnog štita na svoje granice ?

Šta ti baljezgaš? Pa rusi su i dali prijedlog za proturaketni štit...

bezimeni
26-12-2010, 20:54
Ne baljezgam ja ništa. To su zaokreti u ruskoj politici koja je do prije nekoliko godina bila iznimno nervozna na svako širenje nato saveza i proturaketnog štita .Sada kada vide da su bitku izgubili lakše im se priključiti , iako koliko vidim očekuju razmjenu tehnologija ( pitam se zašto ) dok nato insistira na razmjeni informacija i procedura međusobnog uzbunjivanja uz zadržavanje američke tehnologije .Nikada Rusija ne bi "surađivala" da ima neki drugi izlaz ...sada traže "častan" ustupak .

edit: ne bih se ćudio da u budućnosti kompletno kapituliraju i priključe se na NATO savezu :D .

Wolfwrath
26-12-2010, 21:06
Obična nagađanja. :D
Ja se opet ne bih čudio ako Rusi sami ne bi osnovali svoj neki savez, ili čak ekvivalent europske unije, ukoliko im ovi budu i dalje spriječavali ulazak. Radije bih se onda njima priključio, nego EU-u... :P

bezimeni
26-12-2010, 21:08
Rusi prvo moraju razviti neki najosnovniji oblik demokracije da bi krenuli bilo gdje dalje .Zna se kako je završio njihov savez .Neslavno .

Xero
26-12-2010, 21:10
Komunizam je pecto puta bolji od demokracije još da ga netko zna provest kako treba.

bezimeni
26-12-2010, 21:10
Pa kad ga netko bude znao provesti javi .

Xero
26-12-2010, 21:11
Okej.

bezimeni
26-12-2010, 21:12
Kaže se "razumijem druže" .Nemaš ti pojam o komunizmu .

Xero
26-12-2010, 21:13
Ja sam moderni komunista.

Forengner
26-12-2010, 21:27
http://scrapetv.com/News/News%20Pages/Technology/images/Mikhail-Gorbachev.jpg

McPingvin_v2.0
26-12-2010, 21:56
Damn pidgeons.

josip_kraš
26-12-2010, 23:58
http://scrapetv.com/News/News%20Pages/Technology/images/Mikhail-Gorbachev.jpg
Klanjam ga posred toga na čelu ma kako se zvalo.

Nije Rusima problem proturaketni štit kao takav.
Oni bi ga htjeli podijeliti u zone tako da imaju udio u kontroli.Što se NATOu baš ne sviđa.Češkoj i Poljskoj pogotovo.One ga zapravo najviše žele.

Wolfwrath
27-12-2010, 09:55
Rusi prvo moraju razviti neki najosnovniji oblik demokracije da bi krenuli bilo gdje dalje .Zna se kako je završio njihov savez .Neslavno .

Pa naravno. Hej,ajmo uvest napredni politički i gospodarski sustav za visoko razvijene zemlje u donedavno feudalne zemlje. Sigurno će upaliti. GG.

bezimeni
27-12-2010, 10:41
Pa ne mogu ostati feudalci zauvijek .Pogle Putina...pravi mačo , nije sve tako crno .

http://img254.imageshack.us/img254/6452/x2212102777384897425.th.jpg (http://img254.imageshack.us/i/x2212102777384897425.jpg/)

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 11:09
Rusi prvo moraju razviti neki najosnovniji oblik demokracije da bi krenuli bilo gdje dalje .Zna se kako je završio njihov savez .Neslavno .

Pa naravno. Hej,ajmo uvest napredni politički i gospodarski sustav za visoko razvijene zemlje u donedavno feudalne zemlje. Sigurno će upaliti. GG.
U doba stvaranja SSSR-a feudalizma nije bilo dobrih 100 godina.

Wolfwrath
27-12-2010, 11:45
Ali su i dalje bili gospodarstveno na razini feudalnih, više manje. Za plansko gospodarstvo i jednostranačje treba biti iznimno razvijen. Dan danas, takav sustav ne bi skroz upalio. Vjerojatno bi najbolje ispalo u Norveškoj, zbog njihovih visokih socijoloških standarda...

Btw, EU razmišlja o uvođenju planskog gospodarstva. In your face! ;)

Nodakim
27-12-2010, 12:02
Bacaju se velike riječi,a ne zna se njihovo značenje.

Awsum.

W1k1n6
27-12-2010, 12:32
Može li se ova tema vratiti na Raptora pliz, ili da vas sve vratim u predvorje registracije na forum :)

Wolfwrath
27-12-2010, 13:34
Dobro, raptor sucks. Hepy? :D

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 14:05
Benatćute <3

Xero
27-12-2010, 14:10
Fanboj.

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 14:16
Ne, stvarno razmišljam o uvrštavanju u pravila da je trollanje zabranjeno.

Heh, moći ću benat Vekija ^^

Xero
27-12-2010, 14:17
Ja sam spreman žrtvovat sebe, ako budeš bano Vekija.

Kid A
27-12-2010, 14:17
Ne, stvarno razmišljam o uvrštavanju u pravila da je trollanje zabranjeno
/support

hrčak
27-12-2010, 14:18
Ako bude to pravilo brijem da neće bit pol altivnog foruma. :D

Xero
27-12-2010, 14:18
Sad će vas Wiking sve banat jer ne pričate o Raptorima.

W1k1n6
27-12-2010, 15:39
Dobro, raptor sucks. Hepy? :D
Pa može i tako, barem ima veze s temom :)
Kamo sreće kad bi još napravio analizu i usporedbu između Raptora i nekog drugog aviona čime bi taj stav pokušao dokazat. Takva rasprava nam treba, barem ste vi majstori guglanja :)

Wolfwrath
27-12-2010, 15:43
Ako bude to pravilo brijem da neće bit pol altivnog foruma. :D

A i ona druga polovica neće bit tak zanimljiva... :P

Nego, oćem što prije usporedbu Raptora i Su-47. :D

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 16:08
Nego, oćem što prije usporedbu Raptora i Su-47. :D
Malo teže pošto je Su 47 tehnološki demonstrator te još nije ni u LRIP (http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rate_initial_production)Sfazi :)

Wolfwrath
27-12-2010, 16:21
Ah,to objašnjava... :P

Jel ima riječi kad rusija namjerava masovniju proizvodnju?

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 16:38
Neće, jer teško da će ga itko htjeti kupiti, tj. platiti razvoj i proizvodnju.

Sve je to kul što je on jako nestabilan i možeš s njime raditi što hoćeš, ima veliku nosivost i to, ali ruski lovac 5. generacije MORA biti bolji od Raptora.

Su 47 nije stealth, ima slabije motore, a radar je nepoznanica. Istinabog, brži je, vjerojatno se bolje ponaša u bliskoj zračnoj borbi, no to je upitno jer oružje fura na 14 podvjesnih točaka (jebotepas, puno!). Nisam dovoljno stručan da prosudim je li bolje klasično krilo bez opterećenja ili forward- swept verija koja ima par tona na sebi :)

josip_kraš
27-12-2010, 16:46
PAK-FA.

Pričate o Raptoru a nitko da spomene Raptorskog.
http://www.ausairpower.net/Sukhoi-T-50-PAK-FA-KnAAPO-2S.jpg

Wolfwrath
27-12-2010, 16:56
Ah,jel to ovaj koji je sad u proizvodnji, kojeg se očekuje za par godina u vojsci? Izgleda kulano

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 17:02
Spomenuo sam ga prije par stranica. PAK- FA je konkurecija F 35 modelu, a izgleda kao Raptorovo mlađe dete :)

The Boz
27-12-2010, 17:04
Navodno je brži, i ima veću nosivost od Raptora. Biti će interesantno kad izađu "službene" specifikacije.

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 17:05
Brzina više nikom u avionskoj industriji ne igra ulogu, još tamo od vijetnamskog rata. Eventualno super cruise capability, ali krajnja brzina više nije ni propisana u natječaju :)

Forengner
27-12-2010, 17:07
PAK izlgeda mnogo bolje i ozbiljnije od raptora,cak i u ovim fazama razvoja.
I da,PAK nije konkurencija F-35,vec i raptoru.Da ne pominjem da je planiran ogroman broj modela.

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 17:36
"Izgleda bolje i ozbiljnije"? :) Izgleda kao kopija što me ne čudi jer kad radiš stealth avione nemaš baš previše mjesta za improvizaciju. Jedino me zanima zašto im šoferšajba nije u komadu, jer ovako se radar odbija :)

Raptoru ne može biti konkurencija ako će biti multirole avion. Uletjet će u borbu s bombama i morat će ih odbaciti ako ne želi popiti sidewindera u dupe :)

Wolfwrath
27-12-2010, 17:40
Koji si ti fenboj, toga nema nigdje... :D

Forengner
27-12-2010, 17:46
I raptor je delimicno multirolni borac,tako da je konkurencija jos uvek tu.PAK ima dalekosezniji radar od raptora,ali opet nije toliko stealth,uglavnom zbog promena u dizajnu,sto zamenjuje brzinom i laksim izvodjenjem manevara.
Sofersajba je toliko precizno obradjena da je bukvalno u komadu,opet,raptor je to po meni bolje izveo.

josip_kraš
27-12-2010, 20:05
PAK izlgeda mnogo bolje i ozbiljnije od raptora,cak i u ovim fazama razvoja.
I da,PAK nije konkurencija F-35,vec i raptoru.Da ne pominjem da je planiran ogroman broj modela.

Možda u teoriji.
Raptoru neće biti prave konkurencije još dugo.Duuuuuuuuuuugo.

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 22:34
Koji si ti fenboj, toga nema nigdje... :D
Jel'? Nisi vidio Wedranove postove? :)

I raptor je delimicno multirolni borac,tako da je konkurencija jos uvek tu.PAK ima dalekosezniji radar od raptora,ali opet nije toliko stealth,uglavnom zbog promena u dizajnu,sto zamenjuje brzinom i laksim izvodjenjem manevara.
Sofersajba je toliko precizno obradjena da je bukvalno u komadu,opet,raptor je to po meni bolje izveo.
Erm... Ne, nije. Jedina oružja koja Raptor nosi su top (M-61A1 Vulcan, 20mm), AIM-9M/X Sidewinder i AIM-120C AMRAAM. EventualnoSmože ponjeti dvije GBU- 32 JDAM bombe od 460 kila, ali to je samo mogućnost i niti jedan Raptor, barem po dostupnim podacima, ne leti s tom postavom, pošto te bombe moraju biti na podvjesnim točkama te time ubijaju bilokakve stealth sposobnosti aviona.

Ovo po pitanju radara nisam nigdje našao, samo informacije da će biti više radara u avionu, svaki za jednu namjenu što i nije loše, no vjerojatno će poskupiti održavanje, pošto radari imaju MTBF do 500 sati.

Znam da nije toliko stealth, kao što ni F 35 nije toliko napredan koliko je Raptor čim je multirole fighter :)

Forengner
27-12-2010, 22:38
SEventualno može ponjeti dvije GBU- 32 JDAM bombe od 460 kila
Multirole :) .Ipak,vise je on pravi lovac.

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 22:52
Gle, SVAKI avion koji ima podvjesne točke je po tome multirole. Ima i clio kojeg vozi moja mama mogućnost stavljanja gepek tregera, vožnje s otvorenim gepekom i priključavanje prikolice, pa ipak se ne navodi kao auto za prijevoz cementa i nogometnih timova :)

Forengner
27-12-2010, 22:56
Pa i PAK moze nositi i teze naoruzanje,ali za sada su tu najverovatnije 2 30mm topa,dobri stari GSh-301.
Idalje se ne zna tacno naoruzanje koje ce on nositi,tako da je i on negde izmedju multi-role i lovca. :)

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 23:01
PAK je multi role lovac. PAK verzija koja bi trebala biti Raptorski rađena je indijski Sukhoi/HAL FGFA :)

FaTaL_mRkvA
27-12-2010, 23:57
Gle, SVAKI avion koji ima podvjesne točke je po tome multirole. Ima i clio kojeg vozi moja mama mogućnost stavljanja gepek tregera, vožnje s otvorenim gepekom i priključavanje prikolice, pa ipak se ne navodi kao auto za prijevoz cementa i nogometnih timova :)
:pray: :pray:
:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

McPingvin_v2.0
27-12-2010, 23:59
http://farm1.static.flickr.com/108/377484935_b4ee114483.jpg

josip_kraš
29-12-2010, 09:56
Novi avion kineski:

J-XX

http://www.image-upload.net/images/67ptoblsof145noyv6mb_thumb.jpg (http://www.image-upload.net/viewer.php?file=67ptoblsof145noyv6mb.jpg)

http://www.image-upload.net/images/nd9vqb9mzrpcjsc6lt58_thumb.jpg (http://www.image-upload.net/viewer.php?file=nd9vqb9mzrpcjsc6lt58.jpg)

http://www.image-upload.net/images/l9n345ygwvchvwzr0uz7_thumb.jpg (http://www.image-upload.net/viewer.php?file=l9n345ygwvchvwzr0uz7.jpg)

Jopax
29-12-2010, 18:26
Par boljih slika:
http://img812.imageshack.us/img812/4278/3623710688659feea.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/5615/3623710688643e1d5.jpg
http://img811.imageshack.us/img811/3808/3623710688634bf21.jpg
http://img59.imageshack.us/img59/4734/3623710688582cc03.jpg
http://img210.imageshack.us/img210/807/220691069635150bc.jpg

Nešto je veći od Raptora ali izgledaju više manje isto

McPingvin_v2.0
29-12-2010, 22:11
Hm, zanimljivo, ima kanarde. Baš me zanima kako funkcioniraju u svojstvu stealtha :)

W1k1n6
30-12-2010, 17:20
Stealth avione ne mogu prikazati jer su toliko stealth da ih ni sami više ne mogu naći.
Mislim da je većina vojnih zrakoplovstava odustala od pokušaja nadmašivanja Amera po stealthu, radije razvijaju protuzračnu obranu koja može detektirati stealth avione, a sami proizvode one koji grdo i opako izgledaju da s njima mogu plašiti susjede.

Kid A
30-12-2010, 17:22
Hm, zanimljivo, ima kanarde. Baš me zanima kako funkcioniraju u svojstvu stealtha :)
Sta su kanarde?

McPingvin_v2.0
30-12-2010, 17:32
Kanardi. Googlaj.

The Boz
30-12-2010, 17:37
Ova pretkrila. Mene malo buni dizajn, jer samo na jednoj slici mi izgleda kao kanard. Na ostalima mi izgleda kao prednji stabilizator dijamantnog krila. Treba čekati bolje slike.

osvetnik_sch3l3
31-12-2010, 03:05
@ pingvin
gleda danas discovery chanell i docu. o lovcima
spominje se f15 i simulacija borbe izmedju raptora
u simulaciji raptor rusi sva 4 f15, a da nije bio pingan na radaru niti jednom
"simulacija" je podrazumjevala stvarno upravljanje avionima bez bojeve municije...
nakon toga je spomenuta i simulacija 2 raptora na 8 f15 gdje raptori pobjedju...
no isto tako se spominje cijena raptora od 950K dolara,
moze li mi itko ovo pojasniti, a da ne ispade da je sve propaganda?
hvala.
PS
zao mi je sto sam bio odsutan iz duze vrijeme

PSS
war sucks donkey balls

The Boz
31-12-2010, 03:07
950k dolara za jedan Raptor? Fail.

McPingvin_v2.0
31-12-2010, 08:33
no isto tako se spominje cijena raptora od 950K dolara,
Phail, big time. A10 košta toliko :)

Raptor, kad uključiš školovanje pilota i naoružanje, izađe oko 160 milijuna dolara po komadu,