PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako krenuti s programiranjem?



T1N1
19-12-2010, 21:20
Kao što vidite iz naslova zanima me kako krenuti s osnovnim programiranjem.
Potpuni sam početnik, jedino kaj znam su osnovne komande u Logu.
U prvom sam razredu srednje škole a mislim se upisati na neki fakultet koji ima veze s IT-em i sveukpnim programiranjem.
Fala vam unaprijed!
:D

Nee Joe
19-12-2010, 21:41
Kao prvo- kreni JAKO puno učit. Znači, bez dobrih ocjena i priprema za maturu nećeš ništa upisati. Sve sa programiranjem zapravo počinje u 2. razredu, ali dobro je znati i prije 2. razreda dosta toga, ako želiš da ti lakše bude kasnije. Prvo prouči malo osnovne programske jezike koji se najviše koriste i koji su najviše traženi (C, Pascal....). Odaberi jedan (pretpostavljam da ćete raditi u C-u) i uči osnove- formate, varijable, komande, upisivanje komanda, inicijalizaciju, deklariranje.... Kad cijelu osnovu svladaš, programiranje će ti postati mačji kašalj i onda će tvoja mašta doći do izražaja. Sretno :thumbs2:

Anarion.Umarth
19-12-2010, 21:45
Zapravo ti je, barem po mome, najbolje uzeti neku zbirku riješenih zadataka za c++ (ima ih za matematičku gimnaziju, za ostale ne znam) i kreni programirati, od suhoparnog učenja nećeš daleko. Nađeš problem, pogledaš kako je to u primjeru riješeno, pokušaš shvatit.
Nemoj očekivati da ćeš išta teže riješiti iz prve i da ti neće veći dio vremena probleme raditi točke zarezi, tipfeleri i sl., jer to je sastavni dio programiranja.
I sretno!

T1N1
19-12-2010, 21:54
Problem je u mojoj školi (jezična gimnazija) kaj u prvom razredu uopće nemamo informatiku tako da bi sve trebao učiti od doma.
Još uvijek ne kužim s čim bi trebao početi: s C, C++ ili s nečim trećim? Na nekim tutorialima na netu predlažu da kreneš s HTML-om.
Jeli možete linkat dobre tutoriale i reći mi koje knjige da eventualno kupim?

Anarion.Umarth
19-12-2010, 22:13
C++ bi bio moj izbor, to je samo malo unaprijeđena verzija c-a.
I da imaš informatiku u školi, u 99% slučajeva ne bi pomoglo ;)
Što se tiče tutoriala, treba ti zbirka, jer sve više manje možeš vidjeti na primjeru, jako malo stvari moraš bar naučiti, a većina tutoriala brzo ubije volju za svakim napretkom.
Konkretan primjer ti ne mogu dati, ali valjda će se već neko naći.

Nee Joe
19-12-2010, 22:44
C++ bi bio moj izbor, to je samo malo unaprijeđena verzija c-a.
I da imaš informatiku u školi, u 99% slučajeva ne bi pomoglo ;)
Što se tiče tutoriala, treba ti zbirka, jer sve više manje možeš vidjeti na primjeru, jako malo stvari moraš bar naučiti, a većina tutoriala brzo ubije volju za svakim napretkom.
Konkretan primjer ti ne mogu dati, ali valjda će se već neko naći.

Slažem se, C++ je definitivno najbolji za početno razvijanje programerskog štiha. Zbirka, zadaci i knjiga će ti najviše pomoći.

cham3leon
20-12-2010, 08:56
Kao što vidite iz naslova zanima me kako krenuti s osnovnim programiranjem.
Potpuni sam početnik, jedino kaj znam su osnovne komande u Logu.
U prvom sam razredu srednje škole a mislim se upisati na neki fakultet koji ima veze s IT-em i sveukpnim programiranjem.
Fala vam unaprijed!
:D


http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=37433

Cilj mi je ionako bio da napišem tutorial za apsolutno sve početnike, primjeri su jednostavni, itd. Davno sam izgubio volju da nastavim dalje od tamo gdje sam stao, ali ako ima interesa, može.

T1N1
20-12-2010, 09:26
Evo upravo sam c/p tvoj čitav tutorial pa ću sad krenut s radom. Wish me luck!
Jel znate možda neku dobru knjižaru koja bi imala takve knjige o programskim jezicima, znam da je jedna bila svojevremeno reklamirana u Vidiju al se ne mogu sjetit kak se zove.

Anarion.Umarth
20-12-2010, 15:11
U zg imaš recimo Ferovu skriptarnicu ;)