PDA

Pogledaj cijelu verziju : Clocko graficku, a crko hard



Besmrtnik
13-12-2010, 21:01
jako sam nov ovdje tako da se nadam da zapocetak nisam u krivi dio foruma postirao ugl

imam grafu ati radeon 9600, po normalnom radi na 400Mhz jezgra i 233Mhz memorija
(nije mi prvi puta da klokam kloko sam i prije druge graficke)
i sad digo sam memoriju na 280, a jezgru na 450, tako je radilo neko vrijeme i bilo je dosta bolje, ali stvaro grafa hlada ko led, pa sam se pitao zasto nebi jos mogo dic takt jezgre na recimo 500 i nesto, uglo dovuko sma do 520 i zamrznul se komp, nista zgasnul sam ga, iso opet dic i kad ono hard riknuo wtf??? (kao sto rekoh nije mi prvi puta i prije tako kada sma dizao taktove jezgra komp se zmrzne pa ga sljedeci puta ne dignem toliko visoko nego za nekih 20mhz manje i tako bi napravio i ovaj puta)

tako ta jeli stvarno moguce da od clockanja grafe crkne hard ili je to bio neki random nesretni slucaj, ugl grafa i dalje radi normalno

bezimeni
13-12-2010, 21:14
Moguće je ako imaš šrot napajanje koje je popizdilo jer je grafi trebalo više struje a za posljedicu imaš crknuti hard.

Nee Joe
13-12-2010, 21:15
Imaš novi uteg za papir.

C
13-12-2010, 22:03
Clockao si vjerojatno amaterski, clockaš, tamo gdje se PC smrzne, znači do tu ide, a i svakako si krivo clockao, tj. nije razmjerna frekvencija memorije sa taktom grafičkog procesora.
Ja se osobno nisam bavio dugo OC-em 9600, čini mi se kao loša clockerska grafa, ali 9550 pro sam OC-ao za +100% radni takt procesora i +100% frekvenciju memorije, tako da je bila na duplim clockovima bez problema. Original takt procesora 250 MHz, OC na 500 MHz, memorija original 200 MHz, OC na 400 MHz.
Razlika između 9550 i 9600 je što je 9550 underclockana verzija 9600, i zbog toga ima extra performanse na clock i temperature, kao i na uzemljenje struje, dok je 9600 tvornički overclockana verzija 9550-tke i zato nije baš dobra za clockanje.
Kako kolege kažu, za dobar OC moraš imati i dobre komponente, na prvom mjestu napajanje, ako je napajanje loše, nešto će lakše riknuti, sve drugo može proći.
U glavnom dok ti ne rikne ~10 komponenti u PC-u, nećeš se naučiti clockati kako spada. :)

Besmrtnik
13-12-2010, 23:12
ok hvala na odgovorima bili su bolji neg sta sam ocekival :) inace ja sam bas cital po netu da se ta radeon 9600 ( zaboravio sam napomenut pise PRO adv***nesto i 256MB) inace clock je relativno dosta podigo performanse i dizo bih ih opet, evo ti "C" ti si mi bio najsuvisliji reci na koje bi taktove bilo sigurno dignut ja bi recimo evo meoriju do 270 a proc negdi 480

ma uvjek mi to napajanje nest spali, pre 3 god kupio sam si dvd przilicu jej sav sretan usteknem si ju i napajanje mi onda sprzilo hard... (savjetovo sam se sa strucnjaci i rekli su da mi je prijasnje napajanje bilo dovoljno, "strucnjaci" su bili zaposlenici eltinga- ak sam dobro napiso, misim da je bilo 350). i od tada imam ovo novo napajanje 400W i sad izgleda da mi je i to napajanje spalilo novi hard, naravno mojom krvicom

marijanovic
14-12-2010, 00:00
Nije bitna brojka, bitna je marka i model napajanja.

C
14-12-2010, 03:43
Možeš progooglati na koje taktove su drugi stavili, ali nikada ti nije isto, recimo nekome je dobro na ovakvom taktu, a kod tebe neće biti dobro na takvom taktu, jer imaš drugačije napajanje nego ta netko, jer imaš drugu matičnu ploču, itd., i zato ti brojevi nisu na svakom PC-u za grafičku isti.
Možeš progooglati, pa se po tome ravnati, s obzirom da ti neće raditi točno na onim brojevima na kojima nekome drugome radi savršeno.
I svakako iskoristi nakon OC-a neki program za pronalaženje artifakata i sl. stvari pomoću kojih možeš zaključiti dali je OC dobar, jer kada se PC smrzne, to je najgori OC kod grafičke kartice, međutim ako pokreneš neki program za artifakte i sl, onda će ti system detektirati greške i errore kod rada grafičke kartice, što nije opasno, ali može dovesti do kad-tad zamrzavanja i sl. pizdarija koja su blaža, ili čak prilikom tog testa PC može zablokirati, resetirati se, ugasiti se i sl., i to svakako i dalje nije dobar OC.
Dobar OC je kada ti praktički sve te testove grafička prođe, a s artifaktima je najlakše i testovi su najbrži. Još jedan test je poput CPU-a, test koliko GPU može dugo raditi na 100%, tj. koliko dugo će biti stabilan, naravno najbolji rezultat je, da je uvjek stabilan, ako se bude rušio nakon 5h igranja recimo, znači da je stabilan sve do tog trenutka, pa se moraš na to naviknuti, npr. da će ti se PC resetirati svakih određeni broj sati, ili ćeš se trebati još dugo baviti brojkama. Ono, lako je podesiti brojke, ali testiranja stabilnosti zahtjevaju dugi vremenski period (kako bi se utvrdilo jeli OC dobar, loš ili perfektan), a još gora su kada su fail.