PDA

Pogledaj cijelu verziju : Sandbox igre



cham3leon
13-12-2010, 11:38
Ovo je možda moglo i u Pljuvačnicu jer sam došo malo kritizirati sandbox igre, ali neka ostane ovdje pa da konstruktivno popričamo o sandboxu kao žanru i to. Whatever.

Ne morate biti osobito talentovani da primijetite koliko su do danas sandboxovi popularni. Dapače, ima ih na bacanje. Čak i igre koje ne bi trebale biti sandbox forsiraju takav pristup. I to traje tamo negdje od 2001. kada je izašao GTA3. Od toga je prošlo već skoro desetljeće, a promjena, osim toga što ih ima sve više, baš i nema.

Kad malo promotrite Gta-koncept, imamo jednu veliku ogromnu mapu, recimo, jedan grad, obično je podijeljena na nekoliko dijelova, njime možete slobodno šetati i stvarati haos, a onda imate način "prelaženja" igre i njezine glavne priče kao sustav misija (kao i na svakoj random linearnoj igri, samo što se sve praktički odigravaju na jednom velikom levelu i ponekad ih možete rješavati proizvoljnim redoslijedom), a onda da se ne bi reklo da je to isto kao i igra zatvorenog tipa, samo što treba od misije do misije šetati preko mape u gradu u kojem se nema šta drugo raditi, obično se ponude neke side-misije koje su često tek tako ubačene neka budu.

Primijetite da i današnji sandboxovi svi prate potpuno isti koncept, ergo, sandbox uopće nije evoluirao. Jedino GTA4 je lagano zakoračio naprijed prema nečem novom kad je uveo virtualni mobitel i ljude koji te neočekivano zovu da radiš nešto s njima, ali nije baš nešto revolucionarno, dok se na netu moglo čuti inače dobrih komentara da bi bilo super kad bi ti se događali neki drukčiji random događaji, tipa da te netko prati po gradu i napadne te kad to najmanje očekuješ.

Dobro, sad, ja ne pratim sandbox scenu na konzolama, tako da ne znam je li nešto takvo već implementirano u nekim konzolaškim ekskluzivama, ali sve što imamo na PC-u iz ovog žanra drži se istog koncepta ko pijan plota.
Mišljenja?

also, inb4 slika pješčanika.

Deadwalker
13-12-2010, 11:47
Osim gta serijala, jedi sandbox koji meni jos valja je onaj iz Assassin's Creeda 2. Inace, sandbox u vecini slucajeve zajebe stvar tj. ljudi ga ne znaju napraviti ga a da bude u skladu sa formulom koju predstavlja. Najbolji primjer je Mafia 2.

cham3leon
13-12-2010, 11:55
Ali opet AC2 se bazira na istom konceptu - misije za progress priče, side misije, i ono šta sam gore zaboravio, kolektabilne stvarčice radi kojih ideš istraživat okolo ako imaš volje za to.

A drugi veliki problem kojeg sam isto zaboravio spomenuti je sustav novca i kupovanja. U velikoj većini sandbox naslova on ne igra ama baš nikakvu ulogu. U AC2 ne samo da je nepotreban jer možeš svakoga svladat malim prstom bez ikakvog armora, pa ti oprema ne treba, nego i to što investicijama u Monteriggioniju počneš dobivati toliko para da ti se samo bezveze nakupljaju a ne trebaju ti za ništa. Okej, kupiš neko badass oružje, ali ne treba ti 10000 golda za to, nego niti 1k.
Isti problem ima i GTA još odavno. Vice City je malo ublažio problem kad je dozvolio kupovanje nekretnina, ali razmislite pa se prisjetite da li ste ikada u GTA ostali bez para kad su vam trebale?

Bez sumnje najbolje rješenje ovog problema je donio Just Cause 2 gdje ti je svako malo trebala dostava nekog vozila ili oružja zbog čega je trebalo dobro pratiti stanje na računu. Ipak, taj sistem teško možete ubaciti u GTA koji je odnedavno malo okrenuo prema ozbiljnosti.

Arbiter of Change
13-12-2010, 12:02
Sandbox je generalno pogrešno shvaćen u gamingu jer podrazumijeva samo 2 stvari: da imaš veliki svijet sa konačnim ciljem u kojem se možeš majmunisati. Ono što NE podrazumijeva je to da tvoje majmunisanje treba imati konkretan učinak na svijet te da je taj neki konačni cilj na kraju dostižan i drugim metodama osim linearnog slijeda questova. Sandbox generalno nije slobodan već tipa "ajde ajde, luduj koliko hoćeš, ali sjeti se da te čeka glavna priča koja ide A->B->C"

Ne da mi se pisati tezu sada. :(

cham3leon
13-12-2010, 12:05
U sandboxove ne ubrajam otvorene RPG-ove poput TES serijala. Oni ne pate toliko od navedenih problema. Uvijek ti treba para za neke bijesne iteme, kuće i drugo, a questova je na sve strane i zanimljiviji su od generičkih side misija na akcijskim sandboxovima.

Outmind
13-12-2010, 13:06
Ne znam, meni je cijeli taj koncept retardiran - ono, imaš grad i sad možeš po njemu okolo ubijat ljude, vozit se etc bez ikakvog cilja i dubljeg sadržaja. Moraš stvarno bit malouman da te to zabavi dulje od 10-ak minuta...

Nee Joe
13-12-2010, 13:57
Vjerujem da je sandbox žanr tek na početku stvaranja. Kao što je kameleonče rekao, sve je nekako počelo sa GTAIII 2001. godine. Tek neki poveći razvoj u svemu tome je napravio GTA IV, no i to je tek na početku. Istina je, imamo veliki grad i brdo misija i mogućnosti, ali nedostaje još mnogo toga da bi igra izgledala "živo". Vjerujem da će u narednim godinama sandbox naslovi biti sve revolucionarniji, a Rockstar ovdje vodi glavnu riječ. Ne bih se baš složio da je sandbox totalno bezvezan žanr koji bi "samo idiota zabavio na dulje od 10 minuta tako da jurca po gradu i gazi ljude", međutim, slažem se da nedostaje neka dubina. Mafia II kako-tako ne dopušta gaženje ljudi i brzu vožnju te tako unosi neku poveću dozu realnosti (iako mi je igra za taj žanr totalni promašaj), dok u GTA se često dogodi da pregaziš i policajca pa nemaš wanted level. Ali opet, sve je to po meni u doradi. Nedostaje mi nekakvo vođenje biznisa, bolja interakcija sa određenim dijelovima grada ili mjesta, ali opet i naše želje se mijenjaju sa godinama, kako shvaćamo da igre mogu biti jače i "prostranije", dok smo prije cca 4 godine ovakve igre dizali u nebesa, pa čak i ako se ta igra zove Just Cause ili The Godfather.

W3DR4N
13-12-2010, 14:04
Tri riječi: Red Dead Redemption. Točka.
Ako netko može unijeti novitete u sandbox, onda je to Rockstar, pionir modernog sandboxa. Red Dead je uzeo najbolje iz GTA, a zbog specifičnog settinga, puno je drugačiji. Za razliku od jednog velikog grada, u Red Deadu postoji gomila manjim gradova i rančeva. Ti kao glavni lik možeš pratiti glavnu radnju po nelinearnom principu kao u GTA, no paleta "poslova" sa strane je daleko veća.
Preuzeo je sistem dobar/loš od Biowarea, što je posve novo u akcijskoj avanturi, tako da možeš biti moralna ikona poput Johna Wayna, ili pak hladnokrvni revolveraš s tjeralice, pričem će te ganjati lovci na glave. Lovac na glave možeš postati i sam. Skupljaš tjeralice po gradovima, i onda u preriju kreneš tražiti zločince. Ukoliko ih ubiješ, dobiješ neku lovu, no puno je zabavnije propucati im noge, i dok jauču od bola, špagom ih zavezati, staviti na konja i odjahati do šerifa. Možeš otići u saloon, napiti se u viskiju i cijelu noć igrati poker. Odvažiti se u zlatnoj groznici, te tražiti zlato u preriji. Timariti divlje konje. Goniti stoku. Pljačkati karavane i željeznicu...

Sidemisije u Red Deadu su izuzetno suptilne. Vidite li u preriji da nekog vješaju na stablu i zove upomoć, možete mu pomoći tako da poubijate njegove protivnike (dobar čin), ili ih pak sve poubijati (loš). Ukoliko čekate predugo ili produžite, oni će izvršiti svoj naum, odnosno objesiti ga, te će krenuti na vas kao očevica.

Uglavnom, Red Dead Redemption je renesansa sandboxa, toliko nevjerojatan i opširan, a toliko orginalan.


Bez sumnje najbolje rješenje ovog problema je donio Just Cause 2 gdje ti je svako malo trebala dostava nekog vozila ili oružja zbog čega je trebalo dobro pratiti stanje na računu. Ipak, taj sistem teško možete ubaciti u GTA koji je odnedavno malo okrenuo prema ozbiljnosti.

To ima i GTA IV. U The Lost and the Damned ekspanziji postoji kombi koji prodaje oružje, i koji dođe kad ih nazoveš. U Gay Tonyu ti frendovi dostavljaju automobil po želji. Doduše, to je besplatno.


Za ove koji spominju Just Cause, cijeli je koncept predstavio naslov Mercenaries nekoliko godina ranije. Vrhunska igretina, sandbox gerilno ratovanje. Dvojka je nažalost bila žešće smeće.

Outmind
13-12-2010, 14:26
Da, i nema ga na pc-u, pas mater... Rdr-a that is.

cham3leon
13-12-2010, 16:40
Eh, zato sam napomenuo da mislim samo na sandboxove dostupne na PC-u kad konzolaške ne mogu odigrati.


Sili pak hladnokrvni revolveraš s tjeralice, pričem će te ganjati lovci na glave


Sidemisije u Red Deadu su izuzetno suptilne. Vidite li u preriji da nekog vješaju na stablu i zove upomoć, možete mu pomoći tako da poubijate njegove protivnike (dobar čin), ili ih pak sve poubijati (loš). Ukoliko čekate predugo ili produžite, oni će izvršiti svoj naum, odnosno objesiti ga, te će krenuti na vas kao očevica.

Točno sam na ovo mislio - neki događaji koji mogu oživiti taj svijet a da se dešavaju bez da si se ušetao u neki marker.

Nee Joe
13-12-2010, 17:06
A sad mi je malo smisleniji taj tvoj prvi post :D

bezimeni
13-12-2010, 17:18
Meni omiljen žanr , pogotovo ako se ukomponiraju i neki drugi elementi .GTA IV sa ekspanzijama je savršenstvo .Zadnja Mafija je dobar primjer kao i The Saboteur kojeg trenutno igram i kojega sam preuranjeno i nepotrebno otpisao u trenutku izlaska .Stalkeri su također odličan primjer sandbox-a .Uopće me ne čudi što je Red Dead proglašen za igru godine i totalno živim u nadi da će ga portati na PC kao što su i GTA IV .

cham3leon
13-12-2010, 17:45
GTA je sve skupa fantastičan ali kad pogledam cijelu sliku još je daleko od savršenstva. Misije su nekako repetitivne i nema se šta puno raditi van misija. Da postoje neki random događaji u gradu oko tebe onda bi to tek bilo super interesantno.

Stalker je po tom pitanju savršen, uopće ne pati od problema kakve imaju sandboxovi. Konstantno ti trebaju itemi svih mogućih vrsta i para nikad dosta, Svijet oko tebe je živ i nikad ne znaš na što sve možeš naići, a umjetna inteligencija je tako dobra da zaista bolju nisam vidio. Preodlična igra. Da nisam takva pičkica odmah bih ga krenuo opet igrat.

Interceptor
13-12-2010, 19:47
Red Red Redemption, kako je W3DR4N rekao, je bog sandboxa.BOG.

Aral
13-12-2010, 20:17
Ako ćemo o sandboxu...

X3: Reunion (ili bilo koji nastavak iz X svijeta)

W3DR4N
13-12-2010, 20:36
GTA je sve skupa fantastičan ali kad pogledam cijelu sliku još je daleko od savršenstva. Misije su nekako repetitivne i nema se šta puno raditi van misija. Da postoje neki random događaji u gradu oko tebe onda bi to tek bilo super interesantno.

Sandbox moraju staviti u kontekst vremena. GTA 3 je još uveo izmjenu dana i noći, kao i atmosferske uvjete magle i kiše. Sljedeći korak, što se priča za GTA V, jest izmjena godišnjih doba. 365 virtualnih dana nije puno, a bio bi apsolutan gušt voziti po ljetnim vrućinama, ili pak teškoj zimi. Da se ljudi oblače u kratke rukave ili zimske jakne, a da je to obavezno i igraču. Mafia II ima dva godišnja doba kroz cijelu igru i stvarno je lijepo vidjeti grad u oba settinga, no to je ipak samo skriptirani događaj. Isto tako, venecijski karneval je skiptirani događaj Assassins Creeda II, a željeli bi vidjeti to kao nasumični događaj.

Par nasumičnih događaja bi napravilo nevjerojatan učinak na atmosferu. Ne znam, doček nove godine na Time Squareu, nekakav koncert na otvorenom, utakmica na stadionu... uz današnji hardver je sve moguće, pa što se čeka onda?

Aral
13-12-2010, 20:41
Moguće je to napravit, i valjda se je negdje i radilo i onda se naravno zapostavio najvažniji dio igre, gameplay, tehnička stran itd. To je tak kad se previše posvetiš detaljima a zapostaviš druge stvari. Primjer toga je GT5.

W3DR4N
13-12-2010, 20:49
U Gran Turismu 5 je gameplay najdorađenija stavka, kao i fantastičan način uvođenja igrača u ogroman svijet Gran Turisma.

Praetorian
13-12-2010, 20:52
Ali zato grafika ništ nevalja.

Aral
13-12-2010, 21:13
Kao što rekoh, previše su pazili na detalje. Tak je i u sandbox igrama, svaka je od reda failala kad su pokušavali napravit čim realniji svijet. Do tog nivoa developeri još nisu došli, barem ne još.

cham3leon
13-12-2010, 22:18
Ali zato grafika ništ nevalja.

Hahaha ha ha. Ha.

Ha.

@Wedran: zbilja to nisam imao na umu, promjena godišnjih doba i događaja, makar ne bi bilo loše (zavisi). Mislio sam da se razbije ta granica između misije i free roama. Onako, recimo da ti je u nekom gta-like settingu idući zadatak pronaći nekog tipa i naći gdje se skriva. Onda ti slučajno ideš kroz grad nekim drugim poslom, kad ono prepoznaš tog čovjeka. Budući da ti je to odlična prilika, odustaneš od onoga što si mislio prije raditi i kreneš ga pratiti. Ili još bolje da nisi ni znao da te on zanima nego načuješ neki razgovor i tako...

Kad bih sam imao priliku raditi na nekom sandboxu, bilo kakvom, možeš biti siguran da bih ga nastojao tako koncipirati.

Sonic_Moronic
13-12-2010, 23:04
Sve što se već naveli vrijedi, treba u igri uvesti osjećaj da tvoje akcije, kao i prolazak vremena čine promjenu na cijeli svijet, to bi onda bila igretina.

Ono recimo, pobiješ hrpu ljudi u GTA, kasnije se vratiš i cijelo područje je zatvoreno žutom žicom, i opkoljeno policijskim kolima, pa ga moraš izbjegavati narednih par dana. Nešto takvo.

baldrick_
16-12-2010, 16:26
koliko sam ja shvatio prvu poruku, pre svega se kritikuje to što sandbox akcije nisu evoluirale. recimo da je to tačno, ali onda je svaki žanr podložan kritici: fps-ovi i tps-ovi se sastoje od linearnih nivoa, avanture od niza scena, rpg-ovi od glavnog i sporednih questova itd. naravno, između dosta igara određenog žanra postoje goleme razlike, ali postoje razlike i između sandbox akcija - svako će uvideti razliku između mafije 2 i the saboteura. da li je veća razlika između two worlds i obliviona ili između mafije 2 i gta 3? pa, rekao bih da su tu negde. poenta: svaki žanr se zasniva na određenim postulatima, ali to ne znači da nije nimalo evoluirao i da su sve sandbox akcije istovetne


Par nasumičnih događaja bi napravilo nevjerojatan učinak na atmosferu. Ne znam, doček nove godine na Time Squareu, nekakav koncert na otvorenom, utakmica na stadionu... uz današnji hardver je sve moguće, pa što se čeka onda?
tako nešto bi izuzetno pogodovalo i kakvom open-world rpg-u

Ako ćemo o sandboxu...

X3: Reunion (ili bilo koji nastavak iz X svijeta)
ovim postom si direktno potvrdio da ono što je naveto u prvom postu, a to je da su svi sandboxovi isti, nije tačno. jer, samo treba pogledati neki svemirski arkadni sandbox pa da uvidiš koliko se to razlikuje od gta-olikih sandboxa. dakle, nije sve tako crno, ipak postoje dve različite vrste sandbox akcije

a još ako se ne gleda samo sandbox akcija (a naslov teme kaže "sandbox igre"), dolazi se do još veće raznovrsnosti jer u jednačinu onda ulaze i sandbox rpg-ovi


Stalker je po tom pitanju savršen, uopće ne pati od problema kakve imaju sandboxovi. Konstantno ti trebaju itemi svih mogućih vrsta i para nikad dosta, Svijet oko tebe je živ i nikad ne znaš na što sve možeš naići, a umjetna inteligencija je tako dobra da zaista bolju nisam vidio. Preodlična igra. Da nisam takva pičkica odmah bih ga krenuo opet igrat.
aha, dakle ipak ne misliš da nije sandbox nije nimalo evoluirao, jer eto ti stalker - on se bitno razlikuje od ostalih, zar ne?

The Saboteur kojeg trenutno igram i kojega sam preuranjeno i nepotrebno otpisao u trenutku izlaska .
rekoh ja onomad da je odlična igra

cham3leon
16-12-2010, 18:34
Eh, čuj, i RTS i FPS je evoluirao na neki način, iako očekujem neku još noviju generaciju pucačina. Za RTS je najbolji primjer Total War serijal koji preferira realistične i spektakularne bitke velikih vojski naspram tzv. tank rush RTS-ova tipa Warcraft. FPS je evoluirao od jednostavne 3D igre gdje trčiš okolo i pucaš po svemu što vidiš u razne CoD i Battlefield igre sa taktikom, realističnim ponašanjem oružja i svakojakim dodacima gameplayu, npr ingame vozilima. Dakle više puta se gameplay potpuno mijenjao, dok sandbox uvijek ima istu strukturu gameplaya, i uvijek ga se dijeli na storyline i side misije. Postoje ti neki nevidljivi zidovi i pregrade u sandbox igrama koje vječito stoje na istom mjestu.

Što se tiče drugog citata, Stalker je divota od igre, ali ja ga ne ubrajam u sandbox. Kad kažem sandbox ne mislim automatski na sve igre koje imaju free-roam pristup. Stalker je i dalje FPS, jedino što ima nekoliko elemenata iz RPG igara i otvoren svijet. Morrowind je i dalje "otvoreni" RPG. Pod sandbox mislim na GTA i njegove klonove i/ili bliske uzore. Dakle, akcijska avantura iz trećeg lica s otvorenim svijetom i sistemom misija. GTA, Saints Row, Just Cause, Assassin's Creed, itd. Mislim da se navedeni prilično jasno mogu izrezati kao vlastiti žanr. Možda to sve spada u nešto što bi neki nazvali "akcijska avantura", ali siguran sam da navedene i njima slične predstavnike možemo smjestiti u njihovu vlastitu ladicu.

baldrick_
16-12-2010, 20:49
onoliko koliko je evoluirao rts, toliko je evoluirao i akcioni sandbox. kažeš warcraft je tank-rush, a total war realističan? dobro, u ass creedu se penješ po zgradama (dakle, ubacio elemente platformskih igara u stilu princa od persija), a igranje kao stealth nindža je realna opcija. u gta 3 se misije zasnivaju na vožnji kola i pucanju. po čemu je razlika veća između warc-a i total war nego između gta 3 i ass creed? tu su negde, to sam i naumio da kažem prethodnom porukom

pod sandbox misliš na gta i njegove klonove? pa, onda nije ni čudo što ti se čini da žanr nije nimalo evoluirao, jer kako će, ako u žanr spadaju samo klonovi neke igre? klonovi ne mogu da evoluiraju jer kloniraju nešto već postojeće. a kad neka igra uradi nešto drugo, to odma više nije sandbox (mislim na stalker)? dakle, kako očekuješ da se napravi evolucija kad čim neka igra evoluira, odma više ne spada u okvir žanra? realno, zašto stalker nije sandbox? tps sa elementima rpg igara (izbor misija, glavnih i sporednih, pre svega) i otvorenim svetom je definicija sandbox akcije. stalker je sve to, samo što je fps

slažem se da navedene igre spadaju u svoj sopstveni žanr, ali tu treba uključiti i stalkera, ali i svemirske igre poput x3-a, freelancera i sl. pa zatim the elder scrolls jer to nije rpg (nema razvoja ličnosti lika, to je rpg kolko i diablo) i slične igre, pa onda i outcast... dakle, sve te igre se zasnivaju na istoj stvari. to je sve evolucija žanra, to jest, gta je evoluirao od igara poput morrowinda. meni izgleda kao da ti igru koja evoluira ne prihvataš pod skute starog žanra, ali se onda ne možeš žaliti da je stanje loše što se tiče sandboxa

inače, pogrešno je zvati sandbox akcije "akcionim avanturama". zna se šta je akciona avantura - tomb raider i slične igre, dakle one koje mešaju akciju sa rešavanjem zagonetaka. gta i slične igre nemaju ni z od zagonetaka, stoga je jasno da nisu akcione avanture

bezimeni
16-12-2010, 20:57
Baldrick komplimentiram . Što te čovjek bolje upoznaje to se sve više slaže sa tvojim mišljenjem .Zajeban si ti tip :D .

Xero
16-12-2010, 21:01
To je zato što je Srbin.

cham3leon
16-12-2010, 22:35
Baldrick, ti previše gledaš tu nomenklaturu. Ti možda zoveš sve igre otvorenog tipa sandboxovi, to je sve logično i super, ali primijetio sam da se izraz sandbox danas pojavljuje uz GTA-like igre, a to nisu samo GTA klonovi nego i igre kao AC. Valjda je više jasno na kakve igre pikiram, a ako ti to smeta, možemo taj podžanr nazvati Mujo, sasvim je svejedno.

U RTS žanru sam naveo spomenute primjere i postoji velika raznolikost u gameplayu. U FPS-ovima osim osnovnih deathmatchova postoji igranje sa osvajanjem baza kao na Battlefieldu i slične stvari. U sandboxovima (Muji) od vijeka vjekova postoje markeri ili nešto tome slično na kojima dobiješ glavnu ili side misiju, a dok nisi na misiji tumaraš mapom i radiš sranja. Za to vrijeme te ništa ne može iznenaditi jer se ništa oko tebe ne događa dok ne staneš u taj marker. E tu ja mislim da bi se dalo nešto napraviti da ta igra ne bude više tako predvidljiva.

BigBongman
16-12-2010, 22:42
kolko znam u gta iv i epizodama ima onih rendom ljudi koje mozes susresti te dobijes nekakvu misiju s njima...

cham3leon
16-12-2010, 22:47
Jest, ali i to je neka side misija, moraš doći do te osobe da triggeraš misiju, inače se ništa ne događa. Ipak, ako će netko dovesti sandbox žanr do te razine, onda je to definitivno R*, i u GTA 4 se vidjelo da idu nekamo.

BigBongman
16-12-2010, 22:53
kao sto pi ti reko R*, je i jedini koji izdaje dobre sanboxove....jedini i koji izdaje, osim nekih povremeno tako da mora u tih 13 god sta vec rade gta i ko zna sta sve nauciti...ako pogledas malo dolje svaka 2 igra od r* je sandbox

cham3leon
16-12-2010, 22:55
I ne samo to nego većinu inovacija u sandboxu donesu upravo oni.

baldrick_
17-12-2010, 14:22
Baldrick, ti previše gledaš tu nomenklaturu. Ti možda zoveš sve igre otvorenog tipa sandboxovi, to je sve logično i super, ali primijetio sam da se izraz sandbox danas pojavljuje uz GTA-like igre, a to nisu samo GTA klonovi nego i igre kao AC. Valjda je više jasno na kakve igre pikiram, a ako ti to smeta, možemo taj podžanr nazvati Mujo, sasvim je svejedno.

znam na koje igre misliš, i to nema veze sa nomenklaturom: sve one igre koje sam naveo (morrowind itd.) spadaju u isti žanr jer imaju kljične sličnosti, a ne toliko bitne razlike. zato je, po mom mišljenju, sandbox žanr dosta raznolik. da je razlika između obliviona i san andreasa manja, onda bi oblivion bio samo kopija san andreasa, i ti bi se žalio da je to samo gta kopija. paradoks

U FPS-ovima osim osnovnih deathmatchova postoji igranje sa osvajanjem baza kao na Battlefieldu i slične stvari. U sandboxovima (Muji) od vijeka vjekova postoje markeri ili nešto tome slično na kojima dobiješ glavnu ili side misiju, a dok nisi na misiji tumaraš mapom i radiš sranja.
sada porediš babe i žabe - uporedio si tip misije u fps-u i način dobijanja misije u sandboxu. eto, u svakom fps-u ide loading ekran i ti se pojavljuješ u nivou, dakle svi fps-ovi su isti. zar ne bi bilo realnije da kažeš "u fps-u ima deathmatch vrsta misije i osvajanje baze vrsta misije, a u sandboxu ima misija gde se trkaš, misija gde treba da silent killuješ nekoga, misija gde je klasično napucavanje itd."? babe i žabe

dakle, sandboxovi su misioni raznovrsni onoliko koliko i drugi žanrovi, a to što se svaki sastoji od grada u kome primaš misije ulaskom na marker, to je druga stvar, ali od tog "problema" pate i ostali žanrovi (već sam pisao zašto - u svakoj avanturi imaš niz scena, u svakoj trkačkoj simulaciji stazu po kojoj se trkaš itd.)

cham3leon
17-12-2010, 15:44
Pa normalno da u trkaćim igrama imaš stazu po kojoj se trkaš, zato to je trkaća igra. Ne možeš matematički i logički uspoređivati različite tipove igara jer su to potpuno drugačiji sistemi igre u kojima nešto volimo više a nešto manje. Trkaća igra uvijek ima stazu po kojoj ćeš se utrkivat, na što bi ličila trkaća igra koja bi ih zamijenila nečim drugim? Tu nema puno mjesta za inovacije. U sandboxu ima.
U FPS-ovima smo vidjeli sve i svašta, od klasičnog nizanja misija, do slobodnog izbora, ovo ono. U sandboxu... pardon, u GTA i sličnim igrama uvijek imaš koncept glavnih i side misija. Jedna će biti više stealth orijentirana, druga na pucnjavu ili na vožnju, nije bitno. Ja kažem da je već vrijeme da nakon 10-ak godina dobijemo GTA ili nešto slično koji razbija te okvire i čini grad ili neko drugo mjesto radnje znatno življim.

etejid
17-12-2010, 16:09
Pa normalno da u trkaćim igrama imaš stazu po kojoj se trkaš, zato to je trkaća igra. Ne možeš matematički i logički uspoređivati različite tipove igara jer su to potpuno drugačiji sistemi igre u kojima nešto volimo više a nešto manje. Trkaća igra uvijek ima stazu po kojoj ćeš se utrkivat, na što bi ličila trkaća igra koja bi ih zamijenila nečim drugim? Tu nema puno mjesta za inovacije. U sandboxu ima.
U FPS-ovima smo vidjeli sve i svašta, od klasičnog nizanja misija, do slobodnog izbora, ovo ono. U sandboxu... pardon, u GTA i sličnim igrama uvijek imaš koncept glavnih i side misija. Jedna će biti više stealth orijentirana, druga na pucnjavu ili na vožnju, nije bitno. Ja kažem da je već vrijeme da nakon 10-ak godina dobijemo GTA ili nešto slično koji razbija te okvire i čini grad ili neko drugo mjesto radnje znatno življim.
To je sasvim normalno. Da nema side misija, sve bi bile glavni. Na čemu bi onda bili?

cham3leon
17-12-2010, 16:21
Ne smetaju meni side misije. Samo hoću reći da se nitko nije sjetio pomaknuti takvu igru iz klasičnog okvira "glavna misija - sporedna misija - slobodno kretanje gradom". Ne bi li na GTA 4 bilo nenadjebivo da dok nisi ni na kakvoj misiji i samo se voziš gradom, odjednom naletiš na neku zasjedu ili te počne proganjati neprijateljska banda ili nešto slično što onda još utječe na razvoj glavne priče?

etejid
17-12-2010, 20:09
Ne smetaju meni side misije. Samo hoću reći da se nitko nije sjetio pomaknuti takvu igru iz klasičnog okvira "glavna misija - sporedna misija - slobodno kretanje gradom". Ne bi li na GTA 4 bilo nenadjebivo da dok nisi ni na kakvoj misiji i samo se voziš gradom, odjednom naletiš na neku zasjedu ili te počne proganjati neprijateljska banda ili nešto slično što onda još utječe na razvoj glavne priče?
Zbog nerealnih očekivanja podcjenjuješ žanr više od realno gledajući daleko lošijih igara.

cham3leon
17-12-2010, 20:11
To uopće nisu nerealna očekivanja. Gore je negdje i Weki rekao da tako nešto ima RDD.

etejid
17-12-2010, 20:14
RDR? Njega još ni nema za računalo, a do tada je sve rekla kazala.

cham3leon
17-12-2010, 20:23
Da, RDR. Nema ga za računalo, ali zato Wecan ima PS3.

etejid
17-12-2010, 20:26
Jako je lijepo to što ima ps3 i iako mi se čini da je RDR stvarno odlična igra, ono što je on naveo kao pozitivno je defintivno urađeno kao hrpa g, ako uopće postoji. 100%.

cham3leon
17-12-2010, 20:35
Ti to naravno znaš jer si igrao.

etejid
17-12-2010, 20:37
Ti to naravno znaš jer si igrao.
Ti naravno vjeruješ njemu na riječ i upireš da je tako.

cham3leon
17-12-2010, 20:44
Zašto bi čovjek lagao? Osim toga to nije neka strašna komplikacija, zapravo nije niti nešto što već nismo vidjeli u igrama.

W3DR4N
17-12-2010, 20:54
Da, ja izmišljam gameplay. :rotfl:

Fora u Red Deadu je da ti možeš imati otvorenu glavnu misiju i nekoliko side misija odjednom. To chameleon traži i lako se da urediti.

baldrick_
29-12-2010, 15:13
Pa normalno da u trkaćim igrama imaš stazu po kojoj se trkaš, zato to je trkaća igra. Ne možeš matematički i logički uspoređivati različite tipove igara jer su to potpuno drugačiji sistemi igre u kojima nešto volimo više a nešto manje. Trkaća igra uvijek ima stazu po kojoj ćeš se utrkivat, na što bi ličila trkaća igra koja bi ih zamijenila nečim drugim? Tu nema puno mjesta za inovacije. U sandboxu ima.
U FPS-ovima smo vidjeli sve i svašta, od klasičnog nizanja misija, do slobodnog izbora, ovo ono. U sandboxu... pardon, u GTA i sličnim igrama uvijek imaš koncept glavnih i side misija. Jedna će biti više stealth orijentirana, druga na pucnjavu ili na vožnju, nije bitno. Ja kažem da je već vrijeme da nakon 10-ak godina dobijemo GTA ili nešto slično koji razbija te okvire i čini grad ili neko drugo mjesto radnje znatno življim.
kao što je u trkačim igrama trkaća staza, isto to je u sandbox akcijama otvoren grad u kome prihvataš misije. analogija nema mane. svaki žanr ima nešto na čemu se zasniva - ima mesta i u trkaćim simulacijama za napredak, a ima i u sandboxu, kao što ima i u svakom žanru jer se svi oni zasnivaju na nečemu, što bi realno moglo da se promeni

cham3leon
29-12-2010, 15:40
Ne, ta analogija uopće nema smisla. Pojam utrka je prilično određen - postoji neki broj natjecatelja, start, cilj, i pobjednik je onaj koji do njega dođe prije ostalih, i trka se dešava na nekoj stazi. Koje je sredstvo utrkivanja i kakva je staza, to su parametri koji variraju, može biti obična auto utrka na cesti, može biti utrka letjelica u svemirskoj stazi između asteroida, staza može biti šira, uža, kružna, razgranata, bilo kakva, ali je i dalje staza, i vozila su i dalje vozila.
Poanta utrkivanja je pokušati doći nekamo prije nekoga, to je prilično određeno, i taj osnovni princip se nikad ne mijenja. Poanta sandboxa je dočarati neku slobodu u igri, i taj princip se može shvatiti na x različitih načina. Zar ne bi bilo odlično da je sandbox svijet oko tebe živ cijelo vrijeme i da se stalno nešto dešava?