PDA

Pogledaj cijelu verziju : Story MMO - evolucija žanra?



Deadwalker
13-12-2010, 11:07
Ne znam da li je bila slična tema, nisam nista nasao, pa otvaram sada...

Jučer dok sam radio prilog za televiziju u vezi Guild Warsa 2, ostao sam dosta iznenađen promjenama koje donosi novi nastavak. Inače nisam pratio nešto previše do sada MMO scenu, cisto iz razloga jer ne volim igre sa hrpetinom nepovezanih questova kojima je jedina svrha skupljanje kvalitetne opreme tj. igrati igru bez kraja. Kako mi se cini, novi potencijalni MMO blockbusteri mijenjaju stvari. Guild Wars 2 donosi dinamičan svijet u kojem svaka odluka pojedinog "građanina" tog svijeta ima određene posljedice.

Naime, do sada je bio većinom sistem da recimo u nekakvog questu ubijes nekog zmaja, dobijes neku nagradu za to te se taj isti zmaj opet kasnije respawna da ga mozes ponovno ici ubiti. Sada ce biti da kada ubijes zmaja, on ostaje ubijen te njegova smrt će rezultirati određene promjene u okruzenje te ce se generirati neki drugaciji questovi na temelje posljedice koje je uzrokovala smrt zmaja. U biti, MMO na taj način postaje personiliziraniji tj. igrač više nije samo jedan u masi.

Sličan koncept uvodi i nadolazeći The Old Republic. Sve odluke imaju određenu posljedicu na okruženje u kojem boravite te se dinamično na temelju pojedinih događanja u MMO svijetu mijenja isti. U biti, stvara se jedna prava virtualna realnost gdje se simulira nekakva SW galaksija u kojoj svatko može napredovati i postati zapravo neka kljucna figura o kojoj moze cijela galaksija brujiti. Onak, zvuci mi gotovo nevjerojatno da je to moguce realizirat.

Automatski, ovakav novi MMO bi mi bio presavršen za igranje. Questovi onda imaju neki značaj i ne svode se samo na skupljanje bolje opreme. Mozda vec to i postoji u nekom obliku, ne znam jer kazem, nisam igrao do sada nest puno MMO igre. I onda, sto kazete na ovo? Ima neke istine u svemu tome? :)

W3DR4N
13-12-2010, 11:13
Igrači koji ranije zaigraju i više igraju uništavaju igru onima s manje vremena. Genijalan potez. :thumbs2:
A pravi se našao ArenaNet, koja je u prvom Guild Warsu potpuno ogolila MMORPG do instanciranog svijeta. Stvarno pravi tim da radi neke promjene u žanru na masivnim serverima. Predviđam debakl kakav MMO nije vidio u zadnjih deset godina, a bilo je gabaritnog smeća.

Deadwalker
13-12-2010, 11:16
Nisam igrao Guild Wars tak da nemam tu sta pametno komentirati.
Ja sve nade polazem u The Old Republic. Ako ta igra uspije, ostalo sve pada u drugi plan :)

cham3leon
13-12-2010, 11:18
Moje prvo pitanje je vrlo očito - kakav si ti to prilog radio i za koju televiziju?

A sada malo o temi. Kad si spomenuo Story MMO meni je jednostavno palo na pamet da se radi o RPG-u s nekom pričom u kojem još igraš sa par tisuća ljudi koji obavljaju questove iz te iste priče. Ono, ko svaki singleplayer rpg, samo sa likovima drugih igrača koji trče okolo. Taj koncept mi nije baš jasan, jer smisao MMORPG-a bi trebao biti da ima čim manje NPC-ova i čim manje umjetno stvorenog sadržaja, događanja i sličnog, a čim više interakcije sa drugim igračima i mogućnost da samo ti igrači dok igraju pišu radnju koja se dešava.

Nisam baš skužio da SWTOR navodno nudi tako nešto... Ako se ne varam, ti pričaš o tome da postoji neki storyline ali koji ovisi o tebi i drugim igračima? Ne znam zbilja na šta bi to ličilo, a još manje mi pada na pamet kako bi se to uopće moglo realizirati.

Deadwalker
13-12-2010, 11:22
Playomania, gaming televizija na maxTv-u (vise od toga ne smijem reci, barem dok ne bude na programu to) :)

Ne znam kako ce taj story MMO funkcionirat. Ovo je je samo dio funkcionalnosti sto sam spomenuo i u biti jos se nista ni ne zna puno. Cekam prve bete :)

Aral
13-12-2010, 11:34
Guild Wars 2 će rulat po tom pitanju, konačno se netko sjetio takvu stvar stavit. Nadam se da će od sad svaki MMO imat taj princip a GW2 će prednjaćit u tome. Za SW neznam, al ak ste rekli da i on to ima...vjerujem vam :)

Arbiter of Change
13-12-2010, 11:40
@OP:
Ne, biti će niche za ljude koji zapravo žele online co-op RPG, kao što je u neku ruku bio i originalni GW.

SP stila "in your face" story pristup (kakav će TOR imati) u MMO-ovima ne radi jer se kosi sa osnovom žanra da si [više-manje, ovisno o tipu]Sslobodan, a ne da te igra vodi kao psa (level progression shvaćam, ali ne treba mi sveobuhvatna nametnuta MOJA priča koji mi tvori više od 50% sadržaja još uz to). Da ni ne spominjem kako se MMO-ovi recikliraju po samoj prirodi tako da konačni izbori koji oduzimaju određeni sadržaj od igrača na osnovi njihovih izbora nisu generalno dobar princip proizvodnje sadržaja jer zašto bacati lovu na nešto što će, primjera radi, samo 13,5% igrača vidjeti?

Naravno, ukoliko re-rollanje altova nije end-game jer smo tada još dublje zaglibili.

The Boz
13-12-2010, 11:41
Igrači koji ranije zaigraju i više igraju uništavaju igru onima s manje vremena. Genijalan potez. :thumbs2:
A pravi se našao ArenaNet, koja je u prvom Guild Warsu potpuno ogolila MMORPG do instanciranog svijeta. Stvarno pravi tim da radi neke promjene u žanru na masivnim serverima. Predviđam debakl kakav MMO nije vidio u zadnjih deset godina, a bilo je gabaritnog smeća.
A jesi se ti informiran našao komentirat...
Da se nadovežem na primjer u uvodnom postu koristeći trenutni GW model i određene ideje koje se razvijaju za GW2. Ukoliko ubiješ velikog zmaja važnog za priču, on će ostati ubijen... za tebe. Ali ti nisi sad cijeli server osudio na život bez Hystafarra, Demonskog Krila Istoka. Tu sada u priču dolazi poluinstanciranje, vođa družine itd. Ako si ga ubio, družina koju vodiš će isto vidjeti da je mrtav, ali potpuno nevezani ljudi još mogu koknuti zmaja.

Deadwalker
13-12-2010, 11:44
Aha, nisam znao to :)
As I said, nisam nesto previse upucen u MMO funkcionalnost. Zato sam i otvorio temu da malo raspravimo ovu problematiku. Da li ce onda na istom principu funkcionirati i ToR?

m4dsk33lZ
13-12-2010, 11:52
Naime, do sada je bio većinom sistem da recimo u nekakvog questu ubijes nekog zmaja, dobijes neku nagradu za to te se taj isti zmaj opet kasnije respawna da ga mozes ponovno ici ubiti. Sada ce biti da kada ubijes zmaja, on ostaje ubijen te njegova smrt će rezultirati određene promjene u okruzenje te ce se generirati neki drugaciji questovi na temelje posljedice koje je uzrokovala smrt zmaja. U biti, MMO na taj način postaje personiliziraniji tj. igrač više nije samo jedan u masi.

Phasing tehnologija. Nevjerojatno i inovativno.















:(

W3DR4N
13-12-2010, 12:29
A jesi se ti informiran našao komentirat...
Da se nadovežem na primjer u uvodnom postu koristeći trenutni GW model i određene ideje koje se razvijaju za GW2. Ukoliko ubiješ velikog zmaja važnog za priču, on će ostati ubijen... za tebe. Ali ti nisi sad cijeli server osudio na život bez Hystafarra, Demonskog Krila Istoka. Tu sada u priču dolazi poluinstanciranje, vođa družine itd. Ako i ga ubio, družina koju vodiš će isto vidjeti da je mrtav, ali potpuno nevezani ljudi još mogu koknuti zmaja.

GW je imao megaglup koncept. Postao je popularan zbog sasvim drugih stvari.

The Boz
13-12-2010, 12:35
To je neki objektivan zaključak o konceptu koji je na glupometru registrirao 2.73 Scientologa, ili tvoja osobna procjena?

Norther
13-12-2010, 17:39
GW je uvijek bio, i ostao moja najdraza igra. nije mi zao sto sam u njega bacio 2400 sati..poceo sam ga igrati jos na 56k modemu ^^

sta se gw 2 tice, to je jedina igra koju pratim, i koju cu preorderati.

DJ Not Nice
13-12-2010, 19:06
O Isusa mi što se ovdje piše, posebno ovaj "ime mu ne spominjem".

Kao što je i Boz rekao, "poluinstance".
No nije finta u tome, već u nekim drugim inovativnim segmentima koje GW2 i SW uvode.

Ako vas znaima više informacija svakako možete pronaći na ofišl stranicama, a da ne govorim o milju članaka po netu.

Wolfwrath
15-12-2010, 14:30
Meni ipak onaj graf o levelanju iz GW2 izgleda iznimno primamljivo...

W3DR4N
15-12-2010, 14:33
To je neki objektivan zaključak o konceptu koji je na glupometru registrirao 2.73 Scientologa, ili tvoja osobna procjena?

Moja procjena. Bio je zanimljiv jer smo s gildom VAL bili u Top 5 gildi na svijetu 2006., kad je Guild Wars jedino imalo smisla igrati. Kasnije je uništen nebalansiranim ekspanzijama i još gorim updateima.
Jer se Guild Wars ionako nikad nije igrao zbog polupriče i nekakvih pve questova. To je u GW-u prema jednom WoW-u do bola infantilno.

Worthaur
15-12-2010, 19:34
PvP i je razlog zasto vecina ljudi ceka GW2. Mada su sad izgleda odlucili zadovoljit i pve nubeke

Sonic_Moronic
15-12-2010, 20:09
To što si napisao u prvom postu zvuči kao igra iz mojih mokrih snova. Ali ne znam kako bi to točno radilo.

Znam da imaju neki MMO-ovi koji se oslanjaju na ekonomiju i politiku, pa tako svaki igrač može napraviti promjenu, ali ne znam za nijedan besplatan. :(

cham3leon
15-12-2010, 22:13
Neko vrijeme sam igrao (i još uvijek igram) Star Wars Galaxies Pre-CU verziju na emuliranom serveru na kojem ekipa entuzijasta radi već godinama. Zanimljivo koliko je ta igra ovisna o samim igračima. Cijelu ekonomiju stvaraju upravo igrači. Nigdje ne možeš kupiti neki item koji je nastao sam od sebe, svaki item je netko morao napraviti i dati na prodaju. Jedini NPC characteri u igri su treneri kod kojih kupuješ nove skillove kad skupiš dovoljno iskustva, a za healanje i sve ostale ispomoći opet moraš ovisiti o drugim igračima.
S takvom slobodom i otvorenošću (igra nema nikakvu već napisanu "priču") igrači sami stvaraju događaje i oblikuju svijet oko sebe. Takva divlje nastala priča možda nikad nije na razini onoga što developeri već ubace u igru u obliku kvalitetnog scenarija, ali ne čini mi se baš moguće da se ubaci neka gotova priča sa mega gigantskim stablom ishoda na koju mogu utjecati baš svi igrači.

Worthaur
15-12-2010, 22:38
Onak, nikad niste culi za EVE?

Gaas
16-12-2010, 00:57
Onak, nikad niste culi za EVE?

volim te tako pametnog <3

Carp
17-12-2010, 21:59
Playomania, gaming televizija na maxTv-u (vise od toga ne smijem reci, barem dok ne bude na programu to) :)


Daj mi na PP posalji termin kad ce to bit, posto se nikako drugacije ne vidi a maxTV nije kod mene u sobi.

Ontopic:

Ovo mi se jako svidja. Nece vise bit preskakanja filmica i konverzacija, jer ce ocito sve utjecat na gameplay. :thumbs2: