PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kultura achievementa



W3DR4N
03-12-2010, 09:43
http://tf-2.fr/ach.php?a=Arby%20wannabe&b=Spam%20as%20much%20as%20Arbiter%20of%20Change&c=9317&d=17000&e=338&f=1

Achievementsi su na konzolama sastavni dio svake igre i postali su svojevrsna kultura igranja. Na PlayStationu, achievementsi su podijeljeni u četiri kategorije, s tim da platinasti achievement (trofej) svaka igra ima samo jedan, i on se dobiva skupljanjem svih ostalih trofeja. Kako bi dobili dva zlatna trofeja, većinu igri je potrebno prvo preći na hard, da bi se otključala very hard težina, i potom nju odigrati. Na xboxu, achievementi su prvi došli, te imaju najdorađeniji sistem, budući da za svaki dobivate određeni broj bodova, kojima kasnije možete kupovati DLC-ove i igre na XBL mreži.

Unatoč Games for Windowsu i njihovom principu koji slijepo slijedi xboxovu shemu, achievementi su ipak najzastupljeniji na Steamu, gdje gotovo svaki treći novi naslov ima set achievementa za ostvarivanje. No dok na konzolama ljudi igraju igre sve dok ne pokupe i zadnji achievement, na PC-u nitko ne mari za njima. Razlog leži da ne postoji nikakva nagrada za njih, no pravi cilj achievementa jest nagovoriti igrača da igru igra iznova i iznova.

Koliko vam znače achievementi?
Kako ih na PC-u doraditi da postanu interesantni kao na konzolama?

Teon
03-12-2010, 09:53
Osobno mi ne znace puno, iako je lijepo vidjet osvojen neki tezi ili kreativniji achievment (npr. u HL2: Episode 2 stat tako da se 2 mini stridera medjusobno ubiju, jos k tome da je uvjet na najtezem difficultyu).

Upravo ovaj sistem kakav ima xBox Live. Pretvorba achievmenta u "pravu valutu" je definitivno ono sto bi natjeralo ljude da ih skupljaju.
Achievmenti definitivno pomazu izigranosti neke igre, sto nikako nije lose. Jos ako su achievmenti kreativni pa se mogu pojaviti situacije u igri koji inace ne bi iskusili da nema achievmenta koji trazi neku cudnu situaciju od nas.

Steam bi definitivno trebao uvesti placanje igara achievment bodovima

Arbiter of Change
03-12-2010, 10:28
Achievementsi su promašeni na 2 razine: nagrađuju te za trivijalne stvari umjesto nešto stvarno vrijedno toga (oh wow, završio si igru - evo ti achievement jer si time upravo spasio čitav svemir) i jer služe prvenstveno da konzolaši kupuju svoje ~5 sati duge igre umjesto da ih iznajme na dan-dva.

Jopax
03-12-2010, 10:34
Ovo iznad, ne želim igrati dosadnu igru radi achivementa, želim igrati igru koja mi je zabavna.Također jedan od boljih primjera ovoga je TF2 koji ima stvrano odlične i achivmente i stvari koje njima otključavate

Sickmanno1
03-12-2010, 10:39
Achievementsi uopce nisu promaseni. Dapace, IMO to je potez desetljeca.

Ja ne znam sta vi ocekujete od njih. Da dobijete novaca vise nego sto igra vrijedi?

Pravim igrama oni nisu ni potrebni, ali opet lijepo je imat ih. Da ih je bilo prije desetak godina kad sam igrao Max Payne danas bi mi frend vjerovao da sam presao igru. Ovak mi jos nevjeruje i zajebava me za tu igru :( (zato jer glupan 2 dana nisam mogao skuziti kako rijesiti zadnjeg bossa, tj. helica).

Deadwalker
03-12-2010, 10:44
Osobno ih volim skupljati. Steta sto nisu dorađeniji i da se dobivaju neke prave nagrade za njih. Istina, na Steamu su sve vise zastupljeni te zna biti zanimljivih dostignuca kao sto je spomenuo Teon. Meni recimo Borderlands ima odlicna dostignuca. Ono, dok igram potrudim se napraviti neku foru da otkljucam odredeno dostignuce. Meni igranje cine zanimljivijim.

W3DR4N
03-12-2010, 10:52
Steam teško da može uvesti achievemente kao valutu, jer jedan Orange Box, koji je često na akcijama za 5€, ima 500 achievementa. Ekipa bi kupovala Orange Box accounte, farmala achievemente i zatim prodavala s puno bodova.

Teon
03-12-2010, 10:58
Achievmenti u TF-u su imali smisla unutar igre jer se otkljucavaju stvari unutar igre. Nazalost sad je sve to otislo u neku drugu razinu sa in-game purchasima ...

Mozda bi neke igre trebale imati achievmente koji daju bodove.

A neznam... Microsoft je fakat dobro slozio Live na xBox. To im je za svaku pohvalu! Te tamo achievmenti imaju smisla, ovdje na piceku bas i ne

Burek_fr0m_SPACE
03-12-2010, 11:45
Ačivmenti kao koncept su kul, nemam ništa protiv toga. Ali kada vidim TF2 ili neke druge servere namijenjene isključivo skupljanju ačivmenata, želudac mi se okrene. Igrajte igru, ffs.

Windwalker
03-12-2010, 12:35
Po meni su Achievementsi jedna od najvećih gluposti koja se dogodila današnjim igrama.
Još bi ih priznao u nekakvoj multiplayer sportskoj igri, ili poneku tešku titulu u MMORPGu, ali kog će mi vraga u nekom RPGu kao DA:O ili akcijskoj igri kao ME2 da mi stalno usred ekrana skače 'E bravo! Ubio si 250 darkspawna. Svatko tko pređe 2/3 igre ubit će ih 250. No ti si to uspio. E faca si.' Ili otključao si 25 chestova. WTF!!!??? Kome to treba? Prešao si Garrusovu Loyality misiju. E faco! Kome bi još palo na pamet ići to prelazit? No ti si prešao. Evo ti glupa medalja da se možeš hvalit.

Okej je da ti daju neku statistiku na kraju igre, kao prešao si na hardest, bez mijenjanja težine, sve levele. Ili čak na kraju levela (ostvario si Silent Assassin/Mass Murderer u Hitmenu, evo ti novo oružje). To još ima smisla. No, 'Napravio si 1 headshot sa sniperom. Faca si.' što će sigurno uvesti u novom Hitmanu je smeće i ne treba nikome.

Nadam se da Witcher2 neće imati Achievementse. No slobodno zadrži one karte za skupljanje. To već ima smisla. :)

W3DR4N
03-12-2010, 12:44
Witcher 2 će biti integriran u Steam i imati achievemente.

Praetorian
03-12-2010, 15:37
Meni je dobro skupljat Achievementse u Empire TW i Napoelon TW, ništ posebno ali veseli.