PDA

Pogledaj cijelu verziju : Privatni proizvođač raketa započinje testne letove 2011.



W1k1n6
30-11-2010, 16:56
Masten Space Systems, privatna svemirska kompanija koja se specijalizirala za vertikalne uzlete i slijetanja, nada se kako će započeti s probnim letovima svojih raketa početkom 2011. godine u suradnji s grupom Space Florida u svemirskom centru Cape Canaveral. Zanimljivost njihovog projekta leži u činjenici da su napravili prvu raketu koja se može višekratno koristiti, bez odvajanja tankova s gorivom. Napunite je gorivom, odletite u svemir, postavite satelit ili neki drugi teret u orbitu, sletite, ponovo ju napunite gorivom i tako više puta dnevno. Kao rampa za lansiranje i slijetanje bit će im dovoljno manja betonska ploča i petero ljudi-operatera. Masten SS je prošle godine osvojio milijun dolara nagrade za konstrukciju mjesečevog modula koju im je dodijelila NASA, a u svibnju ove godine njihova Xombie letjelica je postala prva višekratno upotrebljiva raketa na svijetu koja je u sredini leta ugasila motore i potom sigurno sletila.
Dodatna zanimljivost je što kompanija već nudi usluge slanja tereta u orbitu preko svoje web stranice po zbilja nevjerojatno niskim cijenama, za samo 99 US$ (cca 570 kuna) moći ćete u orbitu postaviti svoj mini satelit veličine limenke pive, za 250$ teret do 1kg, a za 1250$ do 5kg. Cijene su doista nevjerojatno niske, prebilježbi imaju već na tone, stoga ako želite ispaliti nešto (ili nekoga) u svemir, naručite se na adresi: http://www.masten-space.com/getstarted.htmlS

Kompjuterska animacija Masten Space System XA 1.0 buduće suborbitalne transportne letjelice.
LJWkUPxtE_I&feature=player_embedded

keko
30-11-2010, 17:54
Bome stvarno niske cijene, nisam uopće očekivao da smo već toliko dogurali da po takvim niskim cijenama možemo stvari stavljati u svemir. Samo je pitanje vremena kad će let u svemir početi koštati koliko i prosječni let avionom?

Ta njihova raketa koristi gorivo kao i američki space shuttleovi?

The Boz
30-11-2010, 17:57
Dodatna zanimljivost je što kompanija već nudi usluge slanja tereta u orbitu preko svoje web stranice po zbilja nevjerojatno niskim cijenama, za samo 99 US$ (cca 570 kuna) moći ćete u orbitu postaviti svoj mini satelit veličine limenke pive, za 250$ teret do 1kg, a za 1250$ do 5kg. Cijene su doista nevjerojatno niske, prebilježbi imaju već na tone, stoga ako želite ispaliti nešto (ili nekoga) u svemir, naručite se na adresi: http://www.masten-space.com/getstarted.htmlS

OK, ovo ima potencijala. Moglo bi se nešto i sklepati.

cham3leon
30-11-2010, 18:02
Uzmimo Wedranov Mac i pošaljimo ga da malo orbitira.

McPingvin_v2.0
30-11-2010, 18:36
Ili Vedrana.

The Boz
30-11-2010, 18:45
Vedran je teži od jedne kile... UNLESS!

W1k1n6
30-11-2010, 19:40
Nema veze s Vedranom, da ne bi netko pomislio :), no postavlja se pitanje koliko će nam trebati da pretvorimo svemir u smetlište kao što smo Zemlju.

The Boz
30-11-2010, 19:43
Minus pedeset godina.

cham3leon
30-11-2010, 20:03
Taj iznos teži beskonačnosti. U pozitivnom smjeru, dakako.

W1k1n6
30-11-2010, 20:05
Orbitu Zemlje ćemo sredit za jedno deset godina, garant.

cham3leon
30-11-2010, 20:10
Što zapravo nije ni toliko bitno, ne zagađujemo nikakav ekosustav, a sve što na krivo orbitira i počne padat ka Zemlji lako izgori u atmosferi. Da se mene pita, bilo bi mnogo pametnije slati smeće u svemir, po mogućnosti čim dalje od Zemlje. Ono što je na Zemlji smeće, u svemiru je samo još jedna nakupina tvari.

keko
30-11-2010, 20:12
Ne može se sve staviti na nekvu raketu i poslati u sunce? Mislim, bi li bilo kakve štete?

The Boz
30-11-2010, 20:15
Da. Oko trilijardiminljun dolara u gorivu :p

McPingvin_v2.0
30-11-2010, 20:28
Zašto?

Tehnički treba ti jako malo goriva ako ti se ne žuri. Uzmimo da je jedan AU 150.000.000 km, ako natjeraš letjelicu na 1km/s (ISS ide 7.7 km/s) tamo će doći za nešto manje od pet godina. Do samog Sunca, jel, a izgorit će i prije nego što dođe do površine :)

Feanor
30-11-2010, 20:38
Zašto?

Tehnički treba ti jako malo goriva ako ti se ne žuri. Uzmimo da je jedan AU 150.000.000 km, ako natjeraš letjelicu na 1km/s (ISS ide 7.7 km/s) tamo će doći za nešto manje od pet godina. Do samog Sunca, jel, a izgorit će i prije nego što dođe do površine :)

A koliko goriva treba da lansiraš letjelicu izvan atmosfere? :D

W1k1n6
30-11-2010, 20:57
Za sada više nego odvoz smeća na Jakuševac, ali ako se to promijeni, Ping bi mogao biti na dobrom putu za rješavanje otpada i već ga vidim kao direktora Gradske Suborbitalne Čistoće @ Holding Zagreb :)

McPingvin_v2.0
01-12-2010, 01:00
A koliko goriva treba da lansiraš letjelicu izvan atmosfere? :D
Vjerujem da će do tada biti u pogonu svemirska dizala :)

Za sada više nego odvoz smeća na Jakuševac, ali ako se to promijeni, Ping bi mogao biti na dobrom putu za rješavanje otpada i već ga vidim kao direktora Gradske Suborbitalne Čistoće @ Holding Zagreb :)
Znam ja di je lova :D

The Boz
01-12-2010, 03:36
Svemirsko dizalo će koštati basnoslovnu količinu novaca, a to će oblikovati cijenu prijevoza.

W1k1n6
01-12-2010, 09:32
A koliko goriva treba da lansiraš letjelicu izvan atmosfere? :D
Vjerujem da će do tada biti u pogonu svemirska dizala :)

Za sada više nego odvoz smeća na Jakuševac, ali ako se to promijeni, Ping bi mogao biti na dobrom putu za rješavanje otpada i već ga vidim kao direktora Gradske Suborbitalne Čistoće @ Holding Zagreb :)
Znam ja di je lova :D
Al čim to postaneš, prvo si pošalji šefa na Sunce :)

McPingvin_v2.0
01-12-2010, 12:00
Pa no, sam reko smeće? :D