PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mjesto gdje je svijet okrenut naglavačke



Chupacabra
24-11-2010, 21:06
Evo, naišao sam u jednoj knjizi na zanimljiv tekst, i sad ću ga morati prepisati. Preko mobitela. Iritacija. Jej.
Ali svejedno, vrlo interesantna stvar- naopaka gravitacija.

Neobično, ali istinito! Na svijetu postoje mjesta gdje se automobili u leru kotrljaju prema gore. Zakon gravitacije koji je na temelju Keplerovih pravila razvio Isaac Newton na tim mjestima očigledno ne važi. To svake godine tisuće posjetitelja privlači u malo, neugledno selo Rocca di Papa, u blizini Rima, nedaleko od jezera Albano.

Čini se da tamo svijet stoji naglavačke. Kad se, pošto se došlo iz glavnog grada, ponovno napušta selo, na dijelu ceste koji se proteže nekih 100 metara, u smjeru mjesta Arriccia, može se doživjeti neobična pojava. Okrugli se predmeti bez ičijeg djelovanja kotrljaju uzbrdo. Stanovnicima je ova neobična pojava već odavno poznata, a samo je mjesto kao iznimka od zakona gravitacije već dulje vrijeme pravo izletište.

Mnogobrojne obitelji, posebno za vikenda, dolaze u Rocca di Papu. Automobile parkiraju na rubu uličice a zatim puštaju boce i limenke pića da se kotrljaju uzbrdo. Mladi voze bicikle uzbrdo bez doticanja pedala. Vozači automobila ostaju zabezeknuti kad se- nakon otpuštanja ručne kočnice- njihova vozila koja su u leru počnu kretati prema gore. Ljudi koji na tom dijelu ceste trče uzrdo, osjećaju kako im je to vrlo lako.

Interesantna pojava, mislim da je jedna velika prevara, iako sam vidio slike u knjizi. Za svaki slučaj, provjerit ću Youtube i još neke stranice kad dođem u školu.

Xero
24-11-2010, 21:08
Ako je na You Tube 100% nije fejk.
You Tube nikad ne laže!!!

Aral
24-11-2010, 21:25
Ako je na You Tube 100% nije fejk.
You Tube nikad ne laže!!!
+1

Chupacabra
24-11-2010, 21:34
No need to be sarcastic.
Samo želim što više da saznam o tom, pošto dvoumim je li fake ili nije.
More info, any1?

Aerial
24-11-2010, 21:39
Mislim da je bilo sličnih spika i s nekom lokacijom u SAD-u koju su, praktično, pretvorili uskoro u zabavni park... ne mogu se sjetiti naziva..

Anarion.Umarth
24-11-2010, 21:52
Tko je za ovo kriv? Roditelji, jer nisu prenijeli neke osnovne stvari svojoj djeci? Profesori, jer ne podučavaju dobro? Djeca, jer su glupa?

The Boz
24-11-2010, 21:54
Da, err... ne.

Xero
24-11-2010, 21:57
Dale je kriv.

McPingvin_v2.0
25-11-2010, 00:32
Istina je. Optička varka.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_hill

Also: http://blog.starwreck.com/wp-content/uploads/2010/06/meanwhile-in-australia.jpg