PDA

Pogledaj cijelu verziju : Svemir - Prezentacija



rudeboy95
23-11-2010, 16:11
Ovako, za sutra trebam napravit nekakvu prezentacijicu o svemiru za školu, pa mi vi preporučite odakle da krenem.
Mislio sam prvo od građe svemira i sličnoga, i tek onda preć na teorije o postanku i slično.
I e da, daj pojasnite malo Big Bang, tj. kako je to moguće da se svemir širi ako je beskonačan, i takve neke 'paradokse' (primjetite apostrofe).
Isto i sa Big Bounce-om, jer bi htio napravit neku opširnu prezentaciju, da je uključeno večina glavnih teorija.

I još nešto za Big Bang, ne kužim kako su uopće došli do te teorije, jer, ako 'stavljamo' svemir u prošlost, onda on samo postaje sve gušći i manji. Ovo tu želim reći:
http://thebeatdoctor.webs.com/pcplay/Untitled-1.png
Ovdje polazim od predpostavke da materija nema gustoću, ispravite me ako griješim. Još jednom, molim vas, nemojte trollati nego objasnite, ako ne znate, odprozorajte iz ove teme.

FaTaL_mRkvA
23-11-2010, 16:13
Pomoglo bi da spomeneš za koji je to predmet pa da pridodamo više pažnje onome što je bitno za taj predmet.

rudeboy95
23-11-2010, 16:15
Pomoglo bi da spomeneš za koji je to predmet pa da pridodamo više pažnje onome što je bitno za taj predmet.
Za zemljopis, rekla mi je da napravim opširnu prezentaciju, ali opet 'pristupačnu' ovima iz razreda. Plus, profa je mislila da je sunčev sustav = galaksija, dok je ja nisam uvjerio da nije. Tako da treba bit ekstra jednostavna, ali opet zanimljiva, tako da bacajte zanimljivosti.

The Boz
23-11-2010, 16:16
Simple Wikipedia.

rudeboy95
23-11-2010, 16:17
Simple Wikipedia.
Ovoga sa smanjivanjem svemira nema tamo.

The Boz
23-11-2010, 16:20
http://simple.wikipedia.org/wiki/Universe

rudeboy95
23-11-2010, 16:50
http://simple.wikipedia.org/wiki/Universe
Opet, nigdje nisam našao dokaz da svemir ne postoji oduvijek, odnosno da se širi oduvijek.

FaTaL_mRkvA
23-11-2010, 16:54
http://simple.wikipedia.org/wiki/Universe
Opet, nigdje nisam našao dokaz da svemir ne postoji oduvijek, odnosno da se širi oduvijek.
:pray: :pray:


Ovo me neodoljivo podsjeća na onaj časopis koji je nudio 1000$ onome tko dokaže evoluciju.

rudeboy95
23-11-2010, 16:57
http://simple.wikipedia.org/wiki/Universe
Opet, nigdje nisam našao dokaz da svemir ne postoji oduvijek, odnosno da se širi oduvijek.
:pray: :pray:


Ovo me neodoljivo podsjeća na onaj časopis koji je nudio 1000$ onome tko dokaže evoluciju.
Kao što rekoh, pogledaj slikicu i objasni di griješim, jer ovo je ravno trollanju.

Feanor
23-11-2010, 16:58
buqtdpuZxvk

Ovo je sve što ja trebam znat o svemiru :D

keko
23-11-2010, 17:36
Joj, što ga zajebavate? Pa dajte čovjeku normalno objasnite. Rudeboy, ja bih ti objasnio, ali nisam s fizikom baš na ti.

Babitz
23-11-2010, 17:46
Ne kužim koliko je ovo silno "beskonačno" realno.

Feanor
23-11-2010, 17:49
Gledo neki BBC-ov dokumentarac, kad se priča u smislu beskonačno ne misli se na beskonačno velik ''krug'' svemira ili tako nešto. Ono kako su to oni slikovito opisali. svemir izgleda kao hmmmm, pa oni su to prikazali sa animacijom.

Zamislite milijarde i milijarde balona od sapunice koje su povezane nekim vrstama crvotočina. Onako kad se kamera odzumira, izgleda više manje ko paška čipka :D

I svake sekunde se stvara novi ''balon'' i povezuje s nekim drugim i svaki od tih balona raste, konstantno. Uf hebote zaboravih ime dokumentarca, ali i čak su to špekulacije tako da, pravog istinitog odgovora nema.

Babitz
23-11-2010, 17:54
A naravno da svemir nije beskonačan; bilo bi retardirano mislit da je. "Beskonačno" je tu hiperbola jer je za naše pojmove i više nego ogroman. Za nas i je beskonačan jer nećemo vidjet 99% njega. Al ovo s "beskonačno malen i gust" mi nema smisla.

FaTaL_mRkvA
23-11-2010, 19:02
Čemu još jedna takva tema kad je ovo lijepo moglo ići u Domaći uradak, a već smo odavno zaključili da o takvim stvarima nema smisla raspravljati jer ljudski um (još) nije dovoljno razvijen da to shvati, a kamoli da sam dođe do zaključaka o postanku i širenju svemira. Postoje samo teorije, i sad mi nije jasno jel on traži osnovne podatke za jednostavno prezentaciju o svemiru jer ima, kako je naveo, glupu profesoricu koja nezna razliku između sunčeva sustava i svemira, ili će takvoj osobi pokušati objasniti koliko je svemir velik (nešto što ni najpametniji ljudi na svijetu neznaju).

Insert
23-11-2010, 19:06
http://img535.imageshack.us/img535/9868/umadgj.png (http://img535.imageshack.us/i/umadgj.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

W1k1n6
24-11-2010, 11:36
Nitko nije čovjeku odgovorio zato jer nitko nema pojma očito, tako bih ja na prvu zaključio. Eto, ja priznajem da bez neke debele knjižurine i wikipedije ne znam objasnit teoriju big-banga, a bojim se ići to detaljno proučiti i sažeti u jedan post jer bih izgubio užasno puno vremena. Nadam se ipak da ovdje ima netko tko studira neki "primjenjiv faks" pa mu je to još friško iz fizike, te bi mogao u par rečenica dati osnovno tumačenja bez davanja linkova na razne pedije.
Ono što jedino mogu reći u vezi velikog praskanja iz perspektive filozofije je da nema dokaza, jer se onda ne bi zvala teorija već zakon o nastanku svemira ili nešto slično. Trenutno ne postoji bolja znanstvena teorija i samo se o tome radi. Teorija evolucije je također, kao što joj ime kaže, teorija, jer dokazi koji su se do sada prikupili još uvijek nisu dovooljno jaki da bi ih znanost prihvatila kao zakonitost ili postulat, kako se već to naziva.

Edit: našao sam na youtubeu simpatičan dokumentarac koji je radio neki student, prilično je dobar i taman ga možemo skužiti mi bez doktorata iz fizike :)

RjGhxM-AU08

AmOwASxgIjM&feature=related

McPingvin_v2.0
24-11-2010, 12:10
Teorija evolucije je također, kao što joj ime kaže, teorija, jer dokazi koji su se do sada prikupili još uvijek nisu dovooljno jaki da bi ih znanost prihvatila kao zakonitost ili postulat, kako se već to naziva.
Ne znam za tebe, ali van Teksasa je opće poznato da je evolucija dokazana stvar :)

W1k1n6
24-11-2010, 12:58
Sve dok se naziva "teorija evolucije" u službenim dokumentima tamo neke male švedske bagre čudnih suhih ljudi s prevelikim kravatama nema taj status ni u Teksasu, ni u Ženevi, ni u tvojoj knjizi iz biologije, a bogami ni u Prigorju :)

McPingvin_v2.0
24-11-2010, 13:18
Po tebi, onda, gravitacija također ne stoji? :)

The Boz
24-11-2010, 13:28
Njemu vjerojatno ni monitor ne radi, pošto LCDovi isto tako rade samo na teoretskoj bazi.

W1k1n6
24-11-2010, 14:03
Baš ste tvrdoglavi ko klupa na Zrinjevcu :)
Ili još bolje ko "znanstvenici" u 14. stoljeću. Nećete nikad napredovat ako negdje ne ostavite prozorčić sumnje.

P.s. I jel se zove zakon gravitacije ili teorija gravitacije?

The Boz
24-11-2010, 14:17
Zove se zakonom iz tradicionalnih razloga. Newtonova teorija, koja je vrlo kvalitetna aproksimacija stvarnog ponašanja stvari u svakodnevnim uvjetima, je svojedobno bila toliko bolesno precizna i cool da su ju proglasili zakonom.

W1k1n6
24-11-2010, 14:25
Nije istina, zove se zakonom isključivo zato jer je proglašena iliti deklarirana kao zakon. Uči manje fizike, više prava i semantike.

McPingvin_v2.0
24-11-2010, 14:48
A proglašena je zakonom jer, onako, bolje zvuči ili zato jer je točno u 99.98% slučajeva u svakodnevnom životu? :)

W1k1n6
24-11-2010, 15:04
Joj kako bi najebali da dođete na sud, ne da mi se više objašnjavat ako ne kužite kaj pričam :)
Umjesto prepirki samnom mogli ste za dečka složiti jedan pametni tekst o velikom prasku u par rečenica, mnogi bi vam bili zahvalni.

The Boz
24-11-2010, 15:19
Pa ja sam ga linkao na jednostavnu vikipediju. Bojim se ići to detaljno sažeti u jedan post jer bih izgubio užasno puno vremena.

rudeboy95
24-11-2010, 16:27
Pa ja sam ga linkao na jednostavnu vikipediju. Bojim se ići to detaljno sažeti u jedan post jer bih izgubio užasno puno vremena.
Lol, ja sam vam rekao da objasnite mi par jednostavnih stvari.. npr ono na slici.
I ako nešto ne znate ili ne znate objasniti, molim vas, nemojte govorit
da ćete izgubit previše vremena, samo priznajte. :(

Nodakim
24-11-2010, 16:54
Svemir je beskonačan jer se širi brzinom većom od brzine svjetlosti,te se ta brzina sve više povećava.
To je dokazano putem Hubblovog zakona,konstante odnosno Redshifta.

Feanor
24-11-2010, 17:08
Baš ste tvrdoglavi ko klupa na Zrinjevcu :)
Ili još bolje ko "znanstvenici" u 14. stoljeću. Nećete nikad napredovat ako negdje ne ostavite prozorčić sumnje.

P.s. I jel se zove zakon gravitacije ili teorija gravitacije?

Evo baš sad čitam ''South Park i filozofiju'' (prije nego što se krenete smijati, vodeći američki filozofi su pisali tu knjigu, a ne Stipe iz Pridrage kao što zvuči), uglavnom ima cijelo jedno poglavlje posvećeno Teoriji Evolucije i zašto se tako zove, a ne zakon evolucije i definitivno nije zbog toga što nema dokaza ili su znanstvenici nesigurni u teoriju.

Uglavnom mrzi me da parafraziram poglavlje jer bi se krivo izrazio, a prepisivat poglavlje neću jer je to kršenje autorskih prava (u prijevodu ''neda mi se'')Al vjerujte mi Gazda, jako lijepo je objašnjeno i savršeno je logički koncipirano, tako da....

Ako me baš lijepo zamolite možda se i potrudim parafrazirat. :P

rudeboy95
24-11-2010, 17:50
Molim te. Predpostavljam da je to zbog toga da se karkiji i drugi religijski fanatici nebi uvrijedili. Al svejedno, prepiši ili šta već.

Feanor
24-11-2010, 17:52
Budem sutra prepisao neke quoteove i malo pojasnio ovo nequotano, neda mi se sad, idem gledat Pottera...