PDA

Pogledaj cijelu verziju : Tko sabotira bolju grafiku kod pc igara?



GODSKILLER
23-11-2010, 15:24
Već 3 godine ima od izlaska DX10 a skoro godinu od DX11,a sve skupa nema 10-15 kvalitetnih naslova sa tim novim-starim DX-om.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ga ... 11_support (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_11_support)

Čak naslovi koji su kao DX11 nisu u potpunosti napravljeni kao DX11 nego kao u slučaju Aliens vs. Predator nedaju mogućnost uporabe u postavkama za AA nego moraš imati DX11 grafu,otkad to AA ovisi o DX-u.ima li istine u onoj da je najveći krivac KONZOLA odnosno da tek dolaskom sljedeće konzolaške generacije možemo očekivati da će skupo plaćene grafičke kartice napokon moći pokazati što znaju.

W3DR4N
23-11-2010, 15:27
Igrači. Većina ne želi kupovati hardver svake godine radi tesalacije i drugih đinđi.
Proizvođači bi u pravilu trebali skalirati zahtjeve igre od pete do druge generacije unazad.

Aral
23-11-2010, 15:28
Da. Dobro da su svi rokfeleri pa kupuju hardver na tone, bez obzira kolko jefin ili skup bio.

flander
23-11-2010, 16:13
Da. Dobro da su svi rokfeleri pa kupuju hardver na tone, bez obzira kolko jefin ili skup bio.

Outmind
23-11-2010, 20:17
Meni to super odgovara - imam ovaj komp gotovo 3 godine, i sve pokrećem manje više na high.

Sickmanno1
23-11-2010, 20:21
Konzole su glavni krivac.

cham3leon
23-11-2010, 20:31
Nisu kupci nikako krivi. Koga boli ona stvar za njih? Dapače, industriji hardvera bi bilo još bolje da igre i dalje munjevito napreduju tako da se mnogo troši na novi hardver. Mogli bismo reći da su krive konzole, stupanj razvoja računalne grafike koji se približava ekstremima (meni osobno uopće danas ne treba bolja grafika - većina igara koje igram a da su novijeg datuma imaju vrlo impresivnu i eye candy grafiku na koju se ne mogu požaliti niti tražiti nešto još bolje), a i ovo što Outmind kaže - konačno ko čovjek s istom konfiguracijom možeš pošteno igrat godinama.

Arbiter of Change
23-11-2010, 20:39
Konzole zbog same svoje zastarjele prirode i kvazi-parazitskog utjecaja na PC gaming.
MAJKU IM, DA IM MAJKU.

Na drugu ruku, konzole su te kojima moramo zahvaliti što nas svojim hardverom koče i zbog kojih možemo igrati nove igre na svojim danas relativno starim kompovima.

Rang€r
23-11-2010, 20:51
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ga ... 11_support (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_11_support)

.


wow cataclysm :pray:

Aral
23-11-2010, 20:52
Na drugu ruku, konzole su te kojima moramo zahvaliti što nas svojim hardverom koče i zbog kojih možemo igrati nove igre na svojim danas relativno starim kompovima.
Haha, dobar dobar :thumbs2:

bezimeni
23-11-2010, 20:52
Nitko ništa ne sabotira.Ima igara za koje treba stroj koji se kupuje sa vrećom para kako bi se izvodile u perverznim uvjetima .Druga je stvar što to niste vidjeli ili niste pratili .Tko želi perverzije ima gdje potrošiti novac i guštati .

XmMLgU5RMvc&feature=related

RPCJh8tYri0&feature=related

GP2rsMbqrfM&feature=channel

Outmind
23-11-2010, 21:20
A dobro, to je sada već čisot prenemaganje idiota koji ne znaju kaj će sa parama.

Stagnacija je očita - usporedite recimo razdovlje od 97-e do 200te sa razdobljem od 2007-e do danas. Nebo i zemlja.

bezimeni
23-11-2010, 21:28
Nije to nikakvo prenemaganje .Onda bi 99% luksuza bilo prenemaganje u očima onoga tko si to ne može priuštiti ili si za svoje novce radije prišti nešto drugo.Netko potroši 50000 eura na auto a netko 10000 i sad bi ovaj koji je kupio jeftiniji mogao reći da se netko prenemaže jer je i njegov udoban .

Poanta je da onaj tko želi potrošiti u svijetu PC gaminga ima gdje i da se ništa ne sabotira.

Outmind
23-11-2010, 21:34
Nije to nikakvo prenemaganje .Onda bi 99% luksuza bilo prenemaganjeSu očima onoga tko si to ne može priuštiti ili si za svoje novce radije prišti nešto drugo.Netko potroši 50000 eura na auto a netko 10000 i sad bi ovaj koji je kupio jeftiniji mogao reći da se netko prenemaže jer je i njegov udoban .

Poanta je da onaj tko želi potrošiti u svijetu PC gaminga ima gdje i da se ništa ne sabotira.

Čestitam, boldanim si otkrio toplu vodu.

Babitz
23-11-2010, 21:38
Znači prenemažem se jer nisam beskućnik?

Outmind
23-11-2010, 21:45
Prenemagao bi se da si izgradiš zgradu za milijardu dolara jer eto nemaš kaj pametnije na što bi taj novac potrošio. to kaj ti živiš u kući / stanu nije luksuz. Stambena zbrinutost kao takva je jedna od osnovnih ljudskih potreba ffs...

bezimeni
23-11-2010, 21:46
A možda si idiot koji ne zna kuda će sa parama pa trošiš na stan a može se živjeti po svratištima bez prenemaganja :) .

Ali zastranili smo. Ne sabotira nitko ništa .Ovo su su neki primjeri ...gdje je 3D gaming koji također košta hrpu para .Ima se na što potrošiti ako se želi pratiti nove tehnologije.Uostalom , mnoge igre i za jedan monitor traže pilu od desetak somova kuna kako bi se izvodile u svom maksimumu.A tako je unazad hrpu godina...

Babitz
23-11-2010, 21:47
Bogme je. Da si en mogu priuštit stambenu zbrinutost, bio bih na ulici. Tako da je i to opet luksuz čim moram trošit na to.

Outmind
23-11-2010, 21:53
A jbt, po toj logici samo disanje nije luksuz jer se (još) ne naplaćuje. Ugl, vratimo se na igre.

Čim ti bilo koju igru možeš pokrenut u optimalnim uvjetima, zašto ti sad treba bolji stroj? Sve više od toga je za "entuzijaste" koji moraju sve vrtit na nenormalnim rezolucijama na ogromnim ekranima. To je prenemaganje, jer to kaj ti crysis ide na 120fps-a a ne na 60 je samo izlika da se možeš time hvaliti, dok se to u stvarnosti ne odražava pozitivno na tvoje gaming iskustvo.

bezimeni
23-11-2010, 21:56
Brojanje fps-a je za klinčadiju koja ne kupuje skupe zvučne sisteme , 3D monitore velikih rezolucija i slične tehnikalije koje debelo UTJEČU na gamersko iskustvo .

Outmind
23-11-2010, 21:58
A gle, neki ljudi nisu nikad zadovoljni.

bezimeni
23-11-2010, 22:00
Bravo , upravo si otkrio toplu vodu .

W3DR4N
24-11-2010, 00:13
Nisu kupci nikako krivi. Koga boli ona stvar za njih? Dapače, industriji hardvera bi bilo još bolje da igre i dalje munjevito napreduju tako da se mnogo troši na novi hardver.

Zašto bi industriju igara bilo imalo briga za industriju hardvera? Igraćoj industriji je u interesu napraviti najbolju grafiku ikad koja se vrti na Pentium trojki. Al ako ne ide, ne ide.

cham3leon
24-11-2010, 08:47
Dvije industrije se lako dogovore. Ja bih rekao da je developerima primarno u interesu napraviti odličnu grafiku, a ako može nek je i dobro optimizirano, ako ne, nije tolika šteta.

Bartuc
24-11-2010, 09:18
Lista DX10 igara (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_10_support)S& lista DX11 igara (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_11_support).


Ima ih dovoljno, ali veći DX ne garantira da će igra izgledati bolje. DX9 igra može izgledati impresivnije od DX11 igre. Osobno više volim kada pogode atmosferu i paletu boja koja okružuje tu atmosferu nego da mi svaki kamenčić na tlu ima savršeni bump mapping ili brutalne shadere. Tako npr. jedan Prince of Persia SoT izgleda oku ugodnije od većine novih igara.


Drugim riječima, ne smatram da itko koči grafiku, grafika je već sada dovoljno savršena da mi ne fali ništa bolje...

W3DR4N
24-11-2010, 09:28
Njima NVIDIA može platiti reklamu za logotip na početku i razvoj PhysX-a za igru. Povrh toga, ne mogu im diktirati veću zahtjevnost nikako, jer je prvi interes prodati igru.

baldrick_
25-11-2010, 15:27
Ima ih dovoljno, ali veći DX ne garantira da će igra izgledati bolje. DX9 igra može izgledati impresivnije od DX11 igre. Osobno više volim kada pogode atmosferu i paletu boja koja okružuje tu atmosferu nego da mi svaki kamenčić na tlu ima savršeni bump mapping ili brutalne shadere.
taj kamenčić (zajedno sa gomilom drugih detalja) itekako ima uticaja na atmosferu

meni osobno uopće danas ne treba bolja grafika - većina igara koje igram a da su novijeg datuma imaju vrlo impresivnu i eye candy grafiku na koju se ne mogu požaliti niti tražiti nešto još bolje
eye candy da, ali sve je to očigledno da je animirano, ko da gledaš vrhunski animirani film.. razvoj grafike bi trebalo da ide u pravcu realnosti, da igraš i da ti izgleda ko da si u stvarnom svetu. e, to bi bilo imerzivno! kul je i ovo, ali najbolje je da ima oba

Rang€r
25-11-2010, 15:33
Ima ih dovoljno, ali veći DX ne garantira da će igra izgledati bolje. DX9 igra može izgledati impresivnije od DX11 igre. Osobno više volim kada pogode atmosferu i paletu boja koja okružuje tu atmosferu nego da mi svaki kamenčić na tlu ima savršeni bump mapping ili brutalne shadere.
taj kamenčić (zajedno sa gomilom drugih detalja) itekako ima uticaja na atmosferu


da, al ako fulaju paletu boja i sve ostalo što ide s tim ruši se atmosfera, savršen primjer je diablo 3.

cham3leon
25-11-2010, 15:39
eye candy da, ali sve je to očigledno da je animirano, ko da gledaš vrhunski animirani film.. razvoj grafike bi trebalo da ide u pravcu realnosti, da igraš i da ti izgleda ko da si u stvarnom svetu. e, to bi bilo imerzivno! kul je i ovo, ali najbolje je da ima oba

Da, istina... Opet, kad pogledaš primjerice GT5 za koji se usuđujem reći da je dosad najbliži fotorealizmu, treba li nam nešto još bolje?

Rang€r
25-11-2010, 15:45
lol, uopče ne izgleda specijalno, dosad najbliže fotorealizmu je i dalje crysis.

Deadwalker
25-11-2010, 16:34
Ne pase svakoj igri fotorealizam. Posebice u RPG igrama.

IgGy
25-11-2010, 18:52
Nisam baš siguran limitiraju li konzole napredak u grafici na PC-u.

Evo, GTA IV meni dan danas izgleda fenomenalno na PC-u. Doduše, to što su totalno zasrali PC verziju katastrofalno lošom optimizacijom, drugi je par rukava. Ali, meni igra izgleda super.

I, ono, nekako sam zahvalan toj stagnaciji grafike na PC-u jer više ne moraš radit upgrade svakih 6 mjeseci, kako je bilo aktualno pred jedno pet godina.

Osim toga, Black Ops mi izgleda sasvim solidno.

Ali, prije bih rekao da konzole limitiraju gameplay u igrama na PC-u. Pogledajte Crysis 1 i Crysis 2. Dumbani gameplay.

No opet, GTA IV i Red Dead Redemption opet me i tu opovrgavaju, tako da je i optuživanje konzola za dumbanje gameplaya na PC-u vrlo diskutabilno.

Trendovi se mijenjaju. Više nikada nećeš vidjeti kompleksne naslove poput Planescape Torment ili Baldur's Gate već sve više "filmskih" igara poput Call of Duty koji ponude 5 sati gameplaya.

No hardver će se uvijek prodavati jer će uvijek bit ekipe kojoj neće biti dosta onih 60 fps-a u nekoj igri. On hoće 260.

W3DR4N
25-11-2010, 19:05
Inače, prvi Crysis, kao i Warhead su imali potpunu podršku za Xbox 360 kontroler. Iako nije izašao na Xboxu, Crytek je kontrolnu shemu prilagodio pucačinama poput Halo-a.
Niti jedna kontrola nije falila na kontroleru, stoga ne možemo pričati o dumpanju gameplaya zbog kontrola.
Tko ima Xbox 360 kontroler, čisto može probati igrati igru na taj način.

http://img703.imageshack.us/img703/9394/91868531.th.jpg (http://img703.imageshack.us/i/91868531.jpg/)

Deadwalker
25-11-2010, 19:12
PC grafika može napredovati bez potpore preskupog hardwarea. Konzole su zapravo najbolji dokaz tome. Ako pogledate grafiku Killzonea 3 ili Red Dead Redemptiona, riječ je o stvarno prekrasnim igrama u rangu Crysisa i sličnih naslova. S druge strane, PC grafika bi mogla biti na razini CGI trailera. Ako pogledate što nudi nadolazeći WItcher 2, mislim da će Crysis konačno biti maknuti sa vrha liste.

Glede samog gamplaya, promjene su u skladu s trendovima. Zaboravite da ćete ikada više vidjeti kompleksnost Baldur's Gatea.

IgGy
25-11-2010, 19:20
Inače, prvi Crysis, kao i Warhead su imali potpunu podršku za Xbox 360 kontroler. Iako nije izašao na Xboxu, Crytek je kontrolnu shemu prilagodio pucačinama poput Halo-a.
Niti jedna kontrola nije falila na kontroleru, stoga ne možemo pričati o dumpanju gameplaya zbog kontrola.
Tko ima Xbox 360 kontroler, čisto može probati igrati igru na taj način.

http://img703.imageshack.us/img703/9394/91868531.th.jpg (http://img703.imageshack.us/i/91868531.jpg/)

Sve znam. Imao sam X360 kontroler i vidio sam kontrolnu shemu.

No ovdje nisam mislio na kompleksnost kontrola ili štogod, već na kompleksnost dizajna. Recimo Crysis 1 je bio shooter totalno otvorenog dizajna levela, dok me Crysis 2 podsjeća na totalni straightforward shooter tipa CoD.

S druge strane, ponavljam, GTA IV i Red Dead Redemption me opovrgavaju.

Stoga, izgleda da nije stvar u konzolama i njihovom limitirajućem hardveru, već o trendovima.

Ne znam kak vi, no ja osobno više nemam živaca za ludo kompleksne RPG-ove poput Baldura i Planescape Tormenta.

Mass Effect mi je super, no možda ipak malo pretjerano vuče na shooter, dok mi je The Witcher recimo genijalan. Taman dovoljno kompleksan i jednostavan, a opet se radi o PC ekskluzivi.

cham3leon
25-11-2010, 19:24
Ali, prije bih rekao da konzole limitiraju gameplay u igrama na PC-u. Pogledajte Crysis 1 i Crysis 2. Dumbani gameplay.

No opet, GTA IV i Red Dead Redemption opet me i tu opovrgavaju, tako da je i optuživanje konzola za dumbanje gameplaya na PC-u vrlo diskutabilno.

Ne bih rekao da su konzole krive. Možda sam već dosadan koliko se ponavljam, ali mislim da je to nekakva strategija vezana za industriju igara. Znači ne za ljude koji direktno izmišljaju zabavne koncepte za nove igre niti potrošače koji ih igraju, nego isključivo na segment koji to gleda kao čisti profit i posao. Čim veću zaradu uvijek traže pojednostavljivanjem i poglupljivanjem gameplaya. Možda visokobudžetni naslovi naprave najviše u razvoju računalne grafike, ali da nema indie scene i developera s nešto drukčijim pogledom na čitavu stvar imali bismo cijelo vrijeme jednake igre sa jednakim gameplayom samo sa boljim tehničkim elementima. Što i nije daleko od sadašnje realnosti - od Operation Flashpointa i možda još kojeg bisera nisam vidio neke pretjerane originalnosti u FPS žanru.

Evo, npr. sada igram Mount & Blade Warband i divim se igri. Zaista. Odavno nisam igrao nešto tako dobro i zarazno, podsjetilo me na neka starija vremena kad sam se tako divio mnogim igrama. M&B je klasični primjer igre u kojoj te uopće nije briga za lošu grafiku već te igrivost osvaja. Imajući na umu sve mogućnosti i feature koje igra nudi, mogu odmah zaključiti da se ni iz jednog visokobudžetnog projekta nije mogla stvoriti takva igra jer nikome ne bi ni palo na pamet uvoditi toliko detalja u gameplay, poput mogućnosti upravljanja dvorcima, selima, gradovima i na kraju cijelim kraljevstvima zapovijedajući vlastitoj vojsci. Da je izdana pod zastavom EA-a dobili bismo vjerojatno nešto sličnije Oblivionu sa fast travelom, repetitivnim bitkama, prejednostavnim kontrolama za gejped, te možda malo boljom grafikom i AI-em.

Možda je to stvar trenda, i nije da nema sjajnih igara danas, ali samo kad se zaželiš nečeg jednostavnog i adrenalinskog. "Ono nešto" što ima spomenuti Mount & Blade, odnosno te silne mogućnosti, to mislim da nema nijedna igra danas. Osim možda isto odličnog Dragon Agea koji se drži hardcore RPG žanra.

W3DR4N
25-11-2010, 19:28
No ovdje nisam mislio na kompleksnost kontrola ili štogod, već na kompleksnost dizajna. Recimo Crysis 1 je bio shooter totalno otvorenog dizajna levela, dok me Crysis 2 podsjeća na totalni straightforward shooter tipa CoD.

FarCry 2 ili Just Cause 2 su daleko otvorenije pucačine od Crysisa, a oboje su multiplatformski naslovi.

cham3leon
25-11-2010, 19:32
Just Cause 2 nije pucačina (FPS) nego sandbox. To je jedino što danas cvate, bilo multiplatformski ili ekskluzivno za konzole.

IgGy
25-11-2010, 19:34
No ovdje nisam mislio na kompleksnost kontrola ili štogod, već na kompleksnost dizajna. Recimo Crysis 1 je bio shooter totalno otvorenog dizajna levela, dok me Crysis 2 podsjeća na totalni straightforward shooter tipa CoD.

FarCry 2 ili Just Cause 2 su daleko otvorenije pucačine od Crysisa, a oboje su multiplatformski naslovi.

Ok, istina. Zaboravio sam na te igre. Doduše, u Far Cry-u 2 AI je katastrofa, dok za Just Cause 2 generalno nemam zamjerki. On je zvijer za sebe.

Eto. Konzole nisu krive. Krivi su trendovi.

Rang€r
25-11-2010, 19:34
No ovdje nisam mislio na kompleksnost kontrola ili štogod, već na kompleksnost dizajna. Recimo Crysis 1 je bio shooter totalno otvorenog dizajna levela, dok me Crysis 2 podsjeća na totalni straightforward shooter tipa CoD.

FarCry 2 ili Just Cause 2 su daleko otvorenije pucačine od Crysisa, a oboje su multiplatformski naslovi.

te igre su sranje

IgGy
25-11-2010, 19:37
No ovdje nisam mislio na kompleksnost kontrola ili štogod, već na kompleksnost dizajna. Recimo Crysis 1 je bio shooter totalno otvorenog dizajna levela, dok me Crysis 2 podsjeća na totalni straightforward shooter tipa CoD.

FarCry 2 ili Just Cause 2 su daleko otvorenije pucačine od Crysisa, a oboje su multiplatformski naslovi.

te igre su sranje

Far Cry 2 je sranje, no Just Cause 2 je čista zajebancija i zabava jer, od samog starta developer igru nije shvaćao ozbiljno, već kao punokrvnu zabavu.

Crysis 1 je bio specifičan naslov i sumnjam da ćemo ikada vidjeti sličnu igru.

Aral
25-11-2010, 19:38
Ak nije pucačina nije ni sandbox, sandbox baš i nije žanr, prije bi možda bio TPS. Al to sad trenutno i nije bitno ^^

cham3leon
25-11-2010, 19:44
Onda je i GTA pucačina? To je već sasvim dobro iskristalizirani sandbox žanr koji uključuje pucnjavu i vožnju raznih vozila.

rudeboy95
25-11-2010, 20:17
Ne pase svakoj igri fotorealizam. Posebice u RPG igrama.
Potpis. Uživit se u igru je nemoguće ako je fotorealistična.

Rang€r
25-11-2010, 21:02
zašto?

Aral
25-11-2010, 21:15
Znači, Witcher2 će po tome failat :D

cham3leon
25-11-2010, 21:22
Ne pase svakoj igri fotorealizam. Posebice u RPG igrama.
Potpis. Uživit se u igru je nemoguće ako je fotorealistična.

http://smoothfewfilms.com/wp-content/uploads/2009/03/facepalm2ly3.jpg

Arbiter of Change
25-11-2010, 23:19
Ne pase svakoj igri fotorealizam. Posebice u RPG igrama.
Potpis. Uživit se u igru je nemoguće ako je fotorealistična.
Wat? Ne vidim kakve veze imaju žanr i grafika.

Rang€r
25-11-2010, 23:25
pa jerbo ti za rpg treba mašta, nemože to svaki maloumnik igrat, a kad imaš mašte onda zamišljaš kak to izgleda, fensi grafika samo kvari doživljaj, logično ne?

Wizard
25-11-2010, 23:41
Ne, dobra grafika je uvijek bolja od lose grafike. Normalno dobra grafika /= fotorealisticna grafika.

W3DR4N
26-11-2010, 00:15
pa jerbo ti za rpg treba mašta, nemože to svaki maloumnik igrat, a kad imaš mašte onda zamišljaš kak to izgleda, fensi grafika samo kvari doživljaj, logično ne?

I Bloodlines je RPG, pa bi mu fotorealistična grafika bila baš po mjeri.
Uz to, RPG elitizam, pogotovo danas kad su jednostavniji od pucačina. :rotfl:

Feanor
26-11-2010, 00:37
Nebi se ograničio na RPG, Deus Ex-u i Alpha Protocolu paše fotorealizam, dok recimo jedan Fable nebi profitirao od toga. Rekao bih da je stvar do atmosfere u igri, a ne samog žanra...

EDIT: I znam što će reći ljudi, niti jedna od tih igara nije RPG, ali vrijeme je da se pomirimo s činjenicom, to su predstavnici 3 RPG škole današnjice...

Babitz
26-11-2010, 02:44
Deus je star 10 godina. :(

Arbiter of Change
26-11-2010, 12:30
EDIT: I znam što će reći ljudi, niti jedna od tih igara nije RPG, ali vrijeme je da se pomirimo s činjenicom, to su predstavnici 3 RPG škole današnjice...
Ne znam zašto kad je AP vjerojatno najbolji novi RPG čisto gledano sa RPG stajališta.
I to najbolji u smislu da trči krugove oko konkurencije, eventualno dok ne izađe Witcher 2 ako je vjerovati svemu što CDPR devovi kažu.

Feanor
26-11-2010, 13:33
EDIT: I znam što će reći ljudi, niti jedna od tih igara nije RPG, ali vrijeme je da se pomirimo s činjenicom, to su predstavnici 3 RPG škole današnjice...
Ne znam zašto kad je AP vjerojatno najbolji novi RPG čisto gledano sa RPG stajališta.
I to najbolji u smislu da trči krugove oko konkurencije, eventualno dok ne izađe Witcher 2 ako je vjerovati svemu što CDPR devovi kažu.

Ako zanemariš činjenicu da se igra kao malo kompliciraniji Mass Effect, a ako ćemo gledati baš RPG kao Role Playing Game onda je savršen RPG, jer imaš lika i ''igranje uloge'' tog lika je genijalno izvedeno, a ako ćemo geldati po nekim drugim RPG kriterijima (koji su više manje objektivni) onda je pucačina s nabuđenim ''talk tree-om'' ...

@King Mortal - Mislio sam na novog Deus Ex-a,novom deus ex-u savršeno paše realizam, a stari deus ex da je napravljen danas bi se isto furao na realističan stil kao i prije deset godina, kad naravno nije mogao biti FOTOrealističan

baldrick_
26-11-2010, 14:02
ne postoje objektivni rpg gameplay kriterijumi, jer se gameplay kod rpg-ova najčešće razlikuje od igre do igre

pa jerbo ti za rpg treba mašta, nemože to svaki maloumnik igrat, a kad imaš mašte onda zamišljaš kak to izgleda, fensi grafika samo kvari doživljaj, logično ne?
zašto ti za rpg treba mašta? za igre (čast izuzecima) mašta nije potrebna jer su one vizuelni medij.

Rang€r
26-11-2010, 15:16
jebo vas isus, sarkazam ono.

Sonic_Moronic
26-11-2010, 15:24
Grafika, šta će vam to?

http://mudlet.sourceforge.net/wordpress/wp-content/uploads/2009/07/achaea_gui_pack_screen.png

Čitaj i deri :P

Aral
26-11-2010, 15:27
E to te ja pitam :pray:

Sonic_Moronic
26-11-2010, 15:29
Achaea ima predobre opise, pogotovo kad poletiš i onda ti opisuje krajolik dole, satima sam se gubio u tome.

Još da imam vremena za gubit na MUD-ove :(

Rang€r
26-11-2010, 15:37
to je kao... igra?

Sonic_Moronic
26-11-2010, 15:43
Yup, roleplay-obavezan MUD, neke od najboljih gaming iskustava sam doživio u toj igri. Nema do toga kad nakon sat vremena skužiš da lik koji te je vodio kroz guild hall nije NPC, nego samo prokleto dobro uživljen igrač.

Aral
26-11-2010, 15:55
Ma to su bili pravi RPG-ovi, čista klasika.

cham3leon
26-11-2010, 16:14
Fora je to, ali mislim da su na tom polju možda ipak malo bolji forumski roleplayi, jedino što su naporni za računanje svakog sranja i što se party mora stalno držati skupa, ali gm onda izmišlja priču i lijepe opise on the fly umjesto nekog računalnog programa.

Sonic_Moronic
26-11-2010, 16:15
@Ranger - Ma bravo. Ima genijalnih textualnih igara, recimo Amnesia, kak je to zakon :pray:

http://www.abandonia.com/en/games/310/Amnesia.html

Preporučam da zaigrate bar malo, recimo samo da igra ima detaljno simulirane ulice Manhattana, kao i podzemnu željeznicu, te možeš završiti igru na razne načine, poput ženidbe. :)

Rang€r
26-11-2010, 16:16
meni je računalni program draži, pogotovo kad je na engineu koji rula(witcher 2 engine.)

baldrick_
27-11-2010, 00:11
i meni, mrzim opise, zato i retko čitam romane

Rang€r
27-11-2010, 00:28
totalno, najgori dio lotra mi je stara šuma, onak niš se nedogađa, a on to opisuje, čini mi se ko da su 5 godina putovali i prešli 5 milja kilometara.