PDA

Pogledaj cijelu verziju : laptop grijanje i restartanje



Luka123
15-11-2010, 20:47
Problem: kupio sam laptop prije neku godinu dana, model : HP compaq presario cq71 notebook pc, i sad.... upalim komp zapalim garenu il kaj vec (igram samo dotu i cs 1.6) i igram dotu... i za nekih sat dva mi se komp zagrije dosta, kad ga popipam ispod vruc je, jako, al ne onak da si skuris kozu nego je.......vruc.
E sad, kad se tak zagrije nakon jedno dva tri sata mi se zna restartat, al rijetko kad osim kad igram dotu, znao je i par puta nakon 3-4 sata rada kad sam po netu surfo restartat se.
Vidio sam u tu nekoj temi za program koji mjeri temp. racunala i eo sta mi pise (ne kuzim pola toga pa cu copy paste): GPU-55-65c core 0-54c core 1-53 c

I molim vas da mi ne odgovorite da kupim desktop komp zato jel si trenutno nemogu priustit, ali kupiti nesto sta ce smanjiti to grijanje.

Hvala.

Niko Bellic
15-11-2010, 22:13
Ovo ti fantastično hladi. Uzeo sam ga sestri za laptop i skida joj temperaturu s oko 90°C na oko 60°C bez beda + izgleda fenomenalno i vrijedi svaku lipu.

http://www.adm.hr/images/coolerMaster/notepal_x2.jpg

KUPI GA OVDJE (http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=9244)

Luka123
15-11-2010, 22:30
tnx niko budem razmislio o tome nakon sto dobijem vise odgovora (ako ih dobijem)...

marijanovic
15-11-2010, 23:28
Ja imam ovo:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41U9Ooh9LML.jpg (http://www.trust.com/products/product.aspx?artnr=15611)

Imaš istih takvih Canyon, ...

Uglavnom dođe od 150 - 220 Kn (ovisi čiji je rebrandi, ako je ime više divlje cijena je manja).

Spusti temperaturu malo, do 10ak stupnjeva pod max opterečenjem laptopa.
No preduvjet da ti postolje s hlađenjem spusti temperaturu je taj da ti laptop mora imati odolje dovoljno rupa (ulaza za zrak).

Ono što trebaš napraviti je čišćenje laptopa. Ako imaš jamstvo, nosi na servis da ti očiste.
Ako nemaš više jamstva, skini odolje poklopac/poklopce ako imaš i fino ispuši kompresorom ili usisaj.

@ Niko: Nikakvo postolje ne može toliko sniziti temperaturu.

Niko Bellic
15-11-2010, 23:38
Ovo NotePal X2 može. :thumbs2:

marijanovic
16-11-2010, 00:32
Ovo NotePal X2 može. :thumbs2:

Ne može. Ni da hladi putem LN2 ne može.
Može jedino ako očistiš laptop koji je ekstra pun prašine i muca (od toga recimo padne za 20ak pa još od hlađenja 5-6).

MisterX
16-11-2010, 09:20
Prašina, kakvo postolje i bakrači, samo ćeš potrošiti pare...odnesi ga nekom stručnom da ga očisti i to je rješenje dvih tvojih problema

Niko Bellic
16-11-2010, 09:30
Gle, dok joj nisam dao NotePal X2 laptop joj se grijao ponekad i preko 90, a sad otkad ga koristi ne prelazi 60-ak stupnjeva, s tim da je tih 60-ak bliže brojci 60 nego 70. Razlika između hladnjaka kojeg ti imaš i Cooler Master NotePal X2 hladnjaka je u tome da je tvoj kompletno od plastike i ima duplo manji vent koji puše u prazan prostor ispod laptopa, dok kod NotePal X2 hladnjaka vent hladi cijelu gornju plohu od mesh metala i hladan je zrak konstantno u prostoru ispod laptopa. Ne možeš uopće ta dva hladnjaka uspoređivati, pošto je tvoj primarno napravljen radi tog da laptop podesi pod određen nagib, dok mu je ventilator tek bonus feature, a NotePal X2 ima 140mm vent, gornju plohu od mesh metala i više je orijentiran na samo hlađenje, nego na ergonomiju...

I meni je u početku bilo čudno, ali HWMonitor sigurno ne laže...

C
16-11-2010, 14:00
A gdje si ti bio devedeset i prve? Zato ne seri! :rotfl:
Eksterni hladnjak ne može ohladiti za 30°C, nikojom logikom. Moj laptop je prije 2-3 mjeseca bio na 90°C+, danas je na max. 60°C, vrijeme ti utječe na to.

Niko Bellic
16-11-2010, 14:11
Nemam razloga lagati. Uostalom, mislim do dosta ovisi i o modelu laptopa. Moj Dell se inače drži na 60-tak stupnjeva, a sestrin je Acer bez tog hladnjaka na 90-tak. Taj isti hladnjak koji njen spusti za 30-ak stupnjeva moj spusti tek za 10-ak, ali njen ima Intelovu integrušu i Celeron proc, dok je u mom Dual Core Pentium proc i Mobility Radeon grafa. U svakom slučaju, teško da na našem tržištu postoji bolji hladnjak osim možda onaj Thermaltake s ventom od 230mm.

C
16-11-2010, 14:29
Ajde jednostavno reci koji ona ima laptop.
Ali inače, stvarno ti ovisi o vremenu. Sjećaš se kada sam ja eksperimentirao s podlogama, laptop na drvetu, na staklu, na mramoru, na pločicama, na pleksiglasu itd. Ne ovisi ti toliko o podlogama, koliko o temperaturi okoline, jer laptop je unutla na 90°C, i da bi on do unutra ohladio, podloga treba biti na 0°C, što je nemoguće.
Ne kažem da lažeš, ali vjerojatno si ga ubo nakon ljeta kada su počele kiše i vjetrovi.

Luka123
16-11-2010, 14:34
C s obzirom da se ti kuzis u ovakve stvari daj neki prijedlog pls

C
16-11-2010, 14:37
Osim prašine, problemi s ventilatorom su česti kod laptopa.
Propuši ga, usisaj koliko možeš, ako hoćeš otvori ga i pročetkaj, ako se problem nastavlja, znači da se procesor pregrijava, tj. ventilator ne radi kako treba, sada, dali od prašine ne može dobro hladiti, ili se malo pomaknuo, ili rikava, ne znam. Svakako pogledaj u BIOS-u, da li si upalio opciju da laptop ne smije prelaziti npr. temperaturu od 65°C i sl., ako je to uključeno, isključi.

Luka123
16-11-2010, 14:46
Eh sad, bio bi srce kad bi objasnio gdje je taj bios i kako ga iskljuciti, te da mi pojasnis ovo s cetkanjem, sa cime da to napravim i jel moram paziti na neke djelove da ih ne ostetim dok cetkam?

C
16-11-2010, 15:13
S obzirom da ti je laptop star godinu dana, ne znam kuda si ga sve imao, ali ne bi trebalo biti puno prašine. U glavnom, da, kada ga otvaraš sve paziš da ne potrgaš, kada ga otvoriš vidjeti ćeš limena rebarca i ventilatorčić, njih usisaj, ispuši i pročetkaj, naravno, pazeći da nešto ne potrgaš.
U BIOS-u, svaki ima drugačija, a opet ista podešenja, tako da ti točno ne bi znao. U BIOS ulaziš prilikom paljena laptopa pritiskom na F2, F5, F12 ili DEL tipku (ili pak negu drugu). Te opcije obično u BIOS-u stoje pod napajanjem/temperaturama. Samo nemoj dirati u BIOS-u stvari za koje ne znaš što su da ne zezneš nešto, i za kraj nemoj zaboraviti u BIOS-u otiući na save, da spremiš postavke ukoliko si ih mjenjao.

Luka123
16-11-2010, 15:22
Puno hvala, da cetkam sa cetkicom za zube? E da, prije nego napravim ista sta ste predlozili, bit cu malo na njemu dok se ne zagrije onako kako zna i napisat koja je temp da mozete procjenit jel visoka il srednja temp...

C
16-11-2010, 15:24
Može.

marijanovic
16-11-2010, 17:54
Laptopu pregrijavanje uglavnom riješi obično čišćenje.
No ako nije zaprljan (pun prašine, muca, ...) i potpuno je ispravan - dobro dođe undervoltanje kao i neki stalak s hlađenjem.
Bit je samo da laptop ima zraka, da nisu popunjene rupe za hlađenje.

Luka123
16-11-2010, 18:10
na speedfanu mi pise GPU-77C
CORE 0-60C
CORE 1-60C

Niko Bellic
16-11-2010, 18:23
Instaliraj HWMonitor. Pokreni ga i upali najzahtjevniju igru ili neku hardcore aplikaciju da ti jedno sat vremena radi. Nakon toga pogledaj koja je bila najviša temperatura procesora, grafičke kartice i tvrdog diska i napiši ih ovdje ili još bolje opali Print Screen i stavi nam link na sliku.

Luka123
16-11-2010, 18:26
ma neda mi se to sry, al kuzis imam makinu od laptopa, barem se tako cini, i igram samo dotu i cs 1.6, nista ali bas nista drugo osim toga, budem probo ocistit od prasine i brijem da cu si kupit ono tvoje ili od marjanovica...

josip_kraš
16-11-2010, 19:52
OCCT.
Opteretiti će ti procesor 100% a možeš pratiti temperature.
I besplatan je.

Nemoj čačkati po BIOSU jer ti je namješteno da se gasi na određenoj temperaturi s razlogom odnosno da ti ne izgori.