PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko se ustvari proda igara?



W3DR4N
14-11-2010, 02:06
http://www.startupagents.com/blog/wp-content/uploads/2009/10/sales-up.jpg

U zadnje vrijeme sve češće vidimo po forumima topice kako PC propada ili kako je neka igra prodala toliko i toliko milijuna kopija. Koliko se igara ustvari proda? Koje su najprodavanije i koliki je njihov tržišni udio u igraćoj industriji?

http://encefalus.com/wp-content/uploads/2008/08/video-games.jpeg

Deset najprodavanijih igara u 2010. godini:
(u kalkulaciju su uvrštene samo prodane igre ove godine, što znači da ukupne brojke nisu potpune ako je igra starija od godine dana)

Igra - broj primjeraka
1. Wii Sports - 8,544,031
2. Wii Sports Resort - 6,994,200
3. Red Dead Redemption - 6,515482
4. New Super Mario Bros. Wii - 6,400,109
5. Halo: Reach - 6,038,792
6. Pokémon Heart Gold / Soul Silver Version - 5,792,713
7. Wii Fit Plus - 5,648,637
8. Call of Duty: Modern Warfare 2 - 5,559185
9. Super Mario Galaxy 2 - 4,562,039
10. Pokémon Black / White Version - 4,427,982

Par zanimljivih informacija:
Wii Sports je izašao u prosincu 2006. godine. Od tad svake godine drži prvo mjesto najprodavanijih igara s ukupnim brojem prodanih primjeraka igre od 66,596,528 kopija.
Najprodavanija igra za PC ove godine je StarCraft 2, na 18. mjestu prodaje, s prodanih 2,478,888 kopija. U posljednjih 10 godina, prije StarCrafta, niti jedan naslov za PC (niti verzija multiplatformske igre za PC, nije ušla u godišnju statistiku 50 najprodavanijih).

Ove godine, za Wii konzolu je prodano sveukupno 102,493,244 igara. Za PC je prodano sveukupno 4,138,971 igara. Oduzmemo li od statističkog podatka StarCraft II, svi ostali proizvođači su prodali 1,660083 igara za PC.

http://roboawesome.com/wp-content/uploads/2010/07/xblade-k_qjpreviewth.jpg

Kako je ovo forum za PC igre, biti će najzanimljivije statistike prodaje na platformi.

10 najprodavanijih PC igara ikad:
(u kalkulaciju je uvršten sveukupni broj primjeraka)

Igra - broj primjeraka (u milijunima)
1. The Sims - 16.08
2. World of Warcraft - 11.99
3. StarCraft - 11.32
4. Myst - 8.03
5. Half-Life - 7.85
6. World of Warcraft: The Burning Crusade - 7.42
7. World of Warcraft: Wrath of the Lich - 6.94
8. RollerCoaster Tycoon - 5.34
9. Diablo II - 5.33
10. The Sims 2 - 5.21

Par zanimljivih informacija:
Osim World of Warcrafta i ekspanzija, te Simsa 2, sve ostale igre su starije od 10 godina. U statistiku nisu uključeni dodaci za Simse, pošto su zasebni proizvodi jednako kao i Wow ekspanzije.


Jedine PC igre koje su u zadnjih pet godina uspjele prodati više od milijun primjeraka:

Igra - broj primjeraka
1. World of Warcraft: The Burning Crusade - 7.42
2. World of Warcraft: Wrath of the Lich - 6.94
3. StarCraft II: Wings of Liberty - 2.48

Zanimljiva informacija:
Long live Blizzard

Izuzev Blizzarda, najuspješnije PC igre u posljednjih pet godina, s prodajom manjom od milijun primjeraka:

Igra - broj primjeraka
1. The Sims 2: Open for Business - 860 000
2. Sid Meier's Civilization V - 410 000
3. Final Fantasy XIV Online - 400 000
4. Battlefield: Bad Company 2 - 310 000

Zanimljiva informacija:
Prosječan broj uspješnih igara na PC-u je oko 100 tisuća prodanih primjeraka.


Statistike preuzete od tvrtke VGChartz Ltd.

McPingvin_v2.0
14-11-2010, 02:17
Jel ovo uključuje Steam? :/

bezimeni
14-11-2010, 08:14
Nešto mi je u cijeloj priči oko zarade kontradiktorno .Kako to da je tržište gamerskih grafikih kartica tako živo ako se na PC-u igra sve manje ? Tržište grafičkih kartica je danas življe nego što je bilo prije deset godina .Novi apiji ne posustaju , gamerska periferija i ponuda cvijeta i bolja je nego ikada prije. Da li bi kompanije ulagale u nove tehnologije ako bi poslovale sa gubicima ?

Arbiter of Change
14-11-2010, 08:52
Za one koji ne znaju, Wii Sports je u bundle-u sa Wii konzolom, zato se "prodao" toliko.

Sickmanno1
14-11-2010, 09:53
Ovi podatci nisu tocni :)

Deadwalker
14-11-2010, 11:17
Vidim da Wedran ne posustaje sa svojim konzolaskim fanbojizmom. Slazem se sa Sickmannom. Zaboravio si na digitalnu distribuciju koja je vec duze primarna na pc-u i do kojih podataka je tesko doci. Evo, prva igra koja mi pada na pamet je witcher koji se prodao u 1.5 milijuna primjeraka. Ima jos takvih kolko zelis. Steam ima godisnji rast od 300%. Prodaja jakih pc komponenata cvijeta kao nikad prije. Ekskluzive izumiru te je čak Bungie najavio kako će njihov novi ip biti na pc-u. To su realni pokazatelji stanja na pc-u. To jos samo djeca idu u ducan po sarene kutije. Za koju godinu ce retail prodaja nestat. Onda ces reci da se ne proda niti jedna igra za pc?

W3DR4N
14-11-2010, 12:55
Steam, EA marketplace i slični sustavi su zatvoreni privatni sistemi i ne računaju se u statistici. No to je najmanji udio prodaje. Kad bi to računali, opet bi najjači bio Xbox Live marketplace.
Valve kao rast Steama računa broj novootvorenih računa, a ne direktnu prodaju. Ako računa rast od 300% u godini dana, to znači da je recimo ove godine napravljeno tri milijuna računa, za razliku od prošlogodišnjih milijun. No, ne računaju da ogroman broj računa hoax računi za piratiziranje, otvaranje računa zbog besplatnih igara (Americas Army 3, Portal i druge) i slično. Malo je računa koji ekšuli kupe desetak AA naslova po otvaranju. Retail prodaja je još uvijek dominantna bez obzira na platformu i ta statistika se niti na PC-u neće mijenjati u narednih 20 godina.

Nvidia i AMD, proizvođači samostalnih grafičkih rješenja, rapidno gube tržišni udjel grafičkih kartica od Intela, te se okreću povećanoj proizvodnji integriranih grafičkih rješenja jer bi u protivnom već sljedeće godine mogli staviti ključ u vrata. Gamerski hardver third-party proizvođača je potpuno izumro na PC-u. Sve nekad velike firme je kupio Mad Catz (Thrustmaster, Saitek...), dok jedini kakav takav profit ostvaruje Logitech.

Prema analizi, ukupan broj prodanih primjeraka Black Opsa u prvom tjednu je 7 milijuna primjeraka, od toga:

Xbox 360 - 4,130,000
PlayStation 3 - 2,520,000
PC - 350,000


Uopće nije fanboyizam, već realni pokazatelj tržišta.

McPingvin_v2.0
14-11-2010, 13:03
Uopće nije fanboyizam, već realni pokazatelj tržišta.
http://guy.troll.free.fr/images/Bannieres/Troll.jpg

Feanor
14-11-2010, 13:09
A jaaadan W3eky, sad će još biti prozivan i trolom kad napiše pola stranice statističkih podataka. Lol pingu, ovo je čisti primjer kako učenik nekad pobjedu učitelja. Stvarno nema potrebe stavljati te troll znakove kad čovjek ima apsolutno pravo. Doduše ja znam da će se ta i ta igra (npr Black Ops) na PC-u igrat u više kopija nego na bilokojoj konzoli, ali odavno su prestali autori radit igre iz gušta tako da im to definitivno nije u interesu, da se ta igra rapačava uokolo nelegalnim putem.

EDIT: Jedino što neznam je svrha ove teme? Za konzole se prodaje više, dobro, i, koga boli kufer?

McPingvin_v2.0
14-11-2010, 13:18
U pravu je? Statistika u potpunosti ignorira Steam i ostale digitalne distributere koji imaju sve veći i veći udio kolača.

Statistika bez svih podataka je smeće, a ne nešto što se može uzeti "za ozbać".

Deadwalker
14-11-2010, 13:21
Steam, EA marketplace i slični sustavi su zatvoreni privatni sistemi i ne računaju se u statistici.


No to je najmanji udio prodaje.

kontriras sam sebi. Ne znas podatke i kazes da je to najmanji dio prodaje.


Valve kao rast Steama računa broj novootvorenih računa, a ne direktnu prodaju.


No, ne računaju da ogroman broj računa hoax računi za piratiziranje, otvaranje računa zbog besplatnih igara (Americas Army 3, Portal i druge) i slično. Malo je računa koji ekšuli kupe desetak AA naslova po otvaranju.

opet kontriras sam sebi. Tvrdiš nešto za što nemaš podatke. Tako može bilo tko pretpostavljati nešto. Po čemu bi se moja pretpostavka razlikovala od tvoje ako kažem da svi računi imaju po 10-ak AAA naslova? :)


Retail prodaja je još uvijek dominantna bez obzira na platformu i ta statistika se niti na PC-u neće mijenjati u narednih 20 godina.

svi malo školovani analitičari tvrde da će retail prodaja izumrijeti kroz nekoliko godina. Al nema veze, vrijedi samo što ti kažeš.

GG Weky :thumbs2:

i da citiram Pingvina:



Uopće nije fanboyizam, već realni pokazatelj tržišta.
http://guy.troll.free.fr/images/Bannieres/Troll.jpg

Sickmanno1
14-11-2010, 13:23
Ovaj podatak za CoD: Black Ops ustvari govori koliko su PC igraci pametniji od konzolasa. Tj. nisu retardirani da kupuju MW 2.5.

Deadwalker
14-11-2010, 13:26
Treyarch je opet nadmašio samog sebe i uspio dostaviti još veće smeće, nego li je to bio World at War.
True, recenzije kažu drugo i to je moj personalni doživljaj igre, ali ako netko napucavanje pokretnih limenka i igranje multiplayera gdje se nagrađuje sa bodovima pravilno skretanje u desno smatra vrhuncom gaminga, onda taj nema pojma o istome.

W3DR4N
14-11-2010, 13:47
S druge strane, tebi je dobra igra Empire at War. :(

McPingvin_v2.0
14-11-2010, 14:06
Da, zamisli tek kako bi bila izvrsna za igrati na iPadu!

Sickmanno1
14-11-2010, 14:10
I lol'd :)

Deadwalker
14-11-2010, 14:15
S druge strane, tebi je dobra igra Empire at War. :(

za razliku od Black Ops-a, igra traži malo mozga dok je igraš. Ne previše, samo malo.

croat1gamer
14-11-2010, 14:21
Divim se vekici kako unatoc opcepriznatom statusu trololoa uspjeva trollati.

Deadwalker
14-11-2010, 14:23
Ma nije to, nego čovjek očito ima noćne more iz razdoblja kada je još igrao PC igre.

Praetorian
14-11-2010, 14:30
S druge strane, tebi je dobra igra Empire at War. :(

za razliku od Black Ops-a, igra traži malo mozga dok je igraš. Ne previše, samo malo.

Šta je to Empire at War, jel možda Star Wars Empire at War ako da igra je odlična i jedna od rijetkih RTS-a kojeg igram uz TW serijal.

Deadwalker
14-11-2010, 14:32
Da, Star Wars Empire at War. Al Weky općenito ne igra strategije (osim onih konzolaških naravno koje su vrh vrhova strateškog žanra) te čak i Civilization smatra dosadnim smećem. Već samo to govori o kredibilitetu njegovih velebnih izjava koje me i dalje fasciniraju. Al neka, život mi ne bi imao smisla da nemam kome stalno kontrirat.

Constantine
14-11-2010, 14:57
Ma nije to, nego čovjek očito ima noćne more iz razdoblja kada je još igrao PC igre.
meni je posebno zanimljivo to sto je on admin na PCplay forumu :rotfl:

Praetorian
14-11-2010, 15:12
Da, Star Wars Empire at War. Al Weky općenito ne igra strategije (osim onih konzolaških naravno koje su vrh vrhova strateškog žanra) te čak iSCivilization smatra dosadnim smećem. Već samo to govori o kredibilitetu njegovih velebnih izjava koje me i dalje fasciniraju. Al neka, život mi ne bi imao smisla da nemam kome stalno kontrirat.


To sve govori.

W3DR4N
14-11-2010, 15:24
Da, to što su mi strategije osobno dosadne puno govori o ekonomskom stanju tržišta PC igara. Razmišljate li što pišete? :rotfl:

Deadwalker
14-11-2010, 15:34
Tvoje obrazloženje ekonomskog stanja na tržištu PC igara jednako je Šukerovom realnom proračunu :thumbs2:

Kostolomac
14-11-2010, 15:35
Da, Šuker isto nije uzeo u obzir Steam i digitalnu distribuciju.

McPingvin_v2.0
14-11-2010, 15:38
Slažem se s Pretorijanom. Civilizacija je dosadna, ali nije smeće.

http://img338.imageshack.us/img338/5803/pftch.jpg

Deadwalker
14-11-2010, 15:38
Da, Šuker isto nije uzeo u obzir Steam i digitalnu distribuciju.

Zato nam sada najavljuju bankrot za godinu dana.
No ok, necemo o politici. Uglavnom, ok je tema Weky, ali pricas o podacima koji su nerelavntni i uzeo si sliku tržišta koja tebi odgovara, a ova koja ti ne odgovara se pretvorio u svoje pretpostavke koje nemaju nikakvu činjeničnu potporu.

W3DR4N
14-11-2010, 15:42
Uzeo sam statistike s najrelevantnijeg sajta za tržište industrije igara, kojeg koristi i tržišni analitičar Michael Pachter. Nema tu moje-tvoje.

Deadwalker
14-11-2010, 15:44
Ne da mi se opet citirati svoj post sa prethodne stranice.

Praetorian
14-11-2010, 15:45
Evo jedna za Wedrana prigodna pjesma


YnhF1QAE ... r_embedded (YnhF1QAEZjU&feature=player_embedded)

=PcP=F@N
14-11-2010, 20:17
to samo pokazuje da je PC publika kritična,i zna sta je igra,te joj nemoas prodati smece od igritze(cod BO) pod nesto ultra super dobro.taj BO mi se cak neda ni skinit sa "onog mjesta" da pređem na brzinu SP.pa zato nebi platio ni lipe.lol konzolasi


inace blizard od pretplate na wow vjerovatno zaradi vise nego sve te konzolaske igritze ni ne prismrde


jos nesto,tamo je na prvoj listi wii sports(koji ide s konzolom) a dolje wow rastavljen na 3 komada,kao igra i 2 expanzije.sto i njega nisi onda brojao zajedno


konzolice,lol

Maloki
14-11-2010, 20:56
Izuzev Blizzarda, najuspješnije PC igre u posljednjih pet godina, s prodajom manjom od milijun primjeraka:

Igra - broj primjeraka
1. The Sims 2: Open for Business - 860 000
2. Sid Meier's Civilization V - 410 000
3. Final Fantasy XIV Online - 400 000
4. Battlefield: Bad Company 2 - 310 000

Zanimljivo.
Sins of a Solar Empire koji je izašao 2008. je u 7 mjeseci prodan u 500 tisuća primjeraka, od čega je svega 100 tisuća otpalo na digitalnu distribuciju.
To je u zadnjih 5 godina.
Zašto igra nije uvrštena u listu?

Deadwalker
14-11-2010, 20:57
Witcher se prodao u 1.5 milijuna primjeraka.

EDIT:
sad bi te najrađe Weky lupio s imaginarnom tavom.
Od kuda si ti uzeo podatke:
http://gamrreview.vgchartz.com/browse.php?console=PC

za pola igara opce nema podataka o retail prodaji kao što su npr. Dragon Age, Mass Effect 1 & 2, Call of Duty: Modern Warfare 2, The Witcher (kojeg sam gore spomenuo), Fallout 3, Left 4 Dead 1 & 2, Assassin's Creed 2, Unreal Tournament 3, Crysis, Batman: Arkham Asylum...mogao bih ovako do sutra

Najrelevantnija statistika? :bravo: :bravo:
S time da opet napominjem da zanemuruješ u cijeloj priči digitalnu distribuciju koja je danas primarna na PC-u.

bezimeni
14-11-2010, 21:59
Gdje je Stalker serijal sa prodanih 4 + miliona primjeraka ?

Deadwalker
14-11-2010, 22:40
Da, to sam isto zaboravio :)

Kid A
14-11-2010, 22:42
I nije cudo sto vise nema PC Playa kad vidis tko je sve pisao za njega

Deadwalker
15-11-2010, 00:27
Dao sam se malo u istraživanje tržišta pošto nemam pametnijeg posla dok mi je trenutno radi posla procesor na 100% iskorištenosti. Pa ajmo redom...

Prvo da se osvrnem na digitalnu distribuciju. Ove godine u prvih 6 mjeseci, prema istraživanju NPD grupacije (svjetski najpriznatije grupacije za istraživanje tržišta) je digitalno kupljeno 11,2 milijuna PC igara, dok je u retail prodaji prodano 8,2 milijuna primjeraka. Svejedno, udio zarade u digitalnoj distribuciji je iznosio 43% dok je zarada na retail prodaji iznosila 57%. Razlog tome je veća cijena igara u retail prodaji te česte akcije tj. sniženja u digitalnoj. Svejedno, studija predviđa daljnji veliki rast digitalne prodaje i daljnji pad one standarne u dućanima.

**NAPOMENA: svi podaci se odnose za američko tržište

[center:3y8ehibr]TOP 5 digitalnih distributera[/center:3y8ehibr]

[center:3y8ehibr]1. Steam
2. Direct2drive
3. Ea.com
4. World of Warcraft.com
5. Blizzard.com[/center:3y8ehibr]

[center:3y8ehibr]TOP 5 retail distributera[/center:3y8ehibr]

[center:3y8ehibr]1. Bigfishgames.com
2. Gamehouse.com
3. iWin.com
4. Pogo.com
5. Wildtangent.com[/center:3y8ehibr]

Također, prema NPD-u, u Americi zarada od digitalne prodaje igara, posuđenih igara (renting), dodataka (DLC-ova), pretplata, mobilnih igara, igara na socijalnim mrežama itd iznosila je oko 3 milijarde dolare. Ako uzmemo u obzir da američka industrija igara teži oko 20 milijardi dolara, valjda se vidi težina digitalne distribucije.

Da zaključim, PC tržište je itekako i dalje veliki generator zarade. MMO igre, socijalne mreže i digitalna distribucija sve više mame igrače. Tržišni analitičari predviđaju prijelaz u MMO svijetu sa mjesečne pretplate na mikrotransakcije. SP igre će većinu zarade imati kroz DLC-ove te ekspanzije i poluekspanzije. Microsoft je prepoznao to i ponovno ulaže u svoju Games for Windows platformu. Steam trenutno kotrolira 80% digitalne distribucije pa ako pogledamo ove brojke, to su jako veliki novci u pitanju stoga je microsoftov potez dosta i očekivan. Analitičari predviđaju i pad cijena igara kroz nekoliko godina sa sadašnjih 50-60$ na nekakvih 20-30$ (danas je predsjednik THQa također rekao da su igre preskupe (http://www.bug.hr/master/vijesti/igre-preskupe-thq/104899.aspx). Da kvalitetna igra najsigurnija garancija dobre prodaje (uz pristojan marketing), govore to PC ekskluzive Witcher sa preko 1,5 milijuna prodanih primjera, Stalker sa 4 i pol milja prodanih primjeraka, Starcraft 2 sa preko 3 milijuna primjeraka, Half Life 2 serija sa preko 5 milijuna prodanih primjeraka i da ne nabrajam dalje.
Pričati da je PC gaming mrtav je notorna glupost. On se samo preoblikuje, a brojke same govore za sebe.

McPingvin_v2.0
15-11-2010, 01:16
... i onda dođe Wedran i sve to odignorira ^^

The Boz
15-11-2010, 01:18
Izuzev Blizzarda, najuspješnije PC igre u posljednjih pet godina, s prodajom manjom od milijun primjeraka:

Igra - broj primjeraka
1. The Sims 2: Open for Business - 860 000
2. Sid Meier's Civilization V - 410 000
3. Final Fantasy XIV Online - 400 000
4. Battlefield: Bad Company 2 - 310 000

Zanimljivo.
Sins of a Solar Empire koji je izašao 2008. je u 7 mjeseci prodan u 500 tisuća primjeraka, od čega je svega 100 tisuća otpalo na digitalnu distribuciju.
To je u zadnjih 5 godina.
Zašto igra nije uvrštena u listu?
Zato jer trolla, i ja ovakav popis kakav je on stavio, poredak i broj prodanih komada, nemrem naći nigdje drugdje.

Deadwalker
15-11-2010, 01:27
Da, baš čudno, ni ja.
A šta je najbolje, taj njegov izvor nema podatke za većinu AAA naslova na PC-u.
Ako ćemo već gledat najprodavaniju igru ikad (ako izumemo Super Maria i slične naslove), onda je to definitivno World of Warcraft koji ima prodaju 12 milijuna primjeraka te svaka ekspanzija ima oko 7 milijuna.

=PcP=F@N
15-11-2010, 13:36
bravo dead,nek je netko nasao vremena i pokazao ono sto svi znamo..digitlana distribucija owna

keko
15-11-2010, 14:21
Svaka čast na trudu Dead, ali jednostavno nema smisla raspravljati. Mislim, koji je smisao neke rasprave ako nemaš relevantne podatke i pišeš bedastoće tek toliko da ih napišeš?

Daj se bannaj Vedrane :thumbs1: .

W3DR4N
15-11-2010, 14:48
Uspije li na tržištu Windows Phone 7 platforma, mobilni gaming, na čelu s najpopularnijim iOS-om, preći će vrijednost PC gaming industrije do kraja 2012. godine.
Koliko je poražavajuć podatak da mobitel u džepu ima jaču industriju igara od nabrijanih gamerskih konfiguracija?

Deadwalker
15-11-2010, 14:55
Onda ćemo se svi igrati na mobitelima i na konzolama. Općenito ne kuzim smisao tvojih anti-PC tema. Lupas svoje besmislene izjave bez cinjenicne potvrde. Covjek bi ti mozda vjerovao da si skolovani trzisni analiticar.
Ako cijela industrija radi i dalje pc igre, a skolovani analiticari predvidaju rast pc gaminga, bitno da si ti u pravu. :thumbs2:

baldrick_
15-11-2010, 22:56
SP igre će većinu zarade imati kroz DLC-ove te ekspanzije i poluekspanzije.
ovo mi se ne sviđa. ok su dlc-ovi dok god su neki bedni za ovce (tipa ono novo u team fortress) ili ako dodaju sadržaj koji zaista nikad ne bismo ni videli da nije dlc-a. ali kad vidim igru kao što je mafija 2, osakaćenu radi izdavanja dlc-a jimmy's vendetta, meni je onda iskreno žao. boli me dupe kad vidim shit igru, ali kad vidim potencijalno veoma dobru igru uništenu bezveze... nadam se da tako nešto neće postati običaj, već samo sredstvo za mužu publike, bez konsekvenci po osnovnu igru

Deadwalker
15-11-2010, 22:58
Ni meni se ne sviđa. Al u zadnje vrijeme sve više čitam po netu vijesti kako će DLC-ovi postati mjesečna praksa. Kupit cemo igru i onda cemo jos toliko dati za dodatne sadržaje :(

Rang€r
16-11-2010, 00:36
Uspije li na tržištu Windows Phone 7 platforma, mobilni gaming, na čelu s najpopularnijim iOS-om, preći će vrijednost PC gaming industrije do kraja 2012. godine.
Koliko je poražavajuć podatak da mobitel u džepu ima jaču industriju igara od nabrijanih gamerskih konfiguracija?

totalno.

ponižavajuć podatak za čovječanstvo.

Bishop_45_(2)
26-11-2010, 00:56
Mozda se "mainstream" na PCu i "mainstream" na konzolama lagano sve vishe odvajaju, pa prosjecnom PC-gameru jedan novi COD ne oznacava vrhunac ponude za taj mjesec, a kamoli godinu. Ok je, nije bed, PC ce zivjet ko kultno trziste, imat cemo prosjecno manje AA naslova godisnje no prije i jeftiniju grafiku (osim onih naslova koji se preklapaju sa mainstreamom na konzolama) i bit cemo sretni. Ako Jrpg-evi ne izumiru, sto bi zapadnjacko pc trziste islo crkavat?

baldrick_
26-11-2010, 13:52
zato što crpg-ovi izumiru? kakve pa veze imaju jrpg-ovi sa pc tržištem

Maloki
26-11-2010, 14:24
Pravi naziv za jrpg je akcijska avantura.

bezimeni
26-11-2010, 17:26
Evo nekoliko zanimljivih rezultata prodaje po platformama ...sa BUG foruma .

KLIK (http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-games-master-vijesti/fuj-pc-fuj-fuj/77623.aspx)

Chupacabra
26-11-2010, 17:49
Fascinantno kako je Vedran admin na PC play forumu, kad samo zagovara konzole i fanboy je istih. :pray:
Plus, stalno pokušava dokazati inferiornost PC-a :rotfl:

etejid
28-11-2010, 13:35
Ma nije to, nego čovjek očito ima noćne more iz razdoblja kada je još igrao PC igre.
meni je posebno zanimljivo to sto je on admin na PCplay forumu :rotfl:
Nije ni čudo što je forum postao sterilno smeće s lošim humorom.

baldrick_
28-11-2010, 13:55
da, mnogo se promenio između 11. i 28. novembra

Deadwalker
28-11-2010, 14:30
Evo nekoliko zanimljivih rezultata prodaje po platformama ...sa BUG foruma .

KLIK (http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-games-master-vijesti/fuj-pc-fuj-fuj/77623.aspx)

još jedna potvrda da Wedran većinom, kao i obično, pise idiotluk. Nije ni čudo da recimo EA i dalje sve svoje naslove izdaje za PC koji ima približno jednaku prodaju kao PS3 ili X360. Uspoređujući s Wii, PC je donio EA-u 4 puta veću zaradu, doduše, EA nije ni imao neki jaki spektar naslova za tu konzolu. Malo sam proletio kroz financijsko izvješće te je recimo PC platforma imala 20 % bolju prodaju od lanjske.

W3DR4N
29-11-2010, 08:23
Da, PC igre se prodaju bolje od svih ostalih konzola. :rotfl:
Ipak, developeri jedan po jedan potpuno odustaju od platforme i vraćaju se tamo gdje se zarađuje, na konzole. Capcom je pokušao raditi savršeno optimizirane i dotjerane naslove za PC, pa je rekao da je to rupa bez dna.
Igre za Wii se prodaju nekoliko puta bolje od onih za PC i to je činjenica. Naravno, kad PC fanboy radi ovakva izvješća u svojoj bedastoj glavi, uvijek će se popiknuti na vlastitu glupost i napisati da Activision bez MW-a zarađuje na PC-u više nego sve ostale konzole, bez obzira što Guitar Hero i Rock Band obično generiraju milijardu američkih dolara godišnje.

Sickmanno1
29-11-2010, 10:26
Rock Band nije od Activisiona njube.

A Guitar Hero i MW zajedno ukljucujuci sve platforme ne zarade koliko zaradi jedan WoW.

cham3leon
29-11-2010, 11:01
Uspije li na tržištu Windows Phone 7 platforma, mobilni gaming, na čelu s najpopularnijim iOS-om, preći će vrijednost PC gaming industrije do kraja 2012. godine.
Koliko je poražavajuć podatak da mobitel u džepu ima jaču industriju igara od nabrijanih gamerskih konfiguracija?

Da, da, one spike da je iPhone portabilna igraća konzola. Apple očito ima takve planove, ali ipak je ponuda igara preloša u odnosu na PSP ili čak DS jer valjda 99% igara za iPlatforme otpada na kežual naslove koji su ekvivalent nekakvoj flash igri koju bi inače našao na netu i to besplatno. U iznimkama se onda nađe još par shootera raznih vrsta koji su na iPhoneu ili iPadu potpuno neigrivi. Pravih strateških igara koje bi se dobro snašle na touchscreenu nisam vidio mnogo, ako sam ijednu i vidio. Vožnje na iUređajima da ne pričam, nemaju baš nekog smisla kad ti auto sam ubrzava, dakle, opet nekakav problem sa kontrolama.
Vjerojatno će se ponuda u bližoj budućnosti malo poboljšati i bit će nekakvih konkretnih igara, ali za sada je to slabašno ako gledamo iPhone kao igraću konzolu. Od Microsofta pak očekujem još manje jer im se u zadnje vrijeme poslovna politika temelji na slijepom kopiranju tuđih ideja i eventualno poboljšavanju istih, pa su novi mobilni OS okljaštrili gdje god su mogli kako bi bio još gluplji i sadržavao čim manje mogućnosti da nalikuje na iOS. Ne želim ni pomišljati šta će napraviti s igrama.

Deadwalker
29-11-2010, 11:21
Da, PC igre se prodaju bolje od svih ostalih konzola. :rotfl:
Ipak, developeri jedan po jedan potpuno odustaju od platforme i vraćaju se tamo gdje se zarađuje, na konzole. Capcom je pokušao raditi savršeno optimizirane i dotjerane naslove za PC, pa je rekao da je to rupa bez dna.
Igre za Wii se prodaju nekoliko puta bolje od onih za PC i to je činjenica. Naravno, kad PC fanboy radi ovakva izvješća u svojoj bedastoj glavi, uvijek će se popiknuti na vlastitu glupost i napisati da Activision bez MW-a zarađuje na PC-u više nego sve ostale konzole, bez obzira što Guitar Hero i Rock Band obično generiraju milijardu američkih dolara godišnje.

nemoj da ti moram linkati zadnje službeno izvješće od EA i Activision-Blizzarda gdje su brojke jasne kao dan. To samo tvoja konzolaska fanboy glava stvara si sliku kakvu si zeli stvoriti bez ikakve realne osnove, što sam ti već do sada par puta pokazao.

W3DR4N
29-11-2010, 12:05
nemoj da ti moram linkati zadnje službeno izvješće od EA i Activision-Blizzarda gdje su brojke jasne kao dan. To samo tvoja konzolaska fanboy glava stvara si sliku kakvu si zeli stvoriti bez ikakve realne osnove, što sam ti već do sada par puta pokazao.

Da su izvještaji tako bajni u korist PC-a, izdavačima uopće ne bi trebale konzole. Sve tri. Ovako, ne treba im PC, jer je zarada na njemu nepostojeća. Eventualno pokrije troškove sanitarije developera.



Vjerojatno će se ponuda u bližoj budućnosti malo poboljšati i bit će nekakvih konkretnih igara, ali za sada je to slabašno ako gledamo iPhone kao igraću konzolu.

Brothers in Arms
Hero of Sparta II
Assassins Creed
The Settlers
Need for Speed: Hot Pursuit
Shadow Guardian
Rage

Sickmanno1
29-11-2010, 12:28
Humor?

Deadwalker
29-11-2010, 12:29
@Weky
Opce mi nije jasan smisao te tvoje bajne izjave. PC je po zaradi praktički jednak konzolama. Da se ulaže u marketing kao u slucaju konzola, imao bi mozda i bolju prodaju iz jednostavne činjenice da gotovo svaka kuća danas ima računalo na kojima su u 90% slučajeva instalirani windowsi. Ignorirati to je jednako debilizmu. Neke igre se vise ne rade za pc iz cistog razloga jer im je konzola prirodnija platforma. Piratluk je problem na pc-u, ali je takoder problem na konzolama. I taj problem se polako suzbija. Da pc nije isplativa platforma, vise se ne bi igrali na njemu. Ako se i nebudu vise radile za pc, igrat cu se na konzoli. Al to tvoje idiotsko pljuvanje pc-a ima smisla kao i tekstovi u turbofolku.

cham3leon
29-11-2010, 12:33
Vjerojatno će se ponuda u bližoj budućnosti malo poboljšati i bit će nekakvih konkretnih igara, ali za sada je to slabašno ako gledamo iPhone kao igraću konzolu.

Brothers in Arms
Hero of Sparta II
Assassins Creed
The Settlers
Need for Speed: Hot Pursuit
Shadow Guardian
Rage

Brothers in arms - čini mi se dobro, iako su spomenute touchscreen kontrole nespretne za pucnjavu.
Hero of Sparta - ripoff God of Wara, navodno dosta dobro, iako još ne kužim zašto, vidim samo tapfest.
AC - Više super mario nego ac, jedino što altair skače i skuplja novčiće umjesto malog vodoinstalatera.
The Settlers - prvi put vidim, izgleda ok, makar gotovo istu takvu java igru imam na mobitelu.
NFS - Još jedna vožnja sa automatskim ubrzavanjem. Koliko vidim, ova je još nazadnija jer ne moraš ni kočiti. Isto ko Lego Racers ili mario kart, samo gore.
Shadow Guardian - izgleda ok
Rage - Jel se to lik miče sam od sebe?

bezimeni
29-11-2010, 13:48
Takve igre mogu biti zanimljive nekom totalno nezahtjevnom igraču ili nekome tko je tek krenuo sa igranjem .Hardcore gamer će ovako nešto igrati samo u teškoj apstinencijskoj krizi kada mu je osnovna platfoma nedostupna :) .

GODSKILLER
29-11-2010, 13:57
imam iphone 3gs,i po meni je to najbolja prenosiva platforma a upravo je takova poradi tih malih igara između kojih ima tolikih igretina da jednostavno nekužiš zašto se kod konkurencije(psp,ds) uporno trude izdavati "velike" igre koje su u večini bezveze.Pa i FPS je na PSP-u isto po meni malo ne igriv,znam jer imam psp od 2005 rujan i evo već 2 godine ga nisam upalio,a i sumnjam da oču poradi iphona.

A šta se tiče PC-a igram se na njemu jer je igranje besplatno,a onog trenutka kad više ništa kvalitetno nebude izlazilo na njemu kupuje se konzola i budu se kupovale legalne kopije,do tada budemo u euroslaviji pa shodno tome neću STRAHOVATI kod naručivanja igara oko pdv-a i carine,jer toga u euroslaviji nema,pa mi neće biti problem dati 100,200 kn za dobru igru a naročito kad znam koliko sam love ušparao igrajuči se na PC-u,možda i bolje da se to što prije desi jer jednostavno pomalo ide na živce da imam toliko igara za odigrati a tolio malo vrimena a onako na konzoli 7,8 igara godišnje i igraš bez opterećenja.

Maloki
29-11-2010, 14:44
Ne shvaćam kakvo opterećenje pri igranju na PCu?
Ja godišnje odigram devet, maksimalno deset naslova koji ne moraju nužno biti od ove godine već i od prije par godina unatrag.

cham3leon
29-11-2010, 16:32
Takve igre mogu biti zanimljive nekom totalno nezahtjevnom igraču ili nekome tko je tek krenuo sa igranjem .Hardcore gamer će ovako nešto igrati samo u teškoj apstinencijskoj krizi kada mu je osnovna platfoma nedostupna :) .

Nije ni bitno. Činjenica je da iPhone gotovo da nema ničeg konkretnog za igrati, dok PSP itekako ima. Ni PSP kao nijedna druga konzola nije dobra za FPS-ove ali bar možeš primjerice igrati neku vožnju isto kao i na "velikoj" konzoli. Bolje nego neka sranja sa automatskim ubrzanjem koje sam mogao igrati i na java mobitelima samo sa malo lošijom grafikom.

Što se Euroslavije tiče, ne dolazi s njom Schengenska granica odmah u paketu. Načekat ćeš se. A neće ni cijene igara biti imalo manje. Radije kupuj preko steama.

W3DR4N
29-11-2010, 17:00
A opet, iz nekog razloga, iPhone gaming je potpuno uništio Sonyevu budućnost hendheld gaminga.

cham3leon
29-11-2010, 17:01
Vjerojatno zbog toga što je istovremeno i telefon i dopušta obavljanje nekih korisnih stvari na njemu osim konzumiranja multimedije i igranja, pogotovo kad ga se jb-a.