PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako miriši (smrdi) vaš grad?



W1k1n6
12-11-2010, 10:16
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), inače agencija koja se smatra praocem interneta (arpanet), započinje projekt karakterizacije svjetskih gradova po mirisu. U praksi će to funkcionirati tako da će njihovi lokalni predstavnici u gradovima mjeriti, ali i mirisati zrak u blizini tvornica, benzinskih postaja, restorana, kemijskih čistionica i sličnih objekata koji stvaraju specifične mirise, u svrhu karakterizacije istih prema količini i vrsti. Pored toga će skupljati meteorološke i topografske podatke, a pri "uzimanju uzoraka" će voditi računa i o drugim raznim faktorima poput vlažnosti zraka i doba dana ili noći.
Na kraju će se svi ti podaci obrađivati i postavljati u mapu koja će prikazivati tragove koncetracije plinova u odnosu 1 prema bilijun (naš bilijun, tj američki trilijun) za čitav grad. Ovi rezultati će potom predstavljati osnovni prosječni uzorak prisutnosti različitih kemikalija u gradovima, a potom davati određeni znak uzbune ukoliko bi se pojavljivale anomalije, odnosno povećanja koncentracije različitih plinova. Naravno, osim nosevima ispitivača uzorci će se prikupljati i tehničkim sredstvima, no po prvi puta će jako važno biti njušenje. Znate ono kad ljudi u blizini tvornice govore kako određeni dan užasno smrdi, a iz ministarstva okoliša tvrde kako je sve u granicama normale. E pa sad to više neće biti slučaj.

http://image.guardian.co.uk/sys-images/Arts/Arts_/Pictures/2008/02/29/smell460.jpg

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 10:37
Rofl, jedva čekam da odu u Istru :)

W1k1n6
12-11-2010, 14:25
Inače nisam svjestan smrada u Zagrebu dok ne odem na duže vrijeme negdje gdje je zrak čišći. Svake godine kad se vratim s mora treba mi par dana aklimatizacije, ne mogu normalno disati od smrada i teškog zraka. Mislim da smo svi koji živimo u većim gradovima ili industrijskim područjima u totalnoj banani zbog toga.

rudeboy95
12-11-2010, 14:46
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), inače agencija koja se smatra praocem interneta (arpanet), [/img]
Fejl. Da sam pročitao ovaj post prije par sati, dobio bi 4 iz Internetske Tehnologije. :(

On topic, dobar potez. To provode samo u amerlandu?

blood4me
12-11-2010, 14:49
Zanimljivo kak ima tolike tehnologije, 3d monitori, 3d skeneri, printeri ovo ono..
A nemogu "skenirat" niti "reproducirat" mirise :(

rudeboy95
12-11-2010, 14:54
Zanimljivo kak ima tolike tehnologije, 3d monitori, 3d skeneri, printeri ovo ono..
A nemogu "skenirat" niti "reproducirat" mirise :(
Nemogu skenirat, ali mogu reproducirat. Poznato je da su u nekoj Arapskoj zemlji (mislim bar) napravili 'mirisno' kino. Zamislite gledanje onog dokumentarca o crijevnim glistama (ili kako već). Zanimljivo.

W1k1n6
12-11-2010, 15:03
U početku im je plan amerland, no željeli bi pokrit cijeli planet ko google maps za šnjofove :)

Nee Joe
12-11-2010, 15:06
Kutina je prije par godina bila jedan od najsmrdljivijh gradova u Hrvatskoj, međutim, povećanom aktivnošću gradonačelnika, ali i građana, uz Rijeku smo se najviše pročistili te smo sada poprilično zelen grad :D

Babitz
13-11-2010, 23:34
Imam užasno tup njuh tak da nigdje ne primjetim razliku, osim kad dođem na mode pa me preplavi onaj miris mora.

Forengner
13-11-2010, 23:39
Uglavnom je tu smog,ali hej,svi smo navikli na to,sto je i normalna buduci da je vecina nas iz veoma urbanizovanih podrucja.Razlika izmedju vazduha/mirisa grada i sela je najcesce najprimetnija u ranim jutarnjim casovima.(zavisi i od vlage,vetra,itd.) uglavnom,posle 2 nedelja na selu,grad mi se cini kao Cernobil.