PDA

Pogledaj cijelu verziju : Duša nema svijesti?



W1k1n6
09-11-2010, 10:23
Za početak malo upozorenje kako ovaj topic nije rasprava o tome ima li Boga ili ne.
Da biste mogli sudjelovati u njemu morate prihvatiti postojanje besmrtne duše kao činjenicu. Znači, pod pretpostavkom da prihvatimo kako posjedujemo besmrtnu dušu, postavljaju se pitanja - Ima li ona svijest? Ima li sva sjećanja iz fizičkog života? Je li samo dio velike kolektivne svijesti? Uglavnom ovdje se nudi puno prostora za vaša razmišljanja i teorije, pa da vidimo kako stojite s filozofskim raspravama :)

Niko Bellic
09-11-2010, 11:17
Mene zanima (ako je uistinu tako) kakav to uopće ima utjecaj na ljude i u kojoj je mjeri povezano s mozgom? Ima li kakvih konkretnih dokaza da su pamet i inteligencija (socijalna i emocionalna) povezane s konceptom duše kao takve, tj. da li predstavljaju "uvjet" za složeniji stupanj duševnog razvoja? Da li nas manjak pameti i inteligencije ograničava pri duševnom razvoju ili se duševni razvoj odvija zasebno? Što je iznimka, a što predstavlja pravilo?

keko
09-11-2010, 14:20
Možda je duša oblik u kojem nastavimo živjeti nakon što nam tijelo umre?

R@pt0r
09-11-2010, 15:53
Eto vam nešto vezano uz temu. Možda će vas zanimat. :)

oQEqM3Ixa44

Aerial
09-11-2010, 19:58
Prvo na što sam pomislio kad sam vidio "DMT" je bio dimetiltriptamin, ali računam valjda je skraćenica nekakve televizijske produkcije, neće valjda o halucinogenu... Kad ono zbilja dimetiltriptamin kao "duhovna čestica" :pray:

EDIT:
e, da, inače, taj dokumentarac je fan-made, to nije originalni "DMT: the spirit molecule"
Official trailer pravog dokumentarca je:

EZoOEozN8iA&feature=related

Arbiter of Change
09-11-2010, 23:13
Prisutnost duše = naša svijest.

Štaš sad? :eyebrows:

W1k1n6
10-11-2010, 16:00
Još uvijek nitko nije iznesao svoj stav (a još manje ga branio), ima li besmrtna duša svijest. Ajmo malo razradit pitanje. Ako duša ima svijest, da li na nju utječe ako je vlasnik tijekom života ili pred kraj bio duševni bolesnik ili recimo totalno senilan? Ako utječe, onda ispada kako se duše razlikuju po kvaliteti svijesti u trenutku kad su se odvojile od tijela.

Niko Bellic
10-11-2010, 16:26
Intrigantno. Ne znam šta bih rekao, osim da duša ili nikad ne pronalazi novo tijelo ili umire zajedno s njim.

rudeboy95
10-11-2010, 17:01
Još uvijek nitko nije iznesao svoj stav (a još manje ga branio), ima li besmrtna duša svijest. Ajmo malo razradit pitanje. Ako duša ima svijest, da li na nju utječe ako je vlasnik tijekom života ili pred kraj bio duševni bolesnik ili recimo totalno senilan? Ako utječe, onda ispada kako se duše razlikuju po kvaliteti svijesti u trenutku kad su se odvojile od tijela.
Predpostavljam da je duša besmrtna. OBE-i (Out of body experience, iliti izvan tijelesno iskustvo) bi bili dokazi da duša ima svijest. Naime, dok osoba doživljava OBE, ona vidi svijet ISTI kakav je u stvarnosti (baza=sjećanja). Nemojte reći da to nije istina, da duša vidi svijet onakav kakav je zato jer je ona vidovita, iliti se stvarno naš duh odvojio od tijela ~ jer remote viewing nikad nije dokazan.

E sad, onako kako ja stvarno gledam na stvari. Mislim da duša nije besmrtna, a OBE-i, astralne i eteričke projekcije su ništa drugo nego trenutak kada sami sebe uvjerimo da umiremo (najčešće podsvijesno), i tada se pali dio mozga koji proizvodi jedan od najjačih halucinogena na svijetu, DMT. Isto to se događa i prije smrti. Česti efekat DMT-a je prolaženje kroz tunel, što ljudi često iskuse prije smrti. E sad, pravo pitanje je: Zbog čega se uopće proizvodi DMT? Većina tvari koje proizvodi naše tijelo ima nekakvu funkciju. DMT, čini mi se, nema. Možda da ublaži strah na samrti?

W1k1n6
10-11-2010, 17:06
Evo ti još malo "intrige". Ako duša ima svijest, ima li sva sjećanja? Ako nema sjećanja onda se postavlja pitanje kakva je to svijest bez sjećanja, jer sjećanja su glavni sastavni dio svijesti ne temelju čega i funkcionira. :)

keko
10-11-2010, 17:09
Pa možda hindusi nisu toliko daleko od istine. Probajte zamisliti dušu kao neku vrstu accounta na kojem se kroz razne živote skupljaju bodovi (karma), i kad skupiš određen broj bodova... ovaj, onda dobivaš nešto, možda se sjećaš prošlih života, ili prelaziš u novu dimenziju postojanja... sve je moguće.

Niko Bellic
10-11-2010, 17:31
A zašto se mi uopće držimo tog nepisanog pravila oko toga što duša (ili kakav joj već glasi pravi naziv) predstavlja? Možda se radi o nečemu posve drugačijem od onog što si zamišljamo. Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno... E sad, što to točno Bog i duša predstavljaju, zovu li se uistinu tako, koji su njihovi motivi i postoje li oni (motivi) uopće, još uvijek (nažalost) nismo u mogućnosti logički ili na bilo koji drugi ljudima svojstven način objasniti. Mislim da cjelokupna ljudska vrsta uzalud živi u zabludi da će uspjeti objasniti sve te misterije uz obrazloženje ZAŠTO je baš tako kako je. Čak i da se dogodi čudo pa nekako uspijemo u tome, pitanje je šta onda i da li je za čovjeka s obzirom na njegovu "prirodu" dobro da zna neke stvari. Svi imaju (uzmimo za primjer životinje) neki "level cap" do kojeg mogu ići i to nikako nije bez razloga. Zamislite na tren da uistinu ne postoje granice kakav bi kaos vladao na zemlji i da li bi je uopće bilo.

rudeboy95
10-11-2010, 19:14
Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno mora postojati.S
E divim ti se brate, divim ti se. :pray: :pray:
Neznam dal da se smijem il da plačem.

Duša, u pravom smislu riječi, je naša čista podsvijest, samo što ima mogućnost odvajanja od tijela pri umiranju, odnosno to je onaj dio nas koji ide na "drugi svijet" kad umremo, barem prema Bibliji i drugim zbirkama bajki. To se ne može tumačiti na više načina. Ako misliš da je duša "srce", ili tako nešto, mora da si bio žensko u drugom životu. :D
I bog ...

W1k1n6
10-11-2010, 19:29
Opet ne čitate što piše u postu koji je pokrenuo topic. Ovo nije rasprava o tome postoji li Bog ili ne, već filozofska tema o tome ima li duša svijest ili ne. Znači morate razmišljati na taj način da prihvatite postojanje besmrtne duše kao utvrđenu činjenicu bez obzira što osobno mislili o njezinom postojanju. Ako ne možete raspravljati u zadanim okvirima onda potražite na forumu neku drugu temu :)

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 10:40
Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno mora postojati.S
E divim ti se brate, divim ti se. :pray: :pray:
Neznam dal da se smijem il da plačem.
Zašto? Realno gledano, ima smisla.

Niko Bellic
12-11-2010, 13:39
Mislim da duša ne funkcionira na način koji W1k1n6 navodi, a razlog zašto tako mislim leži u činjenici da ne postoji razlog zašto bi duša nastavila postojati nakon što prestane postojati tijelo u kojem obitava.

Zašto tako mislim. E pa ako postoji npr. 1000 ljudi sa 1000 duša i kroz neko vrijeme umre 200, a rodi se 202 opet bi ona dva morala imati novu dušu i tu dolazi do neuravnoteženosti, a kako se sve što poznajemo temelji na ravnoteži i tako zadržava kontinuitet ova mi teorija starih duša u novom tijelu ne drži vodu, jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.

Da bi stara duša mogla naći novo tijelo morala bi biti sposobna funkcionirati zasebno i imati razlog da odabere baš to određeno tijelo, no ako bi mogla zasebno funkcionirati postavlja se pitanje treba li uopće tijelo i zašto bi se ograničila na samo jedno tijelo, baš kao i zašto se duše ne bi izmjenjivale unutar istog tijela i tako se na kraju sve nažalost svodi na puka nagađanja koja nemaju uporište u stvarnosti...

Samo da razjasnim onima koji nisu shvatili razlog zašto sam povukao paralelu između Svevišnjeg i duše.

I za jedno i drugo postoji neko ustaljeno mišljenje da postoje u određenom obliku i s određenom svrhom, no koliko god mi mislili da je to tako jednaka je mogućnost da je i posve drugačije.

Zašto sam napisao "mora postojati"? E pa logika i zdrav razum (LOL) govore mi da je "ništa = ništa" i da je nemoguće da bude "ništa = nešto", pošto se to nešto mora sastojati i nastati iz nečega.

Istovremeno razumijem da većina ljudi mora vidjeti i čuti nešto kroz opis da bi im se moglo lakše objasniti i dočarati neke stvari i zato mi je posve shvatljiva potreba da se (iako ne možemo biti sigurni da je naše poimanje točno) neke stvari moraju dočarati kroz određen opis i karakteristike.

W1k1n6
12-11-2010, 14:06
Da, zanimljivo razmišljanje moram priznat i rekao bih da drži vodu. S druge strane ako je duša samo energetski otisak koji stvaraju impulsi u mozgu i ostatku tijela, onda se vjerojatno isprepliće s drugima, što je onda ne čini individualnom već dijelom neke veće energetske cjeline, da ne kažem svijesti.

rudeboy95
12-11-2010, 14:29
jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.
Proguglaj pojam "OBE".
Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?

Niko Bellic
12-11-2010, 14:35
Iako zvuči totalno glupo, šta mislite o tome da je duša (možda) oblik energije koja struji kroz živce kao npr. krv kroz žile, ali da organ koji stimulira tu energiju nije srce već mozak, pošto on ipak (baš kao i duša) u velikoj mjeri određuje čovjeka i način na koji živi život i donosi odluke.

Možda je duša dio mozga koji služi kao posrednik između informacija koje su pohranjene u mozgu i načina na koji osoba reagira na njih i kako ih percipira.

Evo npr. tipičan "duševni bolesnik" drukčije reagira i percipira stvari, ljude i pojave koje ga okružuju. To bi moglo biti baš zbog problema u komunikaciji mozga i duše pri čemu dolazi do zbrke u glavi.

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 14:36
Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
Postoji li valjan razlog zašto se svemir stvorio sam od sebe iz ničeg?

rudeboy95
12-11-2010, 14:41
Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
Postoji li valjan razlog zašto se svemir stvorio sam od sebe iz ničeg?
Zašto pokušavat spustit nečiji argument tako da spustaš argument onoga kojemu je osoba kojoj spuštaš argument pokušala spustit argument?

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 14:47
Jer ti nemaš argumente.

Niko Bellic
12-11-2010, 15:00
Što se svemira tiče, o njemu se također jako malo zna, a jako puno pretpostavlja. Razmislite malo. Čovjek je (ako ignoriramo teoriju da je riječ o najvećoj prevari ikad) tek prije manje od 100 godina prvi put kročio nogom na mjesec, a istovremeno se toliko puno zna o svemiru.

Nekako ne bih baš rekao da se zna, prije bi rekao da je riječ tek o nagađanju dvonožnog bića koje se oko beskrajno mnogo stvari pravi pametno, a malo toga može stvarno dokazati i povezati na način da to sve ima smisla.

Svijest kao takva po meni je usko povezana s mozgom i dušom, tj. po meni je mozak ključ svega, baš kao i procesor u računalu. Bez njega ništa ne funkcionira.

Čak kada malo bolje razmislim, koncept računala i ljudskog bića u mnogo se stvari zastrašujuće podudara i samo je pitanje dana kada će računalo moći skoro sve što i čovjek. Naravno kad kažem računalo ne mislim na Mac, jer on bi u toj usporedbi zbog svojih namjerno ograničenih mogućnosti bio sličniji čovjeku s blagom retardacijom. LOL

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 15:05
Što se svemira tiče, o njemu se također jako malo zna, a jako puno pretpostavlja. Razmislite malo. Čovjek je (ako ignoriramo teoriju da je riječ o najvećoj prevari ikad) tek prije manje od 100 godina prvi put kročio nogom na mjesec, a istovremeno se toliko puno zna o svemiru.
Po pitanju Mjeseca: nije umjetnost poslati raketu van Zemlje. Umjetnost je poslati u njoj žive ljude koji se trebaju vratiti i još uvijek biti živi :)

Niko Bellic
12-11-2010, 15:07
Upravo sam na to i ciljao...

W1k1n6
12-11-2010, 15:19
Kao što nema dokaza da je išta nastalo iz ničega, tako nema ni dokaza da je nešto oduvijek postojalo. Sve je u sustavu individualnog (ne)vjerovanja u nešto.
Neki hard core fizičari su dušu pokušali objasniti električnom energijom koju stvara mozak, nakon preciznih mjerenja raspoloživim instrumentima zaključili su da ta energija nakon smrti nestane o roku od prosječno 6 sekundi nakon prestanka rada mozga, kao i da nije dovoljna za pokretanje većeg broja od nekoliko milijuna atoma, čime su kao "nepobitno dokazali" da duša ne postoji i da nikakve telepatske, telekinetičke i slične parapojave nisu moguće i točka. Znači ovo je druga krajnost u odnosu na religijska, mistična i parapsihološka shvaćanja. Moram priznati da nisam siguran što je ovdje veća dogma :)

Sonic_Moronic
12-11-2010, 15:23
jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.
Proguglaj pojam "OBE".
Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?

Niko je samo rekao da Bog postoji u nekakvom, bilokakvom obliku, i to zaista nije nikakva luda pretpostavka, Bog može biti naša svijest, naše misli, možda sva priroda u svojoj zajedničkoj povezanosti, ne mora biti inteligentno biće. Prilično je ograničeno zamišljati kao nekakvog čovjekolikog lika na nebu.


Što se tiče duše, najviše sam za to da je ona dio neke kolektivne svijesti (tojest, boga, najviše naginjem takvom nekakvom panteizmu) koju dijele sva bića.

W1k1n6
12-11-2010, 15:26
Plz, nemojte opet raspravljat o tome ima li Boga ili nema, svi znamo gdje to vodi, nemojte da moram ponavljat po stoti put.

Niko Bellic
12-11-2010, 15:35
Meni je fascinantno to razmišljanje o nastanku nečega od ničega. Očito oni koji tako razmišljaju drugačije doživljavaju značenje riječi ništa od mene. Evo W3DR4N je otvorio temu o tome imaju li igre dušu i koje to, a sudeći po odgovorima očito je da igre nemaju dušu nego u većoj, manjoj ili nikakvoj mjeri stimuliraju ljudsku dušu radi razloga koje znaju samo mozgovi tih ljudi.

Sonic_Moronic
12-11-2010, 15:38
Prostite Guzda, htio sam samo baciti svojih 2 centa, ne vidim razloga zašto bi se tu flejmali, ugodna metafizička rasprava i super. :)

rudeboy95
12-11-2010, 16:06
[quote="Niko Bellic":18x48htu]jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.
Proguglaj pojam "OBE".
Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?

Niko je samo rekao da Bog postoji u nekakvom, bilokakvom obliku, i to zaista nije nikakva luda pretpostavka, Bog može biti naša svijest, naše misli, možda sva priroda u svojoj zajedničkoj povezanosti, ne mora biti inteligentno biće. Prilično je ograničeno zamišljati kao nekakvog čovjekolikog lika na nebu.[/quote:18x48htu]
To je bilo nekakvo retoričko pitanje. Pokušao sam dokazat da naš mozak nemože uvijek skužit zašto. Većina stvari u postanku čovjeka (od svemira do života do evolucije, a kasnije i ljudske misli) je potpuno ili djelomično random (Primjer - mutacija). Tako da ne samo da naš mozak ne može skužit smisao iliti svrhu nečega, nego katkad nešto stvarno ni nema smisao. Nisam rekao niti da vjerujem da bog postoji, niti da vjerujem da duša postoji, niti da duša i tjelo funkcioniraju odvojeno. Samo hoću reć da se nemože razmišljat na način da se razlog za nešto.

McPingvin_v2.0
12-11-2010, 22:57
Samo hoću reć da se nemože razmišljat na način da se razlog za nešto.
http://pictures.mastermarf.com/blog/2009/091128-derp.jpg

W1k1n6
15-11-2010, 20:56
:rotfl:

Nemesis
26-02-2012, 21:44
To je iracionalno "objasnjenje".Izmedju ostaloga,to sto si napisao je pretpostavka,a pretpostavka je majka zajeba.
Naravno da tijelo i dusa funkcioniraju zasebno,inace bi astralna projekcija bila neizvediva.Dusa nije ogranicena tijelom.Radi se o dva fenomena,dva okidaca,poput vremena i prostora.Bas kao sto vrijeme nije ograniceno prostorom niti prostor vremenom,tako ni dusa nije ogranicena tijelom niti tijelo dusom.

Sto se tice postojanja boga ili postanka fizickog svijeta,apsurdno je pisati o tome.Izmedju ostaloga,Wiking je uredno na pocetku napisao "Za početak malo upozorenje kako ovaj topic nije rasprava o tome ima li Boga ili ne.".Postuj to i biti ces postivan.

Sve ima smisao i svaki smisao ima svoje mjesto.Mozda ti smisao trazis na totalno krivim mjestima.Mozda je pogresno to sto ga trazis.
To nisu stvari,to su procesi.Razlikuj ormar od pojmovanja vremena i razvitka.
Evolucija nije zaseban fenomen,ona je dio zivota.
Usput budi receno,ne smatraj se napadnutim,zelim ti pomoci.

Da se vratim na temu,dusa nema svijest,ona je sama po sebi najvisi stupanj svjesnosti (jastvo).Ima sva sjecanja iz prethodnih zivota,koncept teme je zasnovan na empirijskom razmisljanju,sto je usporavatelj osvjestavanja,tj. prekoracenja vlastite svjesnosti.
Svatko od nas je u prvoj liniji spiritualno obogacen.Covjek,kao entitet,je spoj duse,uma i tijela.Zivotinje,na primjer,su samo spoj tijela i uma.Svatko od nas je dovoljno sposoban,ukoliko zaista zeli i treba,dosegnuti svoj spiritualni maksimum,tj. maksimalnu svjesnost,ako ne i apsolutnu.

Sonic_Moronic
26-02-2012, 22:38
Epic revive :D

Mislim da si ipak nepotrebno otišao u neku nadnaravnost, ono što ti zoveš dušom je jednostavno - samosvijest.

Marvin OCX
26-02-2012, 23:37
Mali Pero ima akne. Nema nista nejasno niti nedefinisano u ovoj recenici. "Dusa" treba jasnu definiciju kako bi se mogla zamisliti bilo kakva rasprava o tome sta ona ima ili nema. Dusa nema svijest? To je pitanje? Ako je besmrtna onda ne moze imati veze sa svijesti jer nakon smrti svog fizikalnog "vozila" ona prelazi u drugo stanje entropije ako nije mrtva? Druga svijest je nastani nakon toga nesvjesna svog prethodnika? Ili ona ista svijest se reciklira i onda se u zivotu te osobe javlja deja vu :) Jednostavno nema temelja za raspravu na ovu temu iako golica mastu. Dosli bi do zakljucaka tipa da je bog sadist i da je mentalno zaostala osoba nuspojava duse koja je "skrenula" sa njegovog puta,sto je smijesno jer mentalno zaostala osoba je dusa koja je izjebana stotinama sjebanih svijesti i kao takva los temelj za normalnu svijest i treba uraditi defragmentaciju duse... Znaci dusa ipak ima fragmente svijesti :)

TeraBajt
26-02-2012, 23:52
ako se pitate kako je to zaspati i nikad se vise ne probuditi, sjetite se kako je bilo probuditi se a da nikad niste zaspali :)

hansi
26-02-2012, 23:57
ako se pitate kako je to zaspati i nikad se vise ne probuditi, sjetite se kako je bilo probuditi se a da nikad niste zaspali :)
http://i.imgur.com/vfeZM.png

R@pt0r
27-02-2012, 02:08
Kada bi neko rekao bebi... dok je u utrobi svoje majke:

"Vani je svijet pun svjetlosti, sa visokim planinama, sa širokim morima, sa vijugavim ravnicama, sa cvjetnim vrtovima, sa potocima, sa nebom i zvijezdama, sa zasljepljujućim Suncem... i ti, svjestan svih tih ljepota, ostaješ zatvoren u ovoj tami..."
Kako ta beba još nije rođena... ignorira postojanje svih tih ljepota, ne bi povjerovala ništa. Tako i mi stojimo na ivici smrti. Zbog toga se plašimo.

Ali smrt ne može biti svjetlost, zato što je kraj svega.
Kako smrt može biti kraj nečega... što nema svoj početak?

Delirium
27-02-2012, 07:35
"Duša" je eufemizam kojim se razbacuju svi a da ne znaju ni šta znači. Duša čovjeka su sva iskustva čovjeka, koja ga usmjeravaju u "misaonom svijetu" (Metafora, nemojte drkat) od njegovog početnog stava(Egzistencijalni stav).
Postojanje dolazi ispred duše, što znači da duša pojedinca je jedan dio njegovog unutarnjeg svijeta, uz sam "logos", ali ne postoji predodređena vrijednost ove duše koja nas definira kao čovjeka. Čovjek se postaje. Čovjek rođen u divljini, ostavljen samome sebi, nebi bio ništa više od životinje. Čovjek, i ljudsko biće dakle nisu isti pojmovi. Čovjek, kroz vlastitu svijest, stvara svoje vrijednosti i određuje smisao vlastitoga postojanja.

Dakle svijest je samo alat za realizaciju duše. Duša nema svijest.

tl;dr - Sartre

Sonic_Moronic
27-02-2012, 13:46
e to :D

McPingvin_v2.0
27-02-2012, 16:06
Usput budi receno,ne smatraj se napadnutim,zelim ti pomoci.
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))

Forengner
27-02-2012, 16:16
ITT:forumasi koji misle da znaju nesto o filozofiji.

:( :(

McPingvin_v2.0
27-02-2012, 16:20
ITT: forumaši koji misle da filozofija zna išta o ičemu.

:( :(

Forengner
27-02-2012, 16:25
Zasto si se osetio prozvanim?Cemu odbrambeni mehanizam?

Marvin OCX
27-02-2012, 17:07
Upravu je. Filozofija je vrhunac dislokacije intelekta.

Dania
27-02-2012, 17:17
Kako da ne, u potpunosti se slažem! Metaforički bi se čak moglo reći i da je filozofija dislokacija Malpighijevih tjelešaca. Kužite? Kao pišanje uz vjetar. He, he..hehehe.
:(
isusati

Marvin OCX
27-02-2012, 17:29
Onda je do mene pa nisam uvidio tolike korisne cinjenice u temi do sada. Aj otvorimo jos dvije na temu omiljenu filozofima. Jesam li ja JA i jesi li ti TI? Filozofija nije daleko od onog narodnog vidjenja nje same kao lupetanja gluposti koje ne vode nicemu. Filozofi su jezivo pametni ljudi koji pricaju gluposti drugim jezivo pametnim ljudima dok hemeroidi jos unistavaju zivote svih porodilja sirom svijeta jer niko nije dovoljno pametan da nadje lijek ili ima preca posla :wink:

Dania
27-02-2012, 17:35
A da, ovo gore u temi su pisali filozofi. Pardon me, jes, jes.

Marvin OCX
27-02-2012, 17:39
Tu je kvaka. Nema neke razlike izuzev u cescem koristenju "velikih" rijeci sa njihove strane.

Forengner
27-02-2012, 17:43
Filozofija nije daleko od onog narodnog vidjenja nje same kao lupetanja gluposti koje ne vode nicemu.

Ono sto je za filozofa regularna tema za razgovor,to je za,npr. zemljoradnika iz okoline Sarajeva - glupost,nesto nepotrebno,nezanimljivo i debilno.

Naravno,na isti nacin i vecina filozofa koji su cesto elitisti,egoisti i individualisti,oranje njive smatra idiotlukom,ili - necim nezanimljivim i budalastim.


Filozofi su jezivo pametni ljudi koji pricaju gluposti drugim jezivo pametnim ljudima S

Nisam znao da su,recimo,Marks i Engels bili 'jezivo pametni ljudi koji su pricali gluposti drugim jezivo pametnim ljudima'.


To su sve samo stereotipi.

Dania
27-02-2012, 17:47
"Filozofija" je strast/ljubav prema mudrosti/znanju. Usput je i "disciplina" zasnovana na tom pojmu.
To je to. Ne možeš tu definiciju razbacati na sve moguće ljude koji provode svoj život pasivno i nekritički, jednostavno nije fer.

edit: ili kako Forengner kaže, stereotipi.

Forengner
27-02-2012, 17:58
But!

Dont get me wrong: nagledao sam se nekih (kvazi) 'filozofa' koji zasluzuju da ih neko fino isamara.

A ima i 'ozbiljnih vrdalama' - Noam Chomsky.

Marvin OCX
27-02-2012, 18:08
Oranje njiva... Zanima sta ce ubaciti u svoje pametne kljunove kad ogladne od cvrkutanja o smislu zivota koji je prekratak da bi neko iole pametam dopustio sebi vise od dvije minute da razmislja o tome umjesto da za promjenu ode i pokusa da ga kao takvog zivi. Itekako je znam sta je filozofija i zanimao sam se za taj nacin zivota... i itekako mi je komican taj period sopstvenog zivota dok nisam znao da postoji razlika izmedju "mozda" i "jeste". Postujem klikere koje filozofi imaju u glavama i volim posmatrati kako duboko ti ljudi zalaze u sfere neceg jednostavnog. Sve je to fascinantno. Ali je ljepse otici u wc bez bespotrebnih pitanja i jos bespotrebnijih zakljucaka. Ljepse i korisnije je biti "glup" kad si ogranicen vremenom koje ces provesti ovde.

Dania
27-02-2012, 18:11
A ja sam se samo htjela našaliti, lijepo mi je baka rekla "Dajana, nitko ne shvaća tvoje šale, prestani"

bezimeni
27-02-2012, 19:12
Duša je neki oblik energije koja prelazi iz jednog organizma u drugi u zatvorenom krugu .Nema ni svijest ni sjećanja i dio je globalne energije kako u našem mikro svemiru na razini atoma , tako i u globalnom svemiru bez granica ili mnogim svemirima koji su opet dio nečega .

Kada bi imala svijest nikada ne bi pristala boraviti 70-80 godina u nekom šupku ako može biti dio neke druge dimenzije u kojoj ljepše miriši.

McPingvin_v2.0
27-02-2012, 19:53
... i još nitko nije uspio "pronaći" tu dušu ili je dokazati.

Osim jednog lika koji je usput i ustanovio da su ovčje duše "teže" od ljudskih i da psi nemaju duše.

Forengner
27-02-2012, 20:10
Engels je bio najbolji filozof. :*

Ona dosadna CHE GEVARAaghhnnnnnn deca njega uvek zaborave,a covek je bio genije.

Delirium
27-02-2012, 20:26
Odakle takav hejt prema razmišljanju ovdje? Mislim, znam da nije neka disciplina, ali hej, neki od nas uživaju u tome...

Forengner
27-02-2012, 20:29
Delirium,ako vec hoces da 'razmisljas' - mogu da ti preporucim par dobrih knjiga o dijalektickom materijalizmu.Ili,jos bolje - o MRAKSIZMU-LENJINIZMU.

Delirium
27-02-2012, 20:33
Prijedloge uvijek uzimam, ali rijetko čitam (Samo ako ih nađem vrhunskima ili vrlo zanimljivima) :D

Forengner
27-02-2012, 20:40
Imajuci u vidu da si 'pocetnik'.

Da ne preterujem;

1845: Theses on Feuerbach
1847: Principles of Communism
1848: The Communist Manifesto
1849: Wage-Labor and Capital
1859: Preface to Contribution to critique of political economy
1867: Capital, Chapter One
1871: The Civil War in France
1875: Critique of the Gotha Program
1880: Socialism: Utopian and Scientific
1886: Ludwig Feuerbach

Svaki od ovih radova imas online.Samo googlaj.

Delirium
27-02-2012, 20:43
Vrlo politički orijentirana lista. Razmislit ću.

Forengner
27-02-2012, 20:56
Sto se marksizma lenjinizma tice,to je mozda najbolje da ti objasnim ja sam,a u par reci:Marksizam je,jednostavno receno,sistem progleda i ucenja Karla Marksa,medjutim,Lenjin je od te cinjenice,u svojim raspravama o Marksu,posebno obratio paznju na povezanost marksizma sa filozofskim dijalektickim materijalizmom,ali i modernim teorijama radnickog pokreta,tako da je za dalje proucavanje dijalektickog materijalizma neophodno znanje o samom marksizmu.Ti verovatno znas o pobedama marksistickog ucenja nad bakunjinizmom,tu su i okrsaji sa Diringom,u Nemackoj,bilo je jasno da je marksizam jednostavno superioran i da ce marksisticke partije preuzeti komandu u borbi protiv nazadnih elemenata drustva koji sprecavaju tok istorije i negiraju neminovnost revolucije,kao ogromne promene.Lenjin je razradio mnoge teorije velikih ucenjaka - Marksa i Engelsa,ali je i sam dao ogroman doprinos celokupnom razvoju i napretku revolucionarnih ideja,predstavio je imperijalizam,podigao je borbu protiv reakcije,on,njegove kolege,boljsevicka partija,narod i proleterijat,su uspesno prevazisli ogromne probleme koji su izjedali Rusiju,pritom,ignorisuci reformisticke i revizionisticke ideje.Ako hoces da razumes dijalekticki-materijalizam,moras da znas osnove marksizma,i obrnuto.Ipak,predlazem ti da procitas barem nesto sa liste koju sam postavio,svaka knjiga zasluzuje barem malo paznje.

Sonic_Moronic
27-02-2012, 22:40
Zgodna lista, hvala. Čitao sam manifesto, Kapital mi je pod "jednog dana sigurno", s ovim ostalim nisam upoznat.

Herr Schnitzel
27-02-2012, 23:47
Oranje njiva... Zanima sta ce ubaciti u svoje pametne kljunove kad ogladne od cvrkutanja o smislu zivota koji je prekratak da bi neko iole pametam dopustio sebi vise od dvije minute da razmislja o tome umjesto da za promjenu ode i pokusa da ga kao takvog zivi. Itekako je znam sta je filozofija i zanimao sam se za taj nacin zivota... i itekako mi je komican taj period sopstvenog zivota dok nisam znao da postoji razlika izmedju "mozda" i "jeste". Postujem klikere koje filozofi imaju u glavama i volim posmatrati kako duboko ti ljudi zalaze u sfere neceg jednostavnog. Sve je to fascinantno. Ali je ljepse otici u wc bez bespotrebnih pitanja i jos bespotrebnijih zakljucaka. Ljepse i korisnije je biti "glup" kad si ogranicen vremenom koje ces provesti ovde.

http://media.tumblr.com/tumblr_lyxal0ssAl1qgy2f0.jpg

mortician
28-02-2012, 15:45
;D
Nego, što se 'duše' tiče, vjerujem, živim i pokušavam uskladiti taj neki oblik vlastitog spoznajnog čušpajza istočnjačkih filozofija sa zapadnom mišlju i modelom života, pošto sam iz potpune racionalnosti, te stopostotonog dijalektičkog/logičkog poimanje svijeta na koncu jedino izvukao zajebanu depresiju i ostale ine pizdarije koje idu u paketu s tim. Ono, zaboli me jel ovo sad u konačnici apsolutna istina il ne, al barem sam zadovoljan sobom i životom.
Pa si i stoga međuostalim od literature znam tu i tamo piknuti kakvog mudraca poput Oshija, Gurdjieffa i sl.

Duke of Earl
28-02-2012, 17:30
Osho je legenda, propovijeda o dijeljenju bogatstva i odbacivanju materijalizma, a u garaži ima valjda 50 Rolls Royceva i tko zna koliko milijuna na računu :D Šarlatan svoje vrste (kao i 99.9 % tih "istočnjačkih mudraca", duhovnih učitelja i self help gurua) ali je opet imao dosta simpatičnih izjava i govora pa mi nije toliko odbojan.

mortician
28-02-2012, 21:08
Brijem da ih je 365 trebalo biti na kraju, po jedan za svaki dan u godini... No, ali to se samo ukazuje na trivijalnost materijalizma jel ;D

Billy The Kid
18-02-2014, 15:31
Ispričavam se unaprijed što odgovor koji ću dati nije znanstven, jer po mome mišljenju je nemoguće znanstveno dokazati postojanje duše, jer to je na domeni duhovnosti. Kao prvo ću reći, čovjek vidi, čuje, osjeti miris, može dotaknuti, no iako su to sve samo procesi u mozgu, tko je taj koji gleda, sluša, osjeća miris i može osjetiti dodir? Jer premda su to sve samo procesi u našim mozgovima, doživljaj osjeta nije materijalan, pa prema tome tko gleda? Sve religije, od mističnog kršćanstva pa do istočnjačkih religija imaju u sebi spoznaju samoga sebe, odnosno kako bi čovjek spoznao, tj. "osjetio" svoju dušu.

Dylan11
18-02-2014, 15:37
top kek

Billy The Kid
18-02-2014, 15:42
top kek

A ni sam ne vjerujem baš previše u to, nisam to dobro objasnio... ali eto malo metafizičke rasprave.

Dylan11
18-02-2014, 15:56
Ma mislio sam na cijelu temu, tvoj post ne odudara.

Why pamper life's complexity
When the games run smooth
And the textures are sweet?

drpotocnik
27-03-2014, 22:14
Ako postoji besmrtna duša ona sigurno ima svijest jer smisao vječne duše je upravo njeno svjesno stanje, barem u kršćanstvu. Prema svim opisima kršćanske duše, ona ima sva iskustva i sjećanja žive osobe. Pitanje je jedino na koji način radi u spoju s neuronskim sustavom mozga. Svako ispaljivanje neurona duša bi trebala zabilježiti u neku odvojenu memoriju, isto kao i fizičke tjelesne osjećaje. Ako dođe do oštećenja mozga to nema posljedica na svijest duše, jer ona ima vlastitu inteligenciju, a sve što je došlo iz biokemijskih izvora samo se zapisuje kao iskustvo neke druge osobe, jer duša je zapravo samostalna osoba koja živi u simbiozi s tijelom.
No to onda stvara druge konotacije. Ako prihvatimo besmrtnu dušu kao činjenicu, onda se postavlja pitanje zbog čega postoje raj, čistilište i pakao, jer se duša ne smije ni kažnjavati, niti nagrađivati, niti preispitivati za djelovanje onoga što je došlo od biokemijskih procesa u tijelu, konkretno u mozgu. S time automatski dolazi i pitanje o tome može li tijelo utjecati na dušu obzirom da je povezano s njom, isto kao i koliko duša može utjecati na tijelo. Pitanje dobra i zla je također aktualno u tom razmišljanju. Mislim da bih mogao napraviti algoritam kršćanskog poimanja svijeta u kojem bi bila i besmrtna duša. Jedan hindus je to već pokušao napraviti radeći na božjem algoritmu, ali je siromah poludio jer je dobio neke fraktale za koje je mislio da će mu uništit vječnu energiju ako će ih dugo gledat, jer bog neće dozvoliti da otkrije njegovo podrijetlo.

mravojed20
24-04-2014, 19:16
Opet ne čitate što piše u postu koji je pokrenuo topic. Ovo nije rasprava o tome postoji li Bog ili ne, već filozofska tema o tome ima li duša svijest ili ne. Znači morate razmišljati na taj način da prihvatite postojanje besmrtne duše kao utvrđenu činjenicu bez obzira što osobno mislili o njezinom postojanju. Ako ne možete raspravljati u zadanim okvirima onda potražite na forumu neku drugu temu :)

Ali baš to ograničenje koji si stavio ubija cijeli smisao ove teme jer dolazi do situacije da nitko ovdje ni ne može dati normalan odgovor kad je to sve povezano.

AKO HIPOTETSKI kažemo da besmrtna duša postoji kao ona esencija čovjeka - onda da, ona je neuništiva, sva sjećanja i znanja i sve nakon smrti ostaje u njoj, ideš u raj ili pakao, ili pak krećeš u novi život i u dubini svojih snova imaš sjećanje na svoje bivše živote, i tu je praktički kraj teme jer je to totalno fantasy rasprava ko da se svađamo koliko je Superman ili Hulk jak, onak..šta god izblebećemo može proć i nema temelja u ničemu i postaje praktički religijska rasprava što je upravo ono što ti ne želiš.

Imate na youtubeu eksperimente na mozgu di se direktnom električnom stimulacijom određenih dijelova mozga u test subjectu budi osjećaj tuge, sreće, smijeha, miče ruke noge, radi pokrete, i cijelo vrijeme misli da on to sam radi svojom voljom, svojom svješću, dakle nemamo dušu nego smo NEVJEROJATNO kompleksni biološki organizam.

mravojed20
24-04-2014, 19:19
BTW..Science podforum, malo je neobično da ovdje raspravljamo čisto i jedino u okviru religijskih granica.

cham3leon
24-04-2014, 19:57
Šta ti se filozofira o determinizmu da si oživio tred?

mravojed20
24-04-2014, 20:30
:D Haaa tek sad datum vidio. Hm, eto onda sam i u pravu, tema bi sad imala 50 stranica da nije bilo ograničenja :D