PDA

Pogledaj cijelu verziju : Politika i gospodarsvo



keko
08-11-2010, 15:19
Dakle, rasprava o današnjem stanju. Nadam se da je dozvoljena ovakva tema, naravno, uz kulturnu i argumentiranu raspravu i bez svađe.

Prvo pitanje: pred par dana su republikanci pobijedili na izborima u Americi, a demokrati imaju tijesnu većinu. Što to zapravo znači i možemo li opet očekivati agresivniju vanjsku američku politiku? Koliko je zapravo moćan Obama s tako malenom većinom?

W1k1n6
08-11-2010, 16:03
Baš mi političke znanosti ne sjedaju najbolje u popularnu znanost, al ajde. Malo si to pojednostavio, jer republikanci su pobijedili na izborima za Predstavnički dom američkog Kongresa, dok su demokrati uspjeli sačuvati minimalnu većinu u Senatu. Naime, kod njih su posebno provode izbori za Kongres, a posebno za Senat. Hoće li se to i kako odraziti na ostali svijet nemam pojma, ali kod Amera bi moglo biti svega. Rezultati izbora me uopće ne čude, Obama je već nakon par mjeseci svoje vlasti počeo gubiti kredibilitet, dok je sa socijalnim reformama totalno raspizdio većinu Amera. Pokazalo se kako oni i dalje ne vide korist u izjednačavanju plaćanja socijalnog osiguranja na koje će imati pravo svi, jer su po prirodi takvi da ih boli kita za sve osim za sebe, uopće ne razmišljaju o tome da bi se njima moglo desiti da ostanu bez posla ili se razbole, važno im je da imaju pravo izbora da nešto plaćaju ili ne plaćaju bez obzira na posljedice. Njima je šokantno da bi plaćali doprinos koji će omogućiti nekom siromašnijem od njih da ima u bilo čemu ista prava, pa su uvođenje socijalnih reformi doživjeli kao udarac na sve "zaposlene poštene ljude". Naravno, nisu Obamime socijalne reforme jedino zbog čega je došlo do ovakvih rezultata izbora, već se kompletna slika prema Obami i kongresnicima koji ih zastupaju jako srozala, a pojačala se paranoja u vezi globalne krize. Da se sad održavaju predsjednički izbori, mislim da bi Obama fljusnuo katastrofalno. Što se tiče skretanja "u desno", mislim da ovo nije ništa ozbiljno, jer ni demokrati u Americi nikada nisu bili nimalo lijevi, osim ponekad na riječima kada bi im to odgovaralo. I na kraju, Obamu ovo uopće ne dira, jer je po predsjedničkom američkom sustavu on je ujedno predsjednik države i predsjednik vlade, kongres ga ne može smijeniti osim u slučaju bolesti, a kao što on ne može donositi zakone (mada ih može predlagati) bez dvotrećinske većine, tako ni oni ne mogu bez njega, osim također u slučaju dvotrećinske većine. U svakom slučaju ovo je neka pat pozicija, ali sam siguran da će se svi oni lijepo dogovorit kako se zadržat na vlasti, drugo sve im je samo onako usput.

keko
09-11-2010, 18:47
Zanima me mišljenje forumaša o slučaju Sakineh Ashtiani. Specifično: zanima me što mislite o reakciji Zapada na to, smatrate li da se ne bi smjeli miješati u iranske unutarnje poslove ili smatrate da to treba pod svaku cijenu spriječiti?

Aerial
09-11-2010, 18:51
Zar nije ovo, kao, zabranjena roba na forumu? :P

Forengner
09-11-2010, 19:01
Jeste zabranjena roba,ali sam i ja u 'povijest' topiku dosta pominjao politiku (sto je i normalno u takvom topiku,jel ,a i rec je bila o politici i politicarima 18,19,ranog 20 veka,pa nije kao da ce nekome to smetati. :) ) samo neka razgovor ne prelazi odredjene granice i sve ok.

W1k1n6
10-11-2010, 15:53
Politika nije nimalo poželjna tema na forumu, no može se tolerirati dok ne odlazi u naše regionalne domaće vode. U svakom slučaju nadam se da će ovo biti jedina politička tema ovdje.