PDA

Pogledaj cijelu verziju : Robonautu 2 odgođen odlazak u svemir



W1k1n6
08-11-2010, 13:29
NASA je objavila kako je posljednja misija Space Shuttlea Discovery koja je trebala započeti danas i trajati 11 dana otkazana najmanje do 30. ovog mjeseca, zbog curenja jednog od eksternih tankova goriva. Na žalost ovo ujedno odgađa i prvu misiju u kojoj je trebao biti isproban Robonaut, prvi humanoidni robot koji bi trebao izvršavati razne zadaće u budućim svemirskim misijama, samostalno ili kao ispomoć ljudskim posadama. Stoga će "prvi humanoidni robot u svemiru" još malo pričekati s izlaskom iz kutije za igračke u kojoj čeka lansiranje i ulazak u povijest svemirskih istraživanja. Inače, zanimljivo je kako su dizajneri NASA-e i General Motorsa prvu inačicu fizičkog izgleda robonauta radili prema Boba Fettu, dok je ova druga operativna verzija rađena prema uzoru na Power Rangerse. Očito se ekipa dobro zabavlja. Ovo je ujedno prilika da malo prokomentirate što mislite o upotrebi ovakvih robota u svemirskim programima. Trebaju li oni u potpunosti zamijeniti buduće astronaute?


http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_large/articles/koozie3.jpg
Robonaut 2 ostaje zapakiran u NASA-inoj "kutiji za igračke" na neodređeno vrijeme

Za malo više informacija o Robonautu bacite pogled ovdje:
lSk2iKqrp64&feature=player_embedded#!

McPingvin_v2.0
08-11-2010, 13:34
Kako je krenulo neće Discovery ove godine do ISS-a :)

Već je 5 puta odgođeno poljetanje u ovih mjesec dana :)

W1k1n6
08-11-2010, 13:43
Obzirom da je Discovery u upotrebi od 1984. godine (ovo bi mu trebao biti posljednji let), očito su mu otišle svjećice, getriba, limarija je malo istrulila, troši ulje ko bengu, a pali se jedino na guranje.
Nego, lako s Dicoveryem, budu ga oni nekako odšlepali, imaju neku vezu u HAK-u valjda, no što vi mislite o Robonautu?

keko
08-11-2010, 14:17
Pa ovisi zapravo koliko je spretan i sposoban obaviti poslove koje obavljaju astronauti u svemiru. Ako može sve obaviti, onda ja ne vidim razloga da se u svemir šalju astronauti (mislim na vanjske popravke ISS-a i slično), ali robonaut ne bi smio u potpunosti zamijeniti posade jer ipak je čovjek sposobniji reagirati u neočekivanim situacijama.

W1k1n6
08-11-2010, 14:22
Meni se jedino čini kako za robote NASA neće moći izvući dovoljno love od poreznih obveznika. Jednom sam čuo izjavu da je samo zbog love ispalo da prvi Amerikanac na Mjesecu bude čovjek a ne majmun :)

CrazySmurf
25-02-2011, 20:55
NASA je stvorila humanoidnog robota koji bi trebao u svemir sljedeće godine. Robot je visok 1.5 m i ima ruke duge 80 cm. Trenutno nema noge. Vidi pomoću četiri kamere, a ima i infracrveni skener. U svemir je već trebao ići ali je sve odgođeno zbog nekih kvarova. Vjerojatno ide krajem godine