PDA

Pogledaj cijelu verziju : Twilight Zone/Zona Sumraka (1959)



Feanor
02-11-2010, 15:43
Twilight Zone, jedan od najčudnijih, nazanimljivijih i najzabavnijih serijala otkad je televizije. Orginalna verzija se sastoji od 156 epizoda i jednog filma, te pokušaja remake-a koji su više manje bili neuspješni. Jednog iz 1985. te jednog iz 2002.

Pa da nastavimo, o čemu se radi u seriji? Prvo treba naglasiti da je sve epizode napisao Rod Serling, a svaka epizoda je priča za sebe, iako ima nekih epizoda koje su spiritualni nastavci neke prethodne epizode, svaka epizoda može slobodno stajati kao priča za sebe. Epizode su kombinacije nadnaravnog, znanstvenog, psihološkog, neobjašnjivog i strašnog. Ono što je (barem po meni) najzanimljivije u svakoj epizodi su psihološke reakcije likova u seriji, totalno realan prikaz različitih ljudskih karaktera te svega onog svjesnog i podsvjesnog što izbija na površinu prilikom susreta sa čudnim događajima i stvarima.

http://theinvisibleagent.files.wordpress.com/2008/10/rod-serling.jpg
Rod Serling - idejni začetnik, pisac i scenarist

Kako je sve objašnjeno? Whell pa i nema nekog posebnog pojašnjenja možda eventualno ovaj ''ultra poznati'' citat prije svake epizode bi najbolje pojasnio što je Twilight Zone:


There is a fifth dimension beyond that which is known to man. It is a dimension as vast as space and as timeless as infinity. It is the middle ground between light and shadow, between science and superstition, and it lies between the pit of man's fears and the summit of his knowledge. This is the dimension of imagination. It is an area which we call the Twilight Zone.

Zašto se isplati pogledati iako bi možda pomislio da je to nešto zastarjelo? E, pa nije. Kroz ovih 156 epizoda će te se upoznati sa najvećom inspiracijom svih scenarista/redatelja trilera/horrora/psiholoških horror/trilera od 70-ih godina pa na dalje, toliko epizoda je poslužilo kao inspiracija u nebrojenim filmovima, X-files epizodama itd. itd. Serija je počašćena nebrojeno mnogo puta valjda najboljim komplimentom svih vremena koji je glasio: ''Serija je toliko ispred svog vremena, da još dugo dugo neće biti shvaćena i cijenjena''.

Uglavnom serija je must watch, pogledajte i zavirite u 5 dimenziju koja nije poznata čovjeku. Dimenziju veliku kao svemir i beskonačnu kao vrijeme. Mjesto između sjene i svjetla, između znanosti i nadnaravnog. Mjesto koje je u korijenu ljudskog straha i znanja, dimenzija mašte. Uronite u područje zvano Zona sumraka.

http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/twilight-zone-movie.jpeg

Kid A
02-11-2010, 15:51
Sjecam se jedne epizode gdje se cetvoro ljudi budi zarobljeno u nekoj kutiji (balerina, vojnik i jos dvoje likova) i pokusavaju pronaci izlaz otud. Sto rece Feanor, i u ovoj je bio odlican prikaz ljudske prirode i interesantna poveznica na reakcije u neadekvatnim situacijama. Tek pred kraj epizode skontaju da su zapravo svi igracke i da su zapravo u kutiji bas za tu svrhu. A tek ona epizoda o djevojcici koja sve svoje dadilje pretvara u lutke pa slaze u vitrinu praveci kolekciju. Ili kad onaj lik zaluta u gradic i ne moze naci izlaz (stalno ides u krug kad pjesacis ili autom, nesto slicno kao u Pleasantvilleu) Ili...ili...buffer overflow!!111

Feanor
02-11-2010, 15:53
2 tipa završe na nepoznatom planetu i dok popravljaju svemirski brod skuze da na tlu zivi rasa mali ljudi (veličine mrava), ovaj jedan ih krene ubijati i zahtjeva od njih da naprave njegov kip u prirodnoj veličini ili će ih sve pogazit, oni naravno naprave kip, i ovaj tip postane lud od moći i zabrije da je stvarno njihov bog...

South Park je imao prilicno dobar spoof na ovu epizodu TZ-a. :D

Devil Dog
02-11-2010, 15:57
Sea men :) Uvjek sam se pitao otkud im inspiracija za tu epizodu.

Arbiter of Change
02-11-2010, 16:28
Originalna serija je meni još danas najbolja, prvenstveno zbog Serlinga koji je bio odličan host. Nedavno sam ju reprizirao i dalje je odlična.

System
02-11-2010, 16:43
Ja sebe tjeram neko vrijeme da pogledam ponovo taj serijal. Kao djete sam ga gledao stalno, mnogo nisam razumio, mislim da kada bih sad pogledao shvatio unu pravu poruku svake epizode.

Aerial
02-11-2010, 18:06
d7RnqBchvTU

<3

Kid A
02-11-2010, 18:10
bH1TkRJFSZk
bolji

Bara
02-11-2010, 23:31
Iskreno, izgleda stvarno zanimljivo i autentično. Natjerat ću se sigurno da pogledam bar epizodu, pa ćemo vidjeti za dalje.

Interceptor
02-11-2010, 23:58
Jel bilo ovog ikad na hrvatskom TV programu?

Sonic_Moronic
03-11-2010, 01:00
Feanore, jel' ti to imaš neki old-school maraton iz raznih medija na forumu? :)

Feanor
03-11-2010, 01:24
A tako nekako, iako nenamjerno :D

cham3leon
03-11-2010, 08:34
Za ovo sam čuo više puta, pa nisam točno znao o čemu se radi. Mogao bih pogledati.

W1k1n6
03-11-2010, 16:48
Serija je legenda, X-Files je loša imitacija u usporedbi s njom. Bilo je doista neobičnih epizoda, gostovali su mnogi vrhunski glumci, doista su pustili mašti na volju pa seriju nisi mogao svrstati niti u jedan žanr. U jednoj bi epizodi bili vanzemaljci, u drugoj putovanje kroz vrijeme, u trećoj oživljene lutke iz izloga, no sve je bilo prilično uravnoteženo i nisi uopće stigao razmišljati jel nešto besmislica ili moguća fantastika. Nije se previše razglabalo o tome kako je do nečega došlo, već isključivo "what if", a u pozadini su uvijek bile ljudske priče sa dobro profiliranim glavnim likom ili likovima koji su se našli u neobičnim situacijama. Najčešće se radilo o liku koji je imao tamni background, pa mu je situacija u kojoj se našao neka vrsta kazne. Također je ostala zapamćena i glazbena tema uvodne špice, možda najpoznatija iz svijeta filma i TV-a.

NzlG28B-R8Y

Jopax
03-11-2010, 17:26
Ovo ću odgledati jednom, baš me zanima.
A jel se sjeća netko serije sa HRT-a, na istu je foru bila, Fantastične priče se zvala ja mislim, znam da je isto bilo različitih tema i slučajeva i bilo je dosta kul epizoda, poput one o liku u američkom bombaredru u 2 svj. ratu, on je bio na mitraljezu na trbuhu aviona a od AA vatre se sjebe sletni trap i njegova kupola pa ne može da se izvuče, i u zadnji tren lik uzme crtati avion i nacrta mu ogromne žute točkove koji se pojave u zadnjoj sekundi i preživi na kraju :D

unknown
14-01-2011, 02:30
evo pogledao je ponovno po peti puta, jedna od najbolje napravljenih serija ikada

W1k1n6
14-01-2011, 20:58
Inače, treba reći kako su scenarije pisali (osim Roda Serlinga), takve face u svijetu SF literature kao što su Charles Beaumont, Richard Matheson, Jerry Sohl, George Clayton Johnson, Earl Hamner Jr., Reginald Rose, Harlan Ellison i Ray Bradbury, a mnoge epizode su adaptacije priča koje su pisali Ambrose Bierce, Lewis Padgett, Jerome Bixby i Damon Knight. Stoga je uvijek bilo svježine, originanosti i raznovrsnosti, što je stvorilo kult od ove serije i doista se teško može uspoređivat s drugima.

Nee Joe
14-01-2011, 21:04
Epizoda sa Shatnerom u avionu je puno bolja od remakea- jedna od najnapetijih i najzanimljivijih epizoda ikad.

majstoro
16-01-2011, 11:51
Najbolja epizoda kad coek radi u muzeju gdje su figure Jacka Trbosjeka i jos nekih i onda te figure ozive...uglavnom nije mi najbolja al jest jedna od boljih :D

Sonic_Moronic
16-01-2011, 12:28
Bila je u Dylan Dogu priča na tu foru, jedan od prvih brojeva. : O

I već par stvari koje ste spomenuli me podsjetilo na neke druge serije i filmove, stvarno izgleda da su svi uzimali od Twilight Zone. Moram to gledati.

unknown
16-01-2011, 15:30
http://img502.imageshack.us/img502/9755/beznaslovam.png

Feanor
16-01-2011, 18:05
''Minors'' su maloljetnici...

unknown
16-01-2011, 18:08
kako sam failao :D

Sonic_Moronic
16-01-2011, 19:41
http://forums.revora.net/style_emoticons/default/facepalm.gif

Chupacabra
16-01-2011, 20:04
Danas pogledao nekolio epizoda iz druge sezone.
Ona u kojoj žena zaglavi u trgovačkom centru i lutke ožive i naganjaju ju je neloša. Ali još je bolja ona koja traje 5 minuta, u kojoj crnkinja izgubi šolju pa joj je vrate ljudi iz budućnosti i ispadne da je ta crnkinja prva predsjednica Planeta Zemlje. :pray: