PDA

Pogledaj cijelu verziju : Achtung Panzer!! Kharkov 1943.



Forengner
31-10-2010, 19:47
Achtung Panzer!! Harkov 1943.
http://www.wargamer.com/files/articles/2820/20100118105403.jpg
U dalekoj Ukrajini od nepoznatog studia Graviteam,dosla nam je,potpuno neocekivano hibridna strateska igra,kombinira RTS i turn based elemente,i stovise,to radi veoma,veoma uspesno,nije mnogo najavljivana,niti reklamirana,a na kraju je poput trojanskog konja usla u moj zivot,i verovatno u zivote mnogih drugih strategista,te me potpuno opcinila.Naime,igra prati dogadjaje oko Harkovske opsade,manevra oko Harkova,i samog jurisa i osvajanje grada od strane nemackog Wermachta,dakle,vec odavde mozete zakljuciti da su zaracene strane Wermach,nemacka motorizovana sila novog veka i stara Crvena Armija,dok Nemci imaju na raspolaganju veliki broj elitnih jedinica i tenkova,rusi imaju dosta pesadije,kao i uvek,mejdutim,nista ne bi bilo kompletno bez zardjale ali ubojite masine,T34,taj tenk je bio prisutan na gotovo svakom segmentu Istocnog fronta.Ofanziva na Harkov je bila poslednja velika Nemacka pobeda,a prethodila je Kursku,gde kao sto znate,ili u slucaju da niste bili na par casova povijesti,Nemacka okusila potpuni bes crvene domovine,ali,ostanimo pri igri,dakle,bitka za Harkov je podeljena na 6 povezanih segmenata Nemackog napada.Svabe su imale veliki broj motorizovanih grenandirskih jedinica,te su veoma brzo napredovali,dok su Rusi,po svaku cenu pokusali da ih zaustave,medjutim,najposle,nemacka ratna masina je nadjacala ruskog medveda,ali su Rusi dosta naucili iz tog poraza,sto je na kraju i dovelo do konacne pobede.Pre sam pomenuo da je igra hibrid,da,igra je hibrid RTS-a i turn based sistema.

Achtung Panzer odlicno balansira izmedju RTS elementa i turn based segmenta,igrac se iz uloge starog,iskusnog kabinteskog generala koji satima planira svoje poteze grickajuci divljac i pijuckajuci hladno vino,u zustrog mlado oficira koji komanduje trupama i mora u milisekundi da donese svoju odluku.Dakle,svaka operacija pocinje planiranjem na 2d mapi oblasti,a po neprijateljskom napadu,ili igracevoj ofanzivi, igra prebacuje svoje ruho u cistokrvan RTS.Igra je nelinerana sto znaci da ce te sami moci praviti raspored trupa i da sve zavisi od vas,sto je veliki plus.Medjutim,borbe znaju da budu neizvesne i iznenadjujuce mogucom intervencijom saveznickih,ili u gorem slucaju neprijateljskih.

Evo RTS segmenta:
http://www.bug.hr/_cache/ab21a0034048d80d10fed39edcb04c83.jpg
I takticke mape.
http://www.gameon.co.uk/files/images/games/a/Achtung_Panzer_Kharkov_1943/standard_snap_kp_09883.jpg

Atmosfera istocnog bojista je savrseno prenesena,te tmurne sume,zvuk debelih topovskih cevi koje pevaju posmrtne pesme mnostvu nesrecnih vojnika,zvuk aviona koji nadlecu bojiste,bilo u izvidjackoj misiji ili u presretu na ruski konvoj.Povremeni zvuk neke sumske zivotinjice koja prestravljeno bezi od celicnih gusenica panzer tenkova.Bitku mozemo zapoceti ujutru,a zavrsiti je kasno u noc,blede ali veoma relano prensene siluete vojnika obe strane,tenkovi koji u noci klize po snegu umrljanom krvlju.Odlicna i veoma zastrasujuca atmosfera istocnog fronta,koja daleko prevazilazi hollywood-ske blockbustere koji se ne mogu ni porediti sa ovim delom.Sve pocinje strateskom postavkom jedinica,potom,umorni i omrznuli digitalni vojnici teskim koracima napreduju ka nepijatelju,onda na svenu dolaze na scenu teski tenkovi i artiljerija,malo po malo,od male carke par vodova Wermachta i Crvene Armije,borba preraste u sukob apokalipticnih razmera,od artiljerije do teskih tenkova,pa do bezbroj jurisa grenandira,i kontra napada NKVD konskripta.

http://1.bp.blogspot.com/_CjFQem7UIVI/S4feIHyTeWI/AAAAAAAABKw/7JbpAVTvgyk/s640/GrenadiersMoving.jpg

Mehanizacija tog doba je savrseno prenesena i gotovo svaki tenk koji je ucestovao u ofanzivi je pikselizovan do najsitnijeg detalja,od Panzera III do Mardera,sve je tu,svaka ogrebotina ili cak rupa od nepijateljske cevi je tu,zaista sam zadivljen kolicinom detalja i izgledom modela,ko bi rekao da ce ovakva igra izaci poprilicno neprimeceno.Tenkovi su mnogobrojni i konacno su predstavljeni u pravom svetlu,uzasne ratne masine,poptuni gospodari bojista.

Medjutim,igra ima i svojih mana,neki delovi bitke za harkow su izbaceni,uglavnom zbog ucesca ozloglasenih jedinica Rajha,dakle,govorimo o Waffen SS jedinici,koja je u povijesti ostala zapamcena kao cekic i najubojitije oruzje rajha,zbog toga vise delova bitke je jednostavno izostavljeno,sto je po meni razumljivo,iako mi se ne dopada ideja 'otcepljivanja' velikog dela igre.Zbog toga je igra pretrpela prepravke,te je sadrzaj umanjen.

+ Veoma primamljiv graficki izgled,igru mogu pokrenuti i najstariji racunari.Igra verno predstavlja sukob,obe zaacene strane,naoruzanje,dobro izvedeno prebacivanje iz turn based dela u RTS.(igra poseduje i veoma detaljnu i relativno tacnu enciklopediju svih jedinica igre)
-Muzicka podloga,izbaceno dosta sadrzaja,krajolici okoline Harkova su ponekad slicne.

Ocena-80/100

Mala tabela sistemskih zahteva:
Windows XP SP2 ili Vista
AMD Athlon 2000\Intel Pentium 2400GHz
512 MB RAM
1x speed DVD-ROM drive or better
ATI Radeon 9500\nVidia GeForce 6600 128 Mb
DirectX 9 Compatible Sound Card

Evo nekih hot-factova igre-
6 scenarija koji detaljno dele bitku.
Igranje omoguceno i za Wermacht i za Crvenu Armiju.
Do 250 vojnika i do 40 tenkova u jednoj bitci.
Detaljna globalna mapa okoline Harkova.
87 tipova jedinica.
Skoro svo malo batreno oruzje tog perioda.
2 opcije za igranje-RTS i turn based.

http://pcmedia.ign.com/pc/image/article/106/1062442/achtung-panzer-kharkov-1943-20100121053326298_640w.jpg

Ako je neko zainteresovan za igru,neka postavi koje pitanje,tu sam da bih odgovarao,a ako se sakupi dovoljno ljudi,neka pocne lepa rasprava,navalite! :)

hrčak
31-10-2010, 19:53
Lijepo zvuči, morao bih nabaviti.

Forengner
31-10-2010, 19:55
Ja ti toplo preporucujem,u dahu sam napisao opis igre koliko me opcinila, :wink: ,ako je zaista nabavis,slobodno se izjasni,vredi li.

hrčak
31-10-2010, 22:49
Moram vidjet, najvjerojatnje ću je tijekom tjedna nabavit.

Insert
01-11-2010, 00:04
Nabavlja se :D

Insert
01-11-2010, 19:45
Igrao sam malo danas, sviđa mi se. Nemam nekih primjedbi za sad.

Forengner
01-11-2010, 21:55
Igras li kao Rus ili kao Nemac?(bitne su game-play razlike,a da budem iskren,zanimljivije je igrati sa Nemcima,na pocetku igre imaju dosta tenkova i oklopnih vozila,pa su bitke brze i uzbudljivije.)

Insert
02-11-2010, 18:48
Igras li kao Rus ili kao Nemac?(bitne su game-play razlike,a da budem iskren,zanimljivije je igrati sa Nemcima,na pocetku igre imaju dosta tenkova i oklopnih vozila,pa su bitke brze i uzbudljivije.)
Igrao sam s njemcima onu prvu bitku. Većina jedinica im je mehanizirana.