PDA

Pogledaj cijelu verziju : Temporal Paradox ili "Grandfather Paradox"



Delirium
30-10-2010, 10:06
A temporal paradox (also called a time paradox and time travel paradox) is a paradoxical situation in which a time traveler causes, through actions in the past, the exclusion of the possibility of the time travel that allowed those actions to be taken.

The typical example is that of the grandfather paradox, wherein a time traveler goes back in time and kills his grandfather before his mother or father is conceived. It is a paradox because if this occurs, he will never be born, and therefore never be able to travel back in time to kill his grandfather, thus allowing himself to be born.


Time line protection hypothesis

The time line protection hypothesis posits that a time traveller would be incapable of causing a paradox, as the natural continuity of the timeline would cause any such interaction to fail. For example, he would appear in the wrong place (or fail to go anywhere at all), various twists of fate would conspire to impede him, or his actions would instead be responsible for the history he remembers.

A similar theory states that time travel may in fact be a factor in making the universe the way it is today; actions of time travelers are responsible for the present situation. Alternatively, any time traveller would take the utmost care in avoiding such paradoxes, inspired by the fear of the damage they could cause.


Timeline corruption hypothesis

Another idea is that any change in the timeline, even without personal interaction, while allowable, would cause a "butterfly effect" in the timeline. All history after the time the traveler visited would be affected by minute changes the traveler had made in the past, and the history, depending on how severe the time traveller's actions were, would sooner or later be completely changed. This has been coined the "timeline corruption hypothesis."

discuss

Kid A
30-10-2010, 10:10
Odmah sam se sjetio onog time paradoxa kad namjerno ubijes mladog Ocelota u MGS3, jest' da nema veze s temom ali morao sam to izbaciti iz sebe

croat1gamer
30-10-2010, 11:24
Mislim da sam vec u time travel threadu rekao kako ja to zamisljam.
Ti kada putujes natrag u vrijeme ne putujes natrag kroz istu vremensku dimenziju, vec u neku drugu vremensku dimenziju. Samim time sto si se prebacio, ti u primarnoj dimenziji zapravo nestajes, a ako ubijes djeda u sekundarnoj dimenziji, ti tvoje 'onodimenzijsko ja' unistavas, ali tvoje 'ovodimenzijsko ja', odnosno ti ostajes netaknut, ali ne postojis vise u primarnoj dimenziji.

Tom akcijom, ti iskrivljavas vrijeme, tako da se ono ne dijeli na dva puta, vec onaj primarni put (koji si promijenio) se unistava.
Sad, hipotetski. Vjerovatno postoji beskonacno mnogo dimenzija, i sve pokusavaju imitirati dogadaje iz drugih dimenzija da imaju priblizno slican ishod. Ako ti iz prve dimenzije ubijes djeda u drugoj dimenziji, vrijeme ce pokusati napraviti tako da ti iz neke trece dimezije napravis slicno u nekoj sljedecoj dimenziji ili da ti djed na neki drugi nacin pogine, i tako dalje. Sad, posto si prvodimezijski ti 'odvojen' od svojeg primarnog vremenskog toka, sve te promjene u prvoj dimenziji nebi trebali imati nikakav utjecaj na tebe posto ti postojis u nekakvom X vremenskom toku, tako da si ti nekakav samostalni vremenski tok koji postoji unutar drugoga vremenskog toka. Nesto ko parazit/simbiot.

Sad, ako se nekim cudom uspijes vratiti u svoj primarni vremensku dimenziju, ona se nebi trebala nimalo promijeniti jer nije moguce putovati natrag/naprijed unutar iste vremenske dimenzije, vec samo izmedu dimenzija.

Kad se vratis u isti vremenski tok, na tebe opet djeluju sva pravila vremena, tako da ako ti iz trece vremenske dimenzije putujes u prvu i ubijes svog djeda, ti i sav vremenski tok nakon tvojeg djeda nestaje.



Usput, dok sam pisao ovo, pala mi je na pamet ideja gdje je zapravo svaka cestica zasebna vremenska dimenzija, ali zivi u simbiozi sa drugim vremenskim dimenzijama. Sve to se ponasa kao organizam, pa ako nestane jedna vremenska dimenzija, postoje dvije opcije- mijenjati citav 'organizam' ili samo nadoknaditi unistene vremenske dimenzije.
Ovo tu se i dosta dobro slaze sa ovom gornjom hipotezom (samo zamijeniti vremenski tok/dimenzija sa 'vremenski organizam').

Aerial
30-10-2010, 11:46
Ko što kroejšn1gejmer kaže, jednostavno bi stvorio novi "tok" (kao nekakva nova grana na stablu, jel), u kojem je tvoj djed bio ubijen od strane nekog lika koji izgleda sumnjivo slično tebi :D
Tvoj originalni prostor-vrijeme ostao bi netaknut (izuzev činjenice da ti fališ u njemu jer si otišao na neko vrijeme u ovaj drugi).

Electromaster
30-10-2010, 11:51
A što ako ubiješ svog djeda i zbariš baku? :eyebrows:

Delirium
30-10-2010, 12:02
futurama :pray:

croat1gamer
30-10-2010, 12:03
Ane, barem mi se ta epizoda ne vrti po glavi otkada sam procitao naslov. :)

U stvarnosti, nista, jer se nece tvoj otac/majka roditi kroz tu akciju.

Aerial
30-10-2010, 17:13
ENOS!!!
Kad na kraju pobjegnu, otrgnu krov s narednikovog ureda i vidiš njega unutra di jede ručak s ruba WC školjke :D

The Boz
30-10-2010, 19:01
Primer. Pogledati. Obavezno. Odmah. Sada. Odmah.
Predlažem nekoliko puta. Back-to-back.

W1k1n6
02-11-2010, 16:04
Ima teorija po kojoj se vremenski paradoks ne može dogoditi, jer svaka akcija koju bi počinio u prošlosti instant se odražava na tvoju stvarnost, znači još prije povratka u svoje vrijeme ni ti ni itko drugi niste svjesni promjene koja se dogodila već je prihvaćaš kao dio sjećanja za koje nisi svjestan da je novonastalo, baš kao i sve u tvom vremenu u koje se vraćaš. Jedino je pitanje što bi u tom slučaju bilo s instrumentima tipa fotići i kamere kojima bi bilježio svoje akcije, to objašnjenje nisam nigdje pročitao.

The Boz
02-11-2010, 16:10
Pa pitanje je koliko jako vjeruješ u sudbinu, i da je sve zapisano u kamenu? Teroja da je cijeli vremenski pravac apsolutno jednosmjeran (povratak u prošlost, čak i ako je moguć, ne mijenja ništa) ima smisla ako vjeruješ u to. Recimo, pokušaj povratka u prošlost i ubojstva Hitlera bi malog Hiću mogao taman toliko traumatizirati da odlući pokrenuti WWII koji se bez tog pokušaja nebi dogodio. Ali opet, taj pokušaj se nebi dogodio bez tog rata...
Ideja je ova: ako je ili će ikada biti moguće putovanje kroz vrijeme, onda su trenutno s nama sada i putnici kroz vrijeme u ovom trenutku, negdje, a sigurno i prije i kasnije.

Feanor
02-11-2010, 16:13
TiIrpEMbQ2M

Zadnjih 2-3 tjedna po svim medijima...

W1k1n6
02-11-2010, 16:49
Da, vidio sam to, fakat izgleda ko mobitel, jedino sam ja komentirao da je to možda kutijica u kojoj je žohar pa osluškuje jel još živ i priča mu da se malo strpi dok mu ne donese papice.
Opet, s druge strane, ako je mobitel, a nije montaža, onda se postavlja pitanje s kime razgovara. Da li to znači da su putnici kroz vrijeme u prošlost sa sobom donijeli telefonsku centralu i repetitore? :)

GDra
02-11-2010, 17:09
Možda samo provjerava je li moguće pričati?

Aerial
03-11-2010, 11:33
Ma ne vidi se ništa nalik mobitelu.. :S

Lik valjda ima upalu uha pa zaklanja uho od vjetra :D

W1k1n6
03-11-2010, 13:33
E a da možda ne pjeva gangu ili reru?

Aerial
03-11-2010, 15:02
E, da, pardon, ispričavam se gospođi na snimci, mislio sam da je muškarac :D