PDA

Pogledaj cijelu verziju : Svemir ima samo 2 dimenzije, treća je hologram



W1k1n6
28-10-2010, 15:49
Znanstvenici Fermilaba (Fermi National Accelerator Laboratory) pokušavaju dokazati ili pobiti jednu od neobičnih teorija moderne fizike, po kojoj svijet u kojem živimo nije 3D, već 2D, dok je treća dimenzija zapravo hologram koji nastaje ispreplitanjem dubine i vremena. Ova teorija počiva na ideji kako vrijeme/prostor (spacetime) u svemiru ne protječe savršeno glatko, već postaje nestabilno i "pikselizirano" kako ga zumiramo naprijed ili natrag, što naznačavaju neki od eksperimenata koji su se provodili pri istraživanju crnih rupa. Postojećim instrumentima lažnu treću dimenziju nije moguće dokazati jer se ništa ne kreće brže od svjetla pa isti ne mogu doći do krajnjih granica. Ova spekulativna teorija teorijske fizike potkrepljena je kompleksnim matematičkim izračunima, no do sada nije mogla biti potkrepljena i "tvrdim" dokazima, stoga Fermilab radi na istrumentu pod nazivom Holometer kojim će pokušati vidjeti je li vrijeme/prostor doista tako "šumovit" na većim rezolucijama kako tvrdi matematika. Ne želim dalje ulaziti u pokušaj objašnjavanja kako će taj instrument funkcionirati, više detalja o čitavom eksperimentu možete saznati na adresi http://holometer.fnal.gov
Kad sam naletio na ovo, nisam mogao vjerovati da bi se ozbiljni znanstvenici uopće bavili ovakvim stvarima, no sad se već polako pitam jesam li stvaran ja onaj kojeg gledam u ogledalu ili ovaj za kojeg mislim da gleda u njega :)

http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_large/articles/Holometer2.jpg
Konceptualni crtež Holometra

http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_large/articles/holometer.jpg
Shema po kojoj si možete napraviti Holometar "za po doma"

The Boz
28-10-2010, 15:53
Kad sam naletio na ovo, nisam mogao vjerovati da bi se ozbiljni znanstvenici uopće bavili ovakvim stvarima
Hehe, to je Fermilab. Otkako su napravili i pustili u pogon cijeli LHC, Fermilab nezna kaj bi sa sobom, pa ide ovako gubit vrijeme :p

Nee Joe
28-10-2010, 15:55
Razlozi su dosta ozbiljni, a i tvrdnje imaju smisla.... Ipak, naišli su na teoriju koju je izuzetno teško potkrijepiti, te će im za to trebati minimalno 10 i više godina.

W1k1n6
28-10-2010, 16:01
Zapravo i ne vidim zašto bi to bilo gubljenje vremena više nego biti fizičar ili matematičar samo po sebi :)
Tko zna, možda ćemo doista saznati nešto spektakularno o svijetu u kojem živimo. Već dulje vremena imam osjećaj da nešto ovdje nije u redu, kao da uvijek iza sebe vučemo neku sjenu koju ne možemo vidjeti :)

Feanor
28-10-2010, 18:26
Znanost je lijepa baš zbog toga što ništa nije istinito dok se apsolutno ne dokaže. Postoje glupi teoremi i pametni, neki vrijedni provjeravanja neki ne, ali većina ovih postojećih je bazirana na čvrstim dokazima i shodno tome je istinita. Ali hej ako netko dokaže da mi i stvarno živimo u 2d svijetu, nista se nebi promijenilo jelte, sve bi ostalo kako je i bilo, možda bi se razvio i neki kul oblik transporta, di pošto nisi ograničen trećom dimenzijom možeš putovat brzinom svjetlosti ili tako nešto... :D

The Boz
28-10-2010, 19:30
Da, Feanor, baš se ništa nebi promjenilo, jel?
W1k, pogledao sam malo njihovo polje proučavanja, i pišu o jednom problemu koji bi njihov test mogao ili odlučno pobiti, ili postaviti za ne totalnu nemogućnost. Problem je što je rezultat testa koji sugerira tu ne totalnu nemogućnost isto tako odgovara i rezultatu ukoliko postoji potprostor/viša dimenzija/kvantni spoj. A za to se već više-manje zna da postoji.

Feanor
28-10-2010, 20:15
Krivo si me shvatio, mislim u smislu da je 100% sigurno da zivimo u 2 dimenzije iako smo bili uvjereni da zivimo u 3, da se sutra otkrije da u biti zivimo u dvije nebi puko saznanje da smo bili u krivu promijenilo percepciju našeg svijeta. I dalje bi psi lajali, mačke mjaukale, ja visio doma i živciro se oko Commandosa 2... :) A to da bi to saznanje moglo utjecat na različite načine na naš život, u to vjerujem, kao što rekoh neki fency način putovanja ili bilošto drugo to bi proizlašlo iz toga godinu, dvije ili deset godina kasnije...

Kid A
28-10-2010, 20:26
Već dulje vremena imam osjećaj da nešto ovdje nije u redu, kao da uvijek iza sebe vučemo neku sjenu koju ne možemo vidjeti :)

Vjerovatno je slucajnost ali sad sam se sjetio neceg sto je Arthur Dent jednom rekao:
"vec duze vremena imam osjecaj da se nesto cudno i zlokobno desava u svemiru"
:D

cham3leon
28-10-2010, 20:26
1. The space is actually 2D
2. Use the fictional 3rd dimension to bend 2D space like a piece of paper
3. Travel anywhere in the universe multiple times faster
4. ???
5. Profit!!!

http://kindalame.com/wp-content/uploads/2010/09/trollface.gif

Problem, Einstein?

The Boz
28-10-2010, 20:39
Već dulje vremena imam osjećaj da nešto ovdje nije u redu, kao da uvijek iza sebe vučemo neku sjenu koju ne možemo vidjeti :)

Vjerovatno je slucajnost ali sad sam se sjetio neceg sto je Arthur Dent jednom rekao:
"vec duze vremena imam osjecaj da se nesto cudno i zlokobno desava u svemiru"
:D
*like*

Nee Joe
28-10-2010, 22:11
1. The space is actually 2D
2. Use the fictional 3rd dimension to bend 2D space like a piece of paper
3. Travel anywhere in the universe multiple times faster
4. ???
5. Profit!!!

http://kindalame.com/wp-content/uploads/2010/09/trollface.gif

Problem, Einstein?

Majko moja :pray: :pray:

Aerial
29-10-2010, 14:29
1. The space is actually 2D
2. Use the fictional 3rd dimension to bend 2D space like a piece of paper
3. Travel anywhere in the universe multiple times faster
4. ???
5. Profit!!!

http://kindalame.com/wp-content/uploads/2010/09/trollface.gif

Problem, Einstein?

Majko moja :pray: :pray:

Ummm.. actually... na tome se i temelji cijela ideja hyperscapea. To nije trollanje, jedino su brojeve dimenzija zamjenili :D

W1k1n6
29-10-2010, 14:46
Postavlja se pitanje koliko dimenzija ima naša svijest. Ako je i ona dvodimenzionalna, onda je ono što nazivamo dušom isto hologram, a one pojave koje nazivamo duhovima možda su hologrami naše mašte koji se nisu znali vratiti kad bi predaleko odlutali :kill:

Aerial
29-10-2010, 19:01
^^ Najbolja upotreba :kill: emoticona na forumu :D

Silent boy
29-10-2010, 20:08
Ljudi se zamaraju nekin stvarima koje možda ne bi trebalo dirati... Mislim ionako nikada nećemo shvatiti svemir, zašto se mučiti njegovim dijelovima onda?

The Boz
29-10-2010, 20:11
E, vidiš, s takvim stavom se ne slažem. Agresivno. Iz dna duše.

Delirium
29-10-2010, 20:11
"da vidimo sta ce bit" razlog svega kod ljudske rase

Barut? Da vidimo sta ce bit kad prinesemo ovu plamenu trijščicu

NUklearna bomba? da vidimo kako će japanci reagirat na nju

Sudaranje čestica? Da vidimo sta se moze postic s tim

2D? Da vidimo kako se to moze iskoristit...

PMajte me kad uspiju dokazat ovo

Constantine
29-10-2010, 20:20
Ljudi se zamaraju nekin stvarima koje možda ne bi trebalo dirati... Mislim ionako nikada nećemo shvatiti svemir, zašto se mučiti njegovim dijelovima onda?
:facepalm:

Frky
01-11-2010, 11:47
Ima jedna knjiga di je autor (ili autori) uspio objasniti dosta toga preko holograma te i sam tvrdi da ništa nije stvarno, e sad kad bi se sjetio kako se zove....

EDIT: Mislim da je Michael Talbot - Holografski svemir! Nisam osobno čitao, ali mi je frend dosta o tome govorio!

McPingvin_v2.0
01-11-2010, 11:56
Ima jedna knjiga di je autor (ili autori) uspio objasniti dosta toga preko holograma te i sam tvrdi da ništa nije stvarno, e sad kad bi se sjetio kako se zove....

EDIT: Mislim da je Michael Talbot - Holografski svemir! Nisam osobno čitao, ali mi je frend dosta o tome govorio!
Čitao sam. Zanimljivo štivo, ali čim spada u popularnu znanost poprilično sam siguran da je barem pola svega u potpunosti krivo :)

Feanor
01-11-2010, 15:01
Definitivno najzanimljivija popularna znanstvena knjiga mi je Božja Čestica, jednostavno je iskombinirala komediju, znanost, roman,m a sve u nekom zabavnom i neobvezatnom tonu di se uopce ne trudis, a saznaš jako puno toga...

Vezano za temi, dali bi onda bilo reimo moguće da subatomske čestice onda postoje na 2D ravnini, pošto su toliko ''male'' da su nevidljive i toliko ''lagane'' da prolaze kroz čvrstu materiju, mislim ne popunjavaju nikakav 3d prostor jelte...

W1k1n6
02-11-2010, 10:27
Kada bi se ova teorija dokazala, to bi značilo da je treća dimenzija u svemu hologram, bez obzira bile subatomske čestice ili zagorski bregi.

Niko Bellic
02-11-2010, 11:04
Ovo nikako ne može biti istina. Sve što je u suštini jako komplicirano uglavnom je kroz misli krivo proicirano. Jednostavne stvari čine složen niz, od pšenične krupice mlijeko stvara griz.

W1k1n6
02-11-2010, 11:42
Ali je i teško (ne)dokazivo :)

Niko Bellic
02-11-2010, 14:00
Ako bi rekli da su im šanse da to i dokažu 50:50, znači li to istovremeno da ih niti nema? Svaka teorija oko koje se diže prašina trebala bi biti u većem postotku realna i tek u manjem nerealna, a ne da stoji nigdje tj. u zlatnoj sredini koja ne predstavlja ništa više od najobičnije fikcije. Koliko god da želim ili ne želim vjerovati u to, zaista nemam na osnovu čega, a to je u najmanju ruku tužno i razočaravajuće. Uistinu...

Dobro je rekao Albert, ali unatoč tome ljudi i dalje žive u laži i svakodnevno se zavaravaju nadanjima u malo vjerojatne spoznaje...

W1k1n6
02-11-2010, 14:30
Ako oni naprave uređaj koji to može dokazati ili pobiti, onda to ne bi više bilo 50/50%. Istina bog, prvo trebaju dokazat da taj uređaj doista to može, što je po meni najveći problem čitave priče :)