PDA

Pogledaj cijelu verziju : Blizzardu se ne sviđa Valveovo komercijaliziranje DotA-e



IgGy
25-10-2010, 14:28
Blizzardov Rob Pardo na BlizzConu je izjavio kako je primijetio da Valve donosi novi DotA naslov, te kako Valve namjerava zaštititi sva prava na korištenje DotA naziva, te kako mu se to ne čini kao najbolja ideja. Pardo tvrdi kako je DotA produkt lojalne Warcraft III komune i da, bez obzira što je Valve kao tvrtka vrlo posvećena komuni DotA kao takva nije proizašla iz Valveove komune. Blizzard i Valve navodno su razmijenili nekoliko mailova o ovoj temi, no Valve i dalje namjerava zaštititi prava na DotA-u.

Kid A
25-10-2010, 14:31
Trouble in paradise, eh?

The Boz
25-10-2010, 14:32
Nije mi jasno kako bi to trebalo izgledati, zakonski...

IgGy
25-10-2010, 14:36
Koliko sam skužio, ni Blizzard nema nikakvo intelektualno vlasništvo u DotA-i. To ima samo lik koji je izradio taj mod. DotA samo koristi Warcraft III engine, a sve ostalo, naziv moda, likovi, koncept itd. su intelektualno vlasništvo kreatora moda.

Zapravo, ni kreator DotA-e nema nikakvo intelektualno vlasništvo. Valve ga je zaposlio da za njih radi DotA-u 2 i sve što je osmislio u DotA-i 1 će samo prenijeti u DotA-u 2, ovoga puta komercijalno. Valve će zaštititi prava na DotA-u i to je to.

Jedino je pitanje što će biti s DotA-om 1 ako Valve zaštiti prava.

The Boz
25-10-2010, 14:39
Pa na to mislim. Tvorac DoTae nema pravo na ime, IP ili išta od toga. A takve stvari se ne mogu retroaktivno zaštititi..

Babitz
25-10-2010, 14:44
Blizzard želi pare za sebe. Goni ih u kurac i njih i Activision.

Rang€r
25-10-2010, 15:34
Blizzard želi pare za sebe. Goni ih u prozor i njih i Activision.

this.

da je blizzard bilo briga za dotu zaposlili bi icefroga ko što je valve onog mohikanca što je cs napravio, i sad bi dota imala bar kolko tolko dobar support, a ne ono smeče od garene.

keko
25-10-2010, 15:55
Prekasno se aktivirali i sad bi željeli dio kolača koji im je praktički cijelo vrijeme pred nosom. :roll:

Rang€r
25-10-2010, 16:19
ja jednostavno nemogu opisat kolko mi je drago zbog tog, valve>>>>blizzard.

KI KI
25-10-2010, 18:00
dota rulz, hon rulz, blizzard rulz, dota 2 will rulz, all happy?

Freddy
25-10-2010, 19:12
dota rulz, hon rulz, blizzard rulz, dota 2 will rulz, all happy?

lol rulz

Rang€r
25-10-2010, 19:14
lol

KI KI
25-10-2010, 20:58
lol

Luka123
25-10-2010, 21:20
ajd...

[quote="Rang€r":tejh93fq]lol[/quote:tejh93fq]

Čux
26-10-2010, 10:38
Prekasno se aktivirali i sad bi željeli dio kolača koji im je praktički cijelo vrijeme pred nosom. :roll:

vječno gladni para, a imaju ih i previše već

Teon
26-10-2010, 11:53
Samo sam cekao ovo...

Neki idu Blizzard Activision znas kam ... I jos vele da im je to u interesu komunitija. Ma nek se ... Mogli bi ucit od Valvea. To je rijetka tvrtka za koju mogu rec da doista ide na ruku konzumera

Najradje bi bojkotirao i StarCraft i Diablo no igre su im fakat odlicne. :roll:

Rang€r
26-10-2010, 12:52
starcraft me ne zanima, diablo ču igrat samo radi priče. i to se zna kako :eyebrows:

bolje im je da onaj neotkriveni mmo bude neš dobro il nek jednostavno naprave warcraft 4 i da ne failaju s istim.

W1k1n6
26-10-2010, 13:46
Koliko znam, niti jedan mod koji radiš za neku igru ne smiješ komercijalno prodavati, to piše u legal linesima u svim igrama. No obzirom da DotA neće koristiti Blizzardov engine, onda se tu radi samo o komercijalizaciji imena, a tu je onda stvar malo drugačija, jer ime je u intelektualnom vlasništvu autora. S treće strane, ako je ime DotA, kao i istoimeni mod "javno dobro" što također podliježe pravnim aktima reguliranim o odredbama uvjeta Blizzarda pod kojim je netko prihvatio da neće komercijalno distribuirati mod, onda ga čak ni autor ne bi mogao zaštititi, znači spor će se moći voditi samo oko toga ulazi li ime moda u te odredbe ili ne. Između redova može se iščitati paradoks kako je jedna obična mapa bila toliko jaka da može uopće pokrenuti ovakve rasprave. Izvrsna reklama svim zainteresiranim stranama :)

Rang€r
26-10-2010, 13:50
po neznam koji put, ovo što icefrog radi s Valveom nije defence of the ancinets, tj DotA, več se jednostavno zove Dota 2.

bananac
26-10-2010, 14:01
kako ce ovo biti jebenoooo :pray:

W1k1n6
26-10-2010, 15:15
po neznam koji put, ovo što icefrog radi s Valveom nije defence of the ancinets, tj DotA, več se jednostavno zove Dota 2.
Svejedno se radi o imenu koje je vezano uz Defence of the Ancients mod bez obzira kako se pisalo. Da im to nije važno onda bi igru nazvali Jure i Pero na čarobnoj njivi 2, jer si imenom DotA ili Dota 2 u startu osiguravaju pozornost fanova. Ako doista dođe do sudskog spora upravo to će dokazivati odvjetnik Blizzarda, kako Dota 2 koristi kraticu imena besplatnog DotA moda za njihovu igru Warcraft III pa se stoga ne može prisvojiti i zaštititi od strane Valvea ili Icefroga. Obzirom da će igra po gameplayu biti ista kao DotA, to neće biti teško dokazat, ali bi moglo biti fora da u sudnicu postave kompove i pozovu gamere-eksperte koji će potvrditi ili pobiti tvrdnju :)

Sickmanno1
26-10-2010, 15:56
Blizzard želi pare za sebe. Goni ih u prozor i njih i Activision.

I po time se razlikuju od svih : )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Babitz
26-10-2010, 16:03
Nisi upoznat s Bobby Kotickom i sranjima koja su radili Infinity Wardu, jel?

Rang€r
26-10-2010, 16:08
ne razlikuju se po tome što več imaju daleko više para od ostalih(EA excluded)


po neznam koji put, ovo što icefrog radi s Valveom nije defence of the ancinets, tj DotA, več se jednostavno zove Dota 2.
Svejedno se radi o imenu koje je vezano uz Defence of the Ancients mod bez obzira kako se pisalo. Da im to nije važno onda bi igru nazvali Jure i Pero na čarobnoj njivi 2, jer si imenom DotA ili Dota 2 u startu osiguravaju pozornost fanova. Ako doista dođe do sudskog spora upravo to će dokazivati odvjetnik Blizzarda, kako Dota 2 koristi kraticu imena besplatnog DotA moda za njihovu igru Warcraft III pa se stoga ne može prisvojiti i zaštititi od strane Valvea ili Icefroga. Obzirom da će igra po gameplayu biti ista kao DotA, to neće biti teško dokazat, ali bi moglo biti fora da u sudnicu postave kompove i pozovu gamere-eksperte koji će potvrditi ili pobiti tvrdnju :)

na isti tako retardiran način(dobro taj bi definitivno bio retardiraniji) mogu i oni njih sjebat.

Arbiter of Change
26-10-2010, 16:46
A jeste likovi. Ekipi iz Blizzarda ne sjeda ovo jer se oni nisu sjetili toga ranije.

Rang€r
26-10-2010, 16:50
Blizzard želi pare za sebe. Goni ih u prozor i njih i Activision.

this.

The Boz
26-10-2010, 17:10
A jeste likovi. Ekipi iz Blizzarda ne sjeda ovo jer se oni nisu sjetili toga ranije.
Sjetili su se. Probali su. Nije uspjelo.

Luka123
26-10-2010, 17:31
[quote="Arbiter of Change":1cnl9tgi]A jeste likovi. Ekipi iz Blizzarda ne sjeda ovo jer se oni nisu sjetili toga ranije.
Sjetili su se. Probali su. Nije uspjelo.[/quote:1cnl9tgi]
kako su probali???

Systematic Reverse
26-10-2010, 18:14
DotA je outlaw. ;d

zapravo nitko nema vlasnistvo nad njom.

Blizzard nece moci nista tu poduzeti, Valve i IceFrog ce napraviti Dotu2.

u zadnje vrijeme se pojavilo dosta sranja tipa "THE TRUTH ABOUT ICEFROG" i te spike. igzempl (http://icefrogtruth.blogspot.com/)

naravno sve retardirano do bola, dobro da nisu rekli da je izveo napad na twinse..

guinsoo je napravio koncept dote, a icefrog ju je usavrsio, i apdejta ju jebacki, usudio bi se reci da nijedna igra nema takve apdejtove.

tako da blizz nema tu sta brijat, icefrog je svejedno napravio najvise za samu mapu.

Sickmanno1
26-10-2010, 19:13
Nisi upoznat s Bobby Kotickom i sranjima koja su radili Infinity Wardu, jel?

Upoznat sam sa Bobbyem, ali ne i sa sranjima koja je radio. Prosvjetli me...zaboravio sam/nisam cuo.

No i dalje stojim kod toga da se sve vrti oko novaca. Kao i cijeli hebeni svijet, a ako zbog toga treba tjerati izdavacku kucu u kurac onda ne znam sta da ti kazem.

Prestanite vise cmizdriti sto Activision Blizzard moze prodavati 100kn skuplje igre.

flander
26-10-2010, 21:35
ma bude Blizz ponudio pare tom liku iz Dote i svi sretni i zadovoljni ^^

Systematic Reverse
26-10-2010, 21:58
ma bude Blizz ponudio pare tom liku iz Dote i svi sretni i zadovoljni ^^

not.

valve je vec ponudio.

sigurno neradi za free.

RIDER32
27-10-2010, 03:12
Šugavi Blizzard ima više para :D

Razzarach
27-10-2010, 09:58
Blizz su židovi... :) Valve nisu... :)

flander
27-10-2010, 10:05
ma bude Blizz ponudio pare tom liku iz Dote i svi sretni i zadovoljni ^^

not.

valve je vec ponudio.

sigurno neradi za free.

baš to kaj RIDER32 veli, oni imaju više ^^ a ako misle zadržat igru nece im bit problem iskeširat se...barem se ja nebi dvoumio

Systematic Reverse
27-10-2010, 10:37
nece tu blizz nista moci..

a i koje su sanse da nepostoji nikakav ugovor izmedju icefroga i valvea?

cmon..

Rang€r
27-10-2010, 12:39
ma bude Blizz ponudio pare tom liku iz Dote i svi sretni i zadovoljni ^^

not.

valve je vec ponudio.

sigurno neradi za free.

baš to kaj RIDER32 veli, oni imaju više ^^ a ako misle zadržat igru nece im bit problem iskeširat se...barem se ja nebi dvoumio

pa mogu mu oni pušit kad je dota njegovo vlasništvo i njegova je volja da radi s valveom, na čemu samu mu beskrajno zahvalan, jer blizzard kakav je napravio bi nešto tipa WORLD OF DOTA i onda bi proveo pola svog života skupljajuči raznorazne sandale i narukvice. naravno to bi bilo p2p.

Systematic Reverse
27-10-2010, 13:28
[quote="Systematic Reverse":2tueky7i]ma bude
not.

valve je vec ponudio.

sigurno neradi za free.

baš to kaj RIDER32 veli, oni imaju više ^^ a ako misle zadržat igru nece im bit problem iskeširat se...barem se ja nebi dvoumio

pa mogu mu oni pušit kad je dota njegovo vlasništvo i njegova je volja da radi s valveom, na čemu samu mu beskrajno zahvalan, jer blizzard kakav je napravio bi nešto tipa WORLD OF DOTA i onda bi proveo pola svog života skupljajuči raznorazne sandale i narukvice. naravno to bi bilo p2p.[/quote:2tueky7i]

poludio bi majkemi..

Babitz
27-10-2010, 15:18
Blizz je ionako službeno umro onog dana kad ga je preuzeo Activision.

Sad će po dobroj staroj politici Activisiona Blizz radit samo na svojem intelektualnom vlasništvu, ne kreirajući novo. GG, BLIZZARD JE NAJBOLJA FIRMA IKAD!!1

Al oke, svi su izdavači židovi. Može usporedba?
Activision se pobrinuo da iz jedne igre naprave 3 po punoj cijeni. Valve je dao 5 vrhunskih igara po cijeni jedne.

Sam Kotick je rekao da ga ne zanimaju novi IP, već samo želi zarađivat na franšizama. Btw, Kotick nije odigrao igru u životu.
Activision nisu isplatili gomilu mijiluna provizije Infinity Ward zaposlenicima za odličnu prodaju mw2. Na Božić ili tako neki praznik su ih držali zatvorenima i ispitivali ih, te ih nisu puštali doma ~10 sati. Eventualno je pala tužba i dobili su lovu.

Može još nešto iz radionice EA? Ste čuli za EA spouse?
Ugl, EA je tjerao ljude da rade 12 sati na dan, 6 dana u tjednu - bez plaćenih prekovremenih. Isto je eventualno došlo do tužbe i EA je morao iskeširat skoro 15 milijuna dolara.

Svi izdavači žele zaradit. Neki imaju principe te idu na ruku svojim zlatim kokama i svojim kupcima te poštuju jedne i druge. Drugi, kao Activision i EA, ne.

Ironije li, Activision je nastao jer su kreativni umovi bili nezadovoljni svojim potlačenim statusom u Atariju koji je u tom trenu kupio novi vlasnik.

Čux
27-10-2010, 15:24
Ironije li, Activision je nastao jer su kreativni umovi bili nezadovoljni svojim potlačenim statusom u Atariju koji je u tom trenu kupio novi vlasnik.

Al su eventualno skužili da i oni to mogu radit.


Al stanje je takvo, tu se obrću masne pare već neko vrijeme, prošla su vremena kad su igre rađene iz gušta i zajebancije, sad se samo štancaju igre jedva dovoljne da neki prosjek zadovolje i muze lova.

Babitz
27-10-2010, 15:26
Jebi ga, igre su skupe te izdavači žele samo provjerene stvari. Za to smo mi kao gameri krivi jer kupujemo ista smeća opet i opet. Zato je CoD doživio toliko inkarnacija.

Rang€r
27-10-2010, 16:27
nisam kupio nijedan cod, s druge strane naravno da sam kupio orange box, mada sam igre s njega igro manje nego cod2&4. kupio sam i etqw od pucačina, koji mi je isto super pucačina, al se iz nekog razloga presto igrat. da negovorim da sam i kupio the witcher nakon što sam ga prešo več 2x čisto zato što je dobra igra i još je puno poboljšana nakon izlaska bez dodatne naplate.

s druge strane kad vidim kolko se sranja godišnje izbaci, pa svi ovi sezonski naslovi koji izlaze svake godine; nfsovi, fife i ostala simulacijska govna, pa codovi i ostali blockbusteri koji samo forsaju grafiku i neku kul prezentaciju, počnem se pitat ko uopče kupuje te igre da bi ti izdavači uopče opstali, a kamoli i zaradili, ljudi.. :(