PDA

Pogledaj cijelu verziju : Rigorozni zakoni



K4ciga
24-10-2010, 18:40
U jednom zatvoru u centralnom delu Irana čoveku osuđenom zbog krađe odsečena je ruka u prisustvu drugih zatvorenika, javio je danas iranski državni radio

Reč je o drugoj kazni odsecanja ruke izvršenoj ovog meseca, prenela je američka novinska agencija Asošiejtid pres (AP).

Praktikovanje amputiranje ruke bilo je retko u Iranu prethodnih godina, ali bi poslednje izvršenje kazne pred zatvorenicima moglo da bude znak da će ono u budućnosti biti vršeno javno.

U izveštaju je navedeno da je nad 32-ogodišnjim čovekom, osuđenom zbog četiri krađe, kazna izvršena u zatvoru u gradu Jazd, koji se nalazi 670 kilometara jugoistočno od prestonice Teherana.

Detalji o načinu na koji je kazna izvršena nisu poznati.

U prošlosti su o tome postojali oprečni izveštaji - od onih da su amputacije ranih 1980-ih vršene bez ikakvih lekarskih procedura, do onih da je odsecanju ruke prisustvovao doktor.

Kazna odsecanja ruke postala je deo iranskog krivičnog zakonika 1980, godinu dana pošto su na vlast u zemlji revolucijom došli verski lideri, svrgnuvši proameričkog šaha Rezu Pahlavija.

Izvor: Press

Što kažete na ovo? Jesmo li mi koji sebe nazivamo civiliziranima ipak previše blagi kad su u pitanju kazneni zakoni, ili su "primitivci" ipak nešto napredniji od nas po pitanju istog ?

croat1gamer
24-10-2010, 18:46
1) Pitanje ti je retardirano.
2) Razlicite kulture, razlicito shvacanje zlocina.
3) Birokracija.

cham3leon
24-10-2010, 18:52
Pitanje nije retardirano. Btw, ovakav kazneni zakon bi uveli neki forumaši ovdje, tako da vjerojatno ove ekstremnije muslimane gledaju kao uzor i napredniji narod.

Moje mišljenje je da ljudi jednostavno ne znaju što žele. Isplati li se osakatiti x ljudi kako bi stopa kriminala bila npr. 20% niža? Ako mene pitate, ne.

K4ciga
24-10-2010, 18:52
Krivo sam formulirao pitanje. Konkretno, mislio sam na to da će sad rijetko tko pokušati nešto ukrasti, dok kod nas za krađu dobiješ šamar od policajca i kaznu. Čiji zakoni su efikasniji :p

cham3leon
24-10-2010, 18:55
Zakon po kojem ljudi ostaju bez ruku nije efikasan.

Niko Bellic
24-10-2010, 18:56
Ne valja ni jedno, ni drugo, a zlatne sredine nema. Da se mene pita svi koji krše zakon morali bi raditi besplatno najteže fizičke poslove. Ovaj primjer odsjecanja ruke i klasična zatvorska kazna ostavljaju čovjeku prostora da misli na osvetu ili da razmišlja o glupostima, dok u drugu ruku kažnjenik koji cijeli dan fizički radi jedva čeka da ode na spavanje i odsluži kaznu, te će jako dobro promisliti prije nego ponovo prekrši zakon. Čak bi i umjesto smrtne kazne ljudi trebali biti osuđivani na doživotni rad bez ikakve naknade, jer danas u vrijeme kad nam je novac potreban za apsolutno sve, najgora je kazna raditi težak fizički posao i ne biti plaćen.

Kid A
24-10-2010, 18:58
Hm, ne bas...najgore je raditi i bitiSplacen sve dok ti ne predje u naviku
Mah, skuzicete :wink:

Niko Bellic
24-10-2010, 19:08
LOL. Kako je gore biti plaćen za rad, nego ne biti plaćen. Govorio sam o prisilnom radu kao kazni za kršenje zakona.

cham3leon
24-10-2010, 19:11
Ne valja ni jedno, ni drugo, a zlatne sredine nema. Da se mene pita svi koji krše zakon morali bi raditi besplatno najteže fizičke poslove. Ovaj primjer odsjecanja ruke i klasična zatvorska kazna ostavljaju čovjeku prostora da misli na osvetu ili da razmišlja o glupostima, dok u drugu ruku kažnjenik koji cijeli dan fizički radi jedva čeka da ode na spavanje i odsluži kaznu, te će jako dobro promisliti prije nego ponovo prekrši zakon. Čak bi i umjesto smrtne kazne ljudi trebali biti osuđivani na doživotni rad bez ikakve naknade, jer danas u vrijeme kad nam je novac potreban za apsolutno sve, najgora je kazna raditi težak fizički posao i ne biti plaćen.

To jest dobro rješenje, ali ima jednu grdu kvaku zbog koje baš i nije zgodno. U našoj vrloj zemlji nezaposlenost je urnebesno velika, a zamisli kolika bi još bila da zatvorenici dobivaju poslove drugih ljudi koji bi za to primili plaću.

BigBongman
24-10-2010, 19:19
osim ako ti zatvorenici na ''kopaju'' kamenje na golom otoku :D

K4ciga
24-10-2010, 19:35
Ne valja ni jedno, ni drugo, a zlatne sredine nema. Da se mene pita svi koji krše zakon morali bi raditi besplatno najteže fizičke poslove. Ovaj primjer odsjecanja ruke i klasična zatvorska kazna ostavljaju čovjeku prostora da misli na osvetu ili da razmišlja o glupostima, dok u drugu ruku kažnjenik koji cijeli dan fizički radi jedva čeka da ode na spavanje i odsluži kaznu, te će jako dobro promisliti prije nego ponovo prekrši zakon. Čak bi i umjesto smrtne kazne ljudi trebali biti osuđivani na doživotni rad bez ikakve naknade, jer danas u vrijeme kad nam je novac potreban za apsolutno sve, najgora je kazna raditi težak fizički posao i ne biti plaćen.

To jest dobro rješenje, ali ima jednu grdu kvaku zbog koje baš i nije zgodno. U našoj vrloj zemlji nezaposlenost je urnebesno velika, a zamisli kolika bi još bila da zatvorenici dobivaju poslove drugih ljudi koji bi za to primili plaću.
RH uvozi radnu snagu, toliko o tome. Prekvalifikacija dok se tržište rada ne sredi i dok ljudi ne shvate da nemogu baš svi biti u uredu i nositi Armanijeva odijela bi trebalo biti dovoljno.

cham3leon
24-10-2010, 20:42
Misliš da se u Hrvatskoj može naći posao sa trogodišnjom srednjom?

Xero
24-10-2010, 20:47
Misliš da se u Hrvatskoj može naći posao faxom bez veze?
There you go.

cham3leon
24-10-2010, 20:52
Oh, ty.

Mislim da otprilike ide tako da ti veza može biti zamjena za fax, ali u svakom slučaju ciljaš na neko mjesto sa sakoom i kravatom za pisaćim stolom, rekao bih. Gdje je nestao baš cijeli obrtnički i radnički sektor nemam pojma, ali sigurno ne pomaže činjenica da u Hrvatskoj ima jako malo zdravoposlujućih firmi.

K4ciga
24-10-2010, 21:00
Misliš da se u Hrvatskoj može naći posao sa trogodišnjom srednjom?
Vrlo lako, država subvencionira pojedina zanimanja. Većina trogodišnjih zanimanja je tražena, uz klasične kao, primjerice, IT stručnjaci, doktori, fizioterapeuti, prevoditelji (engleski se više i ne smatra stranim jezikom, dosta se traže njemački, francuski i ruski, koliko sam čuo, da ne govorim da svi drkaju na prevoditelje sa kineskog).

cham3leon
24-10-2010, 21:24
Onda kako to da možda 5% ljudi koji su završili samo srednju strukovnu nađu posao u struci? Još možda deset petnaest posto ima tu sreću da nađe neki posao izvan struke.

Niko Bellic
24-10-2010, 22:15
Fora je u tome da ukoliko kao mlad čovjek bez iskustva imaš kriterije pri izboru posla vrlo vjerojatnoSisti nikada ni nećeš naći i zadržati. Najbolji recept kako naći posao je da jednostavno uzmeš ono što se nudi i onda dok radiš tražiš bolji posao. Pod tim bolji ne mislim nužno i na bolje plaćen, jer plaća je bitan faktor samo dok je redovita. Evo, vjerovali vi to ili ne, ja baš sutra "slavim" 3 godine radnog staža. Uglavnom, ono što sam htio reći je da se uz posao mlad čovjek donekle uozbilji, promjeni način razmišljanja i funkcioniranja, razvije odgovornost i stekne određeno "Been there, done that" iskustvo, uz koje će na bilo kakvom drugom poslu puno lakše ući u đir, nego netko tko samo čeka savršenu priliku i skuplja teoretska znanja...

Ogg The Dogg
24-11-2010, 19:16
@niko: agreed

i još jedan problem ove države je što većina ljudi želi biti ili pravnik ili menađer, što se vidi iz broja studenata na takvim faxovima.

The Boz
24-11-2010, 19:20
Nitko nejde na faks bit menađer. U prilog tome govori odnos licenciranih:nelicenciranih menađera kod nas, koji je oko 1:320.