PDA

Pogledaj cijelu verziju : Autocad



Jašar
17-10-2010, 20:26
Kako funkconiraju viewportovi? Ako stavim da je omjer 1:500 kao što trebam za zadatak, 10 metara na papiru mi bude jedva par milimetara dok je lako doći do toga da treba iznositi 2cm. Tako mi radi nevisno o tome koje unitse na modelu odaberem (radi se čisto o 2D viewu).
Za sada se snalazim tako da model radim preračunavanjem svih jedinica i tako ga pripremam za layout u mjerilu 1:1, a izgleda da samo to radi kako spada.
Molio bih da mi netko objasni kako to točno funkcionira u acadu jer možete misliti koliko ovaj način usporava proces (ili da me se uputi na neki dobar tutorial, gledao sam par njih na tjubu ali me svi stavljaju pred gotov čin i ne bave se direktno mjerilima) :D

C
21-10-2010, 00:11
Pa jednostavno. Ako zadatak ima kocku 2x2 cm i zadatak zahtjeva da bude u omjeru 1:2, jednostavno svaku mjeru trebaš množiti s djeljiteljem, a to je 2, jer zahtjeva 1:2, što znači 1 na papiru je 2 u stvarnosti (1:2).
Ti bi znači trebao svaku mjeru pomnožiti/podijeliti s 500. Pretpostavljam da su mjere brojčano velike, čim je 1mm na papiru 500mm u stvarnosti. Jednostavno skaliraj uz pomoć jednostavne matematike i sve će sjesti na svoje mjesto, također pazi koje mjere upisuješ, metre, cm, mm, itd., nakon što ih konvertiraš prema omjeru. :)

Jašar
21-10-2010, 21:56
Pa jednostavno. Ako zadatak ima kocku 2x2 cm i zadatak zahtjeva da bude u omjeru 1:2, jednostavno svaku mjeru trebaš množiti s djeljiteljem, a to je 2, jer zahtjeva 1:2, što znači 1 na papiru je 2 u stvarnosti (1:2).
Ti bi znači trebao svaku mjeru pomnožiti/podijeliti s 500. Pretpostavljam da su mjere brojčano velike, čim je 1mm na papiru 500mm u stvarnosti. Jednostavno skaliraj uz pomoć jednostavne matematike i sve će sjesti na svoje mjesto, također pazi koje mjere upisuješ, metre, cm, mm, itd., nakon što ih konvertiraš prema omjeru. :)
Razumijem no problem je u tome što upravo to ne funkcionira kako spada :) Pokušao sam raditi u milimetrima u stvarnom veličini a viewport mi 10m (10,000mm) u postavljenom mjerilu 1:500 prikazuje kao par milimetara na papiru umjesto apsolutno logičnih 2cm (20mm) :[

C
21-10-2010, 22:08
Onda pazi kako printaš. Printaj 1:1. :)
Ti vjerojatno staviš mjeru u projektu 1:500, pa kada printaš kažeš mu da printa 1:500, a to onda u konačnici dođe 1:1000.

Jašar
22-10-2010, 11:10
Onda pazi kako printaš. Printaj 1:1. :)
Ti vjerojatno staviš mjeru u projektu 1:500, pa kada printaš kažeš mu da printa 1:500, a to onda u konačnici dođe 1:1000.
Moguće da je tu negdje problem ali i da je 1:1000 još bi bilo ok. Kao što sam rekao, radi se o doslovno par milimetara umjesto dva centimetra dok bi i po tvojoj računici objekt bio umnoge veći no što bude u mom slučaju :/

C
22-10-2010, 19:23
A vjerojatno negdje nešto fulaš u mjerama. Možda su računice dane u metrima, centimetrima i sl., a ti upisuješ u milimetrima, ili nešto tome slično, i omjere. Provjeri, pokušavaj. :)

Interceptor
07-11-2010, 12:27
Ovako, da ne otvaram novu temu...
Koristim već dulje vrijeme AutoCad 2002 verziju, a namjeravam se prebaciti na 2010.
Kolike su razliku međ te dvije verzije? Hoću li se moći brzo priviknuti ili ima drugačiji koncept pa trebam čitati neke tutorijale ili nešto? I najvažnije, isplati li mi se to uopće(ne mislim na cijenu)?

C
07-11-2010, 14:05
Sve ti je isto, koncept isti, par novih opcija, glede 3D-a je puno novih opcija, ali pošto se AutoCad većinom koristi za 2D, sve je isto, extra lako ćeš se naviknuti. Ja sam osobno bio 3 godine na AutoCadu 2000, godinu na 2003, godinu na 2005 i godinu dana sam bio na 2010 verziji, tako da nemaš beda, sve ti je isto, samo pojednostavljeno i par dodatnih opcija, ništa specijalno.
A dali bi ti se isplatilo, zavisi, ako ti treba za školu i fax, 2000 ima sve što ti je potrebno, tako da prelazak na 2010 neće ništa utjecati na to, ali ako si neki pro u AutoCadu 2000, 2010 će ti sigurno olakšati s nekim novim tebi korisnim opcijama. Novo je trend, zašto ne prijeći na novo ako se može? :)

Interceptor
07-11-2010, 14:37
Koristi se u inžinjerske svrhe, uglavnom 2D. Pošto 2010 ima dosta poboljšani 3D valjda ću i to više koristiti.

C
07-11-2010, 14:51
Ovisno od posla, možda bi ti CATIA bolje odgovarala od AutoCad-a (ako se ima para za CATIA-u)? :)

Interceptor
07-11-2010, 15:08
Nisam još čuo za taj :(

C
07-11-2010, 15:32
CATIA je vrhunski program za sve i djelomično lakši od AutoCad-a.
Recimo, dok u AutoCad-u možeš crtati u 2D i modelirati u 3D (od AutoCad-a 3D je skuren sam po sebi), i recimo na 2D crtežu moraš ručno kotirati. Evo još jedan primjer, na faxu dobiješ zadatak u AutoCad-u napraviti tlocrt, nacrt i bokocrt i isprintati ga na A4 sa još jednom slikom perspektive. U krug, u AutoCad-u bi ti za to sve napraviti trebalo 2 sata, u CATIA-i odmah praviš 3D model u 5 min, i odeš na opcije poput printanja, označiš kvačice na tlocrt, nacrt i bokocrt, dodaš pogled iz perspektive, odabereš sve šta da ti kotira, dali da se vide nevidljivi rubovi i sl., samo kvačice redaš, i finito ti u još 2 min, imaš pro tlocrt, nacrt i bokocrt, sve kotirano, on ti automatski detektira debljinu linija i stil linija, itd., i na takav način tvoj rad nema ni jedne greške i ocjena ti je 10/10, u samo 5 min, dok ćeš u AC izgubiti 2h i biti će sigurno dosta grešaka.
Pored toga, CATIA ima sve za industriju. Znači, primjer...
Modeliraš motor, zanima te gdje je najveće trenje na motoru i pomičnim dijelovima, u CATIA-i odmah vidiš toplinski snimak, dodaš ulja, promjeniš materijal, zanima te foliko je trenje, CATIA ti izračuna sve sa dijagramom, uz pomoć pro fizike i matematike, recimo CATIA ti može izračunati temperaturu tog motora ako on radi na 5k okretaja u 2 sec i koliku će buku u db stvarati, itd., imaš doslovno sve, za kraj možeš animirati i sl. To je jedno 0,1% onoga što on ima, on ima puno toga, namjenjen je industrijama koje ne smiju imati ni jednu najmanju grešku na proizvodu, recimo u tvornici automobila, 200 ljudi u LAN-u radi u jednom CATIA programu, ali u autoindustriji se smije koristiti i AutoCad, jer greške nisu toliko kritične. CATIA ti je jednostavno rečeno pro program bez greški, i za napraviti neki veliki projekt je dosta brz, za razliku od AutoCad-a. Evo rekao sam prvi primjer, neki projekt u AutoCadu, 2h, plus ljudske greške, CATIA, isti projekt, 5min, 0% grešaka.

Ukucaj u Google slike "CATIA" (bez navodnika) i vidjeti ćeš kako izgleda sučelje, ili "CATIA Render" i možeš vidjeti da su mu renderi puno bolji za razliku od vodećih 3D Studio Max-a, Maye i ostalih uber 3D programa.

Interceptor
07-11-2010, 15:37
Mogu reći da si me zagrijao dosta za ovaj program. Informirat ću se još malo o njemu pa ćemo vidjeti.

C
07-11-2010, 15:45
OK, ako ćeš raditi u CATIA-i, odluči se koji dio, jer nema čovjeka koji zna preko 20% CATIA-e. Obično ti je povezano 2D-3D modeliranje, animiranje, rad s materijalima, printanje (kotiranje, etc.).
Ja sam u CATIA-i to radio 3 godine (najviše 2D-3D modeliranje, printanje je lagano, i animiranje nešto sitno; bilo je još dosta tih sitnica s fizikom i sl.) i mogu reći da sam pola stvari u modeliranju savladao u te 3 godine, tako da je program dosta velik. ^^

etejid
11-11-2010, 20:37
Trebaš samo postaviti mjerilo. Ako ti neće znači da su ti corruptani neki DLLovi. Koji Windows koristiš? Ako je XP moja preporuka ti je da formatiraš disk i staviš Vistu.

C
11-11-2010, 20:45
Prestani.