PDA

Pogledaj cijelu verziju : Portishead



Kid A
17-10-2010, 05:16
http://jessebrede.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/12/Portishead.jpg
Ćao :oops:
E kak sad to ide? Ja bi ja trebao nešto napisati u vezi topica jel, to bi bilo okej?

Jutros sam čitao nešto na netu o onom fake buđenju, prije spavanja, i razmišljao o tome kako mi se to dešavalo nekih 10 godina unazad i prije u srednjoj, znači prije nego me frapirala sva ta strka oko "odrastanja" i osamostaljivanja.
I sada mi se opet noćas to desilo, nešto sam sanjao da pričam sa nekim i neko me počeo sa strane gurati, jače i jače, a to gurkanje me polako budilo, da bi se na kraju izmedju sna i buđenja ponovo našao oči u oči sa sobom. Tako da zapravo imam osjećaj da mi je ovo prvo pravo buđenje nakon dugo vremena, jer hebeš ti buđenje ako te budi vekerica :)

Da se vratim na temu....glazba, recimo meni je Đorđe Balašević totalna psihodelija, ili stajanje u banci u redu, ispred ispoliranog šaltera, ili čitave familije u šoping centru, ili sprovod, i onaj svećenički prijetvorni prijeteći govor i svetačko prenemaganje, ili moj knjigovodja sa onom maskom prijatnog lica ili ovi jako bitni razgovori na implantirani mobitel koji se ne smiju propustiti.... ta slika ovog svijeta, taj ujednačeni ritam poslušne mašinerije...to je prava psihodelija 8)
Čini mi se kao da smo usred nekog filma o nečem i niko ne zna o čemu je osim da se mora statirati, da se mora biti dio filma jer to je način. A smisao? Smisao je da se usput zabavi i ima i troši i bude dobar i osnuje se malo obiteljsko poduzeće za uzgoj vlastitih potomaka koji će kad odrastu i budu dobri isto tako statirati i zabavljat se i trošiti.

I eto nas do Portishead-a i Radiohead-a (ok, nećemo njih sad)

Volim ih jer su upravo suprotnost od ovog svijeta, jer su svjesni toga što rade i hrabri su i odgovorni.
I ne mogu se konzumirat, jer okus koji nude nije okus čokolade ili faširanog mesa, nego gorak okus suočavanja sa samim sobom, sa svojim vlastitim demonima i strahovima....a i našim zajedničkim :wink:

Umjetnost i ne smije postati dio ovog stočnog uzgoja, jer ako izgubimo umjetnost tko će biti glas ljudskosti?
Ako svako tko vidi ovo konzumerstvo, odluči sjesti u kut neke birtije, i samo promatrati tu predstavu iz zakutka, pljuckajući sarkastično na "glupe" prolaznike onda smo propali svi zajedno.
I gdje nas je to sad dovelo?Do toga da jedan bend, točnije troje ljudi(Portishead), nakon deset godina šutnje (2008?) napravi takav neispoliran album (Third), ispusti takav neartikulirani bitnički krik usred salona ljepote, na skupu bezbrižne i uhranjene potrošačke mladeži u najnepovoljnijoj situaciji!

Pa, za mene je to izraz ljubavi prema ovom gluhom svijetu što srlja u propast (malo romantike u post, čujem da se forumske cure lože na to hehehehe). Niti jedan drugi način nebi bio takva šamarčina ogromnoj mašineriji industrije zabave (zaborava?). Možda bi bilo šarmantno da su se fino obukli i odlučili da impresioniraju skup virtuoznom svirkom i kabaretskim pjevanjem, ali to su mogli i nakon drugog albuma, kad su bili međunarodne zvjezde i nudjen im je milionski ugovor koji su odbili? Zašto su ga odbili!? Ej, to su ljudi od krvi i mesa koji su odbili tonu funti!! Glupost.

Ne da mi se više pisati, još samo da kažem da je Third (ime tog albuma zadnjeg) vezano uz neku neopogansku wicca religiju koja doživljava svoju renesansu u Britaniji i Americi, tražite sami. Nešto sam krenu čitati o tom pa nemam sad vremena pisati ovde :D
Naravno vi počnite prvo s albumom Dummy, Third će vam biti tek treći po redu :D
Ali prije toga sve ovo:
Vg1jyL3cr60
GxsopQLZpCI
i nešto iz vremena dok je MTV bio živo biće :)
r-U-BHcijS8

Rang€r
17-10-2010, 09:19
lol da se nemogu konzumirat nebi bili tolko popularni

Frky
17-10-2010, 10:04
Portishead?? Mega može!!

Slušam samo prva dva albuma jer mi je treći dosta mračniji i "čudniji" pa ih nemogu nikako povezati, nekako nepaše a i dopizdio mi je jer sam ga stalno prije slušao!

Pošto kid nije stavio niti jednu pjesmu s 3. albuma, evo stavit ću ja čisto da vidite razliku između prva dva i trećeg!

l7lSUgdqZUM

croat1gamer
17-10-2010, 10:46
Genijalan bend, samo sto nikako da pocnem slusati druga dva albuma. Prokleta lijenost.
niIcxMuORco

MILF hunter
17-10-2010, 13:33
Tu i tamo ih pustim, skupa s Massive Attackom, koji su mi i draži.

w2fBwsB6px8

angel eye
18-10-2010, 12:21
Nisam poslušala njihove albume, dosta su dobri od toga šta sam slušala.

Vrijedi poslušati definitivno, s tim da mi nisu sjele neke pjesme..
My fav Glory Box <3

croat1gamer
18-10-2010, 13:23
Tek sada procitao uvod. Predivno sroceno i sve to, odlican tekst za raspravu.
Sad, koliko se to odnosi na sami bend ne mogu procijeniti, ali ako se pristupa glazbi s ambicijom i zeljom za izrazavanjem (jer umjetnost bi trebala biti nacin izrazavanja), to se moze cuti u glazbi.
Sad, jebite me ako se to ovdje ne cuje.