PDA

Pogledaj cijelu verziju : Selimo se na planet Gliese



W1k1n6
15-10-2010, 10:16
Obzirom da nitko nije komentirao jedno od najvećih znanstvenih otkrića ove godine, red bi bio da se malo govori o tome. Možda ste ovih dana čuli kako je zahvaljujući W.M. Keck observatoriju na Havajima, otkriven planet "najsličniji Zamlji", za koji postoje dobri preduvjeti da bi na njemu mogao biti život, pa bismo se jednog dana tamo mogli uputiti i osnovati koloniju. Gliese 581G orbitira oko zvijezde Gliese 581 u zviježđu Vage, a "sitni" problemčić zbog kojeg ne možemo još pakirati kofere, leži u činjenici da je udaljen od nas oko 190 bilijuna kilometara, odnosno toliko daleko da samo svjetlost od njegove zvijezde do nas putuje 20 godina. Planet se nalazi na idealnoj udaljenosti od svojeg sunca, ima idealnu masu (1,5 puta veću od Zemlje), stoga bi mogao imati značajnu atmosferu, a pretpostavlja se da su mu geološki sastav i gravitacija vrlo slični Zemljinim. Revolucija planeta traje samo 37 dana, što znači da godišnja doba traju svega nekoliko dana, a jedna strana planeta konstantno je okrenuta prema zvijezdi i na njoj je uvijek dan, dok je druga strana zavijena u vječnu tamu. Obzirom na temperaturne razlike između svijetlog i tamnog dijela, najidealnija klima za opstanak života i mjesto za zasnivanje kolonije bila bi u takozvanoj "sivoj zoni", odnosno na jednoj polovici svijetle i jednoj polovici tamne strane.

Znanstvenici su iznijeli 11 stvari o planetu Gliese 581g koje morate znati, naravno dijelom se radi o utvrđenim činjenicama, a dijelom o prilično vjerojatnim pretpostavkama:


1. Promjer - 1,2 do 1,4 puta dulji od Zemljina
2. Masa - 3,1 do 4,3 puta veća od Zemljine
3. Prosječna temperatura površine - između -31°C do -12°C
4. Udaljenost - 20 svjetlosnih godina, oko 190 bilijuna kilometara
5. Vrijeme puta - 200 godina pri brzini od oko 30 milijuna metara u sekundi (desetina brzina svjetlosti koja iznosi 300.000 km/s ili preko milijardu km/h)
6. Jedan od 6 planeta koji orbitiraju zvijezdom Gliese 581
7. Trajanje godine - 37 zemaljskih dana
8. Gravitacija - slična ili malo veća od Zemljine
9. Udaljenost od zvijezde - oko 10 milijuna kilometara
10. Planet orbitira oko crvenog patuljka koji je 50 puta hladniji i 2/3 manji od Sunca
11. Karakteristike - kameno tlo s tekućom vodom i atmosferom

I što sad? Ima netko kakav prototip warp pogona da probamo skočit tamo jedan vikend na LAN party?

Ovo je ilustracija napravljena prema nagađanjima znanstvenika:
http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00340/planet_340420S1.jpg

hrčak
15-10-2010, 10:19
Temperatura mi se sviđa, još da malo duže godišnja doba traju. Ja bi vjerojatno živio na mračnom dijelu. :D

W1k1n6
15-10-2010, 10:21
E, a svakih 37 dana slavimo Novu Godinu!

McPingvin_v2.0
15-10-2010, 10:22
Preveč hajpa oko toga... Jako previše :)

hrčak
15-10-2010, 10:24
E, a svakih 37 dana slavimo Novu Godinu!

Tek sad skužio. :D Doduše, svi bi bankrotirali u roku keks onda.

cham3leon
15-10-2010, 11:44
Radije idemo teraformirati Mars.

W1k1n6
15-10-2010, 12:46
Teraformiranje Marsa je simpatična ideja, ali najveći problem je kako stvoriti atmosferu koja bi bila pogodna za preživljavanje aerobnih organizama. To je osnovni preduvjet da bi se uopće moglo krenuti u bilo kakvo teraformiranja. Da bi se išta po tom pitanju moglo raditi, trebalo bi za početak naći velike količine vode, potom bi trebalo riješiti ubitačno svemirsko zračenje, a za sve to danas čak ne postoji ni prihvatljiva teorija koja bi mogla potaknuti razvoj tehnologije za takve stvari. Čak i kada bi postojala, bilo bi potrebno nekoliko tisuća godina da se stvore koliko-toliko prihvatljivi uvjeti za neke oblike života. Prema najnovijim znanstvenim spoznajama puno veća šansa za postojanje života je na Jupiterovom mjesecu Europi, obzirom da je vrlo vjerojatno kako ispod ledenog omotača od nekoliko kilometara ima tekuće vode na temperaturi oko 0 stupnjeva C, no na tim dubinama je totalni mrak, pa bi što se tiče kolonizacije i teraformiranja, morali smisliti kako dovesti svjetlo i organizme koji bi u takvim uvjetima mogli osigurati izvor hrane, zraka i energije u podvodnim "podledenim" naseobinama. Drži se kako je teraformiranje Europe trenutno bolja opcija od Marsa, mada je sve to još uvijek "teška" teoretika. I zadnji mogući kandidat za teraformiranje je saturnov mjesec Titan na kojemu je atmosfera po gustoći relativno slična kao na Zemlji prije nekoliko milijardi godina, no problem je što je udaljen od Sunca nekih 10 puta, pa su temperature toliko niske da bi za teraformiranje prvo trebalo stvoriti neko umjetno sunce. Inače, postoji još i jedna zanimljiva teorija po kojoj bi život mogao postojati i u oblacima Jupitera u kojima se nalazi vodik, helij, metan i amonijak, pa možda postoje bića koja lebde u gornjim slojevima atmosfere bježeći od užarenih oblaka na većoj dubini, te bismo tu možda mogli napraviti neke vrste letećih gradova. Ukratko, pogodnosti za teraformiranje planeta sunčevog sustava su vrlo male, stoga bi ipak trebalo gledati puno dalje, no prvo treba riješiti putovanje i to na način da se zajebe Einsteina, jer povezanost brzine kretanja i proteka vremena stvara ogromna ograničenja pri fizičkom istraživanju svemira, pa bi čak i postizanje brzine letjelica blizu brzine svjetla stvorilo ogromne gapove između istraživanja i dobivanja rezultata.

cham3leon
15-10-2010, 12:59
Ako postoje one Startrekovske crvotočine, rekao bih da one zaobilaze i teoriju relativnosti, zato jer je u njima prostor fizički kraći.

Ovo sa Europom i umjetnim suncima je lijepo objasnio Clarke, btw. Lebdeći grad u gornjim slojevima plinskog diva je nekako poznata ideja ( :D ) ali sumnjam da je to okoliš za ljude.

W1k1n6
15-10-2010, 13:21
Koliko god male bile mogućnosti za teraformiranje drugih nebeskih tijela, sve bi opcije trebalo istraživati, bez obzira radilo se o nadzemnim, podzemnim/podvodnim, ili čak lebdećim naseobinama, jer se Zemlji ne piše dobro. Morate znati kako se u kori naše Zemlje nalazi dovoljno količine CO2 koje bi da se oslobode mogle jednog dana stvoriti staklenički efekt i pretvorit našu planetu u sterilni svijet poput Venere. Prije svega, tome doprinosi uništavanje šumskih površina i sagorjevanje fosilnih goriva, a dalje povećavanje temperature na Zemlji moglo bi omogućiti ubrzano oslobađanje većih količina ugljičnog dioksida i pitanje na koje znanost još ne zna odgovor je, da li je takav proces reverzibilan ili smo već osuđeni na propast, pa su istraživanja teraformiranja možda već važnija od pokušaja spašavanja Zemlje.

Aerial
15-10-2010, 13:22
Hmmm, koji element prevladava u građi dotičnog planeta?
Vidim da je oko 35% veći od Zemlje, ali 350% teži.

Lord Ragnarok
15-10-2010, 14:15
da, to sam se i ja zapitao, nesto zericu veci od zemlje al masa je ono, skyrocketirala se

The Boz
15-10-2010, 14:19
Volumen sfere.

Rang€r
15-10-2010, 14:26
Planet se nalazi na idealnoj udaljenosti od svojeg sunca, ima idealnu masu (1,5 puta veću od Zemlje)


2. Masa - 3,1 do 4,3 puta veća od Zemljine


:roll:

što se tiče materijala, onak ko zna kolko još elemenata može postojat, ipak je planet udaljen190 bilijuna kilometara

McPingvin_v2.0
15-10-2010, 14:28
Ne više od onih koje vidiš na periodnom sustavu :)

keko
15-10-2010, 14:33
Postoji li mogućnost da na tome planetu prebiva inteligentna vrsta, ali na nižem stupnju razvoja, možda stari ili srednji vijek?

McPingvin_v2.0
15-10-2010, 15:19
Naravno da postoji, ali je planet predaleko da to saznamo :)

EDIT: Zapravo, u slučaju da se život na tom planetu počeo razvijati u isto vrijeme u odnosu na nastanak sustava kao i na Zemlji ta civilizacija(?) bi bila daleko naprednija od nas, pošto je njihova zvijezda već maltene ugasla u odnosu na naše Sunce :)

Aerial
15-10-2010, 15:22
Malo sam prčkao po digitronu, a zadatke iz fizike sam zadnju put rješavao prije 6 godina, pa me ispravite.

Ako je gravitacijska sila, Fg=G*m1*m2/r^2, a gravitacijsko ubrzanje g=GM/r^2, onda je:

Gravitacijska sila između Zemlje i čovjeka od 80 kilograma cca 787 N.
Između gliese 581g i istog atletičara iznosi cca 1509 N.

Gravitacijsko ubrzanje na Zemlji iznosi 9.81 m/s^2
Na Gliese 581g, ono iznosi cca 18.86 m/s^2.


8. Gravitacija - slična ili malo veća od Zemljine

O_o ?

W1k1n6
15-10-2010, 15:27
Štreberu :) Tako su prenijeli "respektabilni" mediji, a ja vama, ne mislite valjda da sam išao preračunavat. Uglavnom, na Gliesu možete normalno hodati, možda i disati, a još se ne zna jel ima i nešto što možete prcat :)

Constantine
15-10-2010, 15:29
Preveč hajpa oko toga... Jako previše :)
this,ovo je tek prvi earth like expoplanet a svi vec mastaju o nekakvim sondama.Mislim da postoji ogromna sansa da cemo u sljedecih par godina naci bolje kandidate sa znatno vecim sansama za inteligentni život.

Neven <R>
15-10-2010, 15:32
Još nije ni sigurno da'l planet postoji, strpite se malo sa selidbom. :P

Rang€r
15-10-2010, 15:38
kak nije sigurno dal postoji, ako su potvrdili da postoji :/

Neven <R>
15-10-2010, 15:43
http://www.space.com/scienceastronomy/d ... 01012.html (http://www.space.com/scienceastronomy/doubt-cast-habitable-alien-planet-gliese-581g-101012.html)

cham3leon
15-10-2010, 16:23
Malo sam prčkao po digitronu, a zadatke iz fizike sam zadnju put rješavao prije 6 godina, pa me ispravite.

Ako je gravitacijska sila, Fg=G*m1*m2/r^2, a gravitacijsko ubrzanje g=GM/r^2, onda je:

Gravitacijska sila između Zemlje i čovjeka od 80 kilograma cca 787 N.
Između gliese 581g i istog atletičara iznosi cca 1509 N.

Gravitacijsko ubrzanje na Zemlji iznosi 9.81 m/s^2
Na Gliese 581g, ono iznosi cca 18.86 m/s^2.


8. Gravitacija - slična ili malo veća od Zemljine

O_o ?

Pa nije gravitacija duplo veća ako je planet 1.5 puta veći.

Aerial
15-10-2010, 17:59
Štreberu :) Tako su prenijeli "respektabilni" mediji, a ja vama, ne mislite valjda da sam išao preračunavat

Ma ofc, znam da nije vaša*(!) računica, vidio sam i ja te podatke prije 2-3 tjedna negdje, samo me zanimalo da i ja tu nešto zbrojim i oduzmem :D Jučer sam u nekoj emisiji čuo da je neki znanstvenik izračunao da omjer krugova Stonehengea odgovara omjeru ekliptika planeta u našem sustavu, pa sam ofc morao odmah pokrenuti google earth, wiki i početi mjeriti (mislim da je lik izvalio patku) :D


Pa nije gravitacija duplo veća ako je planet 1.5 puta veći.

E, al nije baš tako linearno ^^
Kao što je Boz rekao, volumen kugle je varljiva stvar, a uz to dodaj još i mogućnost da je planet napravljen uglavnom od nekih težih elemenata, i eto i mase koliko hoćeš... Neutronska zvijezda je veličine jedne gradske tržnice pa ima masu milijarde puta veću od Zemlje.


*kažem "vaša" jer mi je nekako čudno govoriti "ti" osobi koja bi mi mogla biti otac i čiji časopis čitam već godinama Zvuči čudno valjda na forumu, ali eto, manners or something :D

cham3leon
15-10-2010, 18:04
Dobro, o masi zavisi, ali to znači da je masa tog planeta cca 2x zemljine?

Sir William
15-10-2010, 18:14
gustoća narode.. kaki su vas novi elementi spopali.. može planet cijeli bit od aluminija i manji od zemlje, a svejedno teži.. a elemenata ima tolko kolko ima (+ još možda par koji ne mogu postojat samo tako bilo gdje)..

Wolfwrath
15-10-2010, 18:46
Točno. Sastav i udio raznih elemenata varira od planeta do planeta...

cham3leon
15-10-2010, 19:03
I diktiraju masu, odnosno gustoću planeta. To i rekoh.

Aerial
15-10-2010, 19:09
Dobro, o masi zavisi, ali to znači da je masa tog planeta cca 2x zemljine?

http://www.williamsclass.com/EighthScienceWork/ImagesEighth/GravitationalForce.jpg

Dakle, raste s masom tijela, a pada s udaljenosti (tj. radijusom planete ako govorimo o njenoj površini).
Kad bi masa ostala ista, a planet se povećao dva puta, gravitacija na njegovoj površni bi zapravo bila manja.


gustoća narode..

Naravno, i to :D

Nodakim
15-10-2010, 20:07
Ne više od onih koje vidiš na periodnom sustavu :)

Pogledom na ovogodišnji periodni sustav i onaj iz npr. 1980 ćeš uočiti da je jedan od tih manjkav.
Makar dobro,sada bi mogao debatirati da atomi viših protonskih brojeva vjerovatno ne postoje u prirodi ili da su užasno nestabilni.
Ali jebi se,ja sam u pravu. :D

McPingvin_v2.0
15-10-2010, 22:04
Ali jebi se,ja sam u pravu. :D
Da, ali ne.

U prirodi imaš 94 elementa koji se ne raspadaju radioaktivnim raspadom na neke manje. Do sada je otkriveno sveukupno 118 elemenata, dakle njih 24 se raspadaju i zato ih je teško naći u prirodi.

Isto tako, postoji jedna lijepa stvar: spektralna analiza. Prouči: http://en.wikipedia.org/wiki/Spectrum_analysis

unknown
08-11-2010, 19:13
http://www.znanost.com/clanak/potencija ... ne-postoji (http://www.znanost.com/clanak/potencijalno-nastanjiv-planet-gliese-581g-ipak-ne-postoji)

lock topic

cham3leon
08-11-2010, 19:20
Zašto? U naslovu je upitnik.

W1k1n6
09-11-2010, 09:27
Vidio sam taj članak u Wiredu, baš sam mislio napisati nešto o tome ali ste me preduhitrili. U svakom slučaju nitko nije rekao da ne postoji, već je postojanje dovedeno malo u pitanje zbog slabog signala. Dolje je i odgovor Vogta čiji tim je prije koji mjesec izjavio da je planet pronađen.


Astronomer Francesco Pepe of the Geneva Observatory in Switzerland, who spoke Oct. 11 at an International Astronomical Union symposium on planetary systems, reported a new analysis using only HARPS data, but adding an extra 60 data points to the observations published in 2008. He and his colleagues could find no trace of the planet.
“I am not overly surprised by this as these are very weak signals, and adding 60 points onto 119 does not necessarily translate to big gains in sensitivity,” Vogt told Wired.com in an e-mail. He added that the non-detection doesn’t mean the planet doesn’t exist — it may be that it’s only detectable using both data sets.

unknown
15-11-2010, 00:12
to postalo ista stvar kao i sa plutonom

W1k1n6
15-11-2010, 17:01
S tom "sitnom" razlikom da Pluton sigurno postoji :)

unknown
15-11-2010, 19:29
S tom "sitnom" razlikom da Pluton sigurno postoji :)

nisam tako mislio... isto su se tako "svađali" da li je pluton planet ili ne.

Constantine
15-11-2010, 20:46
to nema veze jedno s drugim,za gliese 581g nisu sigurni da postoji zbog toga sto ostali planeti u sustavu imaju znatno veci utjecaj na zvijezdu nego samo 581g pa se nezna sa sigurnošču da taj planet postoji,a kod plutona je potpuno druga rasprava koja nema veze sa tim

osvetnik_sch3l3
15-11-2010, 21:10
a jesmo prokleta rasa, nema nas u univerzum
radije bi osli teraformirat tamo neku hrpu kamenja nego eutanazirali pola pucansta i smanjili sjecu suma, koristenje fosilnih goriva...
ko nema bicikl za osnovno prijevozno sredestvo, tom odmah metak u celo i da vidis

cham3leon
15-11-2010, 22:06
Cool plan, bro.

Aerial
13-09-2011, 09:38
Nije Gliese, ali je tema slična pa eto...
Otkriven novi planet na kojem je moguć život. (http://www.index.hr/vijesti/clanak/otkriven-novi-planet-na-kojemu-je-moguc-zivot-vrlo-je-maglovit-s-temperaturama-od-30-do-50-stupnjeva/571490.aspx)

cham3leon
13-09-2011, 11:35
Na koju foru mogu odrediti da tamo sigurno ima vode i da je maglovito? Za temperaturu mi je jasno, ako znaš karakteristike neke zvijezde i udaljenost planeta od nje, to već puno znači, ali ovo?

Neven <R>
13-09-2011, 12:57
Astronomers using the Keck Observatory have been able to obtain the spectrum of one planet, HR 8799 b, revealing the temperature, chemical composition, and atmospheric properties of the planet.

http://www.universetoday.com/72437/youn ... eat-waves/ (http://www.universetoday.com/72437/young-exoplanet-is-cloudy-with-a-chance-of-heat-waves/)

Non index članak sa više informacija