PDA

Pogledaj cijelu verziju : Privatnost u današnjem internet društvu? veliki LOL



Deadwalker
13-10-2010, 12:51
Ovaj članak me inspirarao za ovu temu:

http://globus.jutarnji.hr/zivot/dobili-su-vedranin-e-mail-za-dva-sata-napisali-su-o-njoj-dosje-na-52-stranice


Miroslavu i njegovim suradnicima, Marineli Ivanković i doktoru Markusu Schattenu, bila su dovoljna dva sata da pretraže socijalne mreže i internetske tražilice i pronađu detalje o Vedrani.

Od prikupljenog su izradili virtualni profil, nevjerojatno detaljni spis iz kojega sam doznala svašta o Vedraninim navikama putovanja, gradovima koje je posjetila i terminima putovanja, hobijima, mjestima na koja izlazi, političkim aktivnostima, čak i bračnom statusu njezine mlađe sestre, zetovu zanimanju, peticijama koje je do sada potpisala…

Ako ste sada pročitali članak, vidjeli ste o čemu je riječ. Naime, prof.dr.sc. Miroslav Bača (ujedno moj profesor na Foi-u te sudski vještak) je uz pomoć još dvoje ljudi uspio u dva sata naći dovoljna podataka za dosje od 52 straniceSna temelju samo imena i prezimena te email-a osobe. Taj dosje sadrži sve bitne kontakt informacije, sve važno što je osoba radila u proteklih par mjeseci, intimne trenutke koje je doživjela itd. Vjerojatno 90% ljudi nije svjesno danas da se Facebook pretvara u jednu veliku bazu podataka stvarnih osoba, a da ne pričamo o ostalim servisima koji kao garantiraju sigurnost personalnih podataka, a do njih ovlaštene državne institucije i agencije dođu bez ikakvih problema.

Osim toga, prava građana se sve više ugnjetavaju, posebice u Americi gdje se to napravilo u sklopu borbe protiv terorizma. Kako bi rekao jedan moj dobar prijatelj s faksa, ljudi su izgubili privatnost izumom interneta. Z generacija (rođeni poslije 1994.) više ni neznaju što je to privatnost. Kontrola mase nikada nije bila lakša.

Činjenice, zar ne?

Systematic Reverse
13-10-2010, 12:59
vec se pricalo 1000 puta o tome..

ako zelis privatnost nemoj imat facebook.

Deadwalker
13-10-2010, 13:03
Fascinirala me kolicina podataka koju je moguce naci ovako. :)

Outmind
13-10-2010, 13:17
A kad su ljudi glupi ko k**** pa koje kaj stavljaju na internet. O meni nebi saznali skoro pa niš.

McPingvin_v2.0
13-10-2010, 13:18
ako zelis privatnost nemoj imat facebook.

Niko Bellic
13-10-2010, 13:22
Ili imaj facebook, ali samo zato da lakše dođeš u kontakt sa osobama koje poznaješ od prije, a ne zato da se glupiraš, pišeš nebuloze i stavljaš retardirane slike. Facebook bi bio mnogo bolji da je ograničen na samo jedan profil po osobi i da ta osoba MORA biti prijavljena pod punim imenom i prezimenom.

croat1gamer
13-10-2010, 13:31
Fascinirala me kolicina podataka koju je moguce naci ovako. :)
Onak, jedino fascinantno je kako su uspjeli naci 52 stranice podataka policijskog dosjea u 2h.

What they said.
Stavljas na internet vlastite podatke i vjerujes da su privatni. :(

Rang€r
13-10-2010, 13:31
Ili imaj facebook, ali samo zato da lakše dođeš u kontakt sa osobama koje poznaješ od prije

lol zašto bi to neko uopče radio.

Deadwalker
13-10-2010, 13:35
[quote="Systematic Reverse":kvcg3n2n]ako zelis privatnost nemoj imat facebook.[/quote:kvcg3n2n]

da je samo facebook u pitanju, bilo bi super :)

McPingvin_v2.0
13-10-2010, 14:18
[quote="Systematic Reverse":3erwyzuw]ako zelis privatnost nemoj imat facebook.

da je samo facebook u pitanju, bilo bi super :)[/quote:3erwyzuw]
Naravno da tu ulazi last.fm, twitter, myspace, trosjed, forumi... Bilo što gdje ostavljaš više od IP-a.

Nije mi jasno čemu se ljudi toliko čude tome. Stojiš na ulici, praktički vičeš svoju adresu i onda se čudiš kad ti netko provali doma :)

Niko Bellic
13-10-2010, 14:45
[quote="Niko Bellic":3tqyr8sd]Ili imaj facebook, ali samo zato da lakše dođeš u kontakt sa osobama koje poznaješ od prije

lol zašto bi to neko uopče radio.[/quote:3tqyr8sd]Nisi mi baš jasan. Objasni se.

Rang€r
13-10-2010, 15:26
zašto bi došo u kontakt s osobama koje znam prije? pa ko bi onda koristio fejsbuk lol.

pimp
13-10-2010, 19:18
zašto bi došo u kontakt s osobama koje znam prije? pa ko bi onda koristio fejsbuk lol.


this make no sense :nonono: