PDA

Pogledaj cijelu verziju : Arheologija



Forengner
12-10-2010, 15:15
Dakle,ona stoji odmah pored povijesti,no,ne treba je zanemarivati,u nadi da ce ova tema zaziveti,evo vam prvo malo vise o samoj arheologiji,a potom i oblastima kojima se bavi:
Arheologija:(ime dolazi od grčkih reči αρχαίος = star, (u novogrčkom i prastar) i λόγος = nauka, reč, misao) kao sto svi znate,bavi se prosloscu,ali je bazirana na proucavanju materijalnihSostataka ljudske civilizacije,kao takva,arheologija najcesce zalazi u najstarije periode povijesti,uglavnom doba:

Arheologija K. i M. 4.-11. vek
Svetske misterije
Nestale civilizacije
Stari Rim
KELTI
GRCKA
MUZEJI
Anticko doba
EGIPAT
Etrurci
VIZANTIJA
Rimski Imperatori
Konstantin Veliki
Arheoloske zanimljivosti
Manastiri i crkve
THE ROMAN EMPIRE
Otomansko Carstvo
Legenda o Atlantidi
Maje
Bermudski trougao
Svakodnevne aktivnosti
Skulptura
Grobovi
Naslednici
Zastita L. V.
Stari Rim
~Psihopatologija St. Rima
~Rim,republika-imperija
~Legenda o rimu
~Rim na tlu Srbije
~Dioklecijanova palata
~Kartagina
Predlazem da razgovor zapocnemo biranjem jedne od sledecih tema koje su na listi,te da malo razmotrimo i razgovaramo.Kako vreme prolazi,ja cu takoreci,up-dateovati temu donosecu razne zanimljive informacije.
:wink:

System
12-10-2010, 15:30
E ovako. Posto planiram da upisem Istoriju kada zavrsim srednju (mrsko mi da postam u forumskoj temi), uclanio sam se u arheolosku sekciju u skoli, prvo for teh lulz a kasnije je bas bilo kewl. Posecivali smo neke iskopine iz starog vijeka. Rimske kamenolome onda razne druge iskopine koje su pronadjene na putu Srebrenica - Sirmium (Sremska Mitrovica). Takodje iz srednjeg vijeka razna utvrdjenja, onda iz ranog srednjeg vijeka groblja nekih plemena. I jedno praistorijsko selo koje je bilo specificno po polozaju, naime bilo je na vrh jedne strme litice sa samo jednim skrivenim prilazom. Ove godine treba da pravimo prezentaciju svega toga pa ako budem ja pisao o tome postacu ovdje. Imao sam i neke slike ali ne znam gdje su mi.

W1k1n6
12-10-2010, 15:58
kao takva,arheologija najcesce zalazi u najstarije periode povijesti,uglavnom doba:

MUZEJI
Svakodnevne aktivnosti
Zastita L. V.
Stari Rim
~Psihopatologija St. Rima
~Rim na tlu Srbije
~Dioklecijanova palata



Forengner, daj pliz kad nešto kopi-pejstaš pogledaj što si sve zahvatio mišem, pa nepotrebno makni. U periode povijesti kojima se bavi arheologija sigurno ne spadaju "Muzeji", a još manje "Svakodnevne aktivnosti" :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Forengner
12-10-2010, 16:05
Failao sam.Mnogo.

Devil Dog
12-10-2010, 17:30
'bote bermudski trougao :rotfl: kaj ces tamo iskopat? Brodove i avione sigurno neces.

Rang€r
12-10-2010, 18:05
E ovako. Posto planiram da upisem Istoriju kada zavrsim srednju (mrsko mi da postam u forumskoj temi), uclanio sam se u arheolosku sekciju u skoli, prvo for teh lulz a kasnije je bas bilo kewl. Posecivali smo neke iskopine iz starog vijeka. Rimske kamenolome onda razne druge iskopine koje su pronadjene na putu Srebrenica - Sirmium (Sremska Mitrovica). Takodje iz srednjeg vijeka razna utvrdjenja, onda iz ranog srednjeg vijeka groblja nekih plemena. I jedno praistorijsko selo koje je bilo specificno po polozaju, naime bilo je na vrh jedne strme litice sa samo jednim skrivenim prilazom. Ove godine treba da pravimo prezentaciju svega toga pa ako budem ja pisao o tome postacu ovdje. Imao sam i neke slike ali ne znam gdje su mi.

ček ti ideš u srednju? O.o

meni jedino što ide je povjest(zanimljivo mi je), a ide mi i podučavanje, tak da je povjest jedino što mi pada na pamet poslje srednje. btw di živiš da vi tako idete vamo tamo po iskopinama? :O

System
12-10-2010, 21:03
Da, idem u srednju. :)

Ja se i dalje dvoumim sta da upisem, Istoriju ili Arheologiju. Mislim da Istorija ima malu prednost jer koliko sam cuo na Arheologiji imas hemiju, mada nisam siguran.

Interceptor
12-10-2010, 21:09
Da bar možeš bit arheolog ali ne "čučim tri dana pogrbljen u blatu i iskopavam žlicom predmete veličine nokta" tipa,nego više ko indiana jones,avanturistički tip. :(

Rang€r
12-10-2010, 21:14
da totalno

Aerial
12-10-2010, 21:26
Ja sam valjda imao lošu profu iz povijesti, jer mi je to bio jedan od top 3 najhorrible predmeta :D

Rang€r
12-10-2010, 21:35
to je tru. meni nastavnik iz osnovne i sad profesorica u srednjoj su tako jebeno retajni i tako jebeno loše podučavaju da su mi zgadili predmet, da ne govorim o tome da mi je profa prošle godine snizavala ocjenu jer drugi imaju pritužbe na mene(ona mi je razrednica -.-')

hrčak
12-10-2010, 22:00
Arheologija je definitivno nešto što bih nakon srednje uz povijest htio upisat na faksu, jedino što me muči to što se arheologiji ne obraća prevelika pažnja u Hrvatskoj tako da bih praktički bio bez posla.

croat1gamer
12-10-2010, 22:02
Mislim da ti Sgt. Bull studira tako nesto, pa mozes pitati njega.

Interceptor
12-10-2010, 22:10
Je,istina je da je arheologija u nas zanemarena,a istraživanja su također i veoma skupa

Jednom sam gledao višetjedno arheološko iskopavanje u blizini grada u kojem živim(kolijevka civilizacije u Hrvatskoj :fof: )
i neznam,zanimanje mi se nije učinilo baš privlačnim. Ljudi čuče u blatu cijeli dan(kralježnica svakoga ima oblik nategnutog luka),kopaju nekim sitnim instrumentima po zemlji,doimaju se ko na rubu živaca.

K4ciga
12-10-2010, 22:17
Ako hoćete posao -> elektrotehnika, IT stručnjaci, kuhari, menadžment, medicina, keramičari, zidari, i sva ostala zanimanja koja potpomaže država.

Za većinu ostalog, konkurencija je velika i tržište rada je preplavljeno. Osim ako niste stvarno dobri ili imate vezu, nemojte se previše nadati nekoj masnoj zaradi, barem ne u dugoročno.

System
13-10-2010, 12:04
Pa kao arheolog ti ides po drugim drzavama i iskopinama. Prije nekoliko godina studenti za Filozofskog fakulteta u Beogradu odsjek Arheologija su ne samo isli po Balkanskim nego i raznim Evropskim i Azijskim zemljama, pritom ucestvujuci u raznim ekspedicijama. Ali opet i jeste pomalo dosadno to cucanje 6 sati sa cetkicom, i pipnes a ono se pokida... sto opet ide meni na stetu, ako hocu da upisem Arheologiju, zbog moje destruktivne prirode.

Devil Dog
13-10-2010, 16:14
I ja sam razmišljao o arheologiji, al ko što Kaciga veli, nema tu kruha.

Chupacabra
03-11-2010, 14:59
ja bi htio u Egipat ili kod Azteka i Maja :(
Iskopavanje dinosaura ili starih vaza me ne privlaci bas :J