PDA

Pogledaj cijelu verziju : Outcast



Feanor
07-10-2010, 00:53
OUTCAST

http://www.bysmitty.com/Soundtracks/Outcast/Outcast_Front_Full.jpg

Evo jednog dragulja iz ropotarnice prošlosti, Outcast. Hmmm, da se mene pita ja bih igru nazvao Witcherom prije Witchera, sam gameplay princip je isti. Obavljate questove na pet, šest odvojenih područja ne prevelike veličine, a opet uz donekle polulinearno sanbox lutanje, gdje vam nitko ne brani da skacete iz podrucja u podrucje, ali nema smisla jer tamo nemate questova, neprijatelji su preteški, a i samo bi se pogubili, jer ima dosta portala. Serija manjih questova i naizgled nepovezanih se spajaju u jedan veliki glavni quest tog područja u kojem se ''trebate zadržat'' dok ne obavite glavni quest.

Po čemu je igra posebna? E, pa po mnogočemu, igra je za ono vrijeme izgledala predivno, uzmite u obzir da je igra izašla 99, a Diablo II 2000, pa usporedite sa dolje postavljenim slikama. Igra nije koristila grafičku karticu, ali je zato zahtijevala ''užasno snažan'' procesor, danas smiješnih 500Hz-a, i ''jako puno rama'' 64 MB-a, za vrtnju u punim detaljima. Igra je koristila voxele, koji su posebna vrsta prikaza 3d grafike, jako čudna, no po meni jako lijepa igra koja i dan danas izgleda jako lijepo, ako se zanemare zamuljane texture.

Zvuk je prekrasan, u igri postoji sinhronizacija i to prilično solidna(uzmimo u obzir da onda igre nisu bile visoko buđžetne) glazba je izvodena od strane Moskovskog Simofonijskog Orkestra, a napisao ju je Lennie Moore, i ako zbog biločega igra se isplati odigrat zbog glazbe, koja je najblaže rečeno savršena. Uz to svaki zvuk je na mjestu, u nitijednom trenutku se nećete naći da trčite po travi, šljunku, pijesku, ili plivate u vodi, a da nema odgovarajućih zvukova. Pljuce zvuče malo čudno, neke zuje,neke gruvaju kao shotguni,a neke zvuče kao BB gunovi, al skidaju pola healtha, ali whell različite su od hmmm zemaljskih, pa ajde.

Igra je i samim gameplayom i pričom bila prilično orginalna tada, a bogami i danas. Možda ovaj početak što ću opisati zvuči isfurano, al vjerujte mi nije. Znači bliska je budućnost i znanstvenici su otkrili da spajanjem materije i antimaterije mogu otkrit prolaze u paralelne svemire, u jedan o tih pošalju sondu, sa kamerom, neko čudno biće otkrije tu sondu i uništi je svojim energetskim oružjem, otvori se pukotina u tkanju vremena i prostora koja polako ždere našu predivnu zemljicu i znanstvenici smatrajući da je to zbog uništavanja sonde pošalju par znanstvenika da poprave sondu i tebe vojničinu da ih štitš. Pri prolasku kroz ''portal'' padate u nesvjest i budite se, otkrila vas je domaća miroljubiva rasa i tvrdi da ste vi izabrani koji će spasiti njihov planet, a samim time i sovj jer su vasi planeti povezani...

E pa što je tu posebno, e pa mnogo toga. Igra je pod broj 1. cijela isinhronizirana i to prilično dobro što je jako pohvalno za 99' godinu. Broj 2, igra je jako uspješna u stvaranju ogromnog, inmerzivnog svijeta gdje ta rasa ima svoje različite izraze, različitu kulturu, različit pogled na svijet, različito sve, onako upoznajete ih malo po malo, jer su totalno različiti od ljudiju. Ajmo reć da je sve ono što vjeruju Budisti totalno istinito, e pa takav bi nekakav bio njihov svijet, pretakanja energije, reinkarnacije, ''magija'' uz pomoć energije i još puno, puno čudnih stvari.

http://www.metzomagic.com/images/2006/Outcast1b.jpg
Plaću dobivam mjesečno kažete? Mjesec traje 8000 dana kažete?

Gameplay? Pa igra je generalno TPS sa elementima shootera i sneakera, mozete igratu FPS modu, al je jako cudan i u meni izaziva mucninu, kako se u TPS modu netrebate trudit ciljat u vertikalnoj razini (igra to radi automatski, i to prilično dobro) nego samo u horiznotalnoj ravnini igra je idealna za gamepad sa 2 analog sticka, kao što ja igram. Sneakanje je izvedeno odlično, posebno zbog odličnog AI-a, reći ću za ono vrijeme. Danas kad gledate vide se mušice, no i dalje je pričino impresivan, skrivaju se, traže vas, zovu pojačanje.

Borba je kao u svim ovakvim igrama rak rana, znači, zbog različitih nezemaljskih oružja metci i energetski izboji lete tipa 1 m/s pa osim ako ne stojite ful mirno tesko vas je pogodit, no jednako je vama i s neprijateljima još kad uzmete u obzir da njima treba 5-6 metka da krepaju, borbe se znaju oduzit, no oni su malo statičniji od vas, no igra nije laka, ne, ne. Na mapi imate NPC-e od kojih su skoro svi važni za questove, i neprijatelje kojih je mnoooogo, tako da je sneakanje ipak bolja opcija, no nemojte trazit wall press, sneaka se starinski, ako te nevidi i necuje se sneakas, nema sjena i inih pizdarija.

http://www.metzomagic.com/images/2006/Outcast3b.jpg
Nema tramvaja

Što je loše, hmmm, igra ima dosta bugova, te se mora često sejvat jer se zna dogodit da slučajno upucate važnog quest givera u žaru borbe i onda neželi više pričat s vama(meni se sad dogodilo nakon 4 sati igre i saveom nakon sto sam ga slucajno upucao) i takve stvari. Igra ima prilično zamuljane texture, ali prilično, tako da gamepad i igranje barem metar i pol do dva metra od monitora je preporučljivo, eh i da igra ne podražava veću rezoluciju od 512 x 400, ali ima i tome doskočica, nabavite si Good Old Games(GoG) verziju igre i imate fan mafe patch di mozete metnut rezoluciju koju hocete tako da nemate bada za to(Iako upozorenje, veće rezolucije zahtijevaju mrcinu od procesora, ja igram na 800x600 na 17 inchno lcd-u i cist mi je fine), a i igra ima podržani antialiasing, depth of view, blur i sve ove điđe-miđe koje su se počele upotrebljavat prije par godina, ova igra je imala 99 godine.

http://media.giantbomb.com/uploads/0/1468/179463-outcast_big_super.jpg
Izumrli kažete?

65eTQI4cicc&feature=related
Najviše ćete se trebati naviknut na retardiranu animaciju trčanja i hodanja glavnog lika

Nabavijte, odigrajte, umrite sretni.... :D

Feanor
07-10-2010, 01:14
Hebote ispala recenzija na kraju :D, ah whatever, kad je već recenzija. Onda sljedi i ocjena.

Dajem joj 88% :D

Komentirajte? :D

Death By Sexy
07-10-2010, 11:56
Ima već k tema o Outcastu. Mogo si pod onu temu s recama stavit. :wink:

Uglavnom igra jede SVEMIRE!!! Odlična je.

Chupacabra
01-11-2010, 21:16
revive!
Igrao, legendarna mjuza tijekom igre, i sve je ovo istina sto je feanor (blessed be him) napisao. Cujem da ima mod koji popravlja grafiku za danasnje standarde :D
Al ono, uvodna animacija owna... Vi, Cutter Slade, sjedite u birtiji i locete votku kad uleti brkati mladi leftenent i veli 'cuttah slayd? Kum wit me'. Aaaaawesome.

Herr Schnitzel
01-11-2010, 21:34
Klasik. Igra svog desetljeća, da se mene pita.

Death By Sexy
01-11-2010, 21:57
Cujem da ima mod koji popravlja grafiku za danasnje standarde :D

Kaj ozbiljno? Hmmm, ne znam dal bi mi to pokvarilo ili ne jer sam obožavao svaki piksel od onih 5 na ekranu, al ozbiljno :D

Feanor
01-11-2010, 22:40
Ne, ima GoG (Good ol' Games) edicija igre, koja radi na svim novim Winsima + u mogucnosti ste skinuti patch za povecanje rezolucije koja je u orginalu neka sića tipa 512 x 480, s tim da na LCD monitorima se ta rezolucija nemoze razvući preko cijelog ekrana pa dobijete mali kvadratic na sredini ekrana...

Sonic_Moronic
01-11-2010, 22:49
Bome si me privukao, ali brine me reza pošto imam 22-inčni monitor :|

Feanor
01-11-2010, 22:51
Kao što rekoh, nabavi GoG verziju igre i patch za visoku rezoluciju. Proguglaj malo, mislim da se taj patch spominje negdje na GOG forumima...

baldrick_
27-11-2010, 12:52
a šta je to originalno u priči? jel si gledao ti stargate?

što se tiče poređenja sa witcherom - nipošto! isti gameplay princip? u witcheru se barem 40 odsto igre zasniva na pričanju, u outcastu jedva 10. u witcheru možeš da razvijaš lika, praviš napitke, čitaš knjige itd. na šta odlazi još 10 odsto gameplaya. u outcastu toga nema. ono što si im ti našo da je slično, jednostavno nije tačno - u witcheru su sve celine male i prilično pravolinijske (ograđene), u outcastu nisu. jedan outcastov svet veličine je celog witcherovog poglavlja, a u outcastu na raspolaganju su ti od početka svi svetovi - u witcheru nisu odmah na rasploganaju sva poglavlja.

dalje, u outcastu su svi neprijatelji na početku iste jačine, tako da ti je svejedno gde ćeš prvo da ideš. u svakom svetu, maltene svi questovi su aktivni i mogući od samog početka. ovo si baš lupio

Chupacabra
27-11-2010, 12:58
Ali OC je stara igra, a Witcher nije.

baldrick_
27-11-2010, 12:59
ali, ali, kakve to ima veze sa onim o čemu pričam???

Chupacabra
27-11-2010, 13:04
Zanemarimo to da si rekao da Witcher nije sličan OC-u, u pravu si.

"jedan outcastov svet veličine je celog witcherovog poglavlja" e pa, Witcher spada pod novije igre, a Outcast je stara krama, i u svoje vrijeme je bilo teško napraviti takvu igru, kakva je ispala. Tad je bila pojam. Isto vrijedi i ono za razvijanje lika i ostalo.

Death By Sexy
27-11-2010, 13:05
Nije baš argumentirao, ali u neku ruku je u pravu. Svijet Outcasta je, kolikoj a znam, za ono doba bio poprilično velik. I mislim da nije ok uspoređivati s Witcherom jer je to rpg novije generacije i nije fer navoditi njegove rpg elemente, budući da ih Outcast kao takve nema.

Chupacabra
27-11-2010, 13:13
htio sam napisati ovo što je Death by Sexy napisao, ne znam se izraziti :(

Feanor
27-11-2010, 13:38
Gle nije mi bio cilj reći da je igra ista kao THE WITCHER, ali kad bi morao vadit neku usporedbu rekao bih da je najsličnija witcheru. Zašto? Pa kao što rekoh sličnih gameplay principa. Sad dali u Witcheru možeš ići po svim mapama odjedom ili ne, a u Outcastu možeš to su već sitnice. Na kraju krajeva, ajd kad si Baja kreni igrati Outcast od neke druge mape u početku, pa da vidimo koliko ćeš daleko dospjet...

Mislio sam na onaj najbitniji princip( barem po meni), a to je serija mini questova koji savršeno nadopunjuju glavnu priču iako nisu nužni za izvršiti. I kao što su rekli DBS i Čupa, uzmi u obzir da je Outcast igra starija 10 godina od Witchera. Neznam u čemu je problem da igru uspoređujem s Witcherom, mozda si ogroman fan Witchera pa tej možda vrijeđa što je jedan lejm Outcast uopće usporediv s Witcherom, možda je obrnuto, ali vjeruj mi namjere su mi bile samo najbolje... :D

baldrick_
27-11-2010, 20:58
ako ti nije jasno u čemu je problem, a ti ponovo pročitaj moju prethodnu poruku, tu imaš nekoliko argumenata

to što ima niz questova koji dopunjuju glavnu priču nikako nije glavni element gameplaya.. to je u outcastu fajt, a u witcheru priča, budženje lika i fajt

Nije baš argumentirao, ali u neku ruku je u pravu. Svijet Outcasta je, kolikoj a znam, za ono doba bio poprilično velik. I mislim da nije ok uspoređivati s Witcherom jer je to rpg novije generacije i nije fer navoditi njegove rpg elemente, budući da ih Outcast kao takve nema.
dakle, vi se slažete sa mnom da su the witcher i outcast neusporedivi (sure, imaju blage sličnosti, ali tu se sve završava). to što je the witcher noviji apsolutno nije predmet rasprave, koja glasi: da li je outcast sličan witcheru. sad vi razmislite, pa mi kažite kakve veze ima činjenica da je outcast stariji sa predmetom rasprave. da bi utvrdili da li mogu da se porede, potrebno je da pogledamo gameplay i priču jedne igre, pa onda gameplay i priču druge igre, i utvrdimo da li ima sličnosti i koliki su. u tom poredbenom procesu, starost igre nema nikakvu ulogu

Chupacabra
27-11-2010, 23:48
dakle, vi se slažete sa mnom da su the witcher i outcast neusporedivi (sure, imaju blage sličnosti, ali tu se sve završava). to što je the witcher noviji apsolutno nije predmet rasprave, koja glasi: da li je outcast sličan witcheru. sad vi razmislite, pa mi kažite kakve veze ima činjenica da je outcast stariji sa predmetom rasprave. da bi utvrdili da li mogu da se porede, potrebno je da pogledamo gameplay i priču jedne igre, pa onda gameplay i priču druge igre, i utvrdimo da li ima sličnosti i koliki su. u tom poredbenom procesu, starost igre nema nikakvu ulogu

slažem se sa prvim dijelom ovog tvog citata, da su neusporedivi.
Ali ono, da godine nemaju veze, e pa imaju. Tijekom godina su se developeri izvještili i učili su jedni od drugih, stilovi su se mijenjali i nastajali itd.
Osim toga, tad su igrači bili drugačiji, voljeli drugačije priče i gameplayeve, bili drugih zahtjeva nego danas.

Sonic_Moronic
28-11-2010, 08:26
A jesi naporan majketi, lik je onako iz prve našo neku usporedbu, uopće nije bitno.

baldrick_
28-11-2010, 13:51
ako je to slučaj (a radije bih pustio čoveka da priča za sebe, umesto da ga brani drveni advokat), onda je trebalo da napiše "lupio sam, ne obazirite sa na ovaj deo poruke, on nije bitan" ili da uopšte ništa ne napiše na tu temu. sem toga, ja nisam komentarisao samo poređenje sa witcherom, već i neke iznete informacije koje su naprosto netačne - zašto ne bih mogao odmah da odem u bilo koji svet kad su na početku svi neprijatelji iste jačine? zašto ne bih mogao odmah da dobijem maltene sve questove u bilo kome svetu? eto, to je netačno i ja sam (pošto volim to da radim) na to skrenuo pažnju


Ali ono, da godine nemaju veze, e pa imaju. Tijekom godina su se developeri izvještili i učili su jedni od drugih, stilovi su se mijenjali i nastajali itd.
Osim toga, tad su igrači bili drugačiji, voljeli drugačije priče i gameplayeve, bili drugih zahtjeva nego danas.
mhm, i kakve to ima veze sa poređenjem između ove dve igre? pitanje je "ima li sličnosti između gameplaya i koje su?", a ne "zašto ih nema". da radiš pismeni iz hrvatskog jezika, dobio bi 1 uz obrazloženje - promašena tema

Feanor
28-11-2010, 15:18
Neda mi se majkemi, stvar je osobnog ukusa, ja kad sam igrao Outcast mi je došlo ''opa vidi ova igra mi liči pomalo na Witchera'' pa sam i to napisao, ako meni liči na Witchera, a tebi ne onda je to tvoja stvar hebiga (Ko da je uopce bitno, igra je predobra ovako,ionako), a ono za questove što sam napisao neznam iz prve ruke zato što nikad nisam probao ići u drgu portal dok nebi završio prvi, ali po NPC-ima sam zaključio da je najboilje riješavat jedan svijet po jedan, po redu...

baldrick_
30-11-2010, 21:33
na kraju ispade da si celu poruku pisao iz prve ruke. da li ima sličnosti između dve igre nipošto nije stvar subjektivnog ukusa, niti, na kraju krajeva, ima veze sa ukusom. to što je tebe podsetilo na witchera jer si obe igre igrao nakon što si ručao pasulj i marmeladu je već druga stvar, i to je trebalo da napomeneš, zato što je bitno. zašto? zato što će neko ući na temi, videti da piše "ovo liči na witchera" i odmah krenuti da igru kupi... a kad "baci" pare (kažem baci ne jer je igra loša, nego jer nema mnogo veze sa the witcherom), ko će za to da bude kriv?

Sonic_Moronic
30-11-2010, 23:52
Strašno.

Inače, zaigrao sam igru, mnogo mi se sviđa. Lokacije su neobično lijepe.

Feanor
01-12-2010, 01:55
na kraju ispade da si celu poruku pisao iz prve ruke. da li ima sličnosti između dve igre nipošto nije stvar subjektivnog ukusa, niti, na kraju krajeva, ima veze sa ukusom. to što je tebe podsetilo na witchera jer si obe igre igrao nakon što si ručao pasulj i marmeladu je već druga stvar, i to je trebalo da napomeneš, zato što je bitno. zašto? zato što će neko ući na temi, videti da piše "ovo liči na witchera" i odmah krenuti da igru kupi... a kad "baci" pare (kažem baci ne jer je igra loša, nego jer nema mnogo veze sa the witcherom), ko će za to da bude kriv?

Odhebi brate, ja mogu reći da mi je igra slična i sa FIFA-om 2011 ako oću, jer to je moje pravo, ako će tko ne/povjerovati u to onda je to njegov problem. Mene (pazi tu sad, gledaj ovo, ključna riječ je u igri) podsjeća na Witchera, a na što tebe podsjeća iskreno me zaboli ona stvar, mene podsjeća na Witchera, šta ćeš napraviti, jebiga.

EDIT: Jelda Sonic, igra je stara pun kufer, a opet izgleda prilično najs. Ima tu neku jedinstvenost. Osim ako zanemarimo retardiranu (al stvarno užasnu) animaciju trčanja glavnog lika... :D

Sonic_Moronic
01-12-2010, 09:38
Ma dobro, bolja je neg recimo u Morrowindu. :)

baldrick_
02-12-2010, 15:24
Odhebi brate, ja mogu reći da mi je igra slična i sa FIFA-om 2011 ako oću, jer to je moje pravo, ako će tko ne/povjerovati u to onda je to njegov problem. Mene (pazi tu sad, gledaj ovo, ključna riječ je u igri) podsjeća na Witchera, a na što tebe podsjeća iskreno me zaboli ona stvar, mene podsjeća na Witchera, šta ćeš napraviti, jebiga.

neću da odhebem, jer nije u redu da stvaraš ljudima probleme. neko mora to da spreči, a vidim da je sve ovde strah. još pišeš the witcher velikim slovima kako bi istakao sopstvenu infantilnu zadojenost modernim kapitalizmom i velikoj rupi u duši i telu koju on stvara (a gde je tu nadrealizam, pitam ja?). ako ne prestaneš da maltretiraš ljude, moraću da pribegnem ozbiljnijim rešenjima. you have been warned

Sonic_Moronic
05-12-2010, 23:52
We have been trolled.

Chupacabra
06-12-2010, 00:03
he has been told...
Spam na stranu, trčnje glavnog lika je skroz retajno, nikad ne bih to očekivao od US marinca :(

Mora da mu je crotch pain, hemoroidi ili nešto tako. Probao sam doma tako trčati, i pao mi je IQ za 5. A ako je u morrowindu još gore, e onda :(

Forengner
06-12-2010, 00:05
u Morrowindu je jos gore,svi likovi hodaju kao da imaju longsword u....

Sonic_Moronic
06-12-2010, 00:05
:D

U Morrowindu je ok trčanje, ali hodanje izgleda kao da likovi nisu u stanju savijati koljena, lol.

Chupacabra
06-12-2010, 00:16
pretpostavljam da je slično kao u Deus Exu kad likovi malo brže hodaju (tipa Walton Simons). Izgleda... Neprirodno. :(

Feanor
06-12-2010, 00:18
pretpostavljam da je slično kao u Deus Exu kad likovi malo brže hodaju (tipa Walton Simons). Izgleda... Neprirodno. :(

Ne, izgleda ko da tip ima dildo od 35cm-a u dupetu, dildo koji vibrira...

QLc6bvYh5Cw&feature=related

EDIT: @Chupa - ako tako po domu budeš prakticirao sve što vidiš na ekranu, tipa trčanje, ne piše ti se dobro... :)

Chupacabra
06-12-2010, 08:18
Ne prakticiram sve :P

EDIT: video :pray: