PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nerealnost ocjenjivanja igara



Deadwalker
05-10-2010, 15:54
Ne znam kako vi, ali u zadnje dvije godine imam dojam da su recenzenti postali preblagi pri ocjenjivanju igara te gotovo svaki poznatiji naslov s par milijuna dolara uloženih u produkciju dobiva ocjenu veću od 85. Ako ne daj Boze, karikiram, kao recezent dadeš nekakvom Modern Warfareu 3 ocjenu 75 vjerojatno slijedi onaj scenarij viđen na Gamespotu kada je novinar radi svoje niske ocjene dobio otkaz te bio optužen kako ne zna raditi svoj posao (ne sjećam se sada o kojoj je igri bilo riječ).

Ja kao recenzent sam u početku također vođen tim, ajmo reci "novim valom" griješio pri ocjenjivanju pa sve dok se nisam potrudio u glavi složiti stvarno skalu od 0 - 100. Ako se mene pita, ocjenu 100 ne smije dobiti ni jedna igra ikad jer ne postoji savršen naslov, a ocjenu preko 90 realno zasluzuju 2 do max 3 naslova godišnje (a i to je puno). Krivnju za to naravno mozemo svaliti na danasnju industriju gdje prodaja igara itekako ovisi o ocjeni novinara pa se sigurno stvara pritisak na njih (barem na novinare onih najjacih gaming sajtova kao sto su IGN, Gamespot, Gameinformer i slicni).

Rezultat toga je i cinjenica da vecina gamera igre ocjenjene u recenzijama sa ocjenom 75 ili nize ne zeli ni isprobati, a rijec je o naslovima koje svakako vrijedi odigrati. Istina je, trziste je pretrpano sa svime i svačim, ali bit recenzije je da se na objektivan nacin prikaze neki proizvod i da se da samo neka smjernica igraču. On sam na kraju će najbolje ocijeniti igru i vidjeti da li mu se sviđa ili ne.

Što vi kažete na sve to?

Raz
05-10-2010, 16:04
Slažem se, preblago se ocjenjuju igre. Uzmimo za primjer Dead Space koji upravo završavam, svugdje dobiva preko 8.5/10. Stvarno, u čemu to je ta igra toliko dobra da dobiva tako visoke ocjene? Vjerojatno u klišejnosti i monotonosti. <_<

Niko Bellic
05-10-2010, 16:13
Meni je ocjena potpuno nebitna i na nju uopće ne obračam pažnju. Zašto? E pa zato što danas ima jako malo uistinu objektivnih recenzija u kojim se naglasak stavlja na mane, a ne na prednosti određene igre. Za svaku igru se očekuje da bude dobra, pa stoga ne želim slušati o tome što valja, nego želim čuti ono što ne valja. Jednostavnije ne može...

*Fila*
05-10-2010, 16:15
Meni je ocjena potpuno nebitna i na nju uopće ne obračam pažnju. Zašto? E pa zato što danas ima jako malo uistinu objektivnih recenzija u kojim se naglasak stavlja na mane, a ne na prednosti određene igre. Za svaku igru se očekuje da bude dobra, pa stoga ne želim slušati o tome što valja, nego želim čuti ono što ne valja. Jednostavnije ne može...
baš probam sam pa si je ocijenim sam.

Forengner
05-10-2010, 16:34
Istina je da se sa ocenama preteruje i da veliki broj dobro ocenjenih igara zapravo ne zasluzuje visoku ocenu koju ima,dok mnogo nebrusenih dijamanata cuci u blatu nadajuci se da ce ih neko primetiti.Meni ocene veoma malo znace,igram sto volim,i ne obazirem se ako je neki IGN debelokozac osuo svoj bes po igri koju hocu da kupim,ocena je vise vazna kao marketinska alatka,ne bi li privukla kupce i navela ih na pomisao da je igra odlicna (iako je precenjena i ima mana) primetili ste da se na kutijama igara manicno i bez granice postavljaju ocene sa razlicitih gaming-sajtova?
Sve u svemu-De gustibus non est disputandum.-
Igram sta volim-bez obzira na ocenu.

Durin
05-10-2010, 16:51
Iako se na prvu pogleda čini da danas dominira blagost, ipak nije tako. Naime, ne mogu se igrama davati loše ocjene ako one pašu današnjim razmaženim gejmerima. Ako netko želi nekakav breakthrough u industriji igara jer igra igre već više od 10 godina i dosadilo mu je sve viđeno, pravo je pitanje ima li on pravo očekivati da mu igre pruže nešto što se realno ne može očekivati. Good things come in small packages, kako bi to rekli Englezi.

Pod nerealnim očekivanjima mislim na 100000 ljudi u bitkama u Total Waru, igre koje se mogu igrati zauvijek i koje pašu apsolutno svakome, NFS koji bi omogućio da se igrač osjeća kao vozač, Crysis koji bi omogućio da igra izgleda kao stvarnost, AI koji bi nadmašio čovjeka itd.

Najveći je danas problem u igrama što ne donose nešto bitno novo. Svaka igra koja zaslužuje više od 90% ocjenu je dobra po izvedbi ili po atmosferi, ali nema tu nekakvih velikih novosti u gameplayu, sve su to sitne promjene. Ona koja je ispod 75% je loša po pitanju izvedbe, ali joj je zajedničko sa boljom igrom to što nije donijelo nikakvu novost. Ja se usuđujem reći da nisam u igrama vidio nikada nešto revolucionarno, od igara koji su začetnici žanra. Kada se pojavio FPS, to je bio kraj velikih inovacija, kada se pojavio RTS to je isto bio kraj revolucije itd.

The Boz
05-10-2010, 16:54
Ocjena nije apsolutna. U kojem god formatu bila, bilo /5, /10, /20, /37 ili /100, ona opisuje koliko je igra dobra sada u odnosu na ostale igre iz žanra/sličnih žanrova. CiV sa 96% ne znači ništa nekome tko igra samo FPSove. Isto tako, StarCraft sa 93% prije dvanaest godina ne izgleda toliko dobro danas.
Igra koja ima 99% znači da je trenutno najkvalitetniji predstavnik svog žanra, a ne da je najbolja igra svih vremena ikada igdje.
Also, inflacija.

bezimeni
05-10-2010, 16:58
Treba izbaciti ocjene i više govoriti o subjektivnom doživljaju igre umjesto si utvarati da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili gaditi.Kritike i tako nemaju nekog smisla .Stvar ukusa .

Forengner
05-10-2010, 17:01
Slazem se sa bezimenim,o ukusima ne vredi raspravljati,ma koliko igra bila dobra,mnogim ljudima se mozda nece dopasti.
Ono sto mene intrigita,jesu evergreen igre kao Sam n Max,itd,dok vecina Mainstream igara (pogotovo FPS zanra) ne nudi nista novo.

Aral
05-10-2010, 17:52
Pa sad, slažem se da su igre i ispod 60% vrijedne spomena, jer sumnjam da netko baš 100% vjeruje recenzentima, ipak je to samo njihovo mišljenje. U pravilu, ako je igra stvarno STVARNO dobra, zalužuje iznad 90%, zašto ne. Ako mi se igra fakat sviđa, u mojoj knjižici automatski ima +90%.

Arbiter of Change
05-10-2010, 18:00
Plaćene reklame, isto kao i GoTY nagrade. :eyebrows:

bezimeni
05-10-2010, 18:15
I to što kažeš .

W3DR4N
05-10-2010, 18:16
Da se igre realno ocjenjuju, do danas niti jedna PC igra ne bi dobila 90.

TaxMan
05-10-2010, 18:33
Da se igre realno ocjenjuju, do danas niti jedna PC igra ne bi dobila 90.

pa ni half life?

cham3leon
05-10-2010, 18:39
Ista stvar ko sa fenomenom da u školama ima premalo učenika s ocjenom između 2 i 5. Ako je toliko odlikaša u osnovnim školama, treba povisiti kriterije.

Osobno mrzim niske kriterije kod svega, pa tako i igara.

Systematic Reverse
05-10-2010, 19:05
Meni je ocjena potpuno nebitna i na nju uopće ne obračam pažnju. Zašto? E pa zato što danas ima jako malo uistinu objektivnih recenzija u kojim se naglasak stavlja na mane, a ne na prednosti određene igre.

this.

mene nezanimaju nikakve ocjene, niti su me ikad zanimale.

ali slazem se da su nerealne.

Deadwalker
05-10-2010, 19:11
Da se igre realno ocjenjuju, do danas niti jedna PC igra ne bi dobila 90.

daj mi to argumentiraj, molim te.


[quote="The Boz":1s7z801o]Ocjena nije apsolutna. U kojem god formatu bila, bilo /5, /10, /20, /37 ili /100, ona opisuje koliko je igra dobra sada u odnosu na ostale igre iz žanra/sličnih žanrova. CiV sa 96% ne znači ništa nekome tko igra samo FPSove. Isto tako, StarCraft sa 93% prije dvanaest godina ne izgleda toliko dobro danas.
Igra koja ima 99% znači da je trenutno najkvalitetniji predstavnik svog žanra, a ne da je najbolja igra svih vremena ikada igdje.
Also, inflacija.[/quote:1s7z801o]

Tu se slazem, ali budemo realni, koliko ljudi gleda na problematiku iz te perspektive? :)
Prosjecni gamer ce za igru sa ocjenom 75 reci da ne valja i da nema sanse da kupi to. Tako i izdavaci razmisljaju

Systematic Reverse
05-10-2010, 19:43
Prosjecni gamer ce za igru sa ocjenom 75 reci da ne valja i da nema sanse da kupi to. Tako i izdavaci razmisljaju

dobro jel vi mene jebete ili sta?

znaci doci ce taj prosjecan gejmerSi vidit da je ocjena na IGN-u 75 i nece si kupit?

lol di je ovaj svijet dosao ;/

Arbiter of Change
05-10-2010, 20:09
Prosjecni gamer ce za igru sa ocjenom 75 reci da ne valja i da nema sanse da kupi to. Tako i izdavaci razmisljaju
Takve treba maljem. Inače, 5/10 ili 50% znači da je igra prosječna.

Babitz
05-10-2010, 20:20
Ne, 50% znači da je smeće. Prosječno je oko 70% u modernim skalama ocjenjivanja. Meni ej svejedno kolko koja igra dobije, dok god ta skala drži vodu u vlastitom okviru ocjenjivanja. Npr. ako bioshock ima 90%, onda očekujem da half-life 2 ima 98%.

Problem IGN-a, Gamespota i sličnih je kaj favoriziraju mainsteram naslove i redom štancaju svima 95%.
Npr. Halo serijal. :rotfl:

bezimeni
05-10-2010, 20:28
Ili ona šuga gears of war serijal.

Arbiter of Change
05-10-2010, 20:32
Ne, 50% znači da je smeće.
Meni znači prosječno, ali svakom svoje.
Profi recenzije su beskorisne jer em im plaćaju addse po stranicama em će neke igra po defaultu dobiti +10% samo zbog franšize.

W3DR4N
05-10-2010, 20:35
Da se igre realno ocjenjuju, do danas niti jedna PC igra ne bi dobila 90.

pa ni half life?

Half-Life pogotovo. Linearni trigger rollercoaster bez priče.

Babitz
05-10-2010, 20:35
@arb
Reci mi jednu prosječnu / solidnu igru s ocjenom 50%. Ocjenjivanje igara nije ko ocjenjivanje učenika u školi; ova skala ima svoje vrijednosti.

Arbiter of Change
05-10-2010, 20:48
Ne znam jer nisam vidio takvu recenziju. Samo se vodim po zdravom razumu, a ne umjetnom principu po kojem postoji neki arbitražni prag prihvaćanja.

Babitz
05-10-2010, 21:02
Ne vodiš se po zdravom razumu, već po svom školskom iskustvu koji je, gle čuda, umjetni princip po kojem postoji neki arbitražni prag prihvaćanja.

Sonic_Moronic
05-10-2010, 21:05
Pa 50% nije prosjek u školi, to je za dvojku, što bi značilo vrlo loše kad bi u pitanju bila igra. 70% je prosjek ili trojka, kao i za igre, pa je školski primjer ispravan, ne? :)

Maloki
06-10-2010, 12:38
Nešto si mi brzo promjenio stav u vezi ocjenjivanja.



Onako, predprošli mjesec je Starcraft II dobio 9.5. Ali inače, jedna od najviših i najnelogičnijih ocjena GT-a je GRAW s 9.9.
Weky, nisi više zanimljiv sa svojim ispraznim komentarima.



Svaki sajt koji da nekoj igri više od 9.5 nije ozbiljan sajt.
9.5 je nekakav maksimum i još koliko toliko prolazi, ali sve iznad toga je čisto preseravanje i nema veze sa objektivnošću, već je to čisti proljev i fenbojizam.
Metacritic (http://www.metacritic.com/game/pc/sid-meiers-civilization-v/critic-reviews)Sdaje prosječnu ocjenu igri 95. Ocjena je temeljena na 10 različitih recenzija.
Šta, svi recezenti su fanboyevi?

Also, pravu ocjenu igri na koju si nahypean možeš dati tek kojih mjesec dana nakon što si ju odigrao, kad se smire strasti i možeš normalno prosuditi.

Deadwalker
06-10-2010, 15:19
Imao sam nesto sasvim drugo u vidu sa prvim quetoeom, al ajde, neda mi se sada opet provlacit stare rasprave. :)

Sve u svemu, neke igre kao sto su Stacraft 2 ili Civilization 5 zasluzuju ocjenu preko 90. To su fakat remekdjela koja imaju opravdano tako visoke ocjene. Htio sam ovim topicom naglasiti onu kategoriju izmedu 80-90 gdje se danas trpa svaka igra sa malo vecim budžetom.

Durin
06-10-2010, 15:21
Nabroji te igre između 80 i 90. :)

Deadwalker
06-10-2010, 15:24
http://www.metacritic.com/browse/games/release-date/available/ps3/metascore

Durin
06-10-2010, 15:48
Ne znam za tebe, ali ja se slažem sa svim ocjenama igara koje sam odigrao.SDakle, za konzole stvarno nemam pojma jer ih nemam niti igram igre za konzole.

GTA IV 98S-ok, igra je stvarno odlična i ogromna izuzmemo li performanse na PC-u. Mene ne zanima previše, jer sam se ohladio od igara tipa GTA, ali bez obzira na to smatram da je odlična igra.
COD: MW1 i MW2 94S- u SP sam uživao, odlična kampanja, multiplayer je i dalje vrhunski bez konkurencije. Odličan omjer uloženo/dobiveno, za 350 kuna se dobiju bezbrojni sati online.
Bioshock 94S- isto ok, psihološka obrada likova, zanimljiva kampanja.
TES IV - 93S- kada je igra izašla igrao sam je 2 mjeseca bez prestanka, satima i danima. Zaslužuje tu ocjenu, s obzirom na sadržaj i hrpu modova, 350 kn je premalo za tu igru.
AC 2 - 91S- obožavam povijesne igre, prelazim je po drugi put. Atmosfera, gameplay, Venecija i Firenca autentično prikazani, glazba i zvukovi, svaka čast. :pray:
Batman: AA 91S- zaslužuje ocjenu, jedno od najvećih iznenađenja. Odlično dočaralo atmosferu Batman filmova.

Igre između 80 i 90

Dead Space - 88S- odlična atmosfera, super likovi , ispolirana do (s)jaja, lijepo napucavanje i combat sistem, oružja, zanimljive misije i bossovi, lijepa grafika, dovoljno duga SP kampanja.
Battlefield BC2 - 88S- ja bih joj dao više od 90, razlozi kao za COD MW.
GRID - 87S- ja bih joj dao više od 90, igra koja me držala za monitorom dovoljno dugo, ispolirana, odlična grafika uz odličnu optimizaciju, hrpetina staza i automobila.
Dragon Age Origins - 87????!!!!!S- wtf, pa trebalo bi biti iznad 90. Na mom laptopu je igra letjela na visokim detaljma, lijepo izgleda, pruža puno sati igre, ispolirana, zanimljive misije, klase, spellovi, likovi...

Dalje mi se ne da, ali nisam vidio od onih igara koje sam odigrao da igra zaslužuje manju ocjenu osim Far Cry 2.

Deadwalker
06-10-2010, 15:53
To sam ti samo izlistao prosjecne ocjene, ne da mi se ovako traziti po sajtovima pojedinacno.

Po meni npr TES IV jedva zasluzuje 85, totalno isprazna igra. Takoder, MW takoder ima prenapuhanu ocjenu, posebice MW2 koji je samo cista muznja love. Dragon Age izgleda samo solidno, graficka strana malo kaska za danasnjim standardima. S druge strane, ima dugotrajnost i odlican gameplay, ali opet malo vec istroseni i totalno predvidljiv storyline. Ocjena je tu negdje, ja bi dao igri oko 85.
Mogao bih ovako do jutra. Samo ponavljam, ovo su samo prosjecne ocjene. Otiđi do ovih jacih sajtova pa se uvjeri u ono sta sam ti pricao. :)

baldrick_
06-10-2010, 17:06
Dragon Age Origins - 87????!!!!!S- wtf, pa trebalo bi biti iznad 90. Na mom laptopu je igra letjela na visokim detaljma, lijepo izgleda, pruža puno sati igre, ispolirana, zanimljive misije, klase, spellovi, likovi...

pošto je igra rpg, priča čini objektivno 40% ocene.. a ona je kliše, likovi ko da su izišli iz psiholoških udžbenika itd. dakle, nikakvo pomeranje granica nema, nešto bolje od korektnosti.. i to odmah igri oduzima 10 poena. ona 3 su verovatno otišla na neke sitne mane.. tj. otišla bi da je u pitanju jedna recenzija

slično ti važi i za oblivion.. kad su u igri svi likovi jebeni dronovi, kako očekuješ da ima više od 93? a to je rpg. ajd da je hack & slash, pa da prođe, ali...

Treba izbaciti ocjene i više govoriti o subjektivnom doživljaju igre umjesto si utvarati da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili gaditi.Kritike i tako nemaju nekog smisla .Stvar ukusa .
objektivna vrednost je ona koja će se svideti većini pametnih ljudi koje interesuje tema. objektivna vrednost jeste stvar ukusa, ali ukusa većine pametnih koje interesuje tema. objektivno = subjektivno većine pametnih koje interesuje tema. pod pametnih mislim na one koji se u temu razumeju. istina postoji, samo treba doći do nje, tu se krije mudrost

Systematic Reverse
06-10-2010, 18:51
COD: MW1 i MW2 94S- u SP sam uživao, odlična kampanja, multiplayer je i dalje vrhunski bez konkurencije. Odličan omjer uloženo/dobiveno, za 350 kuna se dobiju bezbrojni sati online.


za 350kn se dobiju bezbrojni sati online..

trolololol

ima valjda 20k igara za koje dobijes bezbrojne sate online.

da, mislim na dobre mp igre.

a ovo vrhunski i bez konkurencije.

sta to znaci?

jel to objektivno?

Durin
06-10-2010, 20:48
Dobre mp igre poput...?

Koje su to igre uz koje dobiješ bezbrojne sate online? Ne mogu svi igrati CS. :)

Koliki je COD MW2 community? Ogroman, ima hrpu igrača i klanova, profesionalnih i amaterskih, domaćih i stranih, na apsolutno svakom ozbiljnijem turniru se održava i natjecanje u COD-u sa dobrim nagradama.

Systematic Reverse
06-10-2010, 23:24
nije ni cs community u zaostatku.. (kod nas je._.)

Nepricam samo za CS sto se tice dobrih mp igara..

ima ih dosta. (ok, ne bas previse, ali im ih ;d)

naravno nemoraju se meni svidjati da bi bili dobri, ali ima dosta ljudi koji to igraju.

a takve igre valjda nemoram nabrajat.

Babitz
06-10-2010, 23:40
Bioshock ima više od System Shock 2. :rotfl:

U biti - cijela lista. :rotfl:

wildje
07-10-2010, 01:02
Također i Oblivion ima više od Morrowinda, a Battlefield 2, koji je realno ispoliraniji od MW-a 2, ima ocjenu manju za čak 6 posto.

Uglavnom se slažem sa većinom ocjena, al se zbilja mogu naći poneki biseri.

Maloki
07-10-2010, 04:53
Bioshock 94S- isto ok, psihološka obrada likova, zanimljiva kampanja.
Super, znači 94 = ok.

Systematic Reverse
07-10-2010, 09:33
xdd

Deadwalker
07-10-2010, 11:57
Bioshock ima više od System Shock 2. :rotfl:

U biti - cijela lista. :rotfl:

as I said... :D

Systematic Reverse
07-10-2010, 12:02
a i cod je daleko najkvalitetnija mp pucacina bez konkurencije!!!!11oneone

:roll:

Bara
07-10-2010, 12:14
Ocjene mi već odavno nisu mjerilo kvalitete neke igre niti preporuka. Ali zato obožavam Laušove recenzije!, i često se ravnam po njima budući da ja i čovjek imamo gotovo identičan ukus.

Jedinoz zbog Lauša u životu zaigraš igre poput You Are Emptya i sličnih :D

Durin
07-10-2010, 12:19
Bioshock 94S- isto ok, psihološka obrada likova, zanimljiva kampanja.
Super, znači 94 = ok.

Ocjena 94 je ok za takvu igru, ne mislim univerzalno da je 94 prosječna ocjena. Stvarno ne vidim razlog oko preispitivanja cijele te liste, prije sitničarenje oko par bodova više ili manje za određene hit naslove. Mislim da je svakom normalnom čovjeku svejedno je li igra dobila 88, 93 ili 98.


a i cod je daleko najkvalitetnija mp pucacina bez konkurencije!!!!11oneone

:)

Baš mi je drago kada vidim mlađahne umove pune argumenata na svojim slatkim jezičcima. Reci razlog zašto COD MW2 ne bi treba dobivati 90+ ocjene.

demetrius
07-10-2010, 12:52
ja ionako djelim igre na one koje ću odigrat i koje neću nikad odigrat,neću odigrat više ni jedan duži rpg,starcraft 2 dobar i dosadan,odigro par puta i gotovo,dosadio,meni je debelo prenapuhana ocjena,ali snažan marketing i starcraft 1 čuda rade,recimo tema ispod bioshock mom frendu se ne sviđa nije ni jedan prešo ja sve prešo,nema ocjene.

Systematic Reverse
07-10-2010, 14:57
Baš mi je drago kada vidim mlađahne umove pune argumenata na svojim slatkim jezičcima. Reci razlog zašto COD MW2 ne bi treba dobivati 90+ ocjene.

je, vidim ti si jebacki argumentirao zasto je cod najkvalitetniji mp danasnjice.

a ja nisam nigdje rekao da cod nebi trebao dobivati 90+ ocjene, to si ti sam izvukao, valjda zato sto ti je um star a jezik gorak (?)

jer mene puca kurac za necije ocjene, nista mi to neznaci dok igru sam neisprobam.

Durin
07-10-2010, 15:10
Je, tako je, ja sam pogriješio. Rekao sam da COD nema konkurencije u Fps MP sektoru, (a zaista ima ogromnu konkurenciju jer smo danas preplavljeni takvim naslovima), i da je jedan od najkvalitetnijih shootera sa zanimljivom SP kampanjom, izvedbom (zvuk, glazba, voice acting, mission loading screenovi, grafika i performanse, oružja) i ogromnim online communityjem.

Babitz
07-10-2010, 15:34
Po čemu točno nema konkurencije? Tj. po čemu je točno milijun puta bolji od svega drugog na tržištu. Postoji bar 5 drugih fps igara koje bih radije igrao nego codu prismrdio na kilometar.

Durin
07-10-2010, 16:14
Ok, ajmo sada pogledati konkurenciju da vidimo koja je od ovih igara bolja od COD MW-a. Računam igre koje su izašle u zadnje 4 godine jer mi je prirodno ne uspoređivati moderne shootere sa Wolfom, BF 1942 ili CS-om.

Team Fortress 1/2
Left for dead 1/2
Unreal Tournament 3
FEAR
Quake 4
America's army
Operation flashpoint
Battlefield 2142
ET: Quake Wars

Koja je od ovih igara bolja i po pitanju SP i MP od COD MW 1 i 2, tj. koja može više ponuditi? Jedino je u najnovije vrijeme izašao BF BC2, dakle poslije MW2 pa nije uračunljiv, tj. on nije mogao sniziti ocjenu COD-u.

Raz
07-10-2010, 16:19
Mene su jedan ET: Quake Wars i Left 4 Dead mnogo više zabavili od svih CoD-ova koje sam do sad igrao.

Deadwalker
07-10-2010, 16:21
Koja je od ovih igara bolja i po pitanju SP i MP od COD MW 1 i 2, tj. koja može više ponuditi? Jedino je u najnovije vrijeme izašao BF BC2, dakle poslije MW2 pa nije uračunljiv, tj. on nije mogao sniziti ocjenu COD-u.

Left 4 Dead 2. Odlican MP sa frendovima u co-opu po daleko prihvatljivoj cijeni.
FEAR. Odlicna horor pucacina sa najboljim AI-em ikada napravljenim te besplatnim multiplayerom FEAR Combat koji nudi sate i sate dobre zabave.
Team Fortress 2. Genijalan multiplayer sa ogromnim communtyem te s odlicnom podrskom na Steamu.

The Boz
07-10-2010, 16:25
UT3 nije imao 200 milijuna dolara za reklamu, i posve je potpuno i apsolutno te objektivno bolja igra od MW2.

Durin
07-10-2010, 16:29
Da, imao je 400, a da ne računamo na samu zvučnost imena "unreal tournament" koja je poznata i igraču koji igra samo cartoonish avanture.

The Boz
07-10-2010, 16:41
Da, imao je 400, a da ne računamo na samu zvučnost imena "unreal tournament" koja je poznata i igraču koji igra samo cartoonish avanture.
10 milijuna marketing, 20 milijuna igra, od čega 10 otpada na razvoj samog enginea.

Durin
07-10-2010, 16:51
Kako bilo, činjenica ostaje da je COD najveći div online fps tržišta, dok sve ostale igre tog žanra samo kupe mrvice nakon njega, sviđalo se to nekome ili ne.

The Boz
07-10-2010, 16:54
Ali nemreš mi po tome reći da je najkvalitetniji vrhunac savršenog FPS iskustva.

Deadwalker
07-10-2010, 16:55
Kako bilo, činjenica ostaje da je COD najveći div online fps tržišta, dok sve ostale igre tog žanra samo kupe mrvice nakon njega, sviđalo se to nekome ili ne.

S time da je Halo Reach vec nadmasio MW2. :)

Durin
07-10-2010, 17:07
Halo Reach je igra za PC?

Link pls.

Deadwalker
07-10-2010, 17:09
ti si rekao da je CoD najveci div fps online trziste koje je PC tek dio. Onaj manji :)

Durin
07-10-2010, 17:15
:)

Pa zato sam ja i nabrajao samo igre za PC, pošto konzole ne pratim.

A i halo reach je nadmašio COD samo u jednom tjednu, što je vrlo zanimljivo.

http://www.nerdsociety.com/halo-reach-b ... xbox-live/ (http://www.nerdsociety.com/halo-reach-beats-cod-mw-2-xbox-live/)


Major Nelson has announced that the 2 week old Halo: Reach topped Call Of Duty: Modern Warfare 2 on Xbox live for the week of Sept 20, 2010.S



Ali nemreš mi po tome reći da je najkvalitetniji vrhunac savršenog FPS iskustva.

U redu, rekao sam da COD multiplayer nema konkurencije što je Sys našao vrlo smiješnim. U zadnjih par godina nije izašao multiplayer fps koji bi ozbiljnije uzdrmao položaj COD-a u tom segmentu, on i dalje više-manje ostaje bez veće konkurencije i najveći dio tržišta i zarade pripada njemu, i to zasluženo.

snowblind
07-10-2010, 19:33
Ako pričamo o PC onda ga opet BC2 jede. CoD je jak na konzolama, njegovo vrijeme na PC je prošlo. A sada što se tiće da je MW2 najkvalitetniji mp fps o tome se da naveliko raspravljati.

Babitz
07-10-2010, 22:17
Ut99 ima više igrača neg mw2 na pc-u.

tigerija
11-10-2010, 09:18
Vidiš, ti kažeš da nikoja igra ne smije obit 100 jer ne postoji savršena igra. Po meni to kao prvo kriva izjava, a kao drugo to je krivo ocjenjivanje.

Jer to puno rade. Uspoređuju igre umjesto da ih ocjenjuju.


Po meni najkvalitetnije ocjenjivanje bi bilo da se izvede nekoliko glavnih karaktereistika koje ajmo reč 80% igri ima te onda ocjenjivat svaku od njih. Što manjim brojevima Npr, of 0-3 ili 1-5.

Od svih reviewera najbolje mi ocjenjuje "Angry Joe", makar ga ne gledam pošto se počeo ponašat lik ko šmokljan, prije nije tako, pa mi to djetinjasto za gledat...

W1k1n6
11-10-2010, 09:57
Kod ocjenjivanja igara, baš kao i kod ocjenjivanja filmova i glazbe, užasno veliki utjecaj imaju osobni ukusi. Stoga su po meni najobjektivniji recenzenti koji igraju sve žanrove (ili čim više), a najteže je dobiti objektivnost od fanova žanrova ili franšiza. Također, u recenzijama je bitno prenijeti ljudima svoje osjećaje koji dolaze pri igranju, nikakve tehničke karakteristike ne mogu zamijeniti ono kako sam se ja osjećao dok sam nešto odigrao, no s druge strane nikada ne smijete pasti pod utjecaj općeg dojma toliko da idete zažmiriti na neke negativne stvari. I na kraju ono što je najteže, ako vam se neka igra osobno ne dopada, trebate uvijek pokušati naći neke kvalitetne stvari koje bi se mogle dopasti nekim drugim ljudima. Stoga su dobre recenzije presjek znanja, iskustva, osjećaja i hladnih činjenica, a najlakše je recenzirati najbolje i najlošije igre, dok je najteže recenziranje i ocjenjivanje onih naslova koji su tzv. sredina. Stoga u tom slučaju valja ispričati ljudima o čemu se radi, kakav je gameplay, kakva je priča, likovi, oružja, multiplayer i slično, jer se svi često ulovimo za neki detalj i odigrat ćemo neku relativno lošiju igru zbog neke bedaste sitnice koja nam je fora (recimo glazba omiljenog banda ili neka bizarna priča). Stoga objektivni recenzent mora misliti i na takve stvari, pa kako ocjene ne mogu prikazati sve to, onda je tu tekst koji bi trebao objasniti ljudima da se ne drže ocjena kao pijani plota i pomoći im na taj način u razmišljanju vrijedi li neku igru nabaviti ili ne. Same ocjene su vrlo nezahvalna stvar, mada je igrivost najvažnija stvar, uvijek morate biti objektivni i na druge činjenice, recimo one koje se tiču tehnikalija, te ih morate uvrstiti u konačnu ocjenu, što može neku igru srozati, ili dodatno podići. mada se to nekome neće dopasti. Stoga je tu, ponavljam, jako važan tekst recenzije, on bi trebao biti presudniji nego puka ocjena.

kulamasta
11-10-2010, 10:48
Kod ocjenjivanja igara, baš kao i kod ocjenjivanja filmova i glazbe, užasno veliki utjecaj imaju osobni ukusi. Stoga su po meni najobjektivniji recenzenti koji igraju sve žanrove (ili čim više), a najteže je dobiti objektivnost od fanova žanrova ili franšiza. Također, u recenzijama je bitno prenijeti ljudima svoje osjećaje koji dolaze pri igranju, nikakve tehničke karakteristike ne mogu zamijeniti ono kako sam se ja osjećao dok sam nešto odigrao, no s druge strane nikada ne smijete pasti pod utjecaj općeg dojma toliko da idete zažmiriti na neke negativne stvari. I na kraju ono što je najteže, ako vam se neka igra osobno ne dopada, trebate uvijek pokušati naći neke kvalitetne stvari koje bi se mogle dopasti nekim drugim ljudima. Stoga su dobre recenzije presjek znanja, iskustva, osjećaja i hladnih činjenica, a najlakše je recenzirati najbolje i najlošije igre, dok je najteže recenziranje i ocjenjivanje onih naslova koji su tzv. sredina. Stoga u tom slučaju valja ispričati ljudima o čemu se radi, kakav je gameplay, kakva je priča, likovi, oružja, multiplayer i slično, jer se svi često ulovimo za neki detalj i odigrat ćemo neku relativno lošiju igru zbog neke bedaste sitnice koja nam je fora (recimo glazba omiljenog banda ili neka bizarna priča). Stoga objektivni recenzent mora misliti i na takve stvari, pa kako ocjene ne mogu prikazati sve to, onda je tu tekst koji bi trebao objasniti ljudima da se ne drže ocjena kao pijani plota i pomoći im na taj način u razmišljanju vrijedi li neku igru nabaviti ili ne. Same ocjene su vrlo nezahvalna stvar, mada je igrivost najvažnija stvar, uvijek morate biti objektivni i na druge činjenice, recimo one koje se tiču tehnikalija, te ih morate uvrstiti u konačnu ocjenu, što može neku igru srozati, ili dodatno podići. mada se to nekome neće dopasti. Stoga je tu, ponavljam, jako važan tekst recenzije, on bi trebao biti presudniji nego puka ocjena.

S ovim se ne mogu slozit...

Ako igra ima pravo mocnu igrivost tehnikalije padaju u drugi pa i treci plan; jer igra se zbog igrivosti, igra so odlicnom igrivoscu i losim tehnikalija je odlicna igra, dok igra s losom igrivoscu i fantasticnim tehnikalijama je jednostavno losa igra...

I nema treceg...

The Boz
11-10-2010, 10:50
GTA4 je igra katastrofalnih tehnikalija i takve propuste mi ne pada na pamet ignorirati. Na tehnikalije se gleda uvijek.

kulamasta
11-10-2010, 10:54
GTA4 je igra katastrofalnih tehnikalija i takve propuste mi ne pada na pamet ignorirati. Na tehnikalije se gleda uvijek.

Aj je to odlicna igra koja se igra, neovisno o tehnikalijama; igru s fantasticnim tehnikalijama ili losom igrivoscu nece igrat nitko ziv neovisno koliko je boz hvalio tehnikalie...

Niko Bellic
11-10-2010, 12:19
Najjednostavnije bi bilo ocjenjivati igre posebno za igrivost, posebno za ideju/priču i posebno za grafiku/zvuk.

Deadwalker
11-10-2010, 12:51
GTA4 je igra katastrofalnih tehnikalija i takve propuste mi ne pada na pamet ignorirati. Na tehnikalije se gleda uvijek.

True, al nakon 7 patcheva igra je sada što je trebala biti na 1.0 verziji. Da je GTA 4 imao pri izlaska tehničku dorađenost 1.0.0.7 verzije, ja bi igri dao komotno ocjenu 97. Fakat je zaslužuje i nešto je najbolje što sam igrao ikada na PC-u. Al dobro, to sam samo ja i to je moj subjektivni dojam igre. Nekome će biti dobra, ali radi x faktora ne preferira takav tip igre i ne sviđa mu se koncept gameplaya koji pruza GTA da mu igra bude maestralna. U svakom slucaju, igru treba svatko sam isprobati i vidjeti da li mu odgovara jer npr SW The Force Unleashed koji ima prosjecnu ocjenu oko 75 kod mene ima 10 postataka više. Ali kada recenziram, to ne mogu tako napisati jer prema svim mjerilima, igra ne zasluzuje ocjenu vecu od 75.

bezimeni
11-10-2010, 13:02
Zašto onda uopće pisati recenziju ako po svim mjerilima ne zaslužuje više od 75 ( čitaj recenzije razvikanijih sajtova ) .Ako se ravnaš po drugima onda ti recenzija nema smisla .Daj igri 100 ako misliš da zaslužuje bez obzira na ostale.Stvori vlastiti brend. Pogledaj Lauša.Ocjene su mu sve samo ne generičke .

Deadwalker
11-10-2010, 13:06
Pa prema mome ravnanju netko će kupiti ili neće kupiti igru. Mogu ja na kraju recenzije spomenuti da fanovi poput mene daju igri par postataka više, al ono, nekakav realitet pri ocjenjivanju mora postajati.

baldrick_
11-10-2010, 14:31
Ako igra ima pravo mocnu igrivost tehnikalije padaju u drugi pa i treci plan; jer igra se zbog igrivosti, igra so odlicnom igrivoscu i losim tehnikalija je odlicna igra, dok igra s losom igrivoscu i fantasticnim tehnikalijama je jednostavno losa igra...

a zašto misliš da to što pada u drugi ili treći plan znači da neće uticati na ocenu? pa svi "planovi" su deo ocene.. ako je igrivost najbitnija, ona će najviše uticati na ocenu, ali će i "nebitne" tehnikalije uticati, samo dosta manje

Kod ocjenjivanja igara, baš kao i kod ocjenjivanja filmova i glazbe, užasno veliki utjecaj imaju osobni ukusi. Stoga su po meni najobjektivniji recenzenti koji igraju sve žanrove (ili čim više), a najteže je dobiti objektivnost od fanova žanrova ili franšiza.
hm, mislim da grešiš iz sledećeg razloga - ako neko igra sve žanrove, onda ni u jednom neće postati master, jer znaš, uvek se uče i nalaze neke nove stvari.. pošto niko ne može da se razume potpuno u neki žanr, on može da se tome jako približi, i to čestim igranjem tog žanra. a ako igra i sve ostale žanrove, približavanje potpunom znanju o nekom žanru biće mnogo teže (sem ako se igra 24 sata dnevno). dakle, mislim da ćeš najobjektivniju recenziju dobiti od lika koji igra samo jedan žanr, jer je on ipak u mnogo boljoj poziciji da proceni šta objektivna valja (a šta ne valja) od lika koji igra sve (zato što ovaj prvi ima potpunije znanje). iz istog razloga, od lika koji igra samo jedan žanr ćeš dobiti i zanimljiviji tekst, sa više tih pro "osećaja" koje pominješ (mind you, može i onaj drugi da natrpa "osećaje", ali će oni nekom ko je bliži potpunijem znanju biti pomalo blentavi verovatno).

cham3leon
11-10-2010, 16:53
Zašto onda uopće pisati recenziju ako po svim mjerilima ne zaslužuje više od 75 ( čitaj recenzije razvikanijih sajtova ) .Ako se ravnaš po drugima onda ti recenzija nema smisla .Daj igri 100 ako misliš da zaslužuje bez obzira na ostale.Stvori vlastiti brend. Pogledaj Lauša.Ocjene su mu sve samo ne generičke .

Postoji nešto što se zove objektivnost. Što objektivnija recenzija, to bolja. Jest da je zabavno primjerice slušati Yahtzeeja kako pljuje po igrama subjektivno i komično, ali ako netko ide čitat/gledat recenziju da vidi kakva je doista igra, onda je subjektivnost smetnja tome i mora je biti čim manje.

bezimeni
11-10-2010, 17:07
Objektivnost ? Po meni neostvarivi cilj .Čovjek je emotivno biće , nije robot .Ne vjerujem u objektivnost , više cijenim vlastito mišljenje i iskrenost .

cham3leon
11-10-2010, 17:13
Normalno da ne može recenzija biti full objektivna, ali tome se treba težiti. Kome treba recenzija u kojoj će netko popljuvati sve elemente neke igre bez da na kraju možeš procijeniti što je u toj igri za tebe dobro, a što ne, i da li ti se uopće isplati igrati.

Bara
11-10-2010, 17:37
Zapravo zašto pričamo o nerealnosti ocjenjivanja videoigara, najlogičnije bi bilo pogledati isječak iz igre i pritom je zaigrati i uvjeriti se je li ispunila tvoja očekivanja, ali ovdje je ljudima jako teško to uraditi zato što su igre za naše prilike preskupe i ne možeš ih sve kupiti i zagrati :(.

cham3leon
11-10-2010, 17:40
Iz isječaka sigurno ne možeš saznati sve toliko bitne detalje oko neke igre. Ja sam primjerice dao šansu F1 2010 jer sam se stvarno zaželio F1 igre, pročitavši samo da u vožnji nije nešto posebno. Isječci nisu mogli pokazati kakav je vozni model, to se sve treba osjetiti vlastitim capama. Nakon sat-dva ustanovio sam da je igra žešća katastrofa upravo zbog tog voznog modela.

Deadwalker
11-10-2010, 17:42
Objektivnost ? Po meni neostvarivi cilj .Čovjek je emotivno biće , nije robot .Ne vjerujem u objektivnost , više cijenim vlastito mišljenje i iskrenost .

Stvar je u tome da se tvoji ukusi i ukusi milijun drugih ljudi ne moraju nimalo slagati. Tebi npr moze biti jako dobar pojedini element igre, a drugome može biti teško smeće. Zato se teži nekakvoj objektivnosti tako da svatko može vidjeti da li je igra vrijedna kupnje ili nije. To je neka svrha recenzije.

bezimeni
11-10-2010, 17:51
Pa upravo o tome pričam.Ti kada si "objektivan" u stvari umišljaš da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili ne svidjeti pa napraviš "političku" recenziju ...pri tome ne mislim na tebe direktno neko pričam općenito . Zato su ocjene i recenzije ko jaje jajetu a reakcije igrača koji su kupili igru totalno raznolike .Zato meni recenizije nisu nikada ni imale smisla. Uopće kako si netko može uzeti za pravo secirati i ocijeniti tuđe djelo .Za tako nešto morao bi biti veći majstor od onoga tko je napravio neko djelo.Jedino to pravo dajem krajnjem potrošaču koji ima pravo pohvaliti ili pokuditi nešto na što je potrošio vlastiti novac i to priznajem kao iskreno subjektivno mišljenje ."Profesionalne " recenizje , pih .

cham3leon
11-10-2010, 17:57
Pa upravo o tome pričam.Ti kada si "objektivan" u stvari umišljaš da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili ne svidjeti pa napraviš "političku" recenziju

Ne.
Kada netko napiše u recenziji da je neki RPG dosta kompleksan sa tolko i tolko skillova i atributa koji funkcioniraju tako i tako, netko će reć, e super, baš volim takve RPG-ove, netko će odmah vidjet da im se ne sviđa.

bezimeni
11-10-2010, 18:07
Koliko je samo RPG-ova ili RPG wannabe izgledalo dobro na papiru a kada probaš vidiš da to ipak nije to .Pogledaj si recenzije npr. Fallouta 3 .Redom su ga proglašavale igrom godine a bilo je toliko puno negativnih komentara među gamerima ....slično kao i sa COD MW2 i mnogim drugim igrama .

cham3leon
11-10-2010, 18:16
Kao prvo, to su bile loše recenzije jer se zna da su web gaming magazini potplaćeni i tako dalje, ali bez obzira je li ocjena koju daju previsoka (sam broj je čisto stvar njihovog vlastitog sistema ocjenjivanja), sve najbitnije elemente igre treba opisati čim preciznije. Pritom kad netko kaže da je vozni model u F1 2010 jednostavan, govori objektivnu istinu i već nekome nešto znači, ako kaže usto da je i zabavan, to je vrlo subjektivna stvar za koju sam recimo ja siguran da je i meni i još mnogo drugih ljudi doista neistinita.

bezimeni
11-10-2010, 18:20
Meni taj vozni model uopče nije jednostavan...rekao bih da je dobro pogođen :D . I da , igra je zabavna za povremeno igranje :thumbs2: .

Deadwalker
11-10-2010, 18:36
Koliko je samo RPG-ova ili RPG wannabe izgledalo dobro na papiru a kada probaš vidiš da to ipak nije to .Pogledaj si recenzije npr. Fallouta 3 .Redom su ga proglašavale igrom godine a bilo je toliko puno negativnih komentara među gamerima ....slično kao i sa COD MW2 i mnogim drugim igrama .

upravo je to bio smisao teme. :D Pisu se neopravdani hvalospjevi o blockbuster igrama i bezveze se napumpavaju ocjene. To nema veze niti s objektivnoscu, niti sa nekakvim subjektivnim dojmom igre, nego eto, puno se para ulozi u igru pa ulaganje treba opravdat. :)

kulamasta
11-10-2010, 21:01
Koliko je samo RPG-ova ili RPG wannabe izgledalo dobro na papiru a kada probaš vidiš da to ipak nije to .Pogledaj si recenzije npr. Fallouta 3 .Redom su ga proglašavale igrom godine a bilo je toliko puno negativnih komentara među gamerima ....slično kao i sa COD MW2 i mnogim drugim igrama .

S ovim se apsolutno slazem...

A problem je i u tome sto je danas veliki broj tzv. recezenata balavurdija koja uopce i nema pojma sto je pravi rpg, i onda mi takav nepodojen recenzira Fallout i svrsava na njega kao na neko ultimativno RPG iskustvo...

A u biti jadan nema pojma o cemu prica...

A zato i ne dajem niti kune na casopise vise

Deadwalker
11-10-2010, 21:13
Prema tvom gledištu bi onda svaki RPG danas bio smeće u usporedbi s starim rpg-evima tipa Fallout 1 & 2, Baldur's Gate i sl. Fallout 3 primjerice se ne može uspoređivat s prva dva niti s mehanikom tadašnjih rpg-eva. Bila su onda druga vremena i drugačije su se radile igre i igrale drugačije. Danas je tržište orijentirano na konzole i akcijsko igranje te se u pravilu sve pojednostavljuje što ne mora biti nužno loše. Fallout 3 ima problema s drugim stvarima koje su tehničke prirode (preloše animacije), veliki svijet bez ikakvog sadržaja, loša radnja, nezanimljivi questovi općenito itd.

Feanor
11-10-2010, 21:15
Fallout 3 je dobar, ako ga negledaš kao nastavak Fallouta....

Rang€r
11-10-2010, 21:19
Fallout 3 je dobar, ako ga negledaš kao nastavak Fallouta....

kako god gledo na njega saka. ja nisam igro nijedan fallout do trojke i trica me totalno razočarala nema šanse da probam prva dva.

Sonic_Moronic
11-10-2010, 21:22
:(

Odličan razlog, nema šta.

kulamasta
11-10-2010, 22:07
Prema tvom gledištu bi onda svaki RPG danas bio smeće u usporedbi s starim rpg-evima tipa Fallout 1 & 2, Baldur's Gate i sl. Fallout 3 primjerice se ne može uspoređivat s prva dva niti s mehanikom tadašnjih rpg-eva. Bila su onda druga vremena i drugačije su se radile igre i igrale drugačije. Danas je tržište orijentirano na konzole i akcijsko igranje te se u pravilu sve pojednostavljuje što ne mora biti nužno loše. Fallout 3 ima problema s drugim stvarima koje su tehničke prirode (preloše animacije), veliki svijet bez ikakvog sadržaja, loša radnja, nezanimljivi questovi općenito itd.

Da, bila su to druga vremena kada su se radili dobre RPG igre za razliku od danas...

Samo niti jedan recezent to nema muda rec ili sto je vjerojatnije nije igrao te dobre RPG igre...

baldrick_
12-10-2010, 14:44
lol, ne, nego većina recenzenata nije zatucana, pa shvata da nešto nije gore samo zato što je drugačije. takvi rpg-ovi se uglavnom više ne prave, ali se prave drugačiji. ti sa takvim stavom verovatno mrziš i pedere i cigane, a?

Pa upravo o tome pričam.Ti kada si "objektivan" u stvari umišljaš da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili ne svidjeti pa napraviš "političku" recenziju ...
a zašto kažeš "umišljaš"? objašnjavao sam skoro na jednom forumu slikovito stvar objektivnosti - recimo, recenzent ocenjuje govno. on će objektivno primetiti da to govno smrdi, a pošto zna (dakle, zna, a ne umišlja) da se većini ne sviđa smrad, on će zaključiti da je govno objektivno loše za jelo. a naravno, nekom će se to govno svideti, i to se zove subjektivno mišljenje. dakle, razlika između subjektivnog i objektivnog je u tome što objektivno mišljenje ima velika većina poznavatelja

Zato su ocjene i recenzije ko jaje jajetu a reakcije igrača koji su kupili igru totalno raznolike .
reakcije igrača su raznolike zato što su igrači glupi i neiskusni. se kladimo da će mišljenje 90 % iskusnih fanova žanra biti isto kao mišljenje recenzenta koji opisuje neku igru iz tog žanra? slučaj sa fallout 3 je specifičan jerbo ljudi ne posmatraju to kao igru, nego kao nastavak fallouta, pa im krivo što se razlikuje od ranijih delova

Uopće kako si netko može uzeti za pravo secirati i ocijeniti tuđe djelo .Za tako nešto morao bi biti veći majstor od onoga tko je napravio neko djelo.
a ko kaže da nisi? naravno, ne pričam o programerskom, već o dizajnerskom znanju. kad bi imali ovo prvo, većina pro recenzenata bi mogla da napravi sjajnu igru

Jedino to pravo dajem krajnjem potrošaču koji ima pravo pohvaliti ili pokuditi nešto na što je potrošio vlastiti novac i to priznajem kao iskreno subjektivno mišljenje ."Profesionalne " recenizje , pih .
znaš da veliku većinu igara koje opisuju domaći "novinari" sami nabavljaju?

Zapravo zašto pričamo o nerealnosti ocjenjivanja videoigara, najlogičnije bi bilo pogledati isječak iz igre i pritom je zaigrati i uvjeriti se je li ispunila tvoja očekivanja, ali ovdje je ljudima jako teško to uraditi zato što su igre za naše prilike preskupe i ne možeš ih sve kupiti i zagrati :(.
možda neko (recimo ja) nema vremena da nabavlja i isprobava sve što mu deluje zanimljivo.

Koliko je samo RPG-ova ili RPG wannabe izgledalo dobro na papiru a kada probaš vidiš da to ipak nije to .
to se tebi nisu svideli. većini ljubitelja žanra se svide, i to je ta objektivnost (ako pričao o dao, witcheru itd.)

za kraj da dodam da se uglavnom slažem sa objektivnim recenzijama, i uživam samo u objektivno dobrim igrama, veoma retko u objektivno lošim (a subjektivno dobrim).

Babitz
12-10-2010, 15:03
Lol. Ne treba se pljuvat po fallout3 jer nije dosljedan originalima. Ima mnogo toga oko te igre radi čeg zaslužuje hračak.

cham3leon
12-10-2010, 15:09
Glavna priča je prekratka, kretanje likova je nekako loše, manjak mogućnosti konverzacije s likovima. Plus dosta tehničkih problema u 1.0 verziji.

kulamasta
12-10-2010, 15:13
lol, ne, nego većina recenzenata nije zatucana, pa shvata da nešto nije gore samo zato što je drugačije. takvi rpg-ovi se uglavnom više ne prave, ali se prave drugačiji. ti sa takvim stavom verovatno mrziš i pedere i cigane, a?
[quote=bezimeni]Pa upravo o tome pričam.Ti kada si "objektivan" u stvari umišljaš da znaš što bi se drugima moglo svidjeti ili ne svidjeti pa napraviš "političku" recenziju ...
a zašto kažeš "umišljaš"? objašnjavao sam skoro na jednom forumu slikovito stvar objektivnosti - recimo, recenzent ocenjuje govno. on će objektivno primetiti da to govno smrdi, a pošto zna (dakle, zna, a ne umišlja) da se većini ne sviđa smrad, on će zaključiti da je govno objektivno loše za jelo. a naravno, nekom će se to govno svideti, i to se zove subjektivno mišljenje. dakle, razlika između subjektivnog i objektivnog je u tome što objektivno mišljenje ima velika većina poznavatelja

Zato su ocjene i recenzije ko jaje jajetu a reakcije igrača koji su kupili igru totalno raznolike .
reakcije igrača su raznolike zato što su igrači glupi i neiskusni. se kladimo da će mišljenje 90 % iskusnih fanova žanra biti isto kao mišljenje recenzenta koji opisuje neku igru iz tog žanra? slučaj sa fallout 3 je specifičan jerbo ljudi ne posmatraju to kao igru, nego kao nastavak fallouta, pa im krivo što se razlikuje od ranijih delova

Uopće kako si netko može uzeti za pravo secirati i ocijeniti tuđe djelo .Za tako nešto morao bi biti veći majstor od onoga tko je napravio neko djelo.
a ko kaže da nisi? naravno, ne pričam o programerskom, već o dizajnerskom znanju. kad bi imali ovo prvo, većina pro recenzenata bi mogla da napravi sjajnu igru

Jedino to pravo dajem krajnjem potrošaču koji ima pravo pohvaliti ili pokuditi nešto na što je potrošio vlastiti novac i to priznajem kao iskreno subjektivno mišljenje ."Profesionalne " recenizje , pih .
znaš da veliku većinu igara koje opisuju domaći "novinari" sami nabavljaju?

Zapravo zašto pričamo o nerealnosti ocjenjivanja videoigara, najlogičnije bi bilo pogledati isječak iz igre i pritom je zaigrati i uvjeriti se je li ispunila tvoja očekivanja, ali ovdje je ljudima jako teško to uraditi zato što su igre za naše prilike preskupe i ne možeš ih sve kupiti i zagrati :(.
možda neko (recimo ja) nema vremena da nabavlja i isprobava sve što mu deluje zanimljivo.

Koliko je samo RPG-ova ili RPG wannabe izgledalo dobro na papiru a kada probaš vidiš da to ipak nije to .
to se tebi nisu svideli. većini ljubitelja žanra se svide, i to je ta objektivnost (ako pričao o dao, witcheru itd.)

za kraj da dodam da se uglavnom slažem sa objektivnim recenzijama, i uživam samo u objektivno dobrim igrama, veoma retko u objektivno lošim (a subjektivno dobrim).[/quote:7cdtdppx]

A ti si vjerojatno retardirana budaletina?

Da prave se drugaciji, losiji... a kostaju isti nofvac koji su kostali oni prije...

Deadwalker
12-10-2010, 15:18
@kulamasta
imas opomenu radi vrijeđanja. Jos jedna glupost i ide ti hlađenje van forumskih voda na određeno razdoblje. Smiri hormone.

kulamasta
12-10-2010, 15:42
A koji ti racku hoces?

Covjek me optuzuje da vjerojatno mrzim cigane i pedere...

Optuzuje me za rasizam, to ti ne smeta, a govno malo?

Optuzbe za rasizam ti ne smetaju a to sto sam te nazvo govnom to cete zasmetat?

Nulo jedna ljudska

Sonic_Moronic
12-10-2010, 15:52
:rotfl:

Danas je baš smiješan dan :)))

Kid A
12-10-2010, 16:36
:pray:
A ne vjerujem :)))))))))))))))))

bezimeni
12-10-2010, 16:36
reakcije igrača su raznolike zato što su igrači glupi i neiskusni.


Ne nego ljudi izražavaju svoje mišljenje na koje imaju puno pravo .Glupo je i neiskusno ne uvažavati tuđe mišljenje.Glas nekog random gamera je meni jednako bitan/nebitan kao i neka recenzija koju smatram tek još jednim mišljenjem .


Svećina pro recenzenata bi mogla da napravi sjajnu igru

Ajde daj jedan primjer gdje je neki recenzent igre , filma , muzike ili sl . napravio nešto iole vrijedno u životu a da pritom prethodno i sam nije bio umjetnik/majstor zanata pa se tek onda prebacio u recenzetske vode .

Systematic Reverse
12-10-2010, 17:18
A koji ti racku hoces?

Covjek me optuzuje da vjerojatno mrzim cigane i pedere...

Optuzuje me za rasizam, to ti ne smeta, a govno malo?

Optuzbe za rasizam ti ne smetaju a to sto sam te nazvo govnom to cete zasmetat?

Nulo jedna ljudska

:rotfl:

cham3leon
12-10-2010, 17:45
A koji ti racku hoces?

Covjek me optuzuje da vjerojatno mrzim cigane i pedere...

Optuzuje me za rasizam, to ti ne smeta, a govno malo?

Optuzbe za rasizam ti ne smetaju a to sto sam te nazvo govnom to cete zasmetat?

Nulo jedna ljudska

Tako je, reci ti njemu.

Deadwalker
12-10-2010, 19:14
Koliko emocija, isssss :)
Ajmo natrag na temu.

baldrick_
12-10-2010, 19:37
Ne nego ljudi izražavaju svoje mišljenje na koje imaju puno pravo .Glupo je i neiskusno ne uvažavati tuđe mišljenje.Glas nekog random gamera je meni jednako bitan/nebitan kao i neka recenzija koju smatram tek još jednim mišljenjem .
naravno da imaju pravo da izraze svoje mišljenje, i naravno da je glupo "ne uvažiti" (ne razmisliti o njemu) to mišljenje. ali, pod glupi (što se tiče igara) i neiskusni mislio sam da još uvek ne znaju šta im se sviđa, a šta ne. to su oni likovi koji će za neku zabavnu igru reći "uuu, ovo je odlična igra, baš su je dobro uradili", ali kad ga pitaš zašto je dobro, onda ne zna šta da ti kaže.. a kad postane iskusniji, počeće da ceni baš ono na šta obraćaju pažnju recenzenti

sem toga, siguran sam da se često dešava da ti koji ne znaju šta im se sviđa i zašto često prate većinu (a ima toga i drugim sferama umetnosti - svi mladi metalci pljuju metaliku itd.)

ja mnogo više cenim mišljenje recenzenata (tj. njihove recenzije) jer se moje mišljenje često veoma poklapa sa njihovim objektivnim. razumem da se tvoje ne poklapa, ali to samo znaći da imaš čudan ukus i da pripadaš golemoj manjini

Ajde daj jedan primjer gdje je neki recenzent igre , filma , muzike ili sl . napravio nešto iole vrijedno u životu a da pritom prethodno i sam nije bio umjetnik/majstor zanata pa se tek onda prebacio u recenzetske vode .
ne znam primer, mada znam za neke umetnike koji su postali recenzenti. u suštini, ja gledam sebe i znam da bih mogao da napravim odličnu igru uz jak tim stručnjaka za kodiranje, crtanje itd. pored mene, a verujem da je isto tako sa gomilom drugih recenzenata - čim se toliko razumeju u igre da mogu da odrede šta će se svideti većini (a nisi mi odgovorio zašto misliš da ne mogu).


Da prave se drugaciji, losiji... a kostaju isti nofvac koji su kostali oni prije...
a imaš li argument da potkrepiš tu tvrdnju da su lošiji? nisu lošiji samo zato što su drugačiji, odnosno zato što se tebi novi žanr rpg-a ne dopada kao stari

btw, nisam te optužio, nego sam napravio pretpostavku

Lol. Ne treba se pljuvat po fallout3 jer nije dosljedan originalima. Ima mnogo toga oko te igre radi čeg zaslužuje hračak.
ne znam, nisam igrao fallout 3, ali mi je neverovatno da su pro recenzenti (među kojima je jedan koga jako cenim) toliko u krivu (što se retko dešava)

kulamasta
12-10-2010, 19:48
Ne nego ljudi izražavaju svoje mišljenje na koje imaju puno pravo .Glupo je i neiskusno ne uvažavati tuđe mišljenje.Glas nekog random gamera je meni jednako bitan/nebitan kao i neka recenzija koju smatram tek još jednim mišljenjem .
naravno da imaju pravo da izraze svoje mišljenje, i naravno da je glupo "ne uvažiti" (ne razmisliti o njemu) to mišljenje. ali, pod glupi (što se tiče igara) i neiskusni mislio sam da još uvek ne znaju šta im se sviđa, a šta ne. to su oni likovi koji će za neku zabavnu igru reći "uuu, ovo je odlična igra, baš su je dobro uradili", ali kad ga pitaš zašto je dobro, onda ne zna šta da ti kaže.. a kad postane iskusniji, počeće da ceni baš ono na šta obraćaju pažnju recenzenti

sem toga, siguran sam da se često dešava da ti koji ne znaju šta im se sviđa i zašto često prate većinu (a ima toga i drugim sferama umetnosti - svi mladi metalci pljuju metaliku itd.)

ja mnogo više cenim mišljenje recenzenata (tj. njihove recenzije) jer se moje mišljenje često veoma poklapa sa njihovim objektivnim. razumem da se tvoje ne poklapa, ali to samo znaći da imaš čudan ukus i da pripadaš golemoj manjini

Ajde daj jedan primjer gdje je neki recenzent igre , filma , muzike ili sl . napravio nešto iole vrijedno u životu a da pritom prethodno i sam nije bio umjetnik/majstor zanata pa se tek onda prebacio u recenzetske vode .
ne znam primer, mada znam za neke umetnike koji su postali recenzenti. u suštini, ja gledam sebe i znam da bih mogao da napravim odličnu igru uz jak tim stručnjaka za kodiranje, crtanje itd. pored mene, a verujem da je isto tako sa gomilom drugih recenzenata - čim se toliko razumeju u igre da mogu da odrede šta će se svideti većini (a nisi mi odgovorio zašto misliš da ne mogu).


Da prave se drugaciji, losiji... a kostaju isti nofvac koji su kostali oni prije...
a imaš li argument da potkrepiš tu tvrdnju da su lošiji? nisu lošiji samo zato što su drugačiji, odnosno zato što se tebi novi žanr rpg-a ne dopada kao stari

btw, nisam te optužio, nego sam napravio pretpostavku

Lol. Ne treba se pljuvat po fallout3 jer nije dosljedan originalima. Ima mnogo toga oko te igre radi čeg zaslužuje hračak.
ne znam, nisam igrao fallout 3, ali mi je neverovatno da su pro recenzenti (među kojima je jedan koga jako cenim) toliko u krivu (što se retko dešava)

Stobom je glupo raspravljat, jer argumenti su ti tipa: nije govno losije od cokolade vec je drugacije...

A sto se tice pretpostavki, prestani pretpostavljat ista o meni jer bi ja mogao tu napisat 10 vrlo neugodnih pretpostavki o tebi...

bezimeni
12-10-2010, 20:31
ne znam primer

Jer ga i nema.Skupina seronja koja ocjenjuje TUĐI rad .Trebalo bi uvesti kritiku kritičara koji bi kritizirali njihove kritike kritikama.Imalo bi više smisla.
Uwe je fino nakanto jednog naivnog filmskog kritičara :rotfl:
B3M_wGfYewo

Babitz
12-10-2010, 22:18
Uwe je poluprofesionalni boksač, Lowtax je admin somethingawfula i običan geek, baš je imao šanse. Al kad je Seanbaby izazvao Uwea, samo ga je odbio. :D

baldrick_
13-10-2010, 13:01
Stobom je glupo raspravljat, jer argumenti su ti tipa: nije govno losije od cokolade vec je drugacije...

ne, moj argument je: nije slanina lošija (gora) od čokolade, samo je drugačija. o govnu sam pričao u drugačijem kontekstu koji ćeš verovatno razumeti ako ponovo pročitaš moju poruku

A sto se tice pretpostavki, prestani pretpostavljat ista o meni jer bi ja mogao tu napisat 10 vrlo neugodnih pretpostavki o tebi...
ne želim da prestanem da pretpostavljam išta o tebi, a da bih prestao ti ćeš morati da se potrudiš mnogo više od pisanja neugodnih pretpostavki


Jer ga i nema.Skupina seronja koja ocjenjuje TUĐI rad .Trebalo bi uvesti kritiku kritičara koji bi kritizirali njihove kritike kritikama.Imalo bi više smisla.

ne znam primer jer ne pratim biografije game dizajnera, programera itd. neko ko to radi bi ti sigurno mogao naći primer.

šta je loše u ocenjivanju tuđeg rada? to i ti radiš svakodnevno na gejmerskom forumu

Deadwalker
13-10-2010, 15:03
I onda kada su recezenti objektivni, javi se EA koji kaže da su svi recezenti previše subjektivni:

http://www.hcl.hr/vijesti-medal-of-honor-bitka-protiv-subjektivnosti-4910-27.html
:)