PDA

Pogledaj cijelu verziju : Prijelaz na "Digitalnu televiziju"



Nodakim
03-10-2010, 14:11
Ne shvaćam potrebu za prelaskom na digitalni signal sa analognog.
Ne,prijam/slika ti nije tada nužno bolja.
Zašto?
Jer nemaju svi fancy nove telke niti žive u gradovima.
Kombinacija tog dvoje rezultira time da,ako živiš u nekom zabačenom ličkom selu,nemaš televizijske programe.
Živim u Zagrebu i u sobi imam LCD televizor pa i dalje mi nije čudno ako na digitalnoj nemam teletexta ili ičega.


Čini mi se samo kao zarada kumova i zetova na glupim građanima.

Kid A
03-10-2010, 15:24
sign
ali moracu kupit ono sr*nje, izgleda

Jašar
03-10-2010, 15:29
Niti meni se ne čini kao logično rješenje, niti mi je slika nešto bolja..ali nije da imaš nekog izbora.

sickpetey
03-10-2010, 16:00
Imam 5 jebenih programa -.- dok ne dodje net popizdit cu

Chupacabra
03-10-2010, 16:04
Mi hvatamo samo HTV 1 , jej. Ipak moram kupit ono digitalno govno, mrzim sistem. FAJT DA SISTEM

TaxMan
03-10-2010, 16:29
Internet <3

I inace brat bratu koliko platis za taj prijamnik ?

sickpetey
03-10-2010, 16:39
Ma ljudi od kojih iznajmljujem kucu imaju taj prijamnik u sucka..kad dodje internet necu ni gledati televiziju,a doma sam na maxtvu kojeg isto jedva koristim

cham3leon
03-10-2010, 17:47
Ne shvaćam potrebu za prelaskom na digitalni signal sa analognog.
Ne,prijam/slika ti nije tada nužno bolja.
Zašto?
Jer nemaju svi fancy nove telke niti žive u gradovima.
Kombinacija tog dvoje rezultira time da,ako živiš u nekom zabačenom ličkom selu,nemaš televizijske programe.
Živim u Zagrebu i u sobi imam LCD televizor pa i dalje mi nije čudno ako na digitalnoj nemam teletexta ili ičega.


Čini mi se samo kao zarada kumova i zetova na glupim građanima.

Ima više prednosti. Kao prvo, sa jačinom signala pri kojoj bi na analognom signalu dobio snijeg sa nekim naznakama slike ovdje imaš savršeno dobru sliku. Drugo, imaš EPG koji je zgodniji od teleteksta ako samo želiš vidjeti šta je na programu, što otvara još par zgodnih mogućnosti. I treće, na malo boljem prijamniku možeš snimati tv program direktno na USB stick. Otvara i mogućnost puštanja više programa u emitiranje na nacionalnoj razini, makar to za nas na kraju ne znači ništa jer će biti jednako trash kao i postojeći.
Ne možeš stalno ostati na istome, analogni signal je tehnologija koja traje već cca pola stoljeća. Idemo na nove i bolje tehnologije. Jest da Hrvatska među prvima uvodi ovo, ali za godinu dvije će se isto dogoditi u cijeloj Europi i šire.

Sa fancy televizorima to uopće nema veze, a ako te smeta njihova cijena, obični scart reciever se može nabaviti i za 150 kuna. To da na selu sada nema signala nije posve točno. Na nekim mjestima (recimo jedna moja kuća u Gorskom Kotaru) gdje se prije vidjelo možda 2 programa, sad ih se vidi 4 ili 5. S druge strane, na nekim mjestima gdje se analogni signal mogao loviti bar donekle uspješno sad ima situacija da se digitalni jedva ili nikako ne lovi. Ali uz jedno dobro 12V pojačalo i reciever teško da ima koja vukojebina u Hrvatskoj gdje se DVB signal ne može vidjeti.
Ja recimo u Rijeci na LCD teveu lovim digitalni zemaljski signal s Učke bez antene. Ponekad prekida, ali uglavnom se da gledat.

Jašar
03-10-2010, 18:24
Ne shvaćam potrebu za prelaskom na digitalni signal sa analognog.
Ne,prijam/slika ti nije tada nužno bolja.
Zašto?
Jer nemaju svi fancy nove telke niti žive u gradovima.
Kombinacija tog dvoje rezultira time da,ako živiš u nekom zabačenom ličkom selu,nemaš televizijske programe.
Živim u Zagrebu i u sobi imam LCD televizor pa i dalje mi nije čudno ako na digitalnoj nemam teletexta ili ičega.


Čini mi se samo kao zarada kumova i zetova na glupim građanima.

Ima više prednosti. Kao prvo, sa jačinom signala pri kojoj bi na analognom signalu dobio snijeg sa nekim naznakama slike ovdje imaš savršeno dobru sliku. Drugo, imaš EPG koji je zgodniji od teleteksta ako samo želiš vidjeti šta je na programu, što otvara još par zgodnih mogućnosti. I treće, na malo boljem prijamniku možeš snimati tv program direktno na USB stick. Otvara i mogućnost puštanja više programa u emitiranje na nacionalnoj razini, makar to za nas na kraju ne znači ništa jer će biti jednako trash kao i postojeći.
Ne možeš stalno ostati na istome, analogni signal je tehnologija koja traje već cca pola stoljeća. Idemo na nove i bolje tehnologije. Jest da Hrvatska među prvima uvodi ovo, ali za godinu dvije će se isto dogoditi u cijeloj Europi i šire.

Sa fancy televizorima to uopće nema veze, a ako te smeta njihova cijena, obični scart reciever se može nabaviti i za 150 kuna. To da na selu sada nema signala nije posve točno. Na nekim mjestima (recimo jedna moja kuća u Gorskom Kotaru) gdje se prije vidjelo možda 2 programa, sad ih se vidi 4 ili 5. S druge strane, na nekim mjestima gdje se analogni signal mogao loviti bar donekle uspješno sad ima situacija da se digitalni jedva ili nikako ne lovi. Ali uz jedno dobro 12V pojačalo i reciever teško da ima koja vukojebina u Hrvatskoj gdje se DVB signal ne može vidjeti.
Ja recimo u Rijeci na LCD teveu lovim digitalni zemaljski signal s Učke bez antene. Ponekad prekida, ali uglavnom se da gledat.

Bravo, 8/10.

Sonic_Moronic
03-10-2010, 18:27
Meni je najgore što je sad ili negledljivo ili savršeno gledljivo. Kod analognog signala, kad je bila oluja i štajaznam, malo imaš snijega po ekranu pa to ne smeta previše, ali sad ti kompletna slika nestaje na par sekundi i to me živcira nevjerojatno.

cham3leon
03-10-2010, 18:35
Da, ali da bi na analognom signalu imao sliku sa nešto malo snijega, trebao si imati oko 70 ili više posto jačine signala, na DVB-T u ti je dosta 35-40 posto.

E, i što se tiče ovog o pljačkanju, naravno da da, zato prelazimo tako rano i to na MPEG2 enkripciju, slovenci odmah prelaze na MPEG4 kojeg primaju samo skuplji prijamnici, ali bar su za ubuduće spremni, dok će naši vjerojatno za par godina opet napraviti veliki prelazak na MPEG4 i opet prirediti cirkus. Ali hej, glasali ste za njih.

The Boz
03-10-2010, 18:43
Gledam si inventar, i mislim si da mi nešto fali...
Imam onaj risiver, moram kupit škart kabao, jel mi fali još nekaj? Jel bu valjala antena od zgrade za ovo, ili treba zasebna?

cham3leon
03-10-2010, 19:49
Mislim da ti ništa više ne fali. Ako je zgrada baš jako stara, onda postoji mogućnost da neće provesti dvb signal, ali ako i jest tako u Zagrebu obična sobna antena bi trebala bit i više nego dovoljna.

Rang€r
03-10-2010, 21:17
lol digitalni signal, onak živim pored podravske magistrale i svaki put kad kamion prođe slika se zamulja, a zvuk izgubi.

u svojoj sobi mi na tvu slika cjelo vrijeme sere, a čim je neki pokret/zvuk napravim slika se poremeti.

TeraBajt
03-10-2010, 23:31
to je tier 3 televizijske tehnologije.

nesto kao hive u starkraftu!!1

Aerial
04-10-2010, 13:45
Gledam si inventar, i mislim si da mi nešto fali...
Imam onaj risiver, moram kupit škart kabao, jel mi fali još nekaj? Jel bu valjala antena od zgrade za ovo, ili treba zasebna?

Još samo obična antena i to je to (koju valjda većina ljudi ionako već ima).
Ona šrot antena od 30 kuna koju si prije godinu dana morao zakretati svaki put kad si mijenjao program sada na digitalnom recieveru donosi savršenu sliku :D

The Boz
04-10-2010, 14:03
Imam onu od zgrade, dakle iz zida, valjda bu dobra. Ako ne, spojit ću vješalicu.

W1k1n6
04-10-2010, 14:17
Digitalni signal je bez dileme bolji od analognog, no preduvjet je da je područje na kojem se nalazite pokriveno kako spada. Kod mene doma je dosta upiknuti penkalu u rupu za antenu na DVBT prijamniku, ali negdje (doduše rijetko) ne pomaže ni krovna antena. To nema veze sa samim digitalnim signalom već sa infrastrukturom odašiljača i repetitora. Savjet za sve izvan velikih gradova koji imaju problema - saznajte gdje vam se točno nalazi toranj odašiljača ili repetitora, popnite se na krov i usmjerite antenu čim preciznije prema njemu, ako ste u mogućnosti uklonite ili zaobiđite sve prepreke koje vam stoje na putu, grane ispred antene i slično. Na nekim mjestima niste ni "vrit ni mimo", odnosno imate podjednaku udaljenost do dva ili više repetitora, no obično od jednoga imate bolji signal pa probajte malo okrenut antenu. Kad jednom imate savršeno čistu sliku na svim programima onda više nećete imati brige, utjecaj atmosferskih prilika je puno manji nego kod analognog signala (u to ne računam ako vam vjetar okrene antenu). Naravno, pretpostavljam da je u nekim područjima pokrivenost koma, u tom slučaju treba okupiti ekipu iz sela i masovno pisati žalbe i peticije odašiljačima i vezama :)

cham3leon
04-10-2010, 17:29
I ako nemate pojačalo, svakako nabavite i ugradite. Mnogo znači. Ako ga imate na prijamniku uključite "Namještanje antene" kako to bude na Vivaxovom i Nytrobox softveru ili pojačanje na anteni i slično prije nego što tražite programe.

Reći da je prelazak na digitalni signal loš je totalna glupost, ali to da je kod nas prelazak slabo izveden je istina. Na mnogim mjestima je signal jednostavno preslab.

The Boz
04-10-2010, 17:59
Moglo se do '11. čekat, bez problema.

croking1994
04-10-2010, 18:13
Jedno pitanje: Hocemo li moci gledat vise programa nego samo ove osnovne(HRT1,2,RTL,Nova TV) jer ako je tako onda ovo stvarno sucka ja sam prije mogao gledat vise programa kao Z1, SLO1, SLO2, NET, Kanal A... i ostale pizdarije hocu li ih moc gledat i dalje s ovim novim sranjem ili su nas opet sjeb...???

Rang€r
04-10-2010, 20:06
kad sam bio na moru sam mogo gledat neke lokalne televizije i neku "satelitsku" neznam kak. uglavnom kod sebe imam osnovne programe.

cham3leon
04-10-2010, 22:12
Jedno pitanje: Hocemo li moci gledat vise programa nego samo ove osnovne(HRT1,2,RTL,Nova TV) jer ako je tako onda ovo stvarno sucka ja sam prije mogao gledat vise programa kao Z1, SLO1, SLO2, NET, Kanal A... i ostale pizdarije hocu li ih moc gledat i dalje s ovim novim sranjem ili su nas opet sjeb...???

Da, već su ubacili Kapital Network, a čeka se i Nova 2 i RTL 2, ali meni je to sve skupa drek jer znam da će sad bit samo duplo više programa na kojim nema ništa. Ako želiš gledat Slovence, vjerojatno ćeš ih preko digitalije hvatat još bolje, ali pazi da onda nabaviš neki MPEG4 kompatibilni prijamnik, jer dok naši programi idu u MPEG2, njihovi su na MPEG4. Lokalne televizije ćeš normalno moći gledati ako si ih lovio i prije i ako si na njihovom "teritoriju" emitiranja.

The Boz
04-10-2010, 22:14
OK, halp!
Imam Nytrobox 4001, i crveno mi je svjetlo/plavi ekran. Kaže da u tom slučaju pritisnem stand by gumb. GDJE JE VRAŽJI STAND BY GUMB!?

cham3leon
04-10-2010, 22:16
U prijevodu upali ga s daljinskim :(

The Boz
04-10-2010, 22:19
Jesam, radi, crveno svjetlo, plavi mi je ekran. Kada je ugašen, telka kaže da nema signala... Ni mi jasno niš, nikako nemogu doći do uvodnog izbornika...
EDIT: OK, sad radi, i još mi je manje jasno... Prvo nije htio ulazit u meni, pa sam ga ugasio... ugasio tv... upalio oboje opet... i sve radi... Bojim se da je ovo pre jednostavna tehnologija za mene :p

cham3leon
04-10-2010, 22:32
Crveno svjetlo znači da ti je na standbyju. Moraš ga s daljinskim nekako upalit. Btw, je to onaj SCART stick?

croking1994
05-10-2010, 10:50
Ja kupio ovakav:
http://www.hdtehnika.com/index.php?opti ... &Itemid=64 (http://www.hdtehnika.com/index.php?option=com_content&task=view&id=641&Itemid=64)

Da skuzio sam za onaj Kapital Network, kanal bezveze same neke retardirane emisije, filmove daju u 22:00 h, a ako ce Nova 2 i RTL 2 bit isti ko i ova sranja s reklamama svakih pet minuta onda cu zbilja popizdit :-x ...

Iskreno se nadam da cu moci hvatat sve programe kao prije.

Deadwalker
05-10-2010, 16:01
Fala Bogu pa imam MaxTv. Antenu sam vec davno maknuo s krova, problem sa prijemom slike je prakticki nepostojeci te imam preko 100 kanala. Sve u svemu, za 60kn mjesecno se totalno isplati.

bezimeni
05-10-2010, 19:30
Nešto se šuška da će od početka iduće godine preći na 16:9 emitiranje. Ja kažem konačno ! Nakon što već cc četiri godine gledam digitalni signal i razvučenu 4:3 sliku bilo bi i vrijeme .

cham3leon
05-10-2010, 19:37
S time da kad se kod nas tako nešto zašuška za iduću godinu, to znači godinu poslije.