PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ocjeniite mi Rad



Delirium
02-10-2010, 11:03
Ocjenite mi rad na temu "Kako znanstvenom metodom dokazat da aeropedski jastuk ne pomaze"

1. Problemsko pitanje

Aeropedski jastuk je proizvod koji često vidimo na televiziji. Mnoge slavne osobe ga preporučuju, no radi li on zapravo? Pitanja koja ću postaviti u ovom radu su sljedeća; Pomaže li zapravo aeropedski jastuk pri spavanju? Poboljšava li se kvaliteta sna tijekom korištenja? Pomaže li on pri problemima s kralježnicom?


2. Hipoteza

Moja pretpostavka na tri postavljena pitanja je ta da Aeropedski jastuk ne može pomoći osobi kako bi kvalitetnije spavao ili bio odmorniji poslije sna. Zbog njegovog oblika on može imati neka medicinska svojstva ali sam i sa tim vrlo skeptičan. Opisati ću postupak nekoliko testova koji ce potvrditi moju hipotezu.


3. Pokus

3 grupe od stotinu ljudi ce dobiti jastuke koje ce isprobavati kroz vremenski period od jedan mjesec. Prvu skupinu će činiti 100 ljudi koji su između 20 i 30 godine života i u dostatnoj fizičkoj formi i spremnosti. Drugu skupinu će činiti ljudi između 30 i 40 godine života, i moraju patiti od bolova u leđima. Kako bismo utvrdili odgovor na drugo pitanje. Treću skupinu će činiti ljudi između 50 i 60 godina života, sa raznim poremećajima spavanja kao sto su nesanica, učestale noćne more i često buđenje.

U svakoj skupini će biti podijeljeno 50 običnih bolničkih jastuka i 50 Aeropedskih Jastuka. Spavat ce dva puta dnevno, preko noći i još jedan kraći period preko dana.
U svakoj skupini pratiti će se slijedeći parametri:

1. Puls u različitim fazama sna
2. Trajanje REM faze
3. Krvni tlak
4. Disanje
5. Psihička aktivnost tijekom sna


Preko noći pacijente će pratiti tim ljudi koji će na elektro-encefalo-gramu pratiti psihičku aktivnost parasimpatikusa i zabilježiti početak i trajanje REM faze. Ukoliko se tijekom REM faze ijedan od pacijenata probudi zbog bilo kojeg razloga to se mora zabilježiti i on mora u nadoknadu REM faze tijekom dana kako ne bi poremetio tijek pokusa. Trajanje REM faze i psihička aktivnost tijekom iste nam mogu reći o kvaliteti sna koju pacijent ima. Naravno u ovo će biti uključeni i zapisi iz formulara koje pacijent svakodnevno popunjava. U njima će biti pitanja poput učestalosti snova, osjećaju poslije buđenja, boli u vratu i leđima i odmorenosti nakon sna.

Ostale vitalne funkcije poput disanja, krvnog tlaka i pulsa će se pratiti na svim skupinama i svaki pomak od uobičajenog tijekom faza sna će se zabilježiti na pacijentov „Dnevnik sna“ u koji će se uložiti i formulari koje ce pacijent svakodnevno ispunjavati. Promjene u Vitalnim funkcijama nam mogu dati do znanja da sa snom pacijenta nešto nije u redu i time nas primaći bliže odgovoru na pitanje.

U prvoj skupini rezultati će nam odgovoriti na pitanje pomaže li aeropedski jastuk pri snu i osjećaju li se ljudi odmornije, naravno ako svi prije navedeni parametri budu unutar granica normale to će pobiti moju tvrdnju kako aeropedski jastuk ne pomaže pri snu.

Druga skupina je skupina ljudi sa bolom u leđima i vratu. Ako nakon mjesec dana njihovi formulari i „Dnevnici spavanja“ budu pokazivali pozitivnu promjenu, nestanak boli i poboljšanje u držanju to će također pobiti moju hipotezu i dokazati da aeropedski jastuk ima medicinsko djelovanje.

Treća skupina su stariji ljudi sa problemima sa spavanjem, ako EEG bude pokazivao normalizaciju psihičke aktivnosti, učestalosti buđenja i noćnih mora, to bi dokazalo da aeropedski jastuk zaista pomaže poboljšati kvalitetu sna i moja hipoteza nije točna.


4. Zaključak

Ako je moja hipoteza točna ljudi koji spavaju na aeropedskim jastucima u prvoj skupini neće spavati bolje od onih na običnim bolničkim jastucima. Oni u drugoj skupini će još uvijek osjećati bolove u vratu i leđima poslije spavanja. A oni u trećoj skupini će još uvijek imati neravnomjeran san i isprekidanu REM fazu.

Jašar
02-10-2010, 15:54
Super, samo pazi na gramatiku ako misliš to negdje predavati.

keko
02-10-2010, 16:27
Dodaj još i popis literature ako si ju koristio.

The Boz
02-10-2010, 17:16
Mov'd to sians.
Osiguraj da je riječ o slijepom testiranju, imaj aeropedski jastuk i barem tri obična, jedan klasični, pernati, jedan spužvasti, čvrsti (nalik aeropedskom), i jedan stari, sa koncem i krpama. Ne želiš da ti ljudi koji prepoznaju aeropedski jastuk kažu "bolji je", a to se u takvim testovima često događa, ne samo zbog placebo efekta.

Delirium
02-10-2010, 18:27
k fala ljudi, budem to sutra jos doradio

^^ moram i jos kroz spell checker provuc :D

W1k1n6
03-10-2010, 00:30
Rad je otprilike u domeni znanstvene naklapalice, što zapravo i ne mora značiti nešto loše 8)

Delirium
03-10-2010, 07:53
ama, bio sam ogranicen na ispod 3600 znakova s razmacima pa sam odusto od iceg mega-ozbiljnog vec na pocetku :D

Sickmanno1
10-10-2010, 21:56
Hmmm, neznam. Znam samo da bi moja stara ubila za svoj aeropedski jastuk zbog kojeg, da citiram, puno bolje spava i budi se bez glavobolja...

rudeboy95
11-11-2010, 16:45
Moram reć da će te taj 'mali' projekt koštati jaako puno para.
Kontam da češ koristit Emotiv headsetove za ispitivanje u kojoj fazi spavanja je ispitanik. Svaki Emotiv košta 299 dolara, što je, kad pomnožimo sa 300 ljudi, 89 700 $, pretvoreno u kune to je 482 891,54 hrvatskih kuna.
Jastuci, ako kontam da uzimaš dormeo, to če te koštat sve ukupno 89 400 kuna, podjeljeno s dva (jer dobiješ dva jastuka) je 44 700 kuna.
Kontam da češ svakoj osobi platit po 200 kuna (to je minimalno), to je 60 000 kuna.

Sveukupno cijena = 587 591,54 kuna.

Ako nemaš neke jebene sponzore, čisto sumnjam da će ti eksperiment uspijet.


EDIT: I zaboravih komentirati treću skupinu. To je najnepredvidivija skupina jer se njima u glavi može stvorit placebo tj.mogu si umislit da ce im pomoc nesanici, i nakraju im stvarno pomogne. I nemoraš svijesno mislit da ce ti pomoć, moguće da ti uđe u podsvijest i onda to nekako djeluje. Neznam.

FaTaL_mRkvA
14-11-2010, 01:59
Moram reć da će te taj 'mali' projekt koštati jaako puno para.
Kontam da češ koristit Emotiv headsetove za ispitivanje u kojoj fazi spavanja je ispitanik. Svaki Emotiv košta 299 dolara, što je, kad pomnožimo sa 300 ljudi, 89 700 $, pretvoreno u kune to je 482 891,54 hrvatskih kuna.
Jastuci, ako kontam da uzimaš dormeo, to če te koštat sve ukupno 89 400 kuna, podjeljeno s dva (jer dobiješ dva jastuka) je 44 700 kuna.
Kontam da češ svakoj osobi platit po 200 kuna (to je minimalno), to je 60 000 kuna.

Sveukupno cijena = 587 591,54 kuna.

Ako nemaš neke jebene sponzore, čisto sumnjam da će ti eksperiment uspijet.


EDIT: I zaboravih komentirati treću skupinu. To je najnepredvidivija skupina jer se njima u glavi može stvorit placebo tj.mogu si umislit da ce im pomoc nesanici, i nakraju im stvarno pomogne. I nemoraš svijesno mislit da ce ti pomoć, moguće da ti uđe u podsvijest i onda to nekako djeluje. Neznam.
Zašto ulijećeš u temu staru mjesec dana s ovako retajnim postom?