PDA

Pogledaj cijelu verziju : Liberalizam-ima li granica?



keko
29-09-2010, 14:33
Pretpostavljam da svi znamo što je liberalizam i za što se zalažu liberali. Mene zanimaju stajališta forumaša o tome bi li liberalizam trebao imati granica ili se ograničiti? Da budem precizniji, zanimaju me dvije vrste liberalizma, kulturni i ekonomski.

Pod kulturni liberalizam mislim na to kako liberalizam utječe na život pojedinca i što mu je sve dopušteno. Dakle, smatrate li da bi se sve trebalo dopuštati (naravno, dok se ne škodi sebi ili drugima) ili ipak treba imati nekakvih granica. Kao primjer dat ću raspravu o istospolnim brakovima, mislite li da bi se trebali dopustiti i da svi imaju pravo birati, ili pak mislite da to nije normalno i da se nipošto ne bi smijele legalizirati takve stvari?

Ekonomski liberalizam, mislim na slobodu tržišta. Da li vi zagovarate u potpunosti slobodno tržište, dakle bez ikakvih utjecaja države ili bi ipak trebala država na neki način utjecati na tržište da zaštiti svoju ekonomiju. Tu bi se moglo početi raspravom o tome kako su SAD, iako slove kao država slobodnog tržišta, ipak isplatili milijune bankama da bi ih spasili? Mislite li da su ih trebali pustiti da propadnu da bi se uspješno ostvarilo načelo slobodnog tržišta?

Wolfwrath
29-09-2010, 14:39
Po pitanju kulturnog, mislim da svatko ima pravo odabira, no istodobno se mora paziti da svi imaju jednake mogućnosti. Mnoge stvari su ovdje vrlo individualne... evo,baš primjer istospolnog braka. Dozvolio bih brak, no zabranio bih bilo kakva javna pokazivanja vlastite seksualne orijentacije. To je u suprotnosti biološki, kulturno i religijski, tak da lijepo idi doma pa radi šta oš.

Što se tiče liberalnog tržišta, pa samo pogledajte Hrvatsku, šta je liberalno tržište učinilo našem gospodarstvu, a vlada to nije spriječila, nego je štoviše to i poticala.

Što se mene tiče,jedan od boljih sistema je onaj što je bio u jugi, odnosno radnici upravljaju tvornicama. Tako je izbačeno plansko tržište i njene loše strane, a uvedene su dobre strane liberalnog, bez da je i sam liberalni uveden...

Sonic_Moronic
29-09-2010, 14:41
Što se tiče kulturnog, naravno. Ja bi još i rekao da treba sve dopuštati dok se ne šteti drugima, jer smatram da svatko ima pravo sjebati se kako hoće. Ali eto.
Brakovi su banalna glupost, za 50 godina ljudi će se pitati kakvi smo mi to idioti bili da zabranjujemo brak istospolnim parovima, kao što se mi sada pitamo koji je ljudima prozor bio da zabranjuju međurasne brakove.

Što se tiče slobode tržišta, nisam tu nešto informiran pa neću komentirati.

Jašar
29-09-2010, 15:03
Što se tiče kulturnog, naravno. Ja bi još i rekao da treba sve dopuštati dok se ne šteti drugima, jer smatram da svatko ima pravo sjebati se kako hoće. Ali eto.
Brakovi su banalna glupost, za 50 godina ljudi će se pitati kakvi smo mi to idioti bili da zabranjujemo brak istospolnim parovima, kao što se mi sada pitamo koji je ljudima prozor bioSda zabranjuju međurasne brakove.

Što se tiče slobode tržišta, nisam tu nešto informiran pa neću komentirati.
Međurasni brakovi više nisu zabranjeni? :o

The Boz
29-09-2010, 15:06
Brakovi su banalna glupost, za 50 godina ljudi će se pitati kakvi smo mi to idioti bili da zabranjujemo brak istospolnim parovima, kao što se mi sada pitamo koji je ljudima prozor bio da zabranjuju međurasne brakove.

A pedeset godina nakon toga ljudi će se pitati kakvi smo mi to idioti bili da smo uopće imali brakove... :P

bezimeni
29-09-2010, 15:53
A za sto godina će se pitati kakvi su to idioti bili da su se prepuštali prirodnom začeću bez genetskog odabira onoga što vrijedi .

Sonic_Moronic
29-09-2010, 16:05
A za još 200 godina će se pitati zašto se bore toljagama i kamenjem. Jej.