PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pomoc pri overclockanju



Mirogamemasta
26-09-2010, 11:52
Pokusavam overclokati procesor, ali mi ne ide. Dignem ga za samo 200 Mhz i pocne mi pokazivati blue screen of death.
Znaci clock ratio samo namjestim, a voltazu ne diram.
Processor AMD Athlon II X4 2800 Mhz. Stavio sam cooler Scyte Mugen II Rev.B.
Prime 95 javlja fatal error.
http://www.pohrani.com/t/1N/W8/2lCf5oYI/print-screen.jpg (http://www.pohrani.com/?1N/W8/2lCf5oYI/print-screen.jpg)

marijanovic
26-09-2010, 16:11
Kako se točno zove ta opcija koju si dizao za 200?

Mirogamemasta
26-09-2010, 17:11
Dobro da si pitao.
Zaboravio sam reci da namjestam sa CPU frequency.
Sa 200 frekvenciju dignem na 220 i time mi se CPU clock ratio digne na 3000 Mhz.

marijanovic
26-09-2010, 20:29
I paziš li da ti se time ne podigne i PCI clock kao i ram?
Možda te nešto od toga ograničava.
Kad clockaš sve mora biti postavljeno ručno, Automatic niš nevalja.
Sve frekvencije, sabirnice, naponi, ... - sve postavi sam ručno a ne da ti se mijenja s FSB-om što dižeš.

C
29-09-2010, 19:22
Sa 200 na 220 mislim da je previše, s obzirom da su latencije ostale iste i prelazi granicu prijestupnosti.
Moja preporuka ti je da clockaš pod BIOS-om, a ne u programima pod OS-om.

Mirogamemasta
29-09-2010, 19:40
Naravno da clockam pod biosom.
Zbilja mislis da je 220 previse?
Ako ne mogu dic proc za 200 mhz onda fakat... :killyou:
Dualcore proc sam uspio dici sa 2200 na 2600 Mhz na ovaj nacin.


s obzirom da su latencije ostale iste i prelazi granicu prijestupnosti.
Mozes mi ovo malo objasniti ako imas vremena?
Jel ima koj dobra stranica gdje objasnajavaju OC-anje?
Morati cu jos malo pronjuskati okolo da se informiram pa cu onda vidjeti za to manualno podesavanje svega i svacega.

C
29-09-2010, 21:33
Nemoj samo uspoređivati procesore, tipa ovoga što si rekao:

Dualcore proc sam uspio dici sa 2200 na 2600 Mhz na ovaj nacin.
Jer samim time bi rekli, zašto ne možemo AMD 6000+ clockati na 9 GHz-a kao Intelov C2D? Neki procesori su bolji za clockanje, a neki gori, imaju različine latencije, voltažu i jezgru, pa se ne mogu uspoređivati tipa "eh ovako sam clockao svoj bivši procesor, zašto isto tako ne mogu i ovaj?"

Kada clockaš, osim što dižeš FSB, moraš dizati i voltažu, jer više taktova znači i više struje/potrošnje, kao i veću brzinu za cijenu veće temperature. Paralelno s time moraš namještati i latencije kojih ima pet ili više. A latencije su ti propusti, zamisli ih kao rupe, recimo glavne tri latencije koje gledamo, neka budu 5-5-4, one su puno bolje, nego recimo 9-9-12. Oko latencija ćeš trebati potrošiti eventualno tjedan dana da bi ih dobro podesio.

Znači, kada si dignuo na 220, dodaj mrvicu struje i povećaj latencije za mrvicu, ako se ne bude htio upaliti, nastavi povećavati latencije dok se ne upali, kada se PC bude mogao upaliti, znači da si na dobrom putu, zatim slijedi nemogućnost botanja ikakvog OS-a, nastavi povećavati latencije, dok se ne bude mogao bootati Windows, zatim slijedi fatalni error, primjerice blokada ili resetiranje pod Windowsom, to znači da još uvijek procesor nije stabilan za rad, u tom slučaju više ne povećavaj sve latencije, nego malo karikiraj, neke moraš dignuti, a neke spustiti, kako bi ga usavršio, kada to sve središ i budeš mogao ući u Windows, pokreni neku igru i malo igraj, ako se bude zamrznuo ili resetirao, znači da si još puno pa gotov, tj. moraš još malo karikirati latencije da bi ga još bolje usavršio. U slučaju da možeš igrati sat vremena bez ikakvih blokada, smrzavanja, resetiranja, blue screen of deatha i sl., uzmi bilo koji CPU tester koji će mu testirati stabilnost, pokreni ga i pusti neka ga testira recimo 12 sati, ili 24 sata, ako se tokom toga recimo u šestom satu resetira, obično zamrzne, znači da još mrvicu trebaš naštelati latencije. Zatim, kada PC bude radio 12 ili 24 sata s tim programom koji testira njegovu stabilnost i ne ugasi se, ne resetira se, ne zamrzne se i sl., to znači da je usavršen i da neće biti nikakvih problema.

Taj zadnji korak nemoj zaboraviti, jer puno ljudi kada clocka, bitno im je da mogu ući u Windows, a to što im se PC smrzne ili resetira u igri nakon 3 sata igranja misle da je do drivera i sl. pizdarija, pa ruše Windowse, itd., a u biti CPU ne može izdržati sa lošom stabilnosti u ovom primjeru 3 sata, zato obavezno testiraj stabilnost CPU-a nekim prikladnim programom koji to radi. Ako tokom rada program javi da ima nekih errora, čitanje, pisanje, usporenost, pauza, šta bilo, ne obaziri se na to, jer veće letencije su veća propusnost, tj. veće rupe, samo ti je bitno da se ne smrzne tokom tog testiranja.

Naravno, preduvjet za OC je dobro napajanje, ali pošto ćeš ga OC za malo, nije toliki problem s time. Zbog latencija se nitko ne bavi OC-anjem grafičkih kartica, jer na 5 latencija kod CPU-a možeš izgubiti mjesec dana da bi ga kvalitetno OC-ao, dok kod grafičke imaš doslovno 50 latencija, tj. hrpa mogućnosti gdje svaka utječe na svaku, tako da je to gotovo nemoguće manualno clockati, ali za razliku od CPU-a, GPU je brži i jači, tako da se kod njega može dizati samo brzina, a da se ne naruši jako stabilnost, recimo ja sam svoju staru grafulju OC-ao za 100%, znači double clock, sa 250 MHz-a sam ju dignuo na 500 MHz-a što je gotovo nemoguće, a uzmi u obzir da sam joj dignuo samo radni takt i takt memorije, bez artifakata i sl. pizdarija, totalno savršeni OC, s obzirom na to, tako se ne može OC-ati i CPU.

Što se tiče prijestupnih frekvencija, to su frekvencije s kojima multipler ne može množiti/dijeliti. Recimo na primjer sa 133 MHz dižeš na 200 i ne radi, skineš jedan i staviš ga na 199 MHz, ali opet ne radi, skineš mu još jedan i staviš ga na 197 MHz i radi, vidi čuda, a gdje je opcija za 198 MHz-a? Znači kada si na toj prijestupnoj frekvenciji, uvijek staviš na jedan ispod, on će ga detektirati kao jedan iznad. Recimo moj stolni PC ide do 400 MHz-a, i star je 8 godina. Kada sam ga OC-ao sa 133 na 197 bilo je OK, međutim da bi ga dignuo na recimo 211 MHz-a bile su mi potrebne muke, iako je 212 bio tada prijestupni, dok sam recimo drugi CPU sa 166 mogao dignuti na 211 bez frke, ali nemam dobro napajanje, tako da ga ne mogu denuti puno. U glavnom kada manualno dižeš s 200 na 220, diži po jedan pa vidi koji broj će ti preskočiti. Ti prijestupni brojevi nisu u biti nešto bitno i spacijalno, ali pomoću njih barataš s latencijama, recimo od 133-166 su jedne latencije, od 166-199 su druge latencije, itd., samo primjer govorim, a za svaku frekvnciju usavršavaš latencije, tako da jedne latencije nakon prijestupne frekvencije su totalno druge latencije i nije stabilno, zato ako OC-aš bez diranja latencija, OC-aj do -1 broja kojeg on automatski preskače i neće biti problema.

Za sve više moraš se namučiti, zato je glupo OC-ati za recimo 2%, jer kada ćeš se već toliko mučiti, onda ga deneš na 20%, isto ćeš se mučiti dok ga uganjaš, a bolje je mučiti se za 20% OC-a, nego za 2%, iako 2% nije primjetno i teško, to se može bez frke samo dignuti frekvekcija, međutim neki CPU-i daju recimo 1,9%.

Ne znam kako stojiš s napajanjem, ali ono je jako bitno. Ja na stolnom CPU sa 2800 MHz-a (default) mogu dignuti na 4500 MHz-a bez frke, međutim ako spojim grafičku, mogu ga OC-ati (u minus) na 1666 MHz-a max., iznad ne ide, razlog je napajanje od 400W, dok za grafičku treba posebno 450W, plus za CPU i ostale komponente, znači trebalo bi mi napajanje od kojih 550W. Svakako, wati nisu sve, tu je i stabilnost napona, i ostale sitnice koje kod OC-a puno znači.

Imaš na netu sve o OC-u, progooglaj, imaš neke stranice na kojima su ti opisani detaljno koraci šta i kako treba. A naravno, OC se radi na vlastitu odgovornost.

Razzarach
29-09-2010, 22:37
ja sam digo pentium D 820 na 3.7ghz bez drkanja po ramu/latencijama. cak ni voltaze nisam previse dizo.

C
30-09-2010, 02:37
Da, zavisi od procesora do procesora, ali inače Intelovi se puno bolje (i lakše) clockaju, nego AMD-ovi. U mojem slučaju sam pričao o AMD-u.

Razzarach
30-09-2010, 08:38
a znas mozda koje voltaze bi trebo stavit da ga dignem na 3.8
jer komp mi se ne pali kad stavim 3.8

Shaka
30-09-2010, 08:49
kani se corava posla....

Mirogamemasta
30-09-2010, 12:26
/cut
Kako sam znao da ces napisati 3 stranice... :D
Hvala na odgovoru, ali mislim da cu ipak odustati od OC-anja. Nemam ni vremena ni volje da testiram komp tjedan dana.
OC-ati sam htio iz gusta ne iz potrebe, ali mislim da mi se to ipak ne isplati.

Samo iz znatizelje da pitam gdje namjestam latencije. Gledao sam po biosu pa nisam vidio, valjda mi je promaknulo...

C
30-09-2010, 19:49
Latencije obično podešavaš tamo gdje dižeš frekvenciju, mjesta na kojima piše RAS, CAS, RAS to CAS, i sl. tog tipa, i to je niz brojeva.

@Razzarach - Ne znam, ne mogu znati za svaki CPU, odgovor pokušaj potražiti na Googleu. A inače ako si mislio da bi ga stavio na 3,8 GHz i da na to mora ići 3,8V, debelo si zastrugao. :)

Razzarach
30-09-2010, 20:10
Latencije obično podešavaš tamo gdje dižeš frekvenciju, mjesta na kojima piše RAS, CAS, RAS to CAS, i sl. tog tipa, i to je niz brojeva.

@Razzarach - Ne znam, ne mogu znati za svaki CPU, odgovor pokušaj potražiti na Googleu. A inače ako si mislio da bi ga stavio na 3,8 GHz i da na to mora ići 3,8V, debelo si zastrugao. :)
nisam tolko glup.
1.232V je voltaza.
5-5-5-15 su latencije meme, sad je na 1000mhz na 2V. (Ram)

C
30-09-2010, 20:25
Aha, rekao si 3,8 GHz, da ne radi kada staviš na 3,8 (čega, MHz ili V?).
Mislio sam da si mislio na V, a sada vidim da si mislio na GHz.