PDA

Pogledaj cijelu verziju : Globalno zatopljenje..?



Aerial
18-09-2010, 10:29
Vjerojatno je bilo riječi, ali ne vidim temu u science podforumu, pa eto..

Jedna od najpopularnijih i najkontroverznijih tema današnjice je famozno globalno zatopljenje.

Tvornice, automobili, prokleti hladnjaci i nemarna goveda i vulkani koji prde, odnosno eruptiraju nemjerljivo veličke količine CO2 u našu blaženu atmosferu i time uzrokuju taj efekt koji se kroz TV, radio i literaturu provlači zadnjih 20 godina kao trakavica kroz tanko crijevo siromašnog indijca koji se redovno pere u Gangesu.

http://newzar.files.wordpress.com/2008/10/co2_emissions_main.jpg

Valjda nijedna druga "mainstream" znanstvena rasprava nije rezltirala tako opriječnim mišljenjima - jedni tvrde da je čovječanstvo na auto-destruktivnom putu zagrijavanja atmosfere emisijskim plinovima i nadomak katastrofe ako nešto ne poduzmemo u vezi toga; a drugi tvrde da je zatopljenje regularna oscilacija Zemljinog klimatskog stanja i da ne zaslužuje više pozornosti od usputnog spominjanja u učenicima biologije za 7. raz osnovne škole.

Lome se koplja, prijeti se životima, bradati znanstvenici si kunu majke i očeve, a čak su metalci počeli redovno pisati basne o takvim temama...

Zbilja, o čemu se radi?
Ima li CO2 toliki efekt? Jel Zemlja samo u jednoj od faza zagrijavanja/hlađenja neovisno o našoj intervenciji? Histerija? Opravdani stah?

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:32
Nema dokaza da povećana emisija CO2 uzrokuje globalno zatopljenje :)

Aerial
18-09-2010, 10:35
A da, po Al Goreu i sličnim mentalitetima porast temperature prati porast CO2.

Po drugima, porast CO2 zapravo prati temperaturu...

cham3leon
18-09-2010, 10:38
Nema dokaza da povećana emisija CO2 uzrokuje globalno zatopljenje :)

Imaš bolje objašnjenje za zatopljenje?

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:46
Nema dokaza da povećana emisija CO2 uzrokuje globalno zatopljenje :)

Imaš bolje objašnjenje za zatopljenje?
Da, imam.

U zadnjih 30 godina ljudi su počeli nositi roze majice. Kao što svi znamo, broj rozih majici raste od 1980. do danas, kao i udio CO2 u atmosferi, zajedno s prosječnom temperaturom.

cham3leon
18-09-2010, 10:51
Roze majice također ulaze u sastav atmosfere.

Globalno zatopljenje usput nije nikakav mit. Činjenica je da se površina leda na arktiku u zadnjih 40 godina smanjila za više od 60%.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:52
Ne, nije mit, ali je mit da ga mi uzrokujemo :)

cham3leon
18-09-2010, 10:54
Nije li malo čudno da se tisućama godina poslije kraja ledenog doba toliko naglo ubrza topljenje leda i povećanje temperature?

Aerial
18-09-2010, 10:55
Ne, nije mit, ali je mit da ga mi uzrokujemo :)

^^ this, što se mene tiče

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:56
Nije li malo čudno da se tisućama godina poslije kraja ledenog doba toliko naglo ubrza topljenje leda i povećanje temperature?
Znaš što su otkrili kada se otopio dio leda na Grenlandu?

FARME

cham3leon
18-09-2010, 10:57
Do explain.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 11:15
Led se topi, to je činjenica. Ljudi se brinu zbog toga jer, hej, led je tamo od kad oni znaju za sebe. No, kada se dio leda na Grenlandu otopio našli su farmu.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of ... ettlements (http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Greenland#The_demise_of_the_Greenland_N orse_settlements)

Imaš odmah i sliku koja ti prikazuje temperature... Dakle, prije 1200 godina je temperatura bila i višlja nego danas. Is it just me, or is it the Atlantis?

keko
18-09-2010, 11:30
Naravno, to zatopljenje je veći problem danas nego prije 10000 godina. Npr. prije nije bilo toliko ljudi i bili su većinom nomadi, pa kad bi se dogodile kakve strašnije klimatske promjene, samo bi preselili na povoljnije mjesto. No što danas, kad ima toliko ljudi na svijetu, i to ljudi koji su naseljeni na svojim zemljama stotinama godina? Evo primjer: zbog porasta temperatura dolazi do širenja pustinja, uzmimo za primjer Saharu. Što kad se ona proširi na mjesta gdje žive ljudi? Ti ljudi će morati nekamo otići, a čisto sumnjam da bi ih netko pustio u svoju zemlju te će to postati prilično veliki problem, barem po mojem mišljenju. Naravno, slobodno me ispravite ako trabunjam gluposti.

I što se tiče toga da ljudi uzrokuju globalno zatopljenje, to je čista bedastoća, na zemlji se cijelo vrijeme izmjenjuju toplija i hladnija razdoblja. Ne poričem da ljudi utječu na prirodu, ali nemaju skoro pa nikakav utjecaj na globalno zatopljenje.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 11:45
Prije 3000 godina Sahara je bila maltene prašuma. U njoj su živjeli vodenkonji i lavovi, onda ti je jasno kakva je bila klima :)

keko
18-09-2010, 11:50
Da, ali prije 3000 godina je ipak bilo manje ljudi, koji su nakon što je Sahara postala pustinja odseliti na neko nenaseljeno mjesto. Danas baš i nema nenaseljenih mjesta da bi ljudi mogli pobjeći od nepovoljne klime, osim ako ih Rusi ne namjeravaju naseliti na Sibiru, u što čisto sumnjam.

cham3leon
18-09-2010, 11:56
Nije zapravo ni bitno tko uzrokuje zatopljenje. Bitno je to da ne znamo kakve će ekstreme poprimiti, što znači da moramo kontrolirati klimu planeta i učiniti bilo što da se ukloni višak topline.

keko
18-09-2010, 11:59
A kako bi ti to kontrolirao klimu planeta? Da bi se to uopće napravilo, to se mora raditi globalno da bi se nešto postiglo, a do toga nećemo doći dok je takva razlika između razvijenih i nerazvijenih zemalja. Zašto bi neka afrička zemlja koja jedva prehranjuje svoje stanovništvo davala novac za tehnologiju za kontroliranje klime planeta? Probaj to sagledati s njihovog stajališta.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 12:07
Nije zapravo ni bitno tko uzrokuje zatopljenje. Bitno je to da ne znamo kakve će ekstreme poprimiti, što znači da moramo kontrolirati klimu planeta i učiniti bilo što da se ukloni višak topline.
Ako znaš način reci, slobodno :)

Ne možeš nešto ohladiti, a da nešto drugo ne zagriješ :)

@keko - vrsta koja se ne prilagodi izumre. Nema tu cici- mici :)

cham3leon
18-09-2010, 12:11
Nije zapravo ni bitno tko uzrokuje zatopljenje. Bitno je to da ne znamo kakve će ekstreme poprimiti, što znači da moramo kontrolirati klimu planeta i učiniti bilo što da se ukloni višak topline.
Ako znaš način reci, slobodno :)

Ne možeš nešto ohladiti, a da nešto drugo ne zagriješ :)


Prirodni zakoni vezani uz toplinu i energiju mi nisu strani. Mislio sam na pojačanje refleksije sunčevih zraka natrag u svemir.

Aerial
18-09-2010, 12:26
Inače, Vladimir Paar, jedan od naših vodećih fizičara, tvrdi da se radi o globalnom dezinformiranju (http://www.index.hr/vijesti/clanak/akademik-vladimir-paar-ljudi-se-moraju-spremiti-za-ledeno-doba-to-je-nemoguce-izbjeci/474647.aspx)S:)

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 12:29
Yet again, kako? :)

Opet moraš uzeti i u obzira da je Zemlja kao takva vruća :)

@ Paar - čuo sam da je luđak, kao i svi naši znanstvenici, ali neke teze stoje. Opet, da je sve to zavjera mi je jednako kretenski kao i sve ostale takve tvrdnje :)

keko
18-09-2010, 12:34
Zanima me ako bi stvarno počelo to ledeno doba i Jadransko more bi se povuklo, kako bi se onda riješio problem novonastalog kopna, odnosno koja država bi što dobila?

hrčak
18-09-2010, 12:48
Zanima me ako bi stvarno počelo to ledeno doba i Jadransko more bi se povuklo, kako bi se onda riješio problem novonastalog kopna, odnosno koja država bi što dobila?
Šutneš svakom dio kak je bilo i raspoređeno more među zemljama pod uvjetom da Janezi ništa ne dobe.

Aerial
18-09-2010, 12:48
Opet, da je sve to zavjera mi je jednako kretenski kao i sve ostale takve tvrdnje :)

Ima jedan dobar dokumentarac uploadan cijeli na YouTube (da me ubiješ imena se ne mogu sjetiti..) u kojemu se prilično logično objašnjava posljedica "nametanja" globalnog zatopljenja cijelom svijetu.

Naime, implikacija je ta da se zbog navodnog utjecaja na atmosferu većina država mora industrijski i energetski prilagoditi novom "čistom" principu. To znači da bilo što nalik na prljavu industriju ne dolazi u obzir u civilizarnim zemljama... S druge strane, to također znači da nerazvijene zemlje pred sobom imaju ogromni hendikep - od relativno nerazvijene industrije ne mogu odjednom skočiti na razinu post-CO2 zapada.
Rezultat? Držati Afriku i slične demografske bombe pod lancima "nerazumne i nečiste" industrije, tako da se de facto ne mogu razviti :)

Čisto teorija, ofc, ali ima potencijala...

cham3leon
18-09-2010, 13:22
Yet again, kako? :)

Opet moraš uzeti i u obzira da je Zemlja kao takva vruća :)


Kako ne kužiš? Toplinu ne proizvodi Zemlja. Sva energija i toplina (što je zapravo isto) na Zemlji potječe sa Sunca. Ako omogućiš da se dovoljna količina sunčevog zračenja reflektira, znači da Zemlja prima manje energije.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 13:31
Nije istina :)

Zemlja kao takva proizvodi toplinu :)

Aerial
18-09-2010, 13:53
Da, onak, kad imaš astenosferu od par milijardi tona tekuće, rotirajuće magme i u sred toga mrcinu od željezne jezgre, imaš tendenciju da emitiraš toplinu i magnetsko polje :D

cham3leon
18-09-2010, 14:03
Znači, da Sunce misteriozno nestane, mogli bismo dobivati energiju u beskonačnost od Zemlje? Pa ne događa se u Zemlji proces fuzije kao na Suncu.

croat1gamer
18-09-2010, 14:05
Znači, da Sunce misteriozno nestane, mogli bismo dobivati energiju u beskonačnost od Zemlje? Pa ne događa se u Zemlji proces fuzije kao na Suncu.
Jeben je taj perpetuum mobile.

Pa ne dogada se, ali zemlja otpusta toplinu u okolni svemir. Dio toga je od upijene energije od sunca (vecina), a manji dio je sama toplina koju se iz zemlje otpusta.


Island.

The Boz
18-09-2010, 14:07
Jako jako jako jako jako jako jako manji dio.

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 14:08
Naravno da ne, ali činjenica je da je dolje osjetno toplije nego tu :)

Baci pogled: a8A_9Etq4ZU