PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pokret Za Neškolovanje Djece Sve Popularniji



mirso
13-09-2010, 20:37
Nekome možda to može izgledati čudno, ali u ovom našem suludom modernom svijetu s kojim očigledno nešto nije u redu u samim temeljima; sve se više obitelji odlučuje ispisati svoju djecu iz razreda i zauvijek prekinuti njihovo školovanje.

Suština obrazovanja je proizvodnja više demokracije, slobode, neovisnosti, mira i sreće, dok službeno školovanje umjesto suradnje i prijateljstva proizvodi ratnike u natjecanju za lokalnu i globalnu ekonomsku konkurentnost. Porast popularnosti kućnog neškolskog obrazovanja je potvrda da između školovanja i edukacije postoje mnoge kontradiktornosti i implicitne tenzije.

Učenje Života: Pokret Za Neškolovanje Djece Sve Popularniji (http://cromalternativemoney.org/index.php/en/media/news/uenje-ivota-pokret-za-nekolovanje-djece-sve-popularniji.html)


http://cromalternativemoney.org/images//novac_definicija.jpg

Lord Ragnarok
13-09-2010, 20:39
wat?

inb4 lock

Niko Bellic
13-09-2010, 20:48
Slažem se. U školi ionako naučiš nešto samo ako paziš na satu, a i ako učiš doma ne moraš se brinuti oko toga da daš godinu u roku ili možeš učiti po ljeti ukoliko više voliš biti slobodan u proljeće. Škole su ionako pune isfrustriranih kretena koji non stop sažaljevaju sebe zato što rade kao profesori s malom plaćom i djeci samo daju da prepisuju sažetke gradiva iz knjige.

Slučajnom prolazniku neškolovanje djece kroz službeni školski sustav može zvučati kao pedagoški tofu: bezoblična, idealistička zamjena za oficijalno obrazovanje. Ali postoji rastući konsenzus da su "školski odmetnici" možda na tragu nečega. Njihovi ideali su se tiho infiltrirali u javno obrazovanje. Iako se možda čini drugačije, pri kućnom neškolskom obrazovanju se mnogo učenja događa s dječje točke gledišta.

Ovaj vikend se održala peta po redu godišnja konferencija "Toronto - Kućno Neškolsko Obrazovanje". Od 2002 godine, pokret za neškolovanje djece ima i vlastitu publikaciju "Life Learning Magazine".

Postojalo je vrijeme u kojem su učenicima nastavnici bušili glave, teško testirali njihovu memoriju i sposobnost učenja na pamet. Istraživanja su pokazala da je to samo privremeni, ograničeni oblik učenja, naime djeca puno više znanja upijaju kad mogu postavljati pitanja i kad je učenje povezano s emocijama.

Neka djeca u razredu više, a neka manje napreduju, školski sustav ih bez obzira na intencije neizbježno još kao male pretvara u pobjednike i gubitnike. Promjena u načinu razmišljanja o školstvu je bila spora, ali se ipak dešava.

Chupacabra
13-09-2010, 20:51
lolne, ko hebe taj pokret. Ja planiram zavrsit doktorat na feru.

Sonic_Moronic
13-09-2010, 20:56
Zapravo je ovo genijalni pokret, nebrojeno puta mi je škola ubila želju za proučavanjem nečega što me je prije toga zanimalo, a o ostalim problemima da ne govorim. Trebat će još dugo vremena za nekakvu revoluciju u sistemu obrazovanja, ali kreće se. Samo mi nije jasno što bude s tom djecom koja se ne školuju u budućnosti?

croat1gamer
13-09-2010, 20:57
Jednostavno necu komentirati.

Jedino da napomenem, usporedite skolstvo nordijskih zemalja i u vecini ostalih zemalja.

Niko Bellic
13-09-2010, 21:00
Ovo mi je posebno zanimljivo i totalno na mjestu, pogotovo zadnji dio...

Ako je postojeće nepobitno stanje globalnog financijskog, moralnog, političkog i intelektualnog bankrota vrhunac do kojeg nas je mogla dovesti tisućama godina duga ljudska evolucija u kojoj je edukacija igrala jednu od glavnih uloga, onda je danas kad svjedočimo stvaranju diktature kroz jednu privatnu globalnu vladu, jednu privatnu globalnu središnju banku i jednu privatnu globalnu valutu očigledno da se povijest obrazovanja svodi na samo jedno: Stvoriti Robove Koji Će Proizvoditi Druge Robove.S

Rang€r
13-09-2010, 21:16
Zapravo je ovo genijalni pokret, nebrojeno puta mi je škola ubila želju za proučavanjem nečega što me je prije toga zanimalo, a o ostalim problemima da ne govorim. Trebat će još dugo vremena za nekakvu revoluciju u sistemu obrazovanja, ali kreće se. Samo mi nije jasno što bude s tom djecom koja se ne školuju u budućnosti?

totalno, kad se sjetim da sam do prvog razreda volio matematiku, a do 6. povjest lol.

Jednostavno necu komentirati.

Jedino da napomenem, usporedite skolstvo nordijskih zemalja i u vecini ostalih zemalja.

de usoredi za nas neuke kojima se neda korisitit wikipedija. al pretpostavljam da su oni par svjetlosnih godina ispred ostatka svijeta?

croat1gamer
13-09-2010, 21:20
http://cromalternativemoney.org/index.php/en/media/news/uenje-ivota-pokret-za-nekolovanje-djece-sve-popularniji.html

http://cromalternativemoney.org


http://cromalternativemoney.org


cromalternativemoney


alternative money
[right:1q853gfz]Penis, kazem vam.[/right:1q853gfz]

@ranger- Ukratko, njih se potice da uce za zivot/sebe, da se djeca samostalno poticu da uce, etc., dok je kod nas vise manje "uci jer moras".

Lord Ragnarok
13-09-2010, 21:29
a s obzirom di zivimo, kada bi tebi neko rekao, ajd odi uciti radi sebe i svog dobrobita, mislim da u skoli nebi bilo 5ero ucenika

croat1gamer
13-09-2010, 21:30
Pa ono, kao da sam ja kriv jer je drustvo retardirano. :(

Sonic_Moronic
13-09-2010, 21:38
Ja bi se recimo drage volje sam obrazovao u društvenim znanostima. Oduzmite mi školu, dajte mi hrpu literature o povijesti, psihologiji, sociologiji, filozofiji, educirat ću se.

Chupacabra
13-09-2010, 21:42
Ja bi se recimo drage volje sam obrazovao u društvenim znanostima. Oduzmite mi školu, dajte mi hrpu literature o povijesti, psihologiji, sociologiji, filozofiji, educirat ću se.

This. Kad tad, zatrebat ce.

Interceptor
13-09-2010, 21:46
Ovo je malo ekstremno,samo nek matematiku uklone i ja sam zadovoljan.

croat1gamer
13-09-2010, 22:07
Ja bi se recimo drage volje sam obrazovao u društvenim znanostima. Oduzmite mi školu, dajte mi hrpu literature o povijesti, psihologiji, sociologiji, filozofiji, educirat ću se.
Ovo je vrlo mnogo dobar primjer kakvo bi trebalo biti nase drustvo prema skolstvu.

Evo ti keks zato sto si odlican primjer.
*keks*


Ali ipak, ja bih i dalje zadrzao ucitelje.
Citiram Sokrata: "Knjige ne mogu odgovarati."

Kostolomac
13-09-2010, 22:08
Ovo je malo ekstremno,samo nek matematiku uklone i ja sam zadovoljan.
Jedini pošten predmet bi ti uklonio :(

Interceptor
13-09-2010, 22:10
:?
"pošten" nije baš pridjev kojim bi se mogao opisati predmet.

Sonic_Moronic
13-09-2010, 22:15
Ali ipak, ja bih i dalje zadrzao ucitelje.
Citiram Sokrata: "Knjige ne mogu odgovarati."

Mogu biti učitelji, ali bez ocjena. Potpuno reviziran sustav vrednovanja. I tako to.

Interceptor
13-09-2010, 22:18
Kako onda saznati koje naučio a tko ne?

Lord Ragnarok
13-09-2010, 22:20
bas. kako u isti kos ubaciti recimo nekog maloumnika koji ne zeli/neda mu se uciti povijest i strebera koji sve zna od 1164.bc do 2009 ac?

Sonic_Moronic
13-09-2010, 22:21
Štajaznam, po meni u svim usmenim ispitivanjima učitelj ne bi trebao postavljati pitanja, već pustiti učenika da sam kaže sve što zna. A to zbilja rijetki rade.

hrčak
13-09-2010, 22:22
Ja bih nešto u stilu da se uči povijest, zemljopis, matematika, priroda/biologija, materinji jezik, strani jezik prema izboru, bontonika (tak se valjda zove predmet u kojem bi bio zastupljen bonton), fizika i kemija tko želi i to je to, a nema ocjenjivanja sve do srednje u koju bi mogao upasti tko god hoće ali da onda samo oni najbolji idu dalje dok ovi ostali padaju i time bi se moglo pokazat učenicima da više vrijede radne navike nego opijanje i slično.

Interceptor
13-09-2010, 22:25
ključna riječ je "štojaznam"
Kako bi Churchill rekao:"ocjenivanje je loš sistem,ali bolji ne postoji."

croat1gamer
13-09-2010, 22:45
Ja bih nešto u stilu da se uči ... bontonika (tak se valjda zove predmet u kojem bi bio zastupljen bonton).

Etika, you mean.


What sonik said.
Profesor nek postavi 1, mozda 2 pitanja, otprilike da kaze uceniku sto oce cuti od njega (ili uopce ne postavljati, pa vidjeti sto uceniku ide) i onda ga pustiti neka govori.
Also, smijesno je kako se 5 smatra 'difoltnom ocjenom', dok bi se imho(tep) morali ici od 3 kao difolt ocjene. Ili jos ubaciti 6 i 7 kao ocjene.
3- Dobar. Learn its meaning.

Ali kod nas je sve na putu zakurac.
Prije 30ak godina su imali gg sistem. 2 ispita godisnje + ispitivanja, sve nenajavljeno.
Tada su barem ucenici imali razlogSzasto da uce. Danas se sve svodi na kampanjsko ucenje.

Chupacabra
13-09-2010, 23:13
Štajaznam, po meni u svim usmenim ispitivanjima učitelj ne bi trebao postavljati pitanja, već pustiti učenika da sam kaže sve što zna. A to zbilja rijetki rade.
Bilo bi super tako, da.



Ali ipak, ja bih i dalje zadrzao ucitelje.
Citiram Sokrata: "Knjige ne mogu odgovarati."

Mogu biti učitelji, ali bez ocjena. Potpuno reviziran sustav vrednovanja. I tako to.
Tipa- duge, temeljite provjere?

bas. kako u isti kos ubaciti recimo nekog maloumnika koji ne zeli/neda mu se uciti povijest i strebera koji sve zna od 1164.bc do 2009 ac?
Nije 2009 ac nego 2009 ad.
Anno domini, jel.

croat1gamer
13-09-2010, 23:33
Prije kratke, neocekivane provjere koje traze dosta varijabilo razmisljanje ucenika.

Prije ce u zivotu se suociti s tako necime, nego da im se prolem pristojono javi tjedan dana prije pojavljivanja, usput navodeci o cemu se radi.

Chupacabra
13-09-2010, 23:36
Prije kratke, neocekivane provjere koje traze dosta varijabilo razmisljanje ucenika.

Prije ce u zivotu se suociti s tako necime, nego da im se prolem pristojono javi tjedan dana prije pojavljivanja, usput navodeci o cemu se radi.
Internet, strebanje na brzaka.

Systematic Reverse
14-09-2010, 10:04
cool storys.

Lord Ragnarok
14-09-2010, 10:32
Štajaznam, po meni u svim usmenim ispitivanjima učitelj ne bi trebao postavljati pitanja, već pustiti učenika da sam kaže sve što zna. A to zbilja rijetki rade.
Bilo bi super tako, da.

[quote=croat1gamer]
Ali ipak, ja bih i dalje zadrzao ucitelje.
Citiram Sokrata: "Knjige ne mogu odgovarati."

Mogu biti učitelji, ali bez ocjena. Potpuno reviziran sustav vrednovanja. I tako to.
Tipa- duge, temeljite provjere?

bas. kako u isti kos ubaciti recimo nekog maloumnika koji ne zeli/neda mu se uciti povijest i strebera koji sve zna od 1164.bc do 2009 ac?
Nije 2009 ac nego 2009 ad.
Anno domini, jel.[/quote:yiv4vss3]


after christ i b4 christ.

Systematic Reverse
14-09-2010, 11:52
in b4 christ!

keko
14-09-2010, 14:36
Po mojem bi školstvo trebalo biti takvo da se osnovni predmeti, odnosno materinji jezik, matematika i prvi strani jezik obavezno uče, a ostalo su izborni predmeti. Naravno, trebao bi postojati neki minimum koliko sati na tjedan moraš imati da se ne bi svi švercali i uzimali po jedan ili dva izborna predmeta.

Interceptor
14-09-2010, 14:40
NE MATEMATIKA!!!
daj mi troduplo fizike i mehanike samo ne matematika!!!

kikl0p
14-09-2010, 16:24
troduplo? :shock:
u mean trostruko?

Lord Ragnarok
14-09-2010, 17:00
jos da nema uopce matematike. mislim stvarno sto ce nam zbrajanje i sve to.

blood4me
14-09-2010, 18:53
NE MATEMATIKA!!!
daj mi troduploSfizike i mehanike samo ne matematika!!!
I hrvatskoga :D
Inace podrzavam ovo... npr. ja zelim bit stajaznam, mehanicar u buducnosti, koji ce mi kemija ili likovni za to? :?

Razzarach
14-09-2010, 20:40
mislim. ono. -.-

Rang€r
14-09-2010, 21:08
kemija ti zapravo i treba za to, a mehaničar je preširok pojam, s druge strane još ideš u osnovnu tak da neznam zaš komentiram.

što se mene tiče, ja bi totalno ukinuo učenje novih gradiva i te pizdarije več bi svaki sat davao testove, koji bi se bodovali tako da se vidi di si, al ocjene ne bi imale večeg značenja, tek na kraju godine/polugodišta se piše pravi test za ocjenu. zašto?

zato što večinu boli kurac kad nešto radimo, jer je večina profesora jebeno retardirana i nezna vodit sat, ovako se diže kompetitivnost i uči se na pogreškama, ima manji broj sati, nema zadaća, dakle više vremena i više naučenog, win-win.

Electromaster
14-09-2010, 21:10
Po mojem bi školstvo trebalo biti takvo da se osnovni predmeti, odnosno materinji jezik, matematika i prvi strani jezik obavezno uče, a ostalo su izborni predmeti. Naravno, trebao bi postojati neki minimum koliko sati na tjedan moraš imati da se ne bi svi švercali i uzimali po jedan ili dva izborna predmeta.
A i ti toplu vodu izmišljaš.
Bar nije u Americi već bogtepitaotkad tako.
S time da nije prvi strani jezik, već TZK.

Xero
14-09-2010, 21:29
I zato amerikanci ne znaju nać Englesku na karti :( Iako ja mislim da im je ta glupost urođena.

croat1gamer
14-09-2010, 21:32
Ali zato jedan njihov maturant iz fizike ima znanje o istoj koje nadmasuje vecinu nasih brucosa.

+ intelektualci imaju dosta opsirno opce znanje
+ ta ispitivanja cesto 'izrezu' dio tocnih odgovora
+ profesionalno/centrirano znanje >>>> opce znanje

blood4me
14-09-2010, 21:39
/cut
Da, u osnovnu idem, oke, skuzih po tvom zakljucku da si ti neka jako pametna osoba, jelda, a?

Mozd mi bio los primjer, al aj sta ce ti npr. glazbeni ak mislis ic za farmaceuta? Retajno je sto mi u skolama(gimnazijama pogotovo) ucimo tam nes sta nam realno nece nikad trebat {eo npr. ova gimna di ja idem u Pecsu, majko sveta imamo obavezan predmet PLES, 2(da, 2!!) sata tjedno, onda imamo instrumentalnu glazbu(sviranje tamburica u.u) i tako to.. } meni to nikad nece trebat, neznam za druge ali et, moram to ucit umjesto da se fokusiram na predmete za koje mislim da ce mi trebat kasnije, fiziku, matematiku, informatiku..

Lord Ragnarok
14-09-2010, 21:42
zato i ides u gimnaziju. da si zelio ensto specijaliziranije, mogo si ici u teh skolu. recimo ja nisam imo glaz. kult nakon osnovne i isao sam u srednju (premda sam mogo i u gimnazije) koja mi je najvise odgovarala

croat1gamer
14-09-2010, 21:42
Vidis, tebi mozda to nece trebati, ali mozda je netko cak i zainteresiran za te stvari.
Sta ces za njega napraviti? Smanjiti mu bio/kem?
Sada to primjeni na svakome uceniku.

Cestitamo, uspravo si stvorio kaos.

edit:
Ninja'd.

hrčak
14-09-2010, 21:44
/cut
Da, u osnovnu idem, oke, skuzih po tvom zakljucku da si ti neka jako pametna osoba, jelda, a?

Mozd mi bio los primjer, al aj sta ce ti npr. glazbeni ak mislis ic za farmaceuta? Retajno je sto mi u skolama(gimnazijama pogotovo) ucimo tam nes sta nam realno nece nikad trebat {eo npr. ova gimna di ja idem u Pecsu, majko sveta imamo obavezan predmet PLES, 2(da, 2!!) sata tjedno, onda imamo instrumentalnu glazbu(sviranje tamburica u.u) i tako to.. } meni to nikad nece trebat, neznam za druge ali et, moram to ucit umjesto da se fokusiram na predmete za koje mislim da ce mi trebat kasnije, fiziku, matematiku, informatiku..

Ti ne smatraš da ples upada u opću kulturu? A sumnjam da će ti ono i sviranje tamburice škodit.

K4ciga
14-09-2010, 22:49
I zato amerikanci ne znaju nać Englesku na karti :( Iako ja mislim da im je ta glupost urođena.
Istina je da postoji poprilična količina priglupih Amera, ali istina je i da se tamo stvara najveća koncentracija znanstvenika, genijalnih ekonomista i općenito worldwide cijenjenih stručnjaka. Ali eto, izgleda da ćemo se mi i narednih pedeset godina kurčit da znamo pokazati Bangladeš na karti, dok sjedimo pred Zavodom za zapošljavanje.

Školski sistem u RH je sam po sebi zatupljujući i u svojoj biti sadrži masu nepotrebnih stvari, ali isto tako te škola, odnosno okruženje škole te nauči nešto čemu te nemože naučiti nikakva Freudova knjiga koju čitaš kod kuće, a to je socijalna interakcija. U jednoj epizodi South Parka je vrlo dobro prikazan rezultat većine takvih eksperimenata ala učenje kod kuće - socijalno retardirana djeca sa krivim predodžbama o svijetu.

Škola je ovdje da te nauči da moraš sjediti osam sati na jednom mjestu, nauči te da moraš ponekad slušati i trpiti sranja koja najradije nebi, i to je u biti to. Osamdeset posto stvari koje učite u strukovnim školama vam neće trebati u budućem zanimanju, pod uvjetom da se zaposlite u tom zanimanju, ali se stvori zgodna baza za kasnije nadograđivanje znanja.

Puno važnija je ona, iako to mrzim govoriti, životna lekcija. Snalaženje oko ispričnica, rad u skupinama, švercanje pod satom, prihvaćanje autoriteta kojeg mrziš, prve tučnjave i slično ti u biti više koristi nego samo gradivo,i zbog toga je bitno inzistirati na obaveznom školovanju, pored očitog razloga.

Xero
15-09-2010, 09:10
Kad tako napišeš čini mi se da imaš pravo , ali opet bi radije čistio snijeg na Sibiru nego išo u školu, a što se amerike tiče istina je da oni imaju puno znanstvenika i vodećih stručnjaka na raznim poljima, ali pazi njih je 300 milijuna, a nas 4 tako da njih 99% može bit totalno retardirano i sve jedno bi imali više stručnjaka i znanstvenika od nas.

Arbiter of Change
15-09-2010, 10:16
Dobro, više glupih za izrabljivanje.

McPingvin_v2.0
15-09-2010, 10:30
Ti ne smatraš da ples upada u opću kulturu? A sumnjam da će ti ono i sviranje tamburice škodit.
Ples, glazba, sport, slikanje i slične stvari traže nekakav talent. Ako netko ne zna plesati zašto bi morao? Nema osjećaj za ritam i nikada neće moći dobro plesati.

Systematic Reverse
15-09-2010, 10:33
ali opet bi radije čistio snijeg na Sibiru nego išo u školu

lol..

koliko godina imas?

ako ides jos u skolu razumljiva mi izjava (makar saksa), ako neides onda mi totalno nije jasno.

ja nebi imao nista protiv da se vratim u skolu barem nakratko :)

ne zbog same skole dakako.

Xero
15-09-2010, 10:45
Za ovo o Sibiru sam se šalio, a što se škole tiče nisam ja kriv što mi je dosadno(idem u srednju), ali nastavnici se jednostavno ne trude i baš se vidi da i oni jedva čekaju da sat završi pa tako svi zajedno ljepo pogledavamo na sat, a nekad nas puste i 5 minuta ranije(još i redovito kasne na sat).

Sickmanno1
15-09-2010, 11:25
lol..

koliko godina imas?

ako ides jos u skolu razumljiva mi izjava (makar saksa), ako neides onda mi totalno nije jasno.

ja nebi imao nista protiv da se vratim u skolu barem nakratko :)

ne zbog same skole dakako.

Ja neidem u skolu pa bi rade cistio snjeg u sibiru nego se vratio. Za mene osobno je skola bila nepotreban gubitak vremena.

Aposlutno nista do sada nisam upotrijebio sto sam naucio u tehnickoj skoli. Cak mi ni ucenje mjerenja sa glupim šublerom nije pomoglo jel su danas svi digitalni :/

Systematic Reverse
15-09-2010, 11:37
as i said.

ne zbog same skole.

cham3leon
15-09-2010, 11:50
I zato amerikanci ne znaju nać Englesku na karti :( Iako ja mislim da im je ta glupost urođena.
Istina je da postoji poprilična količina priglupih Amera, ali istina je i da se tamo stvara najveća koncentracija znanstvenika, genijalnih ekonomista i općenito worldwide cijenjenih stručnjaka. Ali eto, izgleda da ćemo se mi i narednih pedeset godina kurčit da znamo pokazati Bangladeš na karti, dok sjedimo pred Zavodom za zapošljavanje.

Školski sistem u RH je sam po sebi zatupljujući i u svojoj biti sadrži masu nepotrebnih stvari, ali isto tako te škola, odnosno okruženje škole te nauči nešto čemu te nemože naučiti nikakva Freudova knjiga koju čitaš kod kuće, a to je socijalna interakcija. U jednoj epizodi South Parka je vrlo dobro prikazan rezultat većine takvih eksperimenata ala učenje kod kuće - socijalno retardirana djeca sa krivim predodžbama o svijetu.

Škola je ovdje da te nauči da moraš sjediti osam sati na jednom mjestu, nauči te da moraš ponekad slušati i trpiti sranja koja najradije nebi, i to je u biti to. Osamdeset posto stvari koje učite u strukovnim školama vam neće trebati u budućem zanimanju, pod uvjetom da se zaposlite u tom zanimanju, ali se stvori zgodna baza za kasnije nadograđivanje znanja.

Puno važnija je ona, iako to mrzim govoriti, životna lekcija. Snalaženje oko ispričnica, rad u skupinama, švercanje pod satom, prihvaćanje autoriteta kojeg mrziš, prve tučnjave i slično ti u biti više koristi nego samo gradivo,i zbog toga je bitno inzistirati na obaveznom školovanju, pored očitog razloga.

Jedan veliki ogromni /sign na sve ovo.

@Sonic - nije teoretski moguće da ti je škola zgadila neka područja znanosti ili nešto. Ako ti se više ne sviđaju kao nekad, to je zato jer ih proučiš malo dublje nego prije i vidiš da to nije za tebe i da te zapravo ne zanima. Nešto slično kao i sa mnom i fizikom, astronomijom, kemijom i sličnim.

Zatim osvrt na ovu misao o robovima koji odgajaju nove robove i slično... Ropstvo? Ako to netko tako smatra, neka mu je, ali što je onda po njemu sloboda? Degradacija tehnologije i kulture kakvu smo danas dostigli do prethistorijskog razdoblja i međusobnog mlaćenja toljagama? Vjerojatno. Tako ne bi bili robovi televizije, interneta, birokracije, ekonomije, kulturno-socioloških normi, pa bi svatko radio što god hoće, ali bi spavali na slami i lovili zečeve za jelo, a na tri dnevna obroka i zabavu kakvu danas poznajemo bi slobodno mogli zaboraviti.

Svaki napredak ljudskog društva donosi novu razinu organizacije i s time nova pravila. Ako želiš biti dio društva ima da ih poštuješ. Ta ne postoji jedan čovjek ili njih desetoro koji upravljaju cijelim svijetom i izmišljaju ta pravila kako bi ljudi bili robovi. Niti je jedan ili nekoliko ljudi izmislilo cijeli ekonomski i društveni ustroj današnjeg svijeta. Kao što su milijunima godina prije stanice težile okupljanju u jedno kompleksno biće, tako se i ljudi, kompleksna bića nastoje kroz razvoj ustrojiti u društvo koje možda isto tako možemo nazvati živim bićem.

Pravilo slobodnog govora ti daje pravo da misliš da je anarhija budućnost, ali povijesno gledano to je faza koju je čovječanstvo davno prošlo i koja jest vrlo nazadna u usporedbi sa današnjim svijetom.

keko
15-09-2010, 13:20
Po mojem bi školstvo trebalo biti takvo da se osnovni predmeti, odnosno materinji jezik, matematika i prvi strani jezik obavezno uče, a ostalo su izborni predmeti. Naravno, trebao bi postojati neki minimum koliko sati na tjedan moraš imati da se ne bi svi švercali i uzimali po jedan ili dva izborna predmeta.
A i ti toplu vodu izmišljaš.
Bar nije u Americi već bogtepitaotkad tako.
S time da nije prvi strani jezik, već TZK.

Gdje sam ja rekao da sam ja to izmislio? Znam ja kakav je sustav u Americi i ostalim razvijenim zemljama, ali to za nas jest topla voda. I daj malo prestani bit naporan.

Maloki
15-09-2010, 17:38
NE MATEMATIKA!!!
daj mi troduplo fizike i mehanike samo ne matematika!!!
Opće je poznata stvar da u fizici (u koju spada mehanika) ne trebaš nikakvu matematiku.
Rofl.

beba nema zvečku
15-09-2010, 18:25
Maloki zašto si posebno izdvojio mehaniku iz fizike?

McPingvin_v2.0
15-09-2010, 18:28
Jer se najviše teše u osnovnim i srednjim školama.

Electromaster
15-09-2010, 18:37
NE MATEMATIKA!!!
daj mi troduplo fizike i mehanike samo ne matematika!!!
Opće je poznata stvar da u fizici (u koju spada mehanika) ne trebaš nikakvu matematiku.
Rofl.
Valja je mislio na predmet matematiku jej.
Tako je i meni, na satu matematike umirem od dosade, ali sat elektrotehnike koji istu tu matematiku primjenjuje mi je vgg jer actually neš konkretno računamo.
Također bi htio napomenuti da nam je program rada predmeta totalno u prozoru ono, trigonometrijske funkcije učili smo iz elektrotehnike pol godine prije nego li iz matematike. A da imam mehaniku učili bi ih i godinu dana prije. -.-'

Sickmanno1
18-09-2010, 09:27
Matematika se primjenjuje u svakom predmetu i svakodnevno u zivotu. Zapravo skoro jedini predmet koji ima nekakvog smisla.

Rang€r
18-09-2010, 10:46
onako kako ga mi učimo u školi baš i nema previše smisla, sve ono što se koristi u svakodnevnom životu je gradivo do negdje 6. razreda osnovne, ja stvarno neznam ko koristi kompleksne brojeve u svakodnevnom životu a da ne predaje matematiku il neš slično

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:52
Elektrotehnika se poprilično koristi imaginarnim brojevima :)

cham3leon
18-09-2010, 10:52
Elektrotehničari. Izmjenična struja i to.

EDIT: damn, Pingvin upao :(

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 10:56
Durr hurr. Osnove elektrotehnike 2.

*davi svoju profu*

Duke of Earl
18-09-2010, 12:42
LUASiDg-kg4


Čudim se da još niko nije stavio.

Electromaster
18-09-2010, 13:21
Elektrotehnika se koristi imaginarnim brojevima :)
Mda, znam... Ali svejedno, imaš ono neki strujni krug, zavojnice, otpore i tu spiku, pa je barem interesantno... Dok u ti u matematici samo napiše "riješi nejednadžbu", "skrati razlomak" ili tak neš, i nabaci neke tako nenormalno retajne i zakomplicirane brojeve da zaboli glava. I onak, hehe, sad ti to riješi, just for teh lulz. Imam filing da me netko zajebava ono. >_<

K4ciga
18-09-2010, 13:26
To je poanta matematike, da te nauči razmišljati "izvan kutije", da ti se razviju sive moždane stanice i da općenito "vježbaš" mozak i zajedno s time logičke sposobnosti.

Duke of Earl
18-09-2010, 13:32
To je poanta matematike, da te nauči razmišljati "izvan kutije", da ti se razviju sive moždane stanice i da općenito "vježbaš" mozak i zajedno s time logičke sposobnosti.
Da, ja sam skužio koliko je matematika genijalna tek kad sam završio s osnovnom školom, a u srednjoj je nismo imali :( Sad mi je tak žao kaj imam toliko rupa oko svih tih sistema i procesa, baš si ozbiljno razmišljam da počnem čitat i vježbat iz sestrinih knjiga za matematiku, pošto ide tek u 5. razred, pa bi to i mogao pratit :D

croat1gamer
18-09-2010, 13:36
To je poanta matematike, da te nauči razmišljati "izvan kutije"
:pray: :pray: :pray: :pray:
Ti mora da se zajebavas. Reci mi samo jednoga profesora koji te je pohvalio zato sto si zadatak rijesio na svoj nacin.

Electromaster
18-09-2010, 14:05
+1 na kroatija.

K4ciga
18-09-2010, 14:07
Krivo sam se izrazio ali ako imate imalo klikera u glavu shvatit ćete što sam htio reći,i nećete se uhvatiti jednog krivog dijela rečenice :)

Electromaster
18-09-2010, 14:12
Ma jok vježbamo logičke sposobnosti i mozak kad su zadaci megaretajni i zatupljeni.
Također, koji će mi vrag uopće matka kad je program rada tako glupo napravljen da pola njenog gradiva prije obradim iz stručnih predmeta. ;(

Systematic Reverse
18-09-2010, 14:13
Krivo sam se izrazio ali ako imate imalo klikera u glavu shvatit ćete što sam htio reći,i nećete se uhvatiti jednog krivog dijela rečenice :)



dada, sure.

^

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 14:14
Kod mene je bilo tako. Trebali smo razne zapise imaginarnih brojeva na kraju 2. srednje, a to smo iz matike radili na početku 4. :)

croat1gamer
18-09-2010, 14:16
Mene cisto smeta sto je 'out of the box' razmisljanje bilo poistovjeceno sa obicnim logickim zakljucivanjem/razmisljanjem.

Also, nikako da skontam wtf je sa imaginarnim brojevima.
Onak, to je samo √-1 zamijenjeno sa 'i', rajt? :?

McPingvin_v2.0
18-09-2010, 14:19
Ukratko: da :)

Electromaster
18-09-2010, 14:20
Lol, imaginarni brojevi su barem laki. :)
I da, i ja sam ih iz elektrotehnike učio dosta prije nego li iz matematike... Iako imaginarnu jedinicu tamo nismo zvali i, već j, bogtepitaj zašto.

croat1gamer
18-09-2010, 14:23
Znam sve to, al ono, ako je taj mirko tako lagan, cemu zauzima prokletu cjelinu u udzbeniku. :(

Electromaster
18-09-2010, 14:26
Zauzima i trigonometrija pravokutnog trokuta, pa sam svejedno sve kontao 5 min nakon što smo ju prvi put spomenuli. :)

The Great Duck
19-09-2010, 15:27
To je poanta matematike, da te nauči razmišljati "izvan kutije", da ti se razviju sive moždane stanice i da općenito "vježbaš" mozak i zajedno s time logičke sposobnosti.
Da, ja sam skužio koliko je matematika genijalna tek kad sam završio s osnovnom školom, a u srednjoj je nismo imali
:? Šta nema svaka srednja škola po programu matematiku?Ili si imao lošeg nastavnika koji nije radio kako treba?