PDA

Pogledaj cijelu verziju : Čudan problem GPU/MBO - PCI-E link x4 nakon problema



marijanovic
09-09-2010, 12:33
Zapeo sam na nečemu pa si mislim što da ne pitam kolege s foruma, možda netko zna.

Sinoć sam normalno ugasio komp. Danas ga palim, on neće bootat.
Pogledam, na grafičkoj svijetli core_temp crvena led.
Nikakvi zvukovi (pištanja) a vent grafe vrti maksimalnom brzinom. Ugasim komp.
Mislim možda prljavština, izvadim grafu, očistim, pregledam sve u kompu - na očigled sve ok.
Sastavim i palim komp, ono opet isto.
Ništa, resetiram bios i komp pali normalno.
Temperature sve super, naponi, ... ali širina PCI-E sabirnice x4.
Prije je bilo x8 (otkako sam kupio grafu mislim).
Premda znam da neke osjetno velike razlike x16 i x8 nema, na x4 nije baš normalno da radi.

Probao sam reinstal drivera matične, grafičke, flash biosa i ne znam što bih više probao.
Možda mi kolega donese drugu grafu pa da probamo kakvo je stanje s njom (hoće li i ona na x4).

Btw, za one koji su zaboravili specifikacije mog kompa (a vjerojatno trebaju):
http://valid.canardpc.com/cache/banner/1382837.png (http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1382837)
Grafa je Sapphire Radeon HD 4730 512MB.

Imate li kakve ideje što bi moglo bit?
Sve me strah da nije otišla matična (pci-e port).
Ako je grafa - manji je problem što se tiče reklamacije.

EDIT: RIJEŠIO PROBLEM
Razmišljao sam da nije možda do napajanja grafe i ispada da jest bilo.
Evo što je riješilo problem:
- promrdao grafu (da bolje sjedne u socket ako nije možda slučajno).
- zamijenio molex to 6-pin kabal drugim što sam dobio uz grafu
- taj kabal spojio na drugu granu s molexima (na prvoj sam imao prikopčan hard, pržilicu i grafu; a na drugoj samo vent)

Ispostavlja se da jednom Radeonu 4730 s 2 pci-e naponska konektora nije dovoljno jedan pci-e od napajanja + 1 skopčan na "opterećenu" granu.
Ili je Corsairu CX previše 3 uređaja po jednoj molex grani (ima dvije s po 3 molex konektora).

Bartuc
09-09-2010, 13:19
Ja se dam kladiti da i mene jebe HD4850 zbog toga (napajanja). Ona bi morala raditi preko direktne PCI-E (6pin) grane ili preko 2x molex to 6pin konvertera (koji dođe uz grafu), dok meni ne radi niti preko jednoga niti preko drugoga već samo preko 1x molex to 6pin konvertera od HD3850 grafe.


Uopće mi je čudno da želi tako raditi i to na stock i OC frekvencijama. Čak rade turbo zahtjevne igre bez problema, ali ima dosta igara gdje se jave vertikalne linije i zaključa čitav PC zbog grafe neovisno o driverima koji su tobož riješili sve te probleme. Tako da mi je napajanje grafe jedino logično rješenje.


I da, jebo XFX, više nikada :cry:

bezimeni
09-09-2010, 13:24
Ja se dam kladiti da sigurno nije problem u Corsair-u .Brijem da bi mogla biti matična .Jedino to možeš ustanoviti da na nju uštekaš novu grafu ili da grafu uštekaš na neku drugu matičnu .

marijanovic
09-09-2010, 13:26
Ma mene samo muči to što ne znam zbog čega nije htio komp bootat (zbog čega je grafa divljala).
Bojim se da nije do otključanog procesora, no radio je jako dugo bez ikakvih problema otključan.
Sad ga ne držim otključanog pa ću vidit što se događa.

@Bezimeni - riješio sam problem s x4. Nije bilo do hardvera već do spojenog napajanja.

bezimeni
09-09-2010, 13:29
Ne kužim .I dalje ti radi samo na X4 ? Problem bi bio riješen da radi na X16 kako i treba raditi .Kakve veze to ima sa napajanjem ...zeza te matična .

Bartuc
09-09-2010, 13:33
@Marijanovć, provjeri da nisi stavio u narančasti (4x) PCI-E utor grafu :D MORA biti u zelenome (16x) :D

marijanovic
09-09-2010, 13:37
Pa rekoh da sam riješio problem s x4. Radi na x16. Napisao sam i što je riješilo problem.

Samo ne znam do čega je bio problem s "neće da boota i svijetli over_temp led".

Mislim ono s narančastim portom, pa ne moramo se vrijeđati. xD

bezimeni
09-09-2010, 13:39
Da , sad vidim da si editirao post ...dio koji nisam pročitao .

edit: zašto koristiš naponski adapter tj. zašto nisi uključio naponsku granu sa napajnja predviđenu za grafu ? Kaj ta tvoja grafa treba dva 6-pin priključka ?

Bartuc
09-09-2010, 13:40
Mislim ono s narančastim portom, pa ne moramo se vrijeđati. xD

Zjebavam te malo :D

marijanovic
09-09-2010, 13:48
Da , sad vidim da si editirao post ...dio koji nisam pročitao .

edit: zašto koristiš naponski adapter tj. zašto nisi uključio naponsku granu sa napajnja predviđenu za grafu ? Kaj ta tvoja grafa treba dva 6-pin priključka ?

Da, treba 2 6-pin priključka. Na napajanju ima 1 6-pin. A uz grafu se dobije dva 1 molex na 1 6-pin adaptera.

HD 4730 je srezani 4870. Teoretski bi mu dovoljno bilo samo 1, no baš moraju biti 2.

bezimeni
09-09-2010, 13:54
Čudno ...jer ja sam na tom napajanju držao mjesec dana kloknutu 4890Skoja je daleko veći potrošač a imam 5 hardova , zvučnu , tv karticu , kloknuti četverojezgreni procesor i nekoliko vanjskih uređaja koji se napajaju iz matične .

Mora da imaš užasnu struju u kući sa velikim oscilacijama u naponu .

marijanovic
09-09-2010, 14:01
Da, imam. Prastare instalacije u starom dijelu kuće gdje je i moja soba. Nema uzemljenje i recimo kad se upali usisavač na žarulji padne napon.
No imam prenaponsku zaštitu, mislio sam i UPS uzeti al on ne smije na utičnice bez uzemljenja pa na kraju ništa od toga.
Mislio sam preselit sobu u novi dio kuće, no roditeljima to ne paše (jer je ta soba već opremljena novim namještajem) a ni moj namještaj ne stane.
S nijednim svojim kompom do sad nisam imao "naponskih" problema sve do ovoga (prvo ode cors prošle godine, pa sad ovo).

bezimeni
09-09-2010, 14:03
Zato jer ti je dosadašnji komp mogao ići na "bateriju" .

marijanovic
09-09-2010, 14:10
Zato jer ti je dosadašnji komp mogao ići na "bateriju" .

Sumnjam. Athlon XP Barton 3200+, 1 GB DDR (3 ram modula; 2x 256 i 1x 512), Gigabyte nForce 2 matična, radeon x1650, Codegen 420W, katodni monitor...
To je vuklo sigurno više nego današnji komp + monitor.

Bartuc
09-09-2010, 14:20
Danas su mobiteli brži od tog kompa :D

marijanovic
09-09-2010, 14:57
Danas su mobiteli brži od tog kompa :D

E sad si ga bome lupio i osto živ. xD

Bartuc
09-09-2010, 15:05
Pa malo fali :D Barton 3200+ radi na 2,2GHz... Nexus One, iPhone 4, HTC Desire rade na 1GHz te imaju 512-576 MB RAM :D Ako se može Quake 3 Arena igrati na prastarim Nokia N82 ili N95 sa 330MHz procesorima i 128MB rama, onda si zamisli snagu ovih macana :D

marijanovic
09-09-2010, 15:28
Gledajući tako nije ni moj mob za bacit, ARM 11 600 Mhz + 128MB RAM (ili je čak 256, nisam siguran).
No opet, i stari kompovi su brzi. Šta fali jednom Pentiunu IV 1,7GHz s 640 MB SD-RAM i radeon 9000 64MB?

Kostolomac
09-09-2010, 15:30
Ništa, odlična torrent mašina :P

Bartuc
09-09-2010, 15:43
Pa za jedan ured ili blagajnu, dušu dao :D Torrent komp nebi nikada imao, još jedna kanta koja radi ono što primaran komp može bez utjecaja na performanse. Isto tako i storage komp, opet jedna kanta viška koju lako zamijeni HDD većeg kapaciteta.

marijanovic
09-09-2010, 15:51
Ma to stari komp u dnevnoj, služi mojim roditeljima za surfanje, spremanje slika s mobitela/fotoaparata i skype.
Al recimo da mi je taj komp bio prije 10 godina imao bih vjerojatno jedan od jačih gaming kompova u regiji.

Bartuc
09-09-2010, 15:56
Da, ja se sjećam kakva je brutala bila kad sam tek kupio svog Bartona 2500+ sa GeForce4 MX 440 grafom, bio sam glavna faca u kvartu :D Sada mi leži u sobi i skuplja prašinu pošto stari ne da da se baci, kaže da će dobro doći za ured :D Mada sada ima 7600GS grafu 8)

RIDER32
09-09-2010, 17:27
radeon x1650
De pa ta grafa se napaja iz PCI-E utora, a trenutna zahtjeva 2 dodatna napajanja....

btw. svakiputa obavezno dobro uturnuti grafu u utor. iz iskustva mogu potvrditi da to kadkada zna zafrkavati.

marijanovic
09-09-2010, 17:39
Ta garafa se nije napajala samo iz PCI-E utora već iz AGP + molex. Nije bila PCI-E već AGP verzija.
I ta grafa uopće nije vukla malo, tu se varaš.

RIDER32
09-09-2010, 19:09
Nekažem da je žderala malo ali imam X1600Pro i netreba nikakvo napajanje. Sve vuće iz PCI-E.

Gwin
12-09-2010, 21:21
a kad gwin priča da treba kupit napajanje 40% jače od nominalne potrošnje onda mu se ljudi smiju..

konfa pri startupu radi self-check i povuče "peak load". što na napajanjima zna bit problem ako su loše spojeni kablovi pa povuče preko 25A po jednom kablu što je limit prema ATX specifikacijama
pa ako se raznoraznim adapterima preoptereti jedan kabel, ne rail, nego baš kabel, onda može doći do ne-bootanja....

marijanovic
12-09-2010, 21:34
Gwine, slažem se. Zato sam i uzeo Corsair CX 400W i kešnuo za njega blizu 400 Kn.
Nisam uzeo nijedno od napajanja što se nude u virovitičkim trgovinama (ni najjači im modeli).

Samo mi nemoj reći da je njegovih 480W (peak load prema nekim testovima) premalo za jednog Phenoma II 550BE otključanog
u X3 na default naponu ne clockanog, za 4 modula po 1 GB DDR2 800 MHz, AsRock A770DE+ ploču, Radeona HD 4730, p-ata disk,
dvd pržilicu i 3 ventilatora te par uređaja spojenih na USB.

Nije valjda da je hard + prža + grafa (1 od 2 konektora) previše za 1 kabal na tom napajanju.
Kako bi onda tek bilo hard+prža+vent na jednom kablu, a na drugom grafin + vent + vent?
I onda još da dodam neki S-ATA disk ili dva, to bi bilo previše za napajanje?

bezimeni
12-09-2010, 21:43
Ja valjda imam sreće jer nikada nisam imao problema .Škrt sam za napajanja i nekoliko godina sam imao komp na šroteks smartpoweru 400 w koji je došao sa kućištem i nije koštalo više od 100 kn ( za ranije kompove iz devedesetih nisam ni obraćao pažnju koje napajanje imam ).Nakon toga sam se razbahatio i kupio smartboxa 500 w , pa onda opjevanog fortrona 400 w...da cors nije ponudio napajanje sa niskom cijenom vjerojatno bi još uvijek bio na tom istom fortronu za 300 kn .I nikada nikakvih problema.Nikada mi ništa nije riknulo ili bilo nestabilno. Jedini nestabilni komp je imao sisov čipset i tog sranja sam se brzo riješio .

Imam trenutno jedan komp star desetak godina kod male u sobi .celeron 2,4 i atica 9200 + ostalo .Napajanje totalni šroteks od 300 W ali totalni .Komp radi ko urica , istina vrlo bučna urica .

I onda recimo mom šogiju zgori brend chiftec od 400 w i povuče matičnu , a bilo je riječ o tako reći uredskoj kofiguraciji .


I onda još da dodam neki S-ATA disk ili dva, to bi bilo previše za napajanje?

Već sam ti ranije napisao da sam na tom napajanju mjesec dana bez problema furao kloknutu 4890 , kloknuti Q8200 , pržu , 4 harda , tv karticu , zvučnu , vanjski hard koji se napaja iz usb-a + ostala periferija sa 4 venta u kućištu bez ikakvih ali ikakvih problema i to usred ljeta .

marijanovic
12-09-2010, 21:57
I onda još da dodam neki S-ATA disk ili dva, to bi bilo previše za napajanje?

Već sam ti ranije napisao da sam na tom napajanju mjesec dana bez problema furao kloknutu 4890 , kloknuti Q8200 , pržu , 4 harda , tv karticu , zvučnu , vanjski hard koji se napaja iz usb-a + ostala periferija sa 4 venta u kućištu bez ikakvih ali ikakvih problema i to usred ljeta .

Ironija, zar ne?

bezimeni
12-09-2010, 21:59
Misliš ti si bio ironičan ?

Gwin
12-09-2010, 22:03
Samo mi nemoj reći da je njegovih 480W (peak load prema nekim testovima)?
ti pričaš o peak loadu napajanja.. ali prema ATX speksima,

3.2.4. Power Limit / Hazardous Energy Levels

Under normal or overload conditions, no output shall continuously provide more than 240 VASunder any conditions of load including output short circuit, per the requirement of UL 1950/ CSA 950/ EN 60950/ IEC 950.
—ATX12V Power Supply Design Guide, version 2.2[4]znači 20A

neki dan sam doživio da se komp sa jednom HD5670 neće bootat a sa jednom HD4850 se diže bez problema..
zašto? zato kaj je na ploči PCIE 1.0 i ne daje dovoljno struje, dok HD4850 ima svoj konektor i dobiva potrebnu razliku direktno sa napajanja.

tak je i kod tebe.. zbog nekog razloga ti nešta ne daje dovoljno struje i imaš preveliki load na drugom kablu.

marijanovic
12-09-2010, 22:08
Misliš ti si bio ironičan ?

Mislim tako nekako.

bezimeni
12-09-2010, 22:16
Vjerujem, da je mislio na ovaj test ;

http://img705.imageshack.us/img705/4317/windowclippingn.th.jpg (http://img705.imageshack.us/i/windowclippingn.jpg/)

klik (http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-CX400W-Power-Supply-Review/750/8)


"The idea behind of overload tests is to see if the power supply will burn/explode and see if the protections from the power supply are working correctly. This power supply didn’t burn and when we tried to pull far more than it could deliver it would shut down, so this unit passed on this test.

As you can see Corsair could have labeled this unit as a 450 W product, but they decided not to do so probably because of efficiency, which drops below 80% if we pull more than 400 W from it."

"Measured maximum power: 483.9 W at 49.0º C."

Gwin
12-09-2010, 22:18
da, al sigurno nisu spojili svih 480W na jedan molex :D

bezimeni
12-09-2010, 22:22
Pa tak blesavi baš i nisu ...za takvo nešto moraš biti talentiran :D .

I ja sam ironičan tj. zajeban .

marijanovic
12-09-2010, 22:35
Nit sam ja spojio sve na 1 molex.

U mene je i PCI-E 2.0 x16 i grafa ima 2 konektora za napajanje (jedna 6-pin od napajanja uštekan i jedan uštekan 6-pin-molex), dakle ne more biti kao s tom HD 5670, moralo bi biti dovoljno, al očito nije.

Sad sve radi kak spada, no radilo je i prije sve dok se nije pojavio problem.

RIDER32
13-09-2010, 02:39
Gwine, slažem se. Zato sam i uzeo Corsair CX 400W i kešnuo za njega blizu 400 Kn.
Ti 400 a ja 550... sad mi još reci da je moj čuftek nešto lošiji od tvog :) a preživio je par kratkih spojeva, rad u užasno prašnjavom stanju, itd... a tvoj je riknio za tjedan dana :D

moram malo ^^

a nakraju tvoja konfa izgleda i troši više od mog...


al još mi nije jasno zašto mi 8800GT nije htjela raditi na ASUSici :( a 99% sam siguran da je do matične.