PDA

Pogledaj cijelu verziju : LAN povezivanje preko ADSL modema



cham3leon
04-09-2010, 18:23
Ovako, dakle imam PC spojen na ruter (ADSL modem, sad ne znam više koji je ispravan naziv) Thomson Speedtouch preko kojeg imam net. Putem WLAN-a mi je na njega također spojen i laptop. Da li mogu međusobno spojiti desktop i laptop kompove isključivo preko rutera/ADSL modema? Znači bez dodatnih međusobnih povezivanja ethernet kabelima? I kako?

C
04-09-2010, 19:59
Ako imaš na routeru priključke za LAN kablo, tipa LAN1, LAN2, LAN3, itd., možeš, samo ih pokopčaš i svi su u LAN-u, naravno i putem Wirelessa isto, tada ste svi u LAN-u, možete igrati i sl., ako želiš imati shareane fajlove, onda trebaš svaki PC podesiti...

cham3leon
04-09-2010, 20:06
Kopao sam po nekim opcijama na laptopu (lapy je win xp a PC Win7) i namjestio nekakvu mogućnost šeranja na lokalnoj mreži, na PC-u je mislim već bila po defaultu, ali kad idem pod Network places, ništa ne nađem.

C
04-09-2010, 21:00
Nećeš tamo ni vidjeti. :)
Kod XP-a imaš lijevo u opcijama jednu opciju da vidiš shareana računala, a na W7 u Network odeš pod view computers and devices, isto je ta opcija lijevo. :)

cham3leon
04-09-2010, 21:37
Da, ali pod network, ne? tu vidim samo svoj PC.

C
04-09-2010, 21:43
Control Panel\Network and Sharing Center :)
Ako vidiš samo svoj PC, znači da drugi PC-evi nemaju shareane dokumente, jer tu vidiš računala koja imaju bilo što pod share. Naravno, dovoljno je da taj jedan što imaš podesiš na share, i da dozvoliš svima pristup i sve. Ti fajlovi ti se nalaze u C:\Users\Public\ , sve što ti je tu je shareano, i bilo tko se može u LAN-u spojiti na taj share folder.

cham3leon
05-09-2010, 09:03
Evo, probao sam stavit na share neke stvari na laptopu (XP), čak i u shared files folder, pa ništa. Probao sam i obratno, shareat nešto sa sedmice, ista stvar. Na Local Area Connection na desktop PC-u imam omogućen sharing, isto tako na laptopu za Wireless connection. Na sedmici mi se vidi "Internet gateway device" što bi trebao biti ADSL ruter, ali nijedno računalo.

Neven <R>
05-09-2010, 11:06
Jesi namjestio da svi kompovi spadaju pod isti workgroup, jesi namještao IP adrese u mreži itd.?

cham3leon
05-09-2010, 11:08
Kako da ih smjestim u workgroup kad ne mogu naći jednoga na drugom?

EDIT: A, misliš workgroup ime u system properties? Sad ću probat...

Neven <R>
05-09-2010, 11:17
Pa jesi išao kroz cijeli postupak, create new network i sve to na oba kompa?

cham3leon
05-09-2010, 11:35
I jedan i drugi su otprije spojeni na router radi pristupa internetu, ne znači li to da su oni odmah praktički u LAN mreži? Zar mi treba još jedna dodatna konekcija da bih njih međusobno spojio?

btw, sad kad sam stavio isto workgroup ime, mogu sa PC-a vidjeti laptop, ali mu ne mogu pristupiti. Windows javlja da je file & printer sharing onemogućen na laptopu, makar to nije istina.

Neven <R>
05-09-2010, 12:08
Normalno da nisu automatski, tj. bili bi u slučaju da su oboje win7 gdje se to automatski konfigurira. Moraš podesiti mrežu, znači na oba kompa onaj create network proces i naravno da spadaju u istu domenu, onda još trebaš za tcp/ip podesiti ip adrese za svaki komp, imaš tutoriale na netu pa potraži.

cham3leon
09-09-2010, 09:10
Uspio sam. Nije trebalo kreirati nikakve dodatne network connectione, kao što sam rekao već su jedan drugom dostupni preko LAN-a, stavio sam isto ime za workgroup, jedino što je blokiralo file i printer sharing je bila jedna default opcija Windowsa 7 "password protection" (ili tako nekako) u advanced sharing settings za public mreže.
Malo je sporo, doduše, ali glavno da ide.

Filip_k
09-09-2010, 12:40
Uspio sam. Nije trebalo kreirati nikakve dodatne network connectione, kao što sam rekao već su jedan drugom dostupni preko LAN-a, stavio sam isto ime za workgroup, jedino što je blokiralo file i printer sharing je bila jedna default opcija Windowsa 7 "password protection" (ili tako nekako) u advanced sharing settings za public mreže.
Malo je sporo, doduše, ali glavno da ide.
da ne otvaram sad novo...
ja sam mislio da mi treba tvz crossover cable za sheranje filova, printera i sl. Dal ti to sve možeš preko LAN kabla i dal možeš to na principu da spojiš 2 kompa s lanom bez rutera?

cham3leon
09-09-2010, 14:01
Ako želiš spajati 2 računala u LAN ovako kao ja, preko svog adsl rutera, koristiš obični straight-through kabel (donja slika) da spojiš svaki od kompova s ruterom žično, ili jedan ili oba mogu bit spojena bežično, i tada radiš isto što i ja.

Ali, ako želiš direktno spojiti 2 računala bez nekog središnjeg hub uređaja onda ih moraš međusobno povezati crossover kablom (gornja slika). To je u biti isti UTP kabel samo što su s jedne strane parice iskrižane u odnosu na drugu ovako kako je prikazano na slici, čak možeš i sam napraviti uz odgovarajući materijal, alat i malo vještine.

http://www.freeimagehosting.net/uploads/2451247d50.png (http://www.freeimagehosting.net/)

Filip_k
09-09-2010, 20:29
e thx, mislio sam si da je tako... :thumbs2:

Aral
15-09-2010, 09:02
Upravo mi je dan postao bolji za jednu činjenicu; radim reinstall winsa7 na ženinom laptopu, i sad on odradi svoje i pita me za homegroup, jel želim shareat svoj komp s njezin, reko može, i gle fakin čuda radi, shareani su dokumenti, printer i sve, i sve radi preko wirelessa, opako. Oba dva sistema su win7, sve je podesio automatski, ja sam trebao sam upisat pass kojeg win generira. Nije mi se prije dalo zamarat time al sad vidim da to čudo radi. Nema više usb stickova ^^