PDA

Pogledaj cijelu verziju : Atlantida pronađena Google Earthom?



W1k1n6
03-09-2010, 14:03
Još od stričeka Platona postoji legenda o izgubljenom kontinentu koji je potonuo preko noći. Na njemu se navodno nalazila najrazvijenija civilizacija tog doba, čiji su stanovnici tehnološki bili par stoljeća ispred ostalog svijeta. Traganje za izgubljenim kontinentom do sada nikada nije davalo nikakve rezultate, no prošle godine je Google Earth podigao više prašine nego sve znanstvene studije i ekspedicije zajedno. Preko Google Eartha u Atlantiku tik uz afričku obalu uočene su neke strukture koje djeluju geometrijski presavršeno da bi nastale kao posljedica prirodnih pojava. Mnogi u tim savršenim kvadratima vide parcele, ceste, ostatke građevina i vulkana koji su možda izazvali potonuće kontinenta. Većina znanstvenika ovo odbacuje, no svakako je vrijedno barem baciti oko.

gcBE19Kor4w

cham3leon
03-09-2010, 14:20
Mislim da je teško moguće da je ikada postojala, ali ne treba odbacivati mogućnost da tu ima istine. Napokon, tako se mislilo i za Troju dok ju nisu otkrili.

I inače, je li baš Platon opisivao Atlantidske gradove sa koncentričnim kružnim kanalima? Tu sliku vidim svaki put vezano za Atlantidu.

The Boz
03-09-2010, 14:32
Atlantida je hipotetska zemlja koju je Platon koristio kako bi dokazao jedan koncept...

Electromaster
03-09-2010, 14:32
Atlantis was something that Plato completely pulled out of his ass just so Socrates could have something to talk about, and he specifically mentions in his writing (http://books.google.com/books?id=xSjvowNydN8C&pg=PA12&dq=and+when+you+were+speaking+yesterday+about+your +city+and+citizens&hl=en&ei=c_hlTIiOLcOAlAfBgJmtDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q=and%20when%20you%20were%20speaking%20yesterday%2 0about%20your%20city%20and%20citizens&f=false)Sthat Atlantis is a completely hypotheticalScity.
Hmm?

EDIT: Preteko me Boz. :I

W1k1n6
03-09-2010, 14:38
Čitaj Platona, a ne internet :)
Čak ni Platonovi učenici nisu znali je li to izmišljeno ili nije, jer je tekst napisan da se može tumačiti na više načina i vode se par tisuća godina rasprave jesu li Hemkrat i ekipa uopće vodili taj razgovor ili ne, no čak i da nisu, to ne pobija priču o potopljenom kontinentu. Znači stvar je poput religije. Vjerovati ili ne vjerovati u Atlantidu. Znanstveno gledano, postojanje izgubljenog kontinenta u Atlantiku je relativno vjerojatna stvar, no problem je što postoje samo geološke indicije, no ne i arheološke, odnosno veća je vjerojatnost da je taj kontinent postojao prije pojave čovjeka na Zemlji. I na kraju, poimanje kontinenta u antičko doba je također upitno, a da ne govorimo o tome koliko su uopće Platonovi tekstovi autentični, mogao ih je napisati bilo tko nakon 200 godina od njegove smrti i mi bismo ih morali prihvatiti kao njegove :) Jedini pravi dokaz bi bio da se nađu arheološki dokazi koji bi ukazivali na postojanje Atlantide, no u svakom slučaju ova priča s Google Earthom je jako zanimljiva.

Electromaster
03-09-2010, 14:51
Bar nije u qouteu link na Timaeus. Što sam trebao, skenirati knjigu? :)
Inače, bar ne hejtam te stvari koje se mogu na potpuno različite načine interpretirati. Delfi...
No kakogod, moj standardni odabir jest- ne vjerovati dok se ne dokaže.

Nee Joe
03-09-2010, 14:56
Najbolji su mi naši novinari kad je vijest banula na netu (tportal mislim) kako su britanci na GE-u našli Altantidu, a odjednom se našao Dubrovčanin koji je još par mjeseci prije to našao i dokazao kako smo mi Hrvati pametniji, samo nam nitko ne vjeruje -.-' Btw, spomenuti članak

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... krice.html (http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/10439/Hrvat-nasao-Atlantiduc-Britanci-prisvajaju-otkrice.html)

EDIT: Evo gdje vidjeh, lik izgleda totalno zbunjeno

http://www.24sata.hr/news/hrvat-je-nasa ... ce/103425/ (http://www.24sata.hr/news/hrvat-je-nasao-atlantidu-a-britanci-mu-kradu-otkrice/103425/)

McPingvin_v2.0
03-09-2010, 15:10
Google je objasnio to, to je područje koje su istraživali sonarom :)

fear
03-09-2010, 15:13
Kaj nije ova vijest malo stara?

W1k1n6
03-09-2010, 15:15
Ako dovoljno dugo gledate nećete vidjeti samo ceste, već i semafore i ležeće policajce :)
Ovo nije vijest već rasprava o toj vijesti, naveo sam u prvom postu da je to spika iz prošle godine.

fear
03-09-2010, 15:20
K, my bad guzda.
Nego ja mislim da se Atlantida traži na potpuno krivom mjestu, a čak je moguće da su zemljine aktivnosti poput vulkana i pomicanje ploča potpuno promijenile ili čak i izbrisale taj tajanstveni otočić.

hrčak
03-09-2010, 15:23
Atlantida bi prije bila neki veći otok kod Grčke koji je kroz povijest zbog povećanja razine mora bio potopljen, a i pitanje jeli bio napredan u smislu da je napredniji od tadašnjih Grka ili da je to bila kao neka prva državica kod Grčke sa ljudima koji su imali toge dok su Grci još živjeli prekriveni životinjskom kožom i dok su živjeli u raznoraznim manjim plemenima.

W1k1n6
03-09-2010, 15:34
Ima i teorija da su bili toliko napredni da su bili na razini predindustrijske revolucije. Pronađeni su razni predmeti i uređaji poput ovog diferencijalnog mehanizma iz antičkog doba, za koje se tvrdi kako nisu mogli nikako nastati na područjima za koja znamo da su postojala, pa se i tu priča o tehnologiji Atlantide.

http://img196.imageshack.us/img196/789/machine.jpg

cham3leon
03-09-2010, 15:39
Mislim da je to pronađeno blizu Grčke, gledao sam dokumentarac o tom mehanizmu. Navodno su se u antici tu i tamo pojavila jednostavna mehanička računala za praćenje nebeskih tijela, godišnjih doba i tako.

K4ciga
04-09-2010, 02:14
Atlantida je hipotetska zemlja koju je Platon koristio kako bi dokazao jedan koncept...

Koji?

W1k1n6
04-09-2010, 10:13
Mislim da je to pronađeno blizu Grčke, gledao sam dokumentarac o tom mehanizmu. Navodno su se u antici tu i tamo pojavila jednostavna mehanička računala za praćenje nebeskih tijela, godišnjih doba i tako.aj
Da, takve neobične stvari pojavile su se na raznim mjestima antičkog razdoblja, najviše na područjima stare Grčke, no znanstvenici tvrde kako su jako teško mogli nastati tamo pa se spekulira o tehnologiji Atlantide.
Ovaj diferencijalni mehanizam je pronađen 1901. u moru pokraj grčkog otoka Antikythera, ustanovljeno je da je star 2000 godina i smatra se kako je služio kao svojevrsno mehaničko računalo koje je proračunavalo kretanje zvijezda i planeta. Bez obzira na neslaganja znanstvernih krugova o njegovom porijeklu, s jednom se stvari svi slažu. Predmet s brojčanikom, zupcima, i zupčastim prijenosima je po svemu prenapredan za helenističko razdoblje. Mehanizmi ovog tipa tehnologije pojavili su se tek u 18. stoljeću.

cham3leon
04-09-2010, 10:17
Da, malo ipak jest prenapredno čak i za tadašnju Grčku, ali ne bih rekao da je nemoguće. Rimljani su imali nekakva kola sa mehanizmom koji je brojao milje koja su koristili za mjerenje udaljenosti na cestama.

W1k1n6
04-09-2010, 10:21
Da, malo ipak jest prenapredno čak i za tadašnju Grčku, ali ne bih rekao da je nemoguće. Rimljani su imali nekakva kola sa mehanizmom koji je brojao milje koja su koristili za mjerenje udaljenosti na cestama.

Ta kola su imala sistem da je u jednom kotaču bio žljeb s prečkama u koje su upadale kuglice, kada bi kotač napravio puni krug kuglica bi upala u kutiju, pa bi po broju kuglica znali koliku su udaljenost prešli. Prilično nadahnuta ideja, ali tehnološki se ne može usporediti s diferencijalom.

Aerial
04-09-2010, 10:27
Ja sam milsio da je Antlantida fancy naziv za Kretu tj. minojsku civilizaciju koja se tamo razvila, a koji su furali zgodne mramorne kipove i željezne mačeve još dok su Grci međusobno glave trgali drvenim toljagama? :)

cham3leon
04-09-2010, 10:38
Da, malo ipak jest prenapredno čak i za tadašnju Grčku, ali ne bih rekao da je nemoguće. Rimljani su imali nekakva kola sa mehanizmom koji je brojao milje koja su koristili za mjerenje udaljenosti na cestama.

Ta kola su imala sistem da je u jednom kotaču bio žljeb s prečkama u koje su upadale kuglice, kada bi kotač napravio puni krug kuglica bi upala u kutiju, pa bi po broju kuglica znali koliku su udaljenost prešli. Prilično nadahnuta ideja, ali tehnološki se ne može usporediti s diferencijalom.

Ok, predajem se :D

keko
04-09-2010, 11:09
Kad smo već na naprednoj tehnologiji za antičko doba, što je s bagdadskom baterijom? Je li se otkrilo tko ju je koristio ili je neka podvala?

McPingvin_v2.0
04-09-2010, 14:23
Atlantida je hipotetska zemlja koju je Platon koristio kako bi dokazao jedan koncept...

Koji?
Da sve što je dobro kratko traje? :)

W1k1n6
04-09-2010, 19:03
Kad smo već na naprednoj tehnologiji za antičko doba, što je s bagdadskom baterijom? Je li se otkrilo tko ju je koristio ili je neka podvala?
Nije podvala, doista postoje, doista su stare oko 2000 godina, no nije dokazano da su te posude od terakote s bakrenim cilindrima i žicom doista bile baterije, mada je to vrlo vjerojatno. Pokusi su pokazali da se to doista moglo koristiti kao baterija, pogotovo bi bile efikasne ako bi se serijski povezalo više njih, no namjena nije jasna. Pretpostavlja se da se ta struja mogla koristiti na iglama za akupunturu ili u religiozne svrhe. Još nije pronađen neki radio prijemnik star 2 soma godina.
Naravno, to je također nevjerojatno daleko od svojeg vremena, dakle opet podloga za priče o tehnologiji Atlantide :)

K4ciga
04-09-2010, 19:22
[quote="The Boz":2fm7r3zz]Atlantida je hipotetska zemlja koju je Platon koristio kako bi dokazao jedan koncept...

Koji?
Da sve što je dobro kratko traje? :)[/quote:2fm7r3zz]

Ozbiljno pitam

bruno123
04-09-2010, 19:22
evo legende su rijetko istinite a ova može biti...treba jos puno napredaka da otkrimo jer je to istinita legenda :pray:

cham3leon
04-09-2010, 19:51
Da ne spominjemo neobične prizore iz indijskih veda koji prema nekima opisuju eksplozije nuklearnog oružja i slično. Vrlo je izgledno da su prije poznate povijesti postojale neke druge civilizacije. Također objašnjava fenomen piramida koje se mogu naći po cijelom svijetu.

keko
04-09-2010, 20:32
Zamislite ovaj scenarij, današnja civilizacija se pobije nuklearnim oružjem, a za nekoliko tisuća godina se plemena iz Afrike i Amazonske prašume razviju u napredne civilizacije, a od najstarijih vremena se s koljena na koljeno prenose priče o velikom ratu (naravno, oni to mogu protumačiti kako god hoću, npr. kao rat bogova i slično, s obzirom na to kako su primitivni). Zar je tako nevjerojatno da se to već dogodilo, da se ljudska civilizacija već jednom uništila? Naravno, postoji problem što nigdje nije nađeno nešto za što se definitivno može reći, ovo ne pripada nijednoj dosad poznatoj civilizaciji, ali tko zna, možda se nešto nađe.

Aerial
04-09-2010, 22:59
Minoooooj :D

unknown
21-09-2010, 18:02
http://books.google.com/books?id=xSjvow ... ns&f=false (http://books.google.com/books?id=xSjvowNydN8C&pg=PA12&dq=and+when+you+were+speaking+yesterday+about+your +city+and+citizens&hl=en&ei=c_hlTIiOLcOAlAfBgJmtDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q=and%20when%20you%20were%20speaking%20yesterday%2 0about%20your%20city%20and%20citizens&f=false)

eto vam potvrda da je atlantida hipotetski grad

W1k1n6
21-09-2010, 23:55
postoje još stariji zapisi od sokratovih koji govore o potopljenim zemljama i kontinentima. on je prvi nazvao taj kontinent atlantidom i moguće je da piše hipotetski, ali je vjerojatno i sam bio inspiriran starim legendama koje su mu poslužile za igre riječi koje su bile popularni stil pisanja u to vrijeme. znanstvenici su radili teoretsku usporedbu atlantide i japana, obzirom da je japansko otočje na takvom mjestu da bi moglo nestati doslovce preko noći kada bi se posložilo par faktora za koje već postoje ozbiljne predispozicije. Nestanak jedne takve zemlje poput japana u predantičko doba ostali svijet bi doživio poput potopa kontinenta. geološki dokazi o potopima velikih kopnenih područja već postoje, problem je jedino što još nema arheoloških koji bi potvrdili da su se te stvari dešavale dok su civilizirani ljudi hodali zemljom.

Kvothe
22-09-2010, 00:07
Kad smo već na naprednoj tehnologiji za antičko doba, što je s bagdadskom baterijom? Je li se otkrilo tko ju je koristio ili je neka podvala?
Nije podvala, doista postoje, doista su stare oko 2000 godina, no nije dokazano da su te posude od terakote s bakrenim cilindrima i žicom doista bile baterije, mada je to vrlo vjerojatno. Pokusi su pokazali da se to doista moglo koristiti kao baterija, pogotovo bi bile efikasne ako bi se serijski povezalo više njih, no namjena nije jasna. Pretpostavlja se da se ta struja mogla koristiti na iglama za akupunturu ili u religiozne svrhe. Još nije pronađen neki radio prijemnik star 2 soma godina.
Naravno, to je također nevjerojatno daleko od svojeg vremena, dakle opet podloga za priče o tehnologiji Atlantide :)
Ako se ne varam, pretpostavlja se da su ih koristili za pozlaćivanje.

keko
22-09-2010, 07:26
Da, pretpostavlja se, jer su neki predmeti tako elegantno pozlaćeni da se to ne bi moglo postići običnim tehnikama za pozlaćivanje tog doba.

cham3leon
22-09-2010, 07:53
Kao što rekoh, ne treba nikad odbaciti mogućnost da je Atlantida postojala. Uostalom, još uvijek nismo riješili pitanje postojanja pretpotopnih civilizacija, za njih se definitivno ne može sa sigurnošću reći da nisu postojale.

keko
22-09-2010, 08:33
Gledao sam na nekom dokumentarcu da navodno ispod sfinge ima nekih odaja i da se pretpostavlja da bi se unutra mogle naći neke informacije o nekoj staroj civilizaciji, no problem je što egipatska vlada ne da da se kopa da se ne bi ugrozila sfinga.

cham3leon
22-09-2010, 08:40
Da, to sam i ja gledao. Išli su poslije to ispitivati nekakvim radarom ili nečime da vide ima li šupljina ispod sfinge, sad se ne sjećam jesu li išta našli.

Kvothe
23-09-2010, 17:40
Yo mamma's so unexistent they found her with Google Earth.

Durin
26-09-2010, 11:35
Atlantida je hipotetska zemlja koju je Platon koristio kako bi dokazao jedan koncept...

Koji?

Koncept idealne države naravno. Tri puta je putovao na Siciliju kako bi tamo dokazao da za uspješnu državu filozofi trebaju postati vladari, ili vladari trebaju postati filozofi. Doduše, to je prvi put pokušavao napraviti na Siciliji, druga dva puta je išao samo spašavati stvari zbog svojih prijatelja.

Tako da u Atlantidi ocrtava idealne prilike koje su vladale (po njegovom misšljenju) u antičkoj Grčkoj prije dolaska grčkih plemena. Atlantida je ideal upravljanja, funkcionalnosti države, odličnih geografsko-poljoprivrednih uvjeta itd. Naravno, sve to u hiperboliziranim brojkama.

W1k1n6
29-09-2010, 13:32
Inače, ako niste znali, Atlantida je i u pozadini priče Battlestar Galactica :)

keko
29-09-2010, 13:52
Odmah sam skužio čim su spomenuli Zemlju da će ubaciti Atlantidu, napredna ljudska civilizacija koja dolazi na Zemlju :) .

cham3leon
29-09-2010, 16:43
Znači da se mogu pomalo ostaviti književnosti... :(

Aerial
13-03-2011, 14:02
Malo novosti i updatea...

Konačno pronađena mitska Atlantida? (http://danas.net.hr/znanost/page/2011/03/13/0065006.html)

Tsunami je u điru, pa su opet zabrijali nešto..

Durin
13-03-2011, 23:12
I da nije Atlantida (što je vjerojatno), zanimljivo je to što je Freund otkrio novi drevni grad.

http://www.aolnews.com/2011/03/13/has-l ... ish-marsh/ (http://www.aolnews.com/2011/03/13/has-lost-city-of-atlantis-been-found-in-spanish-marsh/)

W1k1n6
13-03-2011, 23:18
Tsunami ne može potopiti kontinent ili veliki otok. Čak i da su se svi stanovnici utopili voda bi se jako brzo povukla i ostalo bi puno toga sačuvano, barem za arheologe.

croat1gamer
13-03-2011, 23:34
Tsunami ne moze, ali potres koji je prouzrocio isti moze.
Primjer: Kreta.

W1k1n6
14-03-2011, 00:28
Kreta se čisto dobro drži dan danas :)

http://www.vlastos.net/Images/CarteCrete1-4.jpg

McPingvin_v2.0
14-03-2011, 00:35
Ciljao je na Santorini :)

Aerial
14-07-2011, 11:20
http://www.jutarnji.hr/geolozi-otkrivaju--atlantski-ocean-skriva-krajolik-star-56-milijuna-godina/958933/

Malo updatea.