PDA

Pogledaj cijelu verziju : ADT oružje



W1k1n6
01-09-2010, 23:27
Active Denial Technology (ADT) je novo oružje koje se razvija za potrebe američke vojske u svrhu "aktivnog odvraćanja" vojnika od borbe. ADT oružje se zapravo sastoji od izvora napajanja, mikrovalnog elektromagnetskog odašiljača i antene koja usmjerava energetski snop prema meti. Sustav je opisan kao operativan pri frekvenciji od 95GHz (valna duljina 3,16mm) s impulsnom snagom odašiljača od 100kW. Operator cilja na metu kroz videokameru i termovizijski ciljnik, koji su smješteni na sklop antene, upravlja antenom s joystickom, i pritiskom na okidač aktivira zraku.
Dubina prodiranja mikrovalne energije u ljudsko tkivo (penetracija pod kožom) iznosi oko 0,3mm, i jednaka je dubini živaca za osjet boli. Mikrovalna emisija zračenja zbog toga uzrokuje osjećaj intenzivne boli (gorenje) pa ozračena osoba odustaje od neprijateljske akcije i bježi od izvora zračenja. Bol je opisana kao gotovo identična onoj kada se kratko dotakne vruća električna žarulja, ali ne ostavlja tragove opekline, ne uzrokuje produženu i nepotrebnu patnju, ne uzrokuje trajna oštećenja i dugoročne negativne efekte. Čim se ADT oružje isključi, ili čim se meta pomakne s ciljne crte, bol gotovo odmah nestaje.
Ovo oružje izaziva brojne polemike u znanstvenim i političkim krugovima, jer mada se radi o nesmrtonosnom oružju, mogućnosti manipulacije su neograničene, ono bi se moglo između ostaloga koristiti protiv građanskih prosvjeda i za manipuliranje masama u svrhu opće poslušnosti.

http://media.defenseindustrydaily.com/images/ORD_NLW_ADS_Project_Sheriff_on_HMMWV_flRt_lg.jpg

The Boz
01-09-2010, 23:29
Bolje to nego ubijanje ljudi "manje smrtonosnim" oružjem.

K4ciga
02-09-2010, 00:25
Ovo me i nije zaprepastilo kad imamo na umu da su Amerikanci svojevremeno bacali kemijske bombe koje uzrokuju gay ponašanje među neprijateljima.

Zanimljivo bi bilo baciti ovaj stroj u prošlo vrijeme, primjerice, u Normandiju kod iskrcavanja :) Ameri ispadaju iz brodića i trkaju se do najbližeg broda :)

Samo nekako nevjerujem da je to potpuno bezopasno.

Aerial
02-09-2010, 00:26
ono bi se moglo između ostaloga koristiti protiv građanskih prosvjeda

E to ne valja.

Ipak je bolje vodenim topovima.
Te žene u uskim majicama zaslužuju više od bezličnog EM vala :D

W1k1n6
02-09-2010, 09:09
Bolje to nego ubijanje ljudi "manje smrtonosnim" oružjem.
Vojna znanost tvrdi kako trajno odvraćanje neprijateljskog djelovanja može biti efikasno samo kada se vojnik ili borbeno sredstvo trajno onemogući za borbu, ranjavanjem, oštećivanjem ili uništavanjem, jer u protivnom privremeno onesposobljeni vojnik ili borbeni sustav ostaje i dalje u punoj borbenoj spremi, čime mu se omogućava pregrupiranje i napadanje drugim pravcima djelovanja. Stoga ADT mnogi drže neprikladnim za vojne operacije, prošlo je doba ratova kada se jurišalo na rovove u velikim zgusnutim formacijama, njegova prava primjena je puno prikladnija za policijsko djelovanje, a to onda zadire u građanska prava. Smije li policija nanijeti bol čitavoj grupi unutar koje se nalaze ratoborni pojedinci? To je slično onom sistemu pendrečenja navijača na utakmicama "dohvati koga stigneš", što praksa civiliziranih zemalja više ne prihvaća.
Drugim rječima, kada bi se ADT upotrebljavao samo u ratovima i time smanjio broj invalida i poginulih, onda bi bio odlično "humano" oružje, no stručnjaci procjenjuju da će primjenu prije naći u državnom aparatu.

Wolfwrath
02-09-2010, 09:16
Mene ovo podsjeća na onaj k iz filma Hulk...
Šta se ameri sad unaprijed boje da im neki mutant ne zbriše pa su se već pripremili?... :P

W1k1n6
02-09-2010, 09:24
:) skoro.
ADT po meni nije oružje već nešto poput električne ograde za krave :)

GDra
02-09-2010, 11:38
Zanjimljivo je vidjeti kako vojna sredstva napreduju.
Ali ja bih rađe lasere. :)

keko
02-09-2010, 12:35
Bolje to nego pendrecima.

W1k1n6
02-09-2010, 13:16
Bolje to nego pendrecima.
Ne znamo još jel bolje, no znam da ne bih volio probati :)

keko
02-09-2010, 14:16
Bi li ti rađe da te izmlate pendrecima i slome ti par kosti ili da te zrake usmjere na tebe, psihički ti uzrokuju bol, a nema fizičkih posljedica? Ja biram ovo drugo, naravno, u slučaju da to je kako oni kažu, da stvarno nema nikakvih posljedica.

W1k1n6
02-09-2010, 15:52
Bi li ti rađe da te izmlate pendrecima i slome ti par kosti ili da te zrake usmjere na tebe, psihički ti uzrokuju bol, a nema fizičkih posljedica? Ja biram ovo drugo, naravno, u slučaju da to je kako oni kažu, da stvarno nema nikakvih posljedica.
Kada bih im vjerovao da ne izaziva nikakve posljedice, onda bih radije to izabrao nego pendrečenje, no što ako ti za 6 mjeseci otpadne kosa i krv ti se počne pretvarati u vodu? Nekad su govorili i da je agent orange neškodljiv herbicid kojim su malo zaprašivali po Vijetnamu da drveće izgubi lišće kako bi lakše mogli uočavati vietkongovce, danas se zna da je 400.000 ljudi umrlo od njega, a 500.000 djece se rodilo s deformalnostima.

Marvin OCX
02-09-2010, 16:09
Bi li ti rađe da te izmlate pendrecima i slome ti par kosti ili da te zrake usmjere na tebe, psihički ti uzrokuju bol, a nema fizičkih posljedica? Ja biram ovo drugo, naravno, u slučaju da to je kako oni kažu, da stvarno nema nikakvih posljedica.
Kada bih im vjerovao da ne izaziva nikakve posljedice, onda bih radije to izabrao nego pendrečenje, no što ako ti za 6 mjeseci otpadne kosa i krv ti se počne pretvarati u vodu? Nekad su govorili i da je agent orange neškodljiv herbicid kojim su malo zaprašivali po Vijetnamu da drveće izgubi lišće kako bi lakše mogli uočavati vietkongovce, danas se zna da je 400.000 ljudi umrlo od njega, a 500.000 djece se rodilo s deformalnostima.


Amerima nista nije za vjerovati,istorija to potvrdjuje kroz 100 ovakvih primjera...

Wolfwrath
02-09-2010, 17:20
+1

keko
02-09-2010, 17:51
A jbg, saznat ćemo efekte tek kad upotrijebe na nekome.

W1k1n6
02-09-2010, 22:52
Probali su oni već, bez brige, jedino se postavlja pitanje kakve su posljedice nakon dužeg perioda od izlaganja.

C
09-09-2010, 00:32
ono bi se moglo između ostaloga koristiti protiv građanskih prosvjeda

E to ne valja.

Ipak je bolje vodenim topovima.
Te žene u uskim majicama zaslužuju više od bezličnog EM vala :D
Živjeli Vatroprasci!