PDA

Pogledaj cijelu verziju : klima za hlađenje kompa



Ogg The Dogg
31-08-2010, 23:47
imam doma hrpu dijelova starih klima uređaja. sve od isparivača do kondenzatora, lektronike, kompresora i svega što se može nać u klimi.
i ideja je bila ovakva. uzet kondenzator s neke vanjske jedinice ( možda i od frižidera) i spojit ga na neki manji( polovni) kompresor. pospajat sve cijevi, provuć ih kroz kučište, napunit to sve plinom. za direktno hlađenje bi uzeodio vodenog hlađenja(onaj dio što ide na proc, kako se već to zove) i kroz njega pustio plin da struji. ako izuzmemo buku kompresora kučište ne bi proizvodilo buku( barem hladnjak proca\grafe il već na šta se već montira) pošto su to male količine topline i na kondenzatoru ne bi trbo nikakav cooler. samo je problem bi li se cijevi rosile( jako hladna cijev na zraku se rosi kako god oktenemo) i jel bi se te cijevi mogle spojit na vodeno hlađenje. pokus bi naravno izveo na nekom starijem kompu. što vi mislite o toj ideji?

Bartuc
01-09-2010, 16:14
Cijevi će ti se kondenzirati 100%, moraš to dobro dobro izolirati. A i kako misliš riješiti hlađenje freona i kompresora? Osim toga, valjda znaš da moraš imati jebačke holendere zbog visokog pritiska freona u cijevima, a to ne znam kako bi išlo na bazu od vodenoga!? Bolja ideja je da si složiš vodeno hlađenje :D

RIDER32
01-09-2010, 17:06
ili da si složiš normalno vodeno kroz koje prolazi i freon pa hladi vodu :)

Yakuzas
01-09-2010, 19:12
Moguce je, i koristi se (nije bas jako rasireno).
Evo ti link na kojem imas dosta informacija o tome : http://forums.extremeoverclocking.com/s ... p?t=233054 (http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=233054)

Ogg The Dogg
01-09-2010, 20:18
Cijevi će ti se kondenzirati 100%, moraš to dobro dobro izolirati. A i kako misliš riješiti hlađenje freona i kompresora? Osim toga, valjda znaš da moraš imati jebačke holendere zbog visokog pritiska freona u cijevima, a to ne znam kako bi išlo na bazu od vodenoga!? Bolja ideja je da si složiš vodeno hlađenje :Dolirane

hehe... stari mi se bavi time vec 19 godina. i ja imam ponesto iskustva u tome i naravno, on bi mi pomogo. a sto se tice ostalih problema... kondenziranje bi rjesio izolacijom cijevi( iskoristio bih iste cijevi koje se koriste pri montaži klima, dakle zapečaćene, doboro izoliolirane al bi usput jos tu izolaciju oblijepio izolirkom tako da zrak nikako ne moze uci zmeđu cijevi i izolacije), po prinicipu rada klima uređaja pri koristenju dovoljno velikog kondenzatora iliti vanjske jedinice klima uređaja ne bi mi bili potrebni nikakvi ventilatori za hlađenje plinova. ako me pamcenje dobro sluzi( oko tog bi se trebo jos posavjetovat) na procesoru tlak plina i nije tako velik. na vanjskoj jedinici klime tlak je oko 15 bara( ondje je plin jaaako stlacen pa je topliji) a za unutarnju nism siguran). sredio sam si danas neki stari komp iz 97 pa cu se bacit na taj pokus cim uvatim vremena.

EDIT: zaboravih napomenut da se ne bi radilo o polovnom plinu nego novom tako da bi sve osim dijela vodenog hlađenja trebalo funkcionirat( u teoriji). i moram pitat lokalnog tokara ako dio koji hladi cpu od običnog vodenog hlađenja ne može izdržat tlak jel on može komad bakra fino ispolirat.

Bartuc
01-09-2010, 21:30
Kak smo se našli :D Moj stari se bavi klimatizacijom već 18 godina, od toga 5 godina imamo privatnu firmu tak da imam iskustva 5 ljeta (zimi se niš ne radi, osim ako uleti neka zgrada) :D

Probaj pa javi jel uspio experiment. Pukni i par slikica i opis sistema ukoliko uspije. Ali znaš kaj se ja bojim... bojim se da bi ti se mogla bakrena baza koja dođe na CPU zarositi i sve ujebati. Koliko kužim, ti misliš direktno spojiti freon na bazu "coolera", u tom slučaju ta baza nije gotovo ništa drugačija od bakrenih cijevi kroz koje šibaš freon. Također moraš paziti na radni tlak freona kojega koristiš. Svaki ima svoje radno područje izvan kojega počne lediti cijevi što nije zgodno među elektronikom. I nemoj zaboraviti da vanjska jedinica mora odvoditi toplinu sistema, a to su dosta visoke temperature (može biti i 60+ celzijeva). Tako da ne znam jel planiraš imati vanjsku jedinicu izvan stana ili kaj...!? :D