PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kome trebaju kopije?



Stranica : [1] 2

W3DR4N
22-08-2010, 18:48
Par činjenica:

-godišnje izađe tek desetak odličnih igara kroz sve platforme. Ove godine su to Mass Effect 2, EFLC, Heavy Rain, Red Dead Redemption, Battlefield BC2 i još nekoliko hitova. Do kraja godine nas očekuje još par, tipa Witcher 2, Portal 2, Gran Turismo 5.

-vani se kupuju orginali. To nije zbog standarda, već moralne i građanske obaveze da se korištena usluga plati. To generira veliku prodaju naslova, i jako brza sniženja.

-vezano uz prošlu točku, igre stare šest mjeseci koje se odlično prodaju, dolaze u platinum izdanjima upola jeftinije nego prvobitni proizvodi. Od slabije prodavanih igara u startu se ne očekuje kasni uzlet, pa su i one jeftinije, tek tako da se prodaju.

-bez obzira radi li se o fizičkim naslovima ili digitalnoj distribuciji, igre često imaju ogromne popuste. Prodaju se polovne igre u savršenom stanju, maltene izvučene iz najlona i nikad igrane.

-svijet je postao veliko selo. Igra naručena iz Velike Britanije stiže za 3-5 dana, a poštarina joj iznosi 1-3 funte (maksimalno 25 kuna).

-kopiranje igara nagna korisnika da igru ne cijeni, brzo ih izmjenjuje i ne konzumira u potpunosti



Konkretni primjeri:

-The Witcher je izašao prije dvije godine. Odična i dugotrajna igra. Tko je pričekao godinu dana, mogao je kupiti dorađeno i bogato izdanje Enhanced Edition za cijenu prvobitne igre. Tko se pak strpio do ovog ljeta, Witcher EE je mogao zaigrati za smiješnu cijenu od 35-40 kuna preko Steama. Zagarantiranih 50+ sati igre.

-tko je ovaj vikend imao 60 kuna u novčaniku, mogao je kupiti Stalker paket koji sadržava orginalni Shadow of Chernobyl i Call of Pripyat, od kojih je potonja stara tek šest mjeseci. Zagarantiranih 50+ sati igre.



Lažni moral:

- zašto bih platio kad mogu imati besplatno? Jer, platio si komp, zar ne? Plati i ono na disku.

-kopija je "demo verzija". Ako mi se svidi, kupit ću. Jeeee da. Odigrat ćete kampanju i doviđenja. Uostalom, da i kupite naknadno, već ste počinili krivično djelo.

-moja država ima loš standard. "Švabe" i "ameri" će kompenzirati to što mi ne kupimo igru. Jok. Nisu oni budale da rade za zemlje nižeg standarda.

-glupo je kupovati ako nema "multiplayer". Kupljena igra se odigra nekoliko puta, i eto ti začas učetverostručeno trajanje.



Izvori informacija:

-za razliku od fotografija u časopisima prije deset godina, danas postoji brdo video recenzija na internetu koje pokazuju igre u punom svjetlu. Korisničke recenzije, forumi, youtube prepun gameplay video recenzija.

-demo verzije, promotivni besplatni vikendi, otvorene bete, sve su načini da se igra isproba prije kupnje. Treba tražiti i uvijek možete igrati neizašle hitove prije svih.




Iz mog primjera, ne igram kopirane igre. Toliko igara koliko me zanima kupim. Teško da me igre koštaju više od 150 kuna mjesečno. Playstation 3 igre izvana me koštaju 15-19 britanskih funti, što je oko 150-180 kuna. Steam često ima akcije, pogotovo ova ljetna i očekivana božićna, kad se cijeli paketi od 30 igara mogu dobiti za tristotinjak kuna. Ebay bidovi su toliko smiješni da će vas češće poštarina od 5$ koštati više od željene igre.


Tema nije za pro gamer hax0re koji jednostavno moraju odigrati apsolutno sve igre koje izađu, i za one koji su ZeroCool hakeri ako skinu igru i učitaju image.

Nodakim
22-08-2010, 18:51
Zašto bih platio nešto kada to mogu imati besplatno?
Zašto bih igrao igre uopće zapravo?

In before ban.

Forbs
22-08-2010, 18:58
Lako je gledati iz tvoje perspektive...Zašto bi netko radio igre na koje potroši velike pare kao bi ti skinuo igru besplatno?Kakavi god standardi kod nas jesu nemože mi netko reći da nemože izdvojiti 60 kuna za neku igru na sniženju...

keko
22-08-2010, 19:06
Po mojem mišljenju, bilo tko tko je ikad koristio bar jedan piratizirani proizvod nema pravo pljuvati po piratluku u ovoj temi.

Outmind
22-08-2010, 19:12
Par činjenica:



Lažni moral:

- zašto bih platio kad mogu imati besplatno? Jer, platio si komp, zar ne? Plati i ono na disku.



Osrednji komp koji će 4 godine vrtjet sve nove igre + 30ak godina igara na kojekakvim emulatorima i sl. - 5000kn

Net, struja i ino potrebno da se te igre "skinu" - ajde recimo još toliko za godinu dana, dakle 5000kn

Sva sila igara koje u tih godinu dana možeš na taj način skinuti - priceless.

Potencijalna ušteda je tolika da troškovi pca i struje postaju zanemarivi.

Dakle ova ti stavka ne stoji, podržavao ti piratluk ili ne

Maloki
22-08-2010, 19:21
Outmind, post ti ima smisla ako se pretpostavi da su svi igrači spodobe koje žive u podrumu/garaži/tavanu svojih roditelja, ne rade, ne idu u školu/ne studiraju i nemaju apsolutno nikakav socijalni život te zato stignu odigrati sve nove naslove izašle kroz godinu.

Nodakim
22-08-2010, 19:22
Ovo se odnosi samo na igre?Za igre i filmove dobro bi bilo opravdanje da jednostavno nema puno drugih opcija za nabavku.
Pa sada sa moralne strane nema neke izlaza,osim toga da ljude nije jednostavno briga.
Ako nije ljuda briga za gladne u Africi,zašto bi ih bilo briga za profit neke tamo tvrtke u Kaliforniji?
Mislim da imam dosta orginala(i previše),i iskreno imam puno više tehničkih problema sa njima nego što bih trebao imati.
Zaboravili staviti Cerberus account?Ne radi aktivacijski key?Nema onog obećanog besplatnog mjeseca?Igranje multiplayera nije podržano u vašoj državi?
Glavno da je prodaja.

Chappi
22-08-2010, 19:28
A sto je sa softwerom koji imas na kompu...Pretpostavljam da imas sve original(moš mislit)...pa to je 15.000+ kuna...Jednostavno me uopce nije briga,kradem,krao sam i krast ću...Ako se kuća nezna suočit sa piratlukom neka se svi objese!

Outmind
22-08-2010, 19:33
Outmind, post ti ima smisla ako se pretpostavi da su svi igrači spodobe koje žive u podrumu/garaži/tavanu svojih roditelja, ne rade, ne idu u školu/ne studiraju i nemaju apsolutno nikakav socijalni život te zato stignu odigrati sve nove naslove izašle kroz godinu.

Pa dobro, nema smisla nekome casual liku koji će kupit cod ili gta pa samo tu jednu jedinu igru igrat 2 sata tjedno godinu dana. Ja govorim o potencijalnoj dobiti, koja je toliko primamljiva da inicijalni trošak kupovanja kompa postane zanemariv. Što se tiče no lifera, hvala zeusu ima ih, dakle nije to kategorija ljudi koju možeš samo tako odbaciti.

Praetorian
22-08-2010, 19:54
Kome trebaju kopije?
Meni.

Shaka
22-08-2010, 20:10
po toj logici svi osnovnoskolci i srednjoskolci koji nemaju za original igre i kojima roditelji ne zele izdvojit 200+ kunjerosa za original igru i ostali ini software ne bi trebali uopce upaliti racunalo...hej mi smo u hrvatskoj i dok god drugi kradu(svi kradu) krast ce i 90% ovog foruma kolko god se trudili tvrditi suprotno

-u drugu ruku,ako se igra ljudima svidi i neophodan je original za multiplay(wow,cod,SC2 itd) ljudi ce kupiti originale,za sve ostalo je...znate vec =S i to je nasa realnost i nece tu pomoci nikakav moralni post o tome kako je to krada kad danas svi poticu na takvo ponasanje...

Sonic_Moronic
22-08-2010, 20:16
po toj logici svi osnovnoskolci i srednjoskolci koji nemaju za original igre i kojima roditelji ne zele izdvojit 200+ kunjerosa za original igru i ostali ini software ne bi trebali uopce upaliti racunalo...

Baš ovo. Kod nas je mentalitet takav da bi roditelji samo odmahnuli rukom i napravili posprdan zvuk kad bi ih sinček zamolio za nekoliko stotina kuna da može kupiti igru. Jer ipak su svi čuli za lokalnog pirata koji to prodaje za 10 kuna, i njima jednostavno neće biti jasno zašto bi iskeširali višestruko više, jer ipak je to samo igrica.

I tako vremenom i sinček naslijedi slično razmišljanje i prijeđe na sofisticiranije i još jeftinije piratstvo preko neta. Tojeto.

Nodakim
22-08-2010, 20:19
Ne možeš benati čovjeka sa Rimmerom u avataru.
:(

Maloki
22-08-2010, 20:19
po toj logici svi osnovnoskolci i srednjoskolci koji nemaju za original igre i kojima roditelji ne zele izdvojit 200+ kunjerosa za original igru i ostali ini software ne bi trebali uopce upaliti racunalo...
1. Svi dobivaju džeparac i ako žele neku igru odvojit će si novaca za igru koju žele kupit.
2. Računalo služi i za druge stvari, ne samo za igranje.


hej mi smo u hrvatskoj i dok god drugi kradu(svi kradu) krast ce i 90% ovog foruma kolko god se trudili
Najgora moguća izlika.
"Dok svi kradu, krast ću i ja".
Dok god ljudi tako razmišljaju, krast će se.

Sonic_Moronic
22-08-2010, 20:20
Ja bome nisam dobivao džeparac sa 10 godina.

hacker
22-08-2010, 20:23
Ne radim, novci koje dobijem nisu moji, tako da ih rađe potrošim na nešto "pametnije".

Aral
22-08-2010, 20:24
Ne možeš benati čovjeka sa Rimmerom u avataru.
:(
To bogme nije Rimmer. Ja nebum komeniral temu ^^ Al Vedranov post je baš fensi :thumbs2:

iYoko
22-08-2010, 20:25
Par činjenica:

-godišnje izađe tek desetak odličnih igara kroz sve platforme. Ove godine su to Mass Effect 2, EFLC, Heavy Rain, Red Dead Redemption, Battlefield BC2 i još nekoliko hitova. Do kraja godine nas očekuje još par, tipa Witcher 2, Portal 2, Gran Turismo 5.
I ja si skinem tih 10 i jos 20 shitty tek tolko da vidim kake su. :)



-vani se kupuju orginali.
U postotku manje ljudi skida piratske igre, ali nije drasticno manje nego kod nas balkancica.



DA skidam piratske igre i DA kupim ih ako mi se svide... You have a problem with that? :thumbs2:

____
Jos nes... Cesto one besplatne igre i software znaju daleko nadjacat komercijalne proizvode ;)

McPingvin_v2.0
22-08-2010, 20:32
Da.

The Boz
22-08-2010, 20:37
Obvious alt is obvious.

W3DR4N
22-08-2010, 20:51
Ja bome nisam dobivao džeparac sa 10 godina.

Ja sam s ~10+ godina tri mjeseca igrao demo CD uz plejku dok mi stric nije za žićbo kupio Medieval. Zahvalan do groba, igrao sam ga do uskrsa kad sam dobio Tomb Raider 3. :(


@Chappi
Ja sam na Macu. On je kompletni sustav out-of-the-box.

Razzarach
22-08-2010, 22:29
Nemaju svi steam i mogucnost kupovanja online.
I da. Software nikad nisam kupovao niti necu.

Viper33
22-08-2010, 22:45
ali zasto bi ja davao pare za novu igru koje je kao hit i kosta 400 kn kad to mogu potrosit bilo gdje drugdje pa abrem i vani u provodu a skinut igru besplatno. Da neko ima para a bacanje da kupovao bi al ja cu rade dat th 400 kn u nes drugo sta ja znam nove slusalice nego u hit igru a nije fora u tome da dode hit igra pa sad ja cekam da se snizi cijena pa da igram da je tako ja bi sad krenuo igrat san andreas jer je on sad evo 60 kn nemogu svi narucivat iz vana i to. mislim nije da nemam para al rade cu potrosit u kaficu il negde nego na igru koja se moze nabavit i ''bespaltno''

Shaka
22-08-2010, 23:11
po toj logici svi osnovnoskolci i srednjoskolci koji nemaju za original igre i kojima roditelji ne zele izdvojit 200+ kunjerosa za original igru i ostali ini software ne bi trebali uopce upaliti racunalo...
1. Svi dobivaju džeparac i ako žele neku igru odvojit će si novaca za igru koju žele kupit.


ziher cu ici svoj "dzeparac" od bijednih 10kn na dan stediti i biti gladan da bi si mogao kupiti igricu original...kad bi mi to stari saznao da kupujem na taj nacin originalni software prvo bi me posteno nalemao...

System
22-08-2010, 23:17
http://img534.imageshack.us/img534/2813/bansp.png

W3DR4N
22-08-2010, 23:43
ne mogu svi narucivat iz vana i to.

Mogu. eNabava i slični servisi to rade za vas. Tipa kupnje na Steamu i ostale transakcije. Svatko se snađe kad hoće.

Nodakim
22-08-2010, 23:43
Ne možeš benati čovjeka sa Rimmerom u avataru.
:(
To bogme nije Rimmer. Ja nebum komeniral temu ^^ Al Vedranov post je baš fensi :thumbs2:


Pogledao sam sve epizode i dobrano te uvjeravam da je to Rimmer.
Ne shvaćam što želiš svojim lažima postići.

@System
<3

McPingvin_v2.0
23-08-2010, 02:12
Viper33 - vidimo se za tjedan dana.

Razzarach - na rubu si.

Jopax
23-08-2010, 02:52
po toj logici svi osnovnoskolci i srednjoskolci koji nemaju za original igre i kojima roditelji ne zele izdvojit 200+ kunjerosa za original igru i ostali ini software ne bi trebali uopce upaliti racunalo...
1. Svi dobivaju džeparac i ako žele neku igru odvojit će si novaca za igru koju žele kupit.


ziher cu ici svoj "dzeparac" od bijednih 10kn na dan stediti i biti gladan da bi si mogao kupiti igru original...kad bi mi to stari saznao da kupujem na taj nacin originalni software prvo bi me posteno nalemao...


Donekle ovo.U Mostaru postoje dva shopa koji primarno prodaju hardver i drže par igara onako reda radi, to su uglavnom neke random gluposti niske produkcije koje nije vrijedno ni spominjati, ali koštaju puno previše za ono što se nudi.Ja nemam načina da naručim izvana i nemam načina da kupujem online, imam par prijatelja i preko njih pokušavam kupiti igre koje mi se svide, tako sam na primjer planirao kupiti CR ali nisam mogao skupiti lovu, jer hej igra je kojih 30 eura a da skupim takvu lovu meni treba oko dva mjeseca, a ako ne želim jesti ili izlaziti vani onda je mogu skupiti za kojih mjesec dana.Ja ne namjeravam ne jesti ništa u školi(jer ne jedem previše ni kući) da bi mogao igrati igru, nisam toliko očajan i uvijek imam alternativu, osim toga kao što je već rečeno postoji dosta besplatnih igara koje su jako dobre.

Dakle, za naše krajeve i našu generaciju koja uglavnom i igra originale je vrlo teško nabaviti osim ako nam roditelji nisu bogati i/ili ludi da nam daju toliku lovu za nešto što možemo dobiti besplatno, znam kad bih svoje starce pitao da mi daju 100 maraka za igru da bi me vrlo čudno pogledali i onda jednostavno ignorirali.

Insert
23-08-2010, 08:26
Meni jedino nije jasno zašto steam nije još jeftiniji. Mislim, izdavač nema nikakvih troškova kad igru prodaje preko steama. Nema pakovanja, nema distribucije, nema prijevoza. Jedini trošak im je malo internetskog prometa koji je ionako jeftin ako uzmemo u obzir da postoje besplatni upload/download servisi koji ovise isključivo o donacijama i sponzorima.

McPingvin_v2.0
23-08-2010, 08:35
Meni nije jasno kako vama nije jasno da igre nisu obaveza, nego luksuz.

Forbs
23-08-2010, 08:37
Meni jedino nije jasno zašto steam nije još jeftiniji. Mislim, izdavač nema nikakvih troškova kad igru prodaje preko steama. Nema pakovanja, nema distribucije, nema prijevoza. Jedini trošak im je malo internetskog prometa koji je ionako jeftin ako uzmemo u obzir da postoje besplatni upload/download servisi koji ovise isključivo o donacijama i sponzorima.

Pojeftinit će eventualno ako pojeftine igre na fizičkom mediju...Ovako im se neispati spustiti kad su ionako jeftinije od fizičkog medija i prije če kupiti neko digitalno...

Horny Devil
23-08-2010, 09:13
Cemu sluzi ova tema? Meni djeluje kao poligon za bananje. Posto ljudi ionako ne smiju izreci svoje misljenje jer mozebitno krsi pravila foruma, moja preporuka je jedan masni lock. Fala.

Shaka
23-08-2010, 09:26
slazem se,nema ovo smisla nekog...

vecina ovog foruma je svjesna da je piratija krađa,ali ne moze se tu nista promjenit

mozda za par godina kada se izvucemo iz govana i jednog dana zaista krenemo svi kupovati originale,to bi bilo super

vukopas
23-08-2010, 09:29
Ne možeš benati čovjeka sa Rimmerom u avataru.
:(
To bogme nije Rimmer. Ja nebum komeniral temu ^^ Al Vedranov post je baš fensi :thumbs2:


Pogledao sam sve epizode i dobrano te uvjeravam da je to Rimmer.
Ne shvaćam što želiš svojim lažima postići.

@System
<3
Si siguran?
http://en.wikipedia.org/wiki/Arnold_Rimmer

W3DR4N
23-08-2010, 09:55
Kulturu kupovanja orginala kod nas, nakon gotovo 15 godina i cartridge-based sistema (Nintendo), uspjesno je vratio Playstation 3.

Hrvatska zajednica je jaka. Ljudi imaju izuzetno male kolekcije igara koje obozavaju, dok se svi ostale igre razmjenjuju preko foruma i drugih kanala. Tako gomila orginalnih igara promjeni i deset vlasnika, a svi su sretni jer su odigrali poveci broj igara na osnovu jedne kupljene.

Jašar
23-08-2010, 11:32
Par činjenica:

-godišnje izađe tek desetak odličnih igara kroz sve platforme. Ove godine su to Mass Effect 2, EFLC, Heavy Rain, Red Dead Redemption, Battlefield BC2 i još nekoliko hitova. Do kraja godine nas očekuje još par, tipa Witcher 2, Portal 2, Gran Turismo 5.

-vani se kupuju orginali. To nije zbog standarda, već moralne i građanske obaveze da se korištena usluga plati. To generira veliku prodaju naslova, i jako brza sniženja.
Jasno da ta "moralna obveza" ima određenu ulogu u kupovini orginalnih igara ali reći da životni standard nema nikakvu je ne samo apsurdno nego i vrijedno prosječnog fanatičnog degenerika.


-vezano uz prošlu točku, igre stare šest mjeseci koje se odlično prodaju, dolaze u platinum izdanjima upola jeftinije nego prvobitni proizvodi. Od slabije prodavanih igara u startu se ne očekuje kasni uzlet, pa su i one jeftinije, tek tako da se prodaju.
Ovisi gdje živiš. Očito si se fokusirao na poprilično razvijene gradove. Ja sam pred koju godinu vidio Judge Dread igru u algoritmu po cijeni od preko 250kn. To je plaćanje gotovo pune cijene za igru staru preko 3 godina koja je uz to i poluproizvod. Takvi slučajevi ne da nisu rijetkost nego su svakodnevica.



-bez obzira radi li se o fizičkim naslovima ili digitalnoj distribuciji, igre često imaju ogromne popuste. Prodaju se polovne igre u savršenom stanju, maltene izvučene iz najlona i nikad igrane.
Točno.



-svijet je postao veliko selo. Igra naručena iz Velike Britanije stiže za 3-5 dana, a poštarina joj iznosi 1-3 funte (maksimalno 25 kuna).

Još nisam naručivao igre izvana (u fizičkom obliku) ali ako se ne varam, postoji određena mogućnost dodatnog plaćanja paketa na carini ukoliko on iznosi preko 30ak $ valjda? Na ovo se nemojte obazirati jer nisam 100% siguran.


-kopiranje igara nagna korisnika da igru ne cijeni, brzo ih izmjenjuje i ne konzumira u potpunosti
Apsolutno subjektivno.




Konkretni primjeri:

-The Witcher je izašao prije dvije godine. Odična i dugotrajna igra. Tko je pričekao godinu dana, mogao je kupiti dorađeno i bogato izdanje Enhanced Edition za cijenu prvobitne igre. Tko se pak strpio do ovog ljeta, Witcher EE je mogao zaigrati za smiješnu cijenu od 35-40 kuna preko Steama. Zagarantiranih 50+ sati igre.
Ne razumijem poantu. Ako želiš reći da s vremenom pada cijena proizvoda, onda je to i do sada poprilično jasno. Cijena na steamu ne mijenja se samo starošću igre i popustima nego je sama po sebi manja zbog nedostatka ambalaže.
http://store.steampowered.com/app/20900/
Također, vidim da cijena koju si naveo nije stalna i da sada isti taj proizvod košta 16 € što je 3 puta skuplje no što si ti naveo. Pod pretpostavkom da je netko stvarno htio igrati tu igru, nikada ne bi čekao takav popust nego se takve ponude uglavnom dokopaju ljudi čisto zato jer je tamo.



-tko je ovaj vikend imao 60 kuna u novčaniku, mogao je kupiti Stalker paket koji sadržava orginalni Shadow of Chernobyl i Call of Pripyat, od kojih je potonja stara tek šest mjeseci. Zagarantiranih 50+ sati igre.
A onaj tko ju je kupio dan prije, platio ju je 3+ puta više samo jer nije znao da će se sljedeći dan naći takav popust.




Lažni moral:

- zašto bih platio kad mogu imati besplatno? Jer, platio si komp, zar ne? Plati i ono na disku.
Ovo je ekvivalent s onim "you wouldn't download a car". Da sam mogao kompjuter nabaviti toliko nerizičnim putem besplatno, sada bih imao igraonu. Zaprepaščujuća je hrpa gluposti koju si spreman utrpati u post kako bi iz toga izvukao neku "pozitivnu" poantu.



-kopija je "demo verzija". Ako mi se svidi, kupit ću. Jeeee da. Odigrat ćete kampanju i doviđenja. Uostalom, da i kupite naknadno, već ste počinili krivično djelo.
Ako igra vrijedi zadržavanja na kompjuteru, povećavaju se šanse da neće ostati samo na ilegalnoj kopiji. Primjer kod mene; CoD1, WoW, HL (+sve expanzije). Ne, to nisu svi orginali koje posjedujem. To su igre koje sam prvo imao u ilegalnom obliku.



-moja država ima loš standard. "Švabe" i "ameri" će kompenzirati to što mi ne kupimo igru. Jok. Nisu oni budale da rade za zemlje nižeg standarda.
Iz tog razloga i nemamo toliko strogu kontrolu. To što je kod njih "nemoralno", kod nas je svakodnevna pojava. Shvaćaš li koliku hrpu gluposti melješ? Ako neće sniziti cijenu za naše standarde, onda igra neće biti ni kupljena. Ljudi će tu igru dobiti na drugi način. Ovdje je iznimka osoba koja ima legalne audio CDe u autu. Držati prodiku ovom puku je toliko besmisleno da i ja skoro pustim suzu. Balkan i ono o čemu ti pričaš su dva različita svijeta. Misliti da će imati iste moralne standarde bez da su im izjednačeni životni je za očekivati od nekog djeteta a ne od administratora foruma koji bi se trebao baviti igrama :rotfl:



-glupo je kupovati ako nema "multiplayer". Kupljena igra se odigra nekoliko puta, i eto ti začas učetverostručeno trajanje.
Multiplayer jest poprilično dobar razlog za kupnju originalnog naslova.


Sve dalje je irelevantno.

Nodakim
23-08-2010, 11:40
Si siguran?
http://en.wikipedia.org/wiki/Arnold_Rimmer

Siguran sam.
Isto tako ti imaš Listera u avataru, super.


Kulturu kupovanja orginala kod nas, nakon gotovo 15 godina i cartridge-based sistema (Nintendo), uspjesno je vratio Playstation 3.

Hrvatska zajednica je jaka. Ljudi imaju izuzetno male kolekcije igara koje obozavaju, dok se svi ostale igre razmjenjuju preko foruma i drugih kanala. Tako gomila orginalnih igara promjeni i deset vlasnika, a svi su sretni jer su odigrali poveci broj igara na osnovu jedne kupljene.

Shvaćam da i to krši copyright,i time se po zakonu stvara ista šteta kao i kod obične piratije.

W3DR4N
23-08-2010, 12:07
Zabranjeno je naplacivati posuđivanje bez dozvole distributera.

Trajna posudba te dođe isto kao poklon, no u ovom slucaju se radi o izmjeni dobara, sto je kolijevka trgovine.

Shaka
23-08-2010, 12:17
znaci zabranjeno je prodati i auto po tvome...

Sickmanno1
23-08-2010, 12:27
Moj problem je, a vjerujem i vecini usera sto nisu navikli kupovati orginale. Kad sam se ja kreno igrati upravo mi je PC bio najbolji zbog mogucnosti nabavke jeftinih igara. Imao sam i N64, ali neki kartridi su kostali i po 1000kn. Sva sreca pa je onda bilo mjesta za iznajmljivanje kartriđa, u suprotnom bi se jako slabo naigrao na svom N64u.

Uglavnom. Smatram se iznad prosjecnim gamerom, jerbo u prosjeku prelazim 5-10 igara mjesecno. (50% igara u danasnje doba se prede za manje od 10 sati, MP igranje me nezanima). Da je svaka 200kn to je vec 200 Eura samo za igre. A gdje su jos filmovi, serije i muzika. U svom gradu nemam kino i najblize bi mi bilo ici u Zagreb pogledati neki film, sto bi me doslo oko 100kn po filmu ako bi isao sa jednim frendom pa troskove puta prepolovio. Znaci jos 400kn minimalno da odem pogledati samo jedan film tjedno, a izade uvijek barem 2 filma koja bi pogledao tjedno. Muzika je isto skupa. 0.99$ za pjesmu se ne cini puno, ali ako slusas muziku puno nakupi se i tu jos mjesecno barem 200$. Znaci ukupno bi potrosio mjesecno oko 400 Eura. A to mi je nekak previse. Nisam racunao uopce serije i cinjenicu da pogledam mjesecno sigurno preko 20 filmova. Da ih samo posudujem to je 300kn, a kamoli da ih kupujem, sto bi bilo onda oko 4k kuna.

Shaka
23-08-2010, 12:36
neki ljudi sa 4k kuna trebaju za cijeli mjesec nahraniti i uzdrzavati obitelj...

kad bi mi siromasni ovako marili za zaradu velikih distributera i izdavaca bilo bi odlicno no jeli oni mare onda za nas kvalitetom proizvoda koji tako skupo naplacuju primjerice raznorazni bugovi,rusenja sistema i citavih windowsa,cak kvar hardwarea zbog igre placene preko 400kn...i tko bude odgovoran za to? ja koji sam iskesirao te novce i sada nemam grafu da pokrenem vise tu igru jer mi ju je ona skurila :shock:

Nodakim
23-08-2010, 12:38
Zabranjeno je naplacivati posuđivanje bez dozvole distributera.

Trajna posudba te dođe isto kao poklon, no u ovom slucaju se radi o izmjeni dobara, sto je kolijevka trgovine.


A prodaja npr. MMO accountova?

Maloki
23-08-2010, 13:22
Smatram se iznad prosjecnim gamerom, jerbo u prosjeku prelazim 5-10 igara mjesecno.
U bokte, ako si sa 5 do 10 odigranih naslova mjesečno iznad prosječni gamer, što sam onda ja koji GODIŠNJE u prosjeku odigram cca 15 naslova? :)

neki ljudi sa 4k kuna trebaju za cijeli mjesec nahraniti i uzdrzavati obitelj...
Ljudima koji sa 4 tisuće kuna mjesečno uzdržavaju obitelj igranje ne bi smjelo uopće biti na pameti.

Sickmanno1
23-08-2010, 13:29
neki ljudi sa 4k kuna trebaju za cijeli mjesec nahraniti i uzdrzavati obitelj...
Ljudima koji sa 4 tisuće kuna mjesečno uzdržavaju obitelj igranje ne bi smjelo uopće biti na pameti.

Znao sam da ce ovo netko napisati. Znaci hoces reci da neko djete od 12 godina ne bi smjelo igrati igre zato sto njegovi roditelji nemaju visoka primanja? Samo zbog toga da se djete nauci vrijednostima zivota tj. kulturnom ponasanju.

Daj lol bokte. Kud sumljam da ima racunalo jace od necije blagajne, tu mu treba jos uskratiti i igranje jerbo nema para ni za pecivo svaki dan, jerbo igranje je luksuz kod klinaca :pray:

Praetorian
23-08-2010, 13:57
Ja nabavljam igre od naših dragih susjeda SLovenaca, dosta jeftino, skoro besplatno.

Doctor Freak
23-08-2010, 14:03
Kako volim spike o četveročlanim obiteljima sa jednom plaćom od 4k kuna : ))))))))))))

Kaj nema posla il se ljudima neda radit??

Vecina njih kao nema para, al zato se mogu pušit dvije kutije cigareta i imat po 2 litre pive svakog dana, no glavno da se jedva ima za kruh : ))))


Hrvati su hebeno lijen narod sa ultra lošim ljudima na vlasti.

Nodakim
23-08-2010, 14:05
Kako volim spike o četveročlanim obiteljima sa jednom plaćom od 4k kuna : ))))))))))))

Kaj nema posla il se ljudima neda radit??

Vecina njih kao nema para, al zato se mogu pušit dvije kutije cigareta i imat po 2 litre pive svakog dana, no glavno da se jedva ima za kruh : ))))


Koliko si platio komp u sigu?

Doctor Freak
23-08-2010, 14:10
Nisam ga platio jer nisam nikad u životu kupio gotovu konfu. Kupovao sam uvijek u dijelovima, vecinu vremena rabljeno. Nakon cega bi nakon nekog vremena napravio preprodaju i uzeo bolje za iste te novce.

Tako me prijelaz sa 775 socketa na ovaj koštao 0 kuna.

Nodakim
23-08-2010, 14:10
Pohvalno.

Doctor Freak
23-08-2010, 14:20
Pohvalno.

Zašto si me to pitao?? Htio si mi reci da lako meni jer imam para s obziom na konfu kakvu imam?? Pa mogu napisat knjigu kako legalno uz nesto truda i vremena poduplati konfu za 0 kula... :)

Rang€r
23-08-2010, 14:48
Par činjenica:

-godišnje izađe tek desetak odličnih igara kroz sve platforme. Ove godine su to Mass Effect 2, EFLC, Heavy Rain, Red Dead Redemption, Battlefield BC2 i još nekoliko hitova. Do kraja godine nas očekuje još par, tipa Witcher 2, Portal 2, Gran Turismo 5.

-vani se kupuju orginali. To nije zbog standarda, već moralne i građanske obaveze da se korištena usluga plati. To generira veliku prodaju naslova, i jako brza sniženja.

-vezano uz prošlu točku, igre stare šest mjeseci koje se odlično prodaju, dolaze u platinum izdanjima upola jeftinije nego prvobitni proizvodi. Od slabije prodavanih igara u startu se ne očekuje kasni uzlet, pa su i one jeftinije, tek tako da se prodaju.

-bez obzira radi li se o fizičkim naslovima ili digitalnoj distribuciji, igre često imaju ogromne popuste. Prodaju se polovne igre u savršenom stanju, maltene izvučene iz najlona i nikad igrane.

-svijet je postao veliko selo. Igra naručena iz Velike Britanije stiže za 3-5 dana, a poštarina joj iznosi 1-3 funte (maksimalno 25 kuna).

-kopiranje igara nagna korisnika da igru ne cijeni, brzo ih izmjenjuje i ne konzumira u potpunosti



Konkretni primjeri:

-The Witcher je izašao prije dvije godine. Odična i dugotrajna igra. Tko je pričekao godinu dana, mogao je kupiti dorađeno i bogato izdanje Enhanced Edition za cijenu prvobitne igre. Tko se pak strpio do ovog ljeta, Witcher EE je mogao zaigrati za smiješnu cijenu od 35-40 kuna preko Steama. Zagarantiranih 50+ sati igre.

-tko je ovaj vikend imao 60 kuna u novčaniku, mogao je kupiti Stalker paket koji sadržava orginalni Shadow of Chernobyl i Call of Pripyat, od kojih je potonja stara tek šest mjeseci. Zagarantiranih 50+ sati igre.



Lažni moral:

- zašto bih platio kad mogu imati besplatno? Jer, platio si komp, zar ne? Plati i ono na disku.

-kopija je "demo verzija". Ako mi se svidi, kupit ću. Jeeee da. Odigrat ćete kampanju i doviđenja. Uostalom, da i kupite naknadno, već ste počinili krivično djelo.

-moja država ima loš standard. "Švabe" i "ameri" će kompenzirati to što mi ne kupimo igru. Jok. Nisu oni budale da rade za zemlje nižeg standarda.

-glupo je kupovati ako nema "multiplayer". Kupljena igra se odigra nekoliko puta, i eto ti začas učetverostručeno trajanje.



Izvori informacija:

-za razliku od fotografija u časopisima prije deset godina, danas postoji brdo video recenzija na internetu koje pokazuju igre u punom svjetlu. Korisničke recenzije, forumi, youtube prepun gameplay video recenzija.

-demo verzije, promotivni besplatni vikendi, otvorene bete, sve su načini da se igra isproba prije kupnje. Treba tražiti i uvijek možete igrati neizašle hitove prije svih.




Iz mog primjera, ne igram kopirane igre. Toliko igara koliko me zanima kupim. Teško da me igre koštaju više od 150 kuna mjesečno. Playstation 3 igre izvana me koštaju 15-19 britanskih funti, što je oko 150-180 kuna. Steam često ima akcije, pogotovo ova ljetna i očekivana božićna, kad se cijeli paketi od 30 igara mogu dobiti za tristotinjak kuna. Ebay bidovi su toliko smiješni da će vas češće poštarina od 5$ koštati više od željene igre.


Tema nije za pro gamer hax0re koji jednostavno moraju odigrati apsolutno sve igre koje izađu, i za one koji su ZeroCool hakeri ako skinu igru i učitaju image.

cool story bro :thumbs2:

a poanta svega toga je?


Pohvalno.

Zašto si me to pitao?? Htio si mi reci da lako meni jer imam para s obziom na konfu kakvu imam?? Pa mogu napisat knjigu kako legalno uz nesto truda i vremena poduplati konfu za 0 kula... :)
zanimnljivo, uz nešto truda i vremena, ajde baš me zanima.

Bartuc
23-08-2010, 15:00
Ne znam u kojem svijetu možeš prodati lošiju komponentu i bez dodatnih troškova kupiti pozamašno bolju komponentu... Osim ako nađeš tešku njubinu i uvališ mu po kupovnoj cijeni od prije godinu dana :D

Duke of Earl
23-08-2010, 15:00
/cut

cool story bro :thumbs2:

a poanta svega toga je?

Isuse Rang€r daj više prestani srat govna i napiši nešto konkretno, i to se odnosi na sve teme u kojima se pojavljuješ. WEDRAN je ovdje sve odlično rekao i argumentirao, cool story bro je ovdje potpuno nepotreban. Poanta je da igre više nisu toliko skupe, i gotovo svako si može priuštiti pokoji orginal, pogotovo pojavom Steama, jeftinim dostavama iz drugih zemalja, akcija itd., i tako pdržat proizvođaća i daljni razvoj novih naslova. Sve je lijepo objasnio u tekstu i nije potrebna nikakva jebena poanta.

keko
23-08-2010, 15:03
A 70% tih proizvođača iskoristi taj novac koji daju kupci originala na ušminkavanje grafike i stavljanje zaštite.

Constantine
23-08-2010, 15:04
[quote=W3DR4N]/cut

cool story bro :thumbs2:

a poanta svega toga je?

Isuse Rang€r daj više prestani srat govna i napiši nešto konkretno, i to se odnosi na sve teme u kojima se pojavljuješ. WEDRAN je ovdje sve odlično rekao i argumentirao, cool story bro je ovdje potpuno nepotreban. Poanta je da igre više nisu toliko skupe, i gotovo svako si može priuštiti pokoji orginal, pogotovo pojavom Steama, jeftinim dostavama iz drugih zemalja, akcija itd., i tako pdržat proizvođaća i daljni razvoj novih naslova. Sve je lijepo objasnio u tekstu i nije potrebna nikakva jebena poanta.[/quote:39qz4kpp]
pokoji da,ali redovno kupovat ne.

Doctor Freak
23-08-2010, 15:05
Ne znam u kojem svijetu možeš prodati lošiju komponentu i bez dodatnih troškova kupiti pozamašno bolju komponentu... Osim ako nađeš tešku njubinu i uvališ mu po kupovnoj cijeni od prije godinu dana :D

Pa samo na njuškalu svakog dana pronađem barem jednu ekskluzivnu komponentu za malo para, koja se isplati kupiti i preprodati.

npr kupim gtx275 za 1000kn, prodam je za 1200kn. Dve takve grafe u prosjeku i imaš ITB disk besplatno.

To je samo od jedan nacina...a znam ih još nekoliko...i kada se takve 3-4 stvari kompenziraju može se jako dobro zaraditi, usudio bih se reci mogao bi i zivjeti od toga.

Samo što to iziskuje i vremena i truda...ponekad i sreće...

Sickmanno1
23-08-2010, 15:29
[quote=W3DR4N]/cut

cool story bro :thumbs2:

a poanta svega toga je?

Isuse Rang€r daj više prestani srat govna i napiši nešto konkretno, i to se odnosi na sve teme u kojima se pojavljuješ. WEDRAN je ovdje sve odlično rekao i argumentirao, cool story bro je ovdje potpuno nepotreban. Poanta je da igre više nisu toliko skupe, i gotovo svako si može priuštiti pokoji orginal, pogotovo pojavom Steama, jeftinim dostavama iz drugih zemalja, akcija itd., i tako pdržat proizvođaća i daljni razvoj novih naslova. Sve je lijepo objasnio u tekstu i nije potrebna nikakva jebena poanta.[/quote:1gas9eu7]

Ja ne znam da li smo mi citali istu stvar ali poanta Wedranovog posta nije da si svako moze priustiti tu i tam orginal, vec je poanta njegovog posta bila da bi svi trebali kupovati orginale. Covjek je odrastao i sad ima svoje pare i sad odjednom ga je napalo postenje jerbo je u mogucnosti kupovati orginale. Prije par godina je vjerovatno igrao samo piratliju po cijele dana, a danas je pametan i cijenjen covjek u drustvu jer kupuje orginale.

a lol bokte...

Doctor Freak
23-08-2010, 15:49
Ja ne znam da li smo mi citali istu stvar ali poanta Wedranovog posta nije da si svako moze priustiti tu i tam orginal, vec je poanta njegovog posta bila da bi svi trebali kupovati orginale. Covjek je odrastao i sad ima svoje pare i sad odjednom ga je napalo postenje jerbo je u mogucnosti kupovati orginale. Prije par godina je vjerovatno igrao samo piratliju po cijele dana, a danas je pametan i cijenjen covjek u drustvu jer kupuje orginale.

a lol bokte...

Jaooo kako volim kad se radiš pametan i pljuješ po drugima. U biti ti to radiš stalno. Drugo i nemaš.

Izračunaj si koliko ti novca mjesečno ubiješ na cigarete, s obzirom da znam da pušiš kutiju na dan. Vidiš Wedran ne puši, pa izračunaj kolko igara može za te novce kupiti dok ti kukaš kako se nema.

keko
23-08-2010, 15:52
Što se mene tiče Sick je u potpunosti u pravu, mogao bih i ja tako pametovati da zarađujem svoje novce.

bezimeni
23-08-2010, 15:53
Oko čega se neki opterećuju... baš me zaboli da li će si ove godine moći kupiti jahtu od 20 ili 25 metara i da li će si moći uplatiti turističko putovanje na mjesec . Kada se budu ponašali OVAKO (http://www.vecernji.hr/vijesti/vlasnik-dm-a-svoje-bogatstvo-darovao-dobrotvorne-svrhe-clanak-180193)S :pray: :pray: onda ću i ja razmišljati o vlastitoj moralnosti .

Doctor Freak
23-08-2010, 15:54
Što se mene tiče Sick je u potpunosti u pravu, mogao bih i ja tako pametovati da zarađujem svoje novce.


Da Wedran bi trebao za tebe i ostale diči guzicu iz stolice i krenuti zaradit neke pare. Na benzinskoj uvijek možeš prat prozore, a i konobara se uvijek traži koliko ja znam. Toliko ima izbora, samo se treba trgnut.

Nitko ne sere pare...

Sickmanno1
23-08-2010, 15:57
Jaooo kako volim kad se radiš pametan i pljuješ po drugima. U biti ti to radiš stalno. Drugo i nemaš.

Izračunaj si koliko ti novca mjesečno ubiješ na cigarete, s obzirom da znam da pušiš kutiju na dan. Vidiš Wedran ne puši, pa izračunaj kolko igara može za te novce kupiti dok ti kukaš kako se nema.

Totalno sam busted. Stalno samo pljujem po ljudima. Drugo i nemam??!???????????? (mislim da jasno da ovo nekuzim).

Moja je stvar sto ja pusim 2 kutije dnevno (vidis da neznas). Ja nisam nigdje rekao da si ne mogu priustiti orginal, vec komentiram kako sam ja shvatio Wedranov post.

Ubiti procitaj jos jednom moj post, jer ocito je da ga nisi skuzio jer kao sto sam vec rekao nisam nigdje napisao da si nemogu kupiti orginal i nisam nigdje kukao kako nemam za orginal.

A ti si isto jelda posten i samo orginale koristis? Yea right. Wedran mozda i da, ali ti zasigurno ne. Vidao sam tvoje postove po forumima ilegalne tematike. Ok to nemora znaciti da koristis piratiju ali cist sumljam da ne koristis...

Rang€r
23-08-2010, 16:02
[quote=W3DR4N]/cut

cool story bro :thumbs2:

a poanta svega toga je?

Isuse Rang€r daj više prestani srat govna i napiši nešto konkretno, i to se odnosi na sve teme u kojima se pojavljuješ. WEDRAN je ovdje sve odlično rekao i argumentirao, cool story bro je ovdje potpuno nepotreban. Poanta je da igre više nisu toliko skupe, i gotovo svako si može priuštiti pokoji orginal, pogotovo pojavom Steama, jeftinim dostavama iz drugih zemalja, akcija itd., i tako pdržat proizvođaća i daljni razvoj novih naslova. Sve je lijepo objasnio u tekstu i nije potrebna nikakva jebena poanta.[/quote:3f7zr1kv]

nove igre su jednako skupe, a u nekim slučajevima i skuplje nego prije (cod6, sc2..).

neznam na šta misliš pod tvrdnjom da si svako može priuštit pokoji orginal, al meni je to pokoji maximalno 2 godišnje, djelom zbog činjenice što imam prejeben ukus u igrama i skužim šta valja kupit, djelom zbog tog što si više od tog nemogu priuštit.

što se tiče frika, on se prije nekih tjedan il neš bio razbacavao s infoom sa "onih" siteva u DA:O temi, tolko o tome :>

Doctor Freak
23-08-2010, 16:03
ahahahah tvoja je stvar kolko ti pušiš, al je i tvoja di sam ja sve registriran...

Ajde baš zakon da postoji još na desteke amd freakova po forumimam...a vidi kurca to nisam ja : )))

Po tvojim glupim razmišljanjima ako je netko registriran na gay forumu, automatski postaje gay : ))))))))))))))

a jesi njubina....



što se tiče frika, on se prije nekih tjedan il neš bio razbacavao s infoom sa "onih" siteva u DA:O temi, tolko o tome :>

ajde mi daj link di sam ja to spominjao bilo koji site??? Ako svi itemi postoje i službeni su od igre onda se i mogu nabaviti/kupiti right???


Pa kad si već toliko moralno osvješten što nisi prijavio post i rekao da spominjem piratiju???

Sickmanno1
23-08-2010, 16:10
kako si los lol

ajd nemoj ici u nekakve rasprave ako su ti argumenti: njubina i glupo razmisljanje :(

Rang€r
23-08-2010, 16:15
ahahahah tvoja je stvar kolko ti pušiš, al je i tvoja di sam ja sve registriran...

Ajde baš zakon da postoji još na desteke amd freakova po forumimam...a vidi prozora to nisam ja : )))

Po tvojim glupim razmišljanjima ako je netko registriran na gay forumu, automatski postaje gay : ))))))))))))))

a jesi njubina....

nek mi neko dešifrira ovo


[quote="Rang€r":1hoc5enx]što se tiče frika, on se prije nekih tjedan il neš bio razbacavao s infoom sa "onih" siteva u DA:O temi, tolko o tome :>

ajde mi daj link di sam ja to spominjao bilo koji site??? Ako svi itemi postoje i službeni su od igre onda se i mogu nabaviti/kupiti right???


Pa kad si već toliko moralno osvješten što nisi prijavio post i rekao da spominjem piratiju???[/quote:1hoc5enx]

mnogi itemi koje si tamo nabrojo se više ni na koji način nisu mogli nabavit/kupit. nedami se tražit sad taj tvoj post

Doctor Freak
23-08-2010, 16:21
aha nisu se mogli više nabaviti....a tko je rekao da sam ja išao u nabavku??? Ja bih prije rekao da je nabavka već bila gotova, samo sam pitao dal je to sve.

Za tvoju informaciju igru kao i nastavak sam preordao i dobio iteme na listi, također sam pokupovao sve dlc-ove koji su se mogli kupiti. I pitao ljude na forumu dal postoji još nešto, s obzirom da želim ponovo igrati ali sa svime u kompletu.

Niti sam spominjao bilo kakav oblik piratije, niti sam linkao bilo koju stranicu ili forum, a najmanje sam imao veze s necim ilegalnim.

Nisam znao da si ti šerif foruma i da se tebi ljudi moraju pravdati di su i kako nešto kupili.


A ako nešto neznas procitati sto ja napisem, onda me nemoj ni citirati, biti cu presretan da se nemoram pravdati dobrovoljnome šerifu poput tebe ;)

SkunK
23-08-2010, 16:41
Sve mi se nekako čini čim netko ne dobije ideju : "DVD-e masovno pržim spreman da ih sutra tržim".

Constantine
23-08-2010, 16:52
ma jebemu sve
ova block lista samo ima kontra efekt,stalno klikcem na postove od frika da ih vidim ma koliko god retajni bili :(

Rang€r
23-08-2010, 17:10
aha nisu se mogli više nabaviti....a tko je rekao da sam ja išao u nabavku??? Ja bih prije rekao da je nabavka već bila gotova, samo sam pitao dal je to sve.

Za tvoju informaciju igru kao i nastavak sam preordao i dobio iteme na listi, također sam pokupovao sve dlc-ove koji su se mogli kupiti. I pitao ljude na forumu dal postoji još nešto, s obzirom da želim ponovo igrati ali sa svime u kompletu.

Niti sam spominjao bilo kakav oblik piratije, niti sam linkao bilo koju stranicu ili forum, a najmanje sam imao veze s necim ilegalnim.

Nisam znao da si ti šerif foruma i da se tebi ljudi moraju pravdati di su i kako nešto kupili.


A ako nešto neznas procitati sto ja napisem, onda me nemoj ni citirati, biti cu presretan da se nemoram pravdati dobrovoljnome šerifu poput tebe ;)

fulo si poantu, al ko da je to bilo neočekivano :)

ti bitchaš po ljudima koji imaju za pivo/cigare, a "nemaju" za igre, a i sam koristiš piratske usluge, i da postovi su ti dozlaboga loši.

Maloki
23-08-2010, 17:11
djelom zbog činjenice što imam prejeben ukus u igrama

Ahahahahahahahahahahahahahahahahah :pray: :pray: :pray:

Rang€r
23-08-2010, 17:13
eheheheheheh

W3DR4N
23-08-2010, 18:18
Igre stare 6 mjeseci su 160 kuna. Dijete u vrtiću zašpara taj iznos.

Rang€r
23-08-2010, 18:34
to je zato jer ima bogate roditelje:3

Sonic_Moronic
23-08-2010, 18:43
Ja znam gomilu klinaca i tinejdžera čiji starci automatski uzimaju sve pare koje ovi dobiju, smatram se sretnim što uopće mogu zadržati novce za sebe. :?

Bartuc
23-08-2010, 18:52
Čovjek želi uštedjeti gdje god može. Colu/kavu/pivu ili fini ručak u restoranu ili film u kinu ne možeš dobiti besplatno, igru možeš. Da li ćeš kupiti original igru i taj mjesec zaobići sve ostale "gušte" u životu ili ćeš si skinuti besplatno igru i uživati u drugim stvarima. Naravno da je nemoralno, ali koga boli qurac za moral u zemlji gdje ti država doslovno UKRADE sav novac koji zaradiš silnim porezima.


Lako je biti pametan u dobi od 18-25 godina kad ti roditelji plaćaju hranu i krov nad glavom ili dok nemaš vlastite djece kojima ti plaćaš školovanje, hranu i krov pa svoje pare trošiš na gluposti.


No kaj je je, ima popusta i igara koje nisu luksuz. 50 kuna sam platio Stalkere, a riječ je o igri koju sam prešao valjda 5 puta i još ću je toliko preći bez problema, tako da mi tih novaca nikada neće biti žao. Ali da kupim Starcraft 2 za 450 kuna, pa nema teoretske šanse... 450 kuna za 10 sati SP kampanje, nikada.


Moral u Hrvatskoj, što sve neću ćuti :rotfl:

MILF hunter
23-08-2010, 19:06
Sada kad radim mi je tak svejedno budući da u gamingu više nisam aktivan, pa je to samo briga manje. Tu i tamo bacim PES s ekipom i to je to...

Mada, ne znam kakva je vaša definicija džeparca i koliko ste dobivali, ali kad sam išao u vrtić/školu, 400-500 kn sam mogao samo sanjati. Približio bih se tom iznosu jedino kad bi zbrojio svu lovu što bih dobio za rođendan. I jednostavno nije bilo teorije da to spiskam na jednu igru. Nisam mogao istovremeno raditi i školovati se, a praksu mi baš i nisu plaćali :) The point is, imao sam druge prioritete u toj dobi, a oriđiđi igre nisu bile među njima...

S 15 ili 16 godina uštedjeti toliko da si kontinuirano možeš plaćati originale omiljenih igara jednostavno je nemoguće ukoliko nisi nametnik koji konstantno muze lovu od roditelja, a to su bili manje više svi oni koji ovdje govore kako je lako uštedit za originale. Da, kad ti starci financiraju izlaske, net, bonove, poklone curi itd. lako je štediti, to uopće nije sporno. Ali nismo svi bili te sreće pa da smo imali takve mogućnosti.

Bartuc
23-08-2010, 19:11
Mene zanima koliko je recimo Wedran imao originala u dobi od 10-16 godina, a da nisu došle u bundleu sa grafičkom... Sad će uletjeti sa spikom da nije igrao komp u toj dobi već je visio na nogometu čitav dan :D

bezimeni
23-08-2010, 19:23
Pa kaj nije prosječna dob zapadnih gamera preko trideset ? Skup je to sport a klincima je i tak bolje da vise vani u parku nego da se grbave na stolcu ili sa gamepadom u ruci .Današnji klinci "moraju" imati sve ...i dobar mobitel i komp u vlastitoj sobi +konzolu i sto čuda .I onda se čudimo što sve ide u kurac .

croking1994
23-08-2010, 19:38
Kod nas u gradu postoji lik koji ima legalan ducan za przenje (valjda,kad ga nisu zatvorili od kad ja znam da tamo stoji) igara.On bi po tome dobio vec 5 milja kuna kaznu.A ja se svaki put kad prolazim onuda do skole pitam zar on to smije radit??
Ako to nije piratstvo onda ja neznam sto je..

btw. on na tome mjesecno masno zaradi..

flander
23-08-2010, 20:42
450 kuna za 10 sati SP kampanje, nikada.


vidiš da neznaš :D SC2 je prvenstven baziran za MP :D SP je tu tek tolko da popuni DvD :P

Jerry
23-08-2010, 21:18
400 kn je puno dat da se zabavim par dana / sati n akompu. :roll: a mogu nabavit besplatno. tako da se ja držim ovog drugog, a uostalom, tinejđer sam, trebaju mi novci za pametnije stvari

Nee Joe
23-08-2010, 21:23
Wedrane, samo da offtopičarim malo od teme- igru naručenu iz Velike Britanije (npr preko game.co.uk) stiže za 3-5 dana i poštarina je 1-3 funte??! Tako jeftino? Ako je, sutra odmah naručujem!

KI KI
23-08-2010, 21:45
svaka vam cast... ali ono zbilja... mladji pljuju po starijima, stariji po mladjima...
ajmo realno... kojem se tinejđeru da raditi prek ljeta kad moze bit 24/7 na kupanju ili bit negdje u parkicu?
normalno vise manje nikom... a i oni koji zarade tak nes sa poslom prek ljeta sigurno nece pokupovati par igara neg potrositi na faf negdje il nes deseto...
a svima koji su tek zavrsili faks, nasli prvi posao, njih jos uvjek financiraju roditelji takorec ako stanuju sa starcima jos. da ima mjesecno i 3000kn placu, pol da u kucu, pol od pol za zajebavanje svakog vikenda, i jos mu ostane za neki dobar original i za benzin...
a sta je da je... ja nemam originala osim D2 i drago mi je zbog tog... kupit cu i D3 jer znam da ce igra bit vrijedna svake lipe. dok recimo SC2 necu kupit jer jednostavno mi se neda to igrati u MP nego samo prijec sp, malo protiv kompa i ajd nac drugu igru...

W3DR4N
23-08-2010, 21:59
Wedrane, samo da offtopičarim malo od teme- igru naručenu iz Velike Britanije (npr preko game.co.uk) stiže za 3-5 dana i poštarina je 1-3 funte??! Tako jeftino? Ako je, sutra odmah naručujem!

Base.com recimo šalje iz Švicarske, poštarina je 1.20 funti i ako naručiš za vikend, igrati ćeš već idući tjedan.
Mass Effect 2 za PC košta cca 140 kuna, Bad Company 2 je 125 kuna, Metro 2033 je 108 kuna. Sve ovogodišnji AAA hitovi, od kojih je samo Mass Effect star 7 mjeseci, a svi su ostali noviji.
Maltene svatko može imati Visa Electron karticu, a sukladno tome i PayPal račun, može kupovati svugdje bez nekih naknada.

Bartuc
23-08-2010, 22:00
vidiš da neznaš :D SC2 je prvenstven baziran za MP :D SP je tu tek tolko da popuni DvD :P

Ne slažem se :D Što bi ja kao SC njub imao raditi u MP-u među ljudima koji godinama halaju tu igru. SC je sport (xD), znači da moraš vraški dobro kužiti igru inače kaj imaš od nje u MP-u, samo bi gubio :D Imam dojam da igra uopće nije MP friendly :D

flander
23-08-2010, 22:13
vidiš da neznaš :D SC2 je prvenstven baziran za MP :D SP je tu tek tolko da popuni DvD :P

Ne slažem se :D Što bi ja kao SC njub imao raditi u MP-u među ljudima koji godinama halaju tu igru. SC je sport (xD), znači da moraš vraški dobro kužiti igru inače kaj imaš od nje u MP-u, samo bi gubio :D Imam dojam da igra uopće nije MP friendly :D


pa jebiga sad :D vježbaj, imaš skrimiše xD kreneš na ultra easy ^^ i ja sam WoW krenuo kao neuki igrač, a gle me sad ^^ a pih i dalje sakam u PvPu :(


očem Diablo 3....

btw oš za to dat 400 kuna ? :P

Nee Joe
23-08-2010, 22:14
Wedrane, samo da offtopičarim malo od teme- igru naručenu iz Velike Britanije (npr preko game.co.uk) stiže za 3-5 dana i poštarina je 1-3 funte??! Tako jeftino? Ako je, sutra odmah naručujem!

Base.com recimo šalje iz Švicarske, poštarina je 1.20 funti i ako naručiš za vikend, igrati ćeš već idući tjedan.
Mass Effect 2 za PC košta cca 140 kuna, Bad Company 2 je 125 kuna, Metro 2033 je 108 kuna. Sve ovogodišnji AAA hitovi, od kojih je samo Mass Effect star 7 mjeseci, a svi su ostali noviji.
Maltene svatko može imati Visa Electron karticu, a sukladno tome i PayPal račun, može kupovati svugdje bez nekih naknada.

zomg, Left 4 Dead 2 za Xbox 360=17 eura, FIFA 10 za Xbox 360= 21 euro na Base.com :shock: :shock: Hvala, Weky za site :bravo:

Razzarach
23-08-2010, 22:17
A kako ja mogu napravit visa electron pobogu?

Jašar
23-08-2010, 22:31
Ja ne znam da li smo mi citali istu stvar ali poanta Wedranovog posta nije da si svako moze priustiti tu i tam orginal, vec je poanta njegovog posta bila da bi svi trebali kupovati orginale. Covjek je odrastao i sad ima svoje pare i sad odjednom ga je napalo postenje jerbo je u mogucnosti kupovati orginale. Prije par godina je vjerovatno igrao samo piratliju po cijele dana, a danas je pametan i cijenjen covjek u drustvu jer kupuje orginale.

a lol bokte...

Jaooo kako volim kad se radiš pametan i pljuješ po drugima. U biti ti to radiš stalno. Drugo i nemaš.

Izračunaj si koliko ti novca mjesečno ubiješ na cigarete, s obzirom da znam da pušiš kutiju na dan. Vidiš Wedran ne puši, pa izračunaj kolko igara može za te novce kupiti dok ti kukaš kako se nema.
I to mijenja to što je on rekao tako što..?

Nee Joe
23-08-2010, 22:36
Mijenja tako što ste svi skrenuli 3km ulijevo od teme.... Govori se o prednostima originala nad kopijama, al vidim da ovaj forum ne može bez konflikta i bez nerazumnih rasprava tko je kome kako i zašto -.-

Sickmanno1
23-08-2010, 22:42
Mijenja tako što ste svi skrenuli 3km ulijevo od teme.... Govori se o prednostima originala nad kopijama, al vidim da ovaj forum ne može bez konflikta i bez nerazumnih rasprava tko je kome kako i zašto -.-

Nemoze niti jedan forum, jerbo uvijek ima usera koji se bash i ne vole <_<

Nee Joe
23-08-2010, 22:44
Mijenja tako što ste svi skrenuli 3km ulijevo od teme.... Govori se o prednostima originala nad kopijama, al vidim da ovaj forum ne može bez konflikta i bez nerazumnih rasprava tko je kome kako i zašto -.-

Nemoze niti jedan forum, jerbo uvijek ima usera koji se bash i ne vole <_<

Darwinov zakon života: Ne postoji forum na ovoj biološki razvijenoj planeti na kojoj neće biti rasprava dva nekompatibilna uma

Bartuc
23-08-2010, 22:44
očem Diablo 3....

btw oš za to dat 400 kuna ? :P

Pa razmišljam si o tome :D Propustio sam MP u D2 dok je bio aktualan (sada mi ga se ne da opet halati), tako da bi mogao tu grešku ispraviti sa D3. Samo se bojim da igra ne ispadne smeće...


Zašto nema Starcraft 2 na Steamu? Što igre za Steam dolaze sa kašnjenjem ili uopće neće niti izaći u digitalnoj verziji? Nije me briga za SC2, pitam zbog Diablo 3 :D

Constantine
23-08-2010, 22:46
A kako ja mogu napravit visa electron pobogu?
jesi probao,neznam,napravit racun u banci pobogu :/

Nee Joe
23-08-2010, 22:46
A kako ja mogu napravit visa electron pobogu?
jesi probao,neznam,napravit racun u banci pobogu :/

možda je balonja pa ne može :/

Constantine
23-08-2010, 22:50
pa valjda ima 14-15 godina pa moze.

Grim
23-08-2010, 23:08
očem Diablo 3....

btw oš za to dat 400 kuna ? :P

Pa razmišljam si o tome :D Propustio sam MP u D2 dok je bio aktualan (sada mi ga se ne da opet halati), tako da bi mogao tu grešku ispraviti sa D3. Samo se bojim da igra ne ispadne smeće...


Zašto nema Starcraft 2 na Steamu? Što igre za Steam dolaze sa kašnjenjem ili uopće neće niti izaći u digitalnoj verziji? Nije me briga za SC2, pitam zbog Diablo 3 :D
Sumnjam da će Diablo 3 biti na Steamu, kao i sve nadolazeće Blizzard igre.
Blizzard je uvjeren da im Steam ne treba, te forsiraju svoj Blizzard store, Battle.net i sve to, tako da bi im Steam samo bio problem.

Bartuc
23-08-2010, 23:12
E peh, već sam vidio kako ću igrati D3 za 120 kuna par mjeseci nakon izlaska :D

Nee Joe
23-08-2010, 23:25
E peh, već sam vidio kako ću igrati D3 za 120 kuna par mjeseci nakon izlaska :D

To sam se i ja nadao, tak je Mass Effect 2-ci pala cijena za nekih 200 i neš kn :(

bibonzo
23-08-2010, 23:39
Ma daj ajde kakav mrtvi moral, te kompanija ala EA zaraduju miljarde godisnje stovise oni mjere gubitke u tom kolko im je manja zarada a ne kolko su izgubili. Developeri ovak i onak rade pod ugovorom koji im je isplacen bez obzira na uspjeh.

Kad te kompanije pocnu gradit njesra za sirotinju i donirat svoju lovu budem razmislio ocu ih podrzat ili ne. Koja je vrijednost igri u kulture? Ravna nuli napravljene su ekluzivno radi zabave, zaglupljivanja i profita. Cast iznimkama koje mozes na prste nabrojat.

Bolje nadite nesto malo vrijednije oko cek ce se raspravljat, solit pamet i propovjedat lazni moral. Ak ste tolko moralni i dobri donirajte pare od igri nekom kome fakat trebaju, fala bogu takvih ima dosta. :thumbs1:

Maloki
24-08-2010, 00:19
Base.com recimo šalje iz Švicarske, poštarina je 1.20 funti i ako naručiš za vikend, igrati ćeš već idući tjedan.
Mass Effect 2 za PC košta cca 140 kuna, Bad Company 2 je 125 kuna, Metro 2033 je 108 kuna. Sve ovogodišnji AAA hitovi, od kojih je samo Mass Effect star 7 mjeseci, a svi su ostali noviji.
Maltene svatko može imati Visa Electron karticu, a sukladno tome i PayPal račun, može kupovati svugdje bez nekih naknada.

Lol, na Base.com je Starcraft 2 322kn :)

@Razarač - odeš s roditeljima u banku ako imaš manje od 18 godina i napraviš si tekući (Maestro) i devizni (Visa Electron) račun.

Razzarach
24-08-2010, 00:25
pa valjda ima 14-15 godina pa moze.
lol sta se moze sa 15?

W3DR4N
24-08-2010, 00:28
PowerPlayDirect, tamo je ~285 kuna. Ušteda skoro 40% u odnosu na običan odlazak u trgovinu.
Igra je stara niti mjesec dana. Računaj da će već oko Božića biti 150 kuna.
Velim, stvarno nema nekog opravdanja da se igre ne može nabaviti jeftinije.

Constantine
24-08-2010, 00:49
pa valjda ima 14-15 godina pa moze.
lol sta se moze sa 15?
da

Nee Joe
24-08-2010, 07:56
Ma ajd strpit ću se do 29. siječnja, punim 18 pa onda u banku otvorit račun :D... .Nego, kad dođe 29. 01., svi u Kutinu na pivu, ja častim :)...

A sad malo OT:
Moram priznat da sam ugodno iznenađen cijenama u inozemstvu te poštarinom, te izgleda da se nažalost, u Hrvatskoj, zbog previsokih cijena praktički ne isplati kupovati. Možda je zato većina Hrvata podložna piratiji, jer, kad bi cijene bile kao npr u Njemačkoj (što znam iz osobnog iskustva), piratija bi kod nas bila praktički istrijebljena.

flander
24-08-2010, 07:59
E peh, već sam vidio kako ću igrati D3 za 120 kuna par mjeseci nakon izlaska :D


pa sta ce Blizzu sream kad imaju battle.net :D

od tamo možeš skinut sve njiove igre u digitalnom obliku, i isto su jeftinije...

Nee Joe
24-08-2010, 08:02
E peh, već sam vidio kako ću igrati D3 za 120 kuna par mjeseci nakon izlaska :D


pa sta ce Blizzu sream kad imaju battle.net :D

od tamo možeš skinut sve njiove igre u digitalnom obliku, i isto su jeftinije...

Kupovanje osobno u trgovinama polako odlazi u prošlost (mada je jedan od najsigurnijih načina kupovine). Steam, Battle.net i slični su mila majka za kupovinu PC igara, a kad bi na Xbox Live! Marketplace-u i PSNetworku sve igre bile dostupne za online kupovinu, ne bi ni to bilo loše, mada za konzole preferiram kupovanje bundleova...

kikl0p
24-08-2010, 12:43
Wedran otvori temu onda uopce ne odgovara na postove koji se ticu teme, vec na postove trivialne za temu
Sto se mojeg piratskog morala tice ide ovako: Developeri ce na igri zaradit milione i mojih parsto kuna im ne znaci ama bas nista
isto kako moj jedan glas na izborima nece nista promjenit...

Bartuc
24-08-2010, 12:51
@kiklop, na taj način razmišlja još jedno milijun ljudi... Pomnoži tih parsto kuna sa milijun :D

KI KI
24-08-2010, 13:11
fuckas ti taj digitalni oblik :D ajd neke igre da :D ali D3 ja ocu na ruke :D

Nee Joe
24-08-2010, 13:15
fuckas ti taj digitalni oblik :D ajd neke igre da :D ali D3 ja ocu na ruke :D

Nego.... Ima da se kutija sjaji u vitrini da svi vide :D



Developeri ce na igri zaradit milione i mojih parsto kuna im ne znaci ama bas nista

Upravo ono što Bartuc reče- misliš da ne vrijedi? Upravo su tih stotinjak kuna koji njima profit donose, i to ne samo u smislu da iz tvog džepa ide njima u džep, nego sve pozitivne "nuspojave" koje prate dobru prodaju njima su profit

MILF hunter
24-08-2010, 13:15
A moral developera? Napravit ćemo igru koja neće donijeti apsolutno ništa novo i treba 7+ sati da ju se završi, ali ćemo napravit prejebenu grafiku koja će ju prodavati i naplatiti to 500 kn. Pomnoži to s brojem developera koji tako razmišljaju, a nije baš mali broj...

Po meni je sve pošteno :)

Nee Joe
24-08-2010, 13:19
Kako god, nisu više ovo iste godine- originali su pristupačniji nego ikad i caruju. Kopije failaju. EOD.

Maloki
24-08-2010, 14:01
A moral developera? Napravit ćemo igru koja neće donijeti apsolutno ništa novo i treba 7+ sati da ju se završi, ali ćemo napravit prejebenu grafiku koja će ju prodavati i naplatiti to 500 kn. Pomnoži to s brojem developera koji tako razmišljaju, a nije baš mali broj...
Ti se igraš na PS3 ili na PC-u?

kikl0p
24-08-2010, 14:40
@kiklop, na taj način razmišlja još jedno milijun ljudi... Pomnoži tih parsto kuna sa milijun :D
da, ali ja nemogu promjenit razmisljanje tih milijun ljudi pa ako kupim igru ja ispadam sucker...
Uostalom taj cjeli moral oko piratizacije igara mi nema smisla, to je ustvari djeljenje, ko meni moze zabranit da ja nekome dam ili posudim nesto sto sam kupio. Jer na kraju krajeva ta piratizirana igra je samo posudba od nekog tko ju je kupio.

Duke of Earl
24-08-2010, 14:50
Base.com recimo šalje iz Švicarske, poštarina je 1.20 funti i ako naručiš za vikend, igrati ćeš već idući tjedan.

Kaj ozbiljno tak jeftina poštarina za hrvatsku ? To se plaća po igri ili kak, fakat bi mogli od tud naručivat igre za PS3, ima odličnih novih naslova za faking 100 kn, a kod nas dodu 400-500 kn. Ak imaš iskustva s njima, daj malo pobliže opiši proces kojim si išao, može i na PM.

MoD
24-08-2010, 14:55
Tako mi je drago kada vidim da rade zaštite za PC igre, ma općenito...
Volio bih kada bi, jednom za svagda, uspjeli u naumu... Želiš igru; kupi! :-x
Više mi se sere od te jeb*** piratije. Između ostalog, meni je uvijek bio veliki gušt posjedovati originalnu igru, makar i na Steamu. Iako mi se Steam, u zadnje 3 godine, nekako najviše dopada.

MILF hunter
24-08-2010, 15:06
A moral developera? Napravit ćemo igru koja neće donijeti apsolutno ništa novo i treba 7+ sati da ju se završi, ali ćemo napravit prejebenu grafiku koja će ju prodavati i naplatiti to 500 kn. Pomnoži to s brojem developera koji tako razmišljaju, a nije baš mali broj...
Ti se igraš na PS3 ili na PC-u?

Pa skoro nigdje više, kao što sam i napisao :) Gaming mi je pao u drugi plan, iz raznih razloga. Doduše, konzole nikad nisam volio, PC je uvijek bio moja platforma.

Moja kritika općenito se odnosi na sve koji naplaćuju svoj rad, a među kojima se nađe "takvih" koji naplaćuju isključivo promociju i hype proizvoda, a ne stvarni trud koji su uložili; oni koji žive na imenu franšize i staroj slavi. Takvih je uvijek bilo i bit će.

Recimo, s glazbenim cd-ovima je drugačija stvar, njih mi je gušt otvoriti i vidjeti prekrasan cover, pa unutrašnjost, stihove, izjave članova benda i sve to. Čak i ako album nije najbolji ikada igdje, volim ga vidjeti na polici skupa s ostalima i nikad mi nije žao dati lovu za album čak i prije nego što ga poslušam i uvjerim se da neću zažaliti :) Isto tako i sa nekim filmovima, imam priličan broj naslagan na polici i nisam propustio nabaviti ih, makar su većina bili na "akcijama"...

Ali u vrijeme kada sam bio aktivniji gamer, znači prije nekih 9 ili 10 godina nisam baš bio u situaciji plaćati svaku original igru koja mi se svidjela. Snalazio sam se kako sam mogao i uopće me ne jebe to. Oni koji su imali original igre bili su uglavnom djeca s imućnijim roditeljima koji su im to plaćali i takvi mi sigurno neće držati moralne prodike o poštenju i stavu prema originalima, budući da kurcem nisu mrdnuli za ono što imaju. Lako je biti anđeo kad živiš u raju. Lako je samo birati kad ti je sve stavljeno na pladanj, te kritizirati one koji to ne mogu. Neki nisu imali mogućnost da im starci sa 14 ili 15 godina poklone skuter, komp, internet, vozački, oriđiđi igre, najskuplji mobitel i šta već ne, na temelju dobre ocjene u školi. Trebao sam na svakom feriju raditi na benzinskoj umjesto da se odmaram i onda sve to trošit na igre? Čak ni tada ne bih mogao kupiti sve koje želim.

Ni u ludilu ne bih dao lovu za jednu Fifu (koja je u to vrijeme bila jedina nogometna simulacija na kompu) koja je izlazila svake godine i nudila ista govna, osjećao bih se poput najvećeg idiota da dam pošteno zarađenu lovu EA-u, dok me oni s druge strane vrijeđaju govnima od igre. Svake godine je izlazilo isto jebeno govno, jedino se soundtrack mijenjao. Ali za mene, ljubitelja nogometa, nije bilo izbora kad je to bila jedina nogometna simulacija na kanti, sve do 2003./'04. kada je prvi put jedan PES izdan za komp. Ali nije Fifa izolirani primjer...

Poanta je da je jedna od najboljih zaštita upravo kvalitetan proizvod. Fala kurcu da će i tada biti piratije, ali bi se mogao smanjiti onaj broj ljudi koji iz nekog bunta ne kupuju to, poput onog popularnog uvjerenja "mojih 500 kn ne znači ništa"... Veliki broj ljudi smatra da neka igra uopće ne vrijedi tog novca. Ali vjerujem da bi veliki dio njih promjenio stav prema svemu tome i rado dao lovu za oriđiđi kad bi uvidjeli da se proizvođač hebeno potrudio oko sadržaja, gameplaya i trajanja, te optimizacije na samom kraju. A ne da dajem 2 plaće za novi hardver i igram isto govno od prije 5 godna, samo s bolje napravljenom vodom.

Cijenim kvalitetan rad i smatram da ga treba podržavati, zato mi na polici već godinama stoje Morrowind:Goty, Diablo 2, Silent Hill serijal, kao i raznorazni glazbeni albumi i filmovi. U tome je i čar svega, a ne u nekim bezveznim megabajtima mp3 formata i divixima. Isto tako, vjerujem da svaki istinski fan (ili velika većina) neke igre nabavi original prije ili kasnije. Jedino tako daješ nagradu za trud autoru.

Jašar
24-08-2010, 15:19
PowerPlayDirect, tamo je ~285 kuna. Ušteda skoro 40% u odnosu na običan odlazak u trgovinu.
Igra je stara niti mjesec dana. Računaj da će već oko Božića biti 150 kuna.
Velim, stvarno nema nekog opravdanja da se igre ne može nabaviti jeftinije.
Ne može onda kad se treba.

Tegla Ajvara
24-08-2010, 18:49
ja sam cesce znao imat ''piratske ispade'' vam na forumu
a nek je otvorena tema i o tome

ja znam da je piratstvo kradja, al standar hrvatske nije takav da bi se kupovali orginali

moj bratic u njemackoj kupuje sve orginale
tetak ima 3000€ placu, tetka nes malo manje
jos im je jeftinij kruh i neke osnovne pizda'ije nego kod nas, tolko o njihovom standardu
opisujem prosjecnu njemacku obitelj
nas necu ni spominjat jer svi znate kako je od vlasti do placa i cjena
da je i 100€ igra njemu nije problem dat
meni je vec, na neku igru koju cu prec za par sati je to tipa, nemam papira za potpalu, daj tih par od 20 kn da samo zapalim vatru pacemo izrostiljat

dosad sam kupio jedan paket od 5 orginala za sto i nes kuna i jos u tome svemu samo 1 igrica radila kak treba
na kraju da bi igro orginal titan quest, moro sam skinit laznjak da bi si kopiro neke datoteke i da bi nakraju mogo normalno igrat na eng ne na fra
stalker orginal, neradi cd key, u igri neporepoznaje orginal cd (moro crackat)
i na kraju igra prepepuna bugova i plavih ekrana
inecu sve spominjat, al jedina igra koja je radila al jedina igra koja je vaaljala je bila supreme comander koju sam jedno popodne igro i obriso

nemogu vam opisat kak sam se preveslano osjeco

eto, neki dan sam napravio svoju visa electron pa cemo i kupit sad poneku, al to neznaci da igru prvo necu skkinit da vidim jel vrjedi placanja

za neke igre koje bi igro na duzi period nije bed dat, kao za HoN

al oni wow frikovi mi nikak nisu jasni, plate orginal i jos mjesecno da bi igrali
kako lako se neko bogati nanjihov racun

ja znam da bi 100% igrao wow da se samo plati igra i igra bez pretplate

nije jedino gaming na meti, eto recimo filmovi
ja kad sam u zgu odem pogledat u kino iako mi se i to gadi, okolo se neki klebere bezveze, pricaju, I uopce nemam svoj mir
a u vk nema kino I normalno kad se skupi ekipa sa pivom, jedan 20minutni download I gledaj

a o glazbi da nepricam
oni ja mislim najvise puse u cjeloj prici
nijedan album mi dosad nije bio tolko dobar da ga kupim kad recimo slusam samo 3 pjesme sa njega
a i opcenito, orginal ako ripas da imas za mp3 opet cinis prekrsaj

a sto se tice piratluka, ok je ak neprofitiras na tom
a vec oni koji skinu i jos prodaju, to nije korekt al et, ljudi se snalaze na sve nacine samo da se dokopaju love

W3DR4N
24-08-2010, 19:41
@MILF Hunter
Vjeruj kako dobra igra nije nikakvo osiguranje protiv piratije. Witchera je sigurno zaigralo više od 10 milijuna ljudi, a developer smatra iznimnim uspjehom što je uspio utržiti 1.5 milijuna, kroz tri izdanja igre.



Kaj ozbiljno tak jeftina poštarina za hrvatsku ? To se plaća po igri ili kak, fakat bi mogli od tud naručivat igre za PS3, ima odličnih novih naslova za faking 100 kn, a kod nas dodu 400-500 kn. Ak imaš iskustva s njima, daj malo pobliže opiši proces kojim si išao, može i na PM.

Plaća se poštarina po svakoj igri posebno. Ako ćeš naručivati, mada želio i više igara, uvijek uzimaj svaku posebno.
Stvar je sljedeća.
Do 160 kuna u načelu ne plaćaš carinu. Stariji naslovi će većinom ispasti ispod toga. Nema potrebe forsirati veće pakete, jer će ionako sve igre stići. Na kraju te ionako isto košta.
Kako bi kupio, potrebno se registrirati i napraviti narudžbu. Isporuke se vrše između 12 i 14 svakim radnim danom. Imaš oko 2 sata da se predomisliš za kupnju i otkažeš, prije nego narudžba uđe u proces.
Nek te ne brine previše carina, možeš naručivati i skuplje igre. Svaki proizvod prilikom narudžbe možeš označiti kao poklon (zapravo obavezno to napravi), pri čemu firma koja prodaje igru na paketu neće naznačiti cijenu, i onda carina može samo procijeniti. Većinom će dobiti štambilj "neocarinjeno". Sve ove carinske odredbe se tiču hrvatske, tako da ne znam koja je procedura u BIH, no vjerujem da rade još manje problema.

Kako ja kupujem?
Kako bih uvijek prošao najjeftinije, složio sam postupak kojim uvijek prođem najbolje.
Na hardu imam iznimno složenu excel datoteku "Wish List". U njoj imam stupac za sve željene igre za koje me interesira nabavka. Zatim, imam grupe stupaca za svaku internetsku trgovinu posebno. Svaka grupa ima orginalnu cijenu u trgovini, drugi stupac za cijenu + poštarinu (koja se kreće od 10 do 40 kuna i može definirati jeftiniju i skuplju ponudu), te krajnji stupac za izračun cijene u kunama. Kako bih dobio cijenu u kunama, sa strane se nalaze posebni stupci s valutama, ovisno prodaje li trgovina u američkim ili kanadskim dolarima, britanskim funtama, eurima i drugim.
Ovisno o promjeni vrijednosti valuta u tečajnoj listi, ne moram uređivati gomilu cijena, već samo uredim valute u tom posebnom stupcu, a kompletna golema tablica se sama ažurira.
Osim što imam odličan pregled, riješio sam da mogu poredati Wish Listu abecednim redom ili pak cijenom od najniže prema najvišoj. Tako znam koje su igre najisplativije za kupnju. Isto tako, tablica automatski označava najpovoljniji iznos za pojedinačni željeni naslov.
Dovoljno je svakih dva tjedna promijeniti cijene željenih igara s popularnih sajtova u tablici, i na pregledan način imaš usporedbu cijena, gdje čak i izvana možeš proći s razlikom 50-100 kuna.
Stalno imaju i posebne ponude, a one se mogu saznati preko Twittera, RSS feeda, newslettera i sličnih promocijskih kanala trgovina.

Ušteda za naslove je redovito oko 70% u odnosu na lokalne trgovine, samo treba tražiti i ekšuli željeti legalno nabavljati igre.

Evo, opet kao primjer, Sečenova omiljena Playstation 3 igra Brutal Legend. U hrvatskoj košta 449 kn. Vani košta, zajedno s poštarinom, 125 kuna. Kao što rekoh, ušteda preko 70%.

Jopax
24-08-2010, 20:02
Heh, ja ne bih kupovao preko pošte ništa iz BiH, jedini razlog je što su oni što rade na razvrstavanju paketa prokleti lopovi i ništa više, stizali su paketi, vidi se da je otvarano i da je uzeto bilo šta što je bilo vrijedno, tipa novac ili nekakvi slatkiši i slično, a najgore od svega je što i kad prijaviš to svi se prave ludi i nitko ne obraća pažnju

W3DR4N
24-08-2010, 20:07
U cijeni poštarine stranih firmi se nalazi osiguranje, gdje će poslati novi primjerak ako prvi ne dobiješ unutar 28 dana.

Sickmanno1
24-08-2010, 23:55
Wedrane, dok god budes forsao svoju briju i replayao na stvari koji ti pasu budes za mene idiot (najlakse je pokrenuti ozbiljnju temu i onda odgovarati na postove koji tebi pasu.) Mislim.

Svacaj se uvrijedenim ili ne uvrijedenim, boli me ona stvar, ali tvojem kretenizmu bi trebalo stati na kraj. Zaboli me to sto si admin i sto te opcenito cijenim od samih pocetaka ali vec mi se penje na onu stvar tvoj karakter....

W3DR4N
25-08-2010, 00:10
Koja pitanja hoćeš odgovorena?

Sickmanno1
25-08-2010, 00:16
Nemoj otvarat temu ako je cijelu ne pregledas. Ok, shvacam da se ne zelis fejmeti, ali replay na stvari koje kontriraju tvoju filozofiju.

Nije ovo prvi put. U par puta si nalupao nesto sto mislis i onda dok ti netko odgovori ne pobudujes cinjenice vec replays na sasvim nevaznu cinjenicu kao sta je sad gdje nabaviti jeftinu igru za koju vec postoji tema...

kikl0p
25-08-2010, 01:21
Primjetio sam i istaknuo istu stvar, čemu otvarati temu ako ne mislis sudjelovat u raspravama?

Nee Joe
25-08-2010, 07:22
Svaka čast odgovorima, ali ćemu pokretati nekakve nepotrebne svađe i rasprave?
@iVar, ti si poseban slučaj, nemam pojma koji ti je prozor bio da se reggaš ovdje...

Bara
25-08-2010, 09:09
Ja mislim da Hrvati mogu kupovati originale, ali isključivo iz inozemstva i njihovih webshopova.

Ja sam napunio 16 i sada ću u nekoliko dana otvoriti cool račun zagrebačke banke i moj vlastiti Maestro stiže, jupppiii, onda i ja počinjem.

Inače, za sada ponosni sam vlasnik 70 kutija od kojih su mnogi bundleovi, GOTY-i, neki collectors editioni, a neki standardni paketi s jednom igrom. Što da vam kažem, ja ću napuniti 17 za pola godine i mislim da se može, ja sam dobivao jedino džeparac ali štedio sam i kupovao sam. I ne nisam dijete bogatih roditelja, ali žalosna je činjenica da sam svaku lovu sa strane odvojio za video igre :).

Inače, što mislim o kopijama, definitivno bi se njihovo igranje trebalo prakticirati u Hrvatskoj. Prosječna plaća od cca 725 ojra po glavi stanovnika jednostavno je, govno, i dok imamo takve plaće, ovakav blesav ustroj države, i prodavače koji još povremeno dodatno podignu cijene igara, potpuno je nerealno očekivati da se kupuju svi originali.

Ali prodavači poput Base.com, Game.co.uk, i steama i njegovih akcija, relativno spašavaju stvar.

Tegla Ajvara
25-08-2010, 09:56
Svaka čast odgovorima, ali ćemu pokretati nekakve nepotrebne svađe i rasprave?
@iVar, ti si poseban slučaj, nemam pojma koji ti je prozor bio da se reggaš ovdje...

a koji je tvoj problem?

Nee Joe
25-08-2010, 11:04
a koji je tvoj problem?

Koji je moj problem? MOJ PROBLEM? Ti ovdje nazivaš kupovinu igara kao propali slučaj, kako je kupovina originala idiotizam i ne isplati se, pošto ćeš proći igru i više je nećeš igrati. Čekaj malo, znači, ako je kupovina idiotizam, a ovdje velika većina kupuje originale, znači da smo i mi idioti? Već čujem glasove: Ma da ne bi dao 300kn za neku usranu igricu, rađe otić na torrent i skinut, pa što onda, proći ću ju za 2 dana i dobro.- Daj molim te odrasti i prestani nazivati ljude kretenima zato što kupuju igre, kupio si jedan loš paket od bog zna koga i sad nabiješ sve ostalo zbog tog usranog paketa, a i kupio si ga usranog zato što ti je teško bilo skupit i dat pošteno, a vjeruj mi da se nećeš nimalo razočarati ako kupiš, i ako kupuješ razborito, fluidno, ne trošiš kao manijak, neće ti biti žao dati čak i 500kn za igru kad znaš da si ju platio svojim novcem. U jednoj se stvari moram sa tobom složiti, a to je da u Hrvatskoj nema pošten standard za kupovinu igara i da slobodno možemo reći da nas ovdje "pokradaju" sa cijenama, ali odbaciti sve mogućnosti kupovine i nazivati ljude kretenima zato što kupuju je previše. Pogledaj malo inozemne webshopove- Base.com, Game.co.uk, shopto.net, mogućnosti za kupovinu po izuzetno povoljnim cijenama sa ne pretjerano velikom poštarinom, plus na to sve mogućnosti koje dobiješ (internet igranje itd). Sad bi ti meni rekao (pretpostavljam): "Lako tebi pričat kad ti čača i mater kupuju to sve."- Roditelji su mi prepuni kredita, stari i stara sve ulažu u kuću koju smo kupili prije 7 godina i živimo u njoj, te imamo još 3 godine za plaćat. Sestra također ulaže u kuću. Prije par mjeseci smo bili pred ovrhom zbog neplaćenih kredita zato što nam je ova usrana država uzela više nego što smije.Ja u siječnju punim 18 godina i nakon srednje škole, ako ne dobijem nekakvu stipendiju za odlične ocjene, nažalost ne mogu na fakultet nego nogu u dupe van i tražit posao. Od 13. godine svako ljeto i svaku zimu honorarno radim po kafićima kao konobar, kao pomoćnik u računalnim trgovinama i što sve ne. Svaku plaću koju sam zaradio mizernu uložio sam roditeljima i pomogao. Dok drugi vršnjaci idu na more u vikendice i opijaju se, ja radim sa starim doma i tražim honorarne poslove kako bi pomogao roditeljima koji uvijek rado žele dati novce kao neki "džeparac", ali ih je sram što ne mogu. Uz sve to, uvijek si uspijem sačuvat malo od plaće sa strane kako bi si kupio igru za Xbox ili PC. Gitaru i Xbox 360 sam si sam kupio, uključujući igre za njega i Gold Membership, te sam zbog škole i struke u koju idem radio malo malo u IT trgovinama kako bi stekao struku, a samo jedanput se našao čovjek koji mi je snizio konfiguraciju koju sad imam za 75% zato što sam kod njega radio već 5 mjeseci za 800kn. I sad vidiš, da ja, koji imam sva ta davanja, mogu kupiti i potruditi se nabaviti igru, nemoj molim te pričat da ti ne možeš to napraviti, a još k tome, kako kažeš, imaš obitelj u Njemačkoj te si k tome još i u prednosti pred mnogima. Samo pogledaj sve mogućnosti koje imaš kupovinom igara prije nego pljuješ po tome i ljudima koji to rade.

EDIT: Samo da dodam povoljne cijene, tu nećeš naći Mafiu II za manje od 495kn (možda preko mvaljave hoćeš :D), dok na shopto.net košta 36,85 eura, ili ti ga nekih 265kn plus 20kn poštarina, znači čak manje od 300kn...

Grim
25-08-2010, 11:29
Wall of text, molim te kada pišeš malo veći post, lupi par puta enter, lakše je za čitati i nećeš dobiti tl;dr. :)

MILF hunter
25-08-2010, 11:49
Da, većina s foruma kupuje samo originale :rotfl: Odite na temu "Desktops..." i vidjet ćete na svakom od njih µTorrent u system trayu. Vjerojatno za oriđiđi torrente :rotfl:

Rang€r
25-08-2010, 11:56
naravno, digitalna distribucija se ipak najviše oslanja na p2p downloade :>

Sonic_Moronic
25-08-2010, 11:58
Skidamo si sigurnosne kopije :)

Nee Joe
25-08-2010, 12:46
O biseri moji :rotfl: :rotfl:

Reaper, sry za dugo wall pisanje, bilo je to u žaru strasti :rotfl: :rotfl:

Rigatchu
25-08-2010, 12:51
jako zanimljiva tema.

Dakle da nešto komentiram o kupnji originala u Hrvatskoj i vani


Prosjećna plaća jednog Hrvata iznosi 4,500 kn

Igra u dućanima evo primjer StarCraft II: Wings of Liberty PC. Cijena: 449,00 kn


Prosjećna plaća U Europskoj uniji otprilike 2,500 Eura

Igra u dućanima StarCraft II: Wings of Liberty PC. Cijena: otprilike 99 Eura

Uzmite u obzir da se ne računa 1 Euro- 7 kn nego se računa 1Euro 1knua te da se daleko isplati njima kupovati original igre nego nama s ovom plaćom!!!

Da se razumije ne podržavam piratsvo no danas ga je sve više i više. Pogledajte malo videoteke da sve manje ljudi iznajmljuje filmove u njima kad im je cijena za 1 dan - 15 kn tako da ljudi sve više i više skidaju s interneta filmove ili kupuju od pirata za 20 kn po cd/dvd-u Platiš 5 dobiješ još 2 besplatno te ih imaš zauvijek!!!

Nažalot većina Igraća nema još ni 18 godina te ne mgu si kupovati igre jer još ne zarađuju svoju plaću nego opet tu roditelji izvise. Moramo shvatit da u Hrvatskoj je previsoka cijena igrama (HItovi pogotovo) naspram u Europi.

Tegla Ajvara
25-08-2010, 12:52
@: Nee Joe Hendrix
jbg sve stoji sta si napiso
al to mi nece promjenit moje misljenje
tvoja stvar kak upravljas sa svojim parama, kao i moja
zast bi placo bazen kad mogu preskocit ogradu :wink:
(ovak sta jos nisam napravio, citaj u prenesenom znacenju)

Nee Joe
25-08-2010, 12:53
jako zanimljiva tema.

Dakle da nešto komentiram o kupnji originala u Hrvatskoj i vani


Prosjećna plaća jednog Hrvata iznosi 4,500 kn

Igra u dućanima evo primjer StarCraft II: Wings of Liberty PC. Cijena: 449,00 kn


Prosjećna plaća U Europskoj uniji otprilike 2,500 Eura

Igra u dućanima StarCraft II: Wings of Liberty PC. Cijena: otprilike 99 Eura

Uzmite u obzir da se ne računa 1 Euro- 7 kn nego se računa 1Euro 1knua te da se daleko isplati njima kupovati original igre nego nama s ovom plaćom!!!

Da se razumije ne podržavam piratsvo no danas ga je sve više i više. Pogledajte malo videoteke da sve manje ljudi iznajmljuje filmove u njima kad im je cijena za 1 dan - 15 kn tako da ljudi sve više i više skidaju s interneta filmove ili kupuju od prvog dočasnika Zvijezdane Flote za 20 kn po cd/dvd-u Platiš 5 dobiješ još 2 besplatno te ih imaš zauvijek!!!

Nažalot većina Igraća nema još ni 18 godina te ne mgu si kupovati igre jer još ne zarađuju svoju plaću nego opet tu roditelji izvise. Moramo shvatit da u Hrvatskoj je previsoka cijena igrama (HItovi pogotovo) naspram u Europi.

Slažem se u potpunosti, zato trebamo koristiti neke benificije iz Europe te nadje*at nekompatibilnost ovdje i ne podleći piratiji

@iVar

Shvaćam te ja, shvaćam, samo pokušaj shvatiti dodatke koje dobiješ ugradnjom bazena, umjesto da samo preskočiš ogradu :wink:

Rigatchu
25-08-2010, 13:00
Frend mi je bio pred mjesec dana poslao cjenik iz Izraela. Nažalot negdje se zagubio.

Tamo jedan laptop od Acera dođe 2,300 kn dok sa istim konfiguracijama kod nas dođe 5,000 kn. Usb stick od 32 Gb tamo dođe kojih 100-tinjak kuna a kod nas ja mislim oko 500-600 kn.

Dok ne snizimo cijene ljudi neće kupovati jer je za naš standard malo previsoka cijena

Duke of Earl
25-08-2010, 14:25
Kaj ozbiljno tak jeftina poštarina za hrvatsku ? To se plaća po igri ili kak, fakat bi mogli od tud naručivat igre za PS3, ima odličnih novih naslova za faking 100 kn, a kod nas dodu 400-500 kn. Ak imaš iskustva s njima, daj malo pobliže opiši proces kojim si išao, može i na PM.
/cut


Hvala na iscrpnom odgovoru, budem uskoro naručio nešto da se uvjerim u sve to.

K4ciga
25-08-2010, 18:52
Sama tema je već toliko puta izlizana i prožvakana da nema smisla raspravljati o njoj. Počevši od činjenice da se, načelno, svi moraju složiti s time da je gusarenje loše jer u suprotnom slijedi ban, pa do Wedranovog ciljanog odgovaranja na postove, kao što je Sick spomenio.

Dalje. Jako je čudno da se jedna osoba kao što je Wedran toliko brine za razvoj "kulture kupovanja". Ako se dobro sjećam, prije godinu ili više je u jednom postu izrazio čuđenje što seljaci prosvjeduju. Odgovor je bio u stilu "pa zašto su se onda ubacili u taj biznis, ako je neprofitan?". Uslijedila je kratka rasprava gdje mu je, između ostalog, postavljeno pitanje na koji bi se način on probio na tržište sa vrhunskim marketingom i reklamiranjem, što je spomenio u prijašnjem postu, pa je odmah uslijedio njegov odgovor u trećem licu, što dovoljno govori o količinama arogancije - Wedran se nikada nebi ubacio u te vode jer je to neprofitno.

Nameće mi se pitanje, pa zašto se onda uopće programeri bune? Mislim, znali su za gusarluk. Samo idem tvojom logikom.

Govoriš o online kupovanju? Molim te lijepo, velika većina ljudi nema pojma za Internet bankarstvo niti naručivanje iz inozemstva. Veliku većinu gusara čini populacija ispod 19-20 godina, koja još nema ni tekućeg novca u rukama, a u velikom broju slučaja ni posao. Takvim sitnim gusarima ostaje jedino da svojoj šezdesetogodišnjoj majci objasni proceduru uvoženja jednog CD-a iz inozemstva, na što ona najčešće nonšalantno odmahuje rukom. I što mu ostaje? Izvući 500 kuna i prošetati do Algoritma?

Iz više tvojih postova sam otprilike dobio nacrt kakva si osoba. Rano si se osamostalio, vjerojatno si našao dobro plaćen posao, radoholičar si i prilični zadrt oko nekih stavova. No to ti ne daje pravo da pljuješ po osobama koji nisu imali takve životne prilike. Ja te uvjeravam da bi svi kupovali originalne igrice samo kad bi imali mogućnosti za to. Ali ti u startu namećeš neki lažni moral o poštovanju zakona. Molim te.

Kad bi se u ovom trenutku ukinio servis torrenata, kad bi se ~Razor i ~Axxo uhitili, ti stvarno misliš da bi industrija igrica doživjela toliki boom da bi odjednom sve igrice koštale pedeset kuna? Shvati - standard EU > standard RH. I tako će ostati narednih desetak-petnaest godina.

Nemoj ovo shvatiti kao uvredu jer mi to nije bila namjera, tim više što si admin.

kikl0p
25-08-2010, 19:21
Čekaj malo, znači, ako je kupovina idiotizam, a ovdje velika većina kupuje originale, znači da smo i mi idioti?S


I beg to differ.Obrati malo pozornost na aktivnost u temi igre koja je tek izašla u odnosu na izlazak cracka i sve če ti biti jasno

Feanor
25-08-2010, 19:53
Prvo pozdrav, evo me natrag s duuuuugog ljetovanja bez neta, ako me se uopce ko i sjeca vise....xD

Kao sto napisah već 5-6 puta, u zadnje vrijeme (zadnjih godinu dvije) igram jako malo i kvalitetno, tako da mi uopce nije problem izdvojit cca 300kn-a za igru jednom u 3-4 mjeseca. Na kompu trenutno imam instalirano 6-7 igara i sve su orginali i sve imam u kutiji ili na steam-u. Prije sam ''skidao'' igre prilično često i velika većina tih je ostala neodigrana, a ove koje su mi se stvarno svidjele sam i kupio cisto iz postovanja prema autorima, iako sam se naravno ogriješio o zakon kad sam ih skinuo prvi put sad ih imam doma orginal tako da je bol manja heh. A za novije igre koje kupujem pozorno pratim rezencije, pogotovo ove u video obliku i pogledam par gameplay videa, i checkiram komentare na forumu i donesem odluku...

I ako je igra stvarno dobra, dati teti u Algoritmu ili čiči Newelu na Steamu, parsto kuna za odličan naslov nije mi nimalo teško.

Nee Joe
25-08-2010, 20:52
Prvo pozdrav, evo me natrag s duuuuugog ljetovanja bez neta, ako me se uopce ko i sjeca vise....xD

Kao sto napisah već 5-6 puta, u zadnje vrijeme (zadnjih godinu dvije) igram jako malo i kvalitetno, tako da mi uopce nije problem izdvojit cca 300kn-a za igru jednom u 3-4 mjeseca. Na kompu trenutno imam instalirano 6-7 igara i sve su orginali i sve imam u kutiji ili na steam-u. Prije sam &#39;&#39;skidao&#39;&#39; igre prilično često i velika većina tih je ostala neodigrana, a ove koje su mi se stvarno svidjele sam i kupio cisto iz postovanja prema autorima, iako sam se naravno ogriješio o zakon kad sam ih skinuo prvi put sad ih imam doma orginal tako da je bol manja heh. A za novije igre koje kupujem pozorno pratim rezencije, pogotovo ove u video obliku i pogledam par gameplay videa, i checkiram komentare na forumu i donesem odluku...

I ako je igra stvarno dobra, dati teti u Algoritmu ili čiči Newelu na Steamu, parsto kuna za odličan naslov nije mi nimalo teško.

+1, veći je zločin dat 500kn za osrednje sranje od Dante's Inferno nego skidati igre.

K4ciga
25-08-2010, 22:04
""Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti"

...ako nastavite u ovom tonu. Nisam ni mod ni admin, ali ovakve teme po običaju završavaju sa padom populacije na forumu :)

flander
25-08-2010, 23:53
@ Nee Joe Hendrix cool story bro

bloodyakafuzz10n
26-08-2010, 01:01
ali zasto bi ja davao pare za novu igru koje je kao hit i kosta 400 kn kad to mogu potrosit bilo gdje drugdje pa abrem i vani u provodu a skinut igru besplatno. Da neko ima para a bacanje da kupovao bi al ja cu rade dat th 400 kn u nes drugo sta ja znam nove slusalice nego u hit igru a nije fora u tome da dode hit igra pa sad ja cekam da se snizi cijena pa da igram da je tako ja bi sad krenuo igrat san andreas jer je on sad evo 60 kn nemogu svi narucivat iz vana i to. mislim nije da nemam para al rade cu potrosit u kaficu il negde nego na igru koja se moze nabavit i ''bespaltno''


što se tiče /piratije/, software ni lud ne bi kupio, ali što se tiče /piratiziranja/ igara tu stvarno nemaš potrebe... ja sam mišljenja da je glupo svaki dan skidat po 5 igrica i svaki dan probat neku novu... npr, ja igram cod i gta4 koja mi je zakon, tijekom godine skucam tih 400 kn (što za CoD uopće nije puno)...

a što se tiče online kupovanja, www.enabava.net (http://www.enabava.net)Sje rješenje za tebe... nebrojeno mnogo puta sam naručio steam igru preko e nabave, i dobio je kao gift na svoj acc... tako da uštediš min 40 %. Nzm, to je moje stajalište, ako hoćete i dalje skidati, skidajte al nemojte s tim izlazit u javnost ^^

bloodyakafuzz10n
26-08-2010, 01:09
neki ljudi sa 4k kuna trebaju za cijeli mjesec nahraniti i uzdrzavati obitelj...

kad bi mi siromasni ovako marili za zaradu velikih distributera i izdavaca bilo bi odlicno no jeli oni mare onda za nas kvalitetom proizvoda koji tako skupo naplacuju primjerice raznorazni bugovi,rusenja sistema i citavih windowsa,cak kvar hardwarea zbog igre placene preko 400kn...i tko bude odgovoran za to? ja koji sam iskesirao te novce i sada nemam grafu da pokrenem vise tu igru jer mi ju je ona skurila :shock:

ŽIVIO LINUX OS :D :D :D :D :D :D

bloodyakafuzz10n
26-08-2010, 01:14
Što se mene tiče Sick je u potpunosti u pravu, mogao bih i ja tako pametovati da zarađujem svoje novce.


zaradi svoje novce, nauči sve jezike (od html-a do javascripta, sa asp.netom), i pravi websiteove... nadji izvor zarade, danas sa malim ulaganjem mozes puno dobit, samo se trebas strpit par mjeseci... tak sam i ja radio (ne želim otkrivat svoje ideje drugima) al si skucam za org igre i stvari koje su mi potrebne... probaj i ti, pretpostavljam da nisi nesposoban, ali si uber-low kad tako kukaš i *edeš govna a vjerojatno nisi ni probao niš zaradit...

Jašar
26-08-2010, 01:16
Što se mene tiče Sick je u potpunosti u pravu, mogao bih i ja tako pametovati da zarađujem svoje novce.


zaradi svoje novce, nauči sve jezike (od html-a do javascripta, sa asp.netom), i pravi websiteove... nadji izvor zarade, danas sa malim ulaganjem mozes puno dobit, samo se trebas strpit par mjeseci... tak sam i ja radio (ne želim otkrivat svoje ideje drugima) al si skucam za org igre i stvari koje su mi potrebne... probaj i ti, pretpostavljam da nisi nesposoban, ali si uber-low kad tako kukaš i *edeš govna a vjerojatno nisi ni probao niš zaradit...
kositi?

K4ciga
26-08-2010, 01:18
Čudno da jedna tako obrazovana osoba koja ima ideje koje ne želi podjeliti na forumu da mu netko nebi preoteo (?!) ne razumije osnovna pravila ponašanja, primjerice, ono o tome da se ne rade tri posta zaredom i slično.

Nee Joe
26-08-2010, 06:35
Omfg utjere i prijetnje, ucjene i uvrede.... Čini se da je gaming ovdje na zadnjem mjestu

@Flander
jel tebi ono smiješno ili šta?

Tegla Ajvara
26-08-2010, 07:50
treba promjenit ime teme u : ''kome trebaju orginali'' 8)

Sickmanno1
26-08-2010, 10:20
lol, dobra ^^

Nee Joe
26-08-2010, 12:52
treba promjenit ime teme u : ''kome trebaju orginali'' 8)

:rotfl:

Chupacabra
27-08-2010, 21:08
Situacija u mojoj kuci-

Nemamo love. Zivimo na selu. Otac i majka donekle nezaposleni, tj.tata stolar koji dobiva jedva 1500 kn u dva mjeseca, majka domacica. Krpamo kraj s krajem.
Da ne spominjemo trosak struje, iako nije velik, svejedno je skupo.
Nemamo novaca ni kupiti internet za moj komp, pa sam na forumu prek moba, sto govori koliko cijenim ovaj forum. Komp ugl koristim za pisanje zadace svojih prijatelja, pisanje knjige u slobodno vrijeme, mjuzu, filmice i igre. Imam pet igara instaliranih na kompu.

Nema teoretske SANSE da kupim ijednu igru.

Vedrane, lako tebi govorit kad imas love u tjedan dana vise nego moja obitelj mjesecno. Vi gradski ljudi- zapravo, bilo tko tko ima vise od 1000 kn u novcaniku i internet, POJMA NEMATE KOLIKO STE SRETNI. Mislite ono, joj kak sam ja jadan Ma vraga si jadan. Onda mislite 'danas svaka susa ma internet' aha bas. Ja nemam.
Pojma nemate koliko ste sretni.

Dakle, kome trebaju kopije? Meni.

Edit:
Konfa mi je gadna. Imam integriranu grafu, nemam niti ram niti disk memorije, cak nemam directx, ne mogu ga instalirati. Imam win. xp, service pack 1. Mozete zamislit koliko mi igara radi bez directxa.

keko
27-08-2010, 21:24
U potpunosti se slažem s tobom, ali već vidim odgovore dežurnih svetaca. Jedan odgovor će biti da igre nisu obaveza nego luksuz, a bojim se da će biti i odgovor tipa da ne jedete ništa mjesec dana da bi mogao ispuniti svoju moralnu obvezu prema developeru i kupiti igru.

bezimeni
27-08-2010, 21:28
:(

Mnogi danas žive hebeno teško .

Sickmanno1
27-08-2010, 23:41
Ajmo mu pomoci ^^

viewtopic.php?f=97&t=41105 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=97&t=41105)

D.O.M.I.
27-08-2010, 23:57
svaka čast na ovom , rijetko se viđa tako nešto u današnje doba . Respect :bravo:

Chupacabra
28-08-2010, 00:05
hvala vam. Al ono, iskreno... Hvala.

Hidraulicar Kreso
28-08-2010, 00:18
Chupacabra, hvala ti što si mi otvorio oči, tek sada vidim koliko sam sretan, i trebao bih biti zadovoljan sa onim što posjedujem. Sicku stvarno svaka čast, da si barem ranije rekao ja sam imao nekoliko ddr2 modula te jedno kućište ali sam se toga sve ga riješio. No, bude li netko od mojih kolega imao viška komponenti ja ću se javiti Sicku pa da ti to pošaljem ako do tada ne nabaviš sve potrebno.

Sonic_Moronic
28-08-2010, 00:23
Ajmo mu pomoci ^^

http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=97&t=41105

Respekt, stvarno. :thumbs2:

I ja sad imam želju pomoći, ali nažalost i moja je konfa već godinama potpuno u prozoru sa svih aspekata, pa nekako pokušavam uštediti za to. Starci mi imaju sasvim dobru financijsku situaciju, ali za hardver mi ne bi dali. :/

Sretno s projektom eto, kurva sam i ne mogu doprinijeti. :(

Niko Bellic
28-08-2010, 00:30
Prvo pozdrav, evo me natrag s duuuuugog ljetovanja...
Ti si iz Zadra LOL. Tebi je ljetovanje svaki dan. :?

Sickmanno1
28-08-2010, 00:31
lol, nisi kurva ako nemas kako pomoci. Kurva si ako imas i neces :wink:

Maloki
28-08-2010, 00:36
Jedan odgovor će biti da igre nisu obaveza nego luksuz
To će uvjek biti odgovor.

keko
28-08-2010, 10:26
Svaka čast Sick, nažalost, kod mene je ista situacija kao kod Sonica, prije 4 godine dobio novi komp (jedva nagovorio roditelje), a oni vjerojatno sad misle ništa od kompa sjedećih 10 godina. Al nakon što sam pročito Chupacabrin post, shvatio sam koliko sam sretan s ovim kompom koji jedva novije igre na low detaljima vuče.

Morph_OS
28-08-2010, 11:32
Ogroman respect :bravo:

Babitz
28-08-2010, 16:30
<@Cunt_Destroyer> i pirate games and then send the developer a check
<@Cunt_Destroyer> so those jew publishers dont make money

edit
Vedran neš piše o kupovanju na ebayu i slično. Newsflash: to je isto kao piratiranje. Gaming industrija ima više gubitaka od toga nego piratiranja; zato su uveli neki izdavači ona sranja s max 3 instala. Kad gamestop prodaje igru, samo gamestop zarađuje, ne izdavač i developer. U razvijenim zemljama je to kao ovdje piratstvo - prilično rašireno, samo ti isti koji kupuju rabljene igre po forumima seru po piratima, a, ironije li, rade istu stvar.

Tako da padaju u vodu te spike s podržavanjem devsa, plaćanjem usluge i sličnim ako kupuješ za 5 funti rabljene igre iz UK ili otkud.

W3DR4N
28-08-2010, 17:54
Vani su zapakirane igre 150-200 kuna. Nikakvo preprodavanje.

Babitz
28-08-2010, 23:08
ebay isto, pretpostavljam. Ono kruženje originala u krug koje si spomenuo isto.

Al da, jebeš rvacku. Treba kupovat u inostranstvu.

W3DR4N
28-08-2010, 23:18
Ne, strani webshopovi u državama koje nemaju porez i druga davanja na igre, tipa Velika Britanija ili Kanada.

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 10:41
ja znam da je piratstvo kradja, al standar hrvatske nije takav da bi se kupovali orginali

standard EU > standard RH
Ovo dvoje.

Osim mojih uobičajenih hobija (pisanje, sviranje, fotkanje) htio bih se baviti, ili barem isprobati još neke stvari.

Htio bih letjeti balonom iznad Zagreba (2500 kuna), htio bih otići u Prag u veljači jer opet želim vidjeti taj prekrasan grad, samo bez gužvetine (3500 kuna), htio bih naučiti roniti s ronilačkom opremom (2000 kuna), htio bih imati svoju mazdu RX8 (ima ih već za 100.000 kuna po oglasniku), a htio bih imati i kvalitetnu zračnu pušku kako bih mogao napucavati stare konzerve po dvorištu kada mi dođe (2500 kuna).

Znate što? Nemam te novce. Let balonom je prepreskup, u Prag ću ići, samo je pitanje kada, roniti s pravom opremom također, RX8 mi je auto iz snova koji nije nikako sukladan mojim potrebama što znači da ću ga imati samo ako budem bezobrazno bogat, a pušku mi je sve nekako glupo kupovati jer znam da ju neću puno koristiti.

Jebiga, takav nam je standard. Ipak, vidite li ljude da otimaju balone i voze se njima iznad Zagorja bez da su platili za to? Vidite li ljude da se švercaju u busu i hotelu kako bi išli van države? Vidite li ljude kako kradu boce s kisikom iz ronilačkih klubova? Kako kradu aute koje žele voziti? Kako bježe s Hrelića jer su poplašili pušku sa štanda? I još se žale nakon što to naprave?

Da, standard nam nije bajan. Cry me a river. Nema osobe na svijetu koja će u životu ispuniti sve svoje želje. Ako stvarnostvarnostvarno želite kupiti neku igru vrlo vjerojatno znate ranije kad ona izlazi i možete početi šparati. Da, ne svi, uvijek ima onih koji si ni kruh ne mogu priuštiti, ali nadam se da znate na što ciljam. Htio sam igrati ET: QW preko neta i štedio sam da kupim CE. Znao sam da će me Oblivion zabaviti na dulje vremena pa sam isto ranije počeo štedjeti za CE.

Najviše mi ide na živce to licemjerje. Koliko bi vas sad išlo kupiti original igru da nađe 400 kuna na cesti? Sigurno svega nekoliko od 1000 ljudi :)

The Boz
29-08-2010, 10:52
Najviše mi ide na živce to licemjerje. Koliko bi vas sad išlo kupiti original igru da nađe 400 kuna na cesti? Sigurno svega nekoliko od 1000 ljudi :)
Skoro svi bi otišli u kladionicu to poduplat.

bezimeni
29-08-2010, 10:53
Pogled iz drugog kuta.

Ako ja imam stan na petom katu i balkon sa pogledom na nogometni stadion kradem li ja što gledam utakmicu uživo bez da sam kupio kartu ? Jer , ako vlasnik kluba izgradi krov na stadionu i ja više ne vidim utakmicu sigurno neću kupiti kartu kako bih gledao zato jer više nemam besplatni pogled.Jednostavno mi to ne vrijedi te novce i gledati ću sapunicu na HTV-u.Nisam ja preskočio ogradu i ušao nasilno na stadion ...gledao sam dok se moglo i dok se nisu potrudili napraviti krov .Da li mi treba iskopati oči jer imam priliku gledati besplatno ?

W3DR4N
29-08-2010, 11:06
Kako koketiraš sa sivom zonom. :)

Shaka
29-08-2010, 11:12
Pogled iz drugog kuta.

Ako ja imam stan na petom katu i balkon sa pogledom na nogometni stadion kradem li ja što gledam utakmicu uživo bez da sam kupio kartu ? Jer , ako vlasnik kluba izgradi krov na stadionu i ja više ne vidim utakmicu sigurno neću kupiti kartu kako bih gledao zato jer više nemam besplatni pogled.Jednostavno mi to ne vrijedi te novce i gledati ću sapunicu na HTV-u.Nisam ja preskočio ogradu i ušao nasilno na stadion ...gledao sam dok se moglo i dok se nisu potrudili napraviti krov .Da li mi treba iskopati oči jer imam priliku gledati besplatno ?


jos kad bi pozvao prijatelje u stan da gledaju s tobom...isss

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 11:37
Pogled iz drugog kuta.

Ako ja imam stan na petom katu i balkon sa pogledom na nogometni stadion kradem li ja što gledam utakmicu uživo bez da sam kupio kartu ? Jer , ako vlasnik kluba izgradi krov na stadionu i ja više ne vidim utakmicu sigurno neću kupiti kartu kako bih gledao zato jer više nemam besplatni pogled.Jednostavno mi to ne vrijedi te novce i gledati ću sapunicu na HTV-u.Nisam ja preskočio ogradu i ušao nasilno na stadion ...gledao sam dok se moglo i dok se nisu potrudili napraviti krov .Da li mi treba iskopati oči jer imam priliku gledati besplatno ?
Ti nemaš piratsku igru instalirani i krekanu na disku jer živiš na 5. katu, nego zato jer si ju instalirao :eyebrows:

Babitz
29-08-2010, 11:40
Još počni snimat i postavi stream na net i naplaćuj.

Tegla Ajvara
29-08-2010, 14:49
@MCpingvin, nemos one zelje usporedjivat sa ovim
ovo su samo podatci '' 10010101001010010101...itd''
normalno da bi se i boce sa kisikom krale kad bi se mogle prebacivat preko blututa :D
a to da bi se vozo balonom, da nepricamo..

ove virtualne stvari ''granice sa realnosti''
uzmi prazan cd i sprzen cd, pa izvagaj
kolicina materije ista a sprzen cd moze kostat i do 100 x vise :thumbs1:
znam da sad mislite ''o kakvim glupostima prica ovaj''
al sve dok nebude bila u virtualnom svjetu '' virtualna policija '' i zakon; piratstvo ce se nastaviti i tako ce ga ljudi i dalje konzumirat

vi tu nemozete nista i mozete samo lajat po forumu na ove koji besplatnije prodju :D

krenite u krizarski rat i redom rusite stranice sa piratskim sadrzajem :wink:

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 14:54
Dobro ajvare, po tome tvoje oslikano platno vrijedi manje od mog govna, samo zato jer sam obilno jeo? :)

Tegla Ajvara
29-08-2010, 15:00
e pa ima i rasprava i o tome kod nas na akademiji. bila je identicna tema kao sta si to naveo
sve je to sjbano, samo vam je jaci zakon od onog u virtualnom

tako isto neko nemora kupit sliku za 1000€ nego moze nac vjerodostojnu reprodukciju za 100kn

nesikira me to sta si napiso, jer znam staje :D

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 15:07
Igra, njen kod i sve oko toga je intelektualno vlasništvo i kao takvo je zaštićeno zakonom. Nema tu nikakvih cici- mici, isto vrijedi i za slike. Van Gogha smiješ kopirati koliko hoćeš, Picassa ne smiješ.

Niko Bellic
29-08-2010, 15:14
tako isto neko nemora kupit sliku za 1000€ nego moze nac vjerodostojnu reprodukciju za 100kn
O tome sam ja već pisao i dobio odgovor da pošto umjetnik ne radi dvije identične slike radi toga nije na gubitku, dok industrija igara štanca igre i tako to...

Jerry
29-08-2010, 15:32
ako će me hapsit jer imam krekiranu mafiu2, i oduzimat ,naplačivat masne kazne i to samo neka daju. a neka one ubojice i ostale pizde materine drže slobodni. to je to,zakon ftw :thumbs2:

The Boz
29-08-2010, 15:34
[quote="Tegla Ajvara":2wnp99w5]tako isto neko nemora kupit sliku za 1000€ nego moze nac vjerodostojnu reprodukciju za 100kn
O tome sam ja već pisao i dobio odgovor da pošto umjetnik ne radi dvije identične slike radi toga nije na gubitku, dok industrija igara štanca igre i tako to...[/quote:2wnp99w5]
Dobio si debilan odgovor, zato jer se ta slika NE SMIJE REPRODUCIRATI.

Duke of Earl
29-08-2010, 16:02
ako će me hapsit jer imam krekiranu mafiu2, i oduzimat ,naplačivat masne kazne i to samo neka daju. a neka one ubojice i ostale pizde materine drže slobodni. to je to,zakon ftw :thumbs2:
:pray:

MILF hunter
29-08-2010, 16:51
U biti, Pingu, ti želiš reći da u životu nisi nijednom imao kopije igara, filmova, glazbe, programa i svega ostalog. Za sve si uštedio i kupio originale?

MindReader
29-08-2010, 17:23
zato ja nit kupujem nit skidam. ne igram. i savjest čista :P
imam par originala.. jebiga, kad budem zarađivo svoje pare možd si koji put i kupim neku igru, al ovak kad mi starci daju pare.. nisu oni radili da bi se ja igro

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 19:10
U biti, Pingu, ti želiš reći da u životu nisi nijednom imao kopije igara, filmova, glazbe, programa i svega ostalog. Za sve si uštedio i kupio originale?
Ja ne govorim što sam imao, što imam ili što ću imati, govorim o tome kako se biča: "Joj, nema se", a da se ima opet se ne bi kupovalo :)

Delirium
29-08-2010, 19:29
[quote="MILF hunter":2r2srs0z]U biti, Pingu, ti želiš reći da u životu nisi nijednom imao kopije igara, filmova, glazbe, programa i svega ostalog. Za sve si uštedio i kupio originale?
Ja ne govorim što sam imao, što imam ili što ću imati, govorim o tome kako se biča: "Joj, nema se", a da se ima opet se ne bi kupovalo :)[/quote:2r2srs0z]

/agreed

Dok se god moze dobit za besplatno nece se kupovat.


Jel bi ti platio da neko sad uvede porez na kisik D:

MILF hunter
29-08-2010, 19:47
Da nam je standard bolji ili da su cijene igara niže, dobar dio njih bi i kupio original, siguran sam. Uzmite mene za primjer, kupio sam popriličan broj glazbenih cd-a, a mogao sam jednostavno skinuti s neta. Ali eto, ajmo reć da sam svojevrsni kolekcionar i draže mi je kad imam cd-e naslagane na polici, nego hrpu mp3 fajlova nabacanih u par foldera. Nije me nitko tjerao ni da kupim Morrowind i Diabla, pa sam ih svejedno kupio, a mogao sam ih jednostavno skinuti s neta :wink: A siguran sam da nisam jedini takav i da slično razmišljaju i mnogi gameri.

Rang€r
29-08-2010, 20:16
^this

ja sam witcher kupio pukim slučajem i to nakon što sam ga več bio prešo 2 puta, i sad ga prelazim po 4. put s onim game guidom. a onda preorder witchera 2 :))

Mirogamemasta
30-08-2010, 00:50
Da nam je standard bolji ili da su cijene igara niže, dobar dio njih bi i kupio original, siguran sam. Uzmite mene za primjer, kupio sam popriličan broj glazbenih cd-a, a mogao sam jednostavno skinuti s neta. Ali eto, ajmo reć da sam svojevrsni kolekcionar i draže mi je kad imam cd-e naslagane na polici, nego hrpu mp3 fajlova nabacanih u par foldera. Nije me nitko tjerao ni da kupim Morrowind i Diabla, pa sam ih svejedno kupio, a mogao sam ih jednostavno skinuti s neta :wink: A siguran sam da nisam jedini takav i da slično razmišljaju i mnogi gameri.
:bravo:
Mislim ono... kakvim se vi to gamerima smatrate ako nemate par orginala. :D
Zbilja mislim da bi si vecina moze priustiti bar 1 naslov na godinu. Ako nista onda bar zbog fanaticizma ili postovanja kupite tu igru koja vam je nesto naj naj.
Zanima me sta mislite da li se ispalti kupiti nova igra koja ima samo SP? (A niste fanatik i igra nije nista revolucionarno ili spektakularno.)
(znaci skuplja igra 200-350 kn.)
Obicno SP igru predes jedanput-dvaput i nikad vise. (Iako ima ovdje na forumu ekipe sa hrpom slobodnog vremena pa prolaze iste igre vise puta. Za usporedbu meni SP sa nekavom prosjecnom kratkocom traje i po mjesec dana.)
Orginala imam podosta. Kupujem glazbene cd-e, filmove i igre. Moram priznati da skoro sve sto kupim pretvaram u nekakvu kolekciju. Nisu bas velike, alli opet...
Od SP igara koje nisam nabavio jos najvise bih volio imati witchera i sve nastavke hitmana. A sumnjam da cu ih nabaviti posto cu rijetko kad imati vremena ponovo ih zaigrati. Budemo vidjeli...

Razzarach
30-08-2010, 00:52
Nikada nisam kupio igru skuplju od 100kn. a i kad jesam nije bila za mene. a software nisam nikad u zivotu kupio, cak ni windowse.

McPingvin_v2.0
30-08-2010, 00:58
Želim voditi ljubav s ovim topicom.

Grim
30-08-2010, 09:27
Da nam je standard bolji ili da su cijene igara niže, dobar dio njih bi i kupio original, siguran sam. Uzmite mene za primjer, kupio sam popriličan broj glazbenih cd-a, a mogao sam jednostavno skinuti s neta. Ali eto, ajmo reć da sam svojevrsni kolekcionar i draže mi je kad imam cd-e naslagane na polici, nego hrpu mp3 fajlova nabacanih u par foldera. Nije me nitko tjerao ni da kupim Morrowind i Diabla, pa sam ih svejedno kupio, a mogao sam ih jednostavno skinuti s neta :wink: A siguran sam da nisam jedini takav i da slično razmišljaju i mnogi gameri.
:bravo:
Mislim ono... kakvim se vi to gamerima smatrate ako nemate par orginala. :D
Zbilja mislim da bi si vecina moze priustiti bar 1 naslov na godinu. Ako nista onda bar zbog fanaticizma ili postovanja kupite tu igru koja vam je nesto naj naj.
Zanima me sta mislite da li se ispalti kupiti nova igra koja ima samo SP? (A niste fanatik i igra nije nista revolucionarno ili spektakularno.)
(znaci skuplja igra 200-350 kn.)
Obicno SP igru predes jedanput-dvaput i nikad vise. (Iako ima ovdje na forumu ekipe sa hrpom slobodnog vremena pa prolaze iste igre vise puta. Za usporedbu meni SP sa nekavom prosjecnom kratkocom traje i po mjesec dana.)
Orginala imam podosta. Kupujem glazbene cd-e, filmove i igre. Moram priznati da skoro sve sto kupim pretvaram u nekakvu kolekciju. Nisu bas velike, alli opet...
Od SP igara koje nisam nabavio jos najvise bih volio imati witchera i sve nastavke hitmana. A sumnjam da cu ih nabaviti posto cu rijetko kad imati vremena ponovo ih zaigrati. Budemo vidjeli...
Ja nove igre koje imaju samo kratki SP ne kupujem odmah, lijepo čekam da dođe akcija na Steamu i onda je uzmem za puno nižu cijenu. Tako da neću odigrati npr. Mafiu 2 dok ne dođe popust na Steamu (ili Games.co.uk i sl). Full cijena od 50 € za igru od 12 h je smiješna.

Mirogamemasta
30-08-2010, 09:33
Da upitam nesto u vezi Steama. Ako ja kupim i skinem od njih igru. I sad npr. nakon nekog vremena mi virus sve pokvari i moram raditi reinstal winsa itd. Da li ja mogu tu istu igru skinuti opet besplatno?

D.O.M.I.
30-08-2010, 09:37
normalno, skidaš igru koliko god puta želiš i gdje god želiš ;)

Bara
30-08-2010, 10:57
Osim ako na neki piratski način ne zezneš account, dok je tvog accounta na kojem si kupio tu igru, igru ćeš zauvijek skidati. A možda se dogodi i neki protest u Valveu pa namjerno neki lik pobriše cijelu bazu igara, tko zna.

kulamasta
30-08-2010, 11:38
Igra, njen kod i sve oko toga je intelektualno vlasništvo i kao takvo je zaštićeno zakonom. Nema tu nikakvih cici- mici, isto vrijedi i za slike. Van Gogha smiješ kopirati koliko hoćeš, Picassa ne smiješ.

Po zakonu republike hrvatske, u casopisu mora biti napisan tiraz...

Kod PC Playa to nema...

I nikog ne boli kifla...

i nema tu nikakvih cici mici...

McPingvin_v2.0
30-08-2010, 12:19
A ja imam veze s tim kako točno? :)

K4ciga
30-08-2010, 18:42
Radiš u PCPlayu i znaš za grešku, a opet je nisi proslijedio nadležnim ustanovama :)

Shaka
30-08-2010, 18:48
Igra, njen kod i sve oko toga je intelektualno vlasništvo i kao takvo je zaštićeno zakonom. Nema tu nikakvih cici- mici, isto vrijedi i za slike. Van Gogha smiješ kopirati koliko hoćeš, Picassa ne smiješ.

Po zakonu republike hrvatske, u casopisu mora biti napisan tiraz...

Kod PC Playa to nema...

I nikog ne boli kifla...

i nema tu nikakvih cici mici...

o cemu pricamo kada je rijec o "tiraz" ??

sto je to...mozda sam njub ali nikad cuo

Sickmanno1
30-08-2010, 18:54
broj stampanih primjeraka ^^

Elraxery
30-08-2010, 19:00
znao sam ja da oni moraju krsiti nekakava zakon kad rade onakav casopis :wink:

Nodakim
30-08-2010, 19:19
Baš si pronicljiv.

W3DR4N
30-08-2010, 19:35
Evo, dobio sam još jedan paket, pa sam ga poslikao prije otvaranja.
Par klikova, sedam dana i 300+ kuna uštede. Poštar mi je dao u ruke.



http://i34.tinypic.com/30cbvo0.jpg
http://i33.tinypic.com/jj19co.jpg

Grim
30-08-2010, 20:25
S koje je to stranice naručeno?

W3DR4N
30-08-2010, 23:26
http://www.base.com/

Nee Joe
30-08-2010, 23:33
Koliko te došla poštarina? Kako si platio?

W3DR4N
30-08-2010, 23:38
Već sam pisao o tome u topicu. Cijena na kutiji je proizvod + poštarina. Poštarina je od toga 12 kuna.

Nee Joe
30-08-2010, 23:40
I koliko si čekao da ti stigne?

Sickmanno1
30-08-2010, 23:46
Pa napisao je tjedan dana :(

Nee Joe
30-08-2010, 23:58
Ok, geeez, ne morate se ljutit samo pitam :(

Tegla Ajvara
31-08-2010, 06:52
al to nije pc igra
:rotfl:

Constantine
31-08-2010, 07:51
kakav je taj uncharted serijal,bas mi se igra takvo sto ali nemam ps3 :(

Shaka
31-08-2010, 07:58
tomb raider bez lare croft...muskarac je u igri

W3DR4N
31-08-2010, 16:08
@ajvar
Moje kupovne navike nisu poanta. Bestseller na baseu je Bad Company 2 za PC, koji košta cca 120 kuna. Sad mi je žao ko psu što sam ga na Steamu platio dvostruko više, a još je bila akcija.

@constantine
Neka te ne zamaraju hejt spike xbox i pc igrača tipa komentar da je to Lara bez sisa, prosječan TPS naslov i slično. Radi se o SP naslovu koji je toliko dobar da ga moraš imati u kolekciji mada si ga prošao. Radi se o uvjerljivo najboljoj igri u zadnjih deset godina (ako ne i ikad), što je potvrdilo i 120+ nagrada, te oko 90% sveukupnih GOTY nagrada.

Constantine
31-08-2010, 16:18
bas gledam malo reviewove i mislim da se isplati kupit ps3 samo radi toga i read dead redemptiona,steta sto nemam novaca sada,ali kad izađe ps4,ako bude kompatibilan unatrag definitivno ga kupujem.
EDIT:i LPB

kikl0p
31-08-2010, 17:38
@ajvar
Moje kupovne navike nisu poanta. Bestseller na baseu je Bad Company 2 za PC, koji košta cca 120 kuna. Sad mi je žao ko psu što sam ga na Steamu platio dvostruko više, a još je bila akcija.

@constantine
Neka te ne zamaraju hejt spike xbox i pc igrača tipa komentar da je to Lara bez sisa, prosječan TPS naslov i slično. Radi se o SP naslovu koji je toliko dobar da ga moraš imati u kolekciji mada si ga prošao. Radi se o uvjerljivo najboljoj igri u zadnjih deset godina (ako ne i ikad), što je potvrdilo i 120+ nagrada, te oko 90% sveukupnih GOTY nagrada.
lol, ako gledamo sate kolko me neka igra zabavila kak može to bit nabolja igra ako ju pređem u 10h a recimo jedan cod cu igrat 1000h+

Bara
31-08-2010, 17:55
Meni je žao što nisam kupio Playstation 3 nego Xbox 360 jedino zbog Uncharteda, to stvarno želim igrati, God of War 3 bi mi recimo došao lijepo usput, a stvar koju uistinu želim igrati je The Last Guardian, ali opet, na Xboxu imam Alan Wake, Gears of War, Red Dead također, i još dosta igara koje izađu samo za xbox 360 i pc, a ne za ps3.

kikl0p
31-08-2010, 18:12
Red Dead Redemption je izašao i ja ps3, što se tice exskluziva ps3 definitivno uvjerljivo pobjeđuje, još kad izađe GT5.

Nee Joe
31-08-2010, 18:16
Red Dead Redemption je izašao i ja ps3, što se tice exskluziva ps3 definitivno uvjerljivo pobjeđuje, još kad izađe GT5.

O tom potom, PS3 vlasnici često plaću što ne mogu imati Forzu, Gears of War, Xbox 360 vlasnici plaću što ne mogu imati GT i Uncharted. Tu se samo radi o par ekskluziva, većinom se sve igre izdaju na obje platforme, no ako ste tako očajni, štedite dulje vrijeme i kupite PS3, što planiram i ja, tako da carujem na sve 3 platforme. Prezadovoljan sam sa Xboxom, vjerujem da ću biti i sa PS-om. Ljudi se toliko svađaju koja je bolja, koja je lošija, koja je povoljnija. Ja sam se odlučio oduprjeti stereotipu i polako počeo skupljati novce za PS3, tako da mi stoji pored Xboxa. Zasad sam prikupio 550kn, polako idem prema cilju :D

Constantine
31-08-2010, 18:21
ako neko ima pc i kupuje konzolu jedini izbor je ps3,ono sto je na xboxu vecinom dođe i na pc.

Nee Joe
31-08-2010, 18:22
ako neko ima pc i kupuje konzolu jedini izbor je ps3,ono sto je na xboxu vecinom dođe i na pc.

Eh, sad ćemo se svađati. Zašto ne imati sve?

Chupacabra
31-08-2010, 18:30
Red Dead Redemption je izašao i ja ps3, što se tice exskluziva ps3 definitivno uvjerljivo pobjeđuje, još kad izađe GT5.

O tom potom, PS3 vlasnici često plaću što ne mogu imati Forzu, Gears of War, Xbox 360 vlasnici plaću što ne mogu imati GT i Uncharted. Tu se samo radi o par ekskluziva, većinom se sve igre izdaju na obje platforme, no ako ste tako očajni, štedite dulje vrijeme i kupite PS3, što planiram i ja, tako da carujem na sve 3 platforme. Prezadovoljan sam sa Xboxom, vjerujem da ću biti i sa PS-om. Ljudi se toliko svađaju koja je bolja, koja je lošija, koja je povoljnija. Ja sam se odlučio oduprjeti stereotipu i polako počeo skupljati novce za PS3, tako da mi stoji pored Xboxa. Zasad sam prikupio 550kn, polako idem prema cilju :D

A, ti sad kupis ps3. Gut. Sad moras imat dost love za igre za njega. Ok, mozda ces ga k.rekiranog kupit pa nabavljat pir.at.ske igre za njega. Hm. Osim ako nisi jedan od onih izumrle vrste u hrv, oni koji zapravo imaju para :)

Zapravo, kol'ko sam ja shvatio, tvoj stari ce dragovoljno davati lovu za igre. Pogotovo utrke jel :)

Shaka
31-08-2010, 18:31
e bas nazalost nije tako...ima predobrih naslova za xbox koji nisu izasli za PC,zato sam ja kupio xbox odigrao sve sto nema na pcu i potom prodao...sljedeca kupovina je ps3 =) treba odigrat FF14

Bara
31-08-2010, 19:22
Zapravo rizik je, ako hoćeš playstation 3 dobiješ ekskluzive za njega, ako kupiš xbox 360 dobiješ ekskluzive za njega, iako mislim da u generali za xbox360 dolazi više kvalitetnih igara, ali nisam hater i želim playstation 3.

Viš' ti dileme...

Nee Joe
31-08-2010, 20:40
Ako ste pravi gam0ri, onda ćete kupiti sve :D..... @Čupakabra, da, stari je rekao da će nabavljati utrke, on je W1k1jevih godina i već je veteran na PSX-u, ima jedno 2000h Gran Turisma 1 i 1000h Gran Turisma 2, na PSdvojci oko 500h Gran Turisma 3 i 4, dok na Xboxu 360 mi nabija oko 300h Forze 3.... Prežestok je za utkre, pušim od njega ko kreten... Al u Gears of Waru i MWdvojci nema šanse :P


EDIT: Chupa, PS3 nije hakiran, preko 60% ljudi koji su kupili mod chip su veoma dissapoint, ništa im ne radi... PS3 još nije probijen (JEEEEJ) :D

Bara
31-08-2010, 20:43
Nice, sada bi netko rekao da bi i on volio da mu je stari okorjeli gamer.

Da ima tu veliki plus, kupovati će ti igre, ali i minus, provoditi će vrijeme na konzoli ili pc-u baš onda kada bi ti volio provoditi to vrijeme :)

Nee Joe
31-08-2010, 20:49
Nice, sada bi netko rekao da bi i on volio da mu je stari okorjeli gamer.

Da ima tu veliki plus, kupovati će ti igre, ali i minus, provoditi će vrijeme na konzoli ili pc-u baš onda kada bi ti volio provoditi to vrijeme :)

E, al vidiš u tom je čar. On meni pomaže te ja i on zajedno skupljamo pare (ipak on najviše zarađuje :D), te kad kupimo još i PS3, praktički neće bit problema- još jedan TV imam. Ak je on na PS3, ja na Xboxu ili PC-u, ja na Xboxu on na PS3-u ili PC-u, on na PC-u, ja na Xboxu ili PS3-u (uf, pisanja :yuck: ). Drago mi je što mi je stari gam0r, ne bi vjerovao kako žeži utrke... Jedanput smo ja i on dobili 500kn na natjecanju iz GT-a..... Al opet ubijem boga u njemu u tekkenu :D

Bara
31-08-2010, 20:51
Sweet... ja još nemam LCD, otac iako ga može kupiti (serki malo da je recesija a znam ja koliko on zarađuje) ne želi jer kaže da je ova stara ogromna samsungova CRT bila jako skupa kada je kupovao prije 5 godina -_-. Prodaji ti te priče nekom drugom sinko, a žalosno je što svi prijatelji oko mene iako mnogi lošijeg životnog standarda imaju LCD :S, ali baš svi.

imam xbox 360, zato ovo govorim

Nee Joe
31-08-2010, 20:55
Sweet... ja još nemam LCD, otac iako ga može kupiti (serki malo da je recesija a znam ja koliko on zarađuje) ne želi jer kaže da je ova stara ogromna samsungova CRT bila jako skupa kada je kupovao prije 5 godina -_-. Prodaji ti te priče nekom drugom sinko, a žalosno je što svi prijatelji oko mene iako mnogi lošijeg životnog standarda imaju LCD :S, ali baš svi.

imam xbox 360, zato ovo govorim


Nije loše imat CRTčinu (to ti je taj moj drugi TV o kojem pričam, 78cm :S) sa Xboxom, al isplativije je i bolje imat LCD. Stavi svako malo pare koje dobiješ ili zaradiš (kao ja) sa strane i tako po par mjeseci (čak i godinu ako je potrebno), i imat ćeš za LCD.... A onda ti neće biti žao što si kupio Xbox (mada ne znam kud baš Arcade, joohohohj, al dobro, ajd)...

Bara
31-08-2010, 20:57
Arcade zato što me ne zanimaju popratni sadržaji i online gaming preko konzola :S, a ja imam u dnevnom boravku 78 cm CRT :)

Nee Joe
31-08-2010, 21:04
Arcade zato što me ne zanimaju popratni sadržaji i online gaming preko konzolaS:S, a ja imam u dnevnom boravku 78 cm CRT :)

:shock: :shock: Son, I am dissapoint, you not know wut u be missin'.... Konzolitički online gaming je odličan, probaj neke igre poput Gears of War ili MW2..... Fantastični shooteri za Xbox, uživancija preko Xbox Live-a....

Bara
31-08-2010, 21:08
ti kužiš da se xbox live plaća, a MW2 mutliplayer mogu puno kvalitetnije igrati na PC-u

popratni sadržaji me uistinu ne zanimaju, stvarno mi ništa ne znači skidanje demoa i nekakvih polu DLC-ova jer demoe sam igrao dok nisam imao internet i kad sam kupovao PC Play od 2002-2003 :S

Jednostavno, nemoj misliti da išta propuštam, jer znam da nisam. Imam listu igara koje želim zaigrati na konzoli i to je to, za sada, - Alan Wake - Red Dead Redemption - Beatiful katamari - Condemned 2 , i još nešto... :)


offtopicamo nemoj više, ako me imaš namjeru omalovažavati zato što nisam kupio elite xbox i zato što nemam novca za kupovati gold preplatu, ajde na pp ;)

Grim
31-08-2010, 21:12
Arcade zato što me ne zanimaju popratni sadržaji i online gaming preko konzolaS:S, a ja imam u dnevnom boravku 78 cm CRT :)

:shock: :shock: Son, I am dissapoint, you not know wut u be missin'.... Konzolitički online gaming je odličan, probaj neke igre poput Gears of War ili MW2..... Fantastični shooteri za Xbox, uživancija preko Xbox Live-a....
Killzone 2 > svi ostali console multiplayer shooteri. :)

Nee Joe
31-08-2010, 21:14
ti kužiš da se xbox live plaća, a MW2 mutliplayer mogu puno kvalitetnije igrati na PC-u

popratni sadržaji me uistinu ne zanimaju, stvarno mi ništa ne znači skidanje demoa i nekakvih polu DLC-ova jer demoe sam igrao dok nisam imao internet i kad sam kupovao PC Play od 2002-2003 :S

Jednostavno, nemoj misliti da išta propuštam, jer znam da nisam. Imam listu igara koje želim zaigrati na konzoli i to je to, za sada, - Alan Wake - Red Dead Redemption - Beatiful katamari - Condemned 2 , i još nešto... :)


offtopicamo nemoj više, ako me imaš namjeru omalovažavati zato što nisam kupio elite xbox i zato što nemam novca za kupovati gold preplatu, ajde na pp ;)


Baš naprotiv, hvala Bogu da mogu skidati demoe te svaki tjedan kad su popusti za DLC-ove (ovaj tjedan DLC-ovi za Bioshock 2 samo 400 Microsoft Pointsa!), da nema demoa još bi ja para popušio na igre- ako ne probam kakva je, ne kupujem. Što se tiče plaćanja Live!-a, 90kn jedan mjesec, 150kn dva mjeseca, a 310kn cijelu godinu (sad ti računaj, 50% dobiješ natrag praktički). Te pare skupim za dva mjeseca (maximalni iznos mislim) i imam godinu dana bezbrižnog igranja i downloadanja, još uz to si kupim MPointse u Sophosu i uživam.... Živio Live! :D

Grim, uskoro ću saznati kakav je, a zasad
Gears of War 2 > Killzone 2 > svi ostali shooteri :D

Xero
31-08-2010, 21:24
Razina konzolitisa dostiže opasne razine...

Nee Joe
31-08-2010, 21:25
Razina konzolitisa dostiže opasne razine...

Zato je i stvoren PlayZone da drži nas konzolitičare podalje odavdje :D :rotfl: :rotfl:

Bara
31-08-2010, 21:42
Razina konzolitisa dostiže opasne razine...

To sam baš htio reći :o

Windwalker
31-08-2010, 23:32
Ako novi Mortal Kombat ne izađe za PC, i ja kupujem konzolu bez razmišljanja.

W3DR4N
31-08-2010, 23:37
Killzone 2 > svi ostali console multiplayer shooteri. :)

Killzone 2 je bolji od 80% PC FPS-ova.

Grim
31-08-2010, 23:39
Istina.

Sickmanno1
01-09-2010, 00:41
Killzone 2 > svi ostali console multiplayer shooteri. :)

Killzone 2 je bolji od 80% PC FPS-ova.

Ja sam mislio da je to bolja igra <_<

Ako je samo 80% to je nista, onda je u pitanju prosjecni shooter :(

Enivej, valjda samo PCPlay Forum misli da je Killzone 2 bolja igra od fenomenalnog Halo 2...

Constantine
01-09-2010, 09:07
e bas nazalost nije tako...ima predobrih naslova za xbox koji nisu izasli za PC,zato sam ja kupio xbox odigrao sve sto nema na pcu i potom prodao...sljedeca kupovina je ps3 =) treba odigrat FF14
a koje su to xbox360 ekskluzive osim alan wakea,utrke me nikad nisu zanimale.